Haute couture: umění vs. řemeslo

15.12.15 | autor Jana

Pro většinu populace představuje Haute Couture něco jako nenositelnou módu, polozvrácené představy módních návrhářů nebo v lepším případě prostě jen něco krásného, druh umění. Nicméně móda jako taková je vlastně druhem užitého umění a za každým kvalitním užitým uměním musí stát vysoká úroveň řemeslné práce. I sebegeniálnější nápad totiž vypadá v podprůměrném zpracování příšerně.

5.jpg

V Haute Couture tedy nejde jen o návrh a polemiku mezi nositelností a nenositelností modelů, ostatně velká část kolekcí HC je poměrně civilní, ale o celý proces od výběru nejkvalitnějších materiálů, přes perfektní padnutí oděvu až po dokonalou technologii. Každý model se vytváří na míru zákazníka, proto trvá i několik týdnů, než kurýr doveze vytoužený balíček domů. Což je zároveň i tak trochu kamenem úrazu haute couture. I movité ženy, pro které nejsou nákupy oblečení za horentní sumy problém, prostě a jednoduše nechtějí čekat a místo toho, aby si dopřály luxus oděvů na míru, přizpůsobují raději své tělo konfekci, což ovšem není předmětem tohoto článku.

Podmínky pro označení Haute Couture

Jak tedy celá věc funguje? Haute Couture je chráněný název a aby ho mohl módní dům začít používat, musí splnit několik podmínek:

  • být členem The Chambre Syndicale de la Couture Parisienne, což je instituce sdružující pařížské couturiéry, založená roku 1868 paradoxně anglickým návrhářem Charlesem Frederickem Worthem
  • mít ateliér v Paříži, který má minimálně 15 zaměstnanců na plný úvazek
  • dvakrát ročně prezentovat kolekci minimálně 50 modelů na denní i večerní nošení
  • šít na míru zákaznic s minimálně jednou zkouškou

Kromě oficiálních členů má syndikát i členy korespondenční- což jsou zahraniční módní domy a hostující, které aspirují na pozdější stálé členství. Být členem této exkluzivní společnosti je velice prestižní a také nesmírně finančně náročné.

Každý módní dům vytvářející kolekce haute couture má několik ateliérů. V atelieru „du flu“ se šije lehká krejčovina jako šaty a halenky a v atelieru „du tailleur“ se šije těžší krejčovina jako saka nebo kabáty. Jednotlivé módní domy však využívají i služeb jiných ateliérů, které se specializují na výšivky, látkové květy či třeba plisé.

Průběh zhotovení modelu pro zákaznici

Kontakt se zákaznicemi zajišťuje vendeuse Ta má zajistit osobní přístup k zákazníkům. Po příchodu do módního domu se stávate přímo jejím klientem a pro další návštěvy budete vždy v její péči. Samotné zkoušky potom vede premiere, vedoucí ateliéru, v případě nepřítomnosti seconde, zástupce. Premiere bere míry, podle proporcí zákaznice vycpe vhodnou krejčovskou pannu, která vám v případě pravidelných nákupů zůstane už natrvalo.

Tvorba oděvu

Za jednotlivé kusy oblečení jsou v rámci ateliéru zodpovědné premiere mains („první ruce“), které mají k dispozici až několik seconde mains („druhé ruce“), jež dělají časově náročné práce typu stehování či zakládání lemů.

Tvorba každého modelu začíná vytvářením střihu. Ten se nekreslí na ploše, ale premiere mains ho aranžuje přímo na pannu (toto tvoření střihu se ve francouzštině jmenuje moulage, v angličtině draping).

Zkušební model (toile) oscarové róby Jennifer Lawrence

Zdroje http://kingofcouture.tumblr.com, http://www.huffingtonpost.comZdroje http://kingofcouture.tumblr.com, http://www.huffingtonpost.com

Pokud nemá zákaznice výraznou asymetrii postavy nebo nejde o asymetrický model, vytváří se obvykle jen polovina střihu. Účelem je udělat střih tak, aby model vypadal jako ten původní, ale střih samotný se potom rozložený na stole může velmi lišit.

Po nastříhání všech dílů nového modelu, se všechny důležité linie a značky označí stehovací nití, následně se celý model ručně nastehuje na první zkoušku a to včetně všech detailů.

zdroj: http://polbaril.ca/client/dior-haute-couture/zdroj: http://polbaril.ca/…ute-couture/

První zkouška přichází asi týden po objednávce nových šatů a ačkoliv je vše jen nastehováno, model působí hotově, protože stehování je tak drobné a pravidelné, že není prakticky viditelné.

Po zkoušce se celý model zase rozpáře, provedou se nezbytné úpravy a ty se vyznačí i na střihu - jednak pro referenci a jednak pro případ, kdyby zákaznice chtěla model ušít znovu. Pokud jsou úpravy rozsáhlejšího rázu, přestříhávají se celé díly.

zdroj: http://polbaril.ca/client/dior-haute-couture/zdroj: http://polbaril.ca/…ute-couture/

V případě, že má model nějaké zdobení jako například výšivku, ten správný čas přichází právě teď.

zdroj: https://threadingthroughtime.wordpress.comzdroj: https://threadingthroughtime.wordpress.com

Poté se model zkompletuje, tentokrát již trvalými stehy a provede se druhá zkouška, kde se dělají již pouze drobné změny, kontroluje se padnutí oděvu. V případě, že se jedná o komplikovaný model, může být zkoušek více.

zdroj: http://www.dior.comzdroj: http://www.dior.com

Po dokončení modelu přichází na řadu poslední zkouška, kde model odsouhlasíte. Kouzlo haute couture pro zákaznice je mimo jiné i v tom, že můžete model nechat přešít i v případě, že jste si vybrala špatný odstín látky, úpravy při změnách postavy jsou samozřejmostí, vše v ceně modelu, extra poplatek se platí pouze v případě pozdějšího přešívání modelu z designových důvodů. Model pak dostane griffe neboli cedulku, na jejímž rubu je přišitá páska s číslem modelu.

zdroj: www.emmaonesock/guides/zdroj: www.emmaonesock/guides/

Cedulka se přišívá až po poslední zkoušce, protože přišít ho ještě před prý nepřináší štěstí.

Nakonec je po zaevidování model pečlivě zabalen a poslán na místo určení.

Tvorba průměrného modelu trvá dva až tři týdny, něco s mnoha výšivkami může trvat i několik měsíců.

Od zkušebního modelu až po hotové šaty:

zdroj: http://madame.lefigaro.frzdroj: http://madame.lefigaro.fr

VIDEA: Práce v haute coutoure ateiléru Maison Lesage

Jak už jsem se zmiňovala dříve, na tvorbě haute couture se nepodílí jen samotné módní domy, ale i specializované ateliéry. Jeden z nich, Maison Lesage, už jsem zmiňovala v článku o šití klasického francouzského kabátku. Sláva tohoto ateliéru všek netkví v ručně tkaných buklé, ale především ve výšivce. Tento ateliér vyšívá mimo jiné pro domy jako Dior nebo Chanel, ukázku jejich prací můžete vidět v těchto videích:Kolekce Dior HC S/S 2015 byla zase ve znamení plisovaných sukní. Ono plisé je prací Maison Lognon:

Půvabné květiny nebo barevná peříčka mají na svědomí Maison Lemarie nebo Maison Legeron:Kvalita ustoupila ceně a rychlosti

Za poslední dekády však došlo k oděvním průmyslu k velkým změnám. Už od přelomu osmdesátých a devadesátých let se zvyšuje tlak na cenu, čímž nutně musí docházet i ke kompromisům ve kvalitě. Aby módní průmysl zvýšil obrat, celý módní kolotoč se zrychluje- místo 2 konfekčních kolekcí ročně už se pevnou součástí staly kolekce pre-fall a resort, do obchodů přichází nové zboží každý týden a jak už jsem psala v úvodu - zákaznice jsou nedočkavé a svůj model chtějí ihned. Proto se začal stírat rozdíl mezi haute couture a ready to wear modely v tom smyslu, že i v RTW najdete řemeslně náročné kusy s odpovídající cenou, nicméně nejsou šité na míru nositelce.

Příkladem jsou následující šaty z Resort kolekce 2016 Alexandr McQueen. Šaty jsou zdobené krásnou výšivkou, kterou nenarušuje ani boční šev, ale i když nositelce sluší, boční šev nesměřuje kolmo dolů, jak by měl, ale prohýbá se lehce směrem dozadu.

zdroj: Daily Mailzdroj: Daily Mail

A kde stojí takové zakázková krejčovství? Tak někde mezi a dost záleží na konkrétním krejčovství. Střih se obvykle tvoří na ploše, ale na míru zákaznici, používají se zhusta konfekční postupy, hodně záleží na tom, kolik je zákazník ochotný zaplatit (pro časovou náročnost proto krejčovství od tradičních technik často upouští). Povědomost běžné populace klesá a ochota investovat do práce lokálního krejčího třeba na saku s ručně všitou výztuhou, dotvarovaným parou, je o mnoho nižší než třeba do lepené měřenky od známé konfekční značky.

VIDEO: Kvalitně ušité šaty 50. let

Na následujícím videu jsou prezentované šaty, které nepocházejí z Haute Couture atelieru, jsou to prostě kvalitně zpracované šaty z padesátých let. Proto by se dalo říct, že se ve vysoké krejčovině používají tradiční krejčovské techniky s tím, že v těchto módních domech v kvalitě zpracování zacházejí nejdál.Chcete se dozvědět více?


Knihy

The Golden Age of Couture, Claire Wilcox, V& A publishing.

  • Kniha o vysoké krejčovině v poválečné době, e-shop)

Haute Couture Ateliers, Helene Farnault, The Vedome Press,

  • Spíše potěcha pro oko- spoustu nádherných fotografií z ateliérů a výsledných modelů, e-shop

Příští rok má vyjít obdobná kniha - Inside Haute Couture

Couture Sewing Techniques. Claire B. Shaeffer, The Taunton Press.(http://www.bookdepository.com/…781600853357) Asi nejslavnější kniha o šicích technikách používaných ve vysoké krejčovině.

Bridal Couture. Susan Khalje. Kniha je z roku 1997, takže modely jsou poněkud demodé, navíc v papírové verzi není moc dobře dostupná, ale dá se sehnat na CD. I když se nechystáte šít svatební šaty ani velkou večerní, je to skvělá kniha.

Cotton and Linen, Susan Khalje, pro dostupnost platí to samé, co u předchozí knihy. Zahrnuje jak konfekční, tak couture techniky

Draping: The Complete Course. Karolyn Kiisel. Laurence King Publishing, Ideální příručka pro ty, kdo se chtějí trochu ponořit do tvorby střihu na panně. V jednotlivých kapitolách je ukázán konkrétní model a k němu postup tvorby střihu. Vše je doplněno názornými fotkami a součástí knihy je i DVD. Více zde

Kurzy

  • The Couture Dress. Susan Kalje. On-line kurz s doživotním přístupem, kde se naučíte použít couture techniky na jednoduchých šatech. Více zde .
  • Craftsy má často slevové akce a při nich je tento kurz více než výhodný. Susan nabízí kurzy i na svých stránkách www.susankhalje.com, nicméně tam je přístup jen na tři roky a kurzy jsou o mnoho dražší.
  • Fashion Draping: Dressmaking basics, autor Paul Gallo, více zde - Jak už název napovídá, jedná se o kurz, kde se naučíte základy tvorby střihu na krejčovské panně.

Možná vás při čtení tohoto článku napadalo, proč to všechno vlastně píšu, když je tenhle svět hobby šití tak vzdálený. V pokračování článku vám ale ukážu příklady, kdy je skvělé tyto dva světy spojit.

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Grete
800 příspěvků 15.12.15 14:14

Skvělý článek, Jano. Zachraňujete čest hlavní stránky Pekla.

Lucienka_M
223 příspěvků 15.12.15 14:31

Tak toto je nádherný článek. Zajímavě popisuje, jak vznikají modely, kolik je na nich ruční práce. Úplně jsem si vybavovala pasáže z knihy Čas mezi šitím od Maríe Duenasové, kterou jsem nedávno četla.
To je sice román, spíše pro ženy, ale odehrává se v krejčovských salónech v době 2. světové války. A díky němu jsem se také dověděla o tom, jak vypadají šaty Delphos.

DanaP
170 příspěvků 15.12.15 14:58

Děkuju za tip, už dlouho jsem si žádnou knížku nekoupila, tak se po ní podívám.

Martishka
26 příspěvků 17.12.15 16:42

Jé, ono je to přeložené i do češtiny? Souhlasím s tím, že knížka je to moc pěkná. Já ji četla v originále a jedním dechem! (i když mi asi spousta věcí a postupů při šití utekla, neb tak detailní znalost španělštiny rozhodně nemám) Pokud by vás někoho zajímalo, je to i zfilmované. Myslím osmidílná série, v hlavní roli s Adrianou Ugarte. Krásně se na to dívá (= modely), ale oproti knize se tam odchýlili a přišlo mi to už docela dost přitažené za vlasy.

DanaP
170 příspěvků 15.12.15 14:57

Výborný článek

moi-bebe
223 příspěvků 15.12.15 15:43

Super článek! Vážně jsem doteď nevěděla, jak to funguje. Těším se na pokračování.

Amun
888 příspěvků 15.12.15 16:55

Konečně někdo, kdo se za svůj článek nemusí stydět a je ochotný se pod něj i podepsat :D moc zajímavé, ráda bych si přečetla i další články ze zákulisí velkých dílen

Shiro
355 příspěvků 15.12.15 19:21

Super článek, sám jsem vyrůstal v krejčovské dílně svojí matky, takže vím jak zhruba výroba šatů probíhá, ale nenapadlo by mě dělat jen jednu zkoušku. Matka dělala vždycky dvě, protože na té první zákaznice většinou zatáhla břicho a pak jí ty šaty byly na druhé zkoušce malé.

Denyna
4105 příspěvků 15.12.15 21:49

.

Příspěvek upraven 17.09.17 v 21:11

ATEH
72 příspěvků 17.12.15 09:14

A dobré je nezkoušet před zrcadlem, aby nemohla kontrolovat držení těla a zatažení břicha. Jen se vše následně v zrcadle zkontroluje a dělají se před ním estetické úravy typu velikosti výstřihu, umístění detailů, zdobení… :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.15 20:01

Skvělý a velmi zajímavý článek! Kež by tu takovýchto článků bylo víc.

dost_bot
2071 příspěvků 15.12.15 21:31

To je pěkné čtení!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.15 22:09

Bajecny clanek, ktery umoznuje trosku nakouknout tam, kam se normalni smrtelnik nedostane. Dekuji, uz nejakou dobu potvrzujete, ze sem na Peklo patrite mnohem vic, nez neslani nemastni a trapni Lovec inspirace a Redakce, pripadne ta holka o dress code (uz si ani nepamatuju jmeno). Piste dal, je radost vas cist!

Lennh
511 příspěvků 16.12.15 05:46

Vyborny clanek, dekuji! Svet haute coutoure je uzasny, rada do nej nakukuju.
Jeste bych pridala jeden tip na sledovani: Dokument Signé Chanel (je na Youtube s anglickymi titulky), nejak 10 let stary, zachycuje proces vzniku jedne Lagerfeldovy kolekce. Je skvele natoceny, kouka pod ruce nejen Karlovi, ale i vsem, kteri se na kolekci podileji. Kdyz jsem videla, kdo a jak vyrabi prymky na kabatky, zustala jsem hledet s otevrenou pusou.

Betynka02
384 příspěvků 16.12.15 07:40

Tak jsem dočetla, a shlédla první video, ale už jsem zase „probraná“, v realitě.. Fakt, dostala jsem se při čtení do salónu, snad jsem i špendlila a stehovala… :-D
Večer si článek v klidu přečtu s chutí ještě jednou.
DÍKY, Jani!!

bara2
43 příspěvků 16.12.15 08:54

Moc krásné čtení. Už se, Jani, těším na pokračování!!!

sobotage
276 příspěvků 16.12.15 09:32

Velice krásný článek, moc děkuji. Budu se těšit na další články ze světa „velké módy“.

Shulamitka
116 příspěvků 16.12.15 13:41

Tak tento článek je přesně můj šálek kávy. Velmi mě těší, že tu můžu číst něco tak exkluzivního. Osobně se mi trošku začalo přejídat neustálé kritizování čehokoli a od kohokoli, kdo se sám za módního kritika povolal, a často k tomu nemá žádné předpoklady. Tento článek mi sedí odborností. Je nevtíravý a přináší mnoho zajímavého. Hlavně z něj necítím žádnou manipulaci do určitého stylu a formy. Díky, díky a ještě jednou díky.

Parwi Nawari
353 příspěvků 16.12.15 14:05

Super článek, nemám co dodat.

MP blanka
3018 příspěvků 16.12.15 14:31

Rada sa pridávam ku všetkým, ktorých článok nadchol. Nahliadnúť aspoň trošku do sveta Haute Couture je ako vzlietnúť do výšok a nadýchnúť sa iného vzduchu. Zaujímavé, inspirativné. Keď sa po tomto zážitku vrátim späť na zem, vráti sa mi aj moja prirodzennosť, a príde mi tak ľúto všetkého toho materiálu, ktorý pri aranžovaní na figuríne, ako odpad padá na zem. A ten luxus môcť sa práci venovať bez počítania času! Jasne, že táto veľkorysosť má svoje dôvody, ja to chápem, a ako bolo povedané, zákazníčka si to zaplatí. V bežnom pracovnom živote šijem pre „ normálne “ zákazníčky, a musím pracovať trošku triezvejšie. Ale viem si predstaviť, ako by ma to bavilo, keby som nemusela byť obmedzená finančným rozpočtom obvyklým v profesii, resp. možnostmi zákazníčky. Ach, ach - bude to pre mňa aspoň ako krajčírska rozprávka.

Příspěvek upraven 16.12.15 v 15:05

ATEH
72 příspěvků 17.12.15 09:30

Před pár lety jsem se rozhodla, že budu šít postaru (tradičně, ručně) nebo vůbec. Musela jsem být velmi trpělivá, na prázdniny jsem několikrát musela přerušit živnost, protože bych neměla z čeho zaplatit ani sociální a zdravotní. Mám o něco vyšší ceny než ostatní olomoucké švadleny, už třeba z důvodu, že dokážu střihnout i na frak a složité svatební, a lidé si mě konečně našli. Vše na doporučení, tichou poštou. Lidé za mnou začali jezdit. Za pár dní odevzdám do Brna devadesátihodinový kompletní žaketový oblek, v lednu do Prahy kompletní kajzrrokový a velké večerní, potom mě čeká ručně šitý chanelovský kabátek quiltovaný na hedvábí, na jaře další svatební do Prahy… :-)

Ritzy Bagz
10 příspěvků 16.12.15 14:35

Jani, Díky za super článek, je krásné číst a vidět jak taková vysoká krejčovina vypadá. Nikdy jsem to pořádně neviděla, ale zajímám se o ruční výrobu kabelek a tam je to s tím řemeslem a kvalitou podobné.

V souvislosti s vaším článkem mě napadla jedna věc. Hodně věhlasných designérů přesunulo výrobu do Asie (teda HC asi ne) a je to znát na kvalitě, ikdyž tvrdí, že ne. Ale za ty astronomické ceny, by je klidně mohli vyrábět v centrech evropských metropolí. Nějak ten krok úplně nechápu :-D vždyť si tak devalvují značku.

A jsme zpátky u toho, co jste psala na začátku článku, u té kvality a dostupnosti. Spousta značek a designérů snížila kvalitu aby se stali cenově dostupnější pro více lidí. Možná proto, že celebrity nechtějí čekat měsíc na HC a raději koupi RTW. A najednou ty značky nejsou v kurzu, protože je má každý a protože kvalita už není co bývala. A to byl většinou hlavní důvod, proč jsou lidé ochotní utrácet takové sumy za oblečení a kabelky.

AndreaRaur
8 příspěvků 16.12.15 15:20

Děkuju za tak skvělý článek, krásně jste pro nás laiky popsala svět haute couture.

rozmazlená
38 příspěvků 16.12.15 15:44

Postřehl prosím někdo, co za značku jsou ty červené šaty na posledním videu? Děkuji.

Žraloček
3 příspěvky 16.12.15 17:44
Pochvala

Musím se také přidat s pochvalou, článek je krásně napsán. Pravděpodobně si v životě nebudu moci dovolit koupit si něco z haute couture salónu, ale tady je to tak pěkně popsáno, že jsem si to živě užila v představách. :-)

Renee
188 příspěvků 16.12.15 18:33

Dobrý článek, díky!
Potvrzuju, že kurz Couture Dress od Susan Khalje na craftsy.com je vynikající, naučila jsem se z něj víc než ze spousty knížek dohromady.

volfish
945 příspěvků 16.12.15 20:02

Přidávám tip na koukání - dokument BBC - The secret world of haute couture, dá se najít na vimeo nebo youtube. Viděla jsem už dvakrát a určitě u toho nezůstane.

saisanka
16 příspěvků 16.12.15 20:32
děkuji

Přidávám se ke chvále a zároveň děkuji za pěkný článek.
Pro mě klidně mohl být i delší, ráda se dovídám nové věci - úplně jsem to zhltla.

Příspěvek upraven 16.12.15 v 20:57

z maloměsta
49 příspěvků 16.12.15 20:57

Já to chci taky umět…teď jsem po dvou měsících dodělala kabát, ale obávám se, že haute couture to teda není…;)

Barbyl
1472 příspěvků 17.12.15 04:27

Vic takovychto clanku a nahlednuti pod poklicku. I ta videa jsou skvele vybrana a cely clanek se velmi pekne cte.

JMaravelo
549 příspěvků 17.12.15 08:43

Dekuji za článek, kvalitně obohatil a to by asi správný článek měl :-)

WeddingCouture
7 příspěvků 15.4.19 01:30

The Golden Age of Couture knihu v angličtine som si nedavno kúpila na Ebay-i mali akciu 15€ + 6€ shipping z Anglicka.
V našom svadobnom ateliéri má čestné miesto hneď vedľa nášho fotoalbumu ušitých svadobných šiat.
Renka @ Wedding Couture - svadobný ateliér - navrhujeme a šijeme svadobné šaty

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Návrháři 90. let

Autor: Ada

Uměli byste vyjmenovat významné návrháře jednotlivých desetiletí... Celý článek

Odíváníčko

Autor: Ada

Ne všechno retro je úžasné. Ne všechno, co se tvořilo svépomocí za... Celý článek