Haute couture z Bydžova

17.12.14 | autor Ada

* drabkovam.jpg

Návrhářka Jana Drábková je mladá a chce vyrábět krásnou módu. Je očividně trpělivá, pracovitá a nebojí se soutěží a přehlídek, ale obávám se, že míří - podporována opičí chválou - úplně špatným směrem.

Janě Drábkové je dvacet, takže se jí naivní nadšení a zkreslený pohled na realitu dá odpustit. Byla by ale škoda, kdyby jí to vydrželo do třiceti jako některým lokálním takynávrhářkám, které žijí výhradně z obdivu laických tleskačů a na kritiku reagují výhrůžkami žalobou.

Jana má své stránky a je také na Fleru. Není těžké poznat, kdo je jejím velkým vzorem, Jana se tím ostatně vůbec netají a setkání s Blankou Matragi na výstavě v Praze označuje za velký zážitek. Návrhářka jí prý dokonce nabídla práci. Nemám důvod tomu nevěřit, kdybych byla Blankou, klidně bych mladou holku, která se nebojí trpělivé práce s korálky, na zkušenou do dílny vzala. (I když to zjevně nakonec asi nedopadlo, aspoň se ničím takovým Jana nepochlubila.)

Problém Janiny matragiovské kolekce je však v tom, že nevytvořila vlastní modely v princeznovském středovýchodním stylu, ale v podstatě je okopírovala od svého vzoru. Tento model...

model J. Drábkové, foto Ladislav Polák - Kalop, převzato z http://www.fler.cz/zbozi/haute-couture-5342776

...je jasnou kopií tohoto modelu od paní Matragi:

model Blanky Matragi, převzato z http://www.blankamatragi.cz/moda/couture/25-vyroci/kolekce/25-vyroci-model-44-1.aspx

Další kopii máme tady:

model J. Drábkové, foto Ladislav Polák - Kalop, převzato z http://www.fler.cz/zbozi/tyrkys-4704674

model Blanky Matragi, převzato z http://www.blankamatragi.cz/moda/couture/30-vyroci/kolekce/30-vyroci-model-23-1.aspx

A ještě jednu tady...

model J. Drábkové, převzato z http://www.fler.cz/zbozi/blue-haute-couture-5346652

...jen v jiném barevném provedení.

model Blanky Matragi, převzato z http://www.blankamatragi.cz/moda/couture/30-vyroci/looks/30-vyroci-model-36.aspx

Kopírování jako součást učení je v pořádku. Tisíce studentů malířství po celém světě kopírují obrazy mistrů, aby se naučili techniku, která se z pouhého prohlížení obrázků a čtení vstřebat nedá. Ale udělat z ne zrovna zdařilých kopií šatů Blanky Matragi kolekci a prodávat ji, případně s ní vyrazit na soutěž? To už páchne nedostatkem sebereflexe.

Problematické je také zpracování modelů. Jana v úvodním textu na svém webu píše: "Potrpím si na přesné zpracování střihů. Vše musí perfektně sedět, ale to i vy sami uvidíte na přiložených fotografiích."

No... vidíme, bohužel. Pomuchlaného, různě křivého živůtku bledě modrých šatů jste si už určitě všimli na první fotce. Takhle preciznost nevypadá.

model J. Drábkové, foto Ladislav Polák - Kalop, převzato z http://www.fler.cz/zbozi/tyrkys-4704674

Stříbrné šaty, které Jana nabízí na svém Fleru, jsou obvyklým zlým snem českých "oděvních ateliérů". Materiál se pro zvolený střih na první pohled nehodí, mačká se, v dolní rozšířené části sukně se roluje a krabatí jako alobal. Takové šaty měly být odškrtnuty jako poučná zkušenost, že takhle to nepůjde, ne vystaveny k prodeji.

model J. Drábkové, http://www.fler.cz/zbozi/couture-5342794

Malované modré šaty mají špatně všitý zip. Sklady na živůtku jsou místy přichycené k sobě drobnými stehy, ale dost rušivě; sukně je divně všitá, šev mezi ní a živůtkem je velmi neúhledný. Zip tomu ovšem kraluje, vytváří na zadní části nevzhlednou rozeklanou čáru, a ten horní konec... To je schválně, nebo to nevyšlo a už se to neřešilo?

model J. Drábkové, převzato z http://www.fler.cz/zbozi/blue-haute-couture-5346652

Živůtek geometrických šatů z kolekce Timeless Infinity je všechno, jen ne dokonale vypracovaný. Obrazec v horní části není symetrický, výšivka vypadá ledabyle (např. vnitřní linka v největší elipse v bílé části) a jednotlivé barevné bloky nejsou pěkně sešité. Při práci s barevnými plochami musí všechno řezat jako podle pravítka, ne jako když to někdo narychlo nahodí tužkou!

model J. Drábkové, převzato z http://www.maja.estranky.cz/fotoalbum/timeless-infinity--soutezni-kolekce-pro-rok-2013-/timeless-infinity--soutezni-kolekce-pro-rok-2013-/timeless-infinity--soutezni-kolekce-pro-rok-2013--002.-.html

Černý korálkový vzor na těchto šatech vypadá, jako by ho kreslil parkinsonik - je nepravidelný a rozklepaný a působí chaoticky, i když mělo zjevně jít o symetrickou liniovou kresbu. Černá výšivka na bílém podkladu je těžká disciplína, protože každá chyba je vidět dvakrát tolik.

model J. Drábkové, http://www.maja.estranky.cz/fotoalbum/prostejovska-zlata-jehla-2014/_klp28623.-.html

Haute couture model z roku 2013 má spoustu chyb, ale jako první do očí udeří podivné prsní košíčky. Jsou posazené moc daleko od sebe a jsou to jen takové muchlánky z lesklé organzy. Pas je zesílený naaranžovanými pruhy, které asi měly být spíš na bocích.

model J. Drábkové, převzato z http://www.maja.estranky.cz/fotoalbum/haute-couture..-kolekce-sezony-2013/haute-couture..-kolekce-sezony-2013-006.-.html

Barevná kombinace divoké růžové a černé je jako z okresního ateliéru a krajkový cíp je na šatech navíc - méně by bylo více.

model J. Drábkové, převzato z http://www.maja.estranky.cz/fotoalbum/fashion-show-13.5.2013-jiraskovo-divadlo-nb/971677_669905563025170_834106595_n.-.html

Jana své modely předvedla v několika ročnících prostějovské Zlaté jehly. V tom letošním (s Matragi modely) získala Cenu diváků, ale porota jí dala nejméně bodů ze všech účastníků; vloni se (s kolekcí Timeless Infitity) neumístila a na Facebooku to svádí na nespravedlivou porotu. Zase jsme u té sebereflexe.

Pro mladé návrháře, jako je Jana Drábková, mám pár rad:

1) Přestaňte už s tou Matragi. Jestli chcete mermomocí dělat princeznovské šaty, najděte si aspoň víc inspiračních zdrojů a sledujte trendy. Nelze donekonečna kopírovat Blančina motýla. (I když tleskánky se vždycky najdou, WTZ.)

2) Nepřeskakujte vývojové fáze. Dítě se nejdřív musí naučit lézt a teprve potom chodit; návrhář by měl umět ušít kvalitní jednoduché šaty, než je začne zdobit. I vyšívání je potřeba natrénovat a ne se rovnou pouštět do šatů. I Blanka dělá ke všemu nejdřív zkušební vzorníky.

3) Zůstávejte u země. Já vím, že ve vás po dokončení třpytivého modelu vzpění endorfiny a uvěřit vlastní dokonalosti je tak snadné, ale je to past! Nechte si svoji tvorbu zkritizovat někým, kdo vám nebude mazat med kolem pusy; jděte na zkušenou do krejčovské dílny, kde vás majitelka za křivý šev liskne pravítkem. Sledujte trendy, neustrňte, pracujte na sobě.

4) Nechtějte svoje věci hned prodávat. Možná se uchytíte, ale možná taky ne, protože nová generace zákazníků už se nedá tak snadno utáhnout na třpytivé nudli. Záleží samozřejmě na tom, jestli to chcete někam dotáhnout, nebo skončit na lidové okresní úrovni a do smrti se opájet úspěchy na "mezinárodních soutěžích" v Prostějově...

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Oldyn
6401 příspěvků 17.12.14 21:40

Uf. :D

Bara06
2039 příspěvků 17.12.14 21:44

@Oldyn Vy jste mě předběhla, než jsem se přihlásila… a koukám, že jste taky těžko hledala slova :c)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.12.14 21:50

Tak to je děs. :D

Pitna voda
7 příspěvků 17.12.14 21:52

Ta slečna by měla zůstat u kreslení a malování, obrázky má moc pěkné. Ale šít by jí to měl asi někdo jiný…

Betynka02
384 příspěvků 18.12.14 07:37

@Pitna voda
Prozraďte, kdo to bude jednou šít?! Učí se tady v této zemi bez krále ještě vůbec krejčovina?!?!

Clover
18 příspěvků 18.12.14 11:05

Učí, ale kdo by na ní lezl, je to přece jen učňák a módní návrhářství přece zní mnohem lépe a navíc se zakončuje maturitou. :D Což je škoda… :/

Dezidera
21 příspěvků 21.12.14 10:57

@Clover: Jenomže na tomhle oboru se neučí jen to „kreslení a šití“, ale také technologie - sestavování postupů v průmyslové výrobě (mimochodem tohle je o tom, jestli švadlenka z učňáku bude nejdřív sešívat spodní šev rukávu nebo ho všívat do průramku například), což už zase taková sranda není. Neučí se to na průmyslovce pro nic za nic. Je vidět, že opravdu nevíte, o čem tento obor ve skutečnosti je.
Bohužel tady se propírají jen ti nesoudní, netalentovaní… snadno odsouditelní (občas skuteční absolventi módního návrhářství). Ada nám je tady servíruje přímo pod nos častěji než schopné jedince, protože je to větší zábava.
Ve všech oborech se najdou absolventi schopní a neschopní nebo naprosto tragičtí. V tom návrhářství to jde (také díky Adě) jen líp vidět…:-)

MP pohodarka
49 příspěvků 29.12.14 12:38
modni peklo!!!

Asi to bude hlavne tim, ze tady se to jmenuje modni peklo a ne modni nebe - postavime vas na piedestal.
to bude hlavni duvod, proc tady radi kritizujem i nekriticky :)

Marisol
22 příspěvků 9.1.15 00:28

Vidím, že tento obor se učí na různých místech různým způsobem.
Není (bohužel?) jen na průmyslovkách, a náhodou mám nějaké zkušenosti s uměleckou (nebo „uměleckou“) SŠ textilních řemesel v Praze, a tam by i „krejčovina“ bylo příliš vznešené slovo.

Dezidera
21 příspěvků 22.1.15 17:34

Škola „textilních řemesel“? To zní už samo o sobě trochu podezřele. :-) Textilní řemeslo OMG!

zuzi45
1 příspěvek 27.9.17 23:09

Nevím jaké přesně máte zkušenosti, ale moje jsou takové, že ve škole bývám do půl šesté, jelikož máme pětihodinové bloky šití, k tomu konstrukce oděvů a samozřejmě technologii (oděvní, která spočívá v šicích postupech a textilní, což je nauka o materiálech, o jejich výrobě, získávání, chemických úpravách…). Tahle škola není jen o čmárání na papír. Naopak, do třeťáku se k navržení něčeho většího ani nedostanete a navrhujete si výrobek maximálně pro sebe. Celý prvák a druhák se zaměřuje na pracovní postup a vypracování, teprve až od třetího ročníku se navrhuje přehlídkový oděv. Zrovna tenhle obor patří k obtížnějším a značné množství lidí se do čtvrťáku ani nedostane. Pokud ano, odmaturuje z nich průměrně polovina. A textilní řemesla možná proto, že se navíc musíme učit paličkovat a vyšívat (a tyto techniky pak většinou na oděv použít). Baví mě, jak lidi tuhle školu soudí, podle toho, že má v názvu,,umělecká''. Často slýchám, že tam vlastně nic neděláme, což ale skutečně není pravda, ačkoliv se to lidem co zde nestudovali těžce vysvětluje… Je jasné, že ne každý kdo od nás vyleze má na to stát se návrhářem, ale umí šít.

Stysa
1 příspěvek 19.5.15 21:56

Já jsem vyučená krejčí a ještě stále šiju, dělala jsem i pro divadlo a teď už jen doma, jako krejčová nemám moc dobré uplatnění, abych se uživila, takže šiji jen pro sebe a rodinu. Zrovna obor módní návrhář jsem odmítla, protože jsem více toužila po šití než po kreslení, nakreslit si návrh můžu i bez toho, šití pro mě je víc. Kvůli tomu oboru jsem jezdila až z Plzně do Liberce.

Příspěvek upraven 19.05.15 v 21:58

AnaKarenina
450 příspěvků 20.12.14 16:25

@pitná voda,

ale ty obrázky taky nejsou dobré, vůbec nemá zvládnuté řemeslo a jak my říkáme " vykreslenou ruku ".

-Anna-
187 příspěvků 20.12.14 21:26

Ta slečna kreslit neumí a její kresby jsou obdobně děsivé jako její šaty.

emef
2425 příspěvků 17.12.14 22:06

Zajímalo by mě, jestli je s tím, co stvořila, skutečně spokojená a řekne si třeba Tak tohle se mi opravdu povedlo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.14 00:26

Originál zde.

Příspěvek upraven 19.12.14 v 00:27

Monys01
330 příspěvků 29.12.14 20:59

Nevěděla jsem, že do novin můžou psát i slepci…

emef
2425 příspěvků 17.12.14 22:10

Koukla jsem na fler a ceny a musím říct, že sebevědomí slečně teda nechybí. ;-)

bmnm
67 příspěvků 17.12.14 22:14

Je to smutný.. Obzvlášť ta cena diváků..

Betynka02
384 příspěvků 18.12.14 07:38

@bmnm
Zřejmě přijeli Hujerovi! ;-)

atrix
483 příspěvků 20.12.14 07:47

Hujerovská je i ta prezentace na Fleru. U tmavomodře pruhovaných šatů se s volány sukně snoubí plynová bomba, u toho stříbrného děsu (Ada byla milosrdná a ořízla to)pro změnu dvoje sešmajdané boty - patrně foceno někde ve verandě nebo předsíni. Ani s tím si „návrhářka“ hlavu neláme, a přitom je to na tom všem to úplně nejjednodušší. Když si představím, kolik času a práce dá našívání korálků (nemluvím o výšivce, ale o prostém našívání korálků na látku), nechce se mi věřit, že právě s ohledem na ten čas a práci to neudělá pořádně, ale vyrábí různé křiviny. Zpracování zipu, za to bych ji liskla pravítkem přes ruku hned několikrát, umím všít zip 100× líp, a to nejsem švadlena, jen občas něco opravím… Nad tou nesoudností a sebestředností (o cenách nemluvím, ty jsou úplně mimo mísu za tuhle hrůzu) by člověk vyl jak šakal!!! Tohle není haute couture ani pro osadu o třech domcích na samotě u lesa.

violass
75 příspěvků 17.12.14 22:26
!!

Šaty opravdu hruza, to vidět švadlenky co šili za komunistického režimu tak se zblázní.

Betynka02
384 příspěvků 18.12.14 07:38

@violass
Už je to tak, skoro jsem zešílela! :-)

Hafina01
63 příspěvků 21.12.14 19:57

Já chci vidět ty švadlenky, co šili. Kteří muži šili ty švadleny?

Kapitan Amerika
80 příspěvků 17.12.14 22:35

@emef Pokud jí okolí tvrdí jak je strašně úžasná a talentovaná návrhářka. Tak ano, po vytvoření kdejakého paskvilu si řekne Ano, to se mi povedlo.

Josefka
602 příspěvků 17.12.14 22:39

Nevěřím. Nevěřím vážnosti článku, svým očím… jsem v šoku.

dagur
283 příspěvků 17.12.14 22:46

Je to děs, takové „vypracování“ modelu se nehodí ani na zástěrku do školky. A mimochodem, švadlenky šily…

Kapitan Amerika
80 příspěvků 17.12.14 23:25

@bmnm a vy se dívíte, kde si má takový divák vytvořit názor o tom co je hezké, když v půjčovnách nabízejí samé fialové hnusy a tvrdí, že to je poslední móda. A v obchodech to samé. Oblečení nepadnoucí, špatně ušité a ze špatného materiálu se dnes stalo standartem.

aailyyn
809 příspěvků 18.12.14 12:02

Vždycky se najde někdo, kdo tomu rozumí víc než vy a může vám poradit, pomoct, poskytnout vám konstruktivní kritiku a posunout vás. A pak se taky zákonitě najdou lidi, co tomu rozumí míň. A pochválí vám kdejaký paskvil. (Nedej Bůh, aby si důsledně vzali k srdci heslo: Uměl bys to taky? Ne? Tak nekritizuj. Nemusím být zrovna druhý Paganini, abych poznala, že někdo hraje, jak když tahá kočku za ocas, neb nejsem hluchá.) Holt každé zboží má svého kupce a v dnešní době je díky internetu nesmírně snadné dostat svou tvorbu mezi lidi. Prostě to prdnete na Fler, on to někdo koupí a to tvůrkyni utvrdí v přesvědčení, že se to takhle dělat má. Takhle nějak to asi dopadá, když se chce být druhá Matragi, chce se být slavná a bohatá. A ne být dobrá v tom, co dělám a dělat s láskou svůj obor. Slečnu to asi svým způsobem i baví, jinak by se věnovala něčemu jinému, ale přece by si snad s trochou úcty a pokory ke krejčovině jinak po dotvoření něčeho takového musela říct, že takhle asi ne a musela by dotyčný model leda zas rozpárat a ne ho veřejně prezentovat. No, škoda akorát materiálu na tohle, řemeslo leda strašně przní.

Příspěvek upraven 18.12.14 v 12:02

Hafina01
63 příspěvků 18.12.14 21:28

A pak se i standart stává standardem. Skoro by se jeden chopil žerdi a začal mávat standartou…

Go-lightly
3429 příspěvků 17.12.14 22:46

Ach jo, ach jo. Už je to tady, kopie Matragi. Já si říkala, kdy s tím někdo přijde a jak to bude trapné, ale takovou nepodařenost jsem nečekala. Já Matragi styl nemusím, ale ona má každý kus naprosto dokonale vypracovaný, a tím proráží spíš než korálky. Tuhle preciznost kdyby dokázaly české švadlí napodobit, tak bych volala: „jen kopírujte, holky, kopírujte!“

atrix
483 příspěvků 20.12.14 07:50

Čímž se vysvětluje i to, že ji Blanka Matragi nezaměstnala a „návrhářka“ zůstala s tvorbou v Bydžově, i když i na ten je to síla… :D

Příspěvek upraven 20.12.14 v 07:51

Cimrwoman
42 příspěvků 17.12.14 23:02

Také nemám slov… Vždy, když něco podobného vidím, je mi líto té energie, času a peněz, které někdo investoval a nevyšlo to. To se ale stane každému. Ale když půjdu a udělám to znovu, podruhé, podesáté… Nevěřím, že ta slečna nevidí jak je to špatné. :(

Kapitan Amerika
80 příspěvků 17.12.14 23:08

Za ty modrý malovaný šaty chce 50 tis :o, sakra, tak tomu říkám sebevědomí.

Betynka02
384 příspěvků 18.12.14 07:40

@Kapitan Amerika
To si děláte legraci?! Jsem srab, ani tam koukat nebudu!!

Kapitan Amerika
80 příspěvků 18.12.14 16:10

@kozarohata tady je ten problém, že oděvní průmysl v ČR už téměř neexistuje. Liberecká Textilana zaměstnávala tisíce lidí, Op Prostějov taky. Jitex myslím, funguje, ale není to žádná sláva. Holky, které vystudují dneska Návrhářství končí jako prodavačky v řetězcícH.

PARDON: NĚJAK DIVNĚ TO ŘADÍ PŘÍSPĚVKY

Příspěvek upraven 18.12.14 v 16:11

sosnule
1 příspěvek 18.12.14 22:03

Dobrá zpráva je, že na fléru jí šaty nikdo nekoupil, otázkou zůstává, zda kvůli ceně nebo kvůli modelům…

atrix
483 příspěvků 20.12.14 07:53

Za ty světlemodré s hranatou sponou pod krkem 42 tisíc a za ten alobalový děs bez korálků „jen“ 9 a půl… :D :D :D

Příspěvek upraven 20.12.14 v 07:53

mwich
115 příspěvků 17.12.14 23:12
Klasika

Klasická česká návrhářská hrůza. Jinak na fotkách se musím smát dvěma věcem:
1. Robot v nerezových šatech, jemuž laškovně vykukuje jeho plechová noha obutá do gumy;
2. Bílé šaty s černým kreslením. To mají být plesové šaty? A to jako takhle normálně odhalujou rozkrok? Koukám, že nechybí ani zárodek penisu…

Jádro
3 příspěvky 18.12.14 20:01

Třeba to mělo být body a nějak se to rozpáralo či rozvázalo.

ovrl
6 příspěvků 19.12.14 19:57

Tiez sa priklanam k tomuto nazoru, vyzera to ako rozopnute body.

kocurM
595 příspěvků 20.12.14 09:29
A při tom, jaká vytahaná gumička

To držela, není divu, že se to rozepnulo.

Příspěvek upraven 20.12.14 v 09:29

Lenicka07
74 příspěvků 19.12.14 12:48

Zárodek penisu? To je dle mého názoru, dámy prominou, „píčichlup“. :D

kult
3 příspěvky 19.12.14 21:54
bomba

Mě zase dostala ta plynová bomba u jednoho z modelů :)

atrix
483 příspěvků 20.12.14 07:58

Vedle plechové nohy obuté do gumy se na originální fotce vyskytují ještě dvoje škrpály, které Ada na fotce milosrdně ořízla. Zajímalo by mě, jestli Matragi ve svých začátcích taky fotila modely v předsíni či verandě a dotvářela ducha modelu sešlapanýma botama a růžovými pantoflemi (vypadá to na kroksy z vietnamské tržnice)…

Bara06
2039 příspěvků 17.12.14 23:34

@mwich ale tak to je spíš poutko na zavěšení, ne? Taky mě to zaujalo a hledala jsem tomu využití…

Betty J.
2031 příspěvků 17.12.14 23:57

Maně mi při pohledu na ta dílka vytanul na mysli Milouš ze Saturnina: když už se slečně něco takového přihodilo, měla by to decentně zakrývat - aspoň prostěradlem. Částky požadované za ta zdařilá dílka si říkají o psychiatrické vyšetření autorky.

Edit: omlouvám se, nejde o reakci na Bara6, nějak jsem se uklikla…

Příspěvek upraven 17.12.14 v 23:59

oldwomen
13 příspěvků 17.12.14 23:56

Mám výhrady proti „opisování“. Jenže to je u uvedených modelů to nejmenší. Všechny jsou z kategorie „Řemeslo, braň se! Já tě kurvím.“
Ach jo, učit se (a naučit) řemeslo je nuda a přiznat se, že chci UMĚT je totálně mimózní. Tak halt budu hen ten oný umělec, to je víc, jak řemeslník. To je snad problém celé generace, nebo já jsem už fakt a opravdovsky stará… zde dávám za pravdu porotě. A byla ve svém hodnocení sakra mírná!

Dragowlin
262 příspěvků 18.12.14 10:08

Mě je 21. Takovouto zrůdnost bych si nedovedla představit jako „výtvor“ mé práce. Podobnou výšivku z korálků (rozeklanou) jsem si udělala v 6 letech. Dnes je to pro zasmání. A proboha 20let je již normální věk pro důstoujnou práci na čemkoliv…

Na šatech je všechno špatně. Korálková výšivka nezachrání nikdy nic. Umí pozvednout pěkně ušité šaty, ale ohyzdné šaty bez střihu nepozvedne nikam. A ten zip u těch motýlích šatů to je jako sranda?…

oldwomen
13 příspěvků 18.12.14 14:49
ano,dvacet let

@Dragowlin, souhlasím, že dvacet let je věk pro kvalitní zvládnutí řemeslné práce.

aailyyn
809 příspěvků 18.12.14 21:06

Minimálně by slečna ve dvaceti už mohla chápat význam slova plagiát.

kult
3 příspěvky 19.12.14 21:56
Krejčovina

Tohle snad nemůže ušít žádná vyučená krejčová, švadlena…natož někdo hrající si na návrhářku, když to umí jen nakreslit, měl by jí to tedy někdo kvalifikovaný ušít :)

Liss
6 příspěvků 18.12.14 00:11

Jako každý nějak začínal, ale…:D Kde je jako nějaká pokora?:D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.14 00:28

Ty prosvitajici cerne kalhotky na prvni fotce =D

Ale jinak si spis myslim, ze slecna nema uplne marne napady, ale na obe nohy kulha to provedeni. Jen velmi malo lidi dokaze saty navrhnout, usit a jeste ozdobit a dle meho nazoru je presne tohle ta chyba. Jana Drabkova se nemuze rozdelit natrikrat - navrhovat sit a zdobit. Pro ni by bylo nejlepsi dve z techto profesi sverit nekomu jinemu a venovat se jen jedne. Hypoteticky si myslim, ze ji nejvic berou prave ty koralkove vysivky, jsou ostatne na skoro vsech satech. Pak se rysuje kombinace s nekym, jako je slecna Mathonova ( ineno s nekym, kdo umi obleceni navrhnout a dat kolekci nejakou koncepci) a pak s nekym, kdo ty navrzene vysivky fakticky vysije - a to muze byt klidne treba studentka nebo jeste lip duchodkyne na „brigade“ - pokud dostane nabidnuty slusny honorar a bude tak trochu ze stare skoly, ziska navrharka precizni vysivku (a aspon co vim, tak si navic muze za zamestnani starobniho/invalidniho duchodce dokonce nejak pozadat o ulevu na danich a soc/zdrav).

Asi dostanu spoustu minusu, ale drzim Jane Drabkove palce, kez by ji tenhle clanek pohnul kupredu, ostatne, kdo nebyl ve dvaceti tele, at hodi kamenem - ja jsem taky byla tele a mela jsem tak maximalne upletenou stovku naramku pratelstvi - treba se s Janou setkame za rok zase na pekle, jako kdysi v „novorocnim“ clanku, kde byla radost se podivat na strihy pani/slecny Luptakove…

Příspěvek upraven 18.12.14 v 00:30

Hořáč
1588 příspěvků 18.12.14 03:02

Já tam teda žádné nápady nevidím. Mohla by se dát dohromady leda tak s někým, kdo to udělá sakumpikum za ni. Ale proč by to někdo dělal, že? Navíc šití a vyšívání nejsou jaderná chemie, aby se to nemohla naučit. Jak to ty ženy jenom dřív dělaly? Babička šila, pletla, háčkovala, vyšívala. Takhle to vážně nevypadalo. V jejích výtvorech se dalo jít důstojně mezi lidi. Podotýkám, že se to babička naučila za chodu. Rozhodně to nebyla žena v domácnosti, co neměla na práci nic jiného.
Asi by to chtělo spíš soudnost.

smycka
42 příspěvků 19.12.14 02:31

Jakoze jaderna chemie se neda naucit?! Kdybych teda mela volit mezi jadernou chemii a zdarilou realizaci roby pro princeznu, volim urcite chemii:-)

Hořáč
1588 příspěvků 19.12.14 09:55

Spíš než naučit pochopit. I když je tam i mnoho věcí k naučení. Na druhou stranu… chtělo by se sice říct, že šít se naučí kde kdo, kdežto z jaderné chemie byl u nás u zkoušky celkem odpad, ale jak tak znova koukám na slečnu a její hot kutůr, beru zpět, naučit se šít vyžaduje taky myšlení, takže jo, máte pravdu, nevyjádřila jsem se zrovna šťastě. I když si stále myslím, že u šití lze lidi vycepovat (do jisté míry, kyž se nepustí do vlastních kreací) a není k tomu potřeba základ mat., fyz., chem.

atrix
483 příspěvků 20.12.14 08:08

Když už někdo chce dělat korálkovou výšivku na šaty, měl by vědět aspoň ten základ, že se to dělá na v rámu vypnuté látce (malá na bubínku), aby zůstalo rovné to, co rovné být má. To je myslím ta elementární věc. Pak už je to o trpělivosti a především soudnosti, aby výšivkářce nebylo líto ztraceného času a byla schopná se odhodlat ten čas zahodit a nepovedené a křivé vypárat a začít znovu a líp. Kamarádčina dcera je autistka a vyšívání (vyšívá křížkovou výšivku, moc ji to baví) má tak precizní, že by se tahle hótkutůrka mohla u ní učit.

Dragowlin
262 příspěvků 20.12.14 10:27

To by si slečna musela něco najít o tom jak se dělá skutečná výšivka Haute Couture… Internet je toho plný…

Hořáč
1588 příspěvků 20.12.14 12:50

Také vyšívám a je pravda, že bez rámu to chce hodně zručnosti, aby byla látka rovnoměrně vypnutá, zejména pokud má člověk tendenci víc utahovat. U některých typů vyšívek je to až nadlidský výkon aby se to bez rámu nekrabatilo. Rám je lepší. Zejména když chce tu vyšívku pak člověk zakomponovat do oděvu, aby to nepnulo.
Když člověk rám nemá, je dobré se „dívat“. V momentě, kdy příliš spěcháte, víc utahujete steh. Pak je dobré přestat, dát si od toho pauzu, soudně si to prohlédnout.

pampa
28 příspěvků 18.12.14 00:41

Křivé šaty, zip jak pěst na oko a pod tím prosvítající (nebo spíše zcela zřetelné) spoďáry. Kdo by to chtěl nosit i zadarmo?

NInaL.
39 příspěvků 18.12.14 00:57

Původně jsem si říkala, že to komentovat nebudu (slečna možná začíná, ne všechny začátky jsou slavné). Já na tyhle věci nemám úplně tak vytříbené oči, poznat, že je něco na křivo, špatně sesazené atd… ale naprosto nechápu, jak by někoho mohlo třeba jen napadnout, že by za něco takového dal padesát tisíc. Moc bych návrhářce přála, aby se jí povedlo na tom zapracovat, protože někde jsou podle mě zajímavé nápady.

kozarohata
155 příspěvků 18.12.14 15:28

Mám pocit, že třeba v OP Prostějov budoucí maturantka z oboru oděvní návrhářství a tvorba oděvů (nevím přesně, jak se ten čtyřletý maturitní obor jmenoval - oděvní výtvarník?) musela napřed projít normálním učilištěm pro švadleny. čili absolvovat vyučení v dvouletém oboru… pokud tedy pamatuji…

promiňte, tohle mělo být dole pod příspěvkem @DRW 8-)

Příspěvek upraven 18.12.14 v 15:31

kozarohata
155 příspěvků 18.12.14 15:44

Já jsem se tam kdysi hlásila. nebylo lehké se na obor dostat, ale měla jsem v OP zaměstnanou tetu. ovšem nechtěla se nakonec za mě „přimluvit“, protože jsem vycházela z devítky s trojkou z matiky…pardon za off topic jen tak na okraj 8-)

kozarohata
155 příspěvků 20.12.14 13:18

Nebylo by lepší místo „Napsat příspěvek“ jen „Reagovat“? bylo by to jasnější - jako že chci reagovat na ten konkrétní příspěvek. a „Přidat příspěvek“ jen pro nový (do stromu) 8-)

nutellada
28 příspěvků 18.12.14 01:04

Ty fotky, ktere srovnavaji tvorbu Drabkove a Matragi, mi pripominaji srovnani satu z Ebay - originalni fotky prodejce vs. to, co cloveku nakonec prijde.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.14 01:21

.

Příspěvek upraven 15.12.15 v 19:23

atrix
483 příspěvků 20.12.14 08:12

Přesně tak, je to stejné, jako by chtěl truhlář začínat od intarzované komody z 18. století a nezvládl ani uříznout a ohoblovat malé prkénko nebo nevěděl, co znamená „spojení na čep a dlab“ :D

andiedvorakova
331 příspěvků 18.12.14 01:31

Věčná bolest nedostatku představivosti. A to snad ve všech možných ohledech. Kopírováním se člověk sice učí, ovšem když se na tom někdo pouze učí, vždycky se mu do toho dostane něco, co je ryze jeho, a z čeho potom vzejde jeho vlastní styl. Já to u slečny prostě nevidím. Buď to tam není, nebo jsem slepá. Navíc, jakmile přestane vyrábět nepovedené kopie Blančiných šatů, stane se z toho něco slovy těžko popsatelného. Kdybych v tomhle měla jít přehlídku, cítila bych se přesně tak, jak se člověk cítí ve snu, kde se na ulici octne úplně nahý - a s neoholenýma nohama jako třešničkou na dortu.

Ta nabídka práce… Tak úplně si nemyslím, že by byla myšlená vážně - pokud skutečně padla. Na blogu slečny je totiž napsáno, že jde o nabídku práce v Bejrútu. Opravdu nevím… Přestěhovat se do Bejrútu něco stojí. A pak je tu ubytování, jazyk a další věci. Nebudu asi úplně mimo místu, když se opovážím tvrdit, že naprostá většina dvacetiletých by to nedokázala zafinancovat. A být Blankou, zaplatili byste někomu takovému všechny výlohy, aby pro vás pracoval? Jen protože má trpělivost s našíváním korálků? Ale jinak nešije ani tak dobře jako průměrná švadlena a navíc nemá nápady ani vkus (pokud tedy zrovna nekopíruje)? Nemám v úmyslu nařknout slečnu ze lži, jen mi to přijde trochu jako sci-fi.

Zajímalo by mě, která módní značka z Anglie to slečně nabídla v roce 2012 možnost navrhovat v jejich firmě. Mám z toho takový smíšený pocit. Když jsem to v tom novinovém scanu četla, hned mě napadlo, že obdoby našich „takynávrhářek“ mají zřejmě všude ve světě…

Příspěvek upraven 18.12.14 v 01:38

Hořáč
1588 příspěvků 18.12.14 03:13

Přesně tak. Nechápu, kde kdo vidí nějaký nápad. Navíc slečna nemá absolutně cit a prostorovou představivost. Blanka Matragi je sice kýčařka, ale nedá se jí upřít, že tohle má. Motýlí šaty BM vedením pruhů na živůtku vytvářejí ženskou siluetu (větší prsa, štíhlejší pas), motýlý šaty slečny dělají svým členěním leda tak malá prsa a velkou vanu (břicho). Myslím, že nějaké vnímání prostoru, cit pro barvy, tvary by budoucí návrhář mít fakt měl. Rovné švy se snad dají vycvičit, nebo to zadá někomu jinému, ale „vidět, vnímat, cítit“? Předně by si to musela chtít uvědomit.

DRW
2040 příspěvků 18.12.14 08:05

Pred desitkami let, kdyz moje spoluzacky odchazely na odevni prumyslovky, potazmo na neco, co melo spojeni s odevnim navrharstvim nebo jak se to jmenovalo, musely projit nejen talentovkami, ale behem studia se ucily strihat a sit, venovalo se tomu hodne casu. Dneska pokud 2-3 hodiny tydne, tak je to mozna moc.

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 08:40

Ale oni jí klidně mohli nabídnout něco jako volunteering, ve stylu: „Hm, hm, inu, je hezké, že máte zájem, ovšem potřebujete praxi a vedení. Mohla byste u nás vykonávat zdarma všelijaké drobné pomocné práce, a přitom se leccos přiučíte, co říkáte?“ To se dělá dost často: firma získá poskoka zdarma a tele se okope, nakonec to bývá prospěšné pro obě strany. Prestižní nabídka to ovšem není, ale dá se tak prezentovat, ne?

Hořáč
1588 příspěvků 18.12.14 09:09

Nevěřím tomu, že by ji Blanka vzala. Viděla jsem dokument, kde uměla až hulvátsky sekýrovat lidi, aby z nich dostala, co chce. Pokud by ji vzala, zajímalo by mě, komu by praskla cévka dřív.

Ascari
315 příspěvků 18.12.14 14:17

Na praxi můžete vzít někoho, kdo má naději. Nemůžete brát někoho, koho budete odnaučovat zlozvyky, které by vůbec mít neměl. Třeba do rádia nevezmu studenta usilujícího o kariéru v žurnalistice, pokud ještě ve čtvrťáku udělá v jedné zprávě pět chyb typu „ženy šli“, i když to nakrásně není „slyšet“.

Příspěvek upraven 18.12.14 v 14:18

Sharene
25 příspěvků 18.12.14 14:11

@andiedvorakova Souhlasím s tím, že šití slečně moc nejde, ale její výtvarné práce jsou pěkné. Klikla jsem na Adiny odkazy. Je to nebe a dudy. http://www.maja.estranky.cz/…varne-prace/https://www.facebook.com/media/set/?…

andiedvorakova
331 příspěvků 18.12.14 18:28

Kreslí hezky (pokud se nesnaží o nic realistického), ovšem to je všechno. Nápad nikde není. Ona v podstatě jen obkresluje to, co už nakreslila Blanka Matragi. Jeden příklad za všechny:

Slečna Drábková:

Blanka Matragi: http://luxussilk.files.wordpress.com/2012/02/05.jpg

Na to být návrhářem je asi (bohužel pro slečnu) třeba umět víc, než nakreslit figurínu (navíc stylově opět „obšlehnutou“ od Blanky) a model, který už někdo před tím navrhl. Slečna se navrhováním zabývá už nějaký ten pátek, zajímá ji to údajně už od dětství. Dvacet let není v tomhle případě vůbec málo, takže už by se tam měl projevovat nějaký vlastní nápad. Je to škoda, ale vypadá to, že slečna prostě nemá představivost v tom smyslu, aby se někým lehce inspirovala, ale vytvořila přitom něco, co není plagiát.

Když si člověk zadá do googlu Blanka Matragi sketch… jde z toho na člověka až smutek. Já bych slečně Drábkové nejvíc přála, aby byla sama sebou a nesnažila se být Blankou. Zkrátka, aby našla něco, co je její a aby začala doopravdy tvořit.

M.Rejčová
65 příspěvků 19.12.14 11:26

Krindypindy, vážně omalovánky :-(

daagmara
42 příspěvků 19.12.14 22:24

Pokud jde o mně, vidím tam neuvěřitelnou krádež duševního vlastnictví. To, že to je ušité jak ze základky, je úplně šumák. Kdyby si to kreslila a šila pro sebe, neřeknu slovo, ale prezentovat to veřejně jako vlastní tvorbu je vrcholně nemorální. Nemohl by té slečně někdo prostě říct, že je zlodějka?

andiedvorakova
331 příspěvků 20.12.14 14:20

Taky jsem si říkala, proč tam alespoň nedá upozornění, že jde o překreslené modely Blanky Matragi a album nenazve tak, aby z toho bylo jasné, že si na tom pouze cvičí techniku kresby/malby návrhů. Jenže to už by se vlastně nemohla ničím chlubit…

AnaKarenina
450 příspěvků 20.12.14 16:36

@andiedvorakova,

jak můžete říct, že kreslí hezky, když se nesnaží o nic realistického. Právě na těch realistických kresbách, je krásně vidět, že nemá zvlánutý základ techniky (Takže je to ten samý případ jako její návhrhářství, kdy nemá zvlánuté šití). Kresba co jste sem dala je potom opravdu jenom jakási (podle mě nepovedená) omalovánka bez přidané hodnoty (Není to ani dobrá kresba což vynikne ve srovnání s kresbou od Matragi. I laik podle mě musí vidět ten rozdíl. A není to ani zajímavý nápad)

Příspěvek upraven 20.12.14 v 16:39

andiedvorakova
331 příspěvků 20.12.14 19:54

Mínila jsem tím říct, že pokud jen obkresluje a nesnaží se o nic realistického, dá se na to dívat. Stejně jako se dá dívat na obrázky od šestiletých. Tím vůbec nechci říct, že umí kreslit. To vidím podle těch realistických kreseb také, že o kreslení nic neví. Zkrátka obkreslovat umí, i když to k dokonalosti má daleko. „Sama od sebe“ kreslit neumí.

AnaKarenina
450 příspěvků 20.12.14 20:41
:-)
Diomen
7 příspěvků 18.12.14 18:57

Tak jasně, každý nějak začínal, ale tohle je vážně hardcore. Dle mě by už ve dvaceti měla mít nějakou seberflexi. Pravda bolí, ale čím dřív se jí dozví, tím líp pro ní, bude mít možnost s tím něco dělat. O tom, že šaty vypadají příšerně už tady toho bylo napsáno dost. A i když odhlédneme od toho, jak ty šaty vypadají, když budu chtít něco prodat za tak šílené peníze, udělám alespoň slušné fotky. A když ani to ne, alespoň si před focením uklidím. A její malířské práce? Technika rozmalané tužky, tak často k vidění na Karlově mostě, to snad ani nemůže myslet vážně. Stačilo by si koupit příručku nebo navštívit alespoň jednu lekci kreslení aby jí někdo vysvětlil rozdíl mezi kýčem a uměním. Pastelkové barevné kruhy - no vypadá to, že asi potřebovala zkusit nové barvičky ve velkém. Určitě je správné podporovat všechny, kteří se chtějí něco naučit, ale vytvářet tohle, to jí snad ani nemůže bavit.

Bramb
10 příspěvků 18.12.14 19:07

POZOR!!! Tento obraz vlastní i návrhářka Blanka Matragi a je ozdobou jejího ateliéru v Praze v Obecním domě!!!

toto není můj text, ale slečna ho napsala ke svému obrazu, který prodává na Fleru :-)

Příspěvek upraven 18.12.14 v 19:10

andiedvorakova
331 příspěvků 18.12.14 19:24

Originál asi nebude tak mizerně stínovaný XD Realita její relativně (portrét na zakázku - nejspíš podle fotky?) originální práce je zhruba tady:

Stvořit toto a říkat si umělec, na to jeden musí mít stejnou dávku odvahy, jaké je zapotřebí k tomu, aby strčil hlavu do otevřené tlamy krokodýlovi.

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 23:14

To je fakt jak z Karlova mostu! No, však ona vypsala svůj životopis, chodila na jednu ZŠ, pak na jinou, a tam začala kreslit, pak ta oděvní, kterou nedodělala, pak gympl. No co chcete!

AuroraBorealis
948 příspěvků 19.12.14 00:31

Tak teda to je strašné, ja som dokopy dvanásť rokov chodila na výtvarnú - 8 rokov ZUŠ a 4 na strednej ako voliteľný predmet a dovolím si tvrdiť, že už na tej základke moje výtvarné práce vyzerali kvalitnejšie.. no a nikdy som si o sebe nemyslela, že som umelec a vždy som nerada svoje práce niekomu ukazovala.. učiteľ hovorieval, že mám talent, aj keď pracujem strašne pomaly (ale precízne), ale ja som nikdy nebola na 100% spokojná s mojími výtvormi, aj keď boli pekné. výstavy boli pre mňa horor a nikdy som na ne nepozvala nikoho, koho poznám :D ja nechápem ľudí, ktorí majú takéto sebavedomie a pritom tvoria také strašné veci.. takéto niečo ako ona predáva - tie obrazy, by som zlikvidovala už len zo svojho súkromia, lebo by som sa citila trápne, keby som ich po čase objavila vo svojom archíve.. nikdy by som ich neukázala ani mojim rodičom, nieto ešte ich predávala za peniaze!! ale, uznávam, ja som zas opačný extrém, ako táto autorka.. asi sa až príliš podceňujem..
edit: ale nieee! teraz mi na facebooku ukazuje ako reklamu ten fler a ponúka jej diela čo tam má :D

Příspěvek upraven 19.12.14 v 00:33

Go-lightly
3429 příspěvků 19.12.14 10:46

Ale ne. Má určitou zručnost, která se zřejmě projevila a rozvíjela na základce, ale tvůrčí talent není - jinak by pořád nekopírovala. Má prostě „roztomilé nadání“, jaké měly XIX. století slečny z dobrých rodin, které svými akvarelky zdobily rodinné salóny - ovšem ani ve snu je nenapadlo pokládat se za umělkyně, nebo dokonce ze své záliby mít zisk.

AnaKarenina
450 příspěvků 21.12.14 10:38

@Go-lightly,
ten výraz „roztomilé nadání“ je super. Obávám se, že taky patřím mezi osoby s tímto roztomilým nadáním a jsem si toho plně vědoma. Už na základce jsem vynikala v kresbě a malbě což pokračovalo i na gymnáziu a o mém talentu mě neustále ubezpečovala nejen rodina, ale i spolužáci a kantoři. Mezi spolužáky jsem prostě vynikala a připadala si jako hvězda. Později jsem se dostala na 2 vysoké školy. Jednu s výtvarným zaměřením a druhou poněkud „nudnější“ fakultu. No a rázem jsem se střetla s realitou. Že nadání jako já má spousta dalších lidí a co víc, že jsou i talentovanější než já. Mně prostě nechyběla zručnost, ale takové to " něco navíc" co každý velký talent má. Zkrátka jsem si musela připustit, že jako umělec se já nikdy neuživím. Takže výtvarnou činnost jsem si nechala jako skvělý koníček a pracuji v tom druhém oboru.
Zajímalo by mě jestli se Jana D. už s realitou srazila (a nic z toho nevyvodila) nebo jestli zatím ne a co z toho vyvodí až k tomu dojde. Samozřejmě neříkám, že by to měla hned vzdát a věnovat se něčemu jinému, ale asi se všichni shodneme na tom, že by potřebovala začít znova, jinak, z gruntu a začít na sobě tvrdě pracovat. :-).

Go-lightly
3429 příspěvků 21.12.14 21:34

Vy máte ovšem něco cennějšího než výtvarné nadání: schopnost sebepoznání. A bez toho se neudělá ani krok dopředu.

Atrofie
741 příspěvků 19.12.14 19:42

..jestli ona ta nabídka na setkání v Bejrútu nebude spíš s právníky paní Matragi ;-)

815
739 příspěvků 18.12.14 05:45

61 050,– za to, aby člověk mohl vypadat takhle?!

http://img.flercdn.net/…eescdo-b.jpg?

Prej problém sebereflexe… velmi kulantně řečeno.

Příspěvek upraven 18.12.14 v 05:46

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 08:43

Šaty děsné, ale proč si aspoň nenajde štíhlé modelky? Tohle je jak hrouda másla, co spadla do peří.

Spirála
1 příspěvek 18.12.14 10:30

Nezdá se mi, že by štíhlé nebyly, spíš mám pocit, že všechny její šaty dost rozšiřují.

Příspěvek upraven 18.12.14 v 10:30

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 10:58

@Spirála Máte pravdu, chyba není v modelce, je v šatech. Tím hůř!

Chany
928 příspěvků 19.12.14 22:00

Já bych řekla, že naopak v modelce JE velký problém. Blanka Matragi je známa velmi nekompromisními nároky na figuru modelky a své námitky na ni vybalí bez servítku. Když se nad tím člověk zamyslí, tak má prostě pravdu. Potřebuje, aby šaty vypadaly v reálu tak, jako vypadají v návrhové kresbě. A bez pardonu- tahle modelka je sice pěkná holka, ale na to, aby předvedla šaty v stylu a la Matragi prostě nemá. To by musela být mnohem vyšší a hlavně opravdu štíhlá jako proutek - tak, jak to vyžaduje Matragi. Ostatně podívejte se na její přehlídku, fotky modelů. Pokud máte smysl pro detail, jasně to uvidíte.

A když se podíváte na kresbu šatů, která je znázorněna na superštíhlé, vysoké postavě, je jasné, že pokud chci, aby ty šaty vypadaly na mě stejně, musím splňovat její parametry.To je prostě jeden z mnoha důvodů, proč mezi šaty Matragi a šaty „jakožeMatragi“ je diametrální rozdíl… ;)
Pokud se totiž v takových princeznovských šatech zhlédne dívka střední postavy ( jak váhou, tak výškou), už je to někde jinde a nemá cenu si nalhávat, že ne.
O preciznosti šití není třeba dalších debat…

aailyyn
809 příspěvků 18.12.14 10:38

Ono na děvčatech velikosti XS vypadají jakž takž i čínské hadry ušité horkou jehlou. Když modelka opravdu zastupuje jen ramínko na oděv a je nikde nic… Když jste bytost normální postavy, která by tuhle potřebovala pozvednout, onde něco přidržet, tak nedostatky na oblečení bolí o něco víc.

Chany
928 příspěvků 19.12.14 22:03

Ha, stejný názor.;)

Kajuli
585 příspěvků 18.12.14 12:52

Taky jsem na to koukala nejprve jako puk, ale modelky jsou očividně v pořádku, akorát ty šaty, co se všude kroutí, mačkají a jsou prostě… otřesné z nich dělají špekaté válečky.

AuroraBorealis
948 příspěvků 18.12.14 10:18

Na sekundu som nevedela či dobre počítam, tak som si to na kalkulačke prerátala na eurá.. a ono to ozaj bolo vyše 2200 € ako som si to vyrátala v hlave?! tak to je zlý sen.. :D vzerať takto za 2200 €? to by som za tie prachy išla niekam na dovolenku alebo tak.

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 11:06

Zas potěšitelné je, že na Fleru má prodaných kusů 0. Oni lidi nejsou zas tak blbí - kdo už má 60000 na šaty, jde do Pařížské.

AuroraBorealis
948 příspěvků 18.12.14 11:51

Ešte že tak! ale by ma zaujímalo, ako si ona sama vysvetľuje to, že tie jej úžasné modely nikto nekupuje.. napr. si o ľudoch myslí, že sú to úbažiaci, ktorí nemajú vkus a nevedia oceniť jej originálne výtvory? :D

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 12:01

No jistě! Mně nebylo 20 tak dávno, abych si nepamatovala, jak jsme byli přesvědčení, že přinášíme něco nového, čemu zastaralé okolí prostě nemůže rozumět. Ale naštěstí jsme se srážkami s realitou dali poučit.

Ascari
315 příspěvků 18.12.14 14:13

Těch padesát korun asi hraje nějakou hodně symbolickou roli. Proč to není 59 999,–?

Sharene
25 příspěvků 18.12.14 14:41

Jednoduché počty :-) chce za ně 55000,– + 6050 je 11% provize Fleru :-)

Ascari
315 příspěvků 18.12.14 18:40

Aha, to mi uniklo, díky!

andiedvorakova
331 příspěvků 18.12.14 18:35

Mně napadlo „těhotná husa“. A jde mi skutečně o toho ptáka, ne o urážku modelky, která je jinak hezká holka. A tohle ji úplně zabilo.

Atrofie
741 příspěvků 18.12.14 22:54

…a pozor! To jsou dle autorky svatební!!!..kdo by odolal, že? ;-)

smycka
42 příspěvků 19.12.14 02:58

Sel kolem manzel a rika, ze mu to neco pripomina… pak mi to nasel:-)

spulkaup
8 příspěvků 18.12.14 07:38

Tak tohle je pravé a nefalšované MÓDNÍ PEKLO. Z toho růžového hadru budu mít dnes noční můry

Betynka02
384 příspěvků 18.12.14 07:50

To je obecně problém naší SEBEVĚDOMÉ mládeže = už výsledky liberální výchovy?!
Není se podle mě čemu divit!
Zdravá skromnost a trpělivost už nejsou in! Všechno hned teď za každou cenu. :-( Je mi z toho hodně smutno!!!

ADA:
Já bych si pro rychlost účinku Tvoje rady dovolila otočit.
4., 3. 2. 1. a znovu START!!!

DRW
2040 příspěvků 18.12.14 07:55

To jsem se lekla po ranu. Je me lito materialu a i penez, ktery stal. Doufam, ze vychovnou lekci je, ze saty nikdo nekupuje. Ale to jsem asi moc velky idealista

spulkaup
8 příspěvků 18.12.14 08:02

Jde se na maškarní

Atrofie
741 příspěvků 18.12.14 17:59

Co to je??? :-D

andiedvorakova
331 příspěvků 18.12.14 18:39

Tak to vypadá, když nekopíruje a projevuje se její skutečný návrhářský talent. Když mi bylo asi šest nebo sedm, taky jsem chtěla být návrhářka (no která holčička asi ne, že jo). Takhle nějak to vypadalo. Takové to neinvenční rozdělení oděvu na šachovnici o čtyřech polích, květina přes polovinu šatů a tak… Koukám, že dneska, kdybych to zrealizovala, bych si za to mohla říct i 60 000 XD

atrix
483 příspěvků 20.12.14 08:29

Ahááá - tak ona neumí obléct ani sebe… :D

AnaKarenina
450 příspěvků 21.12.14 13:55

Jestli to uprostřed je autorka, tak to taky mnohé vysvětluje…Modní návrhářka oblečená do typické krabicoidní halenky z tržnice? Já vím, já vím, tento typ postavy jde špatně obléct a v obchodech se tato čísla špatně shání, ale to by snad pro modní návrhářku neměl být problém, ne?

kolúch
577 příspěvků 18.12.14 08:04

Ja si to prečítam, hlavne diskusia bude výživná :D, keď budem na tom lepšie so zmyslami, dnes som zle spala… Ale, že človek žije v bláhovej predstave, že tvorí hotkutúr /písané schválne/ a dokáže prezentovať svoj výtvor nafotený medzi hajzlíkom a špajzkou s plynovou bombou pri nohách vlastnej práce to napovedá veľa.

jarbari
10 příspěvků 18.12.14 08:57

Přesně - ta bomba mi málem vyrazila oko

Snoopy100
446 příspěvků 18.12.14 08:05

Mě prostě nejde do hlavy, proč se paní návrhářka (a jí podobné) pouštějí do večerní róby, když nejsou schopné (podle stříbrného modelu) ušít obyčejné hladké šaty? Když nedovede ukvedlat jednoduchý padnoucí model, tak proč vůbec ničí látku na něco složitějšího?

jarbari
10 příspěvků 18.12.14 08:30

„jděte na zkušenou do krejčovské dílny, kde vás majitelka za křivý šev liskne pravítkem“ - jj, moje babička byla švadlena, pravítkem mě neliskala (jenom u zkoušení, když jsem nestála rovně, mě občas píchala špendlíkem), ale dodneška si pamatuju ty chvíle, kdy jsem jí chodívala ukázat výsledek zadané práce a ona se na mě vždycky TAK podívala.. a řekla, že to mám vypárat a přešít. A mně se nechtělo, tak jsem zkusila diskutovat. A ona nediskutovala. Vzala páráček, vytrhla pár stehů a podala mi muchlánek zpátky.
Jsem ráda, že těchhle fotek se nedožila.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.14 08:34

O kvalitě hovoří už profil „JanaHauteCouture“ na Fleru:

Každý muj,,výrobek,, je naprostý originál. Nic netvořím dvakrát, tudíž právě Vy můžete být v daném modelu vyjímečná. Mé zákaznice si pochvaluji přesné střihy a ruční práci, minimum práce na šatech je šitá strojem. Látky na šaty sama ručně maluji, podle střihů tak, aby vše dokonale sedělo! Doba dodání je někdy kratší nekdy trochu delší, závisí to převážně na složitosti výšivky, její velikosti atd. Však každá žena má nárok na šaty svých snů.

Nechci být urejpaná, ale kolik chyb jste tam našli? Já minimálně osm…

Příspěvek upraven 18.12.14 v 08:35

Atlacoya
2790 příspěvků 18.12.14 09:35

Já jen 3.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.14 10:57

Chcete to rozepsat:o)?

Atlacoya
2790 příspěvků 18.12.14 12:11

Mám další 2 (počítám i chybějící diakritiku).

Ascari
315 příspěvků 18.12.14 14:10

Osm.

lacri
15 příspěvků 18.12.14 15:04

Já jsem se nedopočítala. Rozhodně ale více, než osm. Brala jsem v potaz i chybějící mezery a pak danou větu „… a ruční práci, minimum práce na šatech je šitá strojem.“, která nedává vůbec smysl :-/ Pak je tam např. místo tečky vykřičník atd.

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 11:11

Taky 8. Pokud věnuje šití stejnou péči jako psaní, nedivím se výsledku.

Příspěvek upraven 18.12.14 v 11:14


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.14 11:16

V profilu je za „Každý muj“ napsaná mezera, ale tady se nějak nezobrazila, i když jsem text editovala a speciálně to opravovala… Ovšem zbytek je originál:o)

andiedvorakova
331 příspěvků 18.12.14 18:42

Originál = nic netvořím dvakrát… Inu, i tak je možné chápat význam slova originál XD

Karolina Krátká
33 příspěvků 19.12.14 20:21

Já taky přibližně osm pravopisných a interpunkčních, jednu kulervoucí stylistickou a jako redaktor bych to vrátila k přepsání, i kdyby tam tohle nebylo.

Chany
928 příspěvků 19.12.14 22:23

Kdyby si za ty prachy zákaznice koupila nějakou ojetinu na 4 kolech, možná by s ní nadělala více parády. Obrázek vyjadřuje můj názor na poměr ceny a kvality šatů. ;)

Tercikkk
33 příspěvků 18.12.14 08:46

Musím říct, že jsem se po ránu fakt lekla! Tohle mi už nikdy nedělejte…

aailyyn
809 příspěvků 18.12.14 08:48

Provedení by se snad dalo odpustit studentce oděvky, která se řemeslo teprve učí… nápad tam nevidím žádný, slečna prostě vzala fotky šatů BM a ušila to (tak nějak) podle toho. To zvládne i šička v čínské fabrice. Krejčovině nerozumím, nemám na to oko, nicméně zoufalé vypracování šatů vidím i já. Možná, že nějaký potenciál ve slečně je a po letech práce by se z toho něco vykřesat dalo, to posoudit, uznávám, nedovedu. Tady si seberelexe vzala dovolenou. Chtělo by to ušít jednoduché, hladké šaty, pak se na ně podívat a říct si, jestli bych v nich byla ochotná vyjít mezi lidi. Pokud ne, tak rozpárat a začít znova. A pak teprve si slečna může začít říkat návrhářka, svoje modely prodávat a říkat si za ně takové sumy.

Holkazpodkroví
278 příspěvků 18.12.14 08:58

Mě to trochu připomíná, že komu není rady tomu není pomoci… A jednoduší je hledat chyby v druhých, když se mi nechce je hledat u sebe…protože já přece chyby nedělám. :D Dosáhla jsem dokonalosti, už není kam dál… :D

crazydaisy
864 příspěvků 18.12.14 09:00

Na to se dá snad říct jen jedno - nehorázná drzost. Nevím, jak jí jdou „kšefty“, ale tohle si snad nikdo, kdo má v pořádku zrak a rozum nemůže koupit.

olivia1
42 příspěvků 18.12.14 10:00

Strašné. Nevidím v tom nič nápadité, pekné, naozaj neviem, či by si to niekto dobovoľne obliekol.
Môj odbor v škole sa volal ekonomika služieb. Po skončení sme mali pracovať ako prevádzkari v službách /kaderníctva, krajčírstva, hotely ap./. Jeden z predmetov sa volal technológia odevov a postupne sa rozširoval. 4 roky sme sa učili poznávať a rozdelovať materiály, ich chovanie, použitie, spracovanie…, správne zobrať miery, robiť strihy. Pol roka sa sa učili rôzne stehy. Dva roky sme si nesmeli sadnúť k šijaciemu stroju, všetko sme museli šiť ručne /ušiť, začistiť, všiť zipsy, obšiť gombíkové dierky… Muselo to sedieť na milimeter, švy boli absolútne rovné. Bože, ako som to neznášala, profesorku sme priam nenávideli. Keby som dnes mohla vrátiť ten čas. Aj keď od vtedy už uplynulo vyše 40 rokov, zväčša poznám kvalitu materiálu, ako sa bude chovať, ako má sadnúť oblečenie, koľko vydrži, ako sa oň starať. Som presvedčená, že bez slušných základov sa nedá robiť žiadne remeslo. Ale ak niekto nevie ušiť rovný šev, všiť zips, začistiť obrubu a potom našije množstvo hrôz a ešte to odprezentuje ako haute couture a chce za to strašné peniaze, tak sa nečudujem, že kupujeme drahé nekvalitné handy. Mladým dnes hovoria, že majú mať sebavedomie a musia sa vedieť predať. Slečna sa teda chce predať ohrome a ohrome draho /akurát neviem, či ju bude chcieť niekto aj kúpiť/.

atrix
483 příspěvků 20.12.14 08:41

Chodila jsem na školu se stejným názvem, měli jsme i to šití a i vaření (šití rok, vaření dva - rozdíl možná v době, kdy jsem maturovala, to bylo v r. 1977). Po roce učení se šít se sice žádná z nás švadlenou nestala, ale každá uměla sešít jednodušší oděv tak, aby se za to nemusela stydět (podle střihů z Burdy se tedy dalo ledacos ušít i doma). Ale každopádně jedna každá z nás získala představu, jak má vypadat dobře sešitý šev, správně ušitý záševek, dobře vsazený zip.

Malatí d.d.
67 příspěvků 18.12.14 09:15

Napřed si říkám, že na dvacetiletou holku zase jako dobrý. Pak jsem koukla na ceny, za které se snaží svoje výrobky prodat a málem mě trefil šlak… za ten bleděmodrý balon 30 tisíc? OMG…

Ale maluje pěkně. Potenciál tam tedy rozhodně je.

aailyyn
809 příspěvků 18.12.14 09:16

Nicméně se těším na ten šrumec, až se slečna Jana dozví o tomhle článku. Až nám přijde osobně vysvětlit, jak jsme závistiví a nic jsme nedokázali, alespoň bude legrace. :-)

Jiná Realita
13791 příspěvků 18.12.14 09:34

Zrovna jsem přemýšlela nad tím samým :-)

zajímalo by mě, jestli si někdy někdo od ní šaty za desítky tisíc, které vypadají hůř než za pět korun z aliexpressu, koupil.

Betty J.
2031 příspěvků 18.12.14 10:43

Ale zas kdyby měl někdo úplně zbytečných sto tisíc a nutkavou potřebu vyhodit je co nejpekelnějším způsobem, mohl by si zakoupit jeden z těch apartních modelů a jít v něm na večeři s Pavlem Trávníčkem.

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 12:03

No a umíte si takovou šílenkyni představit?

Atrofie
741 příspěvků 18.12.14 18:06

Mnooo… třeba???

Ascari
315 příspěvků 18.12.14 14:08

Bude tady argument „A co jste dokázaly vy?“ :D

oldwomen
13 příspěvků 18.12.14 15:10
... a co jste dokázala...

Začala bych seznam tím, že jsem neztratila soudnost. Profesní úspěchy bych přeskočila, netýkají se nikterak krocení přízí a ani navlékání jehel a kreslení figur už vůbec ne :-). Ale třeba na FLER sem tam prodej mám. I když to, pravda, není krejčovina. Protože jsem neztratila soudnost. I když rovný šev zvládám bez většího úsilí a upravit konfekční střih na konkrétní míry také.

ming_xing
1324 příspěvků 18.12.14 10:07

Zly sen… nemam slov! takove neumetelstvi vydavat za „modu“ a „umeni“?! proc se napred nenauci aspon trochu kloudne sit, kdyz chce byt navrharkou? a dal, profese navrhare predpoklada jisty (zvyseny) stupen kreativity - jak chce prorazit, kdyz se zmuze leda na kopirovani druhych? nebo spis.. kdyz nema ani to elementarni: VKUS

Mirt
445 příspěvků 18.12.14 10:38

Krindipindy, to je teda nadělení. Odmítám tohle omlouvat věkem, mně bude dvacet až za dva týdny, ale kdybych vytvořila takovouhle příšernost, tak by to letělo rovnou do popelnice. A pět pytlů odpadků navrch. Možná bych to do něčeho zabalila, aby neměli šok ani popeláři.
Ve srovnání se slečnou Mathonovou, o které tu byl článek nedávno, je tohle prostě tak směšné. Nedovedu pochopit, že někdo může být ohledně vlastní práce tak slepý, že si řekne „No tady mi ty švy jdou sice trochu šejdrem, ta korálková výšivka je teda taky dost křivá, je to průsvitný, no ale jinak paráda, oblíknu to nejlíp nějaký macatý modelce, pošlu ji na molo a pak si za to řeknu 50 tisíc, to je tak akorát.“

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 10:39

Já nevím… našla jsem tuhle fotku na fb a připadá mi, že to snad nejsou všechno její výtvory, ale třeba ročníku, co myslíte? Ovšem v tom případě to fakt s bydžovskou oděvní tvorbou jde do kopru. Tohle je panoptikum.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.14 11:06

No těch pět uprostřed je určitě od stejné autorky - stejné látky, stejné motivy, z toho jedny má Jana na Fleru. A ty vpravo mají foto v tomto článku. Takže si myslím, že vše je Janina práce.

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 11:14

Takže má Bydžov naději.

AnnaJ
5 příspěvků 18.12.14 10:59

Ty ceny na fleru?!?!?!?!?

Leather lover
342 příspěvků 18.12.14 11:04

Kolikrát se bojím ušít povlak na dekorační polštářek s tím, že by byl stejně nedokonalý. Ale jak tak koukám, mohla bych se klidně pustit do šití společenských šatů. A byl by to vejvar :D

aailyyn
809 příspěvků 18.12.14 11:09

Slečna Jana se na svém webu poměrně bezelstně přiznává k tomu, že navíc oděvku ani nestuduje, respektive ji opustila. Skoro bych možná řekla, že se jí i někdo pokusil vysvětlit, že tudy cesta nevede. Dívala jsem se na web školy a soudím, že zřejmě studuje nějakou tu grafiku. A to bude pravděpodobně ten kámen úrazu, proč se u ní asi najdou nějaké ty zárodky výtvarného talentu, ale proč je kolekce šatů tak tristní. Možná by měla zůstat prostě u kreslení. Nejsem krejčová, šít neumím, myslím si, že tomu ani teoreticky příliš nerozumím, ale přetavit obrázek v nositelné šaty podle mého vyžaduje jednak v ideálním případě nápad (ať vyrobíte šaty originální, když už si chcete říkat návrhář), jednak zručnost v řemesle a jednak schopnost převést to z roviny do prostoru, čili musíte mít nějakou představivost, musíte vědět, jak se vám zachová látka až do ní střihnete a začnete šít. (Asi na to úplně není nutný být multitalent od Boha, nejspíš se to dá do velké míry naučit, ale to jsme zase u té sebereflexe, že první pokusy, než se to naučím, by neměly opustit zdi domova a opravdu by se to člověk neměl snažit hned prodávat.)

Příspěvek upraven 18.12.14 v 13:39

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 11:15

Absolutně souhlasím!

aailyyn
809 příspěvků 18.12.14 11:23

Teda ano, pokud chcete dělat módu jako umění, tak samozřejmě potřebujete kus talentu (ale i tak ho musíte pilnou prací rozvíjet). Pokud si chcete říkat návrhář. Ovšem nevidím nic špatného na tom být prostě krejčová a umět slušně ušít třeba „obyčejné“ černé kalhoty. Řemeslo, které se dá naučit, nacvičit, je prostě základ. Výron kreativity fakt nestačí.

surabaya
401 příspěvků 18.12.14 11:21

Tý brďo, já se vůbec divím, že našla děvčata ochotná tuhle hrůzu veřejně prezentovat. Vždyť ty modely úplně deformují ženské tvary! Takové róby jsou použitelné tak leda jako recese nebo parodie na módní přehlídky, či na maškarní - a to ještě snad jen v nouzi nejvyšší!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.14 11:28

Pod modelem Blue Haute Couture (ty s bombou) jsem se na F. dočetla:
„Přesný střih pevně obepíná boky, pas i hrud.“
Na figuríně možná zepředu. Na slečně ani to ne.

Verhro
637 příspěvků 18.12.14 11:47

To je snad zlej sen.

Verhro
637 příspěvků 18.12.14 11:49

@aailyyn Zas na druhou stranu je smutné, jestli takové „výtvory“ najdou kupce…

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 12:04

Zatím nenašly.

andiedvorakova
331 příspěvků 18.12.14 18:51

Ani nenajdou. Řekla bych, že všechny, kteří na to mají peníze a byli by ochotní to koupit, už dávno právně zbavili svéprávnosti.

Chany
928 příspěvků 19.12.14 22:34

Spíš bych řekla, že kdo na to má, má taky pomyslnou laťku někde jinde, a tak nepotřebuje šmejdit po Fleru, resp. tam vybírat. Sebere se a nakoupí třeba v Miláně. Nebo šije na míru u prověřených odborníků. ;)

Verhro
637 příspěvků 18.12.14 11:51

@ming_xing Třeba má vkus, ale bohužel takový, který jinde než za hranicemi svého bydliště neuplatní :-)

Vermilion
27 příspěvků 18.12.14 12:54

Je mi lito slecny Jany, taky jste mohli do clanku zaradit i to pozitivni, nebo na ni neni nic pozitivniho??

Kay_Adams
1614 příspěvků 18.12.14 13:18

@Vermilion
Vy tam niekde niečo pozitívne vidíte? Kde? Čo?

kolúch
577 příspěvků 18.12.14 13:20

Pokojne napíšte čo pozitívne na tom vidíte. Že je slečna trpezlivá a baví ju piplavá práca s korálkami sú jediné dve pozitíva a Ada ich tuším spomína. A môžme ešte také hypotetické, že je to lepšie ako keby sa flákala s partiou. Nič iné mi nenapadá.
Edit: Inak mi je slečny tiež ľúto, strápňuje sa verejne a to by malo byť niektorým ľuďom bez sebareflexie úradne zakázané, niečo ako ochrana pred sebou samým ;)

Příspěvek upraven 18.12.14 v 13:26

Snoopy100
446 příspěvků 18.12.14 13:38

No já nevím, možná slečnu návrhářku baví práce s korálky, ale ty výšivky fakt hezké nejsou - jsou křivé, nedotažené, řemeslně to stojí za stejný houby jako celý šaty. U korálkové výšivky platí - když už, tak už a ne sem tam flitříková housenka přiheftnutá od oka

Betty J.
2031 příspěvků 18.12.14 13:23

Jako určité pozitivum bych viděla, že jako kreslířka je poměrně zručná kopistka, jako předlohy si bohužel vybírá zoufalé kýče. S tímto však souvisí i určité negativum: jeden takový plagiát na Fleru nabízí ke koupi.

Edit: doplnění slov „jako kreslířka“, bez nich příspěvek postrádal smysl.

Příspěvek upraven 18.12.14 v 13:33

Vermilion
27 příspěvků 18.12.14 17:07

No, tak nakoukla jsem na Fler i na profil na Facebooku a je to hruza teda… ale prijde mi, ze to slecna nemysli zle. Plni si nejaky svuj sen asi.
Tak snad si z tohodle clanku vezme konstruktivni kritiku, zapracuje na sobe, vypiluje remeslo… chtelo by to asi podivat se vic do sveta, doma na zahrade asi moc velky rozhled neni. Jako slecny je mi fakt lito, je jeste mladinka.
Ceny za saty jsou prehnane, mozna se snazi jim tim dodat punc luxusu, ale nevim, kdo to bude chtit zaplatit.

andiedvorakova
331 příspěvků 18.12.14 19:02

To je to skvělé na téhle době. Nemusíte do světa jen kvůli tomu, abyste se podívali, jak navrhují jinde. Internet je plný návrhů od slavných návrhářů, v knihovnách je velké množství knih o módě a jejím historickém vývoji… Je to tak jednoduché, všechno je dostupné, když se člověk alespoň minimálně snaží. A přesto je lidem zatěžko udělat i to málo. Jak pak někdo má její sen brát vážně, když není ochotná udělat ani tohle málo. A to není jen slečna Drábková. Když se dívám na literární a výtvarná dílka lidí, kteří se rozhodli, že budou malíři či spisovateli a odmítají pro to dělat víc než „nespoutaně tvořit srdcem“ (což je jistá cesta do pekel), potom prostě nemám pocit, že o to doopravdy stojí. Proto se slečna asi dál nepohne. Znám slečnu, která píše povídky a romány už víc jak deset let (dnes je jí cca 26), přesto to pořád vypadá, jako by psal páťák sloh do školy a hrozně ho to nebavilo. Píše holt srdcem no…

M.Rejčová
65 příspěvků 19.12.14 11:38

Vzhledem k tomu, co vidím na fotkách, je ten článek od Ady velmi pozitivní a plný dobrých rad (body v závěru). Je úplně sluníčkovej.

Atrofie
741 příspěvků 19.12.14 22:44

Také si myslím, že Ada je nějak vánočně rozněžnělá :-) tohle je totiž fakt průšvih a to poznám i já, krejčovinou nepolíbená…

Kapitan Amerika
80 příspěvků 22.12.14 01:18

@Vermilion ano, něco pozitivního na ní je. Má odvahu ukázat svou práci, je zřejmě cílevědomá a má trpělivost. Bohužel tohle všechno zastiňuje nulová soudnost a nulové vlastní nápady. Obšlehnout něčí šaty umí každý.

ip.kkk
103 příspěvků 18.12.14 12:55

To je fakt šílený a takovejch návrhářek je.. zajímavá mi přijde i jejich záliba na všechno patlat tu hnusnou lesklou organzu. Znám nepřímo jednu návrhářku, která mi přijde dost podobná. Navíc je zřejmě velmi uznávaná. (Stačí asi něco spatlat a už jste pro většinu lidí paní návrhářka). Tady je i pár fotek. Je možný, že má střihy o něco lepší, ale na celkovej dojem to nemá moc vliv.

Snoopy100
446 příspěvků 18.12.14 13:45

Třetí model by byl fakt hezký na orientální tanec - s úpravou konce těch rukávů

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 17:39

To je taky peklíčko. Ale ono je jich plno, těchhle nevkusných švadlenek, co si přezdívají „návrhářky“ - Ada občas nějakou vyloví a ugriluje, načež se tu objeví dotčená reakce, že tomu nerozumíme a jsme bekané, a že jí díky Adě stoupla návštěvnost. Těmhle ženským bych úředně zakázala lesklou organzu - ale co je to platné, když je tak laciná!

andiedvorakova
331 příspěvků 18.12.14 19:06

Mně tak nějak přijde, že pes je zakopaný v tom, že ty slečny si vůbec neumí představit, jak ten jejich božský návrh bude vypadat zrealizovaný. Asi všichni si umíme barvitě představit nádherný obraz, poutavou knížku, krásné šaty. Ale kdo tu úžasnou představu dokáže přenést do reality, že…

ip.kkk
103 příspěvků 18.12.14 23:47

No to je jako když vám kadeřnice upřímně řekne: Tohle vám můžu udělat, ale dobře to asi vypadat nebude a navrhne něco jiného. Přece návrhářka musí mít předem nějakou představu jak to bude vypadat a pokud to nedělá jen za peníze může se klidně dohodnout.

pišťucha
34 příspěvků 19.12.14 19:54

Můžu se prosím zeptat, o kterou návrhářku se jedná? Ty modely jsou mi podezřele povědomé.

Chany
928 příspěvků 19.12.14 22:38

Tak to je na mrtvici, vážení… :-( Zelený a růžový výtvor obzvlášť excelují…

ip.kkk
103 příspěvků 18.12.14 12:57

A na těch černobílejch šatech (2. od konce) ten zbytek látky mezi nohama vypadá jako penis :D:D

may.frayn
1047 příspěvků 18.12.14 13:29

Kristova noho.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.14 13:42

Jú, právě jsem se na Fleru u té kopie motýlích šatů dočetla, že: „Tento model sklízí obrovské úspěchy na mezinárodních módních soutěžích!“

Příspěvek upraven 18.12.14 v 13:42

lacri
15 příspěvků 18.12.14 15:18

Ano, pravděpodobně sklízí, ale originál od BM.

vendulina555
7 příspěvků 18.12.14 14:02

Teda takovou hrůzu jsem už dlouho neviděla. Jsem vyučená dámská, pánská krejčová a tohle kdyby viděla naše mistrová, co nás učila šít, tak jí asi klepne. Šaty BM mám ráda, jsou opravdu mistrně vypracované, ale toto? To snad není ani kopie, ale hodně špatná parodie. A ceny těch šatů? Lapala jsem po dechu. Ráda bych viděla ty spokojené zákaznice :-) to snad nikdo soudný nemůže na sebe vzít ne? To je opravdu peklo. Ach jo…

Ascari
315 příspěvků 18.12.14 14:05

Rada číslo 5) Proboha, foťte ty modely na nějakém normálním místě, ne v plesnivé chodbě u starých dveří s příšerným obrazem v pozadí a u PLYNOVÉ BOMBY stojící dva centimetry od figuríny.

Verhro
637 příspěvků 18.12.14 14:21

@pampa Jako sázku a dostat za to třeba zaplaceno :-D

Verhro
637 příspěvků 18.12.14 14:31

@Go-lightly Ještěže tak :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.14 14:33

Mně je akorát líto toho zkaženého materiálu, za ty peníze mohly být kvalitní drogy. Ty by někomu jistě přinesly víc radosti…

ziriael
13 příspěvků 18.12.14 15:12
Kolekce Kreml

Tak jsem se podívala i na její stránky… A teda kolekce Kreml taky dost stojí za to. Tohle fakt nepochopím. Jediné, co se mi zdá vcelku snesitelné (i když bych to nekoupila ani nenosila), jsou tyhle šaty, samozřejmě pokud odhlédnu od ceny.

http://www.fler.cz/…ture-5342795

Navíc podle textů je slečna příšerně namyšlená. Ze školy ji vyhodili (teda „odešla“), kvůli neshodám s učiteli, soutěž nevyhrála, protože neměla protekci u poroty a v blézké době bude slavná módní návrhářka úzce spolupracující s Blankou Matragi… Tak jasně.

Verhro
637 příspěvků 18.12.14 16:13

Tak to o mnohém vypovídá :) ze školy „odešla“, soutěže nevyhrála kvůli „nespravedlivé“ porotě…to jsou mi záhady.

surabaya
401 příspěvků 21.12.14 15:12

Šaty zmizely, asi se lekly toho zájmu :-)

Bramb
10 příspěvků 18.12.14 15:25

Pokud by tuto hrůzu neprodávala za neskutečné pálky, oká řekla bych si, začínající návrhářka, časem se třeba zlepší. Ale toto snad ani není normální. Připomíná mi to pěvecké soutěžě „maminka mi řekla, že umím zpívat“ akorát tady jde o šití. A korálková vyšívka? pardon, ale lépe a preciznějí to zvládne každá druhá.

Betsabe
8 příspěvků 18.12.14 15:51

Na zvětšeném detailu živůtku šatů z Haute Couture 2014 nemilosrdně vynikne ohavně zpracovaná korálková výšivka, lezou z toho nitě na všechny strany. Samotný materiál vypadá jak stará záclona. Ale je vidět, že je na tom díle odvedeno hodně práce. Škoda jí…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.14 16:15

No, tak především je to zjevně, jak mnozí píšou a Ada fotkami dokazuje, prachsprostý plagiát. Nic než mizerně zpracovaný plagiát. Pohybuji se v akademickém prostředí a nemůžu pochopit, jak tohle projde. To není na poslední místo v soutěži, ale diskvalifikaci. A ještě se ke své předloze otevřeně hlásí jako k „inspiraci“. Fuj!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.14 16:18

Baví mě kategorie stylu těchto šatů: http://www.fler.cz/…wear-4704741

„městský a sportovní“

surabaya
401 příspěvků 21.12.14 15:14

Panenko skákavá! tolik erotického tajemna jen za necelých 10 táců. No, nekupte to.

AjazRyb
187 příspěvků 18.12.14 16:33

Když prezentovat haute couture, tak jedině takto! (z FCB)

andiedvorakova
331 příspěvků 18.12.14 19:14

Já bych chtěla vidět takto odprezentovanou tuto kosmickou vulvu
http://img.flercdn.net/…uqfuqz-b.jpg


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.14 10:53

To není žádná vulva, ale „šaty s inspirací elipsy“ :c)

Fascinují mě i poznámky: „Každá zákaznice si může zvolit barvu, délku, či tvar střihu“, „Žádné šaty netvořím 2× stejné, proto si zákaznice může navolit přesný střih, barvu, ale i materiál. Zkrátka šaty podle svých představ“. Sakra jak si můžu zvolit tvar střihu a materiál, když o tom nic nevím? Od toho jdu k návrhářce, ne?!

Příspěvek upraven 19.12.14 v 10:54

andiedvorakova
331 příspěvků 19.12.14 13:32

A teď si představte to peklo, když o tom neví nic ani ta návrhářka XD

Verhro
637 příspěvků 20.12.14 18:58

Šaty stejné zřejmě neušije, protože by je netrefila dvakrát stejně, pokaždé prostě vyjde „originál“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.14 12:06

Ty šaty by mohly být prezentovány na tomto náměstí, to bylo taky očividně inspirované elipsami:o)

Acrobaleno
1018 příspěvků 18.12.14 16:51

Tie ceny na Fleru mi skoro vybili oči. Za tú cenu by som mala iné šaty.

edit. To sú tí ľudia slepí či nevidia tú hrôzu? A ona to nevidí. Keby som sa na takúto profesiu dala ja, tak by som nedala niečo hentaké von.

Příspěvek upraven 18.12.14 v 16:53

Go-lightly
3429 příspěvků 18.12.14 17:42

Však se kupci nijak nehrnou.

Vermilion
27 příspěvků 18.12.14 17:09

@emef Asi je, kdyz za to chce pres tisic euro…

Parwi Nawari
353 příspěvků 18.12.14 19:04

Tak nevím, jestli je horší Brigita Ročňáková nebo tato mladá návrhářka.

Kathee
111 příspěvků 18.12.14 19:12

Otřesné

RenataRen
512 příspěvků 18.12.14 19:21

Tohle JE peklo. Škoda toho vynaloženého úsilí…

baletka11
2 příspěvky 18.12.14 19:50

Mám pocit, že autorka se snaží, aby zpracování jejích modelů ještě podtrhlo případné nedostatky na postavě nositelky…

vias
532 příspěvků 18.12.14 20:48

Možná by pomohlo, kdyby ty začínající návrhářky kreslily takové postavy žen, které se blíží reálu, ne nohaté postavy na chůdách s vyoperovanými žebry. To si může dovolit ten, kdo má představivost na to, aby posoudil, jestli ty šaty vyniknou i na skutečné modelce. A taky ten, kdo si může dovolit zaplatit modelku 180 cm a 89 - 60 - 89. Na těch nereálných postavách vypadá zajímavě ledacos, ale kdyby si ty začínající návrhářky představily skutečnou ženu (samozřejmě modelku, ale ne supermodelku, která vypadá dobře i v pytli od brambor a unese všechno), snad by byly nuceny stvořit něco nositelného.

labrys
74 příspěvků 18.12.14 19:52

Neříkám, že tady klučina má všechno špatné, ale nějak se to okresní módní návrhářství potácí v krizi…
http://www.hamartin.estranky.cz/clanky/o-mne/

ziriael
13 příspěvků 18.12.14 20:41
Taneční

No, třeba jeho taneční šaty se mi zdají skvělé..

Solathis
1491 příspěvků 18.12.14 23:31

@ziriael No, právě, že nejsou. Nejsem návrhářka ani švadlena, ale už takových šest let se díky svému malému bratrovi pohybuji v prostředí tanečního sportu. Šaty tohoto typu vyšly z módy tak před třemi, čtyřmi roky. Moderní šaty ještě loňské sezóny měly na spodním lemu šatů (a to často i na spodnicích u STT) našitou krinolínu (takovou tu plastovou ozdobnou výstuhu), aby byla dodaná bohatost a objem. Aktuální trend u standardu je sukně typu balerina a u latiny vedou třásně, loni to zas byly šaty dvoudílné s krátkým vrškem.
Nepopírám, že šaty vypadají ušité precizně, ale skvělé tedy nejsou.

andiedvorakova
331 příspěvků 19.12.14 00:28

Pokud se dívám správně, pak ale album s tanečními šaty je staré ty tři, čtyři roky. Takže tedy zase tak mimo nebyl?

Solathis
1491 příspěvků 19.12.14 09:32

No, ano a ne.. oficiálně se stejně šaty nehodnotí, neoficiálně ovšem naše děti začaly získávat lepší hodnocení poté, co partnerka změnila šaty… A před těmi třemi, čtyřmi lety to bylo ještě namíchané, ale kdo chtěl „jet“ měl šaty s krinolínou (a hlavně zdobené swarowskim, což je drahé jako…) :-D

lesnížínka
223 příspěvků 20.12.14 10:21

Vidíte, a já si myslela, že se hodnotí tanec a ne šaty…

Solathis
1491 příspěvků 20.12.14 22:23

No, oficiálně tomu taky tak je, bohužel porotci jsou prakticky stejní (v porotě se mění v rámci soutěží třeba dva, tři porotci, pokud jezdíte jen po čechách, jako my), takže si pamatují podle šatů… Samozřejmě, to co jsem napsala nemusí být vždy pravda, ale tak nějak… Jo, zatím nám to vyšlo (na druhou stranu mají naše děti vytančenou jen třídu C (jede to hobby, D, C, B, A -a M, ale ta až v dopspělých a je mezinárodní)). Nicméně holky tančící A a M vám řeknou, že jedny šaty nevezmou víckrát než pětkrát na sebe a ceny (za nové) se pohybují cca od 25 000 výš…(prodat se pak dají dejme tomu za polovinu)…

Fejgele
34 příspěvků 18.12.14 20:06
0 (nula) prodaných

Na Fleru hovoří za vše. Děs běs, sebevědomí dívce nechybí a ani talentem a zručností si nejsem jista…ach jo, je mi jí líto, bude to bolet až dopadne na zem.

katango
1356 příspěvků 18.12.14 23:34

Mně jí teda líto není, až dopadne na tvrdou zem, bude mít jen to, co si zaslouží.

mimi55
36 příspěvků 18.12.14 20:20

Božínku, tolik zbytečné práce.

g.kala
437 příspěvků 18.12.14 20:43

Peklíčko to je, ale do očí mě teď „praštilo“ něco jiného: modelka Blanky Matragi má přifotoshopováno asi půl metru nohou do délky..
Tohle není reálné a na normální postavě by to taky vypadalo jinak.

Dragowlin
262 příspěvků 18.12.14 21:46

Modelka má pravděpodobně velmi vysoké podpatky a troufám si tvrdit i normální používaný trik - mnohdy se na propagační fotky na svatební i normální šaty modelky staví na nízké bedýnky.

Příspěvek upraven 18.12.14 v 21:48

Hafina01
63 příspěvků 18.12.14 22:02

Té talentované a tvořivé slečně bych přála nastoupit u mého švagra v šicí dílně u výroby pracovních oděvů. Za téměř minimální mzdu - žádné závratné výdělky prostě v tomto oboru nejsou, a makat v úkolu, protože si prostě na sebe musí vydělat, odběratelé platí za ušité zboží, ne za iluze…
Umět položit střih nohavice na látku, aby gatě netahaly špatným směrem, umět sesadit nohavice a rukávy, trefit rub a líc motérkoviny. Ať se slečna staví, švagr právě hledá dvě šikovné švadleny. A třeba po roce bude slečna umět ušít dodávku pro Němce a oni nebudou reklamovat ani ťuk, a že oni to sakra dobře umí a rádi dělají!
„Obyčejné“ montérky, žádná vysoká krejčovina. Ale prostě to musí být pořádně ušité.. Zvládla by to ta hvězda, která chce za svá díla desetitisíce?

Verhro
637 příspěvků 20.12.14 18:53

Jo, to je přesné.

Bramb
10 příspěvků 19.12.14 09:25

Před x lety, myslím, že to byla snad první přehlídka BM jsem viděla dokument ze „zákulisí“ Paní Matragi vyloženě chce velmi vysoké a štíhlé modelky, Lutovská, Kobzanová, Průšová atd. snad tam i zaznělo, že pod 180 cm at jí na přehlídku modelky ani nelezou :-D Jak už tu zaznělo na takových modelkách vypadá dobře i pytel od brambor, tedy pokud je aspoň dobře ušitý :-D

Go-lightly
3429 příspěvků 19.12.14 10:34

No, Matragi se umí prodat. jak to bude vypadat na pomenších a širokobokých Arabkách je jiná, ale nakonec je v tom neuvidí nikdo než rodina, a ta už je zvyklá.

Oveeec
2808 příspěvků 21.12.14 21:16

Nevím, proč by na širokobokých Arabkách nemohly krásný šaty vypadat dobře - ale to mluvím o BM, a ne tady o…TOM.

may.frayn
1047 příspěvků 18.12.14 21:41

Tak jsem se podivala na ty stranky. Tak nabubrelej projev uz jsem dlouho necetla. A z toho slohu mi malem vytekly oci.

CyberCate
36 příspěvků 18.12.14 21:50

Naprostá tragédie.

CyberCate
36 příspěvků 18.12.14 21:59

A ten obraz PRDEL ani není drahý!
http://www.fler.cz/…az-i-4704747 :D

kolúch
577 příspěvků 18.12.14 23:06

Myslíte, že sa dostaneme do kategórie „Ako o mne píše verejnosť“? Ja si myslím, že by sme si to zaslúžili, sme dosť verejnosť, aj keď pre slečnu Drábkovú len hnusná závistlivá svorka z interneu :D
Fakt som Ade vďačná za tento článok, aj keď pre mňa ostane záhadou prečo tak zmekla :)

E: Pod @may.frayn som to chcela prilepiť..

Příspěvek upraven 18.12.14 v 23:08

may.frayn
1047 příspěvků 24.12.14 20:54

Jo, to me taky napadlo :-D. Snad ji nejakej dobrak posle odkaz na tenhle clanek!

Atrofie
741 příspěvků 18.12.14 22:49

Slečna/paní bude „profík“ par excellence..a tomu odpovídá vše - provedení, nafocení, aranž…doporučuji zejména tuto profesionální fotografi k prezentaci šatů! (zejména pánova elegantní, nažehlená košile a doplněk v kapse u gatí!

Atlacoya
2790 příspěvků 19.12.14 12:09

Hlavně že si to pan fotograf podepsal. To je lajdáctví na všech frontách.

Franche
358 příspěvků 20.12.14 10:10

Kriste pane :D měl ten podpis fláknout na ten mobil v kapse mladého muže, třeba by to trochu zamaskoval

Atrofie
741 příspěvků 20.12.14 14:00

..no jo, ale na to, aby zamaskoval všechny nedostatky, by musel být podepsán téměř na většině plochy fotografie :-D

Příspěvek upraven 20.12.14 v 20:37

Franche
358 příspěvků 21.12.14 18:04

:-D máte pravdu, jeden velký podpis

Shiro
355 příspěvků 18.12.14 23:23

Čtu „haute couture“ a překládám to jako „návrhářské peklo.“ Nikdy jsem si nevšiml, že by Lagerfeld, Galliano, de la Renta, nebo i Matragi nazvali nějakou kolekci Haute Couture, při tom jejich modely prostě jsou haute couture.

Osobně bych ještě všem začínajícím návrhářům doporučil, zaplatit si vlak/autobus do Prahy, a vyrazit na školení do Pařížské, nebo aspoň do Van Graafu, aby si mohli prohlédnout jak dělají módu ti úspěšní. Je to totiž mnohem lepší investice než nakoupit hektary laciných hadrů a potom se snažit prodat zmetky.

Go-lightly
3429 příspěvků 19.12.14 07:48

Pozor, ona není jen Haute Couture, ona je Haute Couturé! Francouzi to sice neznají, ale očividně je to ještě o stupínek výš.

Shiro
355 příspěvků 20.12.14 00:42

Tak musím uznat že ten axant egu vypadá dobře, ikdyž tam opravdu nemá co dělat. :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.12.14 09:24

No, když už komentujete „axant egu“, což nikdo jiný než francouzštinář nepochopí, tak to aspoň napište francouzsky… (pozn. „accent aigu“)

Shiro
355 příspěvků 24.12.14 15:55

Uznávám, že psát francouzsky jsem nikdy neuměl. :D A nejsem gramarnazi, abych se s tím zalamoval. ;)

benyka
9115 příspěvků 18.12.14 23:43

Ty plechové jsem neměla před spaním vidět.

Bibken
165 příspěvků 19.12.14 09:36

Bože, to je hnus.

kozarohata
155 příspěvků 19.12.14 11:04

Musím s vámi souhlasit, ač jsem si řekla, že tentokrát nebudu článek komentovat. půjdu na to oklikou přes vás (děkuji) - on totiž nejde jen tak přejít mávnutím ruky. a nevím, zda mě víc neirituje pozadí fotek (bomba, vypínače a spol.) nebo ty ohozy z maškarního bálu. howg! :D

jezika
1 příspěvek 19.12.14 10:40

Věřím, že za 500,– by je nějaké zaslepené fanynce udala, ale 50 000,–? To je výsměch.

Příspěvek upraven 19.12.14 v 11:00

Oljí
15 příspěvků 19.12.14 14:18

Napadlo mě, že dalším důvodem, proč jsou vzory tak křivé, může být sama modelka. Všchny modelky jsou docela silné. Možná to slečna šila původně na hubenější…

may.frayn
1047 příspěvků 24.12.14 21:18

Tak to ma sakra na hubenych predvadet. Osobne si myslim, ze to nema s tloustkou modelek nic spolecnyho. Ty saty jsou proste desny a vypadal by v nich blbe i andilek VS.

sassannka
5 příspěvků 19.12.14 14:24
To sa mi snáď zdá

Si robí srandu :D Neverím, že si niekto niečo tak strašne ušité dobrovoľne dá na seba.

Fuflík
251 příspěvků 19.12.14 15:17

Slečnu tady za ty kresby chválíte a nemůžu říct, že by byly nějaké špatné. To co a jak kreslí a maluje, mi ale připadá poměrně dost neoriginální, takové zaměnitelné a to i v případě, že to vytvořila, aspoň z větší části podle své fantazie a opět to někde jen celé neobšlehla, což je u ní podle všeho víc než možné.

Go-lightly
3429 příspěvků 19.12.14 17:54

Kopíruje to. Já u ní tvůrčí nadání nevidím, nanejvýš zručnost, ovšem tím lajdáctvím pohřbí i tu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.14 19:40

"

Příspěvek upraven 15.12.15 v 19:19


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.14 19:43

@Go-lightly @Shiro Hlavně HC je označení, jež smí v Paříži užívat cca tuším 12 oděvních návrhářů. Matragi to určitě není.

ming_xing
1324 příspěvků 19.12.14 19:48

@andiedvorakova muhehehehe no to jste trefila

Aquamarina
1 příspěvek 19.12.14 21:25

Páni, šaty z Fleru za 50tis., to je ale sebevědomí :-) škoda, že cena neodpovídá kvalitě

Birgit
10 příspěvků 19.12.14 21:32
Ach joooo

Je to vážně odporné. Kdybych tohle vytvořila já, nenosila bych to ani doma. A to nejsem žádná perfekcionistka, hodně si umím odpustit. :-)

AnoNe
884 příspěvků 19.12.14 23:30

Tak zpatlat dohromady něco takového, tak se to stydím ukázat komukoli. Hrůza. Ačkoli jsem nikdy nešila, jsem si jistá, že bych šaty dokázala ušít líp (i tu korálkovou výšivku). Tahle holka má obě ruce levý. Je prostě rukodělný antitalent, který o tom bohužel! nemá tušení.

motiva
128 příspěvků 20.12.14 14:08

Ano, ta černá je obzvlášť vyvedená :-))

jonnyg
9 příspěvků 20.12.14 08:15

Mě se líbí její optimismus. V záložce „jak o me píše veřejnost“ má toto, cituji :

Ani ve snu jsem netušila, že by si mě veřejnost nějakám způsobem všimla a je to tu! První článek v novinách mne neskutečně potěšil. Snad to nezústane jen u tohoto jednoho, ale budou i desítky dalších.

Jsem zvědavá, co tam bude mít, až zjistí, co o ní píšou ony desítky dalších, tady v pekle.

Příspěvek upraven 20.12.14 v 08:18

andiedvorakova
331 příspěvků 20.12.14 20:06

Bude nadšená! Vždyť je to všechno jen důkaz, že jí desítky lidí závidí její neuvěřitelný talent. No proč by jinak lidi říkali kritické věci, kdyby ne ze závisti, že? Všichni skutečně velcí géniové byli přece ve své době nepochopení XD

Beaufort
67 příspěvků 20.12.14 08:22

Ty 3. jeji saty odshora jsou docela dobry, zbytek zavani nesoudnosti. Kdyz slecna navic nabere na prehlidku modelky s 10 kg nadvahy, peklo je na svete.

Beaufort
67 příspěvků 20.12.14 08:29

@Kapitan Amerika 50 tisic?! Kdyz za to mam na Yooxu krasne velke vecerni saty od Gucciho? Ech, uz bezim!

Franche
358 příspěvků 20.12.14 10:07

Děs běs, snaha se cenní, ale všeho s mírou

Jiná Realita
13791 příspěvků 20.12.14 11:42

Kde se asi takové neoprávněné sebevědomí bere? připadá mi jako druhá anička dajdou.

je obětí rodičů, kteří, když viděli, jak zručně v dětství obkresluje obrázky, zajásali, že mají doma zpeněžitelného génia a začali se podle toho k ní chovat - s naprostou obětavou podporou a nekritickou láskou? nebo kamarádek? přítele? nebo je to nějaká nemoc, že člověk prostě není schopen vidět, že je naprosto neschopný?

mě docela udivuje, že o ní ada napsala vůbec něco pozitivního, protože já nevidím nic. i ty výšivky jsou strašné, křivé, nesesazené, o kýčovitých obrázcích nemluvě.

Beaufort
67 příspěvků 20.12.14 13:41

Njn, tak je to 20leta holka a uplne do neschopnych debilu bych ji nenadavala, prijde mi to hruby a nepravdivy, protoze neco umi-treba tvrde pracovat. A pisete, ze ani nema odevku, ktera z vas umi bez praxe usit hezke saty? Ja se priznam, ze ani nahodou. Ada to napsala moc hezky a inteligentne, chtelo by to zavrit ji tak na 5 let do dilny pod vedenim nekoho zkuseneho, ktery ji to poradne nauci.

aailyyn
809 příspěvků 20.12.14 13:47

Ale jo, nemá na to školu, je jí teprve dvacet… to já všechno beru a chápu. Taky kdyby se učila a šila si sama na sebe, bylo by to naprosto v pořádku. V pořádku není, že se to snaží prodávat.

Příspěvek upraven 20.12.14 v 13:48

Jiná Realita
13791 příspěvků 20.12.14 14:47

Moje teta samouk ve dvaceti šila šaty celé rodině. měla je krásně rovné, začištěné a dají se pořád ještě nosit. byly ušité kvalitně. navrhovala si je sama. určitě by s nimi na přehlídce udělala větší díru do světa. jenže nebyla tak pyšná a samolibá, aby je někde někomu strkala pod nos s tím, že to je veledílo.

ne, já bohužel skutečně nepadám na zadek z 20leté holky, která umí křivě šít. je už dost staráa dělá to dost dlouho na to, aby něco uměla, pokud na to má. pokud na to nemá, už se to projevilo. schopná určitě není a nebude. nebo minimálně výjimečně schopná. možná, kdyby ji teď někdo začal buzerovat a vydržel to tak rok a ona tvrdě makala, tak se dotáhne na úroveň mé tety - kvalitní šička samouk. ale ne módní návrhář.

nadání se naučit nedá.

mě v podstatě fascinuje, jak všichni píší, jak je mladinká a jak třeba věkem dozraje…jako by jí bylo 15 a dělala to dva roky. mám pocit, že v minulém článku od ady byla nějaká snad 15letá, 16letá? a té to tedy šlo líp. naopak, na to, že je jí dvacet, se tedy projevuje jako 15letý puberťák, kterého nechápe celý svět.

andiedvorakova
331 příspěvků 20.12.14 20:44

Nemyslím, že by se tu někdo pokoušel urážet slečninu inteligenci. Výhrady padají k nemístně vysokému sebevědomí. K tomu se také pojí to, že není schopná vidět své výtvory kriticky. To ale nemá nic společného s tím, zda je slečna jinak chytrá, anebo není. Tvrdá práce je hezká věc, jenže když padá na neúrodnou půdu, je bohužel k ničemu. I tvrdá práce se musí dobře směřovat. A já se odvážím tvrdit, že všichni v nějakém smyslu odvádíme tvrdou práci. Jenže její potenciální zákaznice nebude zajímat, jak dlouho jí trvalo ušít nějaké šaty nebo udělat korálkovou výšivku. Je zajímá výsledek. Z lítosti, že tím strávila hodiny práce, si nikdo její šaty kupovat nebude.

Já osobně bez mučení přiznám, že její snahu neoceňuju. Je mi hrozně nesympatický její přístup jak k tvorbě jako takové, tak ke zkušenějším lidem, od kterých by se měla učit - ať už jde o porotu, kterou obvinila z podjatosti, anebo o nestydaté krádeže děl Blanky Matragi. Pokud někoho obdivuju, cítím k němu nějaký respekt, takže přece nezkopíruju jeho díla a nebudu je vydávat za svá. To je tak nesympatické, že vedle toho veškerá snaha bledne do ztracena…

katango
1356 příspěvků 29.12.14 14:18

Myslím, že dáma vykazuje výrazné narcistní a hysterické rysy.

motiva
128 příspěvků 20.12.14 13:37

Tahle slečna vystudovala nějakou oděvní průmyslovku? a odmaturovala? Jestli ano, tak by její profesoři měli zalézt do děr a cestou zahodit diplomy. Já, jako ryzí amatér, bych se styděla jen vylézt v tak příšerných šatech (ten zip je fakt úděsný) před lidi, a ne, že ona s těmi hrůzami soutěží a ještě si stěžuje na nespravedlivou porotu. Honem se jdu ještě kouknout na ten fler, abych si trochu pozvedla sebevědomí a náladu zdecimovanou nějakou chřipajznou. Miluju kostýmní seriály a vždy ráda skouknu nějaký díl Velkolepého století, rpotože ty jejich šaty jsou nádherné, dalo by se jistě jmenovat spousta filmů anebo malířů, kterými by se slečna mohla inspirovat a ne špatně kopírovat Blanku Matragi. ve srovnání s originály je tohle jako hodně špatný vtip.

Příspěvek upraven 20.12.14 v 13:41


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.14 14:02

@motiva
Nebojte, nedostudovala. Školu „kvůli profesorům opustila.“

motiva
128 příspěvků 20.12.14 14:04

Už jsem na ten fler vlezla, ona ty vyšívané šaty prodává za takové prachy? to se nestydí? hlavně že má v názvu haute couture. Nechala si od někoho přeložit, co to znamená? Ty obrazy nevypadají špatně, jen mi vrtá hlavou, když už je prodává za tři tácy, a současně tvrdí, že jeden vlastní pí. Matragi, jakou technikou je vyrábí. A při tom, jak je schopná nestydatě kopírovat slavnou návrhářku, mi vrtá hlavou, jestli podobně nepostupovala i u těch obrazů.

Len
490 příspěvků 20.12.14 14:53

@g.kala
To je přece proto, aby šaty na modelkách vypadaly jako na návrhu.

pekelnýhost
6 příspěvků 20.12.14 15:21

Ceny jako dlouholetý profík a přitom projev a krejčovský um jako začátečník. Holka má evidentně velké sny a sebevědomí ohromné. Jen to celé nějak nejde zatím do kupy.

Hodně se ohání vzděláním, přitom má vlastně dodělanou jen tu základní školu (a to ještě nedávala při češtině pozor, odrazuje už svou nulovou gramatikou na všech svých stránkách).

Neuznává zřejmě ani autority, které by ji mohly lecčemu naučit a v tom bude její velký problém. Trošku to vypadá jako dítě, které si myslí, že je hotová profesionálka, vše již umí a proto má právo si za své hodiny a hodiny našívání korálků říkat o tisíce a tisíce. Vždyť ona se s tím přeci tak dlouho patlala!

Nerozumím tomu, pokud je jejím snem stát se úspěšnou návrhářkou a výborně zvládat krejčovinu, proč místo gymplu nevolí raději učiliště s oborem krejčové? Pokud je ovšem vůbec pravda to gymnázium..

Navíc, mám z ní pocit, že jí chybí talent, představivost. No, třeba se poučí a zvolí něco, pro co buňky má.
Rozhodně ji to přeji.

Příspěvek upraven 20.12.14 v 16:47

LucaLuca
51 příspěvků 20.12.14 22:28

Tak já nejsem nikterak afektovaná osoba, ale u té černé výšivky na bílém podkladu jsem hrůzou vyjekla nahlas.

Gymnázium se jmenuje Gymnázium a SOŠ Přelouč. Může být na SOŠ, ale napsat gymnázium přece zní honosněji, ni?

Předchozí školu opustila „kvůli zdejším učitelům“. Chudinka, všichni jí ubližují. I to 3. místo na soutěži jí určitě uteklo jen kvůli nějakému zlému porotci. A my tady jsme vůbec hyeny. :-)

Já jsem si šila za život asi 3 věci, nikterak mě to nechytlo a nepokračovala jsem v tom, ale ty 3 věci měly místo originálních výšivek rovné švy, materiál odpovídal mému začátečnictví a vzor byl takový, abych nemusela řešit jeho sesazování. Na víc bych si troufla, až bych trochu něco uměla.

Příspěvek upraven 20.12.14 v 22:38

pekelnýhost
6 příspěvků 21.12.14 10:54

Plný souhlas :-)

Když ta holčina má evidentně kolem sebe jako kritiky jen svou rodinu a možná pár přátel, to je pak těžké. Není to totiž zdravá kritika, ale jen pochlebování ve smyslu: „holka jsi dobrá, to se ti povedlo, tolik práce to dalo. Jen si to pěkně oceň!“ :-)

Jenže potom se milá slečna setká s realitou a tam zjistí, že ji čeká ještě hodně učení, u téhle profese je potřeba jak trpělivost, tak preciznost (tohle získá jedině časem a praxí) a také ten talent, představivost a to mi u ní tak nějak chybí..jediné co tam vidím je nadšení pro Blanku Matragi, ona je zkrátka její velký fanoušek.

Určitě se časem probudí a posune ji to někam jinam, kde ten talent má.. :-)

Příspěvek upraven 21.12.14 v 11:01

Verhro
637 příspěvků 20.12.14 18:38

@andiedvorakova Mně to připomíná kostýmy pro pohádky z osmdesátých let.

DanaP
170 příspěvků 22.12.14 10:45

Mě ne, ty byly kvalitně ušité. Většinou na míru konkrétní herečce.

AnaKarenina
450 příspěvků 20.12.14 20:58

Ach jo, tak mně to nedalo a mrkla jsem na ty její stránky na Fléru a nějak tak postupně docházím k závěru, že se možná nejedná o osobu nadměrně sebevědomou, ale spíš ne zcela psychicky v pořádku. Tak nějak doufám, že se pletu, nerada bych svými komentáři přispěla místo k potřebné sebereflexi, třeba ke zhroucení se :-(

Larimar
1 příspěvek 21.12.14 09:53

Jsem si říkala, kdy se tady objeví :-D Nejlepší je, že když jsem ji párkrát na FB zkritizovala šaty, tak se do mne pustila, že se to lidem líbí, že si u ní i ty šaty objednávají, že s tím vyhrála nějakou soutěž a pak se do mne pustily ostatní diskutující dámy a slečny. Takže sebereflexe a zdravý kritický pohled opravdu paní chybí, a je krmená jen pochlebovači, že mi je ji celkem i líto.

Lovisa
85 příspěvků 21.12.14 10:30

Ada má samozřejmě pravdu, ale mně je dívky líto.
Snaží se a asi to chce prodat, protože materiál je drahý.

pekelnýhost
6 příspěvků 21.12.14 11:04

Potom nechápu to, že ji nikdo kolem neřekl, že když není v tomhle „vytrénovaná“, tak zkrátka šít z drahých materiálů zatím nemůže. To měla začít se základním oděvem a ne celý proces přeskočit a pustit se rovnou do Haute Couture. :-D

Prostě se musí poučit a materiál a čas na tom svém „kopírovacím tvoření“ bohužíl ztratí.

nya
8 příspěvků 21.12.14 11:51

Švy na týchto modeloch mi nostalgicky pripomenuli urputnú snahu o krivé steny jaskyne na zimných šatách pre 3-ročné dievčatko (šaty na hranie s príbehom - netopier zimuje zavesený v jaskyni, alebo zalezený v štrbine = vrecku).

Beaufort
67 příspěvků 21.12.14 14:09

@Larimar Jj, dav je svine, dava cloveku pocit sebejistoty a schopnosti, ktere realne nema. Dav mi dal 1000 like, tak jsem strasne dobra a logicke argumenty preci nebudu poslouchat… Bohuzel ne kazdy ma schopnost sebereflexe. Slecne moc fandim, aby v sobe tuto schopnost nasla a do te skoly/praxe u mistra sla. Jedine tak ma sanci, ze jednou tu haute couture treba sit bude.

Příspěvek upraven 21.12.14 v 14:11

PetitExpedition
1 příspěvek 21.12.14 20:20

Tak to bylo zase něco Zlatá jehla/Kreml/zahraniční úspěchy. Zrovna jsem se znovu koukla ne její fler- Trvalo to docela chvíli než vymazala všechny ty „nespravedlivé a ošklivé“ komentářeXD Teď je tam jako vymeteno.

Bramb
10 příspěvků 21.12.14 20:29

:-D ano, čisto, zameteno. Ono to ani na FB nevypadá jinak, ale bohužel nemá skoro ani jeden palec nahoru a už vůbec nějaká pozitivní hodnocení. Ale jedeme dál ne? :-D

Dani17
509 příspěvků 21.12.14 21:23

Tak jsem našla celou fotoreportáž z Prostějovské jehly a našla jsem tam opravdu pěkné modely. A nad těmito výtvory by slečna Jana chtěla vyhrát? A tento autor či autorka má dokonce vybrané i skvělé modelky. [* *]

Příspěvek upraven 21.12.14 v 21:25

Oveeec
2808 příspěvků 21.12.14 21:34

„2 roky jsem studovala umění a módní návrhářství, ale co naplat? Učitelé co nic nenaučí a vy jen sedíte a koušete se nudou.“ „Každoročně se zúčastňuji mezinárodních soutěží a kolekce sklízí velké ovace. Vždy prožívám ten blažený pocit, když vidím jak publikum při přehlídce mé nové kolekce píská a tleská.“ Není na světě slovo ani smajlík, který by dokázaly vyjádřit moje emoce.

A jakže to bylo s tou nabídkou práce? „Nabídka ke spolupráci od ženy, která tvoří večerní róby pro arabské princezny? Okamžitě jsem na recepci zanechala svůj kontakt.“ Svět se ještě úplně nezbláznil.

oldwomen
13 příspěvků 21.12.14 21:42
fler

Někdo výše se radoval, že slečna Jana stáhla šaty ze své FLER nabídky. Omyl. Je pravdou, že nejvíce zde propírané motýlí šaty jsou pryč, ale to ještě neznamená, že slečna sama… Pravděpodobnější se mi jeví, že první „modely“ byly v nabídce dlouho a slečna Jana neprodloužila expirační dobu a tak FLER je odstranil z aktivní nabídky automaticky.
Plechové šaty, bílé s šišoidním korálkovým kruhem, modré (s modelem, co je pyšný na svůj mobil a nedá bez něj ani ránu),ty s oválem připomínajícím vulvu a tyrkysové, co přidělávají špeky kolem pasu - tak ty všechny v nabídce stále má a za ceny vskutku „reálné“.
Profil stále s hrubkami. Odstraněny všechny komentáře. I ty první dva, historické, juchající.
Na studium příspěvků na jejím blogu již nemám sílu.

Kapitan Amerika
80 příspěvků 22.12.14 01:27

@oldwomen vše odstraněno a smazáno, na Fleru nejsou jediné šaty
BERU ZPĚT, UŽIVATELKA SE STEJNÝM JMÉNEM. UŽ JSEM SI MYSLELA, ŽE SE KE SLEČNĚ NĚCO DOSTALO A VZALA SI TO K SRDCI.

Příspěvek upraven 22.12.14 v 01:38

noemi
1645 příspěvků 22.12.14 01:56

No fuj. Doufám, že z toho nebudu mít noční můry.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.12.14 09:14

@oldwomen
Pod modrými šaty tleskánky zůstaly a za poslední dva dny k nim přibylo i pár „netleskánků“.

oldwomen
13 příspěvků 22.12.14 10:42

Dívala jsem se jen na komentáře u profilu. Předevčírem tam bylo jedno uvítání, jedno chválení a pak dlouhá časová prodleva a po zveřejnění Adina příspěvku dlouhá nudle neurážlivě, vlastně přátelsky, kritických. Tak tam to zmizlo všechno.
Jsem optimista. Někdo prostě musí důstojně uzavírat každé sportovní pole. Jedno jestli na módní přehlídce a nebo třeba v přespolním běhu :-) Je velká šance, že se ze slečny Jany stane paní Jana a na dětském oblečení se šít naučí, protože opakování a trénink a dril…

katango
1356 příspěvků 29.12.14 14:22

Pokud se objeví nějaký miliardář, pak se ze slečny Jany stane paní Jana, ale ta nebude potřebovat šít na děti. A že by slečna brala míň než miliardáře, při svém sebevědomí?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.12.14 11:22

@oldwomen
Mne fascinuje to množství času i peněz (rodičů?), které to nepochybně stojí. Patrně má podporu svých nejbližších. Bohužel zřejmě nekritickou.

Monys01
330 příspěvků 22.12.14 18:45

Slečna už to smazala všechno, tak doufejme, že došlo i k uvědomění. :-)

Renyted
85 příspěvků 25.12.14 14:18

Cirkus hadra…

Monys01
330 příspěvků 29.12.14 20:56

Edit:špatně zařazeno

Příspěvek upraven 29.12.14 v 20:58

CarolC
2 příspěvky 31.12.14 16:35
Děkuji...

Děkuji své mamince, že se nikdy nebála mi říct vlastní názor ač byl jakýkoliv. Kdyby tato slečně měla stejnou maminku, tak by to nedošlo tak daleko. Nejsem umělec a šití a návrhářství se vůbec nevěnuji, tohle je ale hrůza a děs! :-D

Verhro
637 příspěvků 2.1.15 14:51

@mimi55 Nejen práce, ale i materiálu.

violass
75 příspěvků 4.1.15 00:20
!!

Dívala jsem se na dokument coco shanel a i ta nejposlednější švadlena musela umět precizně šít. A coco měla ješte k tomu své skvělé nápady a fantazii. Což tady nemohu najít ani jedno.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Móda a styl

Autor: Ada

V jedné brněnské prodejně v Poštovské ulici vystavili plesovky;... Celý článek

Návrhář Fero Mikloško

Autor: Ada

Dostala jsem od jedné čtenářky tip, abych se prý podívala na zoubek... Celý článek