Haute couture z Bydžova

17.12.14 | autor Ada

drabkovam.jpg

Návrhářka Jana Drábková je mladá a chce vyrábět krásnou módu. Je očividně trpělivá, pracovitá a nebojí se soutěží a přehlídek, ale obávám se, že míří - podporována opičí chválou - úplně špatným směrem.

Janě Drábkové je dvacet, takže se jí naivní nadšení a zkreslený pohled na realitu dá odpustit. Byla by ale škoda, kdyby jí to vydrželo do třiceti jako některým lokálním takynávrhářkám, které žijí výhradně z obdivu laických tleskačů a na kritiku reagují výhrůžkami žalobou.

Jana má své stránky a je také na Fleru. Není těžké poznat, kdo je jejím velkým vzorem, Jana se tím ostatně vůbec netají a setkání s Blankou Matragi na výstavě v Praze označuje za velký zážitek. Návrhářka jí prý dokonce nabídla práci. Nemám důvod tomu nevěřit, kdybych byla Blankou, klidně bych mladou holku, která se nebojí trpělivé práce s korálky, na zkušenou do dílny vzala. (I když to zjevně nakonec asi nedopadlo, aspoň se ničím takovým Jana nepochlubila.)

Problém Janiny matragiovské kolekce je však v tom, že nevytvořila vlastní modely v princeznovském středovýchodním stylu, ale v podstatě je okopírovala od svého vzoru. Tento model...

model J. Drábkové, foto Ladislav Polák - Kalop, převzato z http://www.fler.cz/zbozi/haute-couture-5342776

...je jasnou kopií tohoto modelu od paní Matragi:

model Blanky Matragi, převzato z http://www.blankamatragi.cz/moda/couture/25-vyroci/kolekce/25-vyroci-model-44-1.aspx

Další kopii máme tady:

model J. Drábkové, foto Ladislav Polák - Kalop, převzato z http://www.fler.cz/zbozi/tyrkys-4704674

model Blanky Matragi, převzato z http://www.blankamatragi.cz/moda/couture/30-vyroci/kolekce/30-vyroci-model-23-1.aspx

A ještě jednu tady...

model J. Drábkové, převzato z http://www.fler.cz/zbozi/blue-haute-couture-5346652

...jen v jiném barevném provedení.

model Blanky Matragi, převzato z http://www.blankamatragi.cz/moda/couture/30-vyroci/looks/30-vyroci-model-36.aspx

Kopírování jako součást učení je v pořádku. Tisíce studentů malířství po celém světě kopírují obrazy mistrů, aby se naučili techniku, která se z pouhého prohlížení obrázků a čtení vstřebat nedá. Ale udělat z ne zrovna zdařilých kopií šatů Blanky Matragi kolekci a prodávat ji, případně s ní vyrazit na soutěž? To už páchne nedostatkem sebereflexe.

Problematické je také zpracování modelů. Jana v úvodním textu na svém webu píše: "Potrpím si na přesné zpracování střihů. Vše musí perfektně sedět, ale to i vy sami uvidíte na přiložených fotografiích."

No... vidíme, bohužel. Pomuchlaného, různě křivého živůtku bledě modrých šatů jste si už určitě všimli na první fotce. Takhle preciznost nevypadá.

model J. Drábkové, foto Ladislav Polák - Kalop, převzato z http://www.fler.cz/zbozi/tyrkys-4704674

Stříbrné šaty, které Jana nabízí na svém Fleru, jsou obvyklým zlým snem českých "oděvních ateliérů". Materiál se pro zvolený střih na první pohled nehodí, mačká se, v dolní rozšířené části sukně se roluje a krabatí jako alobal. Takové šaty měly být odškrtnuty jako poučná zkušenost, že takhle to nepůjde, ne vystaveny k prodeji.

model J. Drábkové, http://www.fler.cz/zbozi/couture-5342794

Malované modré šaty mají špatně všitý zip. Sklady na živůtku jsou místy přichycené k sobě drobnými stehy, ale dost rušivě; sukně je divně všitá, šev mezi ní a živůtkem je velmi neúhledný. Zip tomu ovšem kraluje, vytváří na zadní části nevzhlednou rozeklanou čáru, a ten horní konec... To je schválně, nebo to nevyšlo a už se to neřešilo?

model J. Drábkové, převzato z http://www.fler.cz/zbozi/blue-haute-couture-5346652

Živůtek geometrických šatů z kolekce Timeless Infinity je všechno, jen ne dokonale vypracovaný. Obrazec v horní části není symetrický, výšivka vypadá ledabyle (např. vnitřní linka v největší elipse v bílé části) a jednotlivé barevné bloky nejsou pěkně sešité. Při práci s barevnými plochami musí všechno řezat jako podle pravítka, ne jako když to někdo narychlo nahodí tužkou!

model J. Drábkové, převzato z http://www.maja.estranky.cz/fotoalbum/timeless-infinity--soutezni-kolekce-pro-rok-2013-/timeless-infinity--soutezni-kolekce-pro-rok-2013-/timeless-infinity--soutezni-kolekce-pro-rok-2013--002.-.html

Černý korálkový vzor na těchto šatech vypadá, jako by ho kreslil parkinsonik - je nepravidelný a rozklepaný a působí chaoticky, i když mělo zjevně jít o symetrickou liniovou kresbu. Černá výšivka na bílém podkladu je těžká disciplína, protože každá chyba je vidět dvakrát tolik.

model J. Drábkové, http://www.maja.estranky.cz/fotoalbum/prostejovska-zlata-jehla-2014/_klp28623.-.html

Haute couture model z roku 2013 má spoustu chyb, ale jako první do očí udeří podivné prsní košíčky. Jsou posazené moc daleko od sebe a jsou to jen takové muchlánky z lesklé organzy. Pas je zesílený naaranžovanými pruhy, které asi měly být spíš na bocích.

model J. Drábkové, převzato z http://www.maja.estranky.cz/fotoalbum/haute-couture..-kolekce-sezony-2013/haute-couture..-kolekce-sezony-2013-006.-.html

Barevná kombinace divoké růžové a černé je jako z okresního ateliéru a krajkový cíp je na šatech navíc - méně by bylo více.

model J. Drábkové, převzato z http://www.maja.estranky.cz/fotoalbum/fashion-show-13.5.2013-jiraskovo-divadlo-nb/971677_669905563025170_834106595_n.-.html

Jana své modely předvedla v několika ročnících prostějovské Zlaté jehly. V tom letošním (s Matragi modely) získala Cenu diváků, ale porota jí dala nejméně bodů ze všech účastníků; vloni se (s kolekcí Timeless Infitity) neumístila a na Facebooku to svádí na nespravedlivou porotu. Zase jsme u té sebereflexe.

Pro mladé návrháře, jako je Jana Drábková, mám pár rad:

1) Přestaňte už s tou Matragi. Jestli chcete mermomocí dělat princeznovské šaty, najděte si aspoň víc inspiračních zdrojů a sledujte trendy. Nelze donekonečna kopírovat Blančina motýla. (I když tleskánky se vždycky najdou, WTZ.)

2) Nepřeskakujte vývojové fáze. Dítě se nejdřív musí naučit lézt a teprve potom chodit; návrhář by měl umět ušít kvalitní jednoduché šaty, než je začne zdobit. I vyšívání je potřeba natrénovat a ne se rovnou pouštět do šatů. I Blanka dělá ke všemu nejdřív zkušební vzorníky.

3) Zůstávejte u země. Já vím, že ve vás po dokončení třpytivého modelu vzpění endorfiny a uvěřit vlastní dokonalosti je tak snadné, ale je to past! Nechte si svoji tvorbu zkritizovat někým, kdo vám nebude mazat med kolem pusy; jděte na zkušenou do krejčovské dílny, kde vás majitelka za křivý šev liskne pravítkem. Sledujte trendy, neustrňte, pracujte na sobě.

4) Nechtějte svoje věci hned prodávat. Možná se uchytíte, ale možná taky ne, protože nová generace zákazníků už se nedá tak snadno utáhnout na třpytivé nudli. Záleží samozřejmě na tom, jestli to chcete někam dotáhnout, nebo skončit na lidové okresní úrovni a do smrti se opájet úspěchy na "mezinárodních soutěžích" v Prostějově...

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Kuk!

Autor: Ada

Dneska hodíme řeč o vykukujících podprsenkách. Nejsem naivní a... Celý článek

Takhle jste ji ještě neviděli!

Autor: Ada

Internetový Super zveřejnil před pár dny článek s titulkem... Celý článek