Módní časopisy a jejich proměna v čase

07.06.18 | autor Kateřina

I přes uplynulá léta si módní magazíny zachovaly něco málo ze svých předchůdců. Jak jednotliví strážci módy začínali a jaká je čeká budoucnost?

Plus-size modelky na obalu Vogue, jeden z nejslavnějších časopisů minulosti The Ladies World a obálka květnového Vogue s Gigi Hadid. Zdroje zleva: www.thefashionspot.com, www.philsp.com, www.designscene.netPlus-size modelky na obalu Vogue, jeden z nejslavnějších časopisů minulosti The Ladies World a obálka květnového Vogue s Gigi Hadid. Zdroje zleva: www.thefashionspot.com, www.philsp.comwww.designscene.net

První krůčky

Ve druhé polovině 18. století začaly vycházet první periodické módní magazíny. Tehdy fungovaly na podobném principu jako dnes – ukazovaly luxus a nejnovější trendy. Hlavní rozdíl? Nepropagovaly chtěný módní či životní styl skrz fotografie, ale ilustrace. S těmi si museli editoři vystačit až do přelomu 19. a 20. století. Zpočátku také neexistovaly striktně ženské časopisy. Móda se prolínala s uměním – povídkami, básněmi či články týkajícími se životního stylu, ale také s politikou.

Až se vzrůstající poptávkou se módní témata postupně prosadila a vybojovala si své místo mezi ostatními. V té době jste tak mohli narazit na časopis nesoucí název Journal des Luxus und der Moden vydávaný ve Frankfurtu a popisující tehdejší módu. Stejně jako na Repository of the Arts, Literature, Commerce, Fashion and Politics – magazín, který obsahoval mnohem větší počet témat, a přesto se na vysoké úrovni věnoval také módě.

Ukázka Journal des Luxus und der Moden a časopisu Repository of the Arts, Literature, Commerce, Fashion and Politics spolu s jeho redakcí.  Zdroje shora: www.commons.wikimedia.org, www.wikigallery.org, www.antiqueprintsblog.blogspot.comUkázka Journal des Luxus und der Moden a časopisu Repository of the Arts, Literature, Commerce, Fashion and Politics spolu s jeho redakcí. Zdroje shora: www.commons.wikimedia.org, www.wikigallery.orgwww.antiqueprintsblog.blogspot.com

Etiketa módy

Mezi nejstarší časopisy, ve kterých se psalo o módním dění, se řadí také francouzský Mercure Galant. Jeho články o etiketě, oblečení, chování i skandálech tehdejší společenské elity se staly základem pro nadcházející tiskoviny. Cabinet des Modes ke konci 18. století začal jako první se stylem, který později určil podobu všech jeho následovníků. Redakce nepopisovala pouze trendy, ale také jejich původ. Odpoutala se od šlechty a královské rodiny jako jediného zdroje a prosazovala modely hereček či jiných známých osobností. Spolu s tím rozdělil časopis rok na sezóny, rozhodoval, co je vhodné nosit v jakém období a jaké oblečení se hodí pro jaké příležitosti. Do té doby žádná tolik rozšířená módní etiketa neexistovala, a tak si tímhle krokem zajistil víc než dost čtenářů.

Ke konci 19. století vznikl Harper’s Bazaar či The Woman’s World, původně časopis The Ladies World, přejmenovaný a redigovaný Oscarem Wildem. Zároveň na trh vstoupil slavný Vogue, který později odkoupil obchodník Condé Nast. Známý časopis hraje v historii módní žurnalistiky velmi důležitou roli. Jeho vývoj už jsme proto popsali v článku Vogue: Do historie a zase zpátky.

Ilustrace a modely z populárního časopisu Cabinet des Modes, zdroje zleva: www.ekduncan.com, www.commons.wikimedia.org,  www.ekduncan.comIlustrace a modely z populárního časopisu Cabinet des Modes, zdroje zleva: www.ekduncan.com, www.commons.wikimedia.orgwww.ekduncan.com

Přelomová dvacítka

S příchodem dvacátých let začaly vznikat magazíny předávající módní novinky také mužům. Mezi první se řadil například Monsieur. Stálejší pozici ale získal společně s GQEsquire. Zatímco 19. století se neslo spíš v duchu rozvoje a zakládání nových magazínů, 20. století představovalo o dost tvrdší boj. Spousta menších publikací zanikla a ty nejsilnější mezi sebou vytrvale soupeřily. Jako vítěz vyšel z bitvy především Vogue, zanechávající za sebou WWD, Harper’s Bazaar nebo Elle. Vévodil ale také La Gazette du Bon Ton – oblíbený francouzský časopis, později prodávaný i v USA pod slavným Condé Nast. Za jeho popularitou stojí především propracované ilustrace ve stylu Art Deco. Jmen s ním spojených je víc než dost, mezi nejznámější se řadí například George Barbier nebo Erté.

Obálka Le Gazette du Bon Ton, ukázky děl George Barbiera a ilustrace od Ertého. Zdroje zleva: www.en.wikipedia.org, www.etsy.com, www.wikiart.orgObálka Le Gazette du Bon Ton, ukázky děl George Barbiera a ilustrace od Ertého. Zdroje zleva: www.en.wikipedia.org, www.etsy.comwww.wikiart.org

Vážný obrat

30. a 40. léta zaručila módě místo v seriózní žurnalistice. Nebýt novinářky Virginie Pope nemuselo k tomu nikdy dojít. Pro The New York Times začala jako první reportovat o dění na týdnech módy v Paříži. Od té doby se začaly novinky ze světa módy brát jako všechny jiné zprávy. Během druhé poloviny 20. století došlo opět k přesunu od „hard news“ k publicistice. Pomohl tomu nejen prosperující Vogue, ale i rozšíření televizního vysílání a pak také internetu.

Zendaya a její upravené fotky, nepovedená obálka s Gigi Hadid, první transgender modelka na obálce Vogue a modelka na obálce Elle bez makeupu. Zdroje zleva: www.instagram.com/zendaya/, www.designscene.net, www.thecut.com, www.stylefrizz.comZendaya a její upravené fotky, nepovedená obálka s Gigi Hadid, první transgender modelka na obálce Vogue a modelka na obálce Elle bez makeupu. Zdroje zleva: www.instagram.com/zendaya/, www.designscene.net, www.thecut.comwww.stylefrizz.com

Na rozcestí

S moderní dobou přišly i výhody nových technologií. Především Photoshopu, který ale v poslední době páchá víc škody než užitku. Nejde jen o chybějící ruce, nohy či naopak jejich nadměrný počet na fotografiích. Začínají se ozývat celebrity, kterým se nelíbí, že je módní průmysl nepřijímá takové, jaké jsou. Například Zendaya zveřejnila úpravy fotek pro magazín Modeliste. U jiných zase nikdo na nic upozorňovat nemusí. To si ověřila i Gigi Hadid u obálky pro Vogue Italia, na které je v podstatě k nepoznání.

Časy se mění a na stránky časopisů se dere originalita, přirozenost, autenticita a touha po rovnosti. To zaregistroval i francouzský Vogue, když na své obálce minulý rok poprvé představil transgender modelku Valentinu Sampaio. Peter Lindbergh zase pro Elle nafotil několik modelek bez make-upu. Nemluvě o dveřích, které se nedávno otevřely nemalému počtu plus-size modelek.

Budoucnost módních časopisů se může vydat různými směry. Odvrátí se lesklé stránky magazínů od svého perfektního světa? V době, kdy hvězdy mluví samy za sebe na sociálních sítích mnohem dřív než jakákoli redakce. Kdy lze sledovat živé přenosy z přehlídek i s možností okamžitého nákupu. Nebo se začnou opět stahovat k původním taktikám, referovat pouze o těch nejvyšších vrstvách a prolínat se s jinými odvětvími, aby se udržely na trhu? Uvidíme…

Postřehli jste v současnosti nějakou změnu u módního tisku? Jaká ho podle vás čeká budoucnost?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Karin
3950 příspěvků 8.6.18 01:11

Vím, že se opakuji, ale na dvanáctiletou holku je to fakt solidní práce. Ten nedostatek praxe je tam sice dost znát, ale to se poddá…
Je škoda, že nemáte k dispozici nějakého zkušeného redaktora, který by ty vaše texty četl a dával vám zpětnou vazbu.

Hodně čtěte, Kateřino. Budete-li číst hodně jazykově kvalitní literatury (lhostejno jakého žánru či obsahu), tak vám zcela nenásilně přejdou do krve pravidla a zákonitosti tvorby textu, gramatika, pravopis apod., rozšíříte si slovní zásobu, naučíte se obratněji používat jazyk a v neposlední řadě získáte praxi a cit pro češtinu. A s takovým citem pak už například nikdy nenapíšete větu, kde chybí přísudek (to je ostatně takový váš charakteristický nešvar), velké počáteční písmeno někde, kam nepatří, větu bez interpunkce nebo nedejbože větu, která nedává smysl - ten cit vám to nedovolí.

MP blanka
3018 příspěvků 8.6.18 08:51

@Karin - keď ste minule spomenula vek autorky, považovala som to za iróniu. Keďže to spomínate opakovane, ide asi o skutočný vek, a to potom pred Kateřinou smekám. Z tohto uhlu pohľadu nie je možné dievčaťu nič vytknúť, kľudne sa môže merať so skušenými redaktorkami a prajem jej aj naďalej chuť písať.

pavka_l
1395 příspěvků 8.6.18 10:00

@MP blanka @Karin autorce je vážně 12? Taky jsem to minule brala jako ironii. A ve 12 je už závislá na černé kávě? ;-)

Příspěvek upraven 08.06.18 v 10:01

julie74
3830 příspěvků 8.6.18 11:57

@pavka_l tady je někdy vážně sranda. Taky přeju Katušce hodně úspěchů do dalšího psaní. :)))

Jordaan
9608 příspěvků 8.6.18 12:20

A hodne stesti u prijimacek :-D

pavka_l
1395 příspěvků 8.6.18 13:41

@julie74 Tak to byla ironie???

julie74
3830 příspěvků 8.6.18 17:22

@pavka_l uplne se mi prici takovou krasnou rozvinutou ironii kazit… tak nemuzu rict…a navic Katusku osobne neznam…

Alterations
753 příspěvků 8.6.18 21:31

Kdopak si ještě dnes kupuje módní časopisy a které? A proč?

Jordaan
9608 příspěvků 9.6.18 19:15

@Alterations

Kupuju InStyle, ze zvyku. Zmenili sefovou a uz to neni, co byvalo. Obcas Vogue, jednou za par mesicu, vetsinou kvuli priloze.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.18 10:44

Kupovala jsem si československé módní časopisy v době, kdy měly vlastní modely a střihové přílohy (ať už na ně máte názor jakýkoli), a občas jsem si něco ušila. Dnešní časopisy, které buď nabízejí zboží z obchodů (a to na mě nemají) nebo ukazují „vytuněné“ celebrity (a na to nemám já), mi nic užitečného nepřinášejí, Burda mi hrubě nesedí svými střihy, a většinou se mi nelíbí ani výběr modelů. Takže mi zbývá čirá improvizace.

Evženie
201 příspěvků 12.6.18 01:21

Tohle byla slušná práce! Je jen škoda, že je v článku úplný začátek a pak najednou rovnou skok do současnosti. Uvítala bych nějaké další články, které trochu popíšou tu dobu „mezi“ - třeba jaká témata byla preferována v různých dobách, a tak podobně. Co z toho udělat seriál?

may.frayn
1047 příspěvků 18.6.18 00:28

No, to nebylo špatný! Vím, že mám dost sníženou laťku, ale pokud se to bude ubírat tímto směrem, budu zase číst články na MP s radostí.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Královská svatba: Jaké šaty měly nevěsty před Meghan?

Autor: Janča

Svatba prince Harryho a Meghan Markle je za dveřmi! Podívejte se,... Celý článek

Jaká matka, taková dcera: Jak nezdědit špatný vkus

Autor: Adéla

Je vkus vrozený, nebo naučený od rodičů? Máme šanci si dobrý styl... Celý článek