Hlavní města módy: New York

25.10.17 | autor Kateřina

Rychle si upravit účes, nanést rtěnku, popadnout značkovou kabelku a za klapotu svých podpatků si elegantně chytit žlutý taxík. Takové ráno má podle ideálních představ každá pravá Newyorčanka. Co je na tom pravdy a jak skutečně vypadají současné trendy v tomto městě snů? Jaké osobnosti chodily po jeho ulicích a kdo mu určuje módní pravidla? Dočtete se v dalším díle seriálu Hlavní města módy.

Zleva: New York, slavný seriál Sex ve městě, ples Met GalaZleva: New York, slavný seriál Sex ve městě, ples Met Gala

Jednoduchá elegance versus extravagance


Stejně jako ostatní města má i New York svá jména, kterými se rád pyšní. Například Calvinem Kleinem, který se roku 1942 narodil v Bronxu. Po vystudování prestižní Fashion Institute of Technology začal pracovat pro návrháře Dana Milsteina. Nakonec si ale spolu s přítelem založil vlastní společnost. Jako jeden z mála dokázal opravdu efektivně využít celebrity pro svou propagaci. Spolupracoval s Kate Moss nebo Brooke Shields, které ho proslavily trochu odvážnějšími reklamami na džíny. Newyorčanky si ho zamilovaly, protože myslel i na pracující ženy - používal jednoduché střihy, neutrální paletu barev a kvalitní látky.

Z New Yorku pochází také Marc Jacobs, návrhář známý nejen díky značce nesoucí jeho jméno. Prosadil se také v pozici kreativního ředitele pro módní dům Louis Vuitton. Rád se inspiruje 70. a 80. léty a při navrhování čerpá ze své lásky k tehdejší hudbě, filmům i nočnímu životu. Často kombinuje různé styly, ale zároveň jeho oblečení působí nenuceně a ženy se ho nebojí nosit.

Zleva: Kate Moss pro Kleina, kolekce Fall/Winter 2017 od JacobseZleva: Kate Moss pro Kleina, kolekce Fall/Winter 2017 od Jacobse

Kde hledat venkov v centru města


Donna Karan vyrostla v Queens v rodině modelky a krejčího. Není tedy divu, že se rozhodla jít stejnou cestou jako její rodiče. Po vystudování Parsons School of Design pracovala u Anny Klein. V roce 1984 si ale založila vlastní společnost, kterou však hned v 90. letech opustila. I za tak krátké období ale stihla prosadit své moderní oblečení pro pracující ženy a matky. Její návrhy se vyznačovaly jednoduchostí, pohodlností a černou barvou. Pro snadnější oblékání navrhla sedm vzájemně kombinovatelných kousků (Seven Easy Pieces).

Ralph Lauren se narodil v Bronxu roku 1939. Za svůj život se nejvíce proslavil svou značkou Polo. Často stál proti zavedeným tradicím a rád přicházel s něčím novým. Například odmítal úzké kravaty, místo nich tvořil široké a barevné. Ralph Lauren možná nepatří mezi ty nejvíce kreativní návrháře, zato má ale velký cit pro obchod. Otevřel první butik pro muže v Bloomingdale's a zavedl vícestránkové reklamy v módních časopisech. I přes svůj newyorský původ se vždy nechal inspirovat spíše westernem, Hollywoodem a západním pobřežím. Svou módou tak Newyorčanům nabídl jakýsi podvědomý útěk z města. Nezapomenutelný je především jeho navajo look z roku 1981, který odkazuje na indiánský styl a western.

Zleva: Navajo look, bodysuit jako jeden ze sedmi základních kousků Donny Karan, další ukázka Navajo lookZleva: Navajo look, bodysuit jako jeden ze sedmi základních kousků Donny Karan, další ukázka Navajo look

Zrození módní bible


Vogue reprezentuje New York ve světě módy snad ze všeho nejvíce. Byl založen jako týdeník roku 1892. Zpočátku se zaměřoval na vyšší třídy a jejich mužskou část. O dvacet let později ale časopis odkoupila společnost Condé Nast a rozhodla se změnit cílovou skupinu na ženy. V tu chvíli poptávka razantně stoupla. Vogue začal zakládat redakce v různých státech světa. Ilustrace, které byly vždy využívány pro obálku, nahradily ve 30. letech první fotografie. Vogue se tak stal nejvyhledávanějším magazínem v oblasti módy. Mezi slavné šéfredaktorky patří například Diana Vreeland nebo Grace Mirabella. Žádná z nich ale nedosáhla takového úspěchu jako jejich nástupkyně Anna Wintour.

Anna nosí Pradu


I přes to, že Anna pochází z Británie, našla v New Yorku svůj pravý domov. V 80. letech začínal Vogue přicházet o svou jistou pozici na trhu. Ohrožovala ho totiž rostoucí popularita časopisu Elle. Ale ne nadarmo se Anně říká Nuclear Wintour. V krizovém období dokázala Vogue přetvořit pro mladší generaci a zavést jeho novou a moderní podobu. Bez ní by nebylo žádné September Issue nebo Teen Vogue. Ani by (řekněme si to na rovinu) neexistoval slavný film Ďábel nosí Pradu.

Zleva: Anna Wintour, první obálka Vogue pod vedením AnnyZleva: Anna Wintour, první obálka Vogue pod vedením Anny

Nejočekávánější party roku: móda v Číně, Francii i ve světě moderních technologií


Kdo by neznal večer Met Gala. Každý rok první pondělí v květnu se otevřou brány Metropolitního muzea umění, aby přivítaly slavné tváře (nejen) New Yorku. Ples oslavuje zahájení roční výstavy, která se vždy věnuje jinému módnímu tématu, se kterým mají hosté za úkol sladit své róby. Expozice jsou vždy velmi impozantní a vzácné. Nespolupracuje na nich totiž nikdo jiný než Anna Wintour.

Jak využít klasiku


Styl Newyorčanek asi nejlépe odráží tvorba výše zmíněných návrhářů. Protože tyto ženy vždy neúnavně pracují, potřebují jednoduché, kvalitní a pohodlné kousky. Hlavně aby se daly dobře kombinovat i na večer - město přeci nikdy nespí. Na týdnech módy pravděpodobně neuvidíte tak šílené experimenty jako jinde (i když výjimky se najdou). Newyorčanky si spíše hrají s klasickými kousky, které doplní buď výraznou barvou, zajímavým doplňkem nebo zvláštním střihem. Inspirací vám může být také slavný Sex ve městě, pokud ale nebudete zapomínat na fakt, že je to přeci jenom pouhý seriál…

Zdroj: https://le21eme.comZdroj: https://le21eme.com

Co si myslíte o módě slavného New Yorku vy? A čtete rádi časopis Vogue?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Paris1789
5638 příspěvků 25.10.17 10:20

Stylisticko gramatická hlídka zasahuje!
Je to doporučení, navíc sobecké, protože mně osobně tyto vazby způsobují nefalšované utrpení:
PROSÍM o užívání stupňování všude, kde to jen trochu jde, tedy místo „Ralph Lauren možná nepatří mezi ty nejvíce kreativní návrháře,…“ použít raději „Ralph Lauren možná nepatří mezi ty nejkreativnější návrháře,…“.
Jak je vidět, ušetříte jedno slovo a stručnost se dnes cení, hlavně ale nenarušíte plynulost textu; ten původní tvar je jak když hlava opilcova drncá po schodech při jeho vlečení nasranou manželkou z domu.
Děkuji, k samotnému textu nic nemám, početla jsem si.

kirt8
1 příspěvek 27.10.17 05:48

Takové ráno má podle ideálních představ každá pravá Newyorčanka.

____________
192.168.0.1

Příspěvek upraven 27.10.17 v 05:49

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

A zase ta tvorba...

Autor: Ada

Říkám to pořád: co je špatného na řemesle? Musí být všechno nějaká... Celý článek

3 knihy, které vyprávějí stylové životní příběhy

Autor: Janča

Nahlédnout do šatníku módní revolucionářky, pokochat se obrázky... Celý článek