Všetko čo sa popísalo a popíše o Francúzkach je jedno obrovské klišé. Ak ste nejaký čas žili vo Francúzsku, tak o tom viete. Francúzky chodia ako šuchty, boli by ste sklamaní. Ja často nosím baretky a taký ten „francúzsky“ štýl podľa zažitých klišeovitých predstáv, tak mi stále ľudia hovoria, že vyzerám ako Francúzka. Je to hlúpe škatuľkovanie, lebo Francúzky si vo všeobecnosti moc na sebe záležať nedajú, česť výnimkám. Pracovala som vo firme, kde chodievalo hodne francúzskych návštev a sotva som si niekedy povedala, že takto si predstavujem ozajstnú Francúzku…Takisto sledujem Francúzky, keď som niekde v zahraničí, len čo začujem francúzštinu a vždy som sklamaná. Takže o akých Francúzkach a Parížankach článok hovorí, to naozaj neviem.
Hlavní města módy: Paříž
27.09.17 | autor Kateřina
Jednoduché střihy, nedbalá elegance a perfektní makeup. Ke stylu Pařížanek vzhlíží celý svět a jen málokomu se poštěstí tohoto pomyslného vrcholu módy dosáhnout. Proč se majákem módy stala zrovna Paříž a jaké osobnosti k tomu přispěly? Přečtěte si v pokračování seriálu Hlavní města módy.

Malé plavky, vysoké podpatky a nejdražší kabelky
V roce 1946 představil Jacques Heim plavky Atome, které označil za nejmenší na světě. Tím ale vyvolal soutěživost v Louis Réardovi, který o něco později předvedl v Paříži ještě menší verzi této novinky. Pojmenoval je bikiny. Po atolu, na kterém tehdy probíhaly jaderné pokusy. Měly tak znázorňovat atomový výbuch na trhu plážové módy.
Pod slovním spojením vysoké podpatky si většina z nás nejdříve vybaví jehly. Tak by tomu ale nikdy nebylo, pokud by se v 50. letech 20. století nerozhodl Roger Vivier přinést zpátky vylepšenou podobu obuvi, která se objevila už na konci 19. století.
Neexistuje snad víc francouzská značka než Hermès. Jméno jí dělá především světoznámá kabelka Birkin vyráběná už od roku 1984. Byla inspirována britskou herečkou a zpěvačkou Jane Birkin. Dodnes je její vlastnictví známka největšího luxusu.
Město (nejen) módních revolucí
Všechno začalo jedním mužem a několika modelkami. V minulém článku byl Charles Frederick Worth zmíněn kvůli svému anglickému původu. Ve Francii ale zanechal mnohem větší stopu než na své rodné půdě. Stal se prvním couturierem a jeho syn pomohl založit Chambre syndicale de la haute couture. Kromě prezentování návrhů na modelkách zavedl Charles také první přehlídky probíhající dvakrát do roka.
Revoluce. I tak by se dala Paříž shrnout jedním slovem. Snad každý francouzský návrhář přinesl na módní trh něco neočekávaného. Paul Poiret na přelomu 19. a 20. století odmítl korzety a spodničky. Oděv tvořil řasením, ne podle střihu. Jako jeden z prvních založil značku, za níž stála idea luxusního světa, která zákaznice velmi lákala. Použil tak typ reklamy, bez kterého by se dnes žádný návrhář neobešel. Madeleine Vionnet se do povědomí Pařížanek dostala díky šikmému střihu šatů, který dovedla k dokonalosti.
Ve stylu řeckých bohyň navrhovala své šaty Madame Grès, jejíž přínos byl kromě módy důležitý také pro politiku. Jako židovka nemohla během války pracovat a musela se skrývat. Po osvobození Francie však konečně vytvořila novou přehlídku v barvách francouzské vlajky.

Coco Chanel a Christian Dior neměli úplně stejné představy o módě, jejich úspěch je však podobně obrovský. Ať už jde o prosazení twinsetů, úpletových šatů, kostýmků či „malých černých“ ze strany Coco. Nebo new looku, A linie či znovu zavedení korzetů u Diora. Jejich jména i značky zůstaly na vrcholu do dnes. Otázka je, zda za to může pouze profesionalita a jedinečnost obou zmíněných, nebo spíše schopnost všech dalších návrhářů, kteří nastoupili po nich.
Pánská elegance pro dámy
Garçonne je chlapecký styl pro ženy. V překladu znamená „mužatka“ a ve Francii se začal prosazovat už v 19. století. Zatímco tento výraz ale nemusí být kvůli svému staršímu původu tak známý, bližší bude většině z nás pojmenování flapper (ptáčata). Ten popisuje mladou dívku dvacátých let. Tedy ženu moderní, která nepotřebuje mužskou podporu a libuje si v alkoholu, kouření a jazzu. Inspiraci čerpá přímo z garçonne, a tak není divu, že populární byl především rovný střih šatů, plochý hrudník a krátké sukně i vlasy. Cílem byl v podstatě vzhled (trochu povolnější) puberťačky.

Yves Saint Laurent by se svým dílem vydal minimálně na samostatné tři články. Bez zmínky se ale neobejdou takzvané Mondrianovské šaty z kolekce Ligne Mondrian, které roku 1965 vznikly ve spolupráci s nizozemským malířem Pietem Mondrianem. Návrhář i přes svou lásku k umění, exotičnu a barvám dokázal zachytit i klasický styl Francouzek. Důkazem je první smoking pro ženy (Le Smoking), který vytvořil roku 1966.
Jak na moderní tradici
Kabelky Longchamp se těší oblibě nejen Francouzek už od 70. let 20. století. Se značkou také dlouhodobě spolupracovala Kate Moss a momentálně i Alexa Chung.
Maria Grazia Chiuri musí být momentálně snad nejoblíbenější ženou Paříže. Nejen, že dala Francii další evoluci, dokázala také naplnit tradiční i moderní nároky na značku patřící mezi nejvlivnější na světě. I proto tenhle podzim v obchodních řetězcích očekávejte samé černé barety nebo jednoduché chokery. A především kabelky, jejichž popruhy se vám budou táhnout přes hrudník a připomínat vojenskou výzbroj.

Dnešní styl Pařížanek asi nejlépe vystihne ikonická kniha Jak se stát Pařížankou. Bílé košile, kožené bundy a vysoké podpatky jsou základ. Pak už jen stačí trocha francouzského snobismu, ztracený pohled, milenec a máte hotovo. A teď trochu vážněji. Pohled do ulic tohohle kouzelného města nám naopak ukáže, že zavedené stereotypy už dávno nemusí platit. Barevné vzory, květiny a takzvaný athleisure se dostaly i do ulic Paříže.
Jaké osobnosti se v souvislosti s Paříží vybaví vám? Pokoušeli jste se někdy o nedbalou eleganci Pařížanek?
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky