Hlavní města módy: Tokio

06.01.18 | autor Kateřina

Obrovské mikiny navrstvené na šatech, tričkách i košilích. Výrazné barvy, motivy i potisky ladící k silnému makeupu a vlasům všemožných odstínů. Přesně takové outfity jsou k vidění v rušných a zářivých ulicích Tokia – a to nejen během týdnů módy. Jak vypadal japonský styl kdysi a jaké trendy můžeme v této zemi najít dnes?

Tradice vs roztomilá zvířátka

K japonské módě neodmyslitelně patří kimono. Dnes už se po světě rozšířilo natolik, že ho naleznete v jakékoli velikosti či stylu a z všemožných materiálů. Tyto výrobky se však jen málo podobají těm původním. Tradičně se tento oděv vyráběl z hedvábí a patřil k němu i pásek (obi), který se většinou vázal vzadu. A zvykem bylo skládat látku vepředu tak, aby ležela levá strana přes tu pravou. Velikosti se příliš nelišily – vše se doladilo až při oblékání samotného kimona.

Zdroje zleva: tradiční japonské kimono - https://japanbook.net, model inspirovaný kimonem z kolekce Zuhaira Murada - http://www.vogue.fr, kimono v kolekci obchodního řetězce - https://www.freepeople.com/Zdroje zleva: tradiční japonské kimono - https://japanbook.net, model inspirovaný kimonem z kolekce Zuhaira Murada - http://www.vogue.fr, kimono v kolekci obchodního řetězce - https://www.freepeople.com/

Na kimona ale v ulicích Tokia narazíte jen těžko, dnes už je nahradily jiné trendy, například nošení oblečení o několik čísel větší velikosti. Jak už jsem naznačila v úvodu, když se rozhodnete některé ze svých obrovských kousků navrstvit, tím lépe. Na člověku s takovým outfitem byste opravdu těžko hledali nějaké tvary. Konkurují jim ale tací, kteří se rozhodli pro naprosto přesnou siluetu, a to klidně i nějakého zvířete. Šaty s kočičími oušky nebo pacičkami tu nepatří k ničemu neobvyklému. V Tokiu se těší oblibě cokoli roztomilého, co připomíná nějaké zvířátko, ať už opravdové nebo smyšlené. Existuje ale spousta mnohem šílenějších výtvorů, které jsou k vidění především ve čtvrti Harajuku. Spousta z nich by na našich ulicích vyvolala nejednu překvapivou reakci – na tolik růžové zkrátka nejsme zvyklí.

Zdroje zleva: oversized trend - http://tokyofashion.com, kočičí šaty - http://cuteharajuku.storenvy.com, kawaii trend - http://tokyofashion.comZdroje zleva: oversized trend - http://tokyofashion.com, kočičí šaty - http://cuteharajuku.storenvy.com, kawaii trend - http://tokyofashion.com

Nejdůležitější postavy japonské módy

Japonsko se může chlubit nespočtem skvělých návrhářů. Jeden z nejznámějších je Issey Miyake, který se však nejdříve pokoušel prosadit mimo svůj domov. Po vystudování grafického designu odjel do Paříže, kde se učil u Laroche a Givenchyho. Nakonec odcestoval do New Yorku, v jehož ruchu ale dlouho nevydržel a zamířil zpátky do Japonska. Ze svého domova také čerpá spoustu inspirace, když se vrací ke kimonu nebo plisovaným látkám. I proto vytvořil značku Pleats Please, ve které se látka zpracovává novou technikou. Plisuje se totiž až po nastříhání, ne naopak. Jako první návrhář vůbec získal ocenění Mainichi Design Award (ocenění především pro interiérové nebo grafické designéry) a později k němu přibyl i Řád čestné legie. Proslavila se také jeho kolekce A-POC (a piece of clothing), ve které se objevily šaty s pouze naznačenými místy na střih.

Zdroje zleva: Yamamotova kolekce - http://fashionweekonline.com, kolekce APOC od Miyakeho - https://www.theguardian.com, znovu Yamamotova kolekce, značka Pleats Please - https://www.garmentory.comZdroje zleva: Yamamotova kolekce - http://fashionweekonline.com, kolekce APOC od Miyakeho - https://www.theguardian.com, znovu Yamamotova kolekce, značka Pleats Please - https://www.garmentory.com

Rei Kawakubo vystudovala filozofii, literaturu a výtvarné umění. Její jméno je známé především díky její značce Comme des Garçons („jako chlapci“). Návrhářka se stejně jako Miyake obrací k minulosti a tradici Japonska. Miluje vše pomíjivé, abstraktní a provokativní. Nesnaží se sledovat trendy, ale nechává se inspirovat surrealismem a popkulturou. Často prohlašuje, že její práce nebyla správně pochopena, a jejím zvykem je, že se na konci svých přehlídek málokdy klaní.

S Kawakubo také několikrát spolupracoval Yohji Yamamoto. Jeho matka byla švadlena, ale on sám vystudoval práva. Za nedlouho ho ale svět módy dohnal, a tak svá studia rozšířil o designovou školu. Po neúspěšné cestě do Paříže se vrátil zpátky do své rodné země, kde se také nakonec prosadil. Ve svých návrzích se snaží vyzdvihnout sílu a rezervovanost ženy. Vytváří pro ni asymetrické, pohodlné a většinou černé šaty. Originální je především svým smyslem pro kombinování dvou hlavních stylů – západního a východního. Nebojí se propojit extravaganci s japonskou tradicí a unisexem. Mezi širší veřejností se proslavil především díky spolupráci s Adidas na kolekci Y-3.

Zdroj: kolekce Comme des Garçons od Kawakubo - https://models.comZdroj: kolekce Comme des Garçons od Kawakubo - https://models.com

M jako manga nebo minimalismus?

Způsob, jakým pracuje Yamamoto se styly, není vlastní jenom jemu, ale i celému Japonsku. Na týdnech módy můžeme vidět extravagantní a šílené oblečení, ale zároveň jednoduché, prosté a klasické kousky. Což nás nemusí nutně překvapovat, vzhledem k tomu, že Japonsko je země Marie Kondo, autorky bible minimalistů The Life-Changing Magic of Tidying Up. Zároveň ale představuje domov všech anime i manga postaviček, lolitek (slečny, které se oblékají podle viktoriánské a rokokové módy) a vlastně čehokoli, co se dá označit za kawaii (roztomilé). I když to tak úplně nezní, i tahle móda má svým způsobem své kouzlo, za které vděčí především své originalitě.

Zdroj: www.vogue.comZdroj: www.vogue.com

Poslední článek ze série Hlavní města módy o New Yorku .

Zajímáte se o japonskou módu? A jste zastánci spíše minimalistické stránky módy, nebo té extravagantní?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
asterah
429 příspěvků 6.1.18 16:15

Pěkný článek - exotický výlet. Líbí se mi původní japonská kimona - jsou to umělecká díla a nejlépe sluší Japonkám - jsou stvořena pro ně. Chce to určitý typ postavy, aby kimono plně vyniklo a v neposlední řadě umění je nosit. Manžel byl v Japonsku služebně v roce 2006 v okolí Hirošimy a přivezl spoustu fotek a mezi jinými i ženy v kimonech - běžně na ulici v nich nechodily, ale na společenských akcích měla většina žen toto tradiční oblečení. Říkal, že zástupkyni firmy, která je provázela, na oficiální večeři v první chvíli vůbec nepoznal - viděla jsem fotky této „moderní“ Japonky a pak fotky z večeře - velký rozdíl - na prvních byla hezká mladá žena, na druhých - krasavice. Dneska to může být už všechno jinak - je to dlouhá doba. Japonky by se neměly vzdát tohoto oblečení ve prospěch západních trendů. Někde jsem četla, že národní kroj vyzdvihuje krásu žen i mužů příslušného národa…v Evropě na to zapomínáme a je to škoda.

Příspěvek upraven 06.01.18 v 16:16

Wounded Knee
31 příspěvků 7.1.18 08:53

Myslíte, že kdybychom se oblékli do národního kroje, budeme vypadat lépe?

asterah
429 příspěvků 7.1.18 10:12

Já jsem na sobě párkrát kroj měla - jednou to bylo na krojované svatbě, kde měla kroj většina zúčastněných (já jsem byla za svědka) a nevypadalo to vůbec špatně.

Alterations
753 příspěvků 7.1.18 14:23

Určitě by taky vypadalo dobře, kdyby se občas kimonem inspirovali (třeba jen tak volně) návrháři společenských a hlavně svatebních šatů. V této oblasti je potřeba inspirace. Hedvábí by ale nahradit něčím jiným asi nešlo.

asterah
429 příspěvků 8.1.18 10:55

Taky že se inspirují - jenže to často vyzní poněkud divně. Viz ta prostřední fotka - šaty inspirované kimonem, ale mně se zrovna tohle nelíbí - pás, sukně a boty…já beru, že inspirace není o kopírování, ale toto je spíš mix několika stylů. A taky je fakt, že hedvábí krásně splývá, nevyznám se v látkách, takže nevím, čím by se nejlépe nahradilo. Navíc mi ke kimonu nesedí vysoké podpatky.

julie74
3822 příspěvků 7.1.18 18:48

Kroj našeho kraje na mojí postavě by byla vizuální tragédie. :)))) úplná katastrofa. Asi taková jako kimono na lepé seveřance. Na Japonkách se mi to taky líbí

asterah
429 příspěvků 8.1.18 11:00

Však na té svatbě mi taky bylo o 25 let méně :) bylo to na Slovácku, ale ani starší ženy v krojích tenkrát nevypadaly špatně, vím, že mně to příjemně překvapilo.
Náš kraj má velmi jednoduchý kroj - ten bych si klidně oblékla i dneska.

Alterations
753 příspěvků 8.1.18 14:06

Asi by se musely z našěich krojů vybrat je určité části. Jen halenky nebo košile, vesty a vestičky, buď pánské či dámské, nebo počkat, co přijde.

barvinok
655 příspěvků 8.1.18 11:49

"

Příspěvek upraven 16.10.18 v 11:42

asterah
429 příspěvků 8.1.18 13:04

Já bych klidně nosila kimono v původním provedení - jsou to moc hezké věci, materiál i barvy.
Akorát že cena takového kimona je někde jinde…

Atlacoya
2790 příspěvků 10.1.18 09:50

A ještě přijít na to, jak ho obléknout.

https://www.youtube.com/watch?…

asterah
429 příspěvků 10.1.18 10:34

Jo, to je celá věda :) ale výsledek stojí za to.
Jen nevím, jak by to vypadalo na ženě s větším poprsím - Japonky jsou v tomto směru dost „útlé“.

Oveeec
2818 příspěvků 10.1.18 20:26

Nevím, jak to přesně myslíte s těmi estetickými požadavky, ale kimono je naopak dělané na postavy (respektive vytváří postavy), které jsou pravým opakem západních estetických požadavků. Vytváří tvar válce, široký pas a žádná prsa. A bílý ponožky v sandálech :D

barvinok
655 příspěvků 11.1.18 09:27

"

Příspěvek upraven 16.10.18 v 11:42

Oveeec
2818 příspěvků 12.1.18 00:02

@barvinok Ano, nejvíc jsem nechápala ty dirndly v New Yorkeru. Kdo v tom asi kam chodil?

VadnáRyba
154 příspěvků 18.1.18 08:17

@barvinok Dcera je nadšená milovnice Japonska a především anime a manga kultury. Nákup kimona, nebo spíše letní verze Jukaty nás čeká. Jestli se rozhoupem, dáme vědět, jak to vypadá.

CZ-Milka
11 příspěvků 18.1.18 17:59

Jukatu jsem si, já blbka, z Japonska nedovezla. Objednávat z domova ze zahraničních eshopů jsem nechtěla riskovat, takže jsem si jukatu ušila. A příště už neprohloupím a jukatu koupím rovnou na místě. Ale Japonci jí nosí spíš jako domácí oděv, do onsenů (lázní) jako župan, v méně luxusních hotelech klidně i na snídani (v luxusních je to zakázané) nebo v okolí onsenových hotýlků, jinak ale na ven ne.

CZ-Milka
11 příspěvků 18.1.18 18:07

Já mám tedy z Japonska i konkrétně z Tokia trochu odlišné zkušenosti. Nevím, jak při týdnech módy, ale běžně jsem v ulicích ženy v kimonu potkávala - na trzích, v šinkansenu a pochopitelně i v divadle. Mimochodem - skládat levou část přes pravou je nutnost a platí to i pro jukatu, obráceně se kimono obléká prý jen na pohřeb. Naproti tomu nadměrné mikiny, lolitkové oděvy, bláznivé barvy, to jsem neviděla vůbec. Ale jako že fakt ne, samotnou mě to překvapilo… Do práce nosí obleky, kostýmky, sukně s halenkami. Všichni svorně mají obrovské boty. Japonky běžně vysoké podpatky a boty se jim při chůzi zouvají a mají je jak pantofle, nechápu, jak v tom mohou chodit. Ženy pak obecně hodně často nosí sukně a naopak muži vůbec nenosí kraťasy.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Fashion week A/W 2014 - londýnské experimenty

Autor: Ada

Londýnské přehlídky jsou vždycky pošušňání pro milovníky módních... Celý článek

Co je kde nového...

Autor: Ada

Tohle je jen takové malé ublognutí z procházky městem. Nic moc... Celý článek