Hlavní města módy: Tokio

06.01.18 | autor Kateřina

Obrovské mikiny navrstvené na šatech, tričkách i košilích. Výrazné barvy, motivy i potisky ladící k silnému makeupu a vlasům všemožných odstínů. Přesně takové outfity jsou k vidění v rušných a zářivých ulicích Tokia – a to nejen během týdnů módy. Jak vypadal japonský styl kdysi a jaké trendy můžeme v této zemi najít dnes?

Tradice vs roztomilá zvířátka


K japonské módě neodmyslitelně patří kimono. Dnes už se po světě rozšířilo natolik, že ho naleznete v jakékoli velikosti či stylu a z všemožných materiálů. Tyto výrobky se však jen málo podobají těm původním. Tradičně se tento oděv vyráběl z hedvábí a patřil k němu i pásek (obi), který se většinou vázal vzadu. A zvykem bylo skládat látku vepředu tak, aby ležela levá strana přes tu pravou. Velikosti se příliš nelišily – vše se doladilo až při oblékání samotného kimona.

Zdroje zleva: tradiční japonské kimono - https://japanbook.net, model inspirovaný kimonem z kolekce Zuhaira Murada - http://www.vogue.fr, kimono v kolekci obchodního řetězce - https://www.freepeople.com/Zdroje zleva: tradiční japonské kimono - https://japanbook.net, model inspirovaný kimonem z kolekce Zuhaira Murada - http://www.vogue.fr, kimono v kolekci obchodního řetězce - https://www.freepeople.com/

Na kimona ale v ulicích Tokia narazíte jen těžko, dnes už je nahradily jiné trendy, například nošení oblečení o několik čísel větší velikosti. Jak už jsem naznačila v úvodu, když se rozhodnete některé ze svých obrovských kousků navrstvit, tím lépe. Na člověku s takovým outfitem byste opravdu těžko hledali nějaké tvary. Konkurují jim ale tací, kteří se rozhodli pro naprosto přesnou siluetu, a to klidně i nějakého zvířete. Šaty s kočičími oušky nebo pacičkami tu nepatří k ničemu neobvyklému. V Tokiu se těší oblibě cokoli roztomilého, co připomíná nějaké zvířátko, ať už opravdové nebo smyšlené. Existuje ale spousta mnohem šílenějších výtvorů, které jsou k vidění především ve čtvrti Harajuku. Spousta z nich by na našich ulicích vyvolala nejednu překvapivou reakci – na tolik růžové zkrátka nejsme zvyklí.

Zdroje zleva: oversized trend - http://tokyofashion.com, kočičí šaty - http://cuteharajuku.storenvy.com, kawaii trend - http://tokyofashion.comZdroje zleva: oversized trend - http://tokyofashion.com, kočičí šaty - http://cuteharajuku.storenvy.com, kawaii trend - http://tokyofashion.com

Nejdůležitější postavy japonské módy


Japonsko se může chlubit nespočtem skvělých návrhářů. Jeden z nejznámějších je Issey Miyake, který se však nejdříve pokoušel prosadit mimo svůj domov. Po vystudování grafického designu odjel do Paříže, kde se učil u Laroche a Givenchyho. Nakonec odcestoval do New Yorku, v jehož ruchu ale dlouho nevydržel a zamířil zpátky do Japonska. Ze svého domova také čerpá spoustu inspirace, když se vrací ke kimonu nebo plisovaným látkám. I proto vytvořil značku Pleats Please, ve které se látka zpracovává novou technikou. Plisuje se totiž až po nastříhání, ne naopak. Jako první návrhář vůbec získal ocenění Mainichi Design Award (ocenění především pro interiérové nebo grafické designéry) a později k němu přibyl i Řád čestné legie. Proslavila se také jeho kolekce A-POC (a piece of clothing), ve které se objevily šaty s pouze naznačenými místy na střih.

Zdroje zleva: Yamamotova kolekce - http://fashionweekonline.com, kolekce APOC od Miyakeho - https://www.theguardian.com, znovu Yamamotova kolekce, značka Pleats Please - https://www.garmentory.comZdroje zleva: Yamamotova kolekce - http://fashionweekonline.com, kolekce APOC od Miyakeho - https://www.theguardian.com, znovu Yamamotova kolekce, značka Pleats Please - https://www.garmentory.com

Rei Kawakubo vystudovala filozofii, literaturu a výtvarné umění. Její jméno je známé především díky její značce Comme des Garçons („jako chlapci“). Návrhářka se stejně jako Miyake obrací k minulosti a tradici Japonska. Miluje vše pomíjivé, abstraktní a provokativní. Nesnaží se sledovat trendy, ale nechává se inspirovat surrealismem a popkulturou. Často prohlašuje, že její práce nebyla správně pochopena, a jejím zvykem je, že se na konci svých přehlídek málokdy klaní.

S Kawakubo také několikrát spolupracoval Yohji Yamamoto. Jeho matka byla švadlena, ale on sám vystudoval práva. Za nedlouho ho ale svět módy dohnal, a tak svá studia rozšířil o designovou školu. Po neúspěšné cestě do Paříže se vrátil zpátky do své rodné země, kde se také nakonec prosadil. Ve svých návrzích se snaží vyzdvihnout sílu a rezervovanost ženy. Vytváří pro ni asymetrické, pohodlné a většinou černé šaty. Originální je především svým smyslem pro kombinování dvou hlavních stylů – západního a východního. Nebojí se propojit extravaganci s japonskou tradicí a unisexem. Mezi širší veřejností se proslavil především díky spolupráci s Adidas na kolekci Y-3.

Zdroj: kolekce Comme des Garçons od Kawakubo - https://models.comZdroj: kolekce Comme des Garçons od Kawakubo - https://models.com

M jako manga nebo minimalismus?


Způsob, jakým pracuje Yamamoto se styly, není vlastní jenom jemu, ale i celému Japonsku. Na týdnech módy můžeme vidět extravagantní a šílené oblečení, ale zároveň jednoduché, prosté a klasické kousky. Což nás nemusí nutně překvapovat, vzhledem k tomu, že Japonsko je země Marie Kondo, autorky bible minimalistů The Life-Changing Magic of Tidying Up. Zároveň ale představuje domov všech anime i manga postaviček, lolitek (slečny, které se oblékají podle viktoriánské a rokokové módy) a vlastně čehokoli, co se dá označit za kawaii (roztomilé). I když to tak úplně nezní, i tahle móda má svým způsobem své kouzlo, za které vděčí především své originalitě.

Zdroj: www.vogue.comZdroj: www.vogue.com

Poslední článek ze série Hlavní města módy o New Yorku .

Zajímáte se o japonskou módu? A jste zastánci spíše minimalistické stránky módy, nebo té extravagantní?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

3 knihy, které vyprávějí stylové životní příběhy

Autor: Janča

Nahlédnout do šatníku módní revolucionářky, pokochat se obrázky... Celý článek

Módní barvy podzimu?

Autor: Ada

Titulek jsem si vypůjčila z článku na serveru Proženy.cz, kterému... Celý článek