Hubert de Givenchy: Velká sláva malé klasiky

19.03.18 | autor Kateřina

Hubert de Givenchy začínal své jméno v módním průmyslu budovat už před navázáním přátelství s Audrey Hepburn. Světoznámá spolupráce ale rozhodla, a tak si dnes s jeho značkou neodmyslitelně spojujeme „malé černé“ a film Snídaně u Tiffanyho. Zdaleka to ale není vše, co jeho práce nabízí.

Givenchy při spolupráci s Audrey, Hubert de Givenchy. Zdroj: www.bbc.comGivenchy při spolupráci s Audrey, Hubert de Givenchy. Zdroj: www.bbc.com

Zdání klame


Hubert de Givenchy se proslavil především díky svým klientkám Audrey Hepburn, Jacqueline Kennedy Onassis a Grace Kelly. Do návrhů se ale pustil ještě dříve, než potkal kteroukoli z nich. První kolekci předvedl ve čtyřiadvaceti letech v Paříži roku 1952, kdy si také založil vlastní značku. V této době se nejvíce nosily kolové, ale i pouzdrové sukně. Kombinovaly se kousky, které se snadno střídaly a nemusely fungovat pouze jako celek, jak tomu bylo zvykem dříve. Ženy se po dlouhé válce znovu obrátily ke kráse a luxusu, jenž jim módní průmysl nabízel. V těchto podmínkách se také začaly vytvářet první Givenchyho návrhy.

První múzu našel téměř hned ve svých začátcích. Bettina Graziani pro něj pracovala napřed jako modelka, později se k jeho značce připojila jako PR manažerka. Chvíli na to se Givenchy dostal do kontaktu s Audrey Hepburn, které začal navrhovat šaty pro filmové role, ale zároveň i do běžného života. Vždy, když vyprávěl historku o jejich seznámení, zmiňoval, že při prvním telefonátu ho čekalo zklamání. Nejednalo se, jak očekával, o herečku Katharine Hepburn. Po večeři s Audrey ji však už plně podporoval a následně si ji také zamiloval. Jejich vztah byl často přirovnáván k manželství.

První spolupráce slavné dvojice pro film Sabrina, Audrey v modelu od Givenchyho ve Funny Face, další návrh pro stejný film. Zdroje zleva: www.thefilmexperience.net, www.theredlist.com, www.thedreamstress.comPrvní spolupráce slavné dvojice pro film Sabrina, Audrey v modelu od Givenchyho ve Funny Face, další návrh pro stejný film. Zdroje zleva: www.thefilmexperience.net, www.theredlist.comwww.thedreamstress.com

Magický svět filmového plátna


Filmový svět vzkvétal a přinesl s sebou také větší nátlak na kostyméry. Čekal je totiž důležitý úkol, při němž měli nejen oslnit diváky krásnou atmosférou, ale hlavně je nalákat na slavné couture značky. Největší oblibě se těšily kouzelné večerní róby, po kterých toužila snad každá tehdejší divačka. I to můžeme pokládat za jednu z příčin obrovské slávy šatů ze Snídaně u Tiffanyho. Givenchy vyzdvihoval na Audrey především její smysl pro jednoduchost. Možná i proto se k ní tolik hodil ten prostý střih sledující křivku postavy, s hlubokým výstřihem na zádech.

Originální plakát na Snídani u Tiffanyho s rozparkem, krajkové šaty od Givenchyho ve filmu Jak ukrást Venuši, finální verze slavných malých černých. Zdroje zleva: www.thehollywooddormont.org, www.rareaudreyhepburn.com, www.makeupandbeauty.comOriginální plakát na Snídani u Tiffanyho s rozparkem, krajkové šaty od Givenchyho ve filmu Jak ukrást Venuši, finální verze slavných malých černých. Zdroje zleva: www.thehollywooddormont.org, www.rareaudreyhepburn.comwww.makeupandbeauty.com

Jak se rodí klasika


I když jsou malé černé spojovány především s Coco Chanel, nebyly by bez Givenchyho tím, čím jsou dnes. Ze zásady nemusí mít pouze krátký střih. U původního návrhu pro postavu Holly Golightly končil lem mnohem výše. O změně šatů rozhodli tehdejší producenti, protože se jim zdálo, že odhalují až moc z hereččiných nohou. A tak je kostymérka Edith Head prodloužila. Přesto můžeme na původním plakátu ještě vidět rozparek neupraveného kostýmu.

Z nespočtu návrhů se prosadilo také mnoho krajkových modelů. Například ty z filmu Jak ukrást Venuši z chantillské krajky se později vydražily za šedesát tisíc liber. Značily také přechod do poměrně modernějšího období 60. let. Zásadní byl také samotný vkus herečky, protože jako jedna z mála se tehdy sama zapojila do módního dění a odmítala sloužit pouze jako výstavní figurína. Pro některé z jejích filmů se však rozhodla návrháře střídat. Například ve filmu Dva na cestě představila návrhy od Mary Quant, André Courrégese i Paco Rabanna. Přesto se ale od svého věrného návrháře nikdy neodvrátila.

Smuteční kostýmek Jackie Kennedy od Givenchyho, dva návrhy z poslední kolekce Clare Waight Kellerové pro Givenchy. Zdroje zleva: www.footwearnews.com, www.vogue.comSmuteční kostýmek Jackie Kennedy od Givenchyho, dva návrhy z poslední kolekce Clare Waight Kellerové pro Givenchy. Zdroje zleva: www.footwearnews.comwww.vogue.com

Životem s elegancí


Mezi další fanoušky známého návrháře patřila také Jackie Kennedy, což potvrdila i volbou kostýmku na pohřeb svého manžela. Givenchy ale neměl přátelský vztah pouze s vlastními múzami, velkou inspirací mu byl po celý život také Cristóbal Balenciaga, jehož ateliér sídlil nedaleko jeho. Později se stal zakladatelem a ředitelem Cristóbal Balenciaga Foundation. Svoji vlastní značku prodal ke konci 80. let do rukou Louise Vuittona, ale nepřestával navrhovat. S prací skončil až v polovině 90. let. Kreativním ředitelem společnosti je již rok Clare Waight Keller, která původního návrháře náležitě uctívá a neustále z jeho tvorby vychází. Mezi bývalé ředitele patří například John Galliano nebo Alexander McQueen.

Givenchy už od dětství věděl, čím se chce živit. Když ještě jako malý kluk spatřil na pařížském trhu návrhy tehdejších osobností módy, inspiroval se natolik, že se v sedmnácti odstěhoval do Paříže za studiem umění. Svoji kariéru začínal v ateliérech Pigueta, Lelonga i Elsy Schiaparelli. Postupně si ale vyvinul vlastní styl, a přispěl tak do dějin módy kouzelným, nezapomenutelným a originálním pojetím elegance.

Zemřel 10. března 2018. Bylo mu úctyhodných 91 let.

Máte rádi tvorbu Givenchyho? Pokládáte šaty ze Snídaně u Tiffanyho také za pravou klasiku?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Kontrast ženskosti

Autor: Channah

Kdo mě zná, tuší, že se dříve nebo později dočká mého oblíbeného... Celý článek

Generálka ve výslužbě

Autor: Ada

Romana Jákl Vítová - je to prý moderátorka, já ji viděla akorát... Celý článek