Ikony stylu: Iris Apfelová

31.07.16 | autor Ada

V dnešním článku bych vám ráda představila jednu z méně tradičních stylových ikon. Spousta z nás má své vzory, jejichž oblékání a líčení nás inspiruje; často jsou to známé herečky a zpěvačky, ale také šlechtičny jako vévodkyně Kate, nebo - na opačném konci - pin-up tanečnice jako Dita von Teese. Dnes jsem si ovšem vybrala Iris Apfel(ovou).

irisv.jpg

Iris je letos 94 let a nosí barevný, extravagantní styl, kterým se mohou inspirovat nejen starší dámy, ale ženy jakéhokoli věku.

Z Irisina Instagramu ( https://www.instagram.com/p/BIcZSR2g4Bn/?taken-by=iris.apfel )

Iris se narodila v New Yorku americkému otci a ruské matce; otec podnikal ve sklenářství, matka měla obchod s oblečením. Iris vystudovala umění a stala se interiérovou designérkou a také redaktorkou časopisu Women's Wear Daily, odborného magazínu pro módní průmysl, který stále vychází. Krátce po válce si Iris vzala Carla Apfela a společně založili textilní firmu Old World Weavers, kterou vedli až do 90. let, kdy odešli do důchodu. Mimochodem, Carl Apfel zemřel loni ve věku nedožitých 101 let, a zálibou ve stylovém oblečení své ženě zdatně sekundoval.

Zdroj: http://blog.indiaspopup.com/wp-content/uploads/2015/11/4.-iris-and-carl-apfel.jpeg

V mládí ještě Iris tak výrazný styl neměla. Její maminka prý byla velmi elegantní, vždy upravená dáma, a dceru to samozřejmě ovlivnilo - ale zároveň přiznává, že ráda nosila hodně výrazné líčení, především spoustu řasenky a jasně barevnou rtěnku. Na rtěnky si potrpí i teď, jen oči prý už si raději nelíčí, protože na vrásčitých víčkách to nevypadá dobře. A to nejcennější, co ji maminka o oblékání naučila? "Když si koupíte několik opravdu dobře navržených oděvů a vrazíte peníze do doplňků, dokážete vytvořit miliony různých outfitů."

Podnikání manžele zavedlo na cesty po celém světě a Iris (která se kromě podniku stále úspěšně věnovala i interiérovému designu) si vozila domů místní oděvy. Jejich stylem, vzory a řemeslným zpracováním se manželé inspirovali při navrhování textilu, který jejich firma vyráběla, a mnohé kusy Iris nosila do společnosti. Móda 60. a 70. lét etnu přála a Iris začala být svým stylem proslulá.

Zdroj: http://runway96.com/blog/wp-content/uploads/2015/12/IRIS-6.jpg

Iris se jako ikona hodná kopírování necítí, respektive: říká, že nechce, aby ji jiné ženy kopírovaly. "Já přemýšlím určitým způsobem. Když se lidé budou snažit vypadat jako já, budou vypadat směšně." Mít jasno sám v sobě je předpokladem jedinečného osobního stylu: "Dneska jsou všichni jako roboti, a toho se nechci zúčastnit. Důležité je, co se vám líbí a v čem se cítíte dobře. Já se cítím dobře v něčem, co vám může být nepříjemné, a jaký by to pak mělo smysl? Jestli nemůžete být sami sebou, tak to nechte plavat."

Jak na styl podle Iris Apfelové?

Některá vodítka už jsem vám zvýraznila v předchozím textu, ale první pravidlo, které naznačuje hned úvodní obrázek, zní: BARVY. Iris miluje barvy, nosí je a obklopuje se jimi. Jaké? Inu, všechny! Nejvíc je s ní spojená snad tyrkysová, červená, oranžová, fuchsiově růžová.

Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/156289049547255491/

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/content/dam/fashion/2015-%2007/july30/iris-apfel-style-intro-large.jpg

Umí však stylově nosit i barevně střídmé kombinace - postavené například na kontrastu světlé barvy s černou.

Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/378583912400718087/

Druhé, snad ještě důležitější pravidlo: BIŽUTERIE. Jen málokdy Iris uvidíte bez mohutného náhrdelníku a spousty náramků. I když se zrovna oblékne do neutrálních odstínů, například do šedé a stříbrné, pomocí doplňků z toho udělá typicky apfelovský outfit.

Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/527413806338925284/

Zdroj: http://lorriegrahamblog.com/wp-content/uploads/2015/08/Iris-Afel-7-1184x785.jpg

Šperky z drahých kovů prý Iris nikdy moc nelákaly - a se svým typickým humorem k tomu dodává, že z toho měl radost hlavně její manžel. Bižuterie je mnohem levnější a je v ní nepochybně tisíckrát lepší výběr.

Zdroj: http://www.twogoldcats.com/wp-content/uploads/2015/07/Iris_T1_12.jpg

Nedílnou součástí Iris jsou po desítky let velké kulaté brýle. Už na fotkách z mládí ji najdete ve slunečních brýlích zakrývajících půlku obličeje, a když došlo na dioptrické, měla očividně jasno. Má jich spoustu, s různými obroučkami, i když zrovna tady na barvách šetří: většinou jsou černé, hnědé, tmavě červené nebo jen mírně zdobené. Na nápadnosti jim to ale vůbec neubírá.

Zdroj: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/3d/bb/42/3dbb423cf091ae59538d42171f0b93cc.jpg

Zdroj: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/cc/b3/b2/ccb3b2e6276696f1cc803731a1fb48d4.jpg

Iris neuznává pravidlo "méně je více", to její zní "více je více" - žádné "noste jen jeden výrazný doplněk" nebo "barevný doplněk či oblečení už radši kombinujte s neutrálním outfitem, aby to náhodou nebylo moc". Naopak - vezměte co nejvíc barev, bižuterie, výrazných kousků, a nandejte to na sebe všechno. Jenže, jak sama Iris říká, tenhle styl není pro každého, a kohokoli s méně výjimečnou osobností by takové oblečení snadno zavalilo a udupalo. Když si dáte práci, najdete i "umírněné" fotky, třeba takovéhle:

Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/494059021596915508/

Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/228979962277138522/

Zcela neutrální kalhoty, zelený svetřík a nápadnou, avšak ne úplně šílenou bižuterii může klidně nosit i vaše babička.

Vzhledem k tomu, že Iris sbírala inspiraci i konkrétní oděvy po celém světě, je logické, že v jejím oblékání je vidět hodně etnických vlivů. Mimochodem, její sbírka se dočkala i vlastní výstavy (v newyorském Costume Institute a poté v dalších amerických muzeích) v roce 2005, a tato výstava nastartovala období Irisiny největší slávy.

Zdroj: http://runway96.com/blog/wp-content/uploads/2015/12/IRIS-8.jpg

Co to znamená, kdybyste se chtěli inspirovat? Tkaniny s vytkávanými nebo tištěnými etnickými vzory, tyrkys a stříbro, kaftany, korálkové výšivky.

Zdroj: http://www.tradesy.com/blog/wp-content/uploads/2015/05/Iris-Apfel-750.png

Zdroj: http://4.bp.blogspot.com/-ZPoY-xoIECc/TZubTybnDgI/AAAAAAAACRs/wATXBKjVWcs/s1600/img026.jpg

Líčení podle Iris Apfelové je celkem jednoduché: stačí vám několik výrazných rtěnek. Pro každou starou dámu se to bohužel nehodí, někdy jsou rty tak vrásčité, že se na nich rtěnka přes veškerou snahu rozpíjí. Iris to funguje, a tak bez váhání nosí výrazně červené či fuchsiové rtěnky. Na fotkách z běžného života nebo některých akcí je vidět, že občas dává přednost mírnějším odstínům, třeba tlumené korálové - zřejmě tehdy, když ví, že se nebude moct tak často zkontrolovat.

Zdroj: http://cdn.styleblazer.com/wp-content/uploads/2015/03/Iris-Apfel-PF-WENN.jpg?5933d2

Na následující fotce pro reklamní kampaň pro limitovanou edici kosmetiky MAC, jíž v roce 2011 propůjčila své jméno, má nalíčené oči a nalakované nehty, ale v běžném životě ani jedno z toho nenosí. Na stíny už se cítí stará a s nalakovanými nehty ji prakticky neuvidíte - sama říká, že na jakoukoli kosmetiku nemá ve svém nabitém programu čas, a na manikúru čas rozhodně potřeujete. Hezky nalakované nehty ale mohou být možností právě pro ty, kterým nesluší stíny či rtěnka.

Zdroj: http://www.temptalia.com/images/spring2012/mediahp_irisapfel002.jpg

Zdroj: http://static.wixstatic.com/media/b53861_9f7518b50efc48d8ae688800b6b7802e~mv2.jpg

Určitě vás neudiví, že i Irisin domov je "oblečený" úplně stejně jako jeho majitelka.

Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/233624299398854673/

Eklektický chaos uvnitř Irisina manhattanského bytu už se objevil v mnoha magazínech o bydlení a životním stylu. Majitelka je zde obklopená celým svým životem, každý předmět má svou historii, většinu si Iris s manželem přivezli ze svých cest. Spousta lidí by se v tak výrazném životním prostředí nepochybně necítila dobře, ale jednotlivé kusy jsou krásné, stylové nebo vtipně kýčovité, a dokázaly by zpestřit střízlivější interiér.

Zdroj: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/d4/e9/3e/d4e93ee54227c2b495368cf630093230.jpg

Zdroj: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/9f/b9/e8/9fb9e8fadfb32fe5bdc72b1b25c768f1.jpg

Rady přímo od Iris

Iris Apfelová je mistryní bonmotů a má svérázný smysl pro humor. Její rady ohledně stylu jsou často lakonické a vždy podepřené dlouhým životem plným zkušeností.

Nechce, aby ji jiné ženy kopírovaly, a nechce ani nikomu radit - jako stylistka by určitě měla spoustu klientek, jenže Iris tvrdí, že styl si musí zkrátka každý najít sám:

Nemůžu lidem vykládat, jak mají mít styl. Ať jste jakkoli bohatí, styl si nekoupíte. Je to instiktivní. Nemůžete se snaži být někým, kým nejste: to není styl. Když vám někdo řekne - tohle si kup, budeš stylový -, tak styloví nebudete, protože to nebudete vy. Musíte nejdřív zjistit, kým jste, a to může být namáhavé.

Dnešní trendy jí viditelně hodně lezou krkem:

Většina dnešních mladých lidí vypadá příšerně. A celebrity jsou ještě horší. Nemají ponětí, co se sebou. Na Zlatých glóbech a Oscarech vypadají všichni stejně - jako by si oblékli jednu a tu samou noční košili, a letos ani nikdo neměl žádné šperky.

Nemá ráda normcore a ulice plné nudně stejných lidí:

Když jdete v New Yorku v zimě po ulici, všechny mladé dámy vypadají stejně. Mají dlouhé vlasy, černý kožený křivák, černé legíny a černé boty, a vypadají, jako by vypadly ze stroje. Zvlášť dnes, když máme fast fashion a obchody jako H&M, tak mladí lidé, kteří mají hezkou postavu a můžou si to všechno vyzkoušet, nepotřebují perfektně ušité oblečení.

Módnímu průmyslu vyčítá, že nemyslí na staré lidi:

Módní průmysl nezapomněl jen na staré lidi, zapomněl i na lidi středního věku. Výrobci módy jsou posedlí mládím, což je z finančního hlediska naprosto šílené a mně jich vůbec není líto, můžou si za to sami. Spousta slavných návrhářů vyrábí strašně drahé oblečení za tisíce dolarů, které si mladí nemohou dovolit. Vyrábějí na šestnáctiletých tělech šaty, které si koupí ženy přes 65/75 - to jsou v naší zemi ženy, které mají dostatečný příjem a mají také čas a peníze na to, aby chodily nakupovat. Chtěly by si koupit krásné věci, ale je velmi těžké najít něco, co by se pro ně hodilo. Nedává to smysl.

Ohledně stylu pak nejen starším dámám radí:

Když máte pěkně učesané vlasy a obuté dobré boty, projde vám všechno.

Žena vypadá nejstarší tehdy, když se zoufale snaží vypadat mladě.

O rtěnkách: Starší ženy potřebují barvy. Takové ty bledé rty na starých ženách vypadají šíleně. Některé vypadají bíle a některé mají jiné divné odstíny. Není to přitažlivé.

O improvizaci a hravosti: Když při kombinování oblečení uděláte chybu, tak to neznamená, že vás módní policie odveze do vězení.

O tom, proč je důležité na sobě pracovat: Jestliže nejste hezká, musíte se naučit, jak se udělat přitažlivá. Zjistila jsem, že všechny ty hezké holky, se kterými jsem chodila na středí, vypadaly ve středním věku jako cuchty, protože spoléhaly jen na pěknou tvářičku a nikdy nemusely nic vymýšlet. Nenaučily se, jak být zajímavé.

A to nejdůležitější na závěr:

Neoblékám se proto, aby na mě někdo koukal. Oblékám se pro sebe.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Chany
932 příspěvků 31.7.16 19:18
Hm

Má pravdu, předsedo! Běžná smrtelnice by ve většině modelů vypadala jako báječné strašidlo. :-D
Ale ten černobílý model je (samozřejmě na ní)pohledný, jakoby z něho vanul majestát.

MP Marianna
64 příspěvků 1.8.16 12:41

Hm a já si stejně myslím, že ne :) Mně by se třeba hrozně líbilo potkávat „běžné smrtelnice“ (kdo říká, že běžné smrtelnice nemůžou být silné osobnosti?) v těhle modelech :) To by byla pro oči taková lahoda! Paní, co si jde skočit jen přes ulici pro kafe. Naše paní vrátná v práci. Moje stará paní sousedka z patra. Atd.
Fandím tomu, aby obyčejní lidé z ulice nosili podobné outfity!!! :))

Luela
125 příspěvků 31.7.16 19:28

Bláznivé oblečení nejlépe vynese člověk z bláznivou duší. Jiný by v tom vypadal jak blázen. Já jí fandím, je mladá uvnitř.

Jayo
1 příspěvek 31.7.16 20:22
Výrazná rtěnka

Rozpíjení rtěnky zabrání kvalitní lip primer. Pokud máte hodně vrásek, je nezbytný, ale poslouží dobře i mladší ženě. Zvláště u výrazných rtěnek. Kontura je pěkně ostrá a rtěnka lépe drží.

jiturka
60 příspěvků 1.8.16 11:15

Nebo lipfinitka od MaxFactoru. Pořídila jsem ji i babi - ne že by ji teda moc nosila - ale prostě to drží na místě a basta. Doporučuju všude kudy chodím. Mamka, já i ségra používáme léta a je to fajn nestarat se o to, jestli se rtěnka někde neotiskne nebo jestli není otřená. Jen škoda že ji dělaj v tak málo odstínech.

vážný_zájem
115 příspěvků 31.7.16 20:31

Bláznivá duše… naopak bych řekla, že se to musí dovažovat duchaplnou důstojností. Řekla bych, že není náhoda, že na pracovní fotce, kdy zkouší nějaký model na figuríně, je pí. Apfelová oblečená docela střízlivě.
Jednu takovou, co se snaží o podobný styl znám. Je jí asi 55 a váží metrák. Ke svým extravagantním oděvům ladí obuv a protože jí potřebuje spoustu, kupuje si u vietnamců takové ty barevné sandálky s kytičkami apod. a protože v tom neumí chodit, nebo se v tom nedá chodit, kolébá se pak ulicí jako chromá kachna a velice působí dojmem pomatené báby, která se nějak oblékla, ale zapomněla si francouzské hole. Je-li pravda, že nadváha přidává věk, pak pomalá, namáhavá chůze pridává věku dvojnásob.
Ono je báječné, když se takto oblékají staré dámy, které kypí energií. Je potřeba poznat, zda není lepší být za důstojnou dámu ve věku, kdy holt nelze očekávat bleskové výkony, fyzické ani mentální.

kolúch
577 příspěvků 31.7.16 23:28

Celkom by ma zaujímalo za čo máte tie mínusky. Od tučných výstredníčok, alebo od klubu Chceme stárnuť trápne?
Jj, aj sa zeditujem hneď, pani v článku je klasa, výstredná kachna v křuskách je smutná karikatúra.

Příspěvek upraven 31.07.16 v 23:30

Robena
1257 příspěvků 1.8.16 11:43

Ty minusky jsou podle mne za formu vyjadreni, nikoli za obsah.

kolúch
577 příspěvků 1.8.16 12:52

Nj, pomatená víla boubelka by bylo lepší :D Ale jo, kto ještě neměl na Pekle záchvat měkkosrdcatosti ať hodí kamenem.

vážný_zájem
115 příspěvků 2.8.16 19:02

Ono je to fuk, jen jsem říkala, že image „Jsem dáma v úctyhodnou minulostí a už se holt na mě musí pomalu“ může mít výhodu oproti image „Jsem blázen tělem i duší“. A nic nenadělám s tím, že někteří nerozlišují mezi „působí dojmem…“ a „je…“

DRW
2040 příspěvků 31.7.16 21:01

Me se na ni libi jeste jedna vec, nepropadla tzv. kouzlu plastik, coz ji dava jiny rozmer.

Shiro
355 příspěvků 31.7.16 21:45

Ne všechny ženy po plastice vypadají jako Donatella Versace, vlastně platí, že správně provedenou plastiku byste neměla na člověku ani poznat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.8.16 09:05

Co je na plastické chirurgii špatného, že dá člověku nepropadnout jí jiný rozměr? Teda neberu to doslova, orlí nos, plachťáky nebo prsa nulky samozřejmě dají člověku objektivně zcela jiný rozměr :-)

MarryJu
639 příspěvků 31.7.16 21:08

Uzasna. Vzdy, kdyz koukam na jeji snimky, tak premyslim nad tim, jak tak krehka dama unese tolik bizuterie

Shiro
355 příspěvků 31.7.16 21:43

Tak tahle babča má rozhodně grády :D ;)

Grete
800 příspěvků 31.7.16 22:05

Dík za tenhle článek a obrázky. Je jak zmrzlinový pohár, barevný příval rychlé sladké energie. Přesně to jsem dneska večer potřebovala :)

Hayati
20 příspěvků 31.7.16 22:17

Uzasna a inspirativni. Dekuji za perfektni clanek! Z tehle damy cisi energie, pohoda a sebevedomi. Ale na tom obrazku, kde sedi na pohovce v kvetinovem kompletu jsem ji musela chvili hledat. :D

kloe
75 příspěvků 31.7.16 22:26

Ono je super ze ste nam chceli ukazat ake je skvele a osviezujuce ked ma niekto svoj vlastny styl ktory ho charakterizuje ale povedzme si uprimne ak by si nieco taketo obliekol niekto z nas obycajnych ludi boli by sme na smiech a na pekle by nas zvozili pod ciernu zem je to proste jej styl nikto jej to neberie…bohu dik :-D ona v tom vyzera stylovo a posh ale ini ludia by mohli ist v tom tak na travesti show.

Ada Pekelná
973 příspěvků 1.8.16 11:45

@kloe Mně by člověk s takovým stylem nevadil, ani kdyby to byl někdo z „obyčejných lidí“. (Co by na to řekly některé čtenářky, to samozřejmě netuším.)

Grete
800 příspěvků 1.8.16 21:15

Že vy jste si prohlédla jen obrázky… Protože přesně to (nekopírujte mě, nenoste to, když se na to necítíte, oblékejte si, v čem je vám dobře) říká v článku jak Iris, tak Ada.

gladya
21 příspěvků 1.8.16 22:00

@Grete právě že jsem článek četla. Ano, nemá smysl kopírovat někoho a nebo nosit „trendy“ oblečení, když to nesedí k mé osobnosti. Ale být svoje a originální chce opravdu hodně vkusu a estetického cítění a nebo silnou osobnost, které je jedno, co si okolí myslí. Proto asi většinou chodím v nudném v oblečení, které nenadchne ani neurazí. No, do práce je to asi i lepší. Ale ve volnočasovém oblečení občas zaexperimentuji a někdy mám obavu, jestli už nejsem moc „diblíkovská“, sbírám odvahu sem nějaký outfit hodit.

Grete
800 příspěvků 1.8.16 22:03

@gladya Já ale reagovala na @kloe, ne na vás. Asi se to nějak blbě zařadilo či co. S tím, co píšete, zcela souhlasím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.7.16 22:32

Iris je super. V jejím bytě - i outfitu - by mě patrně ranila mrtvice, ale souhlasím s každičkým jejím názorem.

system_error
855 příspěvků 31.7.16 22:45

Boží!
To množství bižuterie by mě asi zabilo, vzít to na sebe, ale v tom jejím bytě bych bydlet mohla. :-)
Akorát ty mega brýle mi přijdou vysloveně hnusné. Paradoxně musím přiznat, že na některých fotkách jí i sluší (nebo aspoň působí zajímavě).

Edit: pořád jsem přemýšlela, proč mě ty brejle tak vadí. A došlo mi, že prostě nemám ráda kulaté brýle jakékoliv velikosti, jen čím jsou větší, tím jsou strašnější.

Příspěvek upraven 01.08.16 v 09:59

lesnížínka
223 příspěvků 1.8.16 00:07

@DRW Ano,a navíc má šedé vlasy :) Ač je její styl „bláznivý“,vůbec nepůsobí nepřirozeně…

paviocko
70 příspěvků 1.8.16 09:48

Čupr babka! Je skvělá, no co, evidentně jí to dodává vůli žít, což je báječné, hlavně, že nesedí doma.

ming_xing
1324 příspěvků 1.8.16 09:48

Uzasna pani, moc ji fandim! nesnazi se vypadat jako mladice veku navzdory jako mnohe jine (viz Donatella, Ivana Trump a spol.), ale presto - nebo prave proto - upouta, je zajimava. samozrejme jeji styl si nemuze dovolit kazdy, protoze ac vypada jako nahodila kombinace barev a tvaru, vyzaduje setsakra dobre oko a vkus.

pampa
28 příspěvků 1.8.16 10:05

No, upřimně řečeno… Kdyby bylo paní tak čtyřicet a navlíkla si na sebe své modely s tou přemírou korálů a náramků, vypadala by jako praštěná maškara. Ano, na svůj věk má krásný obličej i postavu. Ovšem nedělá z ní právě kombinace věku, krásy (pro její věkovou kategorii tak výjimečnou) a odvahy na sebe navléci skoro cokoli módní ikonu? Podle mě má příšerný vkus na míle vzdálený skutečné eleganci.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.8.16 10:31

Kéž by takovou mladou odvážnou duši měly některé mladé holky, které potkávám. Černá, černá, šedá, šedá a jako velký vodvaz kousíček bílé. Dáma má styl a drží si ho i ve stáří, kdy jiné seniorky myslí, že už musí vynášet oblečení do rakve.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.8.16 10:42

Miluju pevné náramky a masivní náhrdelníky. Ale řekla bych, že s většinou z těch náramků, co má paní na sobě, se dá fungovat jenom s rukama vzhůru. Na propagační fotce to nevadí, ale myslím si, že to spíš sbírá než skutečně nosí…A tahá nás za nohu. :-)

Agraynel
81 příspěvků 1.8.16 10:44
...

Teď budu hnusná a spousta místních mě tu za to zlynčuje a vyslechnu si spousty „Ale to je něco jinýho“… ale z poslední věty o tom, že se má člověk oblékat pro sebe a ne pro ostatní by si měli vzít příklad všichni místní nadávači a ohrnovači rypáků nad lidma z ulice, že mají žlutý punčocháče k červený sukni nebo ponožky v sandálech :D Protože ti lidé mají taky svůj styl a v tom oblečení, nad kterým povýšenecky někteří ohrnují rypáček, se cítí dobře a svoji a pohodlně a vlastně tím naprosto splňují poslední větu tohoto článku a vlastně tím i splňují myšlenku módní ikony… nesednoucí a nepadnoucí hadry či čumějící spodní prádlo (pokud to nebyl záměr) nepočítám :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.8.16 11:20

@Agraynel Jiné je to v tom, že je slavná a cizinka. Takoví lidé mohou nosit i víko od popelnice a protože se tváří, že je to jejich životní filozofie, všichni z toho tady ucvrkávají a óchají nad tím.
Jelikož se jedná o „stylovou ikonu“, tak je to: jééé barvičky, supr dupr čupr, každý by měl nosit rtěnku přes půl hlavy, je to úžasné. Kdyby to byla náhodná paní z ulice: jééédamane, přijel nám cirkus, co to má proboha na sobě, trochu vkusu né?

Jill07
66 příspěvků 1.8.16 22:45

Hm, mně by nevadilo, kdyby ti lidé měli styl. Ale obávám se, že většina z nich nad oblečením moc nepřemýšlí. Tak to pak asi není moc styl, ne? Není to spíš ignorance?

Příspěvek upraven 03.08.16 v 09:28


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.8.16 11:26

Takhle bych chtela zestarnout:) ale to bych do duchodu musela shodit 40 kg na sirku a 20 cm na vysku. tohle fakt funguje jen na drobne starence, na matrone by to vypadalo smesne


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.8.16 11:42

Já myslím, že se mi její styl moc líbí a je mi sympatická. Neumím sama takhle chodit oblečená, proto mě tyhle sebevědomé dámy láká se na ně podívat, inspirovat se jimi a někdy jim až skoro závidět. Ani doma nemám takové extravagance (jako růžový pštros), ale dostat se k ní do bytu, tak bych se tam určitě procházela a zkoumala a prohlížela si a asi se i smála. Iris bude duší jistě malá holka. Na druhou stranu jsem našla její velice civilní fotku, kde je ve výletním oblečení a je zcela střízlivě „ohozená“ :)
Myslím si, že móda je její koníček, její život, její zábava (však taky jde za zahranice všedních dnů, asi jako každý, jehož práce je i koníčkem a životem) a tak se mi líbí, jak experimentuje, obléká si hromady šperků/ bižuterie, střídá barvy a je extravagantní a můžeme se u ní inspirovat, ne jí kopírovat, to si myslím, že by nešlo a bylo by to trapné, ale shlédnout, co ona vyzkoušela a hned se možná něco zrodí i v mé hlavě :)
Tak takhle na to koukám já :)

Příspěvek upraven 01.08.16 v 12:37


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.8.16 11:47

@razorblade_reloaded Některé matróny to umějí taky. Speciálně černošky, myslím. Ty se nosí jako bohyně nádhery, ať mají na sobě cokoli. Asi je to spíš o sebevědomí než o stylu.

harim
19 příspěvků 1.8.16 11:53

Teda… kdybych ji potkala na ulici, tak vyfotím do módního pekla:) Na druhou stranu klobouk dolů - za odvahu a postavu - takovou bych chtěla i teď a ne v 94 letech. Strašně se mi líbí ty umírněné šedé šaty. Čupr babča:)

toffee13
108 příspěvků 1.8.16 12:36

Ty kalhoty jsou bomba, ale rozhodně bych je neoznačila za „zcela neutrální“. Paní se mi líbí skoro na všech fotkách, ale pro sebe bych si vybrala asi jen právě ty kalhoty (jako jeden ze svých extravagantních kousků :)) a možná ten poslední šedavý model, kdy je ve svém bytě.

ming_xing
1324 příspěvků 1.8.16 12:43

@Bettz ovsem tou „slavnou stylovou ikonou“ se obvykle clovek stane proto, ze nosi neco, co se libi a je uznavano jako originalni/zajimave/vkusne,..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.8.16 13:00

@ming_xing
Nevím, mně to přijde podobné jako moderní umění. Každý vidí, že je to čára na papíře, ale většina lidí uznale pokyvuje hlavou a obdivuje to, aby si mohli připadat jako velcí znalci umění a navzájem se utvrzují v tom, jaký hluboký význam to má. A pokud někdo přijde a řekne, že je to jen čára na papíře, je označen za neznalce :)

Příspěvek upraven 01.08.16 v 13:01


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.8.16 13:15

Řekla bych, že máte pravdu, že spousta obdivovatelů moderního umění kývají, protože tomu nerozumí, ale je to moderní, tak je to dobrý a hotovo a „kýváme“, i kdyby to bylo horší, než jen čára.
Na druhou stranu často i moderní malíř (nebo prostě jiný umělec, ale bavme se o malíři, protože jste jednak o malířství začala psát Vy a jednak protože já sama kreslím) umí kreslit/malovat/zachytit reálné obrazy/realitu (např. Pablo Picasso a jeho „modré období“, to jsou reálné postavy, vs. jeho nejslavnější obraz „Guernica“. Použila jsem, uznávám, toho nejjednodušeji popsatelného umělce, ale předchozí moje tvrzení by se vztahovalo i na jiné malíře) a jenom v hledání pro ní/něj nejlepšího vyjádření se dostane takový/á malíř/ka až k té jednoduché čáře (tohle je samozřejmě hooodně zjednodušené), ale nejdřív musí projít dlouhým vývojem (a čára se stejně nikomu líbit nakonec nemusí).
A takhle je to možná i v módě. Spousta věcí=obleční, bot atd. nám uniká a ani to vlastně není na škodu, ale lze si z toho vybrat inspiraci. A ona/onen módní návrhář/ka by svoje věci=oblečení, kabelky atd. taky označil/a za vyvíjející se až k té „čáře“ :)

Příspěvek upraven 01.08.16 v 13:20

AuroraBorealis
948 příspěvků 8.8.16 14:19

@Bettz tak toto je veľmi jednoduchý pohľad na vec.. moderné umenie sú diela plus-mínus ku koncu 19. storočia do polovice 20. storočia a nad „čiarami“ sa achkalo či uznanlivo prikyvovalo (aj kritizovalo) preto, lebo to bolo niečo nové, nevídané, pokrokové a má to svoj význam v histórii umenia.. Kazimir Malevich s Bielym štvorcom na bielom pozadí dostal umenie do bodu nula, prečo by sa nad tým neachkalo, keď to nikto predtým nespravil? kým sa k tomu dostal, bol to dlhý proces.. tým myslím nielen preňho, ale aj pre dejiny umenia. keď to zveličím, trvalo to od jaskynnej kresby až do roku 1918, kým taký obraz vznikol.. moderné obrazy sa fakt nemôžu hodnotiť len z vizuálnej stránky, ale to podľa mňa pochopí len ten, kto má nejaký vzťah ku kunsthistórii, nič v zlom..
ja napríklad nie som nijak odviazaná zo súčasných hyperrealistických a fotorealistických malieb a kresieb.. nevyvolávajú vo mne žiadne pocity okrem toho, že niekto má talent a veľa ho trénoval.. (a to hovorím ako osoba s daným talentom, aby som náhodou nebola obvinená, že som závistlivý teoretik s veľkou hubou :D )
@PerMonik super napísané! :)

VandaRybna
3713 příspěvků 1.8.16 13:14

Módní průmysl nezapomněl jen na staré lidi, zapomněl i na lidi středního věku. Výrobci módy jsou posedlí mládím, což je z finančního hlediska naprosto šílené a mně jich vůbec není líto, můžou si za to sami. Spousta slavných návrhářů vyrábí strašně drahé oblečení za tisíce dolarů, které si mladí nemohou dovolit. Vyrábějí na šestnáctiletých tělech šaty, které si koupí ženy přes 65/75 - to jsou v naší zemi ženy, které mají dostatečný příjem a mají také čas a peníze na to, aby chodily nakupovat. Chtěly by si koupit krásné věci, ale je velmi těžké najít něco, co by se pro ně hodilo. Nedává to smysl.

Kdyby jen módní průmysl. Jsem zvědavá, kdy konečně návrháře napadne vytěžit celé zástupy zazobané generace 50+. Zatím na to jdou od lesa, snaží se padesátníky přinutit, aby vypadali na 30, aby se návrháři nemuseli tolik namáhat se střihem a materiály.

megisek 1
161 příspěvků 1.8.16 13:48

@MP Marianna Jedna „běžná smrtelnice“ mě napadá…a to Lenka Kořínková. Ovšem porovnání obou stylů je jaksi neporovnatelné.

MP Marianna
64 příspěvků 19.8.16 12:26

To je ale přesně ono, je to neporovnatelné - Lenka Kořínková se NEUMÍ oblékat :D Plácá jednu příšernost na druhou, nezná míru, vůbec. Paní Iris je, řekla bych, přesný opak. Že se obléká barevně, nerovná se nevkusně. Naopak, ty outfity jsou hodně dotažené a promyšlené - a je to na tom vidět :)

Příspěvek upraven 19.08.16 v 12:28

dd2866
32 příspěvků 1.8.16 14:57

Dnešní doba je krásná v tom, ja se v ní mísí tolik trendů, že defakto cokoli si oblečete, hodnotí se pouze podle toho, jestli se to k sobě hodí a jestli se to hodí k člověkovi, který to má na sobě.

Samozřejmě styl, který paní Apfelová nosí, by byl na většině důchodkyň, které běžně potkáme na výletě v Kauflandu, spíše k smíchu. Ale většina těchhle žen nebude mít její povahu a žít její život.

Musím říct, že mě osobně inspirovala hodně (po přečtení článku a následném googlení), i když jsem nevýrazný typ, který by se pod takovou hromadou bižuterie dočista ztratil.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.8.16 16:10

Na New York dobrý, ale zkuste si v tom vyrazit v Bruntále!
Nečekám, že někoho takového v nejbližší době potkám.

Alterations
753 příspěvků 1.8.16 16:18

@megisek 1 chtěla bych dodat, že moc zajímavý styl měla ve svém vyšším věku naše paní Medková. Píšu v minulém čase, protože už jsem jí dlouho nikde na veřejnosti neviděla, ale doufám, že se jí daří dobře! Kdyby se daly dohromady všechny její fotografie, mohla by paní Apfelové směle, i když velmi decentně konkurovat. Nejen brýlemi, bižuterií či šperky, odvážnou barevností oblečení a pod., ale hlavně zásluhami o výtvarné umění a velmi hezkým, srdečným vztahem k lidem.

montcha
9 příspěvků 1.8.16 16:21

Tak to uz hej, tu sa hodi iba skonstatovat ze kdo umi, ten umi.
Tej veru vsednost absolutne nehrozi. Krasna exotka :)

xyz
1650 příspěvků 1.8.16 17:55

@system_error Ony ty brýle totiž na fotkách opticky zkreslují obličej. Skrz takto velké brýle by mělo být po stranách obličeje vidět okolí. Ale jak hodně zvětšují, tak vidět není. Takže to budí dojem, že má pod celou plochou skel iroký obličeja přitom má od brýlí dolů obličej úzký. Třeba na té fotce s modrou halenou a rudými korály je to hodně vidět.

andano
867 příspěvků 1.8.16 18:28

@Alterations
Asi myslíte Medu Mládkovou, taky mě to už dávnou napadlo:
odkaz s fotkami třeba tady:
http://www.blesk.cz/…m-janem.html
Nevím, jak se jí daří, ale když jsem o ní slyšela naposledy, tak s ní pracovně telefonoval jeden známý a neměla pořád čas, protože sháněla peníze a lidi na svůj byznys :-)… aha tak v Blesku zrovna včera píšou, že je v luxusním sanatoriu a spekulují o jejím zdravotním stavu…njn 96 let, ale dámou byla a stále je

stiet
5 příspěvků 1.8.16 19:20

Mne se nejvic libi Kveta Pacovska.

gladya
21 příspěvků 1.8.16 20:25

Klobouk dolů, je to „čupr“ dáma. Vůbec není důležité, že některé prvky jejího stylu by mně osobně nesedly, třeba množství výrazné bižuterie. Podstatné je, že sednou paní Iris. Trochu jí závidím, jak to zvládá. Hranice mezi originálním a třeba trochu ulítlým stylem a trapným pokusem o „styl“ je velmi tenká a totiž není vůbec jednoduché jí nepřekročit.

Jsem mladší než paní Iris, je mi „jen“ 55 a souhlasím s tím, že my trochu „dospělejší“ si v obchodech s oblečením nevybíráme lehce. Mám pocit, že žena mého věku musí docela hledat, aby měla svůj styl a nepodlehla dvěma snadno se nabízejícím možnostem: nuda vydávající se za „klasickou eleganci“ nebo styl „diblík“. Sama se v tom docela plácám. V poslední době jsem si pořídila pár věcí, u kterých jsem váhala, jsou podle mě pro můj věk na hraně, nebo za hranou.

Příspěvek upraven 01.08.16 v 20:30

-Anna-
187 příspěvků 4.8.16 03:19

Mně je 56 let a zatím nijak extrémně těžce v obchodech nevybírám, jediné co považuju z hlediska mého věku za hranou jsou minisukně (nejkratší sukně mám těsně nad kolena nebo do půli kolen) a nahé břicho.
Já ale už od maturity vážím zhruba stejně, 54 kg/169 cm, takže mívám spíš problém s tím, že velikosti 34 a 36 se v obchodech s mírně dražším a trochu kvalitnějším oblečením u nás vykytují spíše méně, někdy vůbec…

pozdni_ctyricitka
157 příspěvků 1.8.16 21:50

Fantastický článek. Osobně považuji eklektický styl za mistrovství designu. Splácat dohromady absolutně nesourodé věci, aby to vypadalo dobře, je opravdové umění. Co se dámy samotné týče, to bych hájila názor, že být ikonou stylu není jen otázka stylu, ale hlavně genů. Hezky (ve smyslu esteticky) stárnout je především dar od pánaboha a ne každému je dán. Ale rozhodně souhlasím s názorem Iris Apfel, že starší lidé nejsou cílovou skupinou módního průmyslu. I s tím, že to je škoda.

Valounek
46 příspěvků 2.8.16 00:34

Moc pěkný článek! Dámu znám z advancedstyle a pár let jí sleduju. Připomnělo mi to mojí babičku. Ta totiž byla moc hezká, ale taková šedá myš, vůbec o sebe nepečovala ani se moc pěkně neoblékala. Je mi moc líto, že jsme neměly možnost spolu táhnout po krámech. Strašně by mě bavilo jí pěkně oblíknout, jako dámu, zašly bychom do kadeřnictví a na kosmetiku a udělala bych z ní čupr babku. Ne jako Iris :), ale elegantní krásnou dámu. Škoda… :( Kdo máte možnost, oblíkněte pěkně svojí babču, ať vám to nemusí být taky jednou líto :)

Accuracy
123 příspěvků 2.8.16 07:36

@Agraynel
Nechci vám napsat, že to je něco jiného, ale zkuste si srovnat třeba tu oranžovou paní z článku Výstřední třída a obrázek nad ní/pod ní. Ta oranžová je oblečená na můj vkus otřesně, ale osobitost tomu nemůžu upříst. Taková paní má svůj styl, i když nosí tygrované legíny a prapodivné boty. Je to promyšlené a záměrné. O tom nahatém zadku nahoře si můžu říct, že to individuum chce šokovat, ale čím mám ospravedlnitu tu uondanou paní dole? Tohle není styl ani cílená snaha vyvolat nějaký dojem.
Lidi, kteří nosí ponožky v sandálech, mohou mít různé motivy a mohou mít i styl. Nosí to tak, protože chtějí nebo se jim to líbí nebo skrývají nějakou vadu na kráse. Ti jsou OK. Ale mnoho z nich to tak nosí, protože nepřemýšlejí nebo se o sebe nestarají. To už mi v pořádku nepřijde. A ano, paní s vrozeně škaredýma nohama, která se za ně stydí, a paní s mizernou péčí o nohy, která se za vzhled svých chodidel taky stydí, ale může si za to sama, pohledem nerozlišíme. Ale lidi se stylem a beze stylu už ano.
Když se podívám na paní Apfrlovou a pak si znovu přečtu váš příspěvek, tak prostě vidím rozdíl. Tato dáma na sebe dbá a je oblečená přiměřeně své profesi i příležitosti, je nápaditá a osobitá. Barevné punčocháče k barevné sukni mohou být i stylové, ale mnohem častěji to je znakem nepromyšleného nákupu a urputné snahy na sebe ty barvy nějak navlíct. Zoufale to postrádá lehkost. A to se prostě pozná.

Apták
2 příspěvky 2.8.16 22:50

Ona je ÚŽASNÁ!

-Anna-
187 příspěvků 3.8.16 02:26

Právě proto, že Iris Apfel studovala dějiny umění, výtvarné umění a byla designerkou, je nenapodobitelná. Ona není stylistka a milovník módy, je zkrátka dobře poučený výtvarný umělec a je sama sobě artefaktem. To je nepřenosná věc…

Chanelle
55 příspěvků 3.8.16 13:27
Mě se ta baba líbí

Má dobrý postřeh, nebojí se tuctovosti a je boží.

Mít v jejím věku takovejhle tah na branku tak budu spokojená babka :-)

HannaRosenhoff
2 příspěvky 3.8.16 19:27

Super clanek! (Damu jsem znala jen z obrazku, priznavam ted k ni mam i jmeno…) tesi me souhrn citatu / myslenek… Obzvlast „Mít jasno sám v sobě je předpokladem jedinečného osobního stylu“

Kazdej by se mel oblikat tak, o cem sni, B any1 you wanna be, to by bylo ZUZO! :-P

Birgit
10 příspěvků 3.8.16 23:16

Mně přišla vždycky inspirativní Meda Mládková. On to je dost podobný styl - šedé vlasy, výrazné náhrdelníky a náušnice, „kaftanovité“ vršky. Ale trochu více přijatelné pro většinu. Z podobné věkové kategorie je i paní Eliška Hašková. Je to podle mě velice elegantní dáma, ale na můj vkus moc uhlazená. Za sebe volím Medu. Ale Iris je prostě třída. :-)

Alterations
753 příspěvků 4.8.16 08:18

@Birgit Já jí rozhodně nechci kritizovat, ale paní Hašková je pořád stejná. Tmavé šaty, velké perly, silné líčení. Je to takové bezpečné a bez rizika. Například ale Františka je značně odvážná…,i když asi mladší.

opal_k
131 příspěvků 4.8.16 13:12

Eliška Hašková je konzervativně oblečena, protože se zabývá protokolem a etiketou, nemůže si dovolit to, co dámy spojené s uměním a designem. Ale viděla jsem ji na akci pro dospívající holčiny, ve světlemodrém, a moc jí to slušelo…

Příspěvek upraven 04.08.16 v 13:13

Birgit
10 příspěvků 8.8.16 16:13

Já paní Elišku Haškovou vůbec nekritizuji, oblékaná i nalíčená je vkusně a vlastně dokonale. Jen na mě je to moc dokonalé. Ale je radost na ní hledět, sluší jí to, je to krásná dáma. Ještě z těch starších dam mě napadá Eva Jiřičná, ta se mi taky zamlouvá. Jsou to pořád lidi od designu, architektury, umění apod., co? Kulturnost tříbí ducha a to se asi odráží i na vlastním stylu.

Birgit
10 příspěvků 8.8.16 16:09

Jako Františka z Blesku?

Alterations
753 příspěvků 4.8.16 16:18

@opal_k Anebo co říkáte nové britské premierce paní May? Také má nápadné šperky, navíc „divoké“ boty a na audienci široký žlutý pruh na kabátě! To bylo hezké a navíc si to hned pořídila i v bleděmodré variaci.

Birgit
10 příspěvků 7.8.16 14:44

Premiérka May(ová) se mi líbí - hodnotím tedy těch pár fotek, co jsem zatím viděla, ne charakter a politické vize. Mně ty její boty nepřijdou zase tak skandální, lepší než nějaké křusky.

bolebruch
13 příspěvků 4.8.16 23:59

Já tu dámu žeru…Inspirovat lze v každém věku:)

Krysík
58 příspěvků 5.8.16 12:36

První, co mě při pohledu na onu dámu napadlo, byla babička Yetta :-)Ale jo, mně se to líbí, má to grády, ale rozhodně to není styl pro kdejakou paní v letech.

Knitty
63 příspěvků 5.8.16 13:45
Barvy! Hurá!

Tohle jsem já!!! Někde hluboko uvnitř :-D

Konečně na ni došlo. Miluju její zdravé sebevědomí, miluju její mladou duši, miluju její občasný „nesoulad“, který dokáže svou osobností sehrát v jeden obdivuhodný celek. Připomíná mi Indii - směs barev, vůní a chutí.

Ona je pro mě vtělením faktu, že móda nezačíná oblečením, ale uvnitř člověka, a v případě některých i v jejich kreativitě, s kterou tvoří oblečení a další věci kolem nás. Jakmile se do toho vnese obchod, je móda v tahu.

Jo a k těm Vietnamcům: Vietnamci sami mají jeden z nejkrásnějších „lidových krojů“ na světě, ao dai (které začínají houfně přehlížet kvůli západní módě, rozuměj odhalené pupíky, výstřihy do pasu a bižu). Důvodem pro tržnice s příšerným zbožím je konzumní styl života, který ubírá na kvalitě všude na světě. Instantní doba. Samozřejmě, pravý Vietnamec by byl schopen výhodně prodat i svoji babičku, a v Saigonu neujdete ani pár metrů, aby vám někdo přímo z motorky nezkoušel prodat kokos na napití, bambusovou flétnu nebo „zaručeně pravé“ hodinky luxusní značky. Ale to, co nám prodávají, je to, co si jako národ kupujeme. Smutné. (= glosa na téma móda versus vietnamská tržnice, tohle mi automaticky naskočí snad při jakémkoli článku z módního pekla; z vietnamské komunity si nesu trvalý engram a dnes tak nějak dozrála chvíle, kdy se mi to vyvařilo na povrch :-))
Edit - foto

Příspěvek upraven 05.08.16 v 13:54

MP Vera
265 příspěvků 5.8.16 14:30

Inspirativní paní je, o to žádná, výroky v závěru článku bych podepsala vlastní krví, ale jinak si nemůžu pomoc - vždycky když vidím takový chodící trip (oblečení i bižuterie) řeknu si - copak dotyčná asi schovává…?

arwenn
458 příspěvků 5.8.16 16:09

Super článek, pod delší době jsem si ho s chutí přečetla. A názory paní Iris tesat do kamene :)
EDIT: a hlavně s tou rtěnkou má úplnou pravdu!

Příspěvek upraven 05.08.16 v 16:10

hetta
35 příspěvků 7.8.16 09:55
Naprosto souhlasím

Iris Apfel fandím už dlouho, bohužel nemám odvahu být také sama sebou. Miluji věci s korálky, flitry, hodně barevné, ale nemám odvahu cokoli takového nosit, protože si říkám, že už mi není dvacet ani třicet a že se to nehodí. Iris má ale pravdu - „Neoblékám se proto, aby se na mě někdo koukal (dodávám "nebo mě nevyfotil do módního pekla“). Oblékám se pro sebe." Končím, jdu přišívat korálky…:-))

Příspěvek upraven 07.08.16 v 10:12

Shulamitka
116 příspěvků 8.8.16 14:03

Na tuto dámu jsem už narazila jinde a moc mě zaujala. Takhle chci stárnout. Samozřejmě ani z dálky nemohu paní napodobovat zjevem. K ní to pásne. Já bych byla jen strašák do zelí. Ale ta její duše, ten apetit žít, ten všeobecný a nakažlivý šmrnc…Tomu říkám inspirace.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.8.16 16:49

Tak já myslím, že by nám všem úplně stačilo, kdybychom se dožily 94 let věku a ještě si uvědomovaly samy sebe. Víc nechci.

Alterations
753 příspěvků 9.8.16 15:26

@Birgit Ano. Já myslím, že Františka z Blesku patří mezi skupinu dam, o kterých tu diskutujeme.

QueenOfSheba
118 příspěvků 11.8.16 11:56

Zbožňuji Iris. Co ale rozhodně nezbožňuji, je „-ová“ tam, kam nepatří (opět a stále!). Jmenuje se Iris Apfel. APFEL. Ne ApfelOVÁ. Už ji, chuděru, vidím, jak kouká na nadpis toho článku a diví se, co jí to autorka provedla se jménem…

Accuracy
123 příspěvků 11.8.16 12:25

@QueenOfSheba
Na jednu stranu máte pravdu, že přechylovat se nemusí, na druhou stranu čeština prostě obvykle přechyluje. Podstatné je, že článek je srozumitelný a že je autorka jednotná, tedy že přechyluje vždy (nebo skoro vždy, někdy je to komplikované, např. u té paní Caroliny Herrery v nějakém starším článku, i když já bych se nebála napsat Carolina Herrerová) nebo nepřechyluje vůbec. Nemusíte s tím souhlasit, nicméně to nic nemění na tom, že článek je z lingvistického hlediska v pořádku. A v pořádku by byl i tehdy, kdyby autorka nepřechylovala vůbec.
Mnohem komplikovanější jsou třeba jména islandská, která se často přechylují jak v mateřštině, tak i pak v češtině, takže jsou nakonec přechýlená dvakrát. K příjmení v mužské podobě se přidává v islandštině -son, v ženské -dóttir, takže je to například pan Grímsson a paní Grímsdóttir, ovšem při televizním přenosu se o nich mluví jako o panu Grímssonovi (to je v pořádku) a paní Grímssonové, případně Grímsdóttirové, což je oboje špatně. Jednou přechýlené jméno se už nepřechyluje. Paní Grímsdóttir je paní Grímsdóttir, pokud mermomocí trvám na počeštěné verzi, pak můžu říct paní Grímsová, ale to už se zdá překombinované i mně.

dagur
283 příspěvků 16.8.16 22:28

Tato dáma má můj obdiv. Také paní Meda Mládková, která má už taky přes devadesát, se umí obléknout barevně, odvážně a šmrncovně:
https://www.google.cz/search?…

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek