Instagram: Realita vs. Iluze

15.11.17 | autor Kateřina

Jestli vám slova jako my story, squad nebo selfie nic neříkají, pak byste na válečném poli Instagramu moc dlouho nepřežili. Mohou vás totiž dostat až na nejvyšší příčky sledovanosti. Tuhle zbožňovanou sociální síť mají ve svých telefonech staženy stovky milionů lidí. Co to ale znamená pro svět módy a jak je tím ovlivňovaný?

Síla make-upu aneb jak přetvořit své já

Nikoho asi neudiví, že na téhle sociální síti se na přirozenost nehraje. Veškeré fotky musí být bezchybné, upravené, s nejméně dvěma filtry a hned několika úpravami. Tedy jenom pokud chcete nasbírat nějaké nové virtuální kamarády. Touhu po tom líbit se a být obdivován zná v určité míře asi každý z nás. Vše má ale své hranice, že?

Zdroje zleva: nové pojetí obočí i namalované pihy - https://www.instagram.com/exquistebae/, „lesklý“ makeup - https://www.instagram.com/draphiee/, „feather“ obočí - https://www.instagram.com/bzzagent/Zdroje zleva: nové pojetí obočí i namalované pihy - https://www.instagram.com/exquistebae/, „lesklý“ makeup - https://www.instagram.com/draphiee/, „feather“ obočí - https://www.instagram.com/bzzagent/

Přehnané mi například připadá, když si někdo ze svého obočí zkouší až moc kreativně vytvořit vlnku nebo peříčko. Ani na jednom trendu nevidím nic hezkého. Očekávala jsem, že mou reakci bude sdílet většina uživatelů, ale opak byl pravdou. I přes to, že se v komentářích pod fotkami objevily i negativní reakce, v převaze zůstávali spíše zastánci. Ještě horší než umělé úpravy jsou ale ty, které se snaží vypadat na první pohled přirozeně. Mezi ně patří i falešné pihy, které si nebojí namalovat nejen blondýnky, ale i zrzky nebo černovlásky. Vše doladí makeup, který má vyzdvihnout váš přirozený lesk. Stačí jen nanést vrstvu (nebo dvě) bílého rozjasňovače na hrany tváří a především špičku nosu. A nezapomenout zdůraznit svůj „přirozený“ tvar rtů. Nemyslím si ale, že byste měli v nejbližší době možnost, potkat tyhle trendy na ulicích. Dívky většinou jen experimentují, v horším případě si snaží uměle zvyšovat sebevědomí. Tak či tak je ale výsledek děsivý - copak už jsme pro více sledovatelů a srdíček schopní udělat cokoli?

Čím méně, tím lépe

Spousta lidí bojuje na Instagramu za větší svobodu projevu. Často i tím, že přidává polonahé fotky – tahle stránka totiž nahotu (do jisté míry) cenzuruje. Ale pokud se jedná o nějaké náznaky, tak ty nemá šanci kontrolovat nebo je často uznává. Ve většině případů jde ale jednoduše o potřebu předvést se. To dokazuje i uniforma, která se šíří napříč Instagramem. Nejčastěji se objevuje u mladých lidí, kteří se pohybují kolem módy. Tahle, řekněme „skromná“, uniforma může být považována za umělecké vyjádření. Jen si vzpomeňte kolik opravdu zvláštních až extrémně podivuhodných kousků už jste na molech viděli. Otázka je, zda má tenhle moderní úbor nějaký účel sebevyjádření, nebo jde pouze o jistou pózu.

Zdroje zleva: typický instagramový outfit - https://www.instagram.com/jaydahrobinett/, outfit modelky z LA - https://www.instagram.com/lyzyadler/, outfit youtuberky - https://www.instagram.com/mylifeaseva/, jedna z nejčastějších póz - https://www.instagraZdroje zleva: typický instagramový outfit - https://www.instagram.com/jaydahrobinett/, outfit modelky z LA - https://www.instagram.com/lyzyadler/, outfit youtuberky - https://www.instagram.com/mylifeaseva/, jedna z nejčastějších póz - https://www.instagra

Abyste se takovou uniformou mohli také pochlubit, budou vám stačit trička s různými průstřihy nebo úzká, či nejlépe žádná ramínka. S crop topy nikdy nešlápnete vedle. Spodek by pak měl být co nejmenší a nejupnutější. Pokud ale zatoužíte po nějakém volnějším, pak musí být jasnou volbou sportovní tepláky nebo šusťákové kalhoty s pruhem na boku. Tím dosáhnete zajímavého a oblíbeného kontrastu. Teď už zbývá jen perfektní makeup (inspirace výše) a co nejzvláštnější póza. Prohnutá záda a zatažené břicho vám přinesou pár bonusových lajků navíc. A pokud seženete několik kamarádů, aby s vámi zapózovali, můžete si pod příspěvek přidat #squad (v překladu něco jako parta). A přitom často stačí jen poodhalené rameno nebo klíční kost, abyste dosáhli opravdu atraktivní fotky. Tihle lidé to ale bohužel vidí jinak…

Iluze bez cenzury

Nad některými fotkami můžeme kroutit hlavou nebo se jim smát, ale často mohou vyvolat i mnohem závažnější reakce. Spousta lidí dokáže kvůli pár fotkám nadávat na svůj vzhled, nebo dokonce přestat pravidelně jíst. Dá se namítnout, že podobné důsledky můžou mít i módní časopisy. Něco jiného ale je, pokud dennodenně vidíte dokonalé a krásné fotky svých kamarádů nebo vrstevníků, něž když na vás ze stránek magazínů kouká neznámá, vychrtlá modelka. V poslední době začaly některé módní domy odmítat příliš hubené modelky, aby na podobné problémy poukázaly a předešly jim. Na Instagramu ale žádná hranice nebo cenzura v tomhle ohledu neexistuje. A tak je čím dál těžší (nejen) dospívajícím vysvětlit, že se na fotkách často jedná pouze o propagaci dané osoby a k realitě mají opravdu daleko.

Zdroj: vše – https://www.instagram.com/top.skinny.girls/Zdroj: vše – https://www.instagram.com/…kinny.girls/

Skryté kouty Instagramu

Vzhledem k tomu, že Instagram je sociální síť jako každá jiná, znamená to, že bude jenom taková, jakou si ji uděláte. Nemusíte u ní prosedět hodiny, stejně jako vás nikdo nenutí, abyste sledovali výše zmíněné účty. Pokud opravdu zapátráte, narazíte i na normální, inspirativní lidi. Většinou jde o blogerky, ale často také o manažerky, stylistky či studentky. Nebo vás zachrání profily jednotlivých módních časopisů. Instagram hraje ve světě módy největší roli v tom, jak rychle se přes něj šíří informace, dá se snadno nakupovat nebo sdílet reklama. Zvlášť s funkcí my story, přes kterou nepřidáváte fotky na svůj profil, ale jen do svého tzv. „příběhu“, a to pouze na dvacet čtyři hodin (obdoba Snapchatu). Nejlepší funkcí ale zůstává právě inspirace. Na co si pak kupovat časopisy, když se nejnovější trendy dozvíte ihned a přímo od zdroje? A to jak na cestě do práce, v posteli nebo třeba v nočním rozjezdu.

Zdroje zleva: blogerka Chriselle Lim – https://www.instagram.com/chrisellelim/, tanečnice Koharu Sugawara – https://www.instagram.com/kokokoharu/, blogerka Paola Alberdi – https://www.instagram.com/blankitinerary/, Hannah Nuñez - https://www.instagram.comZdroje zleva: blogerka Chriselle Lim – https://www.instagram.com/chrisellelim/, tanečnice Koharu Sugawara – https://www.instagram.com/kokokoharu/, blogerka Paola Alberdi – https://www.instagram.com/blankitinerary/, Hannah Nuñez - https://www.instagram.com

Jak vnímáte tuhle sociální síť vy? Myslíte si, že postupně převezme funkci blogů a reklamy?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
VadnáRyba
154 příspěvků 15.11.17 07:53

Trend jsem potkala v zahradách pražského hradu, kde bylo hned několik skupinek cosplayerů, módních bloggerek a spol. Jo v denním světle je to děsný a směšný. Madame s kamennou tváří, aby vrstvy kosmetických vychytávek nesjely do přirozených záhybů tváře, nekonečně čekaly, až se převalí davy turistů, případně se čínský neestetický turista vzdálí na půl metru, aby se dal aspoň oříznout.
Fitness bloggerky beru s rezervou, ve správné póze, ve správném úhlu a s pěkným světlem udělám ze sebe taky erotickou bohyni, i když mi táhne na 40. Mnohem lepší je sledovat videa, tam se toho tolik neschová a pozná se, kdo si na fitness bloggerku jen hraje.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.17 14:33

Nedávno na mě omylem na YT vyjelo tohle video.
https://www.youtube.com/watch?…
Co všechno mladé holky udělají, než zveřejní svou fotografii.
Když si vzpomenu na naše rodinné focení na film, poté vyvolat film, počkat, fotky zařadit do alba, pak si je prohlížet…Žádné filtry, retuše, nic.

Janiac
789 příspěvků 23.11.17 11:57

Fakt dobrý :D

„Snažím se, abych ten feed měla pěknej, ale moc mi to nejde.“

Karin
3950 příspěvků 15.11.17 15:45

Ať si hrajou, když je to baví… Každý si rád hraje a každý ze sebe rád udělá něco jiného, když má příležitost…

motorová pila
126 příspěvků 17.11.17 08:43

Bohužel se mi zdá, že Kateřina je 60ti letá zapšklá ženská zklamaná životem, která musí nadávat na ten dnešní příšerný svět. Nelíbí se Vám na sociální síti? Nechoďte tam. Ať mi nikdo netvrdí, že dětem je těžké vysvětlit, že na síti není realita. Každý kdo má mobil s průměrným editorem vidí, co jde z fotky udělat a průměrně inteligentnímu člověku pak dojde, kde realita je. Tohle nadávání na dnešní hrůzy je fakt nudné.

Christen SEN
140 příspěvků 17.11.17 15:51

Tiež mi príde, že má 60 :) Ale mali by sme krútiť hlavou nad realitou, že jedno z troch detí je obézne v EU v 11 rokoch. Lenže to by nemohol byť rok 2017 pretože to je v kurze stažovať sa len na štíhle deti.

Příspěvek upraven 17.11.17 v 15:54

motorová pila
126 příspěvků 18.11.17 18:53

Přesně tak! Hubená holka je hnusná, lezou jí kosti a je bez smyslu pro humor, kdežto holka s nadváhou vypadá zdravě, užívá si život, má smysl pro humor a nikdy, nikdy se jí nesmí říct, že je tlustá. Hubené se může říkat, že se má aspoň jednou pořádně najíst…

Agraynel
81 příspěvků 20.11.17 12:26

Jojo, zkuste tlustou ženu/dívku nazvat, že je „tlustá“ a hned se na vás snese smršť nadávek, že to není pravda a že jste netaktní a odporná kreatura bez citu… Zkuste hubené říct „najez se a nedrž ty diety - vypadáš jak radiátor“ tak s vámi ještě souhlasí… věci by se měli nazývat pravými jmény… tlustí jsou prostě tlustí a hubení jsou hubení. Každej jsme nějakej - na kráse to neubírá nikomu… A pokud někdo nechápe, že instargram je jako „porno“ - takže pohádka hezká na koukání - tak mí IQ bublajícího bahna… dítěti se to dá v klidu vysvětlit, že je to jen pohádka…

kobylkalucni
496 příspěvků 21.11.17 15:57

Ty tlusté za to přece nemůžou, protože mají problém se štítnou žlázou…

NočníMotýl
245 příspěvků 23.11.17 19:44

„Nelíbí se Vám na sociální síti? Nechoďte tam“

Nelíbí se Vám článek? Nečtěte ho! Tvl, tohle je zas argumentace…

VadnáRyba
154 příspěvků 11.12.17 11:25

Že nikoho nenapadne ten oxymóron. Nemůžu přece vědět, že se mi článek nebude líbit, když si ho nepřečtu.

Pirek
7064 příspěvků 21.11.17 08:11

Ty holky z oddílu „iluze bez cenzury“ by se ale fakt měly pořádně najíst.

vogs
2 příspěvky 12.1.18 08:31
REALITY VS ILLUSION

Really nice topic to read, People is living in a dream, instagram viewer that is found this post people are love to see private pictures and videos form instagram that is best hings to find.

Vasekv
2 příspěvky 19.3.18 02:56
Móda pro dospělého muže.

Dobrý den slečno Kateřino, Vy se sice věnujete hlavně módě jež nosí děvčata a ženy, ale možná Vás bude zajímat jak jsem na své oblečení šel já, muž staršího věku. Já jsem v mládi chtěl taky být oblečen podle módy i když třeba džíny jsem nenosil, ale teď už jsem to zjednošil a mám jen pár univerzálních kousků jež nosím v podstatě jen pro dvě příležitosti, a to do společnosti a doma. A jsem maximálně spokojený. Zvláště starší ženy na mně oceňují, že jsem elegantně oblečený. Líbí se jim to, no mladší děvčata tomu ještě nerozumí a tak nevědění co je vlastně vrcholně elegantní pánské oblečení. Já taky publikuji na webu, mám své internetové stránky kde píši o svém životě. Rád bych si proto s Vámi začal dopisovat mailem a vyměňovat zkušenosti z publikováním na internetu. Jste velice zajímavá slečna určitě by to bylo zajímavé. Takže máte-li chuť, napište mi na mail: vaclavstrach57@seznam.cz. To je vše, těším se na Vaši odpověď. S pozdravem Václav Strach.

galken
2 příspěvky 10.10.18 08:45

It was something new and useful for color switch

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

VIDEO: Trend "no poo". Vydržely byste bez šamponu?

Autor: Redakce

Populární kadeřnice Blanka Hašková také podlehla tomuto současnému... Celý článek

To ošklivý sako radši spalte. Business outfit vás musí bavit

Autor: Andrea

Nebudu nosit dříví do lesa se základními poučkami o business módě.... Celý článek