Kolik byste měli investovat do pánských bot?

02.07.15 | autor Pavel Králíček

Je zajímavé, že v zemi s takovou obuvnickou tradicí, je kultura obouvání tak nízká. I když boty z velké části ovlivňují naše celodenní pohodlí a dojem, který v lidech vyvoláváme, málokdo je ochoten do nich více investovat. A to je hrozná škoda.

Zdroj: https://www.lepremier.cz/
Zdroj: https://www.lepremier.czZdroj: https://www.lepremier.cz

Co se tak bavím s různými ženami, shodně si naříkají na to, jak se muži obouvají. A to nutně nemluvím o kvalitě nebo stylu obuvi. Existují totiž ještě 2 základní předpoklady, které je potřeba splnit vždy: aby boty byly čisté a vyleštěné. Zní to banálně, ale mužů, kteří by za každé situace tyto podmínky splňovali, je poskrovnu.

Předpokládejme ale, že jste muž a nosíte čisté a vyleštěné boty. Další vaší starostí by mělo být, aby šlo také o boty pěkné a kvalitní. Hodnotit krásu a design je hodně subjektivní a citlivé na kontext, proto se dnes budeme bavit hlavně o kvalitě.

Zdroj: https://www.lepremier.czZdroj: https://www.lepremier.cz

Jak známo, kvalita něco stojí. Když k tomu připočteme typicky omezený rozpočet každého z nás, rozhodujeme se o tom, do čeho budeme investovat, na základě priorit. Určitě znáte národnostní stereotypy, podle kterých Ital bude klidně bydlet v tmavé špeluňce, ale poslední korunu utratí za oblečení, kdežto Francouz ji dá spíše za foie gras. U nás je to tak, že poslední korunu vrazíme pravděpodobněji do auta, domu nebo dovolené.

Určitě sami máte tzv. „rozumnou cenovou hladinu“ pro různé kategorie zboží. Tričko za 300, košile za tisícovku, dovolená za X tisíc. Stejně tak je to s botami. Bohužel je tato hladina obecně příliš nízká. Odhadl bych ji na 800–3500 Kč. Níže se vás budu snažit přesvědčit o tom, že byste ji měli (mohli) zvednout na 4,5–7 tisíc Kč.

Které boty jsou kvalitní?

Mohli bychom se do krve hádat (a pravděpodobně se to i v komentářích stane), jak definovat kvalitní boty. Můžeme operovat pojmy jako “kvalitní kůže”, “dobře ušité”, “něco vydrží” a podobně, ale to je hrozně nekonkrétní. Pro účely tohoto článku budu operovat s jednoduchou rovností: kvalitní boty = boty s rámovou konstrukcí.

Rámovou konstrukcí? Co to proboha je? Hned vysvětlím.

Zdroj: https://www.lepremier.czZdroj: https://www.lepremier.cz

Drtivá většina bot (někdo udává 98 %) je vyrobena tzv. lepenou konstrukcí. Jednoduše řečeno se podrážka přilepí ke svršku boty. Tím pádem se může za pár měsíců rozlepit a když ne a podrážku prochodíte, nelze ji jednoduše renovovat, protože byste celou botu zničili. Dají se jen podrazit, ale to je nečisté a neideální řešení.

Oproti moderní době a lepené konstrukci stojí tzv. rámová konstrukce, v angličtině Goodyear welted, podle metody, kterou v roce 1869 vymyslel Charles Goodyear a která vydržela u kvalitních společenských bot dodnes. Jejím základem je rám, což je tvrdý proužek kůže, který se vine po celém obvodu boty. K němu je jednou řádnou stehů přišita kožená podešev a druhou řádkou stehů svršek boty.

Zdroj: https://www.lepremier.cz/Zdroj: https://www.lepremier.cz/

Proč je to o tolik lepší než konstrukce lepená? Díky tomu, že je podešev přišitá a ne přilepená, je možné boty rekonstruovat. To znamená zaslat do původní továrny, kde botu napnou na kopyto, vypárají jednu řádku stehů a přišijí podešev novou. Díky tomu boty nemusíte po prochození hned vyhazovat, ale získají nový život.

Proč se vyplatí do bot investovat?

Zdá se to jako drobnost, ale možnost rekonstrukce nám otevírá úplně nové obzory a úplnou změnu myšlení. Jestli můžeme být Módnímu peklu za něco vděční, tak je to za schopnost poznávat a vážit si kvalitního oblečení. Všichni bychom zřejmě byli rádi, pokud by nám oblečení nevydrželo pár měsíců, ale několik let (až desetiletí) a stále vypadalo dobře. U bot to nemusí být sen.

Přiznám se, že mě úplně nebaví současný konzumerismus a neustálé nakupování nových a nových levných věcí, protože ty staré nic nevydrží. Raději si připlatím a koupím si to nejlepší, na co finančně dosáhnu. Nemám pak sice 30 párů bot, pouze několik, ale o to kvalitnějších.

Tím, že se o ně starám a pravidelně je čistím a leštím, si k nim dokážu vytvořit citový vztah (to je vědecký fakt) a ony zároveň postupem času získávají patinu a stárnou do krásy. Boty totiž nejsou nejhezčí, když jsou zbrusu nové, ale když na nich vidíte odchozené roky a šrámy, přesto jsou dokonale vyleštěné.

Zdroj: https://www.lepremier.czZdroj: https://www.lepremier.cz

Nevím, kolik let vám běžně boty vydrží. Přinejhorším několik měsíců, přinejlepším několik málo let? U rámových bot může být 6 let takovým standardem. Mezitím sice půjdou klidně několikrát na rekonstrukci, ale stále to budou ty vaše boty, které máte rádi a spoustu jste toho v nich zažili.

Problém je, že rámové boty stojí víc. Od nejlevnějších za 4,5 tisíce až po ty nejlepší za desítky tisíc. Když si ale spočítáte, na kolik vás vyjde jedno obutí, není to tak strašné. To je mimochodem velice zajímavá metrika, díky které zjistíte, že vás ty super kalhoty ve slevě za 500, které jste měli na sobě dvakrát, vlastně stály 250 Kč za jedno nošení. Z tohoto pohledu už to zase tak dobrý kup nebyl.

Čísla u lepených bot jsem spíše zlepšoval a u těch rámových zhoršoval, abyste mě nemohli nařknout z nadržování těm rámovým, ale přesto jsou rámové o něco dražší. Určitě ve vstupní investici, možná i v dlouhodobém horizontu.

A kdyby vám nestačilo ekonomické hledisko, mám tu pár statistik z ankety prováděné v USA:

  • 64 % žen hodnotí podle bot styl muže
  • 52 % žen hodnotí jeho osobnost
  • 36 % žen finanční situaci

…proto nedoporučuji brát boty na lehkou váhu.

Tento článek berte jako takový motivační úvod, v dalších dílech se dozvíte, kde se dají rámové boty koupit a jak se o ně správně starat.

Autor

Pavel Králíček

Mladý klasik, který se poslední čtyři roky zajímá o klasický pánský styl. Svou cestu za gentlemanstvím dokumentuji na blogu http://pravygentleman.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Návrhář Fero Mikloško

Autor: Ada

Dostala jsem od jedné čtenářky tip, abych se prý podívala na zoubek... Celý článek

Oblékejme se vkusně

Autor: Ada

Sledujeme-li oblečení našich žen, musíme přiznat, že mnohé z nich... Celý článek