Přešíváme, látáme a staré oblečení oživujeme

22.06.18 | autor Janča

Nakupujeme nitě, jehly i šicí stroje. Tvoříme a upcyklujeme, tedy dáváme nový život starému oblečení. Někomu to jde, někomu ne (třeba mně).

Moje babička měla několik šuplíků plných drobností, které pak používala ke spravování oblečení. Nebylo v tom to, že by chtěla za každou cenu ušetřit (no… i když taky trochu), tohle chování jí bylo vlastní. Nechápala, proč by měla něco, co ještě může dobře posloužit, vyhodit a nahradit novým. A i když jsem to jako puberťák nikdy nechápala, dnes jí ve svých třiceti letech musím dát za pravdu.

Sama jsem si pořídila krabici, ve které schraňuju nitě, knoflíky a kousky látek. Tahle fáze mi jde dobře, s tou další je to pořád trochu horší. Když se dám do šití nebo spravování něčeho roztrženého, skóre šití a párání se dostává i k hodnotám 60:40. Moc mi to nejde, ale babička říkala, že to chce trénink, cvik a trpělivost. Takže trénuju, procvičuju a nehorázně se u toho vztekám.

Zdroj: UfaBizPhoto / Shuttestock, Inc.Zdroj: UfaBizPhoto / Shuttestock, Inc.

V kruhu rychlé módy


Současnost ovšem obecně nahrává jinému chování. Považujeme za přirozené, že když se něco poničí, zaběhneme do jednoho z obchodů, doneseme si náhradu a staré vyhodíme. Stáváme se tak jedním z nejvýznamnějších článků začarovaného kruhu rychlé módy. Jeho vzorec je jasný: lacino ušít → prodat (za neodpovídající cenu) → nechat spotřebitele chvilku nosit (však ono se to na něm beztak brzy rozpadne při té „kvalitě“ → natlačit nový trend → lacino ušít → prodat… a tak pořád dokola.

Pryč je kvalitní zpracování a materiály, které vydržely dlouhé roky. Za těmi musíte přímo k pečlivě vybraným tvůrcům, v běžných konfekcích je budete shánět jen velmi těžko. Věci se ničí rychleji a my je navíc nemáme snahu zachraňovat.

Podívejte se, jak to chodí v tzv. rychlé módě v 5 dokumentárních filmech

I když… poslední dobou se rozmáhá zajímavý trend. Do našich slovníků a chování se dostávají recyklace a nověji také upcyklace. V případě druhého jmenovaného má jít dokonce o nový životní styl.

Slovo upcyklace poprvé použil Reiner Pilz (z technologické společnosti Pilz GmbH) v roce 1994 v článku pro noviny Salvo. V něm psal o tom, že potřebná je taková podoba recyklace, která přinese vyšší hodnotu – tedy upcyklace.

Mohlo by se zdát, že upcyklace je teď novou zálibou hipsterské mládeže, která se svým přešívaným oblečením bude pyšnit na instagramu a razit tolik moderní provolávání, ať všichni chráníme planetu. A vlastně se to nejenom zdá, ale je to i tak trochu pravda. Nicméně na chuť jí přicházejí třeba také maminky, mezi které se vrací usedání k šicím strojům. A je to fajn! Upcyklace rozhodně není nepraktický trend bez vyššího smyslu. Tak snad bude trvat co nejdéle…

Ráda procházím stánky tvůrců na trzích a různých akcích zaměřených na módu. Někdy se tam totiž dá narazit na opravdu kreativní lidi, kteří svoji práci dělají s láskou a úctou k zákazníkům. Proč úctou? Protože co jiného než neúcta je to, co nám předkládají obchodní řetězce? Opravdu si nezasloužíme víc než křivé švy a materiál, který se nehodí ani na vytření podlahy?

Chtějme nosit (a nosme) pečlivě zpracované a kvalitní oděvy, které se nebudeme muset bát dát do pračky a které po roztržení opravíme anebo pokud jste na tom s šitím podobně jako já: necháme opravit šikovnou maminkou nebo švadlenou.

A čí tvorba stojí za pozornost? Mám pro vás tři tipy…

TVORBOU: Upcyklace jako směr


U TVORBOU mě baví, že ze starého opravdu udělá nové… a naprosto parádní. Kousky jsou jednoduché a snadno kombinovatelné, což mi vyhovuje, protože nejsem sysel a zrušila jsem svoje kdysi klasické chování „mám plnou skříň, ale nosím z toho čtvrtinu“.

Jak značka informuje na svém webu, pečlivě dbá na výběr kvalitních materiálů, jejichž výroba neubližuje lidem ani životnímu prostředí. Stejně velkou roli pak hraje jejich využití, které se musí obejít s co nejmenším množstvím odpadu. Takže další plus.

Příspěvek sdílený TVORBOU (@tvorbou), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-02-25T18:40:10+00:00“>Úno 25, 2018 v 10:40 PST</time>

KOSHIless: Když z košile vzniknou šaty


Jednou jsem na facebooku viděla video, kde si slečna během krátké chvilky z pánské košile vytvořila šaty. Líbilo se mi to, ale zároveň mi bylo jasné, že tohle já nikdy nedám. Svědčí o tom i poslední snaha o přidání si knoflíčku ke košili… bohužel onen knoflík se nikdy nepotkal s mnou neumě vytvořenou dírkou. Tedy pokud nechci košili nosit originálně křivě zapnutou.

Tereza Bourová a Andrea Šlechtová z KOSHIless jsou na rozdíl ode mě šikovné. Pánské košile přetvářejí na šaty, sukně, topy, ale také třeba tašky anebo povlaky na polštáře. V případě jejich modelů nejde o žádné módní výstřelky. Naopak… všechny kousky jsou nositelné a zároveň v sobě mají dávku originality.

Výhodou je, že se pánské košile dají sehnat ve velmi kvalitních materiálech a bez výraznějšího poničení (a to i z druhé ruky). Pokud vám doma na ramínku nějaká už delší dobu nenošená visí, nechte se inspirovat…

Příspěvek sdílený koshiless (@koshiless), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-06-04T16:15:18+00:00“>Čen 4, 2018 v 9:15 PDT</time>

Skalská: Naučí šít i vás


Lubica Skalská se na upcyklovanou módu zaměřuje, protože si přeje změnit přístup spotřebitelů. Poukazuje na to, že oblečení nemusíme (a neměli bychom) chápat jako věc k velmi rychlé spotřebě.

Lubica navíc chce, aby i ženy, které slow fashion pustí do vlastního šatníku, měly možnost naučit se své oblečení spravovat a dávat obnošeným kouskům nový život. Z toho důvodu nejen sama šije, ale také pořádá kurzy upcyklace. Věřím v její schopnosti, tak mě trochu láká nastražit na ni velkou výzvu a do jejího kurzu se přihlásit. Třeba bych pak byla schopná si příště lépe poradit v tom knoflíkovo-dírkovém problému.

Příspěvek sdílený SKALSKA slow - fashion (@skalska_slowfashion), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-09-12T19:47:26+00:00“>Zář 12, 2017 v 12:47 PDT</time>

Udržení švu rovně (ať už na stroji, nebo ručně) pro mě asi ještě dlouho zůstane stejně nemožné jako přeplavání kanálu La Manche pro špatného plavce. A jak jste na tom vy? Šijete?

Autor

Janča

Miluje doby dávno minulé, proto má šatník plný retro a vintage kousků. Nad módou se snaží přemýšlet udržitelně a nakupuje hlavně v second handech nebo u českých tvůrců.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Baculky poráží andílky: Kila mohou do reklam

Autor: Janča

Taky se ušklíbnete, když se na vás z časopisu usmívá retušováním... Celý článek

Materiály 3.: hedvábí

Autor: Ada

Hedvábí je v Česku něco jako lochnesska: všichni tuší, že existuje,... Celý článek