Jak jsem si šila kabát

30.01.14 | autor Ada

Jistě víte, jak ráda doporučuju kabáty jako alternativu sportovních bund, ve kterých prostě nelze vypadat elegantně, i kdybyste si pod ně vzaly velkou večerní. Ale zase vím, jak problematické je si takový klasický kabát obstarat, má-li být z dobrého materiálu, slušně ušitý a ne moc drahý - a ještě ideálně trochu jiný než ostatní kabáty, aby člověk mohl být pyšný, že sehnal něco, co hned tak někdo nemá a co ho prostě okouzlilo.

Na letošní zimu jsem si ušila světle modrý kabát z krásného materiálu. Na páteční večerní courání po různých zahulených prostorách mám bundu, na retro náladu zelený swing coat, na zachumlání maxikašmírák... ale chyběla mi nějaká čistě dámská klasika.

Vzhledem k použitému materiálu kabát působí hodně měkce a také byl občas problém přimět ho při šití pomocí výztuží a žehličky k poslušnosti. Určitě vidíte, že pravý přední díl (ten navrchu) nevisí úplně perfektně. Pro zákazníka by to asi nebylo, ale to mě naštěstí nemusí trápit, protože ho hodlám nosit až do roztrhání :)

Materiál

Abych měla něco extra, podívala jsem se po materiálech z jiných zvířat než z ovcí. Kašmír je lehký a teplý, ale kašmírák už za prvé mám, za druhé je to hodně drahý materiál a za třetí je choulostivý. Velmi hřejivá je velbloudí vlna, která je ale k dostání v podstatě jen ve velbloudí a černé barvě, což jsem nechtěla.

Kdysi se mi v sekáči dostal do ruky plášť ze směsovky s vysokým obsahem angorské vlny a žasla jsem, jak je lehký. Není se čemu divit, vlákna angorské vlny jsou dutá a uvnitř je vzduch, proto ta lehkost a také výhřevnost. Napadlo mě tedy najít někde podobnou látku. V mém oblíbeném německém e-shopu jsem objevila směsovky ze 40 % angory a 60 % střižní vlny v několika barvách, z nichž se mi nejvíc líbila tahle pomněnkově modrá s odlesky do šeda. Je to poměrně neutrální barva, ale ne obvyklá černá nebo béžová.

Delší vlas látky zajišťuje příjemnou huňatost a je, jak jsem se už přesvědčila, docela dobře čistitelný. Prach či blátěné cákance se totiž přes chlupy nedostanou až na tkaninu, kde by se zažraly, a dají se v pohodě vykartáčovat.

Podšívka

Podšívka je z českého obchodu a ke kabátu se skvěle hodí: má skoro stejnou barvu a decentní klasický vzor kohoutí stopy.

Střih

Střih jsem vybrala raději hotový, našla jsem ostatně přesně takový, jaký jsem si představovala: obyčejný vypasovaný kabát s kapsami ve švech, bez pásku, s fazónou, která se může zapnout až ke krku nebo nechat rozepnutá. Uvažovala jsem i o stojáčku, který jsem nakonec zavrhla jako příliš sportovní prvek (a zase tak praktické to taky není, kabátový stojáček stejně musíte vždycky ucpat rolákem nebo malou šálou, aby vám do něj nefoukalo). Střih jsem poupravila na své míry a prodloužila. Nemám ráda, když mi mrznou kolena, takže jsem zvolila délku až do půli lýtek.

Šití

Kompletní postup zde popisovat nebudu. Jestli už jste nějaký kabát šili, tak ho znáte, a jestli ne, stejně bych vám doporučila koupit si hotový střih, ať už samostatný nebo v časopise, a řídit se přiloženým návodem. Vlastní sešití dílů ostatně není tak těžké, je to několik dlouhých, skoro rovných švů + vsazené rukávy... Ukážu vám ale nějaké detaily.

Paspulka ve švu mezi podšívkou a podsádkou

To, co vidíte na fotce, je šev mezi podšívkou a podsádkou předního dílu (ještě nesežehlený). Když kabát rozepnete a rozevřete, z rubu uvidíte našitý pruh vrchního materiálu, kterým je vlastně podložené zapínání - tomu se říká podsádka. K podsádce je teprve přišitá podšívka. Dá se tam přišít jen tak, nebo si můžete šev zpevnit a ozdobit všitou paspulkou.

Ta se všívá při sešívání podsádky a podšívky, šije se všechno najednou:na fotce dole vidíte vespod podšívku lícem nahoru, paspuli (přeložený šikmý proužek), vrchní látku lícem dolů. To tmavě šedé je nažehlovací výztuha na rubu látky předního dílu.

Mřížka

Nažehlovací mřížka je proužek voskovaného papíru s nanesenou mřížovanou vrstvičkou tavného lepidla. Proužek se nažehlí na látku (lepidlem pochopitelně dolů) a papír se strhne. Přiložením dalšího kusu látky a přežehlením se lepidlo znovu roztaví a oba kusy látky se slepí k sobě. Hodí se to na záložkách (zahnutých lemech, např. na rukávech, na dolním okraji), které pak dobře drží. Pomocí mřížky je možné bez šití zkrátit kalhoty.

Výpustková kapsa

V podšívce jsem si udělala malou kapsičku. Ne že by k něčemu byla, kdybych do ní strčila mobil nebo kapesník, byla by zvenku vidět boule. Možná tak na nějaký tenký doklad... Ale hlavně jsem si chtěla vyzkoušet, jak se taková kapsa šije.

Na rub místa, kde bude průhmat kapsy, se nažehlí výztuž.

Na líc místa, kde bude kapsa, se pak našpendlí nebo nastehuje obdélník látky. (Nemusí být sešitý ze dvou kusů. Využila jsem látku na podšívku tak dokonale, že jsem ve zbytcích nenašla kus, ze kterého by se kapsa dala vystřihnout celá, takže jsem musela nastavovat...) Průhmat kapsy, který máme z rubu podlepený vlizelínem, bude v prostoru obklopeném špendlíky.

Potom se látka zase obrátí na rub a prošije se obrys budoucího průhmatu.

Průhmat kapsy se prostřihne tak, jak vidíte na fotce: uprostřed rovně, v rozích do šikma až téměř k linii šití.

Látka kapsového váčku se teď protáhne vystřiženým otvorem do rubu.

Pohled z lícové strany: kapsový váček zmizel uvnitř, zůstaly jen okraje, přehnuté přes vyztužené švové přídavky. Zbývá co nejvíc zatáhnout látku na krátkých stranách průhmatu, aby se tam nekrabatila, a celé to pěkně vyžehlit.

Nakonec z rubu přišijete druhou půlku kapsového váčku (druhý obdélník, stejný jako ten první) a máte hotovo.

Hezký, přehledně rozkreslený návod na výpustkovou kapsu i další druhy kapes najdete v knížce Průvodce módním šitím (Lorna Knightová, vyšlo u Slovartu). Ještě jsem ji v některých obchodech viděla, takže jestli nemáte a šijete, doporučuju rychle koupit, než bude úplně rozebraná.

Podšívka v rukávech

Existuje víc způsobů, jak přišít podšívku. Já volím ten nejméně náročný na prostorové přemýšlení, totiž přišít strojem po obvodu kabátu a zbytek (kus spodku, rukávy) dodělat ručně.

V rukávech i na spodním lemu kabátu by měla být podšívka přišitá s mírnou rezervou, tj. aby byla o kousek delší. Podšívka tak má prostor k jistému pohybu a netahá za vrchní látku.

Ukázka rubu rukávu: podšívka je přišitá krajem ke kraji záložky. Rezerva, která tvoří přehyb viditelný na fotce...

...se po přišití přehrne dolů, kde vznikne měkký záhyb (nežehlit!). Při pohybu ruky v rukávu může podšívka volně klouzat po látce, aniž by ji nějak krabatila.

 

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Haniccino
70 příspěvků 30.1.14 16:16

Kabát je to hezký ale ta barva mi přijde krapet mimo. Bledě modrá od hlavy k patě..připadala bych si v něm jako přerostlé mimino.

KacaStar
9 příspěvků 30.1.14 16:23

Myslím, že jde o osobní preference a sladění se zbytkem šatníku. Mně by se k ničemu nehodil, ale jinak se mi líbí, nehledě na to, že obdivuji, že někdo dokáže ušít víc než utěrku. :-D

Ant.
245 příspěvků 30.1.14 16:38

Ta barva v realitě může vypadat trochu jinak. Záleží hodně na světle a úhlu vyfocení. :-)

jessicaggg
55 příspěvků 30.1.14 16:24

No..
Respekt, že jsi to ušila, ale jinak mi přijde dost mimo..

emuna
108 příspěvků 30.1.14 16:30

Cha, dneska jsem adu v tomhle kabátu potkala :-) vypadalo to dobře.

Monys01
330 příspěvků 30.1.14 17:34

Měla jste ji vyfotit. Chtěla bych ho vidět na postavě, ne na panně… :(

Příspěvek upraven 30.01.14 v 17:35


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.1.14 18:25

Taky si myslím, že by se líp posuzoval nafocený na postavě v denním světle.

Henri1
30 příspěvků 30.1.14 19:50

To by byl hezký příspěvek do Inspirací :-).

Oldyn
6401 příspěvků 30.1.14 16:36

Barva pěkná, ale já mít takovou délku, tak jsem jak pr@se:D

Ant.
245 příspěvků 30.1.14 16:36

Kdybych byla trochu šikovnější na šití, klidně bych se do kabátu a dalších oděvů pustila. Ovšem můj šicí um a šikovnost končí u knoflíků a lemování malířských pláten.

Jiná Realita
13791 příspěvků 30.1.14 16:50

Obdivuju každého, kdo umí šít, smekám, a přiznávám, že závidím, protože to dává super svobodu sebevyjádření.

ale taky přiznávám, že ten kabát se mi vůbec nelíbí, protože mi nezajímavým a jaksi staromódním střihem připomíná ty, které o číslo až dvě větší nutily paní v op prostějov všem nebohým školačkám, kterým šla matka koupit první kabát.

Ada Pekelná
973 příspěvků 30.1.14 17:26

Je to klasický střih, vypasovaný princes s fazónou. V porovnání s trendy je to trochu nuda, ale zase je nadčasový podobně jako trenčkot, který se taky šije v nezměněné podobě už x desetiletí.

dusty
80 příspěvků 30.1.14 20:14

Je krásny, moja ideálna predstava je trojštvrťový do polovičky stehien. Farba je presne podľa môjho gusta - pudrová modrá. Ste šikovná.

Klotylka
568 příspěvků 30.1.14 16:51

Mohla byste dát odkaz na ten váš německý e-shop s látkami?

Denyna
4105 příspěvků 30.1.14 16:56

Kabát je moc hezký a ta bleděmodrá neotřelá.

yourcandy
477 příspěvků 30.1.14 16:58

Mě se kabát líbí, i ta barva.Je to moje oblíbená, jde k mému typu. A článek mě potěšil, ráda nakukuji do „cizí kuchyně“.Super.1*

DanielaS
5335 příspěvků 30.1.14 17:04

Co se stalo pravemu dilu u lemu? To se tam nedobre chytla ta mrizka?

tetavivi
1 příspěvek 31.1.14 14:03

A rukávu?

top topic
967 příspěvků 30.1.14 17:15

@jessicaggg: Mimo jakym zpusobem?

birkin
1862 příspěvků 30.1.14 17:18

Obávám se, že paní Ada nám opět dokázala velmi limitované hranice vlastního módního vkusu. Vzhledem k tomu, že se probírá fotkami z přehlídek, je to až k nevíře, že to v ní nezanechává nějakou stopu. Ten kabát je tak maloměstsky konvenční, že to až bolí a slovo „šik“ je od něj vzdálené miliardy světelných let. Za sebe bych odhadovala, že toto bude výtvor postarší krejčové z okresního maloměsta, která to prostě jinak neumí a pod dojmem módní časopis se jí vybaví časopis Vlasta…

Ada Pekelná
973 příspěvků 30.1.14 17:38

Nenech se ovlivnit fotkou. Kdyby to byl dobře vymyšlený kompletní outfit, hezky nafocený třeba v pohybu, bude to vypadat úplně jinak.

K téhle bleděmodré je skvělá černá, tmavé modré odstíny, oranžová, ostružinová…

http://galleryplus.ebayimg.com/…000x1000.jpg


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.1.14 18:54

Ale vždyť ten kabát vypadá úplně jinak! Jiný límec, jiné řešení kapes, snad i ty záševky jsou jiné - ten rozdíl tkví právě v podobných detailech. Souhlasím s @birkin, mně ten doma šitý připomíná zastaralou socialistickou produkci.

Konvalinka
244 příspěvků 30.1.14 22:01

@SagaN Já si nemůžu pomoct, ale mně skoro všechny v domácích podmínkách šité věci připadají jak pro důchodkyni, i když je šije mladá holka a pokouší se o něco moderního. Vždycky je to takové těžkopádné a chybí tomu šmrnc.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.14 00:15

Vy jste mě docela rozesmála :)
Zkuste zajít někdy třeba na Fler. Jsou tam tisíce krásnejch věcí vytvořenejch v DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH :)
Asi jste sama nikdy nic vlastníma rukama nevytvořila anebo jste pěkný nemehlo (který se taky o něco pokoušelo, ale bylo to moc těžkopádný a chyběl tomu šmrnc), že tohle říkáte.
A navíc jste urazila spousty šikovnejch lidí!

Příspěvek upraven 31.01.14 v 00:16

anetalinda
119 příspěvků 31.1.14 09:01

Tak tenhle modrý kabát je ÚŽASNÝ! Ale ten váš se mi fakt nelíbí. Barva je fajn, neotřelá, ale střih působí usedle a staromódně. Vždyť „klasika“ nemusí vypadat nutně tak nudně.
Ale možná by to opravdu chtělo vidět na vás!

anetalinda
119 příspěvků 31.1.14 09:11

Ale jinak klobouk dolů před každým, kdo si na sebe cokoliv dokáže ušít sám. To smekám. To bych totiž taky moc chtěla.

Babebiz
140 příspěvků 31.1.14 12:49

Proč ho nevyfotíte na sobě?

ela.f.
7 příspěvků 31.1.14 18:36

Tak tohle je paráda, žádné vlnící se švy a zvlněý dolní okraj, krásný tvar fazony, perfektní střih a dobře všité rukávy… tenhle bych brala

miramis
1009 příspěvků 30.1.14 23:34

S tím se nedá než souhlasit. Taky bych si pod „nadčasový kabát“ představila něco jiného.

jackdaw007
368 příspěvků 30.1.14 17:34

Smekám nad každým, kdo se umí postavit (posadit) k šicímu stroji. Nebylo mi dáno do vínku tolik trpělivosti. Kabát je klasika a nechápu, že tu někoho udivuje, že si Ada neušila kopii nějakého šokantního střihu od Prada nebo Dior. To asi totiž nebude taková pr…(ča).

Na to, abych ohrnula pysk nad někým, že si umí sám ušít JENOM klasický kabát, bych musela být totiž zaměstnaná právě jedině u Prada.

Jestli ono to nebude tím, že si ji tu kdekdo klade na piedestal a pak se diví, že je to JEN normální smrtelnice, co TROCHU šije, TROCHU rozumí módě a DOCELA vtipně o tom píše.

jackdaw007
368 příspěvků 30.1.14 17:35

A jinak si prosím taky o odkaz na německý eshop. Chtěla bych si nechat v létě na příští sezonu ušít nový kabát a co se týče materiálu, jsem trochu mimo. A pokud by sem do diskuse někdo věci znalý rozvedl výhody a nevýhody různých materiálů na kabát, budu ráda. Chtěla bych něco extra teplého, co nekouše.

yourcandy
477 příspěvků 30.1.14 17:34

@birkin …mě tedy přijde, že ten jednoduchý a nadčasový střih je velmi dobrá volba pro příští kombinování doplňků a teprve potom celý model získá švih..Určitě se mi to zdá lepší řešení než něco ve stylu „nebojme se a buďme světoví“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.1.14 17:38

@birkin
V článku ale Ada psala, že chtěla ušít kabát klasického střihu, nikoliv netradiční kousek. A to se jí podle mě povedlo.

waran
1 příspěvek 30.1.14 17:50

Přesně tak..kabát vypadá dobře..jooo..možná na první pohled působí trochu „důchodcovsky“, ale na druhý působí doopravdy nadčasově..a to je nafocený jen na figuríně..a Ada mně předběhla - přesně to jsem chtěla napsat..oblečený a s doplňky bude moc pěkný a bude působit úplně jinak..a navíc - velký respekt za ušití..w.

77kraska
2 příspěvky 30.1.14 18:03

Tedy klobouk dolu pred Adinou trpelivosti, ja uz na siti nemam ani cas ani trpelivost. Ovsem kabat mi pripomina ten, co jsem si sila v roce 1990 z deky Larisa podle Burdy (tehdy to byl trend sit z deky). Adino vypracovani neni dokonale, matros je prilis mekky a strih je bez napadu, taky je kabat prilis dlouhy. Neda se to vubec srovnat s tim, co je na fotce nize s dlouhymi klopami, ten je hladky, z pevne latky, u nej se snese i miminovska barva.
Radeji si koupim za par korun znackovy kabat v sekaci na bezne litani nebo pekny kabat v kamennem obchode „na lepsi“. Sit v dnesni dobe doma kabat timto stylem mi prijde dost mimo, pardon.

vias
532 příspěvků 31.1.14 18:23

Ježkovy voči, jak, že je střih bez nápadu? Vždyť Ada chtěla kabát klasický, ne originální divočinu! A co vidíte? Klasický kabát (v prodloužené délce). Tak vidíte:) V téhle barvě už bych ostatně se střihem ani neexperimentovala. A protože je Ada asi trochu stydlín nebo nechce, aby ji hned každý poznal, nefotila se v něm. Ostatně, nadpis zní „jak jsem si šila kabát“, ne „jak zkombinovat vlastnoručně ušitý kabát“. Navržená kombinace už byla vložena a vypadá skvěle (byť je kabát jiného - a taky klasického - střihu).

77kraska
2 příspěvky 31.1.14 19:50

No pro mne je to proste strih bez napadu…neni tam jediny zajimavy detail…pro mne je to reminiscence me zimy 1990 a meho upoceneho siti kabatu z deky…byla jsem tak vypleskla z toho, ze siju svuj druhy kabat, ze mi na zadne jeho ozvlastneni nezbylo v hlave misto

annamae
12 příspěvků 30.1.14 18:07

Super článek. Já ho beru hlavně jako inspiraci, že ušít si sama kabát není nereálný :-)
Taky si chci totiž nějaký ušít, ovšem já jsem zatím teprv ve fázi, kdy jsem zkoumala detaily ušití jiných kabátů a rozmýšlela, jak to pak všechno spojit dohromady… a zaujala mě právě i ta „přebytečná“ podšívka na dolním okraji mého současného kabátu… takže teď už aspoň vím, že ta rezerva tam má svůj účel :-)

Canavi
227 příspěvků 30.1.14 18:11

Existuje nějaká látka na kabát, která se dá prát v pračce? V našem „velkoměstě“ čistí za čtrnáct dní, s expresním příplatkem je hotovo za týden a otevřeno mají dvakrát týdně :-(

birkin
1862 příspěvků 30.1.14 18:15

@uživatel Ale já jsem nepsala nic o tom, že bych čekala netradiční kousek. Psala jsem o tom, že kabát není šik. Ano, také jsem se dočetla, že paní Ada chtěla klasický kabát, ale domnívám se, že klasický kabát může být šik a moderní, jako třeba ten na fotce, kterou sem Ada vložila, ten kabát přece působí úplně jinak, je klasický a zároveň moderní. Proč? Má rovné linie, není projmutý, je kratší a je z jiné látky, má jinak řešený límec, má na něm ostré hrany atd. Já vidím tedy naprosto dva odlišné kabáty…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.1.14 18:43

Bohužel takhle nějak vypadají v dílně těsně před/po dokončení i ty modely od Prady.

birkin
1862 příspěvků 30.1.14 18:49

Nerozumím na co reagujete, Pradu jsem vůbec nezmínila.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.1.14 18:58

Nějak se mi spojily v hlavě vaše módní přehlídky s Pradou či Chanelem z jiného příspěvku:-). Smysl má být to, že čerstvě dokončené oblečení na krejčovské panně nikdy (ani u světově proslulého návrháře) nevypadá, tak, jak by mělo a bude vypadat poté, co se přežehlí, napaří, „sedne si“, přidají se vhodné doplňky a nafotí se na modelce. Kabát na fotce působí, že je až na zem, nicméně Ada psala něco o tom, že délka je cca do půl lýtek, což na průměrně vysoké postavě s podpatky bude vypadat dobře.

birkin
1862 příspěvků 30.1.14 19:20

Obávám se, že si mne s někým pletete, já Chanel vůbec nesleduju. Ale je to v této souvislosti jedno a nelze vyloučit, že se ten Chanel ke mně někde připletl:-) To, co píšete, je možné, ale také to tak vypadat nemusí. Bylo by fajn, kdyby se v tom již vyžehleném a finálním kabátě paní Ada vyfotila s doplňky, které k němu bude nosit, určitě bychom si učinily lepší představu.

La_Crime
601 příspěvků 31.1.14 15:20

Já s Vámi naprosto souhlasím. Jsem schopná si zašít tak možná díru na svetru nebo přišít knoflík, tak nechci plivat na něčí práci, ale ten kabát mi přijde dost babkovský a bez nápadu. Ale to je ta věčná diskuze - je to klasické nebo to je nuda? On je v tom prostě rozdíl, který některým lidem splývá.

Hafina01
63 příspěvků 4.2.14 23:22

Jenže čánek je „Jak ušít kabát“, ne „Jak v ušitém kabátu dobře vypadat s takovýma a makovýma doplňkama“. Já jsem si ze článku vzala popis šití kapes, techniku všití podšívky do rukávů - výběr doplňků ten článek fakt nesliboval ani v příloze…

berpos
3 příspěvky 30.1.14 18:38

Pro mě je naprostá novinka ta nažehlovací mřížka!! Můžu se optat, kde se v Brně dá sehnat? Normálně v jakékoli galanterce? Tyhle věci mají povětšinou schovaný a jak člověk nejde po konkrétní věci, ani neví, že takový báječnosti existují.
Právě si přešívám kabát po kámošce a toto by se mi hodilo, je to určitě jednodušší a pevnější než vlizelín :)

kolúch
577 příspěvků 30.1.14 18:45

Tá mriežka drží v podstate iba chĺpky a po čase sa odlepí, ja na takéto záležitosti používam mriežku plus skrytý steh ručne. Po každej čistiarni sa musí prežehliť nanovo aby si lepidlo „spomenulo“.
A tiež si myslím, že tak háklivá baby farba si zaslúžila menej „prefláknutý“ strih ako je princes, ten funguje na šedej, hnedej, čiernej. Belasý kabát z obrázku dole v diskusii je úžasný.

Moir
2687 příspěvků 31.1.14 08:14

@berpos já se ptám na zažehlovací mřížku/síťku (na lehčí látky je to pavučinka), mají ji v několika šířkách a stojí okolo 3 až 5 Kč metr

Goku
411 příspěvků 30.1.14 18:43

Kabat se mi teda nijak extra nelibi, ale klobouk dolu pred Adou, ze to usila. Ja bych si tak maximalne prisila prsty k latce :-D.

Akitaken
4960 příspěvků 30.1.14 18:56

Smekám. Fakt.

PattiStudio
16 příspěvků 30.1.14 19:11

Barva je moc zajímavá, ale dle mne by se hodila právě spíš na kratší kabát, jednak aby té blankytné barvy nebylo tolik a byla trochu přitlumená třeba tou černou nebo tmavě modrou na nohách, a taky z praktických důvodů, kvůli zastříkání spodního okraje městskou břečkou.

Předpokládám, že když to sem Ada prskla, tak počítá i s nějakou kritikou. Mě tedy vzhledem k takovým vychytávkám, jako je paspulka nebo kapsička v podšívce trochu zaskočil ten nakrabacený boční přední díl podšívky. Nevznikl náhodou natahováním toho druhého dílu při sesazování?

atrix
483 příspěvků 31.1.14 03:59

Jak tak Adu odhaduji, sotva to bylo neumělým sešitím švu, asi to je spíš schválně kvůli tomu, aby ta podšívka dál byla nejspíš volnější, nejsem švadlena, tak nevím… Ale co se šití týče je Ada vždycky precizní.
No, já bych tohle neušila, ani kdyby přede mnou někdo klekl a prosil a slíbil odměnu ve zlatě ve váze toho kabátu… :D To bych si spíš tím špendlíkem u výpustkové kapsy vypíchla oko. Mj. výpustek, podsádka - zní mi to jak čínština… :D

BuBubák
33 příspěvků 31.1.14 10:22

Podšívka musí být mírně navolněná v šířce i délce, aby se kabát „nestahoval“ a pěkně se nesl, tedy to „krabacení“ podšívky je schválně a správně. Díl za paspulkou se naopak prodloužit nemůže. Nejsem švadlena ani krejčová, pouhá inženýrka, ale s nekonfekční délkou nohou (kalhoty od pasu na zem stříhám 118 - 120 cm podle druhu záložky), takže šiju.
Jeden kabát jsem si taky ušila. Vypracování nemám tak docela na 100%, ono totiž už jen sehnat tu správnou výztuhu, aby kabát krásně splýval a nesl se, jak má, přitom netrčel, není snadné.
Barva se mi moc líbí, vypracování je velmi slušné, v pohybu se to zvlnění na pravém dílu ztratí. Já osobně bych si ušila kabát kratší, jen ke kolenům, jezdím do práce autem a v autě dlouhý kabát prostě překáží.
Ta dlouhá fazona v postovaném obrázku je pěkná, ale nepraktická. Táhne tím do kabátu. Navíc ušít kabát s klasickou fazonou je o dost těžší. Šila jsem několik sak s fazonou a prostě to nemám dokonalé a je to hrozně na ráně.
Jo a babskej mi ten kabát rozhodně nepřipadá. To by musel být v té klasické teplákové vínové barvě.

modniee
2 příspěvky 19.4.14 14:42

Ada sice umí šít, že se pustí do kabátu - klobouk dolů, ale precizně ušité to není ani náhodou, a to je jeden z důvodů tak obrovských rozdílů mezi dvěma zobrazenými kabáty. Další problém je zřejmě v pouřitém materiálu. Takhle ušitý kabát rozhodně není vhodný na předvádění a nabádání k následování. Na to, jak je Ada extrémně kritická, se jí toto poněkud nepovedlo. Sama bych se takovouhle prací neprezentovala.

atrix
483 příspěvků 1.5.14 21:41

Nemůžu si pomoct, ale mi to prostě dobře ušité připadá, ať dělám co dělám - a to jsem si znovu projela obrázky v článku. Snad jen na té, kde je kabát už hotový na krejčovské panně, mohl být líp vyžehlený - to je všechno, co jsem našla. Já bych se na nic takového u šicího stroje nezmohla ani za boha, možná to tedy vnímám tímhle úhlem pohledu. Nicméně: viděla jsem Adinu práci (kamarádí se s mou dcerou a šila jí korzet) na vlastní oči, mohla jsem si to prohlédnout zblízka i z rubu, a bylo to opravdu ušité neuvěřitelně pečlivě. Na to, co ukazuje fotka, bych se tedy až tolik nespoléhala.

Cinderella1978
20 příspěvků 30.1.14 19:43

Super práce u stroje :-) to obdivuju…ráda bych šila víc, abych to také dokázala, ale tolik času nemám a když už šiju, potřebuju nad sebou dozor kamarádky švadleny, aby to bylo nositelné. Takže za šití je to pro Adu jednička. Ovšem ten kabát jako takový je teda podle mě průšvih…nejhorší je ta fazona, projmutý střih a délka. Barva je docela snesitelná. Já bych udělala kabát rovnější s jednoduchým zavazovacím páskem, límec nejspíš šálový a pěkně široký, knoflíky skrytě a délku na kolena. Když si představím Adu, tak si myslím, že v tom bude vypadat tak o 15 let starší. Hlavně bych k tomu nenosila kabelu na rameno, boty bez podpatku a jakoukoliv čepici.

lindiste
348 příspěvků 30.1.14 19:51

Palec nahoru za umění šít a za dílo v mimostádní podobě :)

aviv
58 příspěvků 30.1.14 19:56

Mně na tom kabátu chybí nějaký zajímavý detail, nelíbí se mi moc límec ani řešení kapes, je to takové babičkovské. Barva a látka ano, ale myslím, že šlo vymyslet jinak, přijde mi to škoda práce, protože výsledek za tu námahu dle mého nestojí. Ikdyž vidět ho oblečený s nějakou pěknou šálou, zajímavými kalhotami, změním třeba názor.

Knitty
63 příspěvků 30.1.14 20:01

Pro sebe bych vybrala jinou barvu i střih, s ohledem na životní styl i postavu, jinak ovšem Adiny preference chápu, alespoň myslím.
Je to kabát na víc let, ne jen letošní módu. Celkový vzhled lze radikálně změnit zbytkem oblečení, obuvi i doplňků. Je z kvalitní a hřejivé látky. Je v barvě, kterou má Ada ráda. A je víceméně MA MÍRU!!! což je u princesového švu krása. Kdo z nás může říct o svém kabátu totéž, tedy že jeho kabát splňuje VŠECHNY jeho preference? Blahopřeju ke krásnému a hřejivému výsledku.

volfish
945 příspěvků 30.1.14 20:11

Pěkně prosím, smutně koukám, bylo-li by možno - nějaké technické detaily? Odkud je látka, podšívka a kterýpak Burda střih to je?

Ada Pekelná
973 příspěvků 30.1.14 20:19

Látka: Stoffe Möler
Podšívka: nejsem si jistá, jestli jsem ji koupila u Kalců nebo v Biltexu, ale mám dojem, že u Kalců
Střih: Burda 8292

MP Vladenka
1307 příspěvků 30.1.14 20:15

Klobouk dolů za ušití. Barva je asi reálně moc hezká, ale ten kabát mi v téhle barvě evokuje župan, co maminka za socanů mívala.

Amun
888 příspěvků 30.1.14 20:59

Strašně moc obdivuju, že někdo takto umí šít. Kdybych si uměla ušít i věc jako kabát, v životě bych už nemusela nadávat na nevkus řetězců:D Mně se náhodou ta barva líbí, je veselá. Ale už se mi skoro vůbec nelíbí střih, konkrétně délka. Možná je to fotkou na krejčovské panně, na postavě by fotka řekla více, ale obecně dlouhé kabáty nemám ráda. Sice je to praktické, ale přijde mi, že ze sebehezčí ženy udělají postavičku vybavenou na Sibiř.

bestia
2300 příspěvků 30.1.14 21:14

Obdivujem tu zrucnost, kazdopadne mi ten kabat pripada ako milion dalsich obstaroznych kusov co visi kadetade po sekacoch. s tym postom v prispevkoch ma spolocnu leda ak farbu, tam to konci…

Příspěvek upraven 30.01.14 v 21:14

noemi
1645 příspěvků 30.1.14 21:32

Taky bych si chtěla umět ušít kabát. I když jinak šiji, tak do kabátu bych měla strach se pustit.

ur.petra
3 příspěvky 30.1.14 21:49

Moc pěkná práce. Líbíse mi jak barva tak střih.

Příspěvek upraven 30.01.14 v 21:49

KatyB.
8 příspěvků 30.1.14 22:16

Podľa mňa mnohým ľuďom chýba predstavivosť - akonáhle nemajú kabát, popr. iný kus odevu nafotený s doplnkami, profesionálnou modelkou, osvetlením a samozrejme so slávnym návrhárskym menom na visačke, ide o model nudný, fádny, razenia divoko socialistického a pod. Žijem síce na malomeste, ale aj keď chodím do veľkých miest, málokedy stretám ženy v tak odvážnej farbe kabátov, akú má Adin kabát. Za komunistov to bolo podľa mňa rovnaké. Takže aká nuda? Že je strih klasický? A prečo nestretám ženy v extravagantných modeloch, keď tu vidím toľko nespokojných komentárov? Kde sa nám tie moderné dámy schovávajú? Prečo nedávajú fotky svojich super outfitov do inšpirácie, aspoň by sme sa od nich mohli niečo poučiť! Ja sa napríklad učím rada.

Ja obdivujem každého, kto dokáže dobre a kvalitne šiť. Na domáce pomery sa tých pár malých nedostatkov ľahko schová a výsledok je podľa mňa super. Ale ono je asi ľahšie kritizovať…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.1.14 22:41

Kabát pěkný, jelikož jsem si taky pár kabátů ušila, vím, jaký je to masakr.
Mám jednu připomínku: ty švy nejsou úplně OK, ale to asi vidíte (lehce se vlní). U takové látky se to dá čekat, proto bych navrhovala všem, které vás chtějí v rukodělnosti napodobit, aby si vybraly jinou látku. Ne tak světlou.
Mne osobně trochu iritují ty kapsy ve švech, ale taky chápu, proč jsou právě takto. Jen připomínám potenciálním napodobitelkám, že je to pro ruce nepohodlné, takto si je nepřirozeně zakroutit. Ale zase někdo ruce v kapsách nenosí.

Příspěvek upraven 30.01.14 v 22:47

top topic
967 příspěvků 31.1.14 08:27

Ja mam tyhle kapsy uz na druhem kabatu a asi mam divne ruce, ale neprirozene mi to neprijde, a to taham ruce v kapsach porad.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.1.14 22:47

Ještě bych dodala, že tenhle střih je skutečně nadčasový, sama mám podobný, je teda až po kotníky a jiné barvy. Vypadá pořád dobře. Jediné co on vyžaduje je souměrná postava a vzpřímená chůze. Jakmile si vykrmíte pupek, můžete ho zahodit, protože pak je efekt velryba zaručen. Délka je též výhodná, opravdu je v tom tepleji. Jediná potíž je, že si při chůzi nakopáváte podšívku a ta dostává tak velmi zabrat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.14 00:05

Ale dámy, proč tak ostrý slova?
Myslím, že Adě nešlo o to, aby ušila nejmodernější kabát podle nejnovějších trendů, ale něco, co se bude dát nosit i za deset let.
Anebo chtěla ukázat, jak na šití kabátu. Pro mě to svůj účel splnilo. Vidím, že je to šílený a já bych to nikdy nezvládla. Ale třeba začínající švadlenky si z toho můžou vzít pár dobrejch rad.
Mně se líbí, i když modrá (jakákoli) není vůbec moje barva.
Každej má samozřejmě jinej vkus, nemusí se vám tenhle kabát líbit, ale přijde mi, že ohrnujete nos úplně zbytečně.

enyky
22 příspěvků 31.1.14 00:25

Doprčic, já snad opráším stroj a začnu šít!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.14 00:44

Mně nevadí ani barva, ani střih nebo délka. Kdybych ale viděla jen samotnou fotku kabátu, myslela bych si, že jde zase o kritiku někoho z Fleru. Zvlášť do očí bijící to je ve srovnání s krátkým šedomodrým kabátkem uvedeným jako příklad pro kombinování.

Příspěvek upraven 31.01.14 v 00:44

Spacak
6 příspěvků 31.1.14 02:40

Podšívka je krásná, ale ty knoflíky? sorry, ale tohle je modní peklo, jak někdo s takovouhle stránkou si může něco takového tu samochvalně vystavit?
Kritizuješ neustále styl, co lidí nosí a jak ho prezntují. Mohla sis ho vyfotit, alespoň na sobě. Určitě by vypadal stokrát lépe a tolik lidé by Ti tvůj výtvor nekritizovalo. Co na tom, že umíš krásně šít, když pak ušiješ kabát, co vypadá jako z Burdy po mojí mamce:/
Věřim tomu, že jiné knofíky by tomu hodně pomohli.
Fotku modrého kabátu, co jsi zveřejnila na svoji obranu, že modrá je v kurzu mě moc nepřesvěčila. Na modní fotce může být trendy cokoliv. A musím říct, že stříh kabátku z fotky je opravdu pěknej, ikdyž chápu, že Tobě (většině z nás) bude slušet projmutější v pase.
Shrunuto z fotky vypadá kabát, jako kombinace „frýsové bundy“ s kabátem z NDR.

ooooo teď zpětně koukám, že je fakt z burdy:D jsem zvědavá jestli tu můj příspěvek zůstane nebo projde recenzí

Příspěvek upraven 31.01.14 v 02:43

atrix
483 příspěvků 31.1.14 04:07

TY knoflíky pomohlY!!!
frýsová bunda??? - a to je co za vynález???
tolik lidé???

  • a je toho ještě mnohem víc včetně hrůzostrašně použité interpunkce.


Takže: když už kritizujete, tak se kritickým okem podívejte i na to, co z vás vypadlo - je to jak od Tatara. :D :D :D

Cinderella1978
20 příspěvků 31.1.14 06:30

Ale tak kritizovat češtinu u tématu, který se jazyka netýká? to je zbytečné…paní nasekala pár hrubek :-) ale mohu Vás ujistit, že ač sama používám češtinu denně a ještě v úředně, také občas přemýšlím a na první dobrou napíšu sem tam hrubku, na kterou mě upozorní až word :-)akorát já mám problémy s předložkami

Arvari
49 příspěvků 31.1.14 11:12

Když dojdou věcné argumenty, nastupuje kritika češtiny. ;) Bez urážky, taky jsem kapku grammar nazi, ale srážet něčí příspěvek jen na základě gramatiky a interpunkce je v mých očích podstatně trapnější než pár hrubek…

helena trojska
41 příspěvků 31.1.14 18:57

@Arvari,
naprosto souhlasím. Už jsem si myslela, že jsem jediná, komu tito samozvaní „učitelé češtiny“ pijí krev. Dokonce jsem si všimla, že někteří jedinci takto nahání zelená ramínka.
Upřímně, z psychologického hlediska jde pouze o ubohou snahu zvednout si vlastní ego tím, že ztrapním někoho jiného.

Spacak
6 příspěvků 31.1.14 12:05

Hele čekala jsem, že se někdo ozve. Nejsem rodilá češka, Jsem ráda, jak všichni místo názoru řeší gramatiku:D a koukala jsi v koliv noc jsem to psala
ttrapnéééééé:D
díly holkám, které se mě zastaly

Příspěvek upraven 31.01.14 v 12:07

helena trojska
41 příspěvků 31.1.14 19:10

@Spacak,

jak jsem psala výše tvoji gramatiku neřeším. Ale co se týče tvojí kritiky Burdy, řekla bych, že je dost neoprávněná. Možná kdybychom hovořili o 20 let starých číslech… Ale Burda drží krok a pro domácí šití není lepší volby. A příklad ze života - Za posledních 12 let jsem viděla mnoho svateb (pracovala jsem jako „dozor“ při focení na zámku). A přísahám nejlépe oblečená svědkyně byla moje sestřenice, která měla krásné moderní šaty ušité doma podle střihu z Burdy. Nevěřila bys totiž v čem všem jsou ženy schopny přijít svědčit! Letní sukýnka a tričko z řetezce totiž fakt nejsou to pravé ořechové a pokud někdo opravdu šít umí je to paráda.

atrix
483 příspěvků 1.2.14 03:38

Obvykle taky gramatiku až tak neřeším - ale nasekat v tak krátkém příspěvku tolik chyb, to jen tak přejít nešlo.
Vzpomínám si na výrok jednoho pána kdysi na nějakém chatu: „Chodit se bavit tam, kde je to celé jen a jen o psaném slově, a neznat u toho elementární gramatiku, je lopatismus velmi hrubého zrna“.
Sorry, ale tak to prostě je. A nijak tomu nepomáhá ani to, že zhusta i redaktoři různých netových zpravodajství, kteří se tou češtinou dokonce živí, píší taky jako Tataři. A klidně si mě za můj názor kamenujte, i tak si budu myslet, že znalost jazyka mateřského se vším všudy je prostě základem gramotnosti člověka.

Hafina01
63 příspěvků 4.2.14 23:37

Já jsem první, kdo tě kamenovat nebude, protože předvádět na Módním pekle češtinové peklo nadzvedne milovníky češtiny.

Mě ta kritizovaná slečna nebo paní nejvíc pobavila poslední větu - že je zvědavá, jestli její příspěvek zůstane nebo projde recenzí. Pokud zůstane, tak přece prošel. Recenzí? Spíš cenzurou… To už není o češtině, ale o logice.

No a teď do mě, že jsem baba rýpavá.

Ne rýpavá. Jen rozčílená a ve finále smutná, když mou nádhernou mateřskou řeč někdo przní.

atrix
483 příspěvků 5.2.14 16:03

Přesně to jsem měla na mysli. Všichni se tu náramně pobaví, když Ada zveřejní fotky hrůzostrašně postrojených lidí, ale domršená gramatika, s jakou by se člověk nedostal ze 3. nebo 4. třídy základky do vyšších ročníků, to je v klídku… Taky mi je líto, když naši krásnou mateřštinu někdo takhle przní, to byl taky důvod, proč jsem na to upozornila. Ego si nepotřebuji na nikom hojit tím, že bych ho ztrapňovala, to ostatně dovede právě tím, co předvedl, bohatě sám, vůbec není potřeba mu s tím pomáhat. Mě by jen zajímalo, jestli budou ty zastánkyně pokleslého pravopisu stejně klidné a nad věcí, až jejich vlastní děti budou na prvním stupni ZŠ z téhož důvodu dostávat jednu pětku za druhou. :D :D

Spacak
6 příspěvků 5.2.14 19:03

Dobře, když se bavíme o rodném jazyku, tak se pojďmě bavit v maďarštině a hned budu obratnější.

hAnko
7 příspěvků 31.1.14 05:28

Já jsem taky kabátová, bundu v zimě oblíkám jen tehdy, když jdu se smetím, nebo lovit kešky do lesa. :)
Smekám nejen klobouk, ale i vlasy, protože jsem pořád švadlena začátečnice a kompletace tak složitého střihu je pro mě stále hudba budoucnosti.
Kabát je pěkný, tak jak je. Každý z nás má jiný vkus, takže dohadovat se, že lepší by byly knoflíky takové a délka maková, nemá vůbec smysl. ;)
Moje kabáty jsou nad kolena, kostkovaný fialový, černý a šedý, a vhodně zkombinovat se zbytkem oblečení a doplňky se dají všechny. :)

JMaravelo
549 příspěvků 31.1.14 06:44

Je to super. Ta podšívka je bezvadná, střih i barva se mi líbí, ale ten samotný materiál. Asi jde o osobní preference, ale já nemam prostě rád měkké „fleecové“ kabáty. Podle mě působí prostě levně. Jinak díky barvě pěkné „retro“ (v dobrém slova smyslu) :D

(u výstuže kolem kapes sem si řikal: Sakra? proč sou v tom nastřílený ty špony? to je nějaká nová technika nebo co? Až po chvíli mi došlo, že to je naruby :D Nojo, ráno… :D )

eko
9 příspěvků 31.1.14 07:34

Ahoj, možná se mi to jen zdá, ale to lepení na podsádce př. dílu není správně střižené (proti směru vlákna)a na to je třeba dávat pozor. Já většinou ještě podlepím celý přední díl a zadní, až do do pasu. Jinak bezvadnej článek. Děkuji,
jen tak dál!

Příspěvek upraven 31.01.14 v 07:37

hrisni lide
182 příspěvků 31.1.14 08:07

Diky za clanek. Nenapadlo by me na zalozku pouzit nazehlovaci mrizku, obvykle jen prichytavam skrytym stehem. U pristiho kabatu udelam oboje.
Kabatu jsem pro sebe a rodinu usila za leta dost. Kazdy z nich nakonec nejvic unosil jednoduche klasicke kabaty bez ozdob, komplikovanejsich strihu ci dalsich modnich vychytavek. Daji se velmi dobre doplnovat (a dotvaret) vyraznymi kousky (satky, salami, cepici, kloboukem, paskem ci serpou…) a netlucou se s nimi.
Pozn. na konec - dejte jakykoliv super usity kousek na figurinu, ktera ma (odhaduju) mensi velikost, vykaslete se na umelou prodejni stylizaci (doplnky a dalsi obleceni, stazeni v pase a ramenou vzadu…, foceni zespodu, spravne nasviceni) a vzdycky to bude vypadat mnohem hur nez ve skutecnosti. Vidim to u svych vyrobku, kdyz je mam na figurine behem prace, a kdyz je pak vysledne vidim na majitelce/li. Ale to chce mit zkusenost a oko na to odhadnout, zda dobry vysledek dela vyrobek nebo jeho stylizace.

Juliect
301 příspěvků 31.1.14 08:10

Ale jo, jen ta výpustková vnitřní kapsa se nějak nepovedla…

Nugat
176 příspěvků 31.1.14 09:27

Ado, díky za inspiraci i vysvětlivky.

esteritka
7 příspěvků 31.1.14 09:32

Kabát sa mi veľmi páči, obdiv za zručnosť, ja neviem ani zošiť dve látky dokopy, aby to bolo rovné. Farba sa mi zdá úžasná, milujem modrú, akýkoľvek odtieň.

aailyyn
809 příspěvků 31.1.14 09:59

Teda, já něco takového potkat v obchodě, tak slintám blahem. Asi jsem tu v menšině, komu padla čelist, no. Na ušití to navíc musel být masakr. Ten kabát mi nepřipadá nudný, ale nadčasový. Sedí, slušný materiál, no a navíc ta barva. Mně se líbí, je dostatečně univerzální, aby se dala pěkně kombinovat a zároveň dostatečně originální. (Zkuste si shánět jiný kabát, než černý.)

kocurM
595 příspěvků 1.2.14 10:11
Co to pořád máte

S těmi ´jinými kabáty než černými´??? Stačí projít obchody před sezónou, letos třeba konkrétně FF a uvidíte barevných (a celkem slušných) kabátů hafo. Co se nedá sehnat, jsou kabáty se skrytými knoflíkovými légami, skrytými kapsami bez patek a minimalistické typy, kde hlavní roli hraje střih a materiál. To ale není případ tohoto kabátu.

aailyyn
809 příspěvků 1.2.14 10:56

No, přestože v F&F nakupuju jinak celkem ráda, není to taková ta typická cool řetězcová móda pro puberťáky, ale je to trochu uměřenější, pro kabát bych tam nešla. Navíc bych za něj nedala tisícovku a víc, svůj jsem koupila jen o něco málo dráž a má vysoký podíl vlny. Jenže ano, svůj jsem koupila v černém provedení a že by se mi nelíbil kabát třeba v královské modři, to líbil.

kocurM
595 příspěvků 1.2.14 11:06
Tisícovka je dnes

Běžná cena za JAKÝKOLIV nový kabát, to jste si nevšimla? Pokud tak moc potřebujete barevný kabát, je ten z FF slušný průměr. A pokud potřebujete něco echt, asi holt budete muset zaplatit víc, ale sehnat se dá. V bývalém Tesku vedle FF visí, pokud vím, VERO MODA, kde měli nádherné italské (nejen) červené kabáty za dva. Za míň to dneska dostanete jen v sekáči, chtělo by to návrat do reality. Tohle pekelské vzdychání nad nedostatkem vlněné Prady ve stylových barvách za lidovku už mi trochu leze krkem.

aailyyn
809 příspěvků 1.2.14 11:08

Nepamatuju si to až tak přesně, ale dala jsem za něj okolo patnácti stovek… Do F&F pro barevný polyesterový hadřík mě to tudíž fakt netáhne. :-)

Příspěvek upraven 01.02.14 v 11:09

kocurM
595 příspěvků 1.2.14 11:14
Já o voze,

Vy o koze. Jak chcete.

helena trojska
41 příspěvků 4.2.14 19:12

@kocourM

Ailyn chtěla pravděpodobně říct, že dát 1000kč za šunt z polyesteru je hloupost a že je lepší si připlatit za kabát z materiálu alespon částečně vlněného. V FF sice letos byly kabáty barevné, ale jen ze 100%polyesteru, takže sorry, taky bych si tam nevybrala. To podle mě totiž slušný kabát fakt není a pokud podle Vás je, tak se vsadím, že pak budete jedna z těch, kdo si „musí koupit bundu“ protože v kabátě přece mrznou. A nebo jste otužilec největší. Já osobně jsem si barevný kabát letos nechala ušít na míru - materiál 80% vlny, 5% kašmíru, plus zateplení, délka po kolena. Platila jsem 2900kč, kvalita nesrovnatelná.
Ale pokud byste si chtěla koupit zimní barevný kabát v řetězci tak prostě neseženete. Tam mají jen umělotinu vhodnou max. na podzim, ale ne na zimu, takže tak.

Alterations
753 příspěvků 31.1.14 11:27

Rozhodně nechci kritizovat, vážím si Adiny práce a snahy všechno vysvětlit. Protože ráda diskutuji : ty knoflíky se mi zdají moc daleko od kraje. Do rukávů se přidává při všívání po celém obvodu rukávu tzv. „waddling“.Proužek měkkého tlustého zvláštního materiálu. Šije se jeho prostředkem, takže směrem do rukávu je dvojitý. Se vzhledem kabátů, sak a pod. to dělá úplné divy. Nějak jsem nepochopila tu paspulku. Nápad se mi moc líbí, ale myslím, že do „skutečných“ paspulek se přidává něco jako provázek. Pak je jejich všívání velmi jednoduché.

Xeňak
12 příspěvků 5.2.14 21:40

Ten krúžok sa nevšiva do celého prieramku resp.po celom obvode rukáva! Všíva sa tam preto aby pekne vytvaroval pleco, ale to tam musí byť plecna vložka.,s ex

maarcy
92 příspěvků 31.1.14 11:43

Bleděmodrý kabát se mi moc nelíbí, ale šití je poměrně snadné - ovšem pro zkušenou švadlenu. Nevím co nabízejí na e-shopech, látku bych tam asi hned tak nekupovala, ty na kabát taky nejsou nejlevnější. Mám ale velice dobrou zkušenost s prodejnou metrového textilu Anjel v Bratislavě na Mickiewiczově ulici - velký výběr za víc než slušné ceny, pokud přijedete z Česka a nemáte dost eur, lze platit kartou - http://www.metrovytextil.sk/. Je to vlastně košická firma s asi sedmi prodejnami. Návštěva i nákup stojí za to, ještě že se tam dostanu jen tak třikrát do roka, jinak bych asi zkrachovala…

anahir
116 příspěvků 31.1.14 11:51

Mě se ten kabát líbí. Hezká barva, švy mi nepřijdou nějak vlnité. Mít takový v kratším provedení unosím ho bez problémů a moc ráda.

Caralina
916 příspěvků 31.1.14 12:34

Hmm, tak jako bezhlesý obdiv za schopnost tohle ušít. Mě osobně se tady nelíbí ta délka, osobně bych buď kratší ( tak po kolena ) nebo tedy když už tak už a až na zem. Tohle něco mezi je takový nijaký.

em1976
91 příspěvků 31.1.14 13:19

Souhlasím. Já taky tuhle délu do půlky lýtek nemusím.

surabaya
401 příspěvků 31.1.14 12:39

Obdivuju elán, se kterým se někdo pustí do takového projektu. Já bych na to neměla ani šikovnost, ani trpělivost. Světle modrá barva se mi na kabátu taky moc nelíbí, světlé kabáty mi vůbec přijdou dost nepraktické. Shodou okolností jsem dnes zjistila, že nový mantel potřebuju, jelikož ten stávající secondhandový se mně po třinácti letech začíná prodírat. Moc nevím, kde shánět, protože co nechci je: černý (ani světlý), z nekvalitního materiálu, špatně ušitý a moc drahý. Babo raď.

Příspěvek upraven 03.02.14 v 08:28

Nugat
176 příspěvků 31.1.14 13:17

Je sranda, že už i ušití kabátu říkáme „projekt“ :-)

Já si koupila dlouhý kabát stejného střihu jako šila Ada, s vysokým podílem vlny na MMB za celých 300. Byl bez známek nošení a ty nemá ani teď a už ho mám dva roky.

malakaja
349 příspěvků 31.1.14 12:59

Ado diky, tve projekty me uci preciznosti. V tom byvam lajdak a musim se pred projektem naladit. Jinak chapu ze si usila co potrebujes do satniku, je zkratka potreba tu prezentaci mistnim podat jinak, jinak to nevidi. Hodit k tomu par doplňků, vypasovat vzadu kolickem, nejakou to broz…zkratka ty fígle aby to bylo videt.Je to zkratka basic model.Ten se dotvari Indivindin.Za sebe bych michala s cervenou, klidne i s cervenym sirsim opaskem, trochu bohemsky.Bude mu sluset i tenky elegantni cerny pasek a kozene rukavicky.Co me irituje je volba knoflikku, takove prerostle levne pusobici kosilaky. Velke s lemem nebo latkove nebo keramicke…ty by to posunuly dal.

Advid
3 příspěvky 31.1.14 13:45

Mně se líbil kabát i barva na první rozkliknutí. :)

A když už jsme u té domácí práce, dávám sem fotky kabátu, co mi ušila mamka. Trochu u toho zešedivěla, protože jsem oba perfekcionisti a tohle byl její druhý kabát v životě, ale výsledek je parádní. Tedy není dokonalý, protože ty přední díly jsou jen z jednoho dílu a trochu se krabatí, ale jsem moc spokojený. Látka je tenká a je tam i dost vlny a trochu kašmíru. Hřeje krásně. Látka + takový černý jakoby vlizelín a další potřebné věci přišly na 1600,–. Akorát je blbý, že nám prodavačka řekla, že ten černý jakoby vlizelín je pevnější, než normální bílý a ono ne. Knoflíky jsem vybíral sám. :D

A ještě proč to sem vlastně dávám - inspiroval jsem se tu na Pekle ohledně délky a pak jsme obrázky z článků „Jak vybrat pánský zimní kabát I a II“ používali pro inspiraci nebo jako odstrašující příklad. :) A perlička na závěr. Když jsme měli koupenou látku, tak jsme našli tento kabát: http://bandi.cz/…-a-prakticky, který je pěkný a látka má dobré složení (pokud to není nějaká divná vlna).

Příspěvek upraven 31.01.14 v 14:50

Moir
2687 příspěvků 31.1.14 14:04

Do kabátu se dává tzv rašlovka, ne normální nažehlovací výztuha, co se dává pod švy sukní, kalhot, do podsádek halenek a šatů

AnaKarenina
450 příspěvků 31.1.14 18:43

@Advid,

máte pěkný kabát, který Vám sluší i šikovnou maminku. Kdybyste nepřiznal, že je doma šitý nikdo by to podle mě nepoznal.

DRW
2040 příspěvků 31.1.14 13:54

Nejdrive hodnoceni: pekny nadcasovy kabat ve velmi netradicni barve. Velmi se mi libi. Zpracovani je v pohode, ale ja si osobne nesiju asi i proto, ze by me i takova mala chybka ve zpracovani vadila.

A ted neco pro Vas rypalky.
Kabat usity na zakazku ci doma, pokud svadlena umi a je vybran kvalitni material, bude vzdy lepe vypadat nez z obchodu.
Mnohym z Vas chybi prehlad klasickych strihu cehokoliv
Predstavivost bohuzel Vam chybi take :(
A nakonec kritizovat umi kazdy, ale pochvalit malokdo.

notrends
514 příspěvků 31.1.14 14:16

Nejen že přední díl špatně leží ale i levý rukáv je trochu „blbě“ přišitý a švy jsou trochu zvlněné, no ale to se nošením spraví, já jen jak často jsem nekritické k flérovým švadlenkám. materiál mě sosat zaujal, je možné naspat tu kouzelnou webovou stránku kde se prodává?

AnoNe
884 příspěvků 31.1.14 14:36

Nejvíc se mi líbí, jak tu k tomu mají všichni „odborný“ kecy jako že podšívka je volnější než vršek, levý rukáv je jinak přišitý… Přitom pochybuju, že v této diskuzi je byť jediná profesionální švadlena.

A hned v závěsu kecy, že já bych si ušila kabát s jíným střihem a v jiné barvě a s jinými knoflíky(!). Koho to zajímá? Až budete šít, ušijte si jiný střih a vyberte jinou barvu. Áda snad nešila pro vás.

DanielaS
5335 příspěvků 31.1.14 15:23

Ne, my jsme tu skoro same amaterky. Proto vime, jak muze amatersky usity kabat vypadat, zejo.

Betynka02
384 příspěvků 18.2.14 21:47

Když je někdo správně vyučený v oboru, tak chyby prostě vidí. :-)

Ovšem, Adě slušet musí!

Loupežník
2 příspěvky 31.1.14 15:06

Pro Mrazíka jedna báseň

DanielaS
5335 příspěvků 31.1.14 15:21

@PattiStudio A to ja zas jsem rada, ze podle fotek vidim, ze treba kapsu umim sakra lip nez v teorii velmi honena Ada. Cloveka to proste potesi.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.14 15:55

Mně se teda moc líbí ten kabát z přehlídky. U Adiného by mi vadil tvar límce, ale brala bych ho také. Když jsem letos chtěla nějaký barevný kabát, nesehnala jsem ho a jsem zase černá můra.

ela.f.
7 příspěvků 31.1.14 18:25

Počkejte, Ado, to si z nás děláte srandu. Vzhledem k vaší břitké kritice flérových tvořilek a švadlen okresního formátu, bych od vás čekala kvalitnější práci…co ty vlnící se švy a proznačené záložky, prapodivně všité rukávy (vypadá to, jako by byly v průramku rozžehlené záložky), rukávová hlavice se taky nějak divně vlní (navolnit správně rukáv není jen tak). Dolní okraj se pravděpodobně pořádně nepřilepil nebo za to může špatně přichycená podsádka? Celkový dojem taky výrazně kazí prapodivný nemoderní rozcapený límec( no jo, co by taky člověk čekal od Burdy). Když už se rozhodnu vkládat do švu paspulku, tak se snažím aby byla po celé délce stejně široká!!!a pokud se mi to nezdaří, tak si to rozhodně nevyfotím. Látka krásná, škoda jí… stejně si pořád myslím, že si z nás děláte srandu…

abcdefg
75 příspěvků 31.1.14 19:22

Souhlas s výčtem. Navíc se mi zdá pravý a levý přední díl každý jinak dlouhý, a to o dost, a každý rukáv visí trochu jinak, protože levá hlavice je nějak nevyvážená, jakoby zalomená, nevycentrovaná (i když to může být jen na panně). A ano, vím, jaká je práce ušít kabát pořádně, a tohle za pořádně ušitý kabát také nepovažuji.

halinate
18 příspěvků 31.1.14 20:01

Nezlobte se na mě ale tohle není nadčasová klasika, ale nepraktický a nemoderní kus oblečení který bude akorát zabírat místo v šatníku protože si myslím že po kritice pod článkem si ho Ada hned tak neobleče. A to je možná dobře.

raase
1 příspěvek 31.1.14 20:21
Adě asi sluší

Ale to zpracování, teda Ado…to je děs!
Malý knoflíky, záhybky na rukávové hlavici, mizerně rozžehleno (pokud vůbec),křivý kapsy,..nechci ani domyslet co by mi udělala moje zákaznice za takhle zpracovaný kabát. No ale chápu, že lidová tvořivost má dnes zelenou…

Knitty
63 příspěvků 31.1.14 22:02

Tohle je přece kabát pro vlastní potřebu, nikoli zakázková tvorba. A na Adině vlastním blogu.
Jestli to tady někdo vážně umíte lépe - bez legrace - založte si vlastní blog, foťte, dávejte rady amatérkám, a hlavně - nechte si od každého napsat, co si o tom myslí. Budu vám tam ráda chodit okukovat. Třeba se od vás naučím tolik, co od Ady.

A běda, jak vám to nenaaranžuje, nenafotí (a nezretušuje) profík! ;-)

a omlouvám se raase, měl to být komentář do pléna, jen jste mi padla do ruky, jak jste byla zrovna poslední komentující :-)

Příspěvek upraven 31.01.14 v 22:05

ela.f.
7 příspěvků 1.2.14 18:22

No já jen, že když už někdo tak dokonale dokáže kritizovat práci jiných (za což jsem Adě vděčná, protože učí veřejnost jak má vypadat kvalita),tak už bych ale sakra očekávala, že to dokáže sám alespoň o trošičku lépe a tu kvalitní práci sám předvede…

SilverAin
10 příspěvků 31.1.14 21:29

Já si šila kabát ve škole. Krásný, stoprocentně vlněný, s hlubokými lištovými kapsami. Je oranžový. Ta barva mi vyřešila zimní deprese ze sychravého počasí. A taky mi od teď na přechodech každé auto dá pokaždé přednost. :)
Má šálovou fazonu a výstřih je trošku hlubší, ale huňatá šála to jistí. :) Udělala jsem ho do půli lýtek a jsem nadšená - takové teplo mi v zimě nikdy předtím nebylo! Někdy trochu lituju, že jsem ho neudělala až ke kotníkům; to by bylo teprve mikroklima. :) Ale chtěla jsem ho rozšířený, takže s takovou délkou bych měla buď moc velkou spotřebu, nebo by prostě tolik rozšířený nemohl být.
Ještě bych si někdy chtěla ušít zelený nebo akvamarýnový, popř. tyrkysový, ale trochu se bojím, jak by ten můj domácí stroj zvládl sešívání např. v křížení švů. Přeci jenom je tam dost celkem tlustého materiálu. :/

kocurM
595 příspěvků 1.2.14 10:43
Ctím lidi, kteří se pustí do takového podniku

A ještě se ho relativně úspěšně zhostí. Ale upřímně řečeno, je tenhle kabát přesně tím důvodem, proč mi na Pekle tolik smrdí to věčné otírání o Fler nebo např. o Blanku Matragi.

Alterations
753 příspěvků 1.2.14 13:07

@DanielaS Ta Adina kapsička je kromě toho podlepení udělaná tak, jak se na to šlo před půl stoletím. Dnes už jsme se od Číňanek naučily udělat protisklad v šíři čtyřnásobku výpustku a prošíváme pouze dvě linie, ne do obdélníku. Já jsem se ale jětě nenaučila dávát fotky na Facebook.
Kdyby měla Ada krejčovskou žehličku nebo lis a profesionálního fotografa a stylistu, její model by byl podobně dobrý, jako vzor.

Původně se mi zdálo, že nabírání na podšívce je prostě rozvolněný prsní záševek, ale teď nevím, je ho tam nějak hodně. Nikdy jsem nic podobného neviděla.

Jinak tato rubrika je o domácím šití a různé opovržlivé výroky tu podle mého názoru nemají co dělat!

andanza
8 příspěvků 1.2.14 14:20

Ano, mate pravdu, ze se takto sil typ vypustkove kapsy (viz napr. Dytrtova, J.:Krejcovska abeceda. Nase zena, sv. 3, 1948, s. 76.) - ovsem ale s temi kapsami se pracovalo jinak - cely proces byl daleko slozitejsi a take se kratke strany upravovaly aby tam prave ony nevzhledne zahybky nebyly. Muzete se v mnohych starsich publikacich ovsem presvedcit, ze timhle zpusobem se nesilo vzdy (namatkou Marek, F.: Cesty ke strihacskemu umeni, Praha, 1946.). Soucasne uzivany a nejpraktictejsizpusob siti paspulkoveho olemovani otvoru (kapsy, pruhmaty, knoflikove dirky a pod.) neni od cinanek (jak zminujete), nybrz je to zpusob britskych panskych krejci prosim jiz ze zacatku 20. stoleti. A kdyz pominu ze v ucebnicich pro svadlenky a krejcove je vse prehledne vyliceno - pak ucebnice pro domaci siti (kuprikladu Krutova, B.-Cyrusova, K.: Ucime se sit, Praha, 1969, s.153-159.)nazorne ukazuji a vysvetluji soucasne uzivany zpusobe prostrihavane kapsy. Predpokladam tedy, ze Ada bude disponovat minimalne jednou ze zakladnich domacich prirucek i pro laiky.

Dani17
526 příspěvků 1.2.14 17:02

Ale jinak musím říct, že jako tip pro čtenářky je to fajn. Barva se mi moc líbí. A postup je také dobře napsaný. Jen ty detaily, ale to už je pro hnidopichy :-) Také nejsem dokonalá.
Víte Ado, namlsala jste mne svými šaty do Opery :-)

andanza
8 příspěvků 1.2.14 13:41

Mila Ado, nekolik let vam fandim a jsem velmi potesena clovekem, ktery se neboji poukazat na vystrelky, prohresky, kvality a originality mody. Sama se o modu intenzivne zajimam a siji dlouho, casto a stale se ucim. A je mi lito, ze reaguji az ted. Ve chvili, dle meho nazoru, kdy jste vy polevila. Clanky jsou slabe, nedokoncene, bez vize. Tento clanek je pro mne skutecnym zklamanim -jeho koncept je nelogicky a neprinasi mnoho pozitivniho.Jsem prekvapena, ze jako clovek, ktery dokaze najit nedostatky (a to nikoliv marginalni) v praci jinych, dokazete byt natolik nekriticka vuci sobe. Nezlobte se, zaskocilo me to. Dokonce jsem dlouho premyslela, ze vam sem nafotim postupy jak pracovat. Ale vam? Vzdyt vy to prece znate, musite, jinak by totiz bylo neco spatne. Mam pocit, ze sve ctenare zkousite - protoze jinak byste prece vedela, ze paspulky musi byt jako kdyz streli - rovne vsazene, ze se predesiji v ruce, ze svy musi byt rovne vsude, obvzlaste vyniknou na dlouhych liniich a prosim - kdo vas spatne naucil vypustkovou kapsu? To se vam nezda divne ze jstenkratsi strany nemohla zahnout hladce dovnitr? (vypustekse sije ve dvou liniich nikoliv oolem dokola) A pokud ji zkousite prvne (???) proc se ji nenaucite na zbytcich - ze neni videt by byla vymluva! Proto se ptam - zkousite sve ctenare, zda davali pozor a naucili se od vas kriticky hledet na siti a kvalitu nebo je neco saframentsky spatne? Zdraham se uverit, zeje to vase dilo.
Pro ctenarky - to ze je kabat sity doma neznamena, ze musi byt sity nekvalitne, lajdacky. Neni to dehonestace Ady, ale absolutni udiv, co se to stalo.

V priloze jak vypada typ vypustkove kapsy, jez Ada zvolila (typu je povicero).
http://lh4.ggpht.com/…400/welt.jpg

Motyka
329 příspěvků 1.2.14 16:34

Já bych brala, kdyby sem někdo nafotil postupy jak pracovat. Detailů není nikdy dost a když občas vytáhnu stroj, tak mi některé příručky moc nepomáhají a videa na youtube mi připadají spíš ve stylu „jak to očůrat aby to jen vypadalo, že to funguje.“ Takže jestli ne Adě, pak mě, prosím…a spoustě dalších, co se rádi podívaj.

andanza
8 příspěvků 1.2.14 16:48

Neni problem. Behem zitra vam to sem klidne muzu dat. Snad to Ade nebude vadit.
(Dam to sem, pokud nezacnu rodit-uz nevim dne ani hodiny:-)

Ada Pekelná
973 příspěvků 1.2.14 16:57

(Pokud byste nafotila nějaké postupy, tak bych doporučovala raději sem: http://www.modnipeklo.cz/diskuse/siti/ - jako nové téma, nazvat klidně „postupy od Andanzy“. Tady to zapadne a bude se to špatně hledat.)

andanza
8 příspěvků 1.2.14 17:08

Ano, dam to tam. ;-) dekuji za upozorneni.

Dani17
526 příspěvků 1.2.14 16:57

I já bych mohla nafotit postupy. Učili nás dokonce potahovat ručně knoflíky a spony k pásku :-) Jen mně by to déle trvalo. Kdyby chtěl někdo konkrétní postup, můžem to zkusit :-)

Betynka02
384 příspěvků 18.2.14 21:51

Na leckterý detail šití je dobrá kniha od Burdy „Šití krok za krokem“. Ada ji tu někde zmiňuje..

Ada Pekelná
973 příspěvků 1.2.14 16:52

Článek se jmenuje „jak jsem si šila kabát“, ne „jak se šije dokonalý kabát“. Neberte to tak hrozně vážně. Neberte tak hrozně vážně.

Článek není test na čtenáře, ale jestli přesvědčí pár dalších lidí, že nejsem perfektní módní guru (za kterou jsem se ani nikdy neprohlašovala) a Peklo není baštou dokonalosti přístupnou jen vyvoleným, tak to bude jedině dobře.

andanza
8 příspěvků 1.2.14 17:24

Ado, taky to neberte tak vazne - berte to jako udiv a prekvapeni od lidi, ktere jste si namlsala takovymi kousky jako treba byly saty do opery (at uz lonske nebo predlonske). Barva kabatu je krasna, zariva a rozhodne vynika mezi zaplavou velbloudich, mysich sedi a cerni. Stejne tak strih je klasicky a nadcasovy (jen ta delka asi vynikne vice na postave-kazdeho vkus). A jestli nas tedy nezkousite - pak se vam to zpracovani tentokrat tolik nepovedlo, narozdil od jinych kousku. Bohuzel, stane se. Jen jste si trosku vycvicila ctenarky, ktere si vsimly.

Dani17
526 příspěvků 1.2.14 18:46

Toto jsem napsala také, ale do špatného vlákna. Ada nás prostě namlsala :-) Mimochodem oboje ty šaty byly úžasné.

andanza
8 příspěvků 1.2.14 18:56

Aha :-) nevsimla jsem si.

Alatriz
57 příspěvků 14.2.14 22:15

Ano. Tady je opět vidět, jak Ada vzdy ztrácí nadhled, který na ní mám tak ráda, pokud se téma týká jí samotné…

andanza
8 příspěvků 1.2.14 17:48

A abychom si rozumely, ja vam fandim - nepovazuji ani vas za modni guru, ani Peklo za smerodatny blog. Souhlasim s vami stejnou merou, jako s vami nesouhlasim (jinak to snad ani nejde - bezducheho prikyvovace urcite nechcete).

Xeňak
12 příspěvků 5.2.14 22:06

Obdivujem Vás za to že ste sa do toho dala. Určite by sa na kabáte dalo niečo vylepšiť. Prajem Vám viac čitateľov ktorý poradia ako vychytať nedostatky než mudrlantov. X

Dani17
526 příspěvků 1.2.14 16:55

Paní andanza…napsala jste přesně to, k čemu jsem se chystala. Už první foto kabátu mne zaskočilo. je toto už finální podoba kabátu? Pokud ano, tak Ada asi nemá žehličku. Je možné, že Ada napíše, že kabát je focený před žehlením.
A k vypracování mám také pár výtek. Přiznávám, že jsem profesionál, který už ale šije jen pro sebe. Takže za prvé ta délka. Nalepovací mřížka je jistě dobrý pomocník. Ale na kabátě? Záložka má být vyztužená celá a ještě přes hranu, aby právě pěkně držela tvar. Nevím co je tak složitého na ručním připošití záložky.
A co se týká té kapsičky…no ano výpustková kapsa se šije jen z delších stran a teprve po obrácení do rubu a vytvoření výpustek se prošijí ty krátké strany.
A k tomu žehlení…Naše fajn paní mistrová říkávala: „Co zkazí jehlička, napraví žehlička.“ Díky paní mistrová. Byla to Milena Š. a byli jsme na Petřinách :-)

ela.f.
7 příspěvků 1.2.14 20:54

Kašmír rozhodně nežehlit z líce, ale z rubu a na drátěnce, pokud nemám drátěnku, tak aspoň na ručníku at' se neporuší vlas a neprožehlí švy…

Dani17
526 příspěvků 2.2.14 09:12

Žehlení na drátěnce neznám. Ale my jsme kabáty, s vlasem i bez, žehlily taky přes vlhký „hadr“. Švy jsme podkládaly silnějším papírem, aby se neprožehlily. A po přežehlení se vlas sčesával a vyčesával, aby se právě neporušil. No prostě se musí dávat pozor. :-) Ale jde to. A abych nevypadala jako vychloubačná, jen se snažím poradit, tak v domácích podmínkách jsem si ještě kabát nešila. :-)

ela.f.
7 příspěvků 2.2.14 17:11

Dík za tip..podkládat švy papírem jsem ješte nezkoušela

Xeňak
12 příspěvků 5.2.14 21:55

Súhlasím dolný okraj musí byť podlepený v šírke zalozky a prichytený ručne.

maarcy
92 příspěvků 2.2.14 14:42

Pokud má vaše babička nebo maminka nějaká starší čísla (opravdu stará…)časopisu Neue mode, tak tam v sešitku ke střihům vycházely návody „jak na to“ snad na všechno, co se při šití vyskytne. Od všívání zipů přes různé typy kapes až po obrazové kurzy celkového šití. Nevím, jestli ještě něco takového bývá v Burdě, ale tam se obvykle zaměřili na jeden - dva detaily. Takže vzhůru do antikvariátů, snad tam něco objevíte a až budete šít, tak si složitější věci zkuste nanečisto, ono se vyplatí prostřihnout růžek výpustkové kapsy ze starého prostěradla a ne z vlněného kašmíru…

Juliect
301 příspěvků 5.2.14 10:29

A tak to by mě zajímalo proč já dostala takovou ramenovou smřšť červených, když jsem napsala, že ta vnitřní výpustková kapsa fakt není žádnej kouř…
za tu by nám urazila pracky už učitelka v prvnáku, tenhle postup je spíš pro výpustkovou dírku, výpustky u kapes se dělají malinko jinak…

Xeňak
12 příspěvků 5.2.14 22:00

Súhlasím postup vypracovania vypustkovej kapsy je iný a pre začiatočníka dosť náročný.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.2.14 18:11

Myslím, že tento typ látky je hodně náročný na zpracování a vhodný spíš pro konfekční výrobu, kde mají technologické postupy do detailu zmáknuté a mají na to patřičnou techniku. Kdysi jsem si také šila asi dva kabáty, byly to první (a poslední) takové pokusy. Musím říct, že károvaný cibelín i hrubý tvíd moje amatérské šití přežily celkem dobře, i když do toho zahrnu, že oba kabáty jsem stříhala podle vlastní představy „z ruky“. (Teď mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě, když si na to vzpomenu, ale připravené střihy mi nikdy nevyhovovaly, takže jsem to dělala a dělám pořád, dneska ale už jen u lehčích oděvů.) :-)

Ymber
98 příspěvků 1.2.14 21:32

Jasně, kabát není dokonalý, jasně, od Ady dokonalost čekáme, ale abych pravdu řekla, já závidím, až jsem zelená. Kdybych mohla mít zimní kabát z materiálu, v barvě, délce a provedení, jaké si přeju, a to pouze za cenu toho materiálu a času potřebného k ušití, tak jsem blažená. Taky jsem perfekcionistka a mám ráda, když jsou věci udělané profesionálně, ale v tomhle případě by výhody jednoznačně převážily nad těmi nedokonalými detaily. Bohužel, s mýma volšovýma rukama a nedostatkem hodných víl v okolí, které by mě naučily aspoň základy obsluhy šicího stroje, je to holá utopie.

BEZDOMOVEC
1704 příspěvků 1.2.14 23:06

Nejsem truhlář, ale občas si něco ze dřeva vyrobím. Odborník by zřejmě žasnul nad mým postupem a nezdálo by se mu vypracování, ale dělal jsem si to JÁ a jenom SOBĚ! A mně se to líbí a plní to účel!
Nerad tady do této odborné debaty zasahuji, ale jestli jsem dobře informován, tak Ada je překladatelka, čili ani ne stylistka, ani návrhářka a už vůbec profesionální švadlena. Takže sem asi dala návod, jak si i obyčejná ženská může něco spíchnout. Nic víc. Proto nechápu to rozčarování některých arbitrů módy.
Koukám, že jsem napsal víc než jednu větu, já snad založím blog :).

Příspěvek upraven 01.02.14 v 23:07

DanielaS
5335 příspěvků 2.2.14 09:18

Nojo, jenze Ada neprecizni truhlarske vyrobky imrvere kritizuje (coz je spravne!). A taktez kritizuje, ze je nesnadne koupit si takovou zidli, jakou chce. Takze kdyz si pak (v rodine truhlaru s desetiletimi praxe) zidli udela sama, jeden by cekal, ze z ni nepolezou trisky, kdyz to tak nesnasi na seriove produkci.

Ada Pekelná
973 příspěvků 2.2.14 16:28

To ovšem opět vycházíš z předpokladu, že kritik musí dokonale ovládat to, co kritizuje. A to už jsme si tady snad vysvětlili.

DanielaS
5335 příspěvků 2.2.14 17:43

Ale kdeze dokonale. Cituji: SLUSNE USITY. Chapej, nas proste to provedeni prekvapilo. Jiste, clovek se ty kapsy musi nekde naucit a podsivka je to spravne misto. Ale pozadovat slusne vypracovani a pak zverejnit tyhle fotky…

Demode
2063 příspěvků 4.2.14 02:03

@BEZDOMOVEC Máte recht!

Příspěvek upraven 04.02.14 v 02:05

Ymber
98 příspěvků 2.2.14 21:44

Možná jsem se nevyjádřila moc jasně, ale mě to provedení neuráží. Těší mě koupit si dokonale vypracovanou věc, ale pokud si ji zvládnu v rozumné a funkční kvalitě vyrobit sama, tak jsem pro. Má to samé výhody: můžu být pyšná, že jsem něco zvládla vlastníma rukama, mám originál podle vlastního přání a ještě výrazně ušetřím. Drobné nedokonalosti mi na vlastnoručně vyrobené věci nepřijdou na škodu, právě naopak, dodávají té věci osobitost a nezaměnitelnost. A klidně se můžu podělit s dalšími lidmi o poznatky, jak jsem tu věc dělala, aby to případně mohli taky zkusit, pokud mají stejného koníčka.
Ovšem! Jakmile si někdo takhle vyrobí doma na koleně pár věcí, přestane vidět chyby a propadne dojmu, že už je profík a může ty svoje výrobky nabízet za peníze dalším lidem (třeba na Fleru, nebo hůř, ve vlastním salónu), tak tu máme úplně, ale úplně jinou situaci!… Kterážto se ovšem Ady netýká, takže chápu jistý údiv, ale rozhodně ne to smrtelné rozhořčení tady.

Susej
5 příspěvků 1.2.14 23:34

Barva, materiál i provedení se mi moc líbí, ovšem střih a délka kabátu jsou poněkud staromódní. Je to klasika, to uznávám, ale nechtělo by to trochu modernější střih? Tohle je opravdu dost usedlé, myslím.

BP0991
213 příspěvků 2.2.14 13:29

Tééda..ušít si kabát… To je něco..Pro mě jak španělská vesnice..Obdivuju všechny, co to dokážou. Já bych chtěla od švadleny trenčkot..ale cena by mě vyšla asi lépe koupit si ho v obchodě.

Katbet
8 příspěvků 2.2.14 14:24

Milá Ado, obdivuji vaši statečnost, vystavila jste fotku svého díla, které vás stálo hodně času, peněz, úsilí a ze kterého máte radost. Muselo vám být jasné, že ne všichni ho budou chválit. Co se mě týče, zdá se mi že poměr mezi výjimečnou barvou a klasickým střihem nebyl dotažen do konce, ale přeju vám, abyste ho ráda a dlouho nosila a aby vám hodně slušel. To hlavní je náš pocit, ne názory okolí.

Fluffík
4 příspěvky 2.2.14 20:17

Neskutečně obdivuji schopnost ušít si něco na sebe… Já jsem ráda, když si uvařím. Na druhou stranu jsem zmatená, poněvadž na tomto webu se převážně kritizuje neoriginalita, se kterou se lidé oblékají, a to že jim oděv často nesedí. Chápu, že figurína nemá stejnou postavu, ale stejně mi přijde, že kabát dělá kynutá prsa, smazává pas… Navíc barva je podle mě nudná a v zimní šedi spolehlivě splyne (proti čemuž se tady taky často bojuje).
Ráda bych kabát viděla „v akci“. Jak se dá oživit? Doplňky atp…

top topic
967 příspěvků 2.2.14 20:57

Kde se, prosim, vyskytuji ty davy oblecene do bledemodrych kabatu? Hned bych se tam sla podivat.

Miracly
47 příspěvků 3.2.14 10:41

Kabát se mi střihem líbí. Věřím, že i dobře zahřeje. Jen osobně tuhle barvu nemám ráda, ale to je otázka osobního vkusu.

Vesnickazena
9 příspěvků 3.2.14 12:43

No nevím… moje maminka byla vyučená krejčová s praxí a první kabát si troufla ušít až po nějakých 20 letech praxe (ale uznávám, byla perfekcionistka). Šila nám kabáty, dokud pracovala „na dílně“, pak už odmítala, protože tvrdila, že když látku nenapaří a nepodlepí a co já vím co ještě se s tím dělá - na profesionálních strojích, tak se to doma jednak dělá blbě, jednak výsledek tomu odpovídá. Takže doma nelze ušít dokonalý kabát. (podle maminky)
A ještě něco na Adu: všechno dobrý, Ado, Módní peklo mě baví, ale vždycky mě trochu popudí takové to: moje maminka a babička doma šily a bylo to kvalitní atd. Jako dítě z krejčovské rodiny bych ráda napsala, že krejčovské rodiny byly převážně - jak to napsat kulantně - prostě chudé. Běžný dělník, tedy hlavně dělnice, měly náročnou práci a mizerný plat, a doma se šilo, aby se ušetřilo. A i když bylo šití kvalitní, mnoho věcí nestálo za nic pro blbý materiál, ale z kvalitního dražšího materiálu se nešilo, protože na něj prostě nebylo. Tak.

DanielaS
5335 příspěvků 3.2.14 15:06

Ja tusim, ze Adina minimalne babicka byla krejcova profesi.

Prasadko
16 příspěvků 3.2.14 14:57

Klobouk dolů, už jsem se párkrát o šití pokusila, ale tohle bych nezvládla.

CyberCate
36 příspěvků 4.2.14 10:24

Adin kabát se mi nelíbí z důvodu střihu, což však nevylučuje můj obdiv k tomu, že si člověk dokáže ušít kabát. Taky jsem si jej jednou ušila, ale tím to haslo :-). Do kabátu už nejdu, je to příliš složité.
Druhý kabát vložený do diskuze mi napak přijde střihově úžasný, je to přesně můj šálek kávy.

hrop1
93 příspěvků 5.2.14 10:19

Mě by zajímal ten německý e-shop, ve kterém byla zakoupena látka. Nakupovala jsem na latka.cz, což ja také německý e-shop, ale látku v podobném složení jsem tam neobjevila. Tam mají tak valchovaný loden. Prozradíte?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.14 23:16

No klobouk dolů, obdivuji hlavně tu trpělivost. Kabát by měl šít profík.

Chemijane
1 příspěvek 8.2.14 12:51

Přijde mi, že největší rozdíl je v tom, že to Ada šije pro sebe, nikde se to nesnaží prodat (jako někteří na Fleru) ani se nehonosí značkou jako je Dior, kde by dokonalost měla být samozřejmostí. Osobně mi kabát nepřijde ani hrozný ani úžasný, Ada si ušila kabát, jaký chtěla ona, protože takový by nikde nesehnala a chtěla se s ostatními podělit o to, že to taky můžou zvládnout, i když to nebude úplně perfektní. Já osobně moc obdivuji, že někdo zvládne něco takového ušít. :) Já sama se pokusila ušít jenom kosmetickou taštičku, a ten výsledek bych nepřála nikomu vidět :D

šklíba
11 příspěvků 12.2.14 16:50

Inu je příjemné vidět, že i Adu potrápil kabát a že možná přeci jen nejsem až tak levá, jak jsem si po vlastní zkušenosti s šitím kabátu myslela. Ušít kabát prostě je vyšší dívčí. I když, abych byla férová, já k práci měla odborný dohled, tudíž se mi nestalo, že bych výpustkovky šila v kuse, to by mě Barčí asi natáhla žehlicím prknem po kebuli (navíc, já ty kapsy mám na líci). Mimochodem, kabátový stojáček se nemusí nutně ucpávat rolákem nebo šálou, ten můj si vystačí sám. Minimálně při teplotách nad -10 (na druhou stranu kabát je díky své těžkotonážnosti nositelný při teplotách ne vyšších než -5)

Alatriz
57 příspěvků 14.2.14 22:13

Vždycky je mi líto, když nekdo umí fantasticky šít a to svoje umění takto zašlape do země. Strašlivá barva, usedlý střih, staromódní délka. Ada skvěle kritizuje, ovsem s jejím vkusem si jistá nejsem. klasický nadčasový kabát nemusí přeci znamenat staromódní. Co třeba klasický dvojřadový s klopami nebo na zavázání ve stylu Max Mara. Tohle tedy opravdu ne-e.

einmalig
13 příspěvků 14.3.14 15:32

Kabát OK, ale moc nechápu co je na něm cituji… ideálně trochu jiný než ostatní kabáty.
Nevím jestli jsem mimo, ale zdá se mi úplně normální, nic neobyčejného.

Alterations
753 příspěvků 2.5.14 16:20

@Cinderella1978 Kdyby byl ten kabát ještě z kvalitnější látky, snad by ještě potřeboval podložení rukávové hlavice měkkým materiálem, a kdyby měla Ada žehlicí lis na kabáty, nebo ho dala napařit někam, kde ho mají, a kdyby měla šikovnou manekýnu, stylistu a fotografa… tak byste nepoznaly rozdíl mezi oběma bleděmodrými kabáty. Vůbec by nevadilo, že model není zrovna dechberoucí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.14 09:35

Taky jsem si letos v zimě ušila kabát, není dechberoucí:-)ale myslím že se povedl:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.14 09:37

Plánuju na zimu další, tentokrát trochu veselejší:-)

Alterations
753 příspěvků 22.7.14 15:08

Vypadá velmi dobře. Límec, rukávové hlavice, kapsy i skryté zapínání vypadají v naprostém pořádku. V poslední době mám problém najít vhodný vliselín do předních dílů kabátů, okrajů rukávů, límců atd. Všechno se mi zdá příliš tenké, měkké a beztvaré. Co jste tam dala vy?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.14 21:09

Díky za pochvalu, vliselín jsem mela takový středně silný, netahavý a slabý do pásku-vazačky. dokonce i dobře drží nažehlit šel krásně:-)

nasokes002
14 příspěvků 19.3.17 22:53

Já bych do toho dala černé knoflíky a hned by to bylo o něčem jiném, ale i přesto velká poklona nad dobrým výkonem! Kdyby někdo nechtěl šít, tak může vybrat pěkné třeba zde: https://moda.inspirater.cz/damske-kabaty/

Příspěvek upraven 26.05.17 v 23:50

kerma.i
1 příspěvek 1.12.17 17:36

Jsem amatérská švadlenka cca 28 let. Střihy z Burdy mi vždy seděly, ale momentálně je mám na zazimované chatě, takže pouze krátká otázka. Chci se pustit do šití tzn. flaušáku-látka 70% vlna 20% kašmír a 10% polyamid, na výšku 158 vel. 38-40 a střih princes viz:
https://www.miabella.cz/…veho-strihu/
Pls kolik metrú látky 150 šíře musím koupit?
Děkuji za radu.

Alterations
753 příspěvků 2.12.17 16:59

Délku kabátu plus délku rukávu.

AnoNe
884 příspěvků 6.12.17 19:09

Kdyby to mělo být hodně áčkové nebo členěné, tak možná víc… Na střihy se spotřebou se můžete podívat i na stránkách burdy, třeba tam bude i ten, co chcete šít: http://www.burdastyle.com/…ore/patterns?…

natal717
1 příspěvek 6.3.20 23:21

Zdravím, chcela by som sa opýtať, či by ste mi nemohli poslať rozmery na tento kabát alebo aspoň strih. konečný výsledok sa mi veľmi páči no bohužiaľ, som laik do týchto vecí. ak s tým súhlasíte, tak by som Vás poprosila o email :)

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Podzimní útok pletacích jehel z Fleru

Autor: Andrea

Ruční práce, s láskou pletené autorské svetry z kvalitní vlny... to... Celý článek

Staří známí

Autor: Ada

Bývá zvykem na konci roku bilancovat. Jak se dařilo, co se... Celý článek