Kabát je to hezký ale ta barva mi přijde krapet mimo. Bledě modrá od hlavy k patě..připadala bych si v něm jako přerostlé mimino.
Jak jsem si šila kabát
30.01.14 | autor Ada

Jistě víte, jak ráda doporučuju kabáty jako alternativu sportovních bund, ve kterých prostě nelze vypadat elegantně, i kdybyste si pod ně vzaly velkou večerní. Ale zase vím, jak problematické je si takový klasický kabát obstarat, má-li být z dobrého materiálu, slušně ušitý a ne moc drahý - a ještě ideálně trochu jiný než ostatní kabáty, aby člověk mohl být pyšný, že sehnal něco, co hned tak někdo nemá a co ho prostě okouzlilo.
Na letošní zimu jsem si ušila světle modrý kabát z krásného materiálu. Na páteční večerní courání po různých zahulených prostorách mám bundu, na retro náladu zelený swing coat, na zachumlání maxikašmírák... ale chyběla mi nějaká čistě dámská klasika.
Vzhledem k použitému materiálu kabát působí hodně měkce a také byl občas problém přimět ho při šití pomocí výztuží a žehličky k poslušnosti. Určitě vidíte, že pravý přední díl (ten navrchu) nevisí úplně perfektně. Pro zákazníka by to asi nebylo, ale to mě naštěstí nemusí trápit, protože ho hodlám nosit až do roztrhání :)
Materiál
Abych měla něco extra, podívala jsem se po materiálech z jiných zvířat než z ovcí. Kašmír je lehký a teplý, ale kašmírák už za prvé mám, za druhé je to hodně drahý materiál a za třetí je choulostivý. Velmi hřejivá je velbloudí vlna, která je ale k dostání v podstatě jen ve velbloudí a černé barvě, což jsem nechtěla.
Kdysi se mi v sekáči dostal do ruky plášť ze směsovky s vysokým obsahem angorské vlny a žasla jsem, jak je lehký. Není se čemu divit, vlákna angorské vlny jsou dutá a uvnitř je vzduch, proto ta lehkost a také výhřevnost. Napadlo mě tedy najít někde podobnou látku. V mém oblíbeném německém e-shopu jsem objevila směsovky ze 40 % angory a 60 % střižní vlny v několika barvách, z nichž se mi nejvíc líbila tahle pomněnkově modrá s odlesky do šeda. Je to poměrně neutrální barva, ale ne obvyklá černá nebo béžová.
Delší vlas látky zajišťuje příjemnou huňatost a je, jak jsem se už přesvědčila, docela dobře čistitelný. Prach či blátěné cákance se totiž přes chlupy nedostanou až na tkaninu, kde by se zažraly, a dají se v pohodě vykartáčovat.
Podšívka
Podšívka je z českého obchodu a ke kabátu se skvěle hodí: má skoro stejnou barvu a decentní klasický vzor kohoutí stopy.
Střih
Střih jsem vybrala raději hotový, našla jsem ostatně přesně takový, jaký jsem si představovala: obyčejný vypasovaný kabát s kapsami ve švech, bez pásku, s fazónou, která se může zapnout až ke krku nebo nechat rozepnutá. Uvažovala jsem i o stojáčku, který jsem nakonec zavrhla jako příliš sportovní prvek (a zase tak praktické to taky není, kabátový stojáček stejně musíte vždycky ucpat rolákem nebo malou šálou, aby vám do něj nefoukalo). Střih jsem poupravila na své míry a prodloužila. Nemám ráda, když mi mrznou kolena, takže jsem zvolila délku až do půli lýtek.
Šití
Kompletní postup zde popisovat nebudu. Jestli už jste nějaký kabát šili, tak ho znáte, a jestli ne, stejně bych vám doporučila koupit si hotový střih, ať už samostatný nebo v časopise, a řídit se přiloženým návodem. Vlastní sešití dílů ostatně není tak těžké, je to několik dlouhých, skoro rovných švů + vsazené rukávy... Ukážu vám ale nějaké detaily.
Paspulka ve švu mezi podšívkou a podsádkou
To, co vidíte na fotce, je šev mezi podšívkou a podsádkou předního dílu (ještě nesežehlený). Když kabát rozepnete a rozevřete, z rubu uvidíte našitý pruh vrchního materiálu, kterým je vlastně podložené zapínání - tomu se říká podsádka. K podsádce je teprve přišitá podšívka. Dá se tam přišít jen tak, nebo si můžete šev zpevnit a ozdobit všitou paspulkou.
Ta se všívá při sešívání podsádky a podšívky, šije se všechno najednou:na fotce dole vidíte vespod podšívku lícem nahoru, paspuli (přeložený šikmý proužek), vrchní látku lícem dolů. To tmavě šedé je nažehlovací výztuha na rubu látky předního dílu.
Mřížka
Nažehlovací mřížka je proužek voskovaného papíru s nanesenou mřížovanou vrstvičkou tavného lepidla. Proužek se nažehlí na látku (lepidlem pochopitelně dolů) a papír se strhne. Přiložením dalšího kusu látky a přežehlením se lepidlo znovu roztaví a oba kusy látky se slepí k sobě. Hodí se to na záložkách (zahnutých lemech, např. na rukávech, na dolním okraji), které pak dobře drží. Pomocí mřížky je možné bez šití zkrátit kalhoty.
Výpustková kapsa
V podšívce jsem si udělala malou kapsičku. Ne že by k něčemu byla, kdybych do ní strčila mobil nebo kapesník, byla by zvenku vidět boule. Možná tak na nějaký tenký doklad... Ale hlavně jsem si chtěla vyzkoušet, jak se taková kapsa šije.
Na rub místa, kde bude průhmat kapsy, se nažehlí výztuž.
Na líc místa, kde bude kapsa, se pak našpendlí nebo nastehuje obdélník látky. (Nemusí být sešitý ze dvou kusů. Využila jsem látku na podšívku tak dokonale, že jsem ve zbytcích nenašla kus, ze kterého by se kapsa dala vystřihnout celá, takže jsem musela nastavovat...) Průhmat kapsy, který máme z rubu podlepený vlizelínem, bude v prostoru obklopeném špendlíky.
Potom se látka zase obrátí na rub a prošije se obrys budoucího průhmatu.
Průhmat kapsy se prostřihne tak, jak vidíte na fotce: uprostřed rovně, v rozích do šikma až téměř k linii šití.
Látka kapsového váčku se teď protáhne vystřiženým otvorem do rubu.
Pohled z lícové strany: kapsový váček zmizel uvnitř, zůstaly jen okraje, přehnuté přes vyztužené švové přídavky. Zbývá co nejvíc zatáhnout látku na krátkých stranách průhmatu, aby se tam nekrabatila, a celé to pěkně vyžehlit.
Nakonec z rubu přišijete druhou půlku kapsového váčku (druhý obdélník, stejný jako ten první) a máte hotovo.
Hezký, přehledně rozkreslený návod na výpustkovou kapsu i další druhy kapes najdete v knížce Průvodce módním šitím (Lorna Knightová, vyšlo u Slovartu). Ještě jsem ji v některých obchodech viděla, takže jestli nemáte a šijete, doporučuju rychle koupit, než bude úplně rozebraná.
Podšívka v rukávech
Existuje víc způsobů, jak přišít podšívku. Já volím ten nejméně náročný na prostorové přemýšlení, totiž přišít strojem po obvodu kabátu a zbytek (kus spodku, rukávy) dodělat ručně.
V rukávech i na spodním lemu kabátu by měla být podšívka přišitá s mírnou rezervou, tj. aby byla o kousek delší. Podšívka tak má prostor k jistému pohybu a netahá za vrchní látku.
Ukázka rubu rukávu: podšívka je přišitá krajem ke kraji záložky. Rezerva, která tvoří přehyb viditelný na fotce...
...se po přišití přehrne dolů, kde vznikne měkký záhyb (nežehlit!). Při pohybu ruky v rukávu může podšívka volně klouzat po látce, aniž by ji nějak krabatila.
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky