Jak koupit Veritasku

12.10.15 | autor Ada

veritasv.jpg

Občas dostanu dotaz typu "chci si koupit šicí stroj, ale mám hodně málo peněz, můžu si koupit bazarový?". Nebo dotazy na stroje po maminkách a babičkách, zda jsou ještě použitelné, nebo je nutné kupovat nový. Potom jsem pár starších strojů dokonce sama sháněla. Dovolím si tedy pár tipů pro případné zájemce.

Staré stroje, hlavně Veritasy a Luczniky, na kterých se u nás šilo za komunismu, se dodnes těší značné oblibě. Zčásti je to dané jejich vzhledem - jsou to kusy poctivého železa, na kterých jsou plastová pouze kolečka na nastavování délky stehů -, zčásti rodinnými zkušenostmi typu "babička na Veritasce šila třicet let a ten stroj pořád jede". Jistě, babička na Veritasce šila třicet let, protože byla ráda, že ji vůbec sehnala, a chtít za pár roků nový stroj by bylo rozmařilé a obnášelo by to další dlouhé shánění. Samozřejmě to nic nemění na tom, že když si na stroj zvyknete a dobře ho udržujete, nemáte důvod měnit ho za jiný, leda byste chtěli modernizovat.

Papírek, který doprovázel mašinu z továrny Textima. Veritas 8014-35-2 je ten zaoblený šedobílý stroj, který se tak hojně vyskytuje v bazarech a inzerátech. Nálepka "mit Motor" upozorňuje, že jde o elektrický model; motor se na tento stroj montoval zvlášť, protože byl původně šlapací.

Mimochodem, kdybyste si tento typ kupovali, dávejte si pozor, jestli není bez motoru! Šlapací kusy se většinou nabízejí i se stolkem a mají šlapací desku spojenou řemenem s hnacím kolem. (Pokud samozřejmě nechcete konkrétně šlapací. Když už stroj bez elektriky, radši novější než starou Minervu, která sice vypadá krásně starožitně, ale šije jenom rovně.)

Šicí stroje se prodávaly rychle, tenhle vyšel 6. května z německé továrny a 12. června už si ho někdo koupil v domácích potřebách v Třebíči. Za macatých 3500 Kčs, v roce, kdy byla průměrná mzda podle Českého statistického úřadu 2313 Kčs. Když se to přepočítá na dnešní mzdu, byl by za ty prachy stroj, který nejen šije, ale taky vyšívá a quiltuje. Dobrý domácí stroj na úrovni tehdejší Veritasky se dnes koupí za půlku dělnické mzdy, která je hluboko pod tou statisticky průměrnou.

A za kolik se koupí starší stroj z druhé ruky v dobrém stavu? Podle mé zkušenosti je to 700-1000 Kč. Může to být i polovina, ale tam už to bývá bez záruky a stroj je potřeba vyčistit, namazat a někdy i seřídit, a nemusí se to úplně povést. I kus poctivého železa se při špatném zacházení může nenapravitelně ohnout.

V poslední době jsem kupovala několik starších strojů, některé šly do šicí dílny v brněnské Industře, dva byly pro kamarádky. Většinou šlo právě o Veritas 8014/35, ale kupovala jsem i Veritas 8014/40.

Nejčastější u nás se vyskytující modely jsou:

Veritas 8014/35

(stroj má sundaný čelní kryt)

Veritas 8014/36

(šlapací verze s koženým řemenem, který prochází otvory v desce pod stůl)

Zdroj: https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQPOCK9jy5dTjvDZICQW3M3_V-vKeEup8YXZS3F_DGj-LGY1LvFN5OeBsIj

Veritas 8014/40

(kufříkové provedení v plastové vaničce)

Zdroj: http://medien.markt.de/bilder/2010/10/18/23/3885d70e/medium_image/0/naehmaschine_veritas_8014_40.jpg

Veritas 8014/29

Zdroj: http://www.naehmaschinen-schultz.de/templates/NewYork/img/FFCC33/Veritas/Veritas1.JPG

Veritas Rubina

Zdroj: https://tegemine.files.wordpress.com/2013/10/pa193876.jpg

Kromě Veritasek se prodávají také staré Luczniky, typicky Predom 438, jehož vnitřnosti jsou prakticky stejné jako u Veritasek (popravdě, na jednoduchém mechanickém šicím stroji není moc co vymýšlet). Stejně jako na stroje značky Veritas, i na Luczniky se dnes dají koupit náhradní díly a příslušenství a opraváři s nimi mají zkušenosti.

Jak vybrat starý stroj, když ho kupujete na inzerát? Osobní vyzvednutí je vždycky nejlepší, a když můžete stroj vidět v provozu, tak je to úplně ideální. I když jste začátečníci a šít neumíte, pokud vám majitel na stroji kousek ušije a vidíte, že stehy jsou rovné, nedělají se na nich kličky (tj. vrchní a spodní nit se svazují bez problémů) a stroj nevydává podezřelé zvuky (kromě cvakání tupé jehly, které se dá vyřešit výměnou jehly), je stroj pravděpodobně v pořádku. Stalo se mi, že jsem šla k jedné paní pro stroj a ta mi hlásila, že stroj funguje, ovšem nějak nešije. Sama šít neuměla a ve stroji měla jako zkušební kousek látky úplet, který jehla pochopitelně zadupávala do podavače. Na tkanině bylo všechno v pořádku a stroj jsem mohla bez obav koupit.

Dalším zádrhelem může být povolený vypínací šroub (to není závada, ale vlastnost - tímto kolečkem se odpojí šicí mechanismus a stroj běží naprázdno, takže je možné využít navíječ cívek, aniž by u toho pracovala jehla) nebo prokluzující klínový řemen (na většině strojů schovaný pod krytem; motor pracuje, kolečko se točí, ale řemen nejede).

Když vám stroj prodává někdo, komu ležel doma po babičce, nemusí vědět, že k takové závadě může dojít. V inzerátech pak bývá napsáno něco ve stylu "motor běží, ale stroj nešije". Vypínací šroub se jednoduše utáhne, prokluzující nebo poškozený řemen je možné vyměnit (řemeny na staré stroje se dají koupit i na internetu, pokud víte typ, nebo v některých obchodech se šicími stroji a u opravářů), ale někdy stačí posunout rameno, na němž je připevněný motor, a řemen tak napnout. Pozor, nesmí být napnutý moc, při zmáčknutí prstem by měl mít tak centimetr vůli. Při našponovaném řemenu se rychleji opotřebovávají ložiska.

Dobrým vodítkem pro kontrolu stavu je také vzhled stroje. Špinavý a orezlý stroj se nejspíš nějakou dobu válel někde ve vlhku, třeba ve sklepě, a může být napadený rzí i zevnitř. V takovém případě, ale i v případě, že se na stroji déle nešilo nebo jde nějak ztuha, není špatné podívat se dovnitř. Nebývá to těžké, většina strojů má čelní a horní kryt, které jsou někdy jen nacvaknuté (nepřišroubované) a dají se snadno sundat. Pokud prodejce nemá návod, najděte si ho na internetu, např. na uloz.to jsou návody na obě nejběžnější Veritasky, 8014/40 i 8014/35.

Vnitřek stroje Veritas 8014/35 vypadá takhle:

A zespodu, po vyklopení ze stolu nebo podstavce:

Do mechanismu se nebudete dívat jen při koupi, ale pravidelně, protože stroj je potřeba čistit a mazat, takže vědět, jak se sundávají kryty, se rozhodně hodí. Při koupi se především podívejte, jestli jsou součástky nepoškozené, bez rzi a viditelných vad. I kdybyste stroj koupili bez prohlídky, doma ho určitě rozdělejte! Mechanismus může být zanesený chloupky z látek, někdy přímo ztuhlou černou špínou, a i když je čistý, možná není namazaný (součástky jsou suché). Často se to pozná i podle toho, že stroj šije poněkud ztuha.

Prach a chloupky očistíte tvrdším štětcem a hadříkem, na zatuhlou špínu návod doporučuje nalít na mazací body (viz návod) petrolej a potom nechat stroj chvíli běžet, aby se usazeniny rozpustily a vytekly. Jako ideální mazadlo je pochopitelně uveden olej na šicí stroje. Podle mého kamaráda technika se pro rozpouštění špíny u strojů používá také tekuté mazadlo WD40. Na samotné mazání stroje se vzhledem ke své konzistenci nehodí. Olej na šicí stroje koupíte prakticky v každé galanterii, nebo si můžete vybrat v některém e-shopu. Olej na mazání stroje musí být dostatečně viskózní, ale ne tuhý (jako vazelína), a musí se na něj co nejméně lepit prach, proto nejsou vhodná silikonová maziva. O tom, že nejpraktičtější je klasická olejnička s delším tenkým hrdélkem se asi nemusím zmiňovat. Spreje jsou na malé domácí stroje trochu zbytečný kanón, mít mastno kolem šití není nic moc.

Je lepší kufříkový stroj nebo stroj se šicím stolkem? Odpověď na tuto otázku záleží jen a jen na vás. Na manipulaci je to zhruba totéž, ale stůl pochopitelně zabere víc místa. Kufříkový stroj můžete někam uklidit a vyndavat ho jen na šití. Stroj zasazený do stolu lze předělat na kufříkový, ale budete potřebovat někoho, kdo vám k němu udělá podstavec - pro šikovného kutila by to nemělo být těžké. Samotný stroj bez podstavce jen tak na stole stát nemůže.

Stačí stehy na starých šicích strojích na moderní šití? Moderní mechanické stroje se výběrem stehů od těch starých často zase tolik neliší, jen elektronické stroje mají mnohem větší škálu. Staré stroje zvládají rovné stehy, cikcak (entl), pružný cikcak, podle modelu mívají i ozdobné stehy, různé slepé stehy nebo usnadňovače na šití knoflíkové dírky. Tento základ stačí na běžné šití i na šití úpletů - viz tento článek, kde jsem demonstrovala šití trička bez použití speciálních stehů či strojů.

TIP Admina: Projděte aktuální nabídku Veritasek od na Bazaru eMimino.cz"

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Betynka02
384 příspěvků 13.10.15 06:57

Nejsem zrovna ekologická aktivistka, ale potěšilo mě, že je po starých „mašinách“ sháňka!
(Momentálně se smiřuji s faktem, že mi opravář doporučil pět let starou pračku vyhodit. Patrně odešly ložiska, jejichž výměna by opraváře stála život a mě kupu peněz.)

Hezký návod, početla jsem si, ač Veritasku nesháním.

Cesnekacka
282 příspěvků 13.10.15 20:38

@Betynka02 - To mě mrzí, ale asi Vás trochu ošidil - mě je manžel, u automatky, vyměnil - cca 2 hodiny práce…

Betynka02
384 příspěvků 14.10.15 08:02

@Cesnekacka
Prý není automatka, jako automatka, do mé LG se prý hůř „leze“, ale dám manželovi šanci. :-D
Díky za info.

maarcy
92 příspěvků 13.10.15 08:05

Na nákup staršího stroje bych si vzala sebou asi odborníka - tedy pokud nejsem švadlena. Brala bych jej pouze v nouzi či jako druhý stroj pro nějaké hrubší šití - např. Lucznik ušije bez problémů i kůži nebo koženku (tedy aspoň ten můj), nové stroje mají různé typy stehů třeba pro úplety a to snad bylo jen na novějších veritaskách. Nerada vyhazuji funkční věci, ale občas je to nutné pro usnadnění a zkvalitnění práce.

moi-bebe
223 příspěvků 13.10.15 10:18

Ha! Já mám asi dva měsíce tu Veritasku z prvního obrázku. Elektrickou, i se stolem, za krásných 500 Kč. Pán stroj před prodejem vyčistil, máma mi to doma schválila, vysvětlila (má Veritasku cca z 80. let), namazala, a šije to jak z praku!
Jako začínající švadlenka si nemůžu stěžovat, navíc, když je to i se stolem, mám tak „svůj“ kouteček, na který mi nikdo nemůže a dělám tam i jiné věci kromě šití. Doporučuji. :)

Renee
188 příspěvků 13.10.15 12:41

Na mámině Veritasce jsem šila dlouhá léta, pak jsem ji věnovala (už nevím komu) a pořídila elektronický, poměrně drahý stroj. Jinými slovy, udělala jsem si radost.

Nutno ale říct, že v 99 % případů bych si s Veritaskou vystačila dodnes, a to šiju i poměrně komplikované věci. Byla fajn.

Cagot
88 příspěvků 13.10.15 15:35

Jé, úplně tu zavanula vůně maminčiny mašiny Veritas 8014/40! (Babička šila na Ladě, ta voněla zas jinak)

matapeprna
34 příspěvků 13.10.15 17:50
Veritas Famula

Dobrý den, dneska jste mě článkem potěšila, zase jsem se dozvěděla něco nového o té své mašině i dalších stařešinách:). Prosím o radu, mám Veritas FAmula a pokusila jsem se uvolnit ten vypínací šroub pro odpojení jehly. Ale nějak se mi nedaří, jehla stále jede. A to jsem zabrala docela dost. Nemáte s tímto typem zkušenosti? Návod jsem na netu nenašla. Veritas Famula, č. 4690. Jestli to vůbec jde.. Děkuji.

opal_k
131 příspěvků 14.10.15 09:38

@matapeprna: Chcete jehlu „vypnout“ (aby se nehýbala při navíjení nitě na cívku atd.), nebo odpojit ve smyslu vyndat ven to místo, které drží jehly? To první se dělá povolením kola na ruční otáčení - to velké plastové vpravo nahoře, střed se povolí oproti obvodu. To druhé se dělá zmíněným šroubkem - vlevo tam, kde je patka na uchycení jehly. Píšu to po paměti, jestli to nestačí, napište do SZ. Možná někde najdu i návod. Jinak Famula je super, na rozdíl od strojů na fotkách má volné rameno, což dost pomáhá při šití úzkých věcí. Kupovala jsem ji v roce 1986, stála 4.600, tedy mé celoroční studentské příjmy, a sehnal ji strejda jako těžkou podpultovku.

matapeprna
34 příspěvků 14.10.15 16:15

@opal_k Nojo máte pravdu, mohl by to být i jiný šroub :), ale šlo mi o to první - při navíjení cívky. Za to kolečko uprostřed velkého kola jsem brala, teď už opravdu sílou, v protisměru. Tak jak je i na tom obrázku a u ostatních. Děkuji Ado.
Jde to velmi ztuha, ale jde s ním i točit (několikrát 360°) a přitom se zvolna pohybuje i jehla. Velké ruční kolo přitom stojí (držím druhou rukou). Hmmm tak asi se budu muset podívat do útrob, jestli vám to jde, tak to taky musí fungovat. Jestli se to někde nezaseklo. Zatím jsem vždy navíjela s běhací jehlou :), to by bylo fajn, kdyby to fungovalo a šlo jí vypnout.
S volným ramenem je to tak :), je to super, brala jsem že to je tak automaticky vždy, ale podle fotek u starých strojů asi není…
PS: opravdu si neumím představit dát tolik peněz jak píšete i jak má Ada v článku. Za jeden stroj (při přepočtu na dnešek), včetně toho shánění…

Příspěvek upraven 14.10.15 v 16:15

Ada Pekelná
973 příspěvků 14.10.15 10:49

Mělo by to jít normálně jako na jiných strojích.

matapeprna
34 příspěvků 2.11.15 13:06

@opal_k @Ada Pekelná Děkuju za odpovědi, i SZ. Hned jsem se do toho pustila a pěkně si stroj rozštelovala :(. Což mě mrzí, protože teď neprošije, ani pár vrstev úpletu, prokluzuje. A to předtím nedělal. Asi jsem tam něco moc povolila, vypínacím šroubem jde točit na obě strany jen s malým odporem atd. Tak jen kdyby to někdo řešil a následoval, tak bacha na to ;).

marra53
1 příspěvek 25.7.16 08:02
navíjení u Veritas 8014/35

Koupila jsem si Veritas 8014/35 a zdá se podle stavu moc nepoužívaná. Promazala jsem ale za žádnou cenu nemohu povolit šroub u ručního kola abych mohla navíjet s vypnutou jehlou. Nedaří se mi a lámu si hlavu s tím, jestli to někdo nějak nepřetáhl nebo prostě nevím… Mohu poprosit o radu nebo raději vyhledat opraváře? Moc děkuji

Příspěvek upraven 25.07.16 v 08:03

Chany
932 příspěvků 13.10.15 19:47
Hm

Mám Veritas 8014/35 a nedám! Byla fuška ho sehnat, to byly fronty v den, kdy pár kusů strojů ( na jedné ruce by se dalo spočítat) přivezli do obchodu!! Chtěla jsem jen Veritas a nad dostupnějším Lucznikem ohrnovala nos. Stará dobrá německá poctivost a důkladnost. Ten přežije generace…

opal_k
131 příspěvků 14.10.15 09:41

Když jsem dávala svůj výše zmíněný Veritas Famula k drobné opravě, pán na se něj chvíli nábožně díval a pak rezolutně pravil: Toho se nikdy nezbavujte! (tuším že následovala poznámka o tom, že kdyby přece, vím, za kým jít)

matapeprna
34 příspěvků 14.10.15 16:18

No vidíte a když manžel šel koupit nový pedál tady k místnímu opraváři a řekl jaký je to typ stroje.. tak mu ten opravář řekl, že je to krám a jestli odejde něco uvnitř, tak už se to nedá opravit. A přitom na netu se stále prodávají náhradní díly i do starších.
@opal_k Nemáte úplně čistě náhodou porovnání hlučnosti V. Famuly a jiného „současného“ stroje?

Renata-střihy
11 příspěvků 16.10.15 21:05

Mně opravář řekl, že kvalitních strojů se netřeba zbavovat - jedno jak jsou staré. Mám overlock, snad 15 roků starý (možná i víc, kupovala jsem jej již použitý) a nový šicí stroj, oboje značku Pfaff. 100% spokojenost s obojím. Overlock je sice již zastaralý (nemá možnost měnit šířku stehu), ale šila jsem na novějším, ale asi levnějším, a je to rozdíl. Pfaffka, i když stará, vyhrává. I opravář (servisák) říkal, že je úplně v pořádku a že je dobrý.
Veritasky si doteď pořizují i profi krejčové - například do kurzů a podobně. Poctivá práce :-)

Karja
4837 příspěvků 14.10.15 13:30

Jo, tak to my doma máme ještě tenhle stroj (obrázek stažen z internetu). Před cca 5 lety se na tom ještě šilo:-D. Steh to bude mít předpokládám jen jeden:-D. Já jsem se na tom učila šít jako školačka, tak si to moc nepamatuju, ale vím, že mě hrozně bavilo šlapat:-D.

MP blanka
3018 příspěvků 14.10.15 14:36

Na starú Veritasku nedám dopustiť. Dostala som ju k mojim 18- tinám / teraz mám 66 /. Pretože som krajčírka, stroj sa toho už našil a splatil sa mnohonásobne! V súčasnosti mám síce aj 3 ďalšie stroje, ale šijem aj na Veritaske, a celý ten čas bez problémov. Raz bola v oprave, a inak stačí len poctivo mazať, čistiť, a správať sa k stroju slušne. Už dávno hovorím, že by som mohla firme poslať tisíc ďakovných pozdravov, a nie je pochyb o tom, že stroj bude vítaným predmetov dedičstva!

matapeprna
34 příspěvků 14.10.15 16:21

@Karja Podobný šlapací máme taky. Bobbin. Jeden steh, ale prošije všechno! A na něm stojí ta stará Veritaska :))). A ta teď jede skoro denně. Jen si ještě si pořídit lepší židli… a větší pokoj ;).

z maloměsta
49 příspěvků 14.10.15 18:08

Mám po tchýni šlapací stroj s nápisem Royal, a kdyby uměl entlovat, ani jsem nepořizovala nový. mám v plánu dát ho na generálku, zatím ho využívám jako šicí stůl. k nezaplacení;)

Cimrwoman
42 příspěvků 15.10.15 16:31

Minerva - moje láska! Je tak krásná a vůbec nevadí, že šije jen jedním stehem. V pubertě jsem si na ní z kousků kůže ušila bundu, prošije i džínovinu i filc. Stojí teď sice na chalupě na půdě, ale nikdy jí nikomu nedám. :-)

Renata-střihy
11 příspěvků 16.10.15 21:13

Já se učila šít na šlapací Ladě a pak na Singeru. Krásný pravidlený steh, prošily úplně všechno, co jsem tam dala. Nová el. Toyota za 6000,– šla za krátko na půdu (šunt). Přijde mi, že buď je dobrý hodně starý poctivý stroj, nebo nový, ale už hodně drahý. Buď profi nebo hobby, ale tak od 15000,– nahoru. Záleží, co od něj člověk očekává. Ale šlapací Lada nebo Singer se s novým levným el. strojem nedaly srovnat.

zuzulique
318 příspěvků 14.10.15 14:29

Tiez mame doma Veritas po babke, je to moja srdcova zalezitost, naucila som sa na nom sit :-) aktualne uz je mimo sluzby, planujem si kupit novy sijaci stroj, ale tento v sebe nesie kopec peknych spomienok :-)

DanaP
170 příspěvků 14.10.15 17:15
Náhradní díly

Asi před půl rokem jsem ke své radosti zjistila, že se k Veritaskám dají ještě sehnat náhradní díly - odešla mi šlapka a kabel k ní a sehnala jsem nové. Bylo by mi líto kvůli tomu kupovat nový stroj.

MP blanka
3018 příspěvků 14.10.15 20:56

Moja pripomienka k dileme, či je lepšie mať stroj kufríkový, alebo stolový.
Bez ohľadu na iné kvality, ktoré môžu byť totožné, ja preferujem stroj stolový. Dala som na radu našej majsterky, ktorá tvrdila, že stolový má lepšiu stabilitu. Ja dodávam ešte aj to, že podla mňa je na tomto type stroja aj lepšie a viacej miesta na prácu.

baretka
5 příspěvků 14.10.15 21:08

Veritaska 8014/36 po mé mamince stará 47 let stále šije (má dokoupený motorek) a já sama jsem si před 25 lety koupila na inzerát 8014/29…nutno dodat, že ta starší je o něco lepší, protože není plastová. Zatím obě stařenky stačí, ale přiznám se, že už pokukuju po novějším stroji…

cb.dada
2 příspěvky 14.10.15 21:56

Tsss…já mám veritas famula electronic!! naprosto skvělá mašina. Prý to byl jeden z posledních typů. Dá se nastavit rychlost šití, šití po jednom stehu, jehla zůstává podle nastavení v horní nebo dolní úvrati. To jsou naprosto perfektní vychytávky. Jen občas vynechává provázání, už je přece jen starší a podle opraváře je už poněkud vyběhaná. A upřímně, používám v podstatě jen rovný steh, někdy klikatý a to je všechno, dírky obšívám stejně v ruce a na lemování mám overlock.Bude mě hodně mrzet, až se s ním budu muset rozloučit. Mám problém najít si odpovídající náhradu, pro kterou bych se mohla rozhodnout.

opal_k
131 příspěvků 15.10.15 08:44

No, to je právě ta moje už zmiňovaná… miluju zastavení v dolní úvrati :-)! Vždycky, když šiju u tchyně, kladu blbé dotazy typu: a jak se nastavuje šití po jednou stehu? a ona se dívá nechápavě. Má asi o 15 let mladší stroj…

M.Rejčová
65 příspěvků 15.10.15 13:26

Krásný článek a ještě lepší diskuse.
Mamina měla šlapací čezetu, jedna sestra Veritas (typ nevím), druhá Lucznika a já rumunskou Nicolletu. Ta byla ve srovnání se stroji sester úplně příšerná a taky je jediná, která sice existuje, ale nic nedělá. Protože z toho, co dělá, by se jeden zbláznil.

Malá poznámka k výrazu „šicí stroje se prodávaly rychle“ - byly to jedny z největších podpultovek své doby, kdy se příliš neřešilo JAKÝ TYP, ale jestli vůbec něco.

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 15.10.15 14:29

Moje máma má stejnou Veritasku jako na tom prvním obrázku (8014/35), jen kufříkovou. Já jsem se na tom stroji naučila šít, dlouhý roky jsem si ho půjčovala, je to dodnes spolehlivej stroj. Loni jsem si konečně koupila svůj (Janome 525S) a rozhodně nemůžu říct, že by ta Veritaska byla nějak horší. Rozhodně míň plastová :-)

Aija
56 příspěvků 19.10.15 10:23

Mám 8014/40 už víc jak třicet let a skvěle jede. Jen jednou byla v opravně, protože syn byl od mala dost destruktor a jednou byl sám doma a moc ho zajímalo co je uvnitř:-)
Jenomže pan opravář byl pěkný šmejd a vzhledem k tomu, že jsem nevěděla, že manžel do opravny jede, tak jsem si nepohlídala cívky a ostatní udělátory. Pochopitelně mi ten šmejd vyměnil originální a kvalitní cívky a patky za hnusně opracované z nějakého hliníku nebo čeho…Při následné reklamaci všechno popřel…Doufám, že si prošil pazoury, zmetek jeden.

LaalaB
787 příspěvků 19.10.15 11:08

Já jsem od tchýně dostala Veritasku 29 a rozhodně si nechci stěžovat. Jsem ráda, že ji mám, protože bych si z nových stroju asi neuměla vybrat. Ale na druhou stranu - vyrostla jsem na mamčině Ladě a to volné rameno mi u té veritasky fakt chybí :-)

DanaP
170 příspěvků 22.10.15 13:38

Dělaly se i s ramínkem. Kamarádka ji měla.

tengu53
1 příspěvek 20.10.15 11:34
Veritas 8014

Měl bych na prodej stroj Veritas nejspíš typ 8014 - jako na obrázku, jen béžový - i se stolem. Cca před dvěma lety byl po delší nečinnosti vyčištěn a prý i seřízen. Šije, jestli dobře to nevím. Zájemkyním/zájemcům jej rád levně odprodám, po Brně a blízkém okolí i dovezu. Info do mailu. Vzkaz pro administrátory: Jestli vás inzertní nabídka nějak pobuřuje, klidně ji smažte…

dagur
283 příspěvků 20.10.15 12:48

Věnuji zdarma 25 let starou veritasku na náhradní díly (možná by se dala opravit?). Pedál je zánovní.

Harka
38 příspěvků 1.2.16 12:28
Veritas - dvojjehla

Zdravím všechny, kdo máte Veritasku. Zdědila jsem zrovna jednu, Famula, poctivá kovová funkční mašina :). Ale nevíte někdo jak max. široká dvojjehla se dá použít? Koukala jsem do návodů, na googlu nesehnala jsem info. Jen vím, že tam jde 4mm. Na lemy by se mi víc líbilo lemováním 6mm. (teoreticky ta dírka dole tak široká je…) Děkuju jestli někdo víte.

josef3206
1 příspěvek 15.10.16 15:59
Manuál

Prosil bych o tištěný návod Veritas 8014/35-2, pokud lze, tak ve formátu PDF. Jinak bych si jej naskenoval a vytisknul podle originálu, který nemám. Děkuji. ******@seznam.cz

edit e-mailu adminem

dafido
1 příspěvek 17.2.19 20:14

¨Dostala jsem Veritasku 8014/25 a nikde nemohu sehnat manuál. Jde mi především o pouzdro na cívku. Nedaří se mi vytáhnout spodní nit a nejsem si jistá, jestli je právě tam dole všechno tak jak má.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Oděvní svépomoc: základní střih č. 1

Autor: Ada

Před nějakou dobou jsem se vás v anketě ptala, jestli byste měli... Celý článek

Nepadej, prosím tě, nepadej!

Autor: Ada

Zdroj: fler.cz (Jana Luptakova) Máte při pohledu na takové... Celý článek