Jak se (ne)oblékat jako turista

19.07.16 | autor Redakce

* Zdroj: http://peonylim.com; http://nativefox.com; http://topista.com; http://www.thesweetestthingblog.com

Nezáleží na tom, jestli stojí pod Pražským orlojem nebo celá uštvaná posedává na chodníku před Notre Dame. Jediný pohled stačí na to, aby vám její identita byla jasná: stojí před vámi česká turistka.

Můžete ji považovat za opak základního modelu turisty. Oproti vysmívaným kouskům balí to nejlepší, co v šatníku má. Koneckonců chce přeci ukázat, že není žádný Čecháček. Jenže dvě věci si stylem posedlá turistka neuvědomuje. Ani za hranicemi není všechno růžové. Ponožky v sandálech navléknou i vkusní Francouzi a v zaříznutých leginách se objeví i tlusté Američanky. Věc druhá je jakási falešná představa o tom, jak reprezentativní turistka vypadá.

Mohou za to blogy a Instagram, které vytrvale prodávají vzhled, který má s realitou pramálo společného. Pokud nelovíte uměle stylizované obrázky, ale celý den trávíte na nohou obrážením památek, pak se dovolená v takovém modelu promění v solidní peklo.

Zdroj: http://peonylim.com; http://nativefox.com; http://topista.com; http://www.thesweetestthingblog.comZdroj: http://peonylim.com; http://nativefox.com; http://topista.comhttp://www.thesweetestthingblog.com

Brzy totiž zjistíte, že romantické procházky v úboru Pařížanky nejsou v lodičkách to nejlepší. Stejně budete módu proklínat, až vám ze zpocených rukou začne klouzat nepraktické psaníčko, zatímco z vás nekvalitní polyester ždímá všechen pot. A takzvané travel outfity, to teprve zakusíte to pravé pohodlí. Ve vypasovaných džínách a vysokých botách bude sice čtyřhodinová cesta utrpení, ale to je holt cena za to, že celníci padají úžasem přes přepážky.

Na co dát pozor při výběru oblečení na dovolenou?

Hanba baťůžkářům

Baťůžkáři odmítavě kroutí hlavou, ale my si stojíme za tím, že ruksak na městskou dovolenou jednoduše nepatří. Pro odpůrce batohů může jít o otázku stylu. S batůžkem to především usnadňujete drobným zlodějům. V ochraně před krádeží nemusíte nutně zacházet do extrémů a pořizovat si neviditelný pás na doklady nebo si batoh vyšperkovat sadou zámků. Jako dobrý kompromis poslouží kvalitní kabela/crossbody, kterou budete mít celý den pod dohledem. Před zloději vás ochrání ty, které mají horší přístup - např. tzv. foldover crossbody. Místo laciné koženky se vyplatí vyvézt kousky z kvalitního materiálu, který se hned tak neprodře. Výborná je například klasická opracovaná kůže. A pozor na popruhy. Ty volte raději širší, aby se zbytečně nezařezávaly do ramen.

Zdroj: https://www.madewell.com; https://www.fossil.com, https://www.madewell.com; https://www.fossil.comZdroj: https://www.madewell.com; https://www.fossil.com, https://www.madewell.comhttps://www.fossil.com

Chůze po kočičích hlavách

Těžko říct, kde se vzal nešvar vyrazit na dovolenou v žabkách. Pokud se nechystáte na romantické vycházky, pak sandálky, gladiátorky nebo nedejbože žabky nechte na hotelu. I když současný trend velí, že sportovní boty lze obléct prakticky ke všemu, od tepláků po koktejlky, nejvíc oceníte obyčejné jednoduché tenisky. Po kočičích hlavách se vám půjde lépe, pokud budou mít tlustší podrážku. Marketing se nás v poslední době snaží přesvědčit, že dovolenou prochodíte v tomskách. Boty na městské cestování jsme zatím netestovali, a tak si verdikt rádi přečteme v komentářích.

Zdroj: http://www.urbanog.com; http://www.converse.com; www.toms.com; www.toms.comZdroj: http://www.urbanog.com; http://www.converse.com; www.toms.comwww.toms.com

Na materiálu záleží

Do rozpáleného, prašného města je prodyšný a nemačkavý materiál základ. Jak ho poznáte? Vezměte roh látky a „sežmouejte“ ho v dlani, kde ho držte po 30 sekund, dokud teplo a vlhkost vaší dlaně neudělají své. Pokud je po té době látka rovná, máte vyhráno. Pokud se narovná do jedné, dvou minut, je to pořád dobrá volba. Test prodyšnosti je lehký jako facka. Jednoduše přiložíte ústa na látku a fouknete. Pokud žádný vzduch neprochází, máte v rukou látkovou obdobu igelitového pytle.

Z materiálů se jako nejlepší volba jeví bavlna. Dobře absorbuje pot, je prodyšná a na těle příjemná. Mačká se ale dost, proto je lepší brát na dovolenou kousky s příměsí polyesteru nebo lycry, se kterými se na látce nevytváří nevzhledné zvrásnění. Podobně se chová i len. Lněné kalhoty jsou prodyšné a nelepí se na tělo. Mačkají se ale příšerně. Jestli s sebou odmítáte tahat žehličku, zkuste vlákna nové generace jako lyocell. Mají stejné funkční schopnosti mínus ono protivné mačkání. Na dovolenou můžete vyrazit i s hedvábím. Tedy za předpokladu, že doma necháte dražší a na údržbu náročnější kousky. Volte takové, u kterých na cedulce najdete „washable silk“. Kromě praní odolá i prodření.

Zdroj: http://www.thedarlingdetail.com; http://www.thesweetestthingblog.com; www2.hm.com/Zdroj: http://www.thedarlingdetail.com; http://www.thesweetestthingblog.com; www2.hm.com/

Když už tedy chcete být „trendy“

Pokud přeci jen chcete na dovolené testovat letošní módní trendy, pak je sázkou na jistotu overal s krátkými nohavicemi. Neomezuje v pohybu a v kombinaci s kvalitním materiálem v nich přežijete i cestu. Osvědčí se i oversize trika a košile, které unosíte jako šaty a beztrestně i v kombinaci s šortkami. Oversize košile jsou také jedním z mála kousků, u kterých se snese letos nadužívané šněrování. Nositelné jsou i tzv. cullotes. Se správnými doplňky unosíte kalhoty s rozšířenými nohavicemi přes den i na večer. Pro první účel samozřejmě bez bot na podpatku.

Zdroj: https://www.lulus.com; saltwellfleet.com; http://sincerelyjules.com/Zdroj: https://www.lulus.com; saltwellfleet.com; http://sincerelyjules.com/

V čem se nejlépe cestuje vám?

Autor

Redakce

Redakce Módního Pekla sleduje dění jak na Módním Pekle, tak ve světě módy. Připravuje pro Vás rychlovky a krátké články.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Malvin
309 příspěvků 19.7.16 14:10

Obdivuji turisty s crossbody kabelkou. Já ten batoh na cestách potřebuji. Do crossbody bych nikdy nenarvala deštník, láhev s pitím, svačinu, průvodce, kosmetické a lékárenské nutnosti, peněženku, dva mobily, čtečku, foťák, svetr/mikinu a šátek. A bez toho na celodenní putování nevycházím.

zuzulique
318 příspěvků 19.7.16 15:11
...

Ale batoh vám ľahšie vykradnú…aj keď je praktickejší

Ada Pekelná
973 příspěvků 19.7.16 15:17

@Malvin Na co na výlet čtečku? Kolik kosmetiky a léků s sebou potřebuješ (kromě krému proti slunci a náplastí)? Deštník je nutný pokaždé? Na co foťák, na momentky přece stačí mobil? Myslíš ten výčet vážně, nebo chceš jenom zahájit obvyklou diskuzi na téma „pište si, co chcete, ale já nutně musím nosit velký batoh / sandály s ponožkama / outdoor / cokoli, co je v článku odmítáno“?

Mydri
175 příspěvků 19.7.16 15:28

A tohle, co píšete vy, Ado, je něco ve stylu „ať je realita jaká chce, já budu zuřivě obhajovat to, co jsem napsala do článku, i když lidi budou psát, že jim to nevyhovuje“? Stejná logika.
Do crossbody se absolutně nic nevejde, deštník potřebuju vždy, protože nejezdím k moři, ale na sever, čtečku/knihu rovněž, protože si takhle třeba v kavárně ráda něco přečtu, když odpočívám, případně si knihy kupuju po cestě, a foťák na mobilu nemám rozhodně tak dobrý, abych s ním seriózně fotila, s dovolením si nechám klasický foťák, protože to je větší challenge a zábava, než s jakýmkoli mobilem s padesáti filtry.

Dixie Sunday
418 příspěvků 29.7.16 09:15

Crossbody môže byť aj model tzv. bowler bag a do takej kabelky sa toho už zmestí naozaj veľa.

Gringa.loca
3 příspěvky 19.7.16 16:02

Přesně tak jak píše Ada, crossbody kabelka se mi nejvíce osvědčila na městské výlety, a ostatní tipy v článku též. Vlastně jsem ho pomalu nemusela ani číst, běžně to praktikuji (a největší problém mívám se sehnáním kvalitní obuvi - jako na fotkách výše, ze které nebolí nohy :))
Jinak crossbody kabelka je ještě praktická v tom, že se do ní i lépe „leze“ než do batohu, vše je hned po ruce. Zbytečnému nošení deštníku a dalšího oblečení se dá vyhnout ranní kontrolou počasí na netu (satelitů), z kosmetiky je třeba opravdu je krém proti slunci (a to jak kde), náplasti a ibalgin. Atd…
Holt kdo chce hledá důvody a kdo nechce hledá výmluvy :-)

opal_k
131 příspěvků 19.7.16 22:38

Kdo chce, tak to nosí, a kdo nechce, tak na to má nárok. Je to úplně legitimní, nechtít to, co vy myslíte, že je lepší - tolik k těm výmluvám.

Morgain
5 příspěvků 19.7.16 16:33

@Ada Pekelná: To já teda fakt to všechno taky často nosím.
Záleží na výletu, ale pokud je to výlet na celý den a nepředpokládám, že se vrátím na ubytování (takže třeba vyrazím v 9 ráno a vracím se z půlnocí), tak s sebou obvykle mám cestovní zjednodušenou formu make upu, krém proti slunci, léky na astma (alespoň základní, dýchák a antihistaminika bych měla mít pořád), deštník teda pravda jen v zemích, kde je déšť z ničeho nic běžný - třeba v UK, Dánsku a podobně jo, u moře ne (ale já v létě k moři moc nejezdim, je tam vedro), čtečku, protože poměrně hodně často mám den naplánovaný volněji, s různýma pauzama třeba v pěkném parku si sednout a chvíli si číst (obzvlášť, pokud cestuju sama), foťák - zrcadlovku, protože mě focení s ní baví a cestovaní je jedna z dobrých příležitostí, kdy je i co fotit (oproti běžnému dni v kanceláři, kdy to není zrovna terno :-)).

Sice to často stejně nosím v crossbody kabelce, ale je to teda bezpečnější hlavně v tom, že kdybych s ní někomu chtěla jednu švihnout, tak ho zabiju, jak bývá těžká :-).

claris m
1 příspěvek 19.7.16 16:41

Nevím teda holky jak to děláte, ale já kdybych tahala celý den crossbody kabelku a cajdala po městě, tak asi umřu. A to se fakt snažím do ní nic nedávat, ale i ta trocha věcí se při pár km prostě pronese. Možná teda jezdíte taxíkem, nebo mhd nebo tolik nechodíte jak my, ale tohle zádům už dělat nebudu i kdyby to vyšlo z módy milionX.

Navíc teda jsou i batohy, které jsou moderní, vypadají pěkně a sou na obě ramena. Takže vy si klidně ničte záda, já už si jich užila dost :) a budu nosit batoh i kdyby se Ada na hlavu postavila :P

Morgain
5 příspěvků 19.7.16 16:49

@claris m: Jako pravda, můj fyzioterapeut mě za to pak obvykle nepochválí :-D.
Mě na crossbody kabelce vyhovuje, že je po ruce, batoh musím furt sundavat a nandavat a to je dost opruz. Ale někdy si beru i ten, pokud mám pocit, že by mě kabelka zabila.

zuska_bluzka
39 příspěvků 28.7.16 11:54

Autorka článku asi ešte na turistike v meste nebola, inak by nenapísala, že ruksak na dovolenku nepatrí… nech si skúsi aspoň 10 hodín behania po meste (hoc aj s prestávkami)s crossbody kabelkou (stačí že v nej bude mať peňaženku, telefón, kľúče, nejakú tu mapu/sprievodcu) a myslím, že by ju hneď menila za ten zatracovaný ruksak… po takej týždňovej dovolenke, kedy ťa kabelka prakticky celý deň ťahá do jednej strany môžeš z letiska bežať rovno k ortopédovi. batoh nemusí vyzerať ako ten ktorý vám podaroval deda pred 100 rokmi ako rodinné dedičstvo, dnes je toľko možností ako byť aj s batohom chic.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.16 16:53

Na co fotka, prece staci mobil? ach jo. nekteri lide s sebou tahaji fotak treba proto, ze je foceni bavi a chteji mit fotky hezci a kvalitnejsi nez z mobilu…

isko
1855 příspěvků 19.7.16 19:32

Na co fotak, přeci stačí mobil, ne?

A na co šaty, přeci stačí rifle a triko, ne? ;-)

edit: překlep

Příspěvek upraven 19.07.16 v 19:38

zuska_bluzka
39 příspěvků 28.7.16 12:14

Naco kabelka
stačia kapsy…

-Anna-
187 příspěvků 19.7.16 21:29

Crossbody taška nebo kabelka lehce deformuje „outfit“, městský batoh lehce deformuje „outfit“. Ani jedno není vrchol elegance, ale od turisty vrchol elegance snad nikdo neočekává. Je to zkrátka věc osobních preferencí, spor je zbytečný…

A666
419 příspěvků 19.7.16 22:04

Nevím, ale kdy jindy člověk s sebou cíleně bere foťák, protože bude fotit, než na dovolené? Já teda například v NY nedala foťák z ruky a mám to tak v každém městě, kam se jedu podívat :) Mám naštěstí teda jen ultrazoom, který se vejde do kabelky, se zrcadlovkou by to bylo horší…
Mě se teda osvědčilo vyrážet na dovolenou s partnerem - já mám tu malou crosbody, kams e mi akorát vejdou doklady, deštník a zmiňovaný ultrazoom no a dostatek pití, svačinu, něco lehkého přes sebe, lékárničku a spol táhne v batohu na zádech manžel - ideální řešení :D

A666
419 příspěvků 19.7.16 22:13

Jinak teda já osobně chápu, že to mají rúzní lidé se svými potřebami různě - mám známé, kteří nepotřebují za půl dne vypít ani hlt vody, já bych uschla, takže minimálně 0.5 litrová láhev, radši 0.75 litrová je pro mě nutností… stejně je to s jídlem a samozřejmě i třeba s tím deštníkem nebo foťákem…

Mimoon
42 příspěvků 20.7.16 00:23

No, popravdě, i když mám mobil se supr výkonem, bez foťáku bych na dovolené nešla vůbec nikam. Už se mi párkrát stalo, že ty nej záběry mi právě kvůli vlastní pohodlnosti utekly. Mobil prostě všecko nevezme. (I když na fotopříslušenství mám stejně brašnu a většinu času ho nosím zavěšený kolem krku…) Navíc, pokud člověk mobil používá i jako navigaci (což je v neznámém městě veliký benefit :-D), jde baterie dost rychle do háje. Se vším ostatním ale souhlasím… není třeba s sebou tahat úplně všecko. Btw. vyplatí se i malá crossbody fakt jen na peníze a doklady a věci, které člověk chce mít pod kontrolou - a na záda batůžek s tím zbytkem. Krom toho, že se to rozloží do dvou bodů (a popruhy tím pádem neřežou ani u jednoho tolik), to, že nemáte všechno v batohu, dává kapsářům kolem jasný signál: do tohohle báglu se ani nevyplatí sáhnout, tam nic nebude…

Příspěvek upraven 20.07.16 v 00:24


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.16 11:55

@Ada Pekelná Páni, asi radši zaveďte moderovanou diskuzi aby náhodou nemohl mít někdo jiný názor. Výčet @Malvin mi přijde naprosto normální, pokud jdete někam opravdu na výlet.
Možná mělo být upřesněno, že se článek zabývá pouze okrajově tématem a je naprosto zbytečný„turistkami“, které vyrazí na pár hodin ven, z toho polovinu stráví v kavárně, aby tu nedocházelo k dikuzím, co lidé nosí na opravdové výlety :)

VandaRybna
3713 příspěvků 20.7.16 14:45

Přiznávám se, že blbější příspěvek jsem od Ady ještě nečetla.

Proč tady má někdo obhajovat, že s sebou i do města nosí léky, foťák a deštník?

Příspěvek upraven 20.07.16 v 14:49

akvarium
15 příspěvků 22.8.16 16:14

Souhlas - čekala jsem něco užitečnýho s pointou. adu čtu ráda.
právě jsem měsíc a půl cestovala po celým světě (korea, japonsko, malajsie, hawaii, new york) - pláže i velkoměsta, vedro bylo hrozný všude, někde dohromady s mohutným deštěm „z čistýho nebe“ - deštník by to ani nepobral :D (takže igelitová pláštěnka až na zem + crocsy - ty úzký páskový)
90% všech ostatních lidí kolem nás mělo na nohách žabky nebo plážový pantofle - jedno, jestli to byli asiati nebo afroameričani nebo „caucasians“ a na zádech batohy :DD někdy hrůzy, někdy moc pěkný herschely :) anebo něco v tom stylu a jedno, jestli to bylo u moře nebo ve městě, kabelku jsem viděla u málokoho - teda v tokiu jo, nějaký pěkný s mickeymousem nebo kittynou tam měla každá druhá :D
a tedy - „uvidět tokio a zemřít“ - myslim, že na módu a peklo se už nikdy nebudu dívat tak, jako dřív :DD (ale má to spirit, to každopádně. nikde jinde by to asi nefungovalo, ale tam zrovna jo)
a za druhý - i lidi, co měli na sobě nějaký příšerný vohoz - třeba tatínci nebo babičky a dědové v central parku :DD měli zas kolikrát vyzařování… no, že ty hadry nebo žabky nebo batohy jsou nakonec uplně fuk ;) ;)

akvarium
15 příspěvků 22.8.16 16:45

Jo, a hlavně jsem čekala, že se dozvim, jak poznat českou turistku - i když mam tak nějak dojem, že se to nepozná :D že český turistky vypadaj dost podobně, jako jiný evropský turistky. zato slečny a paní z ruska byly takový… nezaměnitelný už z dálky :D vypadá to, že jinde na světě je peklo daleko barvitější než v čechách :D

Siv11
212 příspěvků 20.7.16 14:54

Z crossbody kabelky mě bolí záda, ikdyž v ní skoro nic nemám. A pokud se mám courat po památkách ve vedru, tak tisíckrát raději baťoh než jakoukoli kabelku.

Pruhovaná
82 příspěvků 21.7.16 20:59

@Ada Pekelná Ada má pravdu! Na co foťák, když mobil taky fotí? Na co parmezán, když třicítka eidam je taky sýr? Na co kožené sandály, když „crocsy“ od vietnamce jsou taky obuv? A proč šaty do divadla, když džíny jsou také oblečení?
Já tomu držím palce ;-).

Vika1987
7 příspěvků 1.8.16 21:14

Já Vám nevím Ado, ale řekla bych, že každému co jehož jest… Někomu vyhovuje kabelka, jinému batoh ať už z jakéhokoliv duvodu… Netřeba hned kritizovat ostatní za jiný názor a být jízlivá, že je někdo rád připraven na všechno a tahá podle jiných zbytečnosti (deštník, knihu, vodu a základní kosmetiku a léky taky tahám na dovolené všude sebou neb nejsem přímořský povaleč ale obrážím města Evropy, obvykle koncem září či začátkem října). navíc doporučovat kabelku univerzálně taky nejde… Já třeba kabelku nosím jen když se jde večer ven. A to z toho prostého duvodu, že mám problémy s páteří, které jakákoliv kabela, byť kvalitní cross body s širokým uchem, nepřiměřeně zhoršuje… Takže vlastním pěkný kožený městský batužek, který nosím přes týden do práce a na dovolené mi supluje kabelku. A neměnila bych, děkuji pěkně… Se zbytkem článku ale souhlasím.

Peťa Koci
6 příspěvků 16.8.16 16:47

Ado, četla jsem od vás jen pár článků, ale pokaždé si říkám, že asi žijete v nějaké uzavřené bublině, která se vůbec neprotíná s tou mojí.
Zaprvé z hlediska módy bych chtěla trochu narušit vaši představu o tom, že crossbody jsou módnější než batohy. Popruh zaříznutý mezi prsy rozhodně nefiguruje v mojí módní síni slávy. Je fakt, že český výrobce má v designech stylových batohů velké VELKÉ mezery, ale říct, že batoh je přežitek, je módní rouhačství. Zkuste někdy zabrousit do asijských módních online salonů a uvidíte, že kde je vůle, tam je styl.
Nechci tady rozebírat zručnost mezinárodních zlodějů, protože žádného neznám:-), ale myslím, že crossbody hozené na hýždi je rozhodně lehčí vykrást než batoh. S batohem máte kontakt na celá záda a víc cítíte, co se s ním děje. O crossbody, které vám plandá někde u boku, člověk prakticky nemá přehled, pokud si ho nenosí na přední straně těla, což zase vypadá dost divně. Jasně, u malých crossbody je to něco jiného, ale turistika vyžaduje asi trochu víc.
Co jsem zatím viděla na svých cestách, tak většina crossbodíčkářů-turistů nosila větší kousky a samozřejmě jim plandaly vzadu na hýždi a pod tíhou litru vody, foťáku, pláštěnky a dalších věcí jim pěkně naklepávaly stehýnka. Zrovna jsem s relativně malým crossbody chodila pár týdnů po Japonských městech, tak to sama ještě cítím na zadku. A to jsem v zásadě udělala všechno, co jste tady popsala v článku! A propříště říkám rozhodné NE. I když jsem měla popruh jako dlaň, rozhodně si příště koupím batoh, protože bych ráda ještě nějaký pátek měla zdravou páteř, nechci si nařezávat prsa a naklepávat kýty. Zvlášť v kombinaci s těmi volnými outfity z přírodních materiálů popruh mezi prsy vypadal fakt děsně. 
A abych jen nehejtovala, co říkáte na tenhle moc pěkný batůžek ? Takových jsem v Japanu viděla spousty a to ještě hezčích, všech tvarů a velikostí, daly se vzít na rameno jako kabelka, crossbody i batoh, a vypadaly tak bezvadně, že by se daly vzít i do lepších kruhů.
Je to o nápadu.

yoshimi
9 příspěvků 17.8.16 21:39

Tak já nevím, na někoho, kdo se zajímá o módu, máte docela omezený rozhled. Víte, že i batohy můžou být pěkné?

Bublajzz
28 příspěvků 29.8.16 14:08

Teda, já se po tom, co jsem četla to o tom foťáku, musela podívat, jestli to není prostě troll. A ne. Já se bez knížky taky neodejdu a kdybych uměla fotit, tak taky tahám foťák. Moje sestra si dá do svojí crossbody inzulín a už se jí tam nevejde ani peněženka…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.16 15:46

@Malvin uff to je teda nálož :-) každému podle jeho gusta. Já s sebou nosím peněženku, mobil, rtěnku a mapu (někdy), deštník jenom, když prší už od rána :-) jo a papírové kapesníčky

Doudou
1387 příspěvků 19.7.16 15:52

Článek je myšlen spíše na městskou turistiku, ne někam na puťák do hor. :-)

Já crossbody nosím. Co píšete, se mi do ní vejde. Mobil mám jeden, čtečku nemám, svetřík dám přes kabelku, deštník je mini, láhev to samé, svačina je tyčinka (ne, 1 litr a kus chleba v ubrousku nevedu). Léky mám též pro jistotu (vždy po dvou prášcích). Parfém je v cestovním stříkátku. Rtěnka a zrcátko cestovní.
Kabelka je jednoduchá černá kožená, takže jí můžu nosit jak do přírody, tak po městě a klidně i na večer.

Takže já problém osobně nevidím :-)

Lela.Reinke
14 příspěvků 19.7.16 16:03

Není crossbody jako crossbody. Jsou takové, do kterých se Vám vejde vše, co píšete. Možná až na ten foťák. Ten můžete mít v extra brašně, pokud ho tak nutně potřebujete. Existují také tzv. casual kabelky, dle mého kompromis mezi batohem a klasickou kabelkou. Pokud jdete někam do muzea apod. většinou Vás vyzvou k odložení batohu do šatny. Nemluvě o riziku vykraden při cestování např. na eskalátorech.

Příspěvek upraven 19.07.16 v 16:04

carnifax
61 příspěvků 20.7.16 02:25

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.16 14:26

V žabkách ujdu klidně i 20 km, nejen po městě, ale i terénem (ne hory), na letní městskou turistiku bych si je vzala přednostně.

DanaP
170 příspěvků 20.7.16 13:19

A co na to říká váš ortoped?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.16 16:53

Jelikož k němu nechodím, vlastně žádného „svého“ nemám, tak asi nic.

Drako
54 příspěvků 16.8.16 12:17

Tak to bych Vás chtěla vidět jak v žabkách ujdete 20 km. Jedině, když si je ponesete v ruce. V opačném případě jste velice odvážný jedinec.

Isca
960 příspěvků 19.7.16 15:24

Nechápu, proč bych sandálky nebo gladiátorky (mají-li pohodlnou nízkou podrážku) měla nechávat na hotelu a pařila se ve vedru v teniskách.

Příspěvek upraven 19.07.16 v 15:25

Karin
3948 příspěvků 19.7.16 17:09

To ty tenisky musejí být plátěné, a ne polyuretanové ;-)

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 19.7.16 15:31

@Malvin nejak nemuzu prijit na cil vyletu, na kterem bych vyuzila vsechny tyhle veci soucasne v jednom dni. muzete uvest nejaky priklad?

choco_piranha
5 příspěvků 19.7.16 15:42

Mně to zase přijde jako standardní výbava na poznávání v podstatě jakéhokoliv města, kde hrozí, že by mohlo sprchnout/ochladit se, a já ráno odejdu z hotelu/hostelu, kam se vrátím až po večeři…

Morgain
5 příspěvků 19.7.16 16:45

@viktorka_od splavu: Jasně. Byla jsem takhle v Kodani, kde jsem měla volný celý den a ubytovaná jsem byla poměrně daleko od centra a byla jsem tam sama. Ráno jsem vyrazila asi v 9 do města, šla jsem převážně podle mapy z letiště více méně kam mě napadlo (plus si půjčila na kus cesty kolo). V průběhu výletu jsem fotila, když jsem byla už poněkud uchozená, sedla jsem si v parku a četla si (za ten den asi dvakrát). V průběhu dne byly dvě přeháňky, znichž jedna mě chytla v Christianii, kde se není kam schovat (procházela jsem ji celou tak nějak, takže jsem zrovna byla v dost pustině), takže jsem byla ráda za deštník. K svačině jsem měla balíček mandlí a půllitrovou flaštičku vody, kterou jsem si doplňovala průběžně, na oběd i včeři jsem si došla normálně do restaurace. Večer jsem se v cca 8:00 připojovala k bandě známých na party, takže se hodil základní make-up. Na ubytování jsem se vracela o půlnoci, svetřík sem večer docenila.
Léky jsem, pravda, nepotřebovala, nicméně nevzít si je je od astmatika nezodpovědnost.
Za ten den jsem prošla a projela sem tam v podstatě celé město.

Pro mě celkem normální způsob cestování :-).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 16:51

Kde doplňujete tu vodu? Na veřejných toaletách?

Morgain
5 příspěvků 25.7.16 16:17

@SagaN: V Evropě většinou ano. Případně na toaletě v restauraci, kde se zastavím na jídlo/kávu a tak. V Asii jsme si kupovali buď balenou vodu, nebo tam měli ve veřejných prostorách typu různých nádražních hal a podobně takové automaty na pitnou horkou vodu.

CZ-Milka
11 příspěvků 19.7.16 15:36

@Malvin Naprostý souhlas. Pokud necestuji do místa, kde už to dobře znám, tak bez batohu na celodenní akci ani ránu. A i s výčtem věcí souhlasím, mám to skoro stejně, takže kabelku, natož crossbody, fakt ne :-). Ani si nemyslím, že je batoh náchylnější na vykradení, záleží, jak ho člověk nosí…

Isca
960 příspěvků 19.7.16 15:37

@Ada Pekelná Na co foťák, na momentky přece stačí mobil - a na co vylézt na Effelovku, když stačí na Petřínskou rozhlednu.

Malvin
309 příspěvků 19.7.16 15:39

@Ada Pekelná Bez čtečky/knihy nevycházím! Nikdy! Na cesty preferuji čtečku (jasné proč). Člověk stráví nějaký čas v dopravě, ve frontách (před Uffizi ve frontě jsem přečetla kus Selského baroka, před Vatikánskými muzei Zaklínače) anebo si sednu a jen tak si někde, kde se mi líbí, čtu (v Pise byl aktuální Klub nenapravitelných optimistů). Deštník nemám pokáždé, jen asi v 75% případů. V těch ostatních je předpověď 100% slunečno bez přeháněk. Ráda fotím na foťák - nemyslela jsem si, že je to divné. Kosmetiky a lékarny není moc, ale ani málo (namátkou - kapesníky, vlhčené ubrousky, pomáda, krém na ruce, zrcátko, korektor, pinzeta, parfém, náplasti, prášky na bolest (tři různé druhy). Já na dovolené vycházím z hotelu ráno a přicházím večer. Můj příspěvek byl míněn zcela vážně. Skutečně jsem letos obdivovala turistky u Notre Dame s crossbody kabelkami. Vypadá to lépe než batoh na zádech. Ale když pak zafoukal studený vítr a já si oblékla svetr a pak se rozpršelo a já roztáhla deštník, zatímco Japonky před námi se třásly a mokly, byla jsem ráda, že jsem v suchu a teple :-).

Doudou
1387 příspěvků 19.7.16 15:59

Ono je to tak, že ať si vezmete jakkoliv velké zavazadlo, tak ho naplníte. Zkuste si vzít naopak crossbody a dejte tam to, co potřebujete a uvidíte, že to také jde (když ty obdivujete ostatní turistky, že vypadají lépe).

Vše jde pořídit v malé velikosti či v malém množství.

A místo čtečky bych si četla bedekr :-).

Helenuše
358 příspěvků 19.7.16 16:17

Bedekr jako zabere míň místa než čtečka?

Doudou
1387 příspěvků 22.7.16 09:24

Ne, nezabere, ale paní uvedla, že si bere oboje, takže řešením k ušetření místa je vzít si jen jednu věc. Průvodce se po městě hodí více než čtečka a lze si v něm číst, když jsou časové proluky.

daagmara
42 příspěvků 19.7.16 22:10

A proč by to jako měla dělat podle vašeho vzoru, když jí vyhovuje ten její?

Doudou
1387 příspěvků 22.7.16 09:25

Neříkám, že se musí řídit mým vzorem. Paní uvedla, že obdivuje turisty s crossbody kabelkou, ale že toho tahá tolik, že by to prostě s kabelkou nedala, tak jsme se dovolili jí poradit, co by mohla nechat doma, aby si také vzala kabelku místo batohu.

Pajunaa
11 příspěvků 19.7.16 15:41

Co je tohle zase za článek? Nechápu, opravdu. Informace neinformace.

Malvin
309 příspěvků 19.7.16 15:46

@viktorka_od splavu Norimberk. Průvodce, foťák snad nemusím obhajovat, proč jsem měla s sebou. Poprchalo, ale občas vysvitlo slunko, takže mikina šla dolů. Čekala jsem na kamarádku, než vyšla z muzea, tak jsem si četla. A vymkla jsem si kotník při hledání hrobu Albrechta Dürera, tak byla ráda za prášky na bolest a stahovací ponožku. Já když někam jedu, tak chodím a objevuji. Nikdy jsem nebyla na dovolené, kde bych ležela. I na wellness víkendu vždy podniknu nějakou turistickou aktivitu a pak se odměním masáží a vířivkou.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 19.7.16 15:56

@Malvin tak pruvodce mam v mobilu a staci mi jeden:-) svacinu a piti ve meste nenosim. tenkou mikinu/bundu slozitelnou do tasky ano. bez kremu na ruce, obinadla a podobnych se obejdu i vice dni:-) ale kdyz vas to bavi tahat… jen bych to nepodavala jako nutnost.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.16 16:07

Chce to poradnou batožinu, na den ve velkomeste je potřeba si zabalit destnik (skladaci i neskladaci pro obzvlast silny lijak), pet knih a tri časopisy, popr. i skripta, ve fronte se da dost dobře studovat, lekarnicku, make up, stiny, rozjasnovac, rtenku a balzam na rty, desinfekci na ruce (vlasnte dve - na pravou i na levou) pinzetu a zrcadlo (idealne zvetsovaci s osvetlenim), parfem na den i na vecer, 1,5 l lahev s vodou na osvezeni, termosku s cajem na zahrati, svetr a bundu, kdyby se ochladilo a plavky, kdyby se nahle oteplilo, nahradni boty, kdyby me stavajici tlacily, tri edice pruvodcu, zalozni batoh na suvenýry a prenosny trezor na cennosti, prece to nenecham na hotelu!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 16:54

Termosku s čajem?! A co kafe?! Takže to máme dvě termosky. Nebo bych pro úsporu místa navrhovala takovej ten ponornej pazdrát na vaření vody. A plechový hrníček.
Mluvíme přece o velkoměstě, kde, jak každý ví, se nejen nedá schovat před deštěm (galerie i muzea přestěhovány do pralesa), ale na občerstvení člověk nenarazí, jak je den dlouhej.

zuska_bluzka
39 příspěvků 28.7.16 12:25

No asi tak… niektorí by mohli zvážiť možnosť vymeniť batoh/kabelku za karavan.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.16 16:08

Fotak, do haje, fotak!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.16 16:44

Zapomněla jsi na skládací židličku!

Jordaan
9330 příspěvků 19.7.16 21:24

Zapomely jste obe na objektivy. Tele, sirokouhly a rybi oko.

digy
98 příspěvků 19.7.16 22:06

@Jordaan A nezapomeňte na selfie tyčky. Dlouhou a ještě delší.

Malvin
309 příspěvků 19.7.16 16:10

@viktorka_od splavu Já mám papírové průvodce ráda. Dlouho jsem odolávala i čtečce. A je to pro mne vzpomínka na danou lokalitu. Ale já se připravuji na každý výlet do zahraničí, tak že zmapuji nabídku průvodců v knihkupectví, pak si jeden koupím a ostatní vypůjčím v knihovně a dopíšu si do průvodce další informace. A samozřejmostí je načíst další informace na netu. Na tuzemské výlety se připravuji obdobně - mnoho průvodců mám doma, tak nemusím mapovat trh knih, ale jen si průvodce aktualizuji s googlem. Ještě jsem nenašla průvodce, kde by bylo všechno, co mi přijde zajímavé, tak mít jednoho průvodce v mobilu by mi nevyhovovalo. A proklikávat se několika by mne nebavilo. Bez ostatních věcí se skutečně neobejdu, léta praxe. Svačina není obrovská na celý den, ráda poznávám místní gastronomii, ale tyčinku/oříšky nosím spolu s ovocem nebo zeleninou v krabičce. Jen tam, kde je možnost si ho pořádně omýt, nakupuji k přímé spotřebě během dne.

Jordaan
9330 příspěvků 19.7.16 22:19

Smela bych se zeptat kolik Vam je let?

dorry
5 příspěvků 19.7.16 16:10

@viktorka_od splavu Bezne vyletnicke brouzdani po meste. Nemyslim tim teda hodinovou prochazku po avenue nekde v New Yorku, ale treba letni celodenni chozeni po mensim meste treba nekde ve Spanelsku. Ja nepotrebuju destnik a satek, protoze jsem barbar - ale takova mikina s kapucou zabere mista vic. Lekarenskych potreb urcite nebude tuna, ale nejaka ta naplast, prasek na bolavou hlavu a neco na protivny stipnuti taky zabere trochu mista. Nemluve treba o spreji pro astmatika / prascich proti alergii, pokud bych chtela vykreslit nouzovejsi priklad. Bez balzamu na rty, kremu na ruce a kremu na oci v zavazadle nevylejzam ani ja, barbar - to k te kosmetice. Ja osobne nepotrebuju ctecku a pruvodce, ale zase sebou casto beru tablet, protoze v kazde kavarne nadsene brouzdam po netu. Navic rozumny fotak si zaslouzi svuj vlastni batoh… Me ten seznam vubec nepripada nerealny.

Malvin
309 příspěvků 19.7.16 16:16

@lioncity :-) Plavky jsem v batohu měla v Barceloně, kde jsme v průběhu dne navštívili i pláž. Holt každý na dovolené využijeme jiné věci. Ráda bych jednou byla v situaci, že mi postačí crossbody a kreditka, a všechno, co budu potřebovat, si v průběhu dne koupím a pak zase zahodím, abych se s tím netahala.

skylor
166 příspěvků 19.7.16 16:18

Článek mě trochu vyděsil. Musím přiznat, že na dovolené nosím to stejné (vč. obutí a kabelky) jako normálně do práce nebo do kavárny. Tedy pokud se bavíme o evropské městské turistice. Navíc je v cizině jen mapa, kterou stejně furt držím v ruce.

Jsem evidentně turista svého života… má to tu někdo stejně?

Shulamitka
116 příspěvků 19.7.16 16:19

Tak si nějak nedovedu představit minišatičky z posledního obrázku do vatikánských muzeí a italských kostelů. Taky pro mne (už ne mladinkou žabičku) overálek, z něhož trčí ochablé seniorské nožky, by jistě byl pastvou pro oči. Protože se mi na noze občas objevují lupénková ložiska, pařit v teniskách se rozhodně nemohu a sandálky jsou prý nevhodné. Kdo poradí co si mám tedy já - žena v letech a s handicapem na noze obout?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.16 16:23

@Shulamitka tak je to příklad oblečení ne? krátké šaty určitě nejsou jedinou možností, zcela jistě se nic nestane, když si vezmete dlouhé. stejně tak vatikánská muzea a italské kostely nejsou jediným cílem turistů. nějak nechápu, co jste tím vlastně chtěla říct :-)

Shulamitka
116 příspěvků 19.7.16 16:35

@nolita Nemluvím o vatikánských muzeích jako jediném cíli turistů. Mluvím o nich, protože jsou taky navštěvována a mnou zmíněný model, tedy ten příklad z článku se tam jistě nehodí. Můj příspěvek je snad srozumitelný. Lituji, že jste jej nepochopila. Nemyslela jsem nic jiného než co jsem napsala.

Příspěvek upraven 19.07.16 v 16:39


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.16 16:47

@Shulamitka no jasně, do muzea si vezmete něco jiného… a overal si necháte na nějakou jinou turistickou atrakci (teda vy asi ne) ale nějaká jiná anonymní turiska… nechápala jsem, proč se pozastavujete nad něčím, co mi přijde úplně zřejmé.

Shulamitka
116 příspěvků 19.7.16 17:33

@nolita v pohodě, chápu vás. Nemyslím, že se pozastavuji nad tím, co je pro vás zřejmé. Ani to neřeším. Co je zřejmé pro vás, pro mne být nemusí a naopak. Proto diskutuji a nechávám se inspirovat jinými. Diskutuji k článku stejně jako tady všichni. Jsme na diskusním fóru, kde říkáme svoje názory, postřehy, zamyšlení, zkušenosti…nebo ne?

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 09:05

@Shulamitka

Nejak jste to blbe pochopila :-D

Příspěvek upraven 21.07.16 v 09:06

Alterations
753 příspěvků 19.7.16 17:01

Jak vypadají ty boty tomsky? Nedávno jsem si náhodou koupila vansky.

Karin
3948 příspěvků 19.7.16 17:12

Milá redakce, turistika není jenom eurovíkend… :-)

Paichichi
1 příspěvek 19.7.16 17:20

Právě jsme s kamarádkami řešily dilema, jestli kabelku nebo batoh. Jen pro upřesnění: Momentálně cestujeme po Kjótu, vyrážíme ráno v osm, vracíme se až večer, denně nachodíme kolem 25 kilometrů. Neumím si představit, jak bych to, co s sebou nosím, nacpala do kabelky (jedině, že by byla jako ta Hermionina). Deštník je nezbytnost právě proto, že neprší. Jako paraple tu deštník používá snad každý druhý (ono když se rozpálí i klobouk do běla, tak je to sranda, dneska cca 37 stupňů). Potíme se jako prasata, takže s sebou tahám i malý lehký ručník a látkový kapesník na utírání potu, vlhkými ubrousky se „umývám“ na každém záchodě a použiju deodorant (protože kdo chce ve vlaku po deseti minutách chůze smrdět jako žumpa). Bez opalováku padesátky v batohu to taky nemá smysl, mažu se cca co tři hodiny, protože upřímně dýl na mě ten voděodolný krém stejně nevydrží, když ze mě leje jak z hříšnice v kostele (a stejně každý den nacházím nové místo, kde jsem se spálila). Čtečka je taky fajn, když vám ujede vlak a musíte na něj čekat půl hodiny, nebo když si na chvíli dáváte oraz ve stínu (stín je kámoš). A ano, barbarsky s sebou tahám dva litry ve skládatelné lahvi protože…možná proto, že potřebuju pít? Za den vypiju šest litrů a kdybych si měla neustále dolévat malou flaštičku nebo nedej bože kupovat pořád nové pití, tak mě asi omejou (což by bylo fajn v tom vedru). Foťák, zrcadlovku, nedám z ruky, můj mobil fotí tak, že z fotek z Nary nejde poznat, jestli jsem na fotce já nebo srnka (ale stejně ho s sebou nosím, protože v případě ztracení se v davu je to moje poslední šance, jak říct mamce, že jí mám ráda, než mě semele moře řvoucích Korejek). A taky v něm mám slovník, ten se taky sem tam hodí. Peněženka, léky (které beru pravidelně a je jich opravdu hodně)a někdy i náhradní tričko, to pro případ, že to první bavlněné tričko, ve kterém jsem šla pět minut na nádraží, je mokré jak čerstvě vytežené z pračky (jen teda nevoní po aviváži no…). Na make up už jsem rezignovala, snažím se tvářit, že to, co mám na obličeji je pokus o sexy wet bazénový make-up (ale už i to mě asi brzy omrzí), mikinu jsem naštěstí zatím nepotřebovala, ale vsadím se, že až ji budu potřebovat nejvíc, tak ji u sebe mít nebudu. I kdybych vyhodila tu „nepotřebnou“ čtečku, pochybuju, že by se to všechno stejně dalo vměstnat do kabelky. To by to musel být spíš pytel na mrtvoly s páskem přes rameno. A hlavně není město jako město. Paříž jsem taky odchodila z kabelkou a bylo to v pohodě, aji na všech fotkách odtamtud vypadám, že se nechystám vypustit duši. Tady jsem to zkusila jednou a nikdy víc.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 19.7.16 17:25

@Paichichi tak 25 km po městě v sedmatřiceti stupních nepokládám za běžný výlet, nýbrž masochistické potěšení, které si ráda nechám ujít:P pro vás už je otázka módnosti zavazadla čehokoliv vpodstatě bezpředmětná, tam jde o holé přežití:-)

Příspěvek upraven 19.07.16 v 17:25

Lezu
29 příspěvků 19.7.16 19:58

Výlet s dětmi po městě je pokaždé o „holém přežití“. Jsem rozhodně pro batoh…

Ido
26 příspěvků 19.7.16 17:59

Tak já projela na jaře Střední Ameriku jako batůžkář. 4 měsíce na cestě. na módu jsem musela zapomenout, ale pokud vás zajímá praktičnost, tak jako nejlepší kalhoty na cesty doporučuju -nechť mi všichni prominou- elasťáky! jsou prodyšné, lehké a na dlouhé přejezdy busem bezkonkurenčně nejpohodlnější. a nemůžu si pomoct, ale v legínách jsem si připadala tak nějak ženštější než v těch funkčních odepínacích kapsáčích :D vůbec co se týká funkčních věcí, já je nemám ráda, necítím se v nich dobře z hlediska estetiky a kupodivu mi vadily i na těle, jelikož jsme se často pohybovali ve vlhku a dusnu džungle a vždycky se to na mě nepříjemně přilepilo.
z materiálu jednoznačně vede bavlna a další přírodní materiály opět kvůli prodyšnosti. dokonce se mi stalo, že mi umělohmotné materiály nevypratelně zatuchly(takřka nikde jsme neměli teplou vodu a pak už ani prádelny). takže dneska bych si zabalila trochu jinak ;)

Příspěvek upraven 19.07.16 v 20:15

Dalmitka
1803 příspěvků 19.7.16 18:58

@Ada Pekelná /dnes v 15:17/ - presne niečo v tom zmysle som začala písať, ale vidím, že ste ma predbehli. Ak by som mala na jednodenný výlet toto vláčiť so sebou, tak radšej nikam nejdem. Primeraná kabelka s primeraným /minimálnym/ množstvom vecí - to je pre mňa výlet. Peňaženka, mobil/y/, doklad, malinká kozmetická taštička, náplasť, malý krém na ruky, hodvábna šatka, papierové vreckovky a to je asi všetko. Fľaša vody v ruke, všetko ostatné si prípadne kúpim na mieste /miestach/.

opal_k
131 příspěvků 19.7.16 21:41

Lahev vody celý den v ruce, to je tedy můj sen ;-)

Dalmitka
1803 příspěvků 19.7.16 19:03

@Mydri - vážne si na výlet beriete so sebou knihy, resp. čítačku? Ja na výletoch mám oči len pre to prostredie, zaujímavosti a aj v kaviarni radšej len tak sledujem život a atmosféru toho miesta, to si vychutnávam.

Ido
26 příspěvků 19.7.16 20:18

Záleží, kam a na jak dlouho jedete. v letadle a vůbec na přejezdech k nezaplacení. na rovníku se stmívá v šest a ne všude je radno se toulat venku po setmění, tak co každý večer doma na pokoji…já stahuju knížky do mobilu, ten mám stejně všude s sebou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.16 22:37

@Ido myslím, že nejde o čtečku / knížku obecně na cesty, do letadla, při čekání na navazující let apod. je to samozřejmé, ale o to, že to někdo tahá na výletě po městě místo, aby to nechal v hotelu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.16 19:11

Tady je to dneska samá legrace :D Čtečku za účelem nezbytného studia české beletrie v srdci renesanční Florencie jen tak něco nepřekoná :D

Příspěvek upraven 19.07.16 v 19:13

Mysterious
148 příspěvků 19.7.16 19:25

Pokud bude mít každá turistka na sobě overal, strávíme ve frontách na záchod většinu své dovolené. To je fakt rada nad zlato.

Karin
3948 příspěvků 19.7.16 19:55

To je takový problém se z toho dostat?

Ido
26 příspěvků 19.7.16 20:20

No overal ani ty cullotes bych si fakt nechtěla sundavat na toaletách, kde není úplně čisto na zemi…

Karin
3948 příspěvků 20.7.16 21:42

Snad není problém nespouštět to až na zem…

blacken
2464 příspěvků 19.7.16 19:26

@Malvin Sice nenosím batohy, ale jinak souhlas. Nikomu neberu, pokud zvládne celodenní výlet s taštičkou z obrázku, ale já osobně bych to nedala. Potřebuju mít u sebe čtečku, protože člověk nikdy neví, kdy se bude hodit + se s ní připojím na wifi, kdyby byl problém. Je mi pořád zima, takže potřebuju mít v něčem svetr, kdyby se ochladilo / něco, do čeho si dám bundu, když se naopak oteplí. Vlhčené ubrousky, desinfekce na ruce, parfém - to je něco, co jsem si myslela, že nosí všechny ženský :D Prášky a základní makeup mi moc místa nezabere, svačiny nenosím, vodu si přinejhorším koupím… Ale hlavně, když někde výletuju, tak si čas od času něco koupím a fakt by se mi nechtělo tahat to celej den v ruce.
Zvlášť, když většinou jezdím na výlety na jaře, kdy je ráno kosa a odpoledne vedro.

To, že bych snad měla fotit jen na mobil, protože tahat větší batoh/tašku je fuj, to mě fakt baví.

Hnědooká Lee
16 příspěvků 16.8.16 10:12

Hm, tak já tedy vlhčené ubrousky nenosím a nepoužívám. Když vím, z čeho se vyrábí, to bych si fakt na kůži nedala. Ale jako Vy nosím zásadně kabelku. Z baťohu mě totiž bolí záda, a to i z malého lehkého. Proč to tak je, nevím.

may.frayn
1047 příspěvků 19.7.16 20:00

Tyhle debaty jsou celkem bezpředmětné. Je snad jasný, že záleží na tom, kam se jede, v jakým ročním období a jaký jsou priority té dotyčné osoby. Například když někdo rád fotí a záleží mu na kvalitě fotek, potřebuje foťák a ten zabere místo. Když má někdo specifický zdravotní problémy, musí mít s sebou víc léků. A tak dál. Já se vždycky snažím omezit seznam na minimum a nezáleží na tom, jestli mám batoh nebo kabelku. Takže mobil, cestovní nabíječku, malou lahev s pitím, peněženku, doklady. Malou taštičku s balzámem na rty, nějakou náplastí a práškem proti bolesti (ale tu nosím v tašce defaultně). Papírový kapesníčky. Mapu, pokud to město neznám. Nějakej svetřík nebo mikinu, kdyby se ochladilo, si můžu uvázat na kabelku. Všechny tyhle věci se krásně vejdou do střední crossbody nebo menšího batohu. Já preferuju tašku, je do ní lepší přístup, mám ji víc pod kontrolou a nepotí se mi záda. Ale batohy mě v zásadě nepohoršují. Ale znovu opakuju, že záleží na mnoha okolnostech. Kdybych věděla, že budu někde dýl čekat, tak si tu čtečkuknihu vezmu taky, i když jinak mi to přijde jako zbytečná zátěž.

billie
374 příspěvků 19.7.16 20:46

Pas na doklady za extrem nepovazujem. Odkedy som v Parizi nahanala dve dievcata s mojou penazenkou ho nosim na vacsine vyletov, kedy by som doklady fakt nemala stratit a na festivale som mala vdaka tomu volne ruky.

Bara06
2039 příspěvků 19.7.16 20:56

On je ten nadpis krapet zavádějící, ne? Turista chodí a nachodí toho dost. Já jako městskej turista chci nachodit dost, a tím myslím třeba 15-20km během dne. Boty jsou základ a nevím, jestli bych to odťapkala v tomskách. Ty jehly a klóbrcy z úvodních fotek celkem ignoruju, protože tyhle slečinky nejsou turistky, pochybuju, že někudy chodí pěšky, i když jim to převelice sluší. Můj poslední vejlet byla podzimní Paříž, v nohách 60 za tři dny, ráno 10 stupňů, po poledni 22, deštník v tašce ano. Měla jsem crossbody vak, v něm litr vody, místo na svetr, sváču, mobil, kompakt, taštičku s lékárnou, peněženku. Ono je to dost i o tom, kolik se pustí žilou, s pár eurama v kapse prostě tahám, co bych mohla potřebovat.
Co jsem měla. Měla jsem černý kožený kotníkový boty (nohy mě bolely teda příšerně), džínsy, triko, 1-2 tenký svetry - podle toho, jak bylo, a manžestrový sako. Ta taška přes rameno mě pekelně štvala, protože mi z ní dost tuhl krk, i když jsem střídala strany. Ve finále jsem sice byla celkem šik, ale toužila jsem po pohorkách a batohu.

Sarinka22
8 příspěvků 25.7.16 12:08

Snad jsem Vás jenom špatně pochopila. Netoužila jste po pohorkách na dlažebních kostkách, že ne? Já jenom, že při posledním výletu z vrcholků Tater jsem byla nucena jít k vlaku 10km v pohorkách po asfaltu a dala bych nevím co za své boty Tom´s ;o)

Lucelle
332 příspěvků 19.7.16 21:07

Není skvělé vědět, jak jsou Češi na cestách vybaveni? Hned je ta neznámá cizina o moc přívětivějším místem. Chybí mokrá žínka v igelitovým pytlíku, ale možná jsem ji jen přehlédla.

mrkev_v_zime
23 příspěvků 19.7.16 21:09

No a do čeho se utíráte vy, když dojíte řízek? :-D

Bara06
2039 příspěvků 19.7.16 21:42

Já to beru tak, že na našich seznamech chybí, ale ona ji nosí?

mrkev_v_zime
23 příspěvků 19.7.16 21:08

Myslela jsem, že městské baťohy jsou zase v módě. Po celém dni s crossbody kabelkou mě bolí záda, i když v ní mám jen mobil a papírové kapesníky. Argument s kapsářtvím mi přijde scestný, jestli si tu stylovou kabelku budete přidržovat na břichu, veškerá ladnost jde zase stranou. Když pozornost poleví, vytáhnou vám z ní během sekundy peněženku, jako se to stalo mně v Paříži na liduprosté ulici. Jinak na nošení nezbytností doporučuju mít s sebou muže. On je odtahá a vy můžete zůstat stylová.

Ašarat.k
339 příspěvků 19.7.16 21:25

To je všechno krásný, jako že batoh je fuj atd., ale poraďte mi vážně, co si má vzít na celodenní pochodování po památkách chlap?
Sice ho mám ráda, ale nebudu tahat ve své tašce jeho foťák, protože mobilem fotit nechce, nebudu mu smýkat jeho flašku s pitím…
Takže smrtelně vážně - co si má vzít asi tak chlápek v předdůchodovém věku, se skoliózou páteře, se sklonem k frfňání, že žádnou buzerant-tašku nosit nebude, protože by si připadal jako debil?

Lezu
29 příspěvků 19.7.16 23:18

Nic, chlapi jsou u sebe schopni nosit jen peněženku v zadní kapse u kalhot, mince po různých jiných kapsách. Nic jinak nenosí. Přece to nemají „kam“ dát.
Flašku si „samozřejmě“ kdekoli koupí„, svačinu nepotřebují- "si někam zajdou na jídlo“, fotí na mobil (druhá kapsa u kalhot)- na co zrcadlovku, je těžká.
Klíče, mikinku, kapesníčky, alergické kapky, nožík, deníček, tužku a ipad jim nese žena v batohu…
Spolu s plenami, vlhčeňáky, lahvičkami, mlíkem, přesnidávkami, jablky, lžičkami, omalovánkami, pastelkami a rezervním oblečením. A zrcadlovkou.

Crowley
7 příspěvků 16.8.16 09:25

Tak fotka z mobilu je prostě úžasná. (Kill your)self-íííí rulez.

Ale to je jen úhlem pohledu, podle mého, zrcadlo je zrcadlo a pořádný objektiv muňkou nenahradíš, ani kdyby se Zeman za něco omluvil. Pokud chci udělat krásné fotky - a jsem ochotný obětovat čas na správný okamžik - tak opravdu ocením několik objektivů na výběr, barevný filtr, polarizační filtr, stativ,…, protože nefotím modelku a fotošop to fakt nezachrání. A tohle do buzertašky neschovám, ani kdybyste mě na takovýhle nudličky rozkrájeli…

http://www.fotobatohy.cz/…stler-450-aw

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 19.7.16 21:28

@blacken Vlhčené ubrousky, desinfekce na ruce, parfém - to je něco, co jsem si myslela, že nosí všechny ženský
buď nejsem ženská, nebo jste si to myslela špatně:-) nosím jen papírové kapesníčky, i když i tyhle věci dokážu pochopit. ale fakt si někde na veřejných záchodcích během dne děláte make-up?

btw fakt nerozumím té potřebě se neustále něčím zabavit, abych probůh ani na výletě chvilku jen tak v klidu neposeděla, jak píše Dalmitka, když někde čekám, sednu si do parku nebo na kafe, tak pozoruju cvrkot - proto tam přece jedu, že chci něco vidět, číst si můžu doma/večer na hotelu - ale s sebou to tahat nemusím. když už, tak koukám do mapy, prohlížím si zatím vyfocené snímky atak. kdybych se začetla, asi už bych z toho místa nic neviděla, když čtu, nevnímám okolí, dokud to nedočtu:-)

Ašarat.k
339 příspěvků 19.7.16 21:39

@viktorka_od splavu Mluvíte mi z duše. Seděla jsem onehdy v jedné civilizované zemi na terase kavárny, před sebou výhled na město a přistihla jsem se, že se zvládnu akorát přiblble a spokojeně usmívat…
Vtom vopruz v podobě místního donšajna zamektal něco jako „dmasel plís“. Já na něj nyvě koukla a přes clonu věku a dovolené česky pravila: Vodpal, slizoune.
Vodpálil. On ten můj tón byl mezinárodní…

opal_k
131 příspěvků 19.7.16 21:39

Víte, proč jsou na světě batohy i crossbody? Aby každý mohl nosit, co mu vyhovuje. Tady to vypadá, jako kdyby se jedno z toho mělo zakázat, a každý honem lobbuje ze to svoje ;-)

mrkev_v_zime
23 příspěvků 19.7.16 22:34

On je ten článek nemastnej neslanej, jen tam prostě Máňa z redakce (toho času viděna v Římě na výletě s batůžkem, kam jinam by se jí vešla selfie tyčka, že jo) frkla tu hodně negativní zmínku o ruksacích a diskuze frčí. I když všichni víme, že ne každej bágl je alpíne-pro a ne každý sandále trekovky z Lídlu, musíme si to tu trošku vobhájit.

DanaP
170 příspěvků 20.7.16 13:28

A víte, proč je na světě Ada? Aby do toho mohla rýpat. :)

Bara06
2039 příspěvků 19.7.16 21:39

@Ašarat.k No. jestli je Čech, tak má problém, protože cokoliv bude blbě (páč to víte, buď je buran, nebo se snaží vypadat světově, ale neví, jak na to). Pokud je třeba Nor, Brit, Francouz nebo tak, je to všechno v pohodě, protože bude příjemně ležérní, nenuceně casual nebo cokoliv. Eventuelně, kdyby to byl Rakušan s cukrovkou, tak i fusekle v sandálech a krosnu, to je ok. Hlavně, ať není Čech, na to prostě bacha. Pak se ty nálepky a přísný (sebe)hodnocení jen množí.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 19.7.16 21:45

@Ašarat.k je toto buzertaška?

mrkev_v_zime
23 příspěvků 19.7.16 22:14

Tak tohle je žebradlo na turistiku do lesa. Ne buzertaška. To myslím, že s plátěným městským baťohem bude pán méně za ignoranta, více za turistu. Vždyť se s těmi pěknými batohy teď (nejspíš kvůli hipsterům) roztrhl pytel (nebo tlumok…). Ale i stylová pánská taška se dá v klidu najít, když už nechcem ta dvě ucha.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 10:58

Koukám, že to tady budu muset uvést na pravou míru stran pojmu „buzertaška“. Dneska se za ni vydává kdeco, ale pravá buzertaška byl zcela specifický pánský doplněk, skládací taška, z níž se za pomoci zipu dala vytvořit taštička s uchem, nošená na zápěstí. Na větší náklad se dala zase rozložit, měla dvě přední kapsy stejně velké a popruh přes rameno. Přiznávám slavný soude, že jsem jednu takovou měla na VŠ, byla z béžové koženky a už jsem ji bohužel vyhodila, protože kdyby ne, vyfotila bych vám ji, abyste tím pojmem zbytečně neplýtvaly na něco, co si to nezasluhuje.
Vtipné bylo, že se to za totáče absolutně nedalo sehnat, všichni chtěli černou a ti správní ultras (taxikáři, veksláci ap.) ji měli. Její vlastnictví bylo věcí cti, asi jako tvrdé Sparty.

Oblázek
171 příspěvků 21.7.16 14:03
buzertaška

Byla to pánská kabelka. Něco takového: http://zena-in.cz/…ed_32152.jpg Jen od pohledu umělotina. Nutno dodat, že normální to chlapi to nenosili, proto ten název.

opal_k
131 příspěvků 21.7.16 19:02

To jsme měli doma! - nechápu, jak se to do naší - jak to říct - obchodně tupé rodiny dostalo, ale táta to nosil. Úplně jsem na to zapomněla, díky za připomenutí, půjde to do kolekce retro vzpomínek!

Mylady2
12413 příspěvků 19.7.16 22:00

@lioncity svačinu!!! Kdyby bylo vsude zavřeno

aelirenn
35 příspěvků 19.7.16 22:22

Nebo kdyby si třeba někdo nemohl dovolit obědvat v turistickém centru, když ho tam náhle přepadne hlad?

aelirenn
35 příspěvků 19.7.16 22:20

Velká bitva batoh versus kabelka mě fakt baví. Já jsem spíš batůžkář, přetěžovat jedno rameno je mi nepohodlné, každopádně hezké i nevkusné kousky se dají sehnat v obou kategoriích, tak nevím, jak moc je to potřeba řešit. Článek je nudný a obecný, ocenila bych právě například tipy, jak pobrat všechno, co potřebuji (foťák, vodu, mikinu blablabla…) a pořád vypadat dobře (například jaký batoh by se teda do města hodil a kombinoval pohodlí a praktičnost), jak správně vrstvit oblečení, aby to vypadalo hezky a zároveň jsem se během dne mohla přizpůsobovat měnícímu se počasí (a třeba i prudké touze okouknout nějaký kostel a potřebě zahalit ramena a kolena), jak sbalit do malého kufříku, abych zároveň měla dost možných kombinací… A to je jen pár střípků, které napadly mě, tenhle výkřik do tmy neobsáhl módu na cestách ani ze čtvrtiny.
A vážně nevím, co je špatného na sandálcích, já na dovolených obvykle střídám právě kecky a kvalitní sandály. Navíc mi boty v článku připadají vysloveně babské a hnusné.

A666
419 příspěvků 19.7.16 22:33

Já bych třeba taky ráda četla to, co píšete - ono je jednoduché dát ty rady, co jsou v článcích a když někdo napíše, že do toho ty věci prostě nenarve tak mu napsat, že nemá nosit tolik věcí. Mnohem užitěčnější by byly rady, jak vypadat stylově, když toho potřebujete tolik tahat. Ale to je poměrně dlouhodobě se táhnoucí problém…

VandaRybna
3713 příspěvků 21.7.16 07:40

Tohle jsou takovéty batohy, co se můžou nosit i jako kabelky, ne? Prostě se k tomu přidá jen delší popruh na rameno. A je po dilematu.

Hnědooká Lee
16 příspěvků 16.8.16 10:17

Proč se tu několikrát opakuje přetěžování ramene kabelkou? Zvlášť když je cross, tak se její váha rozloží, a navíc já ramena střídám… Baťohy z duše nesnáším. Ale nosí ho můj manžel a tu lahev s pitím a deštník tam dává i pro mne :). Třeba i svetr, nebo ten si nosím v ruce. Prochodila jsem hodně měst, a vlastně víckrát jen s kapesníkem v kapse, peníze a občanku mi nosí manžel. Foťám mám pořád v ruce, a někdy už i ten zapemeneme a říkáme si, že na netu si můžeme stáhnout mnohem krásnější fotky, než se daří vyfotit nám :) Jo, jsme už starší a nabažení hromadění. Suvenýrů i fotek.

aelirenn
35 příspěvků 17.8.16 10:04

Pro člověka se zdravými zády asi kabelka na jedno rameno problém není. Ale při tom, kolik lidí je dneska nějakým způsobem nemocných nebo křivých, je prostě větší poptávka po batohu, který váhu lépe rozloží a nedeformuje už tak poškozená záda ještě víc. Samozřejmě můžeme říct, že na jedné dovolené do roka je to jedno, ale ve chvíli, kdy jsem si zvykla nosit pořádný batoh denně do školy, je pro mě celodenní nošení těžké kabelky skutečně nepříjemné. Je hezké, že vám vodu a deštník vezme manžel, v tom případě máte kabelku asi skutečně lehkou a potíž to není, o tom ale původní debata nebyla.

Petrunnka
46 příspěvků 19.7.16 22:33

Tak já myslím, že v současné době se dají koupit i velmi pěkné batůžky, ideálně z pravé kůže a jednoduchého designu, které vypadají velmi pěkně i k elegantnějšímu oblečení. Jeden takový jsem nedávno koupila v Topshopu, ne kvůli dovolené ale výletům z dcerkou. A musím říct, že vypadá moc hezky i k šatům. Doplním džínovou bundičkou a dle počasí jednoduchými sandálky nebo perky :-)

žluťásek
2432 příspěvků 19.7.16 22:45

Redakce MP by měla rychle vyrazit dělat osvětu za hranice, protože všechny ty mladý turistky s batůžkama Kanken v Praze jsou úplný hambářky a měly by se jít stydět do kouta.

Morrighan
1335 příspěvků 19.7.16 23:12

@viktorka_od splavu Připomněla jste mi svátek Sv. Patrika v Dublinu, kdy šel centrem města průvod. Koukla jsem naproti mně přes vymezený prostor, kde měl průvod procházet, trojlístek cizinek, které za celou dobu neodlepily oči od telefonů…ani mezi sebou se nebavily (znaly se, byly tam spolu) xD

blacken
2464 příspěvků 19.7.16 23:22

@viktorka_od splavu Tak vlhčené ubrousky, desinfekci na ruce a parfém (jen ampulku) nenosím kvůli makeupu. Fakt mě nenapadlo, že to někdo nenosí. Nejsem sice maniak na hygienu, ale otřít se vlhkým ubrouskem je pro mě základ - stejně jako použití desinfekce na ruce. Zrovna tady, kde se půlka osazenstva štítí vyprat ponožky s ostatním prádlem, mě to překvapilo :D

A jo, většinou mi makeup vydrží celý den, ale občas jdu třeba večer někam a někde cestou se přepudruju / něco dodělám.

Já zase nerozumím tomu, že někdo třeba při čekání na bus sedí a kouká. Pozorovat lidi by mě bavilo tak půl hodiny, ne třeba hodinu během odpočinku. Každý odpočívá jinak. Ve čtečce mám plán města a další věci, které se mohou hodit. Navíc už se mi několikrát stalo, že se něco pokazilo a hodilo se mi připojení. (Ale zrovna čtečka by se mi do minikabelky i vešla…)

Pro mě je ve finále dostačující větší kabela, ale pokaždé, když se vracím domů, ji mám narvanou. Asi moc na výletech nakupuju :D

vias
532 příspěvků 19.7.16 23:37

Názor, že batoh není stylový a místo něho jedině crossbody nebo něco menšího a že pokud se tam někomu věci nevejdou, má toho prostě tahat méně, už mi přijde dost militantní. Zdá se mi, že se na Pekle vytváří skupinka fashion nazzi (po vzoru grammar nazzi). Batohy snad byly původně vymyšlené pro turisty, ne? Samozřejmě že pokud někdo chce a nosí méně věcí, prosím, nechť jej nahradí alternativou dle libosti. Článek, který pojednává o tom, jak být stylový na cestách, by měl přinést obrázky pěkných batohů vhodných i do města a co k nim, nikoliv se nad nimi pohoršovat. Eventuálně zmínit ty alternativy, ale jak píšu - ALTERNATIVY.

Karin
3948 příspěvků 20.7.16 21:49

Nazi (původně odvozeno z it. nazionalismo) se píše s jedním z.

Ašarat.k
339 příspěvků 19.7.16 23:42

@viktorka_od splavu Jste hodná.
Frfňajícímu ukázáno. Řekl doslova, že je to žebradlo na prd. Nepojedu na dovolenou. Ostatně i ve vyšetřovací vazbě se dají zažít hezké chvilky. I ve Světlé nad Sázavou je hezky, za dvanáct let si tam taky zvyknu…
Jdu kopat hrob.

Pozorovatel
703 příspěvků 20.7.16 00:28

A ja vzdycky myslela, ze dulezity je mit s sebou prachy. Jen nesmite brat celej obnos v mincich.

Dalmitka
1803 příspěvků 20.7.16 06:06

@opal_k - ak tým reagujete na mňa, tak asi tak - tá fľaška má max 0,5 litra, nevadí mi a pokojne ju do tej kabelky v prípade potreby vtrepem. Ak ju vypijem, odhodím a kúpim ďalšiu, resp. častejšie to funguje tak, že tekutiny priebežne dopĺňam práve v tých kaviarňach a podobne. Hovorím o výletoch po mestách, hradoch, zámkoch a tak, kde to nie je problém. Náročné „vysokohorské“ túry, kde sa poniektorí vedia vystrojiť ako na expedíciu na severný pól, nepestujem, som kaviarenský povaľač ;-). A aj ten článok vlastne pôvodne hovorí o obliekaní turistov v mestách, nie?

shirla
882 příspěvků 20.7.16 08:06

@Mydri A co potom, když někdo místo klasického foťáku tahá zrcadlovku…a několik objektivů, haha…to potom mám batoh jen na foťák a rozhodně to není žádný slušivý „stylový“ kožený baťůžek.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 20.7.16 08:13

@Lezu @Ašarat.k odmitam panum delat nosice, ovsem zacit se musi odmala - i deti maji sve veci ve svym batuzku:-)
jinak v te svetle pozdravujte, mozna se tam sejdem, ono se vzdycky neco najde;-))

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 20.7.16 08:27

@blacken no o tom make-upu jste psala ve druhe vete kterou uz jsem nekopirovala (btw proc tu neni citovat"?)
ja si ty ruce pri zastavkach (kavarna, obed apod) normalne umyju na wc, stejne tam jdu. ale kdybych cestovala nekde mimo civilizaci tak samozrejme, mluvime ale furt o beznych mestech myslim

maly parfem nosim v kabelce na vecerni akce, pri vyletech bych spis uzila cestovni antiperspirant, ale zatim jsem zadnou mini verzi nepotkala:-/

s tim batohem - ja proti batohum celkem nic nemam, akorat ho sama nepotrebuju a nenosim. jinak bych ho urcite zaplnila a pak byla nastvana ze ho musim tahat, samozrejme by mi tam narvali svy veci vsichni - br:-)

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 20.7.16 08:32

@mrkev_v_zime jo, mne se zebradla libi. latkovy mi prijdou fajn vyletni, kozeny normalne do mesta, ale nechtela jsem kolegyni/jejiho reptala vydesit necim vice kabelkovitym:-) mne teda starsi pan s batohem jako zavazadlem do mesta pride vetsinou trochu legracni, takova varianta " sportovni elegance" pro pany:-) samozrejme kdyz se to dobre sladi muze to byt pekny, ale kdo to umi, ze

VeronikK
1287 příspěvků 20.7.16 08:51
V čem cestujeme- příklad

Vkládám jeden aktuální příklad - minulý týden jednodenní výlet do Budapešti. (cesta cca 5Okm ze Slovenska). Měli jsme kabelku - ne crossbody, ale obyč. a batoh, většinu času na kočárku. Kočárek je také dobrý úložný prostor, tento kočár jen dosti malý. Jinak pití 1,5 nebo 2 l plus malou lahvičku, stejně jsme dokupovali. Svačinu jen menší, pro případ náhlé potřeby, jedli jsme na místě. Plus slabou svrchní vrstvu pro všechny a komplet převlečení pro nejmenšího - jak vidět na druhé fotce, bylo potřeba:-). Deštník jsme myslím po vyhodnocení počasí na místě nechali v autě na parkovišti. Vlhčené ubrousky s dětmi jsou nutností. Jinak doklady, peněžeky, foťák, mobil(bez internetu, navigace a podobných legrací), malou mapku, propisku.

mikita.miki
1935 příspěvků 20.7.16 09:45

Nedávno jsem s mužem jela na výlet do prahy a většinu památek prochodila s batohem a ne nijak malým. krom klasických nezbytností, co běžně tahám i v kabelce jsem tam musela mít i věci na převlečení na druhý den, na večeři, takže i psaníčko a sandálky a dalších XY věcí. třeba,,blbej,, kartáč na vlasy, jenže ono to bez takových blbostí ani nejde a je jich nakonec bambilion. jeli sme vlakem, pěkně,,na študáka style,,. plánuju si pořídit pěkný batůžek, plátno nebo koženka, protože crossbody jsem koupila pěknou, ale prostě nezvládám ani na běžný výlet po městě s dětma pobrat všechno a za 2-3 hodiny mám ramena a krk ořezaný od popruhu (širokýho, ale i tak…) a svaly na ramenou v jednom ohni. můj drahý muž pak nakonec chodívá a má tašky křížem, svoji a moji. což je trochu nefér


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.16 09:52

Ok, píšu si:
1. Nepohoršovat se nad modelkami
2. Nezastávat se batohů
Co tam máme dál?

marja.morevna
81 příspěvků 20.7.16 09:56

@Ada Pekelná Nevím, jestli je to míněno vážně nebo jestli je nějaký polohumor. Peklo sleduju pravidelně, protože se mi líbilo, že máte nadhled a oproti všem těm nazis Vám zůstává zdravý rozum. A když někdo bude hlásat, že na kole by se mělo jezdit jedině v obleku a polobotkách, tak vy budete ta, co řekne, že to nelze tak zobecnit a že pokud jde o sport, tak je to blbost (pouze příklad, neříkám, že v tomto článku jde o sport). Proto mě teď Vašem reakce dost překvapila a zklamala (je-li to myšleno vážně). Výčet věcí @Malvin mi příjde úplně přiměřený, zvlášť když existuje tolik forem výletů (i kdybychom uvažovali jen jednodenní). A podsouvat něco ve smyslu, že kdo má batoh, má i ponožky v sandálech, mi přijde jako úplný argumentační fail - když nevím co, zaútočím -hodný tak do diskuze na novinky.cz

sarinka.v
426 příspěvků 20.7.16 10:15

Já si letos městský batoh pořídila, na základní věci stačí. Vlhčené ubrousky jsou častokrát menší, než samotná peněženka, tak proč je nemít s sebou? Utřít se do něčeho, co vám skutečně ruce umyje po jakémkoliv street foodu je k nezaplacení. Peněženka je jasná (pár drobných mívá manžel v kapse, ať se pro peněženku nemusí pořád sahat), průvodce taky, i když toho mám stejně věčně v ruce, voda, klíče od ubytování..

Téma foťák - jsme snad jediná rodina, kde já nosím batůžek s nutnostmi a manžel má foťák (pozor máme na něj zmíněnou crossbody, ale bohužel ne fashion koženou ale originál foto) :D? A kdo někdy okusil co to je mít fotky z dobrého foťáku asi fotit mobilem nebude..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.8.16 14:03

Ten je moc hezký, můžu se zeptat, odkud je, popř. značku? Díky!

Atlacoya
2790 příspěvků 20.7.16 10:18

Jsem ostuda a i do města si nosím svačinu a pití. Já si chci projít město, ne trčet v restauraci. Víc mi vyhovuje nějaká malá svačina v parku než v restauraci půl hodiny čekat na jídlo a pak se s plným žaludkem někam valit dál.

žluťásek
2432 příspěvků 20.7.16 10:36

@Atlacoya No a pak ještě ten aspekt s vodou v plastové lahvi, to se tu úplně bojím vytáhnout. Existují dokonce na světě lidi, kteří si odmítají třikrát za den koupit půllitrovku vody a tu lahvičku pak vyhodit. Takže raději nosí celý den velkou lahev plnou kohoutkové vody, kterou večer jen umyjí a ráno zase doplní. To by se mi tak chtělo, nosit ji celý den v ruce, abych mohla jít jen s malou kabelkou.

Vlaaa
258 příspěvků 20.7.16 14:37

Připomínáte mi výlet do Paříže před lety. Zájezd fabriky z jednoho maloměsta, dojmy z Paříže přebily hádky na hotelu, kdo je větší king, protože sehnal nejlevnější vodu na další den. Nakonec zvítězil pán, co někde koupil 5l barel ze kterého si denně odléval.

žluťásek
2432 příspěvků 20.7.16 14:44

Mně ale nejde primárně o cenu té vody, jako spíš o ta kvanta plastů, která se kvůli balené vodě vyprodukují. Pokud jedu do normální civilizované země, kde se nemusím bát pít kohoutkovou vodu, piju ji stejně jako doma. Kdybych si několikrát denně měla koupit malou lahvičku vody, víc než ty zbytečně vyhozené peníze mě bude štvát těch několik lahví, které zbůhdarma hodím do koše. Svůj názor nikomu nevnucuji a jestli komukoliv vyhovuje kupovat si pití po třetinkách, ať tak klidně koná celou dovolenou. Já si s dovolením do batohu vezmu velkou lahev kohoutkové vody, snad tím nepohorším moc kolemjdoucích.

Vlaaa
258 příspěvků 20.7.16 14:57

Vidíte, tenhle úhel pohledu mne nenapadl. Já si vždycky koupila pití v krámě u hotelu, rozchody jsem využívala k průzkumu města na vlastní pěst a ne k honbě za nejlevnější vodou. Ale bylo to už v době třídění, takže malá omluvenka.
Přemýšlím, proč si to mí spoluzájezdníci také nedolívali na hotelu, nic mne nenapadá. Tyhle lidi nehnala touha po ekologii, ale po každém centu.
Snad asi kohoutky v hotelu neumožňovaly dolít láhev.

Edit: jinými slovy jsem chtěla říct, že je mi šumák z jaké lahve kdo pije vodu ve městě. Jen mi Váš příspěvek připomněl jednu příhodu, která pro mne byla neuvěřitelná. A s tímhle vlastně vůbec nesouvisí.

Příspěvek upraven 20.07.16 v 14:59


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 11:32

To jste mi připomněla podobný zájezd, na kterém jsem se taky ocitla snad za trest za minulé hříchy: kolegové ze všeho nejvíc z celé Paříže chtěli navštívit jakýsi lowendový obchodní dům, kde mají všechno za minimální ceny. Bylo to někde na předměstí, takže jsem celou cestu metrem na místo musela poslouchat rasistické kecy svých krajanů a tvářit se, že k nim nepatřím (a modlit se, aby jim někdo náhodou nerozuměl).

sarinka.v
426 příspěvků 20.7.16 10:33

@Atlacoya Nejste a rozumím vám, vedle toho, co jste napsala mi ještě vadí občas v těch velkých zahraničních městech fakt, že ta „svačinka“ stojí zbytečně strašně moc :D Rádi si koupíme něco v místních potravinách, posadíme se někam kde je výhled a tam si v klidu posvačíme :)

HarrietW.
314 příspěvků 20.7.16 10:35

@Ada Pekelná Proč nosíš sukni, jsi za dámičku? Tenhle postoj se tu propírá tak nějak konstantně a teď předvedete prakticky to samé. Hm, tak jo.
Ale té poznámce o mobilu jsem se fakt zasmála. ;)

HarrietW.
314 příspěvků 20.7.16 10:40

A mimoto jsem měla za to, že vypadat jako turistka, když skutečně jsem turistka, není ten základní problém… Ten kdysi spočíval v tom, že jako turisté vypadají všichni ostatní, ač by tak úplně nemuseli. Evidentně jsme otočili, takže chraň nás pánbůh, abychom třeba sport provozovali ve sportovním oblečení…
Těším se na článek: I v polobotkách se dá běhat.

Jen si teda fakt nejsem jistá, kdo pod ním bude podepsán.

benyka
9115 příspěvků 20.7.16 11:58

@žluťásek Tak to jsem já. Jenomže mám dvě třičtvrtělitrové lahve. Potřebuji totiž vypít každé dvě hodiny minimálně půl litru vody (radši tři čtvrtě), jinak mě začne ukrutně bolet břicho. V restauraci, kde prodávají většinou dvě a půl decová balení vody bez bublin, si objednávám hned tři. Trošku to leze do peněz, nehledě na to, že to mají většinou chlazené, o což nestojím. V restauraci sedím a čekám při té vodě, protože svoje dietní jídlo mám v tašce (plus nůžky na prostřižení vakuového obalu + vidlička + sůl :-) ) a sním si ho někde na lavičce. Asi si koupím konečně nějaký ten městský batoh, abych nepohoršovala s turistickým, nebo abych nemusela tahat obří „kabelku“ (do ruky i na rameno) jako dosud.

Příspěvek upraven 20.07.16 v 11:59

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 20.7.16 12:25

@žluťásek aspekt s vodou v plastove lahvi… no tak to jsem uz vubec nechtela vytahovat;-)) neb nechapu ten dnesni trend se furt nalivat vodou, br. pokud neni fakt vedro tak 1,5 l prece staci na cely den (24h) tzn kdyz vypiju pul litru pri snidani (a to i vic:-), pak behem dne ke kave a obedu ev svacine, nepotrebuju s sebou tahat vubec nic. pripadne postaci tretinkova lahvicka, kdybych potrebovala jen zapit prasek nebo tak
ta posedlost pitim mi prijde kolikrat az uchylna
edit benyka: samo specificky zdravotni problem je neco jineho, to fakt nema kazdy, kdo furt neco cuca

Příspěvek upraven 20.07.16 v 12:27

žluťásek
2432 příspěvků 20.7.16 12:30

No a to je právě ten rozdíl mezi turistou, který si dá svačinu z batohu a vytáhne velkou lahev nebo jiným s malou kabelkou, který se usadí v kavárně a dá si dvě deci džusu a minerálku. Ani jedno není špatně, obojí jsou turisté.

A666
419 příspěvků 20.7.16 13:39

Když tohle je právě věc, která je strašně individuální. Já s sebou tahám v tašce vodu i v zimě (a to i když jedu jen 30 minut do práce), protože mi prostě strašně snadno vysychá v krku a pít prostě víc potřebuju. Jakmile se trochu oteplí, tak nedostatečný pitný režim bývá potrestán dost nepříjemnou bolestí hlavy… naopak kolegyně nepotřebují pít víc jak půl dne a jsou v klidu. Každý to má prostě jinak…
Jinak pokud vím, tak mimo vedro by měl člověk denně vypít 2-3 litry tekutin, ve vedrech se množství ještě navyšuje. Takže nevím, jak si má člověk vystačit s 1.5 litrem na den…

Marvie
82 příspěvků 20.7.16 14:59

Souhlasím. Mně taky bolí hlava, a na výletě je dost snadné se třeba dvě hodiny nedostat k vodě. Potom je celý výlet na nic, protože mám pocit, že mi ta kebule praskne, mít v u sebe aspoŇ litr vody je prostě nutnost.

Karin
3948 příspěvků 20.7.16 21:57

Odlišujte pití a celkový příjem tekutin. Voda je ve všech potravinách a počítá se do příjmu (kromě té v tvrdém alkoholu). Ať si zbytečně nepřetěžujete ledviny a nepřipravujete se o ionty.
Napijte se, když dostanete chuť se napít, a nemůžete udělat chybu…

A666
419 příspěvků 20.7.16 22:05

Takhle to přesně dělám, proto tu flašku s sebou tahám :) To s tím pitným režimem jsem dala jen jako dodatek… nějak fanaticky o fakt nedodržuju (že bych si čárkovala, kolik jsem toho vypila).

aelirenn
35 příspěvků 20.7.16 16:53

Já se taky přidám, teď v Římě (35 stupňů, ulice rozpálené) jsem do sebe za den nalila litrů tak pět a ještě jsem si v ní rozpouštěla hořčík. Když piju míň, zvlášť pokud se u toho hýbu a jsem na sluníčku, je prakticky jisté, že brzy nastoupí bolest hlavy, v horším případě provázená pálením a následným zánětem močových cest. Jsem prostě zvyklá vypít hodně, litr a půl denně mi stačí tak v ty nejméně aktivní zimní dny, ale i tak poznám, že jsem pila málo, protože jsem malátnější a motá se mi hlava. Potřeba vody je, stejně jako třeba spotřeba kalorií, výrazně individuální a nelze říct, že když napít se u snídaně stačí vám, všichni kolem jsou s tím taky v pohodě.

VandaRybna
3713 příspěvků 20.7.16 14:42

É…Cože?

VandaRybna
3713 příspěvků 20.7.16 14:43

@Ada Pekelná Je vám dobře, Ado?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.16 14:52

@viktorka_od splavu
Jak jsme to dřív mohli přežít, že? Taky mi posedlost pitným režimem přijde často na hlavu. Vydržet bez ucucávání vyučovací hodinu, tj 45minut, by dnešní děti patrně ohrozilo na životě. Následuje kontinuální odbíhání na záchod. :-)) Leckde učitelé rezignovali a nechávají je při hodinách i jíst.

Marvie
82 příspěvků 20.7.16 14:57

Ehmmm… Asi se přidám k „frfňalům“ nade mnou, ale batoh je na celodenní výlet prostě nutný. Taška přes rameno musí být prostě velká, aby se tam vešly všechny nutné věci a z toho po celodenním chození bolí zatraceně záda i trénovaného člověka bez skoliózy. A ne, flaška s vodu se nedá nechat doma, že „si někde koupím“. Deštník, bunda, foťák, další už zmíněné věci. Buď budu za slečinku, která se s prvním děštěm, větrem nebo parnem rozpláče, že je promočená/je jí zima/má žízeň, nebo prostě ponese bytelný batoh, který jí neodere záda a nebude po výletu muset měsíc chodit na rehabilitace.
K cestování a turismu prostě primárně patří pohodlí a móda jde stranou, tak to je. Moc se toho vymyslet nedá, pohodlné boty, kecky stačí, kalhoty takové, ve kterých se dá chodit, sedět a nikde netlačí, tričko/halena z bavlny, která se nepropotí a bunda, která nepromoká. Ty věci musí být hlavně praktické a až pak módní, proto bych nad turisty kapku přimhouřila oči, protože obléct se opravdu prakticky, pohodlně a zároveň hezky je trochu kumšt. A většině lidí stejně záleží na dojmu z navštíveného místa víc než na tom, jestli není blbý mít batoh na zádech.

Příspěvek upraven 20.07.16 v 17:40


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.16 17:59

@Marvie nacestováno mám opravdu hodně, a opravdu netahám bytelný batoh a překvapivě se ani s prvním (ani žádným následným) děštěm, větrem nebo parnem nerozpláču. takže bych nebyla tak kategorická. jinak, mně je úplně jedno, kdo co nosí, jen mě fascinuje to množství věcí, které je někdo schopný a ochotný s sebou tahat, třeba ta valká láhev s vodou. mluvím samozřejmě o městské turistice, ne o zdolávání and či jiných velehor.

Marvie
82 příspěvků 20.7.16 18:13

@nolita Myslím, že velká lahev s vodou je ještě zdaleka ta nejmenší zbytečnost, jakou s sebou lze nosit. Pokud jste náchylná k zánětům močových cest a při jedné takové turistice typu „zmokla jsem a navíc půl dne nepila“ skončíte na JIP s akutním zánětem ledvin, příště si rozmyslíte, jestli si vezmete deštník a vodu :-))
Přeju všechno dobré.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.16 22:06

@Marvie tak si tu vodu ale koupím ne, v nějakém rozumném množství, to ve městě fakt není problém. fakt teda je, že nosit čtečku a knihu je větší úlet.

celkem mě baví, jak je taky propagováno hlavně to pohodlí, bez toho by výlet nestál za nic, a pak se dobrovolně tahá tuna věcí :-)

Marvie
82 příspěvků 21.7.16 09:15

@nolita Tak jakože proč ne, žejo, ono jde o to, že výlety jsou různé a já bez vody vyrážím jen velmi nerada, protože nemusíte být úplně ve velkém městě, můžete se jít podívat na památky do odlehlých míst a někdy může být trochu problém tu vodu získat, proto si s sebou betu třeba ten litr, co by mi na celý den nemohlo stačit, ale je to množství, které mě zachrání od bolesti hlavy/močových cest v případě, že se k vodě nějakou chvilku nebudu moct dostat.
Na čtečce taky nevidím nic tak závadného, lidi jsou různí a někdo si rád vychutná pár stran v parku/kavárně/bere si to do vlaku…
Dejme tomu, že to, co tahám já, by se do větší crossbody vešlo, o to nic, ale po celodenním nošení je už jen ten blbý litr vody na těch zádech prostě cítit a proto volím pohodlnější batoh. I ty se nakonec dají sehnat relativně slušné, nemusím vypadat jako balík s havajskou košilí a ponožkama v sandálech :D
Jen křečovitě se držet těch crossbody je podle mě nesmysl, i batůzek může být hezký a vkusný. A to, co kdo s sebou tahá, protože to ze svých osobních důvodů potřebuje, je každého věc.

Příspěvek upraven 21.07.16 v 09:15

Pirek
7062 příspěvků 20.7.16 15:02

Ještě loni byly české turistky v té Florencii v pohorách, rejoicech a Hannah bundě. A letos už jezdí vystajlované podle Pinterestu.

Tomu říkám pokrok!

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 20.7.16 15:04

@A666 fakt pijete 3 litry vody denne? hmmmm
s tim vysychanim mozna spis k doktoru, pokud to neni jen zlozvyk
http://ona.idnes.cz/…-/dieta.aspx?…
@SweetPotato nojo:-))

Atlacoya
2790 příspěvků 20.7.16 17:43

Taky občas piju jen tak z nudy (a tipla bych, že to je i hodně časté u žáků ve škole). V práci 2litry vypiju, když není co dělat tak se projdu do kuchyňky, uvařím čaj a když už mi hrníček stojí u ruky tak ho i vypiju. Doma pak už vypiju třeba jen 1 sklenici vody. O víkendu taky piju méně.

A666
419 příspěvků 20.7.16 22:05

Jo, 3 litry jsem schopná vypít, ve velkých vedrech i víc, i když to teda nekontroluju nějak výrazně… Zlozvyk to fakt není, naopak, když nepiju, tak mi mnohem hůř natékají kotníky (mám sedavé zaměstnání) a přímo na cévním mi doporučili dostatečně pít. To vysychání krku může souviset s tím, ž e jsem alergik a astmatik a dost často dýchám pusou. Každopádně já osobně nemám ráda generalizování - jak to, že by každý měl vypít xy litrů vody, tak to, že když je vypije, tak to je špatně a je to zlozvyk/závislost. Dle mého každý vypozoruje, co jeho tělu vyhovuje…

A666
419 příspěvků 20.7.16 22:21

Jinak v tom článku už jsou extrémy, vypít 5 litrů za běžný den nebo 3 litry bhem krátké doby je extrém, ne že ne. Já vypiju tolik jen v opravdu velkých vedrech a to si dávám bach na to, abych čistou vodu kombinovala s minerálkou a dodával tak tělu i vypocené minerály (zase je to na základě toho, co si tělo řekne). Ale pít 3 litry denně mi extém fakt nepřijde, navíc jiný pitný režim bude mít 160 cm vysoká štíhlá holčina a jiný člověk se 190 cm a víc jak 100 kily (což tamimocodem i uvádějí)…
Jinak ten názor Měšťáka v tom článku mi přijde jako opačný extrém… Je to prostě individuální a dle mého dokud to není opravdu extrém (nepití vůbec vs. pití 5 litrů denně mimo vedra), tak není důvod to nějak hrotit…

VandaRybna
3713 příspěvků 20.7.16 15:07

Já jsem vůbec nepochopila smysl článku, který mi přijde jak psaný z leknutí a diskuse pod ním je absurdní. „Na co máš, foťák, léky, deštník, sváču? Ha, ha, ha“.

Tak víte co, někdo má alergii, někdo kolostomii (ten se chudák ani najíst v restauraci nemůže a musí si nosit sváču jako socka, bo by ho to jídlo z restaurace taky mohlo zabít, že jo). Očekávala bych na MP spíš článek jak stylově uskladnit a pohodlně přenášet všechny věci, které se člověk SVOBODNĚ rozhodl, že s sebou potřebuje).

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 20.7.16 15:34

@VandaRybna nojo, jenze tu diskusi vyvolalo postesknuti, jak slecna zavidi obdivuje vsechny, kterym staci mala kabelka, protoze ona MUSI vlacet s sebou pul domacnosti:-)

Příspěvek upraven 20.07.16 v 15:54

VandaRybna
3713 příspěvků 20.7.16 16:04

Já si upřímně myslím, že ono „obdivuji turisty s crossbody kabelkou“ nebylo nějaké provolání, ale řečnický obrat uvozující následně sdělovanou informaci a vážně by mě nenapadlo na to reagovat rozborem pisatelčiny příčetnosti, co se množství nošených věcí týče.

Příspěvek upraven 20.07.16 v 16:05

Malvin
309 příspěvků 20.7.16 15:49

@viktorka_od splavu Já je jen obdivuji. Slovo závidět za synonymum obdivovat nepovažuji. Co proč tahám, jsem vysvětlila v mnoha příspěvcích.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 20.7.16 15:53

@Malvin pardon tak to jsem si spatne pamatovala. jj duvody ok, jen oripominam proc se ta debata rozjela, s modou a vlastne ani s clankem to myslim nema moc spolecnyho:-) ale to samozrejme nicemu nevadi, OT jde napric celymi internety;-)

A666
419 příspěvků 20.7.16 22:36

Ale ono to společného má - protože to, co je v článku, jsou víceméně knížecí rady - jasně, že když má člověk málo věcí, sáhne po kabelce/crosbody a super. Ale mnohem víc pozornosti by si zasluhovalo jak řešit, když člověk těch věcí potřebuje tahat víc a přitom chce být stylový - rady, jak toho dosáhnout, co je možné využít aj. Ale tos e tu jaksi neobjevilo ani po památném článku o staromladé studentce ;)

benyka
9115 příspěvků 20.7.16 18:06

Tak jsem dneska podnikla výpravu za městkými batůžky a potvrdila jsem si to, co jsem zjistila už minule. Jsou všechny malé, resp. menší než dobrá polovina nabízených „kabelek“, což dost dobře nechápu. Takže vše zůstává při starém.

Dalmitka
1803 příspěvků 20.7.16 18:48

@viktorka_od splavu - „aspekt s vodou v plastove lahvi… no tak to jsem uz vubec nechtela vytahovat;-)) neb nechapu ten dnesni trend se furt nalivat vodou, br. pokud neni fakt vedro tak 1,5 l prece staci na cely den (24h) tzn kdyz vypiju pul litru pri snidani (a to i vic:-), pak behem dne ke kave a obedu ev svacine, nepotrebuju s sebou tahat vubec nic. pripadne postaci tretinkova lahvicka, kdybych potrebovala jen zapit prasek nebo tak
ta posedlost pitim mi prijde kolikrat az uchylna“ - s dovolením citácia - MOJA REČ!

VandaRybna
3713 příspěvků 21.7.16 07:34

Tohle vám potvrdí i lékař. A já jsem zjistila, že mám podstatný problém s pitím velkého množství vody. Klidně se za 24 hodin dostanu na ty 3 litry úplně nevědomky. Ošklivý zlozvyk, který mi zbyl z doby, kdy jsem řešila problémy s močovým traktem. Stejně to prolévání se vodou nepomohlo, akorát se nemůžu zbavit přebytečné vody.

Shanshuita
97 příspěvků 21.7.16 16:51

To je zajímavý, jak to u každýho funguje jinak. Lidem, co zadržujou vodu se naopak doporučuje pít víc, aby se ta v těle zadržovaná mohla uvolnit. U mě to teda funguje, když jsem pila denně asi 1,5 litru, bylo jsem pořád oteklá. Postupně jsem se naučila pít 2,5 až 3 litry vody denně a konečně jsem splasklá.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 17:04

Vodu v plastu s sebou začaly všechny pindulíny okázale tahat, jakmile tak bylo vyfoceno pár modelek. Se zdravím - při městské turistice - to nemá co dělat. Leda s tím duševním.

Fire-fly
22 příspěvků 20.7.16 19:04

Čert vem eleganci, na výletě byť jednodenním je mi batoh věrným společníkem a má skoliozní záda mi děkují ;-). Jak uvádí mnozí jiní, obsah v podobě nepromokavé bundy, čtečky, 0,5-0,75 l lahve vody, foťáku (nyní malý kompakt, dříve velikosti menší zrcadlovky), poznámkového bloku, pisadla, kapesníků, vlhčených ubrousků a volného prostoru pro plánované zakoupení suvenýrků a suvenýrových průvodců po navštívených památkách a případné odložení svetru/mikiny to jistí.

Nedávno jsem si pořídila toto a díky jakémusi pogumování či jak to nazvat jsem pak nemusela nadávat na déšť:
https://www.joules.com/…hambray-Hare?…

Dalmitka
1803 příspěvků 20.7.16 19:08

Táto téma ma trochu „nadvihla“, lebo mi živo pripomenula krásne obdobie môjho sprievodcovania na juhu, najmä v CH - Dubrovnik, Split, ale vlastne aj Mostar, Sarajevo a iné. Klientom - teda klientkam! bolo jasne vysvetlené, kam ideme, čo uvidíme - a ajhľa - ráno pri nástupe do busu dámy vymódené - rejoice, v lepšom prípade škaredé lacné džíny či tržnicové 3/4-ťáky, hnusosandály!, batohy, a v tom brázdili ulice magických južných miest. Ja s kolegyňou, s ktorou sme to striedali, v pekných ľahučkých šatách, príp. bielych capri nohaviciach a ženskom! námorníckom tričku, vždy v ženských! topánkach, kožených šľapkách na platforme, či balerínach a kabelky. Najväčšou satisfakciou nám bolo, keď nás miestni automaticky brali za domáce a to nielen kvôli jazyku. Myslím, že sa dá vyzerať primerane, aj keď som na výlete - hovorím stále o mestských výletoch.

jiturka
60 příspěvků 21.7.16 10:03

Já jsem taky doposud měla ten dojem, že české turistky ve městech se poznají podle rejoicek, tříčtvrťákových džín, divnotriček, pohorek nebo lépe merellek, oživína vlasového a bohužel, dost často nadváhy. Možná že nová generace už je na tom jinak?
Normální podpatky jsou lepčí než suprtenké balerinky a v sandálkách hezky větrají nohy. Do kabelky fakt jen to nejnutnější… Nerada tahám velké. Kdyžtak do malé tašky sbalím plátěnku pro externí úložiště.

Dammy
1672 příspěvků 20.7.16 20:05

.

Příspěvek upraven 25.12.16 v 14:04

dagur
283 příspěvků 20.7.16 22:02

Když už o té městské turistice - tu absolvuji celkem často a tohle se mi osvědčilo:

  • boty zásadně ne na vysokém podpatku a také ne na příliš vysoké platformě, ale z úplně tenké podrážky bolí nohy; moje nejlepší boty na městskou turistiku jsou celokožené „něcojakotenisky“; mimochodem, podle mé zkušenosti Francouzky na denní nošení preferují „placaté“ boty, i když cestují jen do práce
  • v kabelce crossbody nosím tenký pytel se šňůrami, co se dá nosit na zádech jako batoh; do něj odkládám šatstvo, když se oteplí
  • místo deštníku nosím nepromokavou bundu sbalenou do válce, je lehčí

- -

  • zmačkanost lněného oblečení neřeším, ke lnu zmačkání patří
julie74
3822 příspěvků 20.7.16 22:45

Ado, teda dost jste mě připravila o iluze. Nemohla bych si třeba myslet, že příspěvky za Adu už také píše redakce, a to tak, aby diskuze byla co nepeprnější? No, spíš nemohla. Ale dost jste mi připomněla moje známé, co nikdy nejezdí sockou, s dětmi obzvlášť ne…
Jak by mohl člověk na úrovni mít mobil, co neumí fotky?

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 20.7.16 22:52

@Karin byla jste někdy třeba v Turecku a spol.? Nejdřív bylo nutné dlouhé širší kalhoty ohrnout nejmíň ke kolenům…

julie74
3822 příspěvků 20.7.16 23:10

A abych si přisadila, ještě na dovolené často nosím deku - teda tenoučkou, hladkou - co se snadno otřepe, ale přijde mi báječné najít nějaké krásné místo, nejlépe s výhledem a tam si udělat svačinu, povalovat se u toho, odpočívat a pak pokračovat dál. Ono je totiž svačina a svačina - taková ta trapná namazané tři dny staré chleby, řízek, ještě lépe housky propašované ráno u snídaně z hotelu a sebevědomě vytažené cokoliv co si člověk užije ještě s tím výhledem a bez davu dalších spolustrávníků. Já v tom teda vidím velký rozdíl, vy ne? Ovšem já se nevejdu do taštičky… o vyhazování vypitých třetinek nemluvě. Umíte si představit tu hromadu za den po čtyčlenné rodině? A po osmidenní poznávací dovolené?

Karin
3948 příspěvků 21.7.16 16:43

V Turecku jsem měla tu čest pouze se záchody evropského typu :D Na turecké záchody jsem narazila třeba v čínských vlacích. Ale stejně prostě nemám problém s válením oblečení po zemi při vyměšování, no… Chce to trochu šikovnosti.

anarch
256 příspěvků 21.7.16 08:18

@razorblade_reloaded Někteří lidi jsou dokonce i tak děsně zpozdilí, že foťák v mobilu ani nemají.

benyka
9115 příspěvků 21.7.16 09:22

@Marvie Poslední větu tesat!

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 09:27

Docela by me zajimalo, proc s sebou tahat zrcadlovku a ruzne objektivy. Kdyz vim kam jdu, tak si vezmu jeden objektiv, ktery je na te zrcadlovce a ostatni necham v hotelu. Nebo si koupim nejaky univerzalnejsi, prave na mestskou turistiku a nemusim se s tim tahat ani do toho hotelu. Tahnout s sebou ctecku mi pripada jako ulet, vsechny jmenovane funkce zastane bezny mobil, ktery se vejde do kapsy. Taktez nechapu, proc chodit desitky kilometru, mesta vetsinou disponuji hromadnou dopravou, ktera byva i dost zabavna. Jak tu nekdo psal, te usel za tri dny 60 km po meste - z toho mesta bych nic nemela, byla bych jen unavena.

Pro rypaly - zrcadlovku mam a fotim hodne, pomerne zcestovala jsem taky, pesky dokazu ujit i vetsi vzdalenost, nez z restaurace do taxiku.

Ascari
315 příspěvků 21.7.16 10:19

Protože teleobjektiv dělá kompozičně úúúúúplně jiné fotky než nějaký setový objektiv, který máte nasazený (18-55, řekněme). Pokud chcete přemýšlet o tom, CO fotíte a JAK to fotíte, potřebujete teleobjektiv. Ten vám něco „vytáhne“ a rozmázne pozadí, atd. Pokud vám má foťák jen nahradit oči („vyfotím si, co jsem viděla“), nepotřebujete zrcadlovku vůbec.

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 10:47

Fakt jo? Tyhle rozumbradsky odpovedi mam nejradsi. Pokud chcete o fotka premyslet, musite mit v ruksaku teleobjektiv, jinak nejste ten spravnej fotograf. Aha.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 10:27

Ja taham dva - obycejnej a teleobjektiv, protoze obcas proste objevim neco, co si zaslouzi krasny plasticky snimek, a tam je teleobjektiv nenahraditelny. jeste teda uvazuju, ze si pro foceni architektury poridim rybi oko… a budu ho na mestskou turistiku tahat taky:)

EDIT: a k tomu chozeni pesky - pro me je to mnohem snadnejsi vzit si mapu a chodit, nez resit, kde mi co pojede. mhd vyuziju jen kdyz se chci jet podivat nekam dal od centra, kam by to pesky byla fakt ztrata casu. ted samozrejme mluvim o mestech typu helsinky, kodan, gdansk, malmo atd - ne treba o londynu nebo parizi, kde jsou castejsi presuny mhd fakt potrebne (ale treba i v londyne je fajn si jeden den udelat krasnou turu podel reky:))

Příspěvek upraven 21.07.16 v 10:30

aelirenn
35 příspěvků 21.7.16 10:34

Já bych doplnila otravný důvod, proč chodit pěšky, a to jsou finance. Nezdá se to, ale při našem úsporném studentském cestování je mhd to první, na čem šetříme. Extrém to byl třeba v Londýně, kde jsou lístky opravdu ukrutně drahé. Na vstupech jsme šetřit nechtěli, na jídle taky ne (ne, že bychom vysedávali v luxusních restauracích, ale živit se pět dní bagetama mě nudí). Teď Řím byl trochu lepší, ale stejně jsme hromadku využívali jen omezeně.

Bara06
2039 příspěvků 21.7.16 17:28

Přijde mi to tady trochu jako střet dvou světů.
První doletí letadlem/dojedou vozem, nahlásí se na recepci hotelu v centru města a pak chodí na procházky, do muzeí, berou si taxi nebo kupují celodenní jízdenky, jí v restauracích. Druhá skupina přijede žlutým busem, bydlí v F1 na periférce a v kapse má 80 euro na tři dny. První skupina moc nerozumí tomu, proč druhá skupina nosí v tašce/batohu věci na celý den, vlastní vodu a snaží se moc nepopojíždět mhd.
To, o co tady jde, přátelé, se jmenuje prachy, zkrátka :D.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 17:56

@Bara06 dovadite ty svety do extremu, existuje jeste spousta lidi mezi tim, a mezi ty se radim treba ja a taky spousta dalsich lidi. spousta z nas totiz s sebou batoh a piti tahame proto, ze je nam to prijemnejsi nebo je to nezbytne pro straveni dne, jak ho stravit chceme

Bara06
2039 příspěvků 21.7.16 18:06

Celej dialog pod článkem je extrémistickej, ne? Kdo fotí na mobil, machruje na zrcadlovkáře, kdo nosí jen rtěnku a kreditku v psaníčku, machruje na ty se zavazadlem, kdo posedává po kavárnách a užívá si atmošku, ten to jde nandat „chodícím“, myslím, že se tohle celkem vsákne - a samozřejmě, že jsem vybrala krajní polohy, jsem to chtěla zestručnit.

Oveeec
2809 příspěvků 29.7.16 14:23

Funkci zrcadlovky a čtečky zastane mobil…tak určitě, obzvlášť té čtečky. MHD je taky lepší než túra, hlavně metro.

RenataRen
512 příspěvků 21.7.16 09:42

@Dalmitka Někteří z nás holt rádi čtou:-) Já knížku nebo čtečku tahám vždy, někdy jí využiju, někdu ne.
Mimochodem, jako argument pro prostornější zavazadlo mě ještě napadá - místo pro uskladnění blbinek, které si člověk koupí cestou. Copak jste nikdy nepodlehly a nestaly se majitelkami nevkusných sošek oslíků, zaručeně místních medů nebo výpravných publikací?

jiturka
60 příspěvků 21.7.16 09:45

Ten tón článku je zvláštní. V Paříži jsem úspěšně pobíhala v sandálech na normálním úzkým podpatku. Při 14denním roadtripu Švédskem jsem se taky slušně oblíkla, když už jsme vyrazili do města. Do šatů, či sukně, do sandálků. Převlíkala jsem se v autě na parkovišti. V obou případech jsem s sebou měla parádní žlutý satchel do kterého se mi vlezla i zrcadlovka a pití, i průvodce (jak zmiňovala @Malvin) když to bylo zapotřebí. Ty ostatní věci většinou na celodenní putování městem nepotřebuju. To bych chodila s krosnou.

mikita.miki
1935 příspěvků 21.7.16 14:31

No já sem se taky, když sme jeli autem, převlíkala na parkovišti. z auta sem vylezla v pohodlným cestovním a převlíkala sebe, děti, jen muž často odolával, že místní určitě jeho pomuchlaný kraťasy přežijou. ovšem nejde to všude a pořád, plácat se po rameni, jak sem dobrá, to jaksi nejde. protože pak když sme jeli vlakem, táhla jsem ten bágl a na nádraží někde na záchodech se převlíkat nebudu, nemluvě o tom, že ten batoh taky nemám kam dát a stejně ho potáhnu.

jiturka
60 příspěvků 21.7.16 15:15

Jj, je fajn mít základnu, ať už je to auto, autobus nebo nějaký typ ubytování. I tak, na jeden den ve městě pro dospěláka toho stačí mít vyloženě po ruce trošku. Ostatní (jídlo, pití) ráda řeším místně, jsem děsně zvědavá na roztodivné chutě. Člověk nabíc odpočine nožkám. A pohodlně sleduje ostatní lidi.

Příspěvek upraven 21.07.16 v 15:15


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 15:19

A dopr.ele - „dospělák“ je tady :-D

Pruhovaná
82 příspěvků 21.7.16 09:53
Ada má pravdu

@Ada Pekelná Ada ma pravdu! Na co foťák, mobil taky fotí. Na co parmezán na těstoviny, třicítka eidam je taky sýr. Na co kožený sandály, plastový pantofle od vietnamce jsou taky obuv. Na co šaty do divadla, džíny jsou taky oblečení. l


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 11:03

Ano, všichni ti, co je oblažujete tisícokou fotek z vaší dovolené ocení, že jsou pořízené kvalitní zrcadlovkou.

daagmara
42 příspěvků 21.7.16 15:14

Vy jste se dneska všichni zbláznili z horka nebo co? Přece je úplně každého věc, jestli chce fotit na mobil nebo foťákem a tahat čtečku nebo knihovnu nebo nic a nosit krosnu nebo psaníčko?

VeronikK
1287 příspěvků 21.7.16 10:04
Focení na mobil

Na obhajobu focení na mobil - před časem na Radiožurnálu (čili pro mě solidní) nějaký odborník říkal, že dnešní mobily fotí stejně, ne-li některé lépe než digitály. Já ovšem vlastním starý tlačítkový telefon, na něj toho mnoho nenafotím. Takže foťák s sebou nosím (pokud ho tradičně nezapomenem :-) )

RenataRen
512 příspěvků 21.7.16 10:10

@Jordaan Mobil rozhodně nezastává stejnou úlohu jako čtečka. Nevím, jaký máte, ale pokud si na mobilu čtu nějaké stažené knihy nebo dokonce povídky online, hrozně rychle se vybíjí. Čtečka vydrží i při plném provozu nabitá několik týdnů. Čtečka - primárně ke čtení, mobil - k telefonování, surfování, místo mapy…

Ascari
315 příspěvků 21.7.16 10:15

Nezlobte se na mě, ale pokud někdo vrazí zrcadlovku do batohu k ostatním věcem, aniž by ještě dodal, že k ní přidá teleobjektiv a clonu, tak ji nepotřebuje. Fakt ne. Podívejte se na lepší kompakty se srovnatelnými „objektivy“, často mají srovnatelné rozpětí a světelnost. Pokud někdo umí dělat pořádné fotky zrcadlovkou, má na ni samotnou brašnu/batoh se vším potřebným. Zrcadlovka vražená v batohu u makeupu je kompakt.

Jinak ten batoh narvaný jako KPZ-ka je fakt trochu přes čáru. Tahat celý den parfém, pomádu, pinzetu a náplasti? Spousta těch „kosmetických nutností“ je podle mě jen posedlost.

Karin
3948 příspěvků 21.7.16 16:35

A není to prostě každýho věc, co s sebou chce mít?

Ascari
315 příspěvků 21.7.16 18:37

Ale jistě, všechno je každýho věc. I oblečení do opery, boty, účesy, ponožky… ale i tak se o nich na Pekle diskutuje. :)

Karin
3948 příspěvků 22.7.16 11:57

No ale batoh u turisty snad není takové faux pas jako u diváka opery :-)

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 10:21

@RenataRen

Kdyz si neco do meho (naprosto bezneho) telefonu stahnu, tak pri cteni nemusim byt online. Nechapu, kdy to mistni turistky vsechno stihaji - ujit ty desitky km, neustale menit objektivy a vytvaret u toho fotografie vysoke kvality a jeste najit cas na cteni hodnotne literatury.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 10:25

@Jordaan při čekání v řadách, ne asik!

blacken
2464 příspěvků 21.7.16 13:52

Tak spíš je tu část, co ráda fotí a část, co si ráda čte. A pak jsou tací, ano stále ještě existujeme a je to zřejmě nechutné, co máme telefon na smsky a volání, takže si na něm ani nepočteme a ani s ním nic nevyfotíme :D

daagmara
42 příspěvků 21.7.16 15:17

Ano, taky mám jen takový telefon, stejně jako manžel, a hodláme se jich držet, dokud se nerozpadnou, přestože - a možná právě proto, že - oba pracujeme v médiích, i audiovizuálních.

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 10:25

@Ascari

Ja poradne fotky zrcadlovkou udelat umim (fotim od detstvi) a extra batoh na ni nemam a vubec ho nepotrebuju. Co ted se mnou?

Ascari
315 příspěvků 21.7.16 10:33

Já bych se bál mít skla a tělo ve stejném batohu jako nějakou svačinu, vodu, kosmetiku atd… Kdežto slečna výše to podala tak, že si vezme zrcadlovku se seťákem, a to jí stačí.

Příspěvek upraven 21.07.16 v 10:34

Pirek
7062 příspěvků 21.7.16 10:30

@Jordaan
Já si stejně myslím, že většina lidí stejně ani neumí všechny ty zrcadlovky a objektivy plně využít, když pak koukám na ty fotky, co s nima pořizují.

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 10:37

@Pirek

Myslim si to same. Jak se rika, nejlepsi fotak je ten, ktery mate v ruce, kdyz pred Vama pristanou mimozemstani. Pro me je zrcadlovka proste fotak, nikdy jsem jiny nemela. Tahani batohu s pulkou laboratore na celodenni vylet pokladam za pozu. Pro fotografa je mimo jiny dulezity byt pohyblivy a nenapadny a to s krosnou plnou draheho vybaveni dost dobre nejde.

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 10:43

@Ascari

Ja nemam ani ten batoh :-D.

VandaRybna
3713 příspěvků 21.7.16 10:53

@Jordaan Tak proto jsou všechna setkání s mimozemšťany focená na zpocenou ponožku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 11:01

Jak tak na to koukám, asi se fackování narvanými nevábnými batohy v MHD jen tak nezbavíme. Dobré vědět, že toto utrpení podstupuji v zájmu zachování cestovního ruchu.

mikita.miki
1935 příspěvků 21.7.16 14:25

Jenže to není vina batohů, ale blbounů, co je nesundaj, když nastoupí

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 11:01

Jeste bych dodala, ze Mistr osobne fotil malickym fotakem se standardnim pevnym objektivem, teleobjektiv s sebou netahal.

edit: Tech, co mi dali za tento prispevek cervene, bych se rada zeptala, jestli si skutecne mysli, ze turista s hromadou vybaveni skutecne udela lepsi fotky, nez Henri Cartier-Bresson.

Příspěvek upraven 21.07.16 v 12:02


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 12:28

Ja jsem vam nedala raminko zadne, ale myslim si, ze kazdy by si mel tahat kolik objekvitu uzna za vhodne. to, ze jich nekdo taha x, ho jeste nenuti mit skvely fotky a souperit jejich kvalitou s hvezdama. ja si treba fotim pro radost a vim, ze moje fotky ve srovnani s profikama stoji za hovno, ale jen proto, ze jsem spatnej fotograf, mi prece nikdo nemuze zakazat se tahat po mestech s velkou fotobrasnou :D

EDIT: taky se vam zacala v reklame po strane zobrazovala reklama alzy se sirokou nabidkou objektivu? :D

Příspěvek upraven 21.07.16 v 12:30

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 13:13

Jj, to je jasny. Ja jen nemam rada takovou tu dulezitost, kterou disponuje spousta amaterskych fotografu a ktera se jeste vic rozbujela od doby, kdy to vybaveni zacalo byt rel. fin. dostupne i ve vysoke kvalite. Na dobrou fotku potrebujete dobry motiv, svetlo a atmosferu. No a hlavne oko. Nic z toho se neda koupit. Mam pochopeni pro zalibu ve vybaveni, ale nekteri zamenuji schopnost videt za hromadu techniky. Je to jako myslet si, ze budu lip lyzovat, kdyz budu mit drahe lyze. Do urcite miry to vybaveni pomuze, ale vsechno to nezachrani.

Cornero
415 příspěvků 30.7.16 20:50

Pokud se ale podivame na Bressona tak on sice fotil s malym fotackem ale ten maly fotacek je Leica ktera sice nevim kolik stavala tenkrat ta jeho ale dnesni male fotaky Leica na kinofilm nekoupite ve foto Skoda pod sto tisic korun. Takze ono to nejde si rict ze budu chodit s malym fotakem a muzu delat fotky jak Bresson

Jordaan
9330 příspěvků 30.7.16 23:18

Vy je nebudete delat ani s Leicou :-D.

Cornero
415 příspěvků 31.7.16 20:32

No tak jinak. Myslite ze by Bresson dokazal udelat takove fotky s kompaktem za 10k?

Ascari
315 příspěvků 21.7.16 18:42

Ani já jsem nedal červené. :) Jasně, tele nedělá dobrého fotografa, hlavní je vnímavost, načasování, cit, světlo atd… Ale co tak znám od HCB, tak jeho kompozice jsou „dělané“ na to sklo, které měl. Kdyby měl fotit sport, přistávající letadlo nebo orla sedícího na vrcholku smrku v Alpách :), asi by mu to nevyšlo. Proto lidi tahají teleobjektiv.

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 18:49

Bavime se o foceni pri mestske turistice. Takze bez orlu a sportovcu. Imho je tele ve meste casto spis skodlive, protoze clovek musi byt od objektu dal a v uzkych ulicich to je obcas problem. Vlastne si myslim, ze pro mestskou turistiku je i pro zkuseneho amatera idealni objektiv 18-300, je to hezky vsechno v jednom a kvalita je pro normalniho smrtelnika taky fajn.

RenataRen
512 příspěvků 21.7.16 11:14

@Jordaan Během cest busem, vlakem… Nebo i večer přes spaním v případě vícedenní turistiky. Chcete-li si číst aspoň hodinu či dvě, a je jedno jestli on-line nebo offline, tak se tím mobil dost rychle vybíjí.

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 11:22

@RenataRen

Takze kvuli tomu, ze si budu vecer pred spanim v hotelu cist, pripadne pojedu tam/zpatky vlakem, budu cely den po meste tahnout knihu nebo ctecku. Nebylo by lepsi ji tedy nechat rovnou v tom hotelu? Mela jsem dojem, ze se bavime o te casti vyletu, pri ktere se chodi po meste :-D

antikh
132 příspěvků 21.7.16 11:42

@Ada Pekelná Na fotky mi rozhodně mobil nestačí, jelikož si focením i vydělávám a mobilový shit od prodejné fotky se pozná. A taky jsou lidé, kteří mají focení jako velkého koníčka a prostě s sebou tu zrcadlovku + několik objektivů smýkají všude. Potřebují mít fotobrašnu jako spešl zavazadlo.

Ada Pekelná
973 příspěvků 23.7.16 02:04

@antikh „Na fotky mi rozhodně mobil nestačí, jelikož si focením i vydělávám a mobilový shit od prodejné fotky se pozná. A taky jsou lidé, kteří mají focení jako velkého koníčka a prostě s sebou tu zrcadlovku + několik objektivů smýkají všude.“

Takhle jsem to myslela. Když někdo rád fotí a na dovolenou jezdí s tím, že se tam chce věnovat i svému fotokoníčku, tak holt táhne vybavení (a obvykle na to potřebuje zvláštní tašku nebo dokonce batoh s přihrádkama na objektivy, náhradní baterie atd.). To je specifický případ. Ale když nejsem fotograf, tak mi na těch pár momentek na památku (a pochlubení kamarádům) stačí mobil nebo maličký kompakt o rozměru mobilu. Stejně si během chození po dostatečně zajímavém městě na nějaké focení ani nevzpomenu :)

RenataRen
512 příspěvků 21.7.16 11:58

@HarrietW. Ano, a proč lyžovat v zimní bundě, když vám na svahu bude tak slušet šikézní norkový kožíšek?:-)

RenataRen
512 příspěvků 21.7.16 12:00

@Jordaan Jak pro koho… Já jsem čtenář každým coulem:-)

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 12:19

@RenataRen

Pripada mi to jako hrozna poza. Kdyz si jdu prohlidnout nejaky stary barak nebo namesti, tak to je to, co chci delat a nepotrebuju u toho cist nejaky roman.

HarrietW.
314 příspěvků 21.7.16 13:18

Samozřejmě vaše vyjádření není ani trochu pozérské. Dnešní čtečky váží kolem 300 g, což je třeba váha mého diáře a zápisníku. Nic nad čím by bylo nutné se tak okázale pohoršovat…
A zvlášť komické mi to připadá ve srovnání s tím, jak tady kdysi proběhla diskuze nad obsahy kabelek, v níž se uživatelky předháněly, která z nich nosí větší množství mrtvé váhy a zbytečných krámů… Protože třeba takový šroubovák, ten ve městě potřebujete každou chvíli, co? Ale kabelka narvaná do bezvědomí je přece ok, protože je to kabelka, kdežto batoh je fuj tak nějak z principu (ač podle zdejších příspěvků obsahuje věci, které jeho nositelka zkrátka využije). Mimochodem, častěji schytávám v MHD rány právě od takových kabel, jejichž nositelkám je to úplně šumák, protože kabelka nikomu nepřekáží narozdíl od toho strašného batohu…

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 13:26

Snazim se toho mit co nejmin a to i v kabelce, takze jsem se zcela jiste nepredhanela. Batoh do mesta nenosim vubec. Mhd pouzivam zridka a kdyz, tak nikoho kabelkou neohrozuju, pripadalo by mi to neslusne. Takze si najdete nejakou jinou obet, kterou obvinite z na Vas pachanych krivd.

Příspěvek upraven 21.07.16 v 13:27

HarrietW.
314 příspěvků 21.7.16 13:34

Brečíte na špatným hrobě, křivdy se mi nedějí, jen taky popisuju stav, jak ho zažívám… A nepřeháním.

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 13:38

V tom pripade nechapu, proc tu svoji story o tom, jak Vas v mhd otloukaji kabelkama plnyma sroubovaku, pisete jako odpoved na muj prispevek.

HarrietW.
314 příspěvků 21.7.16 13:52

Pravda, to s váma úplně nesouviselo. Mea culpa.

Oveeec
2809 příspěvků 29.7.16 14:33

Já vám to vysvětlím. Jsou lidi, co rádi čtou. Jdou se podívat na nějaký krásný místo, mají čas, místo si prohlídnou, pak si sednou a čtou si knížku. Svoji oblíbenou knížku v krásný atmosféře. Náměstí viděli, ale neutíkali z něj hned zase pryč, naopak. Podívat se na barák a přečíst si knížku se nevylučuje, mít požitek z architektury a z literatury zároveň nebo krátce po sobě taky ne. A hned má člověk hezčí vzpomínky. Jestli zrovna vy to nechápete, ok. Ale jakápak póza?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 12:39

@Jordaan Číst v hotelu na pokoji prosim vás, jak pak lidi budou vědět, že je dáma intelektuál :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 13:21

@HarrietW. Domnívám se, že spíš než o hmotnost čtečky jde v tomto případě o to ostentativní čtení


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.16 09:06

Nebo nečtení :-)

Oveeec
2809 příspěvků 29.7.16 14:34

Vy jste neslyšela o lidech, co rádi čtou? A čtou všude a pořád, kdykoli můžou? Tímto vás o jejich existenci oficiálně informuji.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.7.16 14:38

Slyšela, ale obvykle to nejsou ti, co o tom hodně mluví. Ve valné většině si svou vášeň užívají komfortně, obvykle ne ve frontě na haj. l například, jak jsem se již vyjádřila jednou. Mimochodem sama přečtu kolem 50 knih ročně, tedy hovořím i za sebe.

Oveeec
2809 příspěvků 29.7.16 14:51

Říct „Nosím s sebou knížku, protože ráda čtu“ (případně prosté „ráda čtu“) nerovná se hodně mluvit o tom, že čtu (a tím pádem být pozér).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.7.16 15:13

No jo prosim vás, jdu se radši kouknout jestli nejde na Dvojce dokument…

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 13:30

@mutziputzi

A uplne nejhorsi jsou trpaslici ctouci mezi hromadou objektivu. A rozdavajici rady o tom, ze na fotce lze neco „vytahnout“ pouze teleobjektivem :-D

VandaRybna
3713 příspěvků 21.7.16 13:42

Trpaslíci ty jsou celkově úplně nejhorší.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 13:32

@Jordaan Manifest turisty intelektuála :-)

VandaRybna
3713 příspěvků 21.7.16 13:37

@mutziputzi Jistě a nejlépe je třeba číst něco uberintelektuálního, třeba Ference Liszta, nejlépe jeho Skromný pokrm, aby bylo vidět, že se vyznám.

Příspěvek upraven 21.07.16 v 13:47


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 13:42

Čtečky maj obrovskou nevýhodu v tomhle, lidi nevidí, že čtete něco těžkýho, dřív se Viewegh přebalil Annou Kareninou a jak hned lidi viděli!

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 13:39

@VandaRybna

Ale jen a zasadne v originale :-D

VandaRybna
3713 příspěvků 21.7.16 13:41

@Jordaan Rakousky samozřejmě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 14:28

Jsem ukradla s dovolením ve Vtipech :-D

kyselinaoctova
4 příspěvky 21.7.16 16:17

Zdravím Mutziputzi!
Už se mi po Vás stýskalo.
Břitký humor,
nekorektnost,
a důslednost v otázce, kdo tu bude mít poslední slovo. :0)
Několikrát jsem Vaše příspěvky použila jako vzor chytře zabalené agresivity.
Jen tak dál, dobrý didaktický materiál se vždycky hodí.

Příspěvek upraven 22.07.16 v 10:34

VandaRybna
3713 příspěvků 22.7.16 08:04

Jé, to je zas někdo starej-novej, co?

kyselinaoctova
4 příspěvky 22.7.16 09:36

Vlastně ano,
starej - datem registrace v roce 2013, tak řekněme střední věk
novej - ano, ten předchozí příspěvek byl můj první


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.16 10:24

Tyhlety glosátorky co?

Isca
960 příspěvků 21.7.16 15:12

Achjo, jen proto že jsme se některé tady ohradily proti kategorickému imperativu v článku. cituji : „Hanba baťůžkářům / Baťůžkáři odmítavě kroutí hlavou, ale my si stojíme za tím, že ruksak na městskou dovolenou jednoduše nepatří“ s tím, že dotyčná osobně ten batoh fakt potřebuje a využije, hned se snáší posměšky na demonstrativně čtoucí intelektuálky, pozérky s fotonádobíčkem a hloupé pipky, které podléhají masáži a přes den úplně zbytečně pijí. Pro mě za mě, ať si ti posměváčci chodí třeba jen s voperovaným čipem.

JMaravelo
549 příspěvků 21.7.16 16:07

Nejlepší :D A pak na letišti vidíme rodinu čechů jak sebou každej táhne 3 krabice na kolečkách, aby tam vměstnal crossbody, šaty na městskou turistiku, šaty na večer, šaty do přírody, nafukovačku a helikoptéru na focení a na sobě maj všichni péřovky protože byly v turecku v akci a do báglu se nevešly :D

Vzpamatujte se. Já obrazil dost a crossbody je dobrá tak když jdete na 2 hodiny se projít po městě. Osobně to na výlety neberu, co se vejde do crossbody se mi vejde i po kapsách. Jinak mám krosnu na velký převozy a malý batůžek kde jsou stále základní potřeby + doplňuji podle výletu - bundu, fotovybavení, nepromok, vařič, výtvarné potřeby, svačinu, plavky… Základ je toho mít co nejmíň, ne co nejvíc na každou příležitost. Jste na cestách, nestěhujete se. Tim neříkam vypadat jak trhan, ale myslet při výběru na univerzální oblečení. Naučit se nosit volný kalhoty a když je vedro, narolovat je na kraťasy, naučit se nebrat si 4 páry bot ale jedny trackový a jedny espardilky, který se splácnou i do kapsy - ověřený, nejlepší boty na obyč cupitání :D Noste si co chcete ale psát že batoh je nesmysl a že nechcete vypadat jak turista? Sorry, já jsem turista ;-)

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 21.7.16 17:17

@JMaravelo mně nevadí vypadat jako turista. ale prosimvás, chlapi, když už chcete nosit ty narvaný kapsy (což vypadá opravdu ošklivě za každých okolností, fakt že jo), tak aspoň nám to necpěte;-))

daagmara
42 příspěvků 21.7.16 21:18

Teda milionkrát lepší chlap s kapsama narvanýma užitečnýma věcma (ten můj tam nosí třeba i flašku pro mimino), než chcípáček v upnutých džínečkách nad kotníky s vyladěným tričkem.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 21.7.16 17:34

@Bara06 zčásti možná, ale úplně tak to nebude. pro mě je třeba představa ráno vypadnout z hotelu a vrátit se o půlnoci stresující bez ohledu na to, jestli bych cestou jedla ve vybraných restauracích, nebo na lavičce v parku včerejší svačinu. a ne jen proto, že bych s sebou musela nosit uplně všechny věci, které celý den potřebuju a ještě něco navíc. dovolená pro mě není dostih o to vidět fakt všechno co z posledního vypětí sil zvládnu oběhnout…

Bara06
2039 příspěvků 21.7.16 17:45

@viktorka_od splavu Nic není černobílý, že jo. Mívám to tak, že když už se utrhnu a jedu, chci z toho vysosat maximum. Jsem tam teď, může se stát, že naposled, neb cesty osudu, tak chci vytěžit co nejvíc. I v rámci dostihu 60/3 se našly dvě hodiny v parku, kdy jsem jen seděla a koukala na lidi (to jsem doopravdy dělala, čtečku nemám - internet v mobilu vlastně taky ne…). Stran věcí s sebou je to samozřejmě blbý, ale cesta zpět na „hotel“ znamená třeba právě ty dvě hodiny, který bych místo v parku na lavičce strávila nahečmaná v metru… abych si v cíli vzala jinej svetr?
Cestování je pro mě vzácný, tak prostě když už, tak už.

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 17:46

@viktorka_od splavu

Asi nejste ten spravnej turista. Kdyz nedate denne vic jak 15 kilaku, neuvidite min. tri galerie (z toho jedna v zastrcene ulicce na predmesti, kam se jde 75 minut rychlym tempem jedna cesta, ale po ceste uvidite to, co jiny turisti ne), dva tajne tipy, co Vam doporucil nekdo v diskusi a neprectete min. pulku nejake knihy, tak jste kavarenska lemra :-D

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 21.7.16 17:46

@Jordaan jo, to přesně jsem:-)

pozdni_ctyricitka
157 příspěvků 21.7.16 18:11

@Ada Pekelná To jste si s tím komentářem o čtečce pěkně naběhla. Teď, po dvou dnech o publikace článku, pekelnice už neřeší, co si vzít na sebe, ale co číst. V každém případě je to nejkomentovanější článek od časů Vašeho příspěvku o starých mladých z loňského listopadu. Je vidět, že tentokrát redakce klepla hřebíček na hlavičku:=)

Bara06
2039 příspěvků 21.7.16 18:23

@Jordaan já teda rozumím, že si potřebujete trochu jízlivě zaironizovat, ok, tak to prostě máte. Ale domnívám se, že turista je prostě ten, kdo chodí pěšky delší vzdálenosti. Takže Viktorka, pakliže tráví pohodovej den ve městě, turista asi fakticky není. Si myslím já. Když jsem v Praze a jen tak se procházím mezi Vyšehradem a botanickou, turista si teda neříkám. To se prostě jen tak v klídku poflakuju.
No a jak jste psala, že byste byla unavená a nic byste z toho neměla - jsem si jistá, že když někdo vyleze na Everest, je servanej jako kůň a přesto má nezapomenutelný zážitky. O zhuntování těla to není.

Dalmitka
1803 příspěvků 21.7.16 18:38

@RenataRen - čo sa týka čítania, ste môj človek :-) - ja som celoživotný knihomoľ, ale na výletoch fakt nie. Ja si užívam prostredie a čo sa týka nákupu suvenírov a blbostí - ale áno, pre také prípady mám v tej kabelke zloženú nejakú plátenú tašku, ak by som predsa neodolala nákupom, ale to už ani nerobím často. Ako hovorím - dojmy z prostredia, pekné zážitky, to áno, materiálne už nie, lebo nerada hromadím zbytočnosti.

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 18:52

@Bara06

Jasne, kdo si neuchodi nohy ke kolenum, ten neni spravnej turista :-D.

Bara06
2039 příspěvků 21.7.16 19:31

@Jordaan Copak já vim? Internet hází dokonce i definice v tom smyslu, že jde o aktivní pobyt v přírodě, takže podle toho taky nejsem turista, i kdybych si nohy ušoupala.

Turista dělá turistiku, sportovec sportuje, plavec plave, houbař chodí na houby.. když jdu do lesa bez košíku a kudly, taky si neříkám houbař, ne? Nebo co vás tak štve? Si myslim, že mír, ne? Každej prostě vnímá různý věci jinak, já procházkování po památkách neříkám turistika, ale rozhodně to nepovažuju za horší formu trávení dne. Kdybych věděla, že se do té Paříže budu v budoucnu vracet, asi bych se tak nehnala…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.16 19:48

@Marvie S vodou jsem na tom stejně. Navíc mi to doporučil i doktor s ohledem na mé zdraví.

JMaravelo
549 příspěvků 21.7.16 20:07

@viktorka_od splavu Nikdo vám nic necpe. Nebudu řešit obsah vašich kapes ani tašek. Pokud ale nosím volné kalhoty, telefon, peníze a doklady tam vpohodě dám bez toho aby vypadaly „narvaně“. Stejně tak tužku a kousek papíru. Nic víc se mi do těchto brašniček stejně nevejde. Něco jiného je chlebník, ale pokud už potřebuji na túru chlebník, raději sáhnu po batohu abych si celý den neničil záda :-) Jestli vás tyhle tašky baví klidně je noste dle libosti, mě se na turistiku neosvědčily :-)

JMaravelo
549 příspěvků 21.7.16 20:16

@Ada Pekelná Jinak že to tedy tak sekám, ale já kupříkadu nosím celou základní lékárničku jakmile jdem na celodenní výlet a nelitoval jsem toho ani jednou :-) Každý má zodpovídat za sebe, ale kolikrát už se přihodilo, že někdo z mých přátel potřeboval ošetřit nebo neočekávaně ho přepadla alergie, měl zažívací problémy… Nikdy nevíte co se může stát. Lékárnička je textnilní 15×7×7 cm a váži cca 100g a zas tolik místa nezabere :-) Opět ale jak říkam, na celodenní, nejsem si jistý pro jaký turismus je psaný článek, pravděpodobně jde o pár hodin na dovolený, výlet od hotelu do centra, jestli to správně chápu :D

Cornero
415 příspěvků 21.7.16 20:19

Zalezi jestli clovek chce primarne fotit nebo byt hlavne pohyblivy. Byli jsme na nekolikatydennim treku kde ja vse bezprostredne fotil na mobil a asi by to i stacilo ale kamarad mel s sebou zrcadlovku se stativem a sadou objektivu a musim rict ze jeho fotky zaznamenaj uplne jiny svet. Fotil v noci se stativem, fotil krajiny na velkou vzdalenost zkratka mame na fotkach v perfektni kvalite to co by zadny mobil ani kompakt nemohl zaznamenat

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 20:21

@Bara06

He? Normalne se bavim v diskusi, dokonce teda s jinejma, ne s Vama. Mmch. Vy se navazite do me. A Vy jste zacala s definovanim spravneho turisty. Klidne si chodte kde a jak dlouho chcete a nazyvejte se jak chcete, mne je to jedno :-D

Cornero
415 příspěvků 21.7.16 20:32

.

Příspěvek upraven 22.07.16 v 00:45

Cornero
415 příspěvků 21.7.16 21:05

Kdyz se to vezme kolem a kolem tak na letni turistice v zahranici fakt clovek nemusi byt nejak odlisne vybaveny od toho kdyz jde v lete v Praze rano do prace a pak treba nekam posedet. Muzu si vzit kosili kratasy polobotky a do messengeru strcim lehkou vetrovku, skladaci destnik vodu a neco k zakousnuti. Hodne se veci meni pokud clovek chce mit super fotky ale lepsi foceni uz nechavam na ostatnich..krom toho pamatky jsou uz tisickrat vyfocene od lepsich fotografu nez jsem ja

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 21.7.16 21:07

@JMaravelo sorry, ale
co se vejde do crossbody se mi vejde i po kapsách
já v crossbody kabelce nosím víc než klíč, peníze a telefon:-) a je to fakt kabelka, žádnej chlebník, zhruba taková
http://www.vasekabelky.sk/…va-17591.jpg
skutečně vím, co je schopen můj muž nacpat po kapsách, včetně mikiny a dvou lahví s pitím:P

JMaravelo
549 příspěvků 21.7.16 21:50

@viktorka_od splavu jasný, ale tak nebavme se o extrémech, taky vim o ženách co při sobě v kabelce nosí snad malý rodinný domek včetně výbavy ;-)
http://g01.a.alicdn.com/…-New-100.jpg

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 21.7.16 21:26

@Cornero přesně. vyfotit momentku typu já a táta na eiffelovce stačí fakt na mobilu a tu eiffelovku nepotřebuju fotit extra protože už ji milionkrát vyfotil nějaký profík. příroda a různé exotické kraje jsou samozřejmě něco jiného.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 21.7.16 21:26

@daagmara božínku

daagmara
42 příspěvků 22.7.16 14:32

Já budu jenom ráda, když si všechny muže, co jim výběr trička trvá déle než mě, necháte pro sebe :-)))) Já radši někoho, co mezi tím udělá něco užitečnýho.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.16 14:37

Dělňase pořádnýho, bodeť!

Naervon
13 příspěvků 21.7.16 21:36

Jednoduchý článek, a hle, jakou třaskavou debatu vykřesal. Už úvod kurzívou je provokativní. Autorka se zapomněla v minulých desetiletích, patrně…? Na cestování stačí selský rozum a uvědomění, co který jedinec potřebuje - každý má v šatníku určitě takové kousky, které jsou pěkné a zároveň pohodlné dostatečně na aktivní den ve městě. Síra pekelná na všechny batůžky mi přijde naprosto mimo - alespoň já bych si netroufla vnucovat všem crossbody jako to pravé ořechové. Mít problémy se zády, na celodenní dojení jednoho ramene se s chutí vybodnu, zvláště když existuje spousta vkusných kožených či plátěných batůžků. Doporučení overalů mě nutí k úvaze, jestli kdy autorka byla nucena kdy využít veřejných záchodků, ať již v Česku či v zahraničí. Ve většině případů by se jeden štítil zhluboka nadechnout, natož spouštět celý kus garderoby jakkoliv blízko podlahy.

Když jsem na cestách, vyrážím z hotelu se stejně vybavenou kabelkou jako na obyčejné pochůzky v domovině - mobil (žel starý a čudlíkový, každý iPhone nebo jeho kopie nemá/nechce), peněženka s doklady, hřeben, sluchátka a MP3 přehrávač, propiska, zápisník, papírové kapesníčky, vlhčené ubrousky, flaštičku desinfekce, žvýkačky, balzám na rty, lahvičku parfému a kapesní hodinky, + 3 látkové tašky na případné nákupy (když dvě z nich vyhodím, mám najednou místo na zrcku). Svetry netahám, když nejsem schopná si předem zjistit, jak ten den bude a obléct se podle příležitosti, dobře mi tak. Vodu si zajišťuju cestou, a do kabelky jsem schopná i ten litřík schovat (sláva větším kabelkám). Týden v Londýně mi prakticky nic venku nechybělo. Vím, že jsou lidi, kteří potřebují k osobnímu pohodlí víc, stejně tak vím, že nucená omezit se o kteroukoliv z věcí, na které jsem zvyklá, sejří mě to dost - proto mi tahle flame debata přijde dost… skoro záměr článku. Že by se autorka píšící za redakci záměrně vydala cestou oleje do kamen, aby se komentující pouštěli do sebe spíš než jako obvykle do obsahu? ;oP

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 21.7.16 22:02

@JMaravelo jj mamince jednou v lidlu čmajzli kabelku, a musela kupovat takovou hromadu věcí, že jsem zírala (komplet manikúru apod:-)
já třeba normálně v kabelce do práce nosím velkou peněženku, takovou tu nacpanou dokladama, účtenkama aj, ale na akci typu výlet vezmu jen řidičák, pár peněz plus kartu, stejně jako na večer do psaníčka… pro muže to byla třeba převratná věc, protože si to cpal i do saka. já si klidně i ze svazku klíčů sundám jen ten jeden klíč od domu, abych to netahla všechno. prostě lenoch:-)

Ready
292 příspěvků 21.7.16 23:14

Skvělá diskuse ve stylu „každý má svou pravdu“.
Opravdu je třeba odlišit, co ten den budeme dělat. Když v Praze vylezu z hotelu, jdu na dopoledne po památkách, někde si dám kafe, pak muzeum a pak kavárna, tak opravdu stačí něco malého.
V případě, že jedu do Prahy na celodenní výlet, nejlépe děti s sebou, to už se obsah zavazadla sakra liší.
Ty městské batohy se mi strašně nelíbí.

Mám po operaci ramene po úrazu, batoh prostě vítězí ze zdravotního hlediska. Když na dovolené chodíme na pláž, tak mám hodně hezkých plážových tašek, ale když toho potřebujeme víc, tak beru batoh.

Jo, dobrý je mít s sebou už větší dítě, mužského pohlaví. Ten potom táhne batoh, nad tím se nikdo nepohoršuje a já můžu mít tu kabelku.

Ready
292 příspěvků 21.7.16 23:20

A k té čtečce, její obhajoba tady mi přijde až fanatická. Kdo tu psal, že půlhodinu v parku, kavárně, na zastávce… nevydrží jen tak koukat, to mi přijde skoro smutné. Nedávno jsem zrovna seděla na zahrádce u restaurace, docela dlouho sama, ve městě, kde žiju od narození. Jen tak popíjet a čučet kolem sebe, paráda. Nic vás nehoní, nic neutíká. Kolem každej jen civí do mobilu a dalších displejů, jakoby mu za těch pár minut mělo něco utéct. Ale utíká mu spíš reálný život kolem.

Jordaan
9330 příspěvků 21.7.16 23:58

@Ready

To je presny. Tohle posedavani v kavarnach a cuceni je skvela vec. Doma i nekde na vylete.

VeronikK
1287 příspěvků 22.7.16 09:40

@Ready ano, já si tři další nosiče už pěstuju :-)

Shulamitka
116 příspěvků 22.7.16 12:42

Když tu tak běží diskuse, kolik krámů tahat a v čem(chci diskutující ujistit, že nejsem výjimka a všemožné krámy tahám taky) vybavila se mi vzpomínka na setkání s jedním mozambickým mladým mužem. Dostal se do ČR pomocí rodiny, která jim tam dlouhodobě poskytovala pomoc. A tento muž po cestách Prahou(která pro něho byla velkým údivem už jen tím, že tu máme více než jednu asfaltovou silnici a že tu jezdí více než jedna tramvaj) užaslýma očima položil dotaz svým hostitelům: „Prosím vás, proč všichni s sebou neustále nosíte různé tašky? A co do nich dáváte? Vy se o ty věci bojíte, že je pořád nosíte s sebou?“ Rázem jsem si uvědomila, jak nás naše kultura svazuje a jaká svoboda by asi byla, kdybychom si kladli (pro nás jistě naivní) takovéto otázky :)

julie74
3822 příspěvků 22.7.16 14:14

No dobře, tak jsme si vysvětlili, co nosit a nenosit, co je trapné a co je opravdu trapné - ale pořád mi není jasné, co nosit, když ne batoh, a mám víc věcí a je jedno proč je mám. Není to opravdu trochu laciné, říct - tak je nenos? To je jako mám širší boky - co nosit? A rada zní - zhubni.

julie74
3822 příspěvků 22.7.16 14:18

@Shulamitka nojo, můj přítel taky nechápe proč by měl mít víc jak dvoje kalhoty, co je špatné na tom obleku co si před patnácti lety nechal šít na míru a proč má někdo víc než několik triček a dvě mikiny. Na módním pekle by mu leckdo vysvětlil, že taková míra svobody je víc než nepatřičná…

linbrno
28 příspěvků 22.7.16 15:34

Taky se přidám k frfňalům, ale vezmu to trochu z hlediska estetiky. Nejsem právě málo obdařená v oblasti hrudníku (65FF-G), takže obecně crossbody kabelky prostě nosit nemůžu, neb mi ten popruh zákonitě vždy skončí hádejte kde. Ono ty prsa jsou velká a sama na sebe upozorňující i tak, natož když mezi nimi vede pásek a dělá je ještě výraznější. Takže do města, na kratší pochůzky jedině tašku na rameno. Což se ale neslučuje s celodenním nošením (vyzkoušeno v Paříži, večer jsem nadávala jak špaček, že mně bolí záda). Jako turista s sebou taky tahám větší foťák, kde jinde ho užít, jak na dovolené. A tu půllitrovku vody taky, jinak teda jen mobil, peněženku, v případě nutnosti deštník a lehčí svetr. A mapu! Jinak skončím v poledne s vybitým mobilem:).
Kvalitní boty jsou samozřejmost, ale spíš než tenisky vedu nějaké kožené polobotky s ne úplně papírovou podrážkou nebo sandály podobné kvality.
Takže-jsem zastánce střízlivého batohu.

Příspěvek upraven 22.07.16 v 15:36

RenataRen
512 příspěvků 22.7.16 16:37

@Jordaan No a ono jde prohlížet si památky jinak, než s nosem zabořeným do knihy? Dělám tedy něco špatně? Hm, možná bych se měla nad sebou zamyslet, určitě mi natlučená kolena poděkují, jak pořád zakopávám…
Tak tedy speciálně pro Vás: já si nečtu a neprohlížím památky zároveň. Činím tak v oddělených časových intervalech; dvacet minut prohlížení, dvacet minut čtení, dvacet minut koukání po okolí a nasávání atmosféry… Spokojená?

Jo, a nečtu si proto, abych na někoho chtěla udělat dojem; to je myslím v době všeobecné gramotnosti přehnaný cíl. Čtu, protože mě to baví, abych si duševně odpočinula atd. Jeden z mých nejhezčích zážitků spojených se čtením i cestováním je, když jsem cestou vlakem do Havl. Brodu přečetla Tracyho tygra. Nádherná knížka. A pak jsem si prohlídla Havlíčkův Brod, kde jsem si (považte!) sedla do kavárny a poctivě očumovala okolí.
Edit: Sakra, měla jsem radši napsat nějakou Pavlowskou, teď už se pózy intelektuálky nezbavím:-)

Příspěvek upraven 22.07.16 v 16:39

Ready
292 příspěvků 22.7.16 23:19

Tak čtení ve vlaku cestou někam je snad věc, kterou nikdo nerozporuje. Spíš tady z nějakých příspěvků vyznělo, že hodinu na italském náměstí čekat bez čtečky prostě nevydrží a musí si nutně přečíst neuvěřitelně napínavý a strhující příběh o vzniku románské kultury.

Utikacek
17 příspěvků 24.7.16 01:04

Ale i to se mi stalo :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.16 17:10

Po přečtení této diskuse nechápu, jak jsem mohla při mém cestování přežít… Nosím u sebe rtěnku, IPhone, kapesníčky, prachy a kartu od hotelu…

Cornero
415 příspěvků 22.7.16 17:34

Holka do zivota ;)

Cheeky
181 příspěvků 22.7.16 17:15
Batoh do města?

Ja dokažu pochopit, že sebou někdo nosí foťák, to je logické, ale co jiného člověk potřebuje do města? Když mám žízeň, tak si koupím něco k pití. Když mám hlad, tak si koupím něco k jídlu. Do crossbody dám peněžeku, ve které mám léky. Maluju se ráno, pak upravím max.lesk nebo rtěnku. Přihodím mobil, cestovní balení parfému, klíče, půl litrovou láhev a jdu. Jasně, že když jdu do lesa, kilometry od civilizace, tak beru batoh s jídlem a pitím na celý den, mikinu a spol, kdybych se ztratila a chtěli mě sežrat vlci a měla bych umrznout, ale do města? Vždyť tam si v případě nouze koupím ten deštník i svetr… Ale balit si do města svačinky v době kdy člověk koupí málem i ledvinu mi přijde mimo… Na městské výlety nosím kabelku 25*20 a dokonce to celý den přežiju!!!

Oveeec
2809 příspěvků 29.7.16 14:42

…a ani se nenaděju, a budu mít doma 10 deštníků.

Natkak
106 příspěvků 22.7.16 17:20

Nechápu, proč by se tady mělo tak šíleně obhajovat, co člověk nosí s sebou, nebo proč nejezdí MHD. Čtení je příjemná věc při cestování na dané místo, když někoho baví fotit, tak ať fotí, kdyby ho bavilo malovat, ať klidně tahá i plátno. Pokud se někdo zajímá o módu, tak se bude co nejvíce snažit, aby i v dané situaci a tolika věcech vypadal dobře. V dnešní době je mnoho velkých tašek, ale také pěkných městských batohů Je veliká možnost výběru a možností vypadat dobře a zároveň být praktický.
A daleko horší jsou lidé, kteří turisty nejsou, ale přesto tak vypadají.

benyka
9115 příspěvků 22.7.16 17:28

@Cheeky Já si tedy nehodlám kvůli tomu, abych nenosila velkou tašku, kupovat na týdenní dovolené dvacátý až dvacátý sedmý svetr. :-)

Kjůta
20 příspěvků 22.7.16 18:04

@Fire-fly Tak teď je ten druhý zlomek u Bati :-D. Ale web vypadá moc hezky :).

Fire-fly
22 příspěvků 22.7.16 18:15

@Kjůta A což teprve obchody… většinou se z britských dovolených vracím s květovanou igelitkou s nějakým úlovkem :-D

Kjůta
20 příspěvků 22.7.16 19:48

@Fire-fly #turista. O igelitkách tu nic nebylo, tak asi dobrý :-D

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 22.7.16 20:54

Tak já myslím, že ty igelitky by ještě bylo potřeba probrat;-)

julie74
3822 příspěvků 22.7.16 22:08

@benyka a jestli pojedeš někam severněji, tak čtyřicátý devátý deštník.
jen tak mimochodem, když nechci na každé jídlo strávit hodinu v nějakém podniku, což je na můj vkus a hladovost celkem mnoho hodin, občas mám dost problém koupit si ve městě něco - nechci-li to opravdu dlouho hledat, po čem nebudu na konci dovolené o mnoho kilo těžší a ještě s žaludečními vředy. Co si počnete vy s kabelkou 10*15 cm? Ovoce není umyté, zelenina také ne, rychlé občerstvení fajn, ale jenom někdy, sladkosti nemusím několikrát za den - jak se to dělá?

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 22.7.16 22:39

@julie74 už jste slyšela o existenci pekáren?:-)

julie74
3822 příspěvků 22.7.16 22:49

@viktorka_od splavu
paráda, ale buď budu obdivovat památky nebo hledat pekárny. Evidentně jsem lenoch na obojí najednou. Hele nic, prostě tipy na větší stylové cosi z vás nevypadnou, už dlouho zpátky, vzpomeňme na korzety, bylo jasno, že pro krásu se musí trpět, tak hurá do toho. :)

Erika T
1 příspěvek 23.7.16 00:07

Ja súhlasím… Tu sa píše o vyslovene mestkej turistike. Nedávno som sa vrátila z 3 dňovej dovolenky v Budapešti. Každý deň ráno som sa upravila,, obliekla si pekné maxi vzdušné šaty, celý deň som uchodila aj v pohodlných ženských kožených sandálkach /pokiaľ nešlapete na Rysy na mestké chodenie sa dá vydržať aj v tom./ cez plece prehodila crossbody kde sa mi zmestilo všetko + na krk zavesila ťažký foťák a nič strašné sa mi nestalo. Cítila som sa pohodlne, žensky a pekne a dovolenku som si užila a na fotkách nevyzerám ako upotený turista. Keď ma boleli nohy mohla som si sadnúť na lavičku v meste ich je plno. Apropo k batôžkom, kožené batôžky vyslovene nie-turistické ale kvázi elegantné napr. k pohodlným converskám môžu vyzerať pekne ale bohužiaľ sú nepraktické,, neviem si predstaviť mať peňaženku, doklady a ostatné veci na chrbte kde absolútne nemôžem kontrolovať prístup cudzích osôb napr. v tlačenici v metre.

Harare
427 příspěvků 23.7.16 06:41

Ty jo, skoro 300 příspěvků a nikdo nevytáhl na pranýř ledvinky! :D

Příspěvek upraven 23.07.16 v 06:41

benyka
9115 příspěvků 23.7.16 10:11

Ještě bych přidala cosi. Na dovolenou jezdíme většinou dva. Manžel není zvyklý nosit cokoli menšího, než pracovní kufr. Ale jeho věci (doklady, deštník aj.) je potřeba taky někde umístit. Podle okolností to řešíme buď jedním batohem, kam dáme všechno a střídáme se v nesení, batohem na velké a méně důležité věci a menší kabelkou na ty malé a důležité, nebo nějakou mou větší „kabelkou“ do ruky a na rameno, kam dáme sice jenom věci nezbytné, ale i tak je nakonec dost těžká. Tato poslední verze je nejčastější. A teď přijde pekelná otázka: Tuhle „kabelku“ musím nosit pořád jenom já, nebo se můžu střídat s manželem, aniž by si nás nějaká pekelnice vyfotila do „Pekla v ulicích“?. :-)

dagur
283 příspěvků 26.7.16 19:06

@benyka: Tohle je přesně můj problém: Já se se svými potřebnými věcmi vejdu do své kabelky (+ ten pytel pro případné přebytečné oděvy, viz výše), ale manžel zásadně žádnou tašku nechce nosit, doklady, mobil a platební karty umístí do náprsních (oblečení bez kapes nenosí) a potom po mně chce, abych vzala peněženku, jeho nepromokavou bundu, mapu apod. do své kabelky, která tímto přibude na váze, což je při celodenním chození po městě cítit.

pozdni_ctyricitka
157 příspěvků 23.7.16 10:52

@viktorka_od splavu Myslím, že toto buzertaška není. Pánové mají bohužel dvě volby: buď si všechno co mají narvat do kapes kalhot nebo si pořídit něco takového jako na obrázku a vyvracet dotazy ohledně buzertašky. Hluboce s nimi soucítím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.16 12:04

@Harare Když jsem kdysi byla v Barceloně, a ještě stále tam žil trend- „trháme turistům věci z ramen“ (na jednom místě s výhledem na moře), tak jsem měla ledvinku dokonce pevně uvázanou pod tričkem. Vzhledem k tomu, že tam manžel jedné paní naháněl jednoho chlapce, který prchal s její kabelkou kamsi směrem do města, myslím, že jsem udělala dobře.-). Ale je fakt, že už ledvinku dost dlouho žádnou nemám:-).

A666
419 příspěvků 23.7.16 12:44

Ono neexistují jen extrémy v podobě zrcadlovky, na kterou je třeba speciální taška anebo mobil/kompakt veliksoti mobilu… Existuje i mnoho variant mezi tím, které nevyžadují speciální tašku, ale zároveň se nevejdou do kabelky (ultrazoomy velikosti těla zrcadlovky, kompakty s výměnnými objektivy…). A jsou lidé, kteří rádi fotí a fotit klasickým mini kompaktem je pro ně za trest ale zároveň nechtějí tahat x kilo fotovýbavy a zrcadlovka je na ně moc těžká ;)

carnifax
61 příspěvků 23.7.16 13:51

Na dovolenou nakonec nejezdíte odpočívat, ale reprezentovat republiku.

linbrno
28 příspěvků 23.7.16 15:17

Ještě mě taky napadlo, jako bohatý tursita jste, tak malou taštičku s sebou můžete tahat. Když jsem svého času na výšce provozovala konfrenční turistiku (fakulta zaplatí konferenci a ubytování na ní, já si pak udělám ještě týden dovču v daném městě), tak jsem jako student těch peněz moc neměla, takže prostě ráno hurá do místního obchodu koupit 1,5l vody, nějakou tu bagetu/pečivo/svačinu. Občas jsem něco koupila v místních bistrech, ale dost často jsem fakt šetřila, abych třeba mohla do muzeí, někam mimo město na výlet a tak, takže proste žádné-dám si kávičku, 3-4 džusíky, zajdu si na oběd i večeři do restaurace/bistra…
Zatímco když koukám, jak jezdí mí rodiče, co mají nás děti z domu, takže i víc prostředků a klidu, tak těm opravdu stačí taška s foťákem a malá kabelka s doklady.

penelope ariel
11 příspěvků 23.7.16 15:43

Batoh mi vadí, nejde v něm nic najít. Musím si ho sundat ze zad když chci něco najít. Na co deštník? Na co obří vodu, když mám žízeň tak si prostě něco koupím, jídlo to samé. Parfém, pudr, telefon, peníze a čau:-)

linbrno
28 příspěvků 23.7.16 15:49

Tak jde o to, jaký batoh:) v jednokapsovém je to stejně nepřehledné, jako ve velké kabelce. Proto je lepší mít batoh členitější:).

Harare
427 příspěvků 23.7.16 19:38

Já jezdím s batohem - černým kancelářským na laptop, který fasuju v práci. Byl se mnou v několika milionových městech i na Machu Picchu. Tak nějak potřebuju věc, do které schovám trochu větší foťák, protože cestuju do zemí, kde není radno se všude procházet s foťákem na krku. Je mi líto, že nereprezentuju ČR jako stylový turista.

Grossularia
3204 příspěvků 23.7.16 21:32

Pořád se tu opakuje, jak pití/svačinu netřeba, vždyť během dne si to koupím. Teda nevím, kdy a kam kdo jezdí, já když už do města, tak zpravidla o víkendu a zpravidla do Německa nebo Francie. A tam mají celou neděli sakumprásk obchody zavřeno. Teda nebyla jsem nikde už několik let, třeba se to změnilo. Poslední městský výlet byl Štrasburk před 6 lety a tam v neděli bylo zavřené absolutně všechno (otevřené tedy restaurace, ale tam si dáme max. jednou oběd, nemůžem si tam skočit vždycky, když dostanem žízeň). Zavřená byla i lahůdkářství, pekárna… prostě cokoli, kde by se dalo něco menšího a nepříliš drahého k jídlu a pití koupit. Takže samozřejmě jsme chodili celý den s batohem, s PETkami koupenými den předem, se svačinou koupenou den předem.
Je možné, že zavření obchodů v neděli bylo zrušeno, nesleduju to, v dohledné době nikam za hranice nepojedu.

Příspěvek upraven 23.07.16 v 21:36

Utikacek
17 příspěvků 24.7.16 01:01

Nezmenilo

Mohito
669 příspěvků 23.7.16 22:36

Uff tady je to opravdu pravé peklo. Pojďme honem ukamenovat ty, co si dovolí přes den na výletě chvilku číst, ty, co si s sebou nosí láhev s vodou, protože můžou mít žízeň nebo ty, co si dovolí fotit foťákem! Jak si to vůbec můžou dovolit mít jiné potřeby než druzí!

Jordaan
9330 příspěvků 23.7.16 23:00

@Grossularia

V Nemecku jsou obchody v nedeli zavrene. Otevrene jsou pouze kiosky, kavarny, restaurace a pod. A nektere pekarny, Kaffee und Kuchen je narodni poklad a kolac se kupuje cerstvy, tj. ten den, kdy se ji, tzn. i v nedeli. Otevrene ale nejsou vsechny pekarny, nektere maji zavreno uplne, nektere oteviraji jen ca. do 12 hodin a prodavaji jen housky, nektere maji i do vecera a prodavaji vsechno. Zjistit, ktere a kde konkretne se da jen vyptavanim se mistnich nebo nahodou. Casto to ale byva ve strarem centru mest (Altstadt), kde je i v nedeli hodne lidi a zcela jiste na nadrazi velkych mest. Na nadrazich jsou mimochodem casto i normalni obchody (napr. supermarket), ktere jsou otevrene.

RenataRen
512 příspěvků 23.7.16 23:25

@Cheeky Vzpomínám si, jak jsem asi před půl rokem puzena toutéž logikou vyrazila na výlet. Po Čechách, z Peček do Kouřimi (historické město ve středních Čechách, žádná džungle v Amazonii). Vodu sebou, jídlo nikoliv, přece si něco koupím. V Kouřimi, kam jsem došla značně hladová, žíznivá a uchozená, neměli otevřeného nic, pokud nepočítám značně nedůvěryhodně vyhlížející hospody.
Není mi příjemné chodit sama do hospod. Nakonec mě zachránila benzínová pumpa, kde bylo otevřeno. A z toho plyne poučení: příště nebudu blbá a nějaké jídlo si raději vezmu i tam, kde bych běžně příležitost ke koupi očekávala. Maminka mě vždycky učila, že je nutné být připravena na tu horší variantu… Měla pravdu:-)

RenataRen
512 příspěvků 23.7.16 23:27

@Ready A i kdyby, tak co? Když ho to těší…

RenataRen
512 příspěvků 23.7.16 23:54

Musím říct, že tahle debata mě fascinuje. Trochu mi to připomíná školní lavice, kde ti, kteří si četli, byli divní, zatímco ti správní kluci a holky rádi hráli vybíjenou nebo volejbal a čtenáři pohrdali.
A zároveň se těším, až některá z uživatelek napíše, že čtení není dost ženské nebo dost in, některé příspěvky to měli zatím jen v podtextu… Joj, to se to pak rozjede.

Utikacek
17 příspěvků 24.7.16 00:56

@Malvin presne. navic pokud do te crossbody narvu maximum a fotak dam va vlastni popruhy ven, tak mam rozedrena ramena a jeste chodim nastorc… batoh zajisti, ze ma clovek rovna zada, nenosi piti ve vone treti ruce, dalsi tasky se suvenyry = knihami. a teda do batuzku se dostanou mnohem hur nez preriznou remen kabelky… kdo doopravdy cestuje a ne chodi stylem 1 vystava, obed, 4h nakupovani, romanticka vecere, se bez batuzku neobejde.

Utikacek
17 příspěvků 24.7.16 01:00
  • pokud se podivate na turisty u nas, zakladem jsou rozslaple tenisky, pohorky s ponozkami, nebo sportovni sandaly, volne gate a pak tricko/halenka + satek a batuzek. jsou tak obleceni vsichni. amici to maji v azrivych barvach, japonci cerne, cinane v kvetovane variante a rusove v pozlacene. rozdil je jen v tom, ze to neresi, takze to na nich vypada hezky a prirozene.
BEZDOMOVEC
1704 příspěvků 24.7.16 05:19

Zcela chápu vaše rozhořčení, co si to ta Ada dovolila, ale že by to dospělo ke třem stům komentářů, to mně hlava nebere. Já osobně si do batohu dám oběd, večeři, karton Krušovického, ne dva, nýbrž čtyři mobily, dřevěnou lékárnu a osm dílů Vinetoua, foťák se stativem, protože ten dělá vynikající fotky, jen jsem doteď necítil potřebu to nikde na síti ventilovat. Asi to byla chyba.

KinderKucheKirche
252 příspěvků 29.7.16 21:17

@BEZDOMOVEC Ale nene, Vinnetou nikdy nevyšel osmidílný, nejobsáhlejší je přece Vilímkova pětidílná série. Jako dřevěnou lékárničku beru, kartáč Krušovic jasně, ale netahejte nás za fusekli si Vinnetouem, vy analfabete.

Příspěvek upraven 29.07.16 v 21:18

Lezu
29 příspěvků 4.8.16 19:26

Docela sexy, ne?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.16 14:05

Tak jsem se poctivě zamyslela a uvědomila si, že na cestách většinu našich věcí nosí můj manžel.
Proč si raději nenajdete chlapa, místo abyste soumařily?

ip.kkk
103 příspěvků 24.7.16 14:37

Takže podle článku bych za každou cenu neměla vypadat jak turista, přestože zrovna turista jsem? To mi přijde padlý na hlavu. Nesnáším nošení sportovních věcí do školy/práce/normálně po městě a těch sportovních myslím trekové boty, softshellovou bundu, sporotvní legíny, ale když už by to tedy dávalo smysl, tak se to taky nesmí podle modniho pekla nosit? Fakt pitomost. Navíc naše výlety vypadají často tak, že se ráno vstane (spíme v chatkách), pak se jde na památky do města a z něho třeba rovnou pokračuje na nějakou tůru a člověk má velký sportovní batoh + sportovní oblečení a na nohách klidne i ty trekovky a vždycky se jen bojím až mě nějaká fanynka modniho pekla (nebo přímo Ada) vyfotí a dají fotku na modnipeklo jako odstrašující případ jak se nikdy nikdo nesmí obléct :D A to se normálně (když nejsem na výletě) oblíkám velmi elegantně a podle rad modniho pekla (nenosím džíny, hlídám si aby mi nebyla videt podprsenka atd..)

amyss
102 příspěvků 25.7.16 08:17

@mutziputzi A jak se pozná ostentativní čtení od normálního čtení? :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.16 08:50

Normálně čte ten, kdo necítí potřebu o tom ujišťovat své okolí, ať už verbálně nebo tím, že čte ve frontě na haj. l ;-)

Oveeec
2809 příspěvků 29.7.16 14:47

Jasně, ve frontě na haj*l je mnohem napínavější a stylovější všemi smysly vnímat svoje okolí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.7.16 14:51

Máte pravdu, takhle se ve frontě na haj. l začíst do Evžena Oněgina, hned je člověku báječně.

Clover
18 příspěvků 25.7.16 08:31

Nějak nechápu ten hejt proti batohům, vždyť i batoh se dá pořídit kvalitní a hlavně - hezký. Ale whatever. Výše zmíněné mi přijde jako pěkný seznam, když jdete večer obrážet město po dni stráveném na pláži. Ale na celodenní výlet? Každý máme požadavky, co potřebujeme vzít s sebou (někdo potřebuje víc, někdo míň) a i když v nacpávání věcí do crossbody kabelky občas trumfuju i Hermionu, stejně bych v tomto případě sáhla po batohu. Radši s sebou potáhnu ten blbý deštník i když dva týdny nezapršelo, než sedět ve vlaku promočená na kost, protože zrovna se jako naschvál rozpršelo a já jsem těch padesát metrů v tom lijáku musela na to nádraží dojít.

benyka
9115 příspěvků 25.7.16 10:20

@Clover My jsme dokázali zmoknout v průtrži mračen na pěti metrech od taxíku do Vinohradského divadla i s deštníkem. Člověku je houby platné, že si v dešti zavolá taxík, když z odbočky pod markýzu před hlavním vstupem do divadla udělali parkoviště, takže tam nikdo nemůže zajet, aby vás vysadil do sucha pod střechu.

RenataRen
512 příspěvků 25.7.16 18:37

@Ready Bože můj, a kam si myslíte, že dám tu čtenou knížku po výlezu z vlaku? Použiju zmenčovač, aby se mi vešla do kabelčičky 3×3 cm? Nebo jí vyhodím do koše? Ach jo. Lidi myslete trochu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.16 00:12

Pokud jsem správně pochopila celou tuto diskusi, tak nemáte číst, protože pak vypadáte jako nějaká intelektuálka a to s evidentně dnes nesmí, a máte zasněně koukat po lidech nebo do blba. A nejezdit vlakem, ale taxíkem. Nefotit, protože už fotili jiní. Pak vám stačí kabelka na kreditku a můžete mít i ty podpatky z obrázků. Hlavně stylově :-D

julie74
3822 příspěvků 26.7.16 19:59

@Mishule_obecna no jaképak koukat zasněně do blba, vymýšlet jak zkombinujete oblečení na druhý den, to budiž hlavním tématem vašeho výletu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.16 01:50

Ano, správně, já zapoměla. Hlavně bez svetru :-D

EvelynS
3 příspěvky 27.7.16 10:38

Můj názor je, že se prostě nedá říct, že na výlet po městě je špatné mít batůžek. Já osobně svého batůžku na dovolené nevzdám, a to hlavně kvůli toho, že pokud mám crossbody kabelku, tak mě potom večer neskutečně bolí hlava a krk. A ve svém batůžku pravidelně nosím svetřík (v létě) nebo náhradní pár rukavic (v zimě), peněženku s doklady a nějakými drobnými, telefon, foťák, mapu, vlhčené ubrousky a kapesníčky, knížku a nějakou svačinu a láhev pití + případně deštník. A všechno se vždycky hodí. Svetřík pokud se najednou změní počasí a v Barceloně jsem do něj zabalila dárek pro babičku, která si potrpí na různé sošky, stejně tak se mi hodí v zimě i náhradní rukavice. Foťák a mapa jsou pomalu nezbytnost, ačkoliv vlastním „chytrý telefon“ (ten můj totiž vždycky pozná, že nejsme v ČR nebo na Slovensku a zahájí svojí oblíbenou hru: vybít se co nejrychleji to jde), na letošní (pravda zimní) dovolené v Tampere jsem jím fotila, co se dalo, protože mi prostě bylo líto vyšplhat se na rozhlednu Pyynikkitorni a mít z toho jen blbou fotku z mobilu, to stejné při focení hlavní ulice Hämmenkattu, fotky, které jsem vyfotila já, jsem na internetu teda neviděla. Co se týče knížky, tak si beru takovou, abych potom nenádávala, že je moc těžká. Ono by sice bylo stylové vzít si třeba Kalevalu, která má téměř 900 stran nebo podobný poklad, ale dosti nevýhodné. Pokud vím, že budu mít čas se někam posadit a trochu si číst, tak si beru většinou knížky jako Bajky Barda Beedleho, které mají stěží 90 stránek. A ráda se posadím do parku, chvilku pozoruju okolí a nasávám atmosféru a pak si přečtu odstavec nebo dva a pak opět koukám po okolí. A co se týče svačiny a pití, to nosím určitě, hlavně zkušenosti z Monaka, kde jsem marně sháněla nějaký obchod, kde bych mohla koupit nějakou vodu.

Naervon
13 příspěvků 27.7.16 16:31

@Harare Máte ode mě pietní ramínko, že jste si vzpomněla :D Ledvinku jsem viděla naposledy… ani nevím :D

Hanzis
6 příspěvků 28.7.16 12:21

Vždycky, když jdu na vlak v zálesáckém, tak vypadám jak průměrný programátor - krátké kalhoty a turistické boty. A samozřejmě batoh. Vždycky mám strach, že mě někdo vyfotí a budu pak těžko vysvětlovat, že jsem fakt jel na výlet do divočiny :)

Alterations
753 příspěvků 29.7.16 18:56

Také jsou lidé, kteří vůbec turisté ani nejsou, ale stejně se tak z nějakého důvodu oblékají a dělají stejné „chyby“ jako ti praví.

Terkalovescoffee
3 příspěvky 31.7.16 10:16

Minulý podzim jsem byla v Londýně, celé čtyři dny jsem měla cross body kabelku. Netahala jsem v ní ani knížku, ale litr a půl balené vody, i tak jsem se po čtyřech dnech s cross body kroutila jako paragraf. Spousta kolemjdoucích a turistů měla velmi stylové baťůžky, v dnešní době, kdy je slušný výběr městských baťůžků, v tom nevidím problém.

Cornero
415 příspěvků 31.7.16 16:49

Tak to muzeme vzit z druhe strany. Udelal by Bresson takove fotky s normalnim fotakem ktery dnes nestoji sto tisic?

RenataRen
512 příspěvků 1.8.16 17:34

@julie74 Ano, a tím pádem se vyskytovat hlavně v kavárnách a koukat se po inspiraci, nebo obrážet butiky se slevami:-) A celou tu dobu vnímat svoji ženskost.

julie74
3822 příspěvků 1.8.16 18:51

@RenataRen :) :)
vnímat svoji ženskost - no jasně. ostatně co jiného by jeden taky vnímal.

Ne, nemám být jezinka jedovatá, pořád si to říkám… já totiž už čtvrt roku pracuji na tom, jak vylepšit svůj šatník a dát mu nějakou myšlénku. Jsem na mateřské, tak na to mám čas. Proto se mě cestovatelská doporučení tak dotkla, chodím na MP jak na biblické konzultace a ono takhle. :(

taaninka
1 příspěvek 3.8.16 11:56

Proč má někdo neustále touhu řídit ostatním lidem život a dokazovat jim, jak jsou hloupí, protože se neumí správně obléct, najíst, napít a žít život tak, jak se má?
Kdo může říct, že ten jeho způsob je ten nejlepší?
Ano, ať Modní peklo tepá do vykukujících podprsenek a zařezávajícího se prádla, ale kdy mám nosit jakou kabelku a co v ní mám nosit, do toho snad nikomu nic není.
Když něco vypadá trapně, tak fajn, zasmějme se, zkritizujme a řekněme, jak to jde lépe, ale vysmívat se někomu, že při výletě nosí v zavazadle vodu v lahvi nebo svačinu, knihu nebo pilník na nehty? To už tady bylo před 89, absolutní netolerantnost, stádovitost. Achjo.

bolebruch
13 příspěvků 5.8.16 00:03

S batohem od Luciely Taschen nikdy nebudu vypadat jakou běžný turista. Batohy jsou navíc moderní víc, než celá redakce tvrdí!!!:):):)

SeaSun
8 příspěvků 5.8.16 01:42

Tak do mesta za turistikou vyrazim zasadne lezerne a minimalisticky…s komplet nahradnim oblecenim pro obe deti. Take mam pleny, jidlo, piti, hracky, papirovy kapesniky…vetsinou to narvu do golfek, a pak muzu machrovat s malou crossbody, ve ktere mam jen mobil a penezenku…a uprimne…bohuzel i zbytky susenek, obrázky, letaky, kvetiny a kaminky, co moje deti budou jeste urcite nutne potrebovat. Rozhodne se hodi maly antiperspirant…tahat tak 10-20kg deti je uz trochu sport. Boty takove, ktere najdu prvni obe. V lete bych se fakt neparila v teniskach. Lnene saty, pohodlne zabky s tvarovanou stelkou. Mam i super subtilni outdoorove sandale…asi by to bylo pohodlne a nevypadaj outdoorove, ale nakonec si je do města stejne nikdy nevezmu. Velky satek, co muze slouzit i jako mala deka. A knizky…detsky…aby mi kluci v kavarnach nezlobili. Potud leto. V zime jdem radsi na sanky…to nemam nervy na ustavicne svlekani a oblekani 3lidi. I tak je to super a uzivame si turistiku, kdyz se připojí manzel tak i naramne. Btw…kde jsou casy, kdy mi crossbody s kartackem, penezenkou a necim na povzbuzeni vystačila na prodlouzeny vikend.

Příspěvek upraven 05.08.16 v 01:48

Putzi
25 příspěvků 16.8.16 11:20

Tak ja nejak nevim… kdyz tu tak ctu ty prispevky, tak mam dojem, ze cestuji zasadne nemocni lide s obrovskou potrebou pit (6 a snad i vice litru vody denne), nutnosti tahat s sebou kvanta leku, ale pritom si za cely den prakticky ani nesednou a nachodi desitky kilometru po meste s promenlivym pocasim, kde se zrejme neda schovat pred destem a jeste nutne MUSI videt vsechno, i kdyby padaly trakare. Nektere argumenty, kterymi uvadite nutnost tahat s sebou pulku koupelny a satniku, mne opravdu privadi v uzas.
A jinak - taky nemam rada batohy, ale zaroven nesnasim, jak se crossbody vzdycky zarizne mezi prsa :P :P.
Sama nosim denne obycejnou slusnou kabelku, kam se mi (kupodivu!!) vejde format A4 + notebook, nebo 2-3 rezervni pliny + krem na zadek + podlozka na prebalovani + vlhcene ubrousky + nekolik auticek + komplet nahradni detske obleceni + telefon + ma megaobrovska penezenka a asi sto dalsich drobnosti. Neumim si predstavit ten opruz, tahat to na zadech, riskovat, ze me nekdo vykradne a navic pokazdy sundavat ten batoh dolu, kdyz z nej neco potrebuji. O neustalem vrazeni tim batohem do kolemjdoucich (ano, i ja kdysi chodila do skoly a vlekla jsem denne temer desitky kil na zadech a naopak - snad tisickrat do mne nejaky dobrak s batohem na zadech vrazil) ani nemluvim… batoh je proste opruz :D :D

cool-c
5 příspěvků 16.8.16 11:53
Do města... proč ne

Na krátký výlet z hotelu do města jsou to určitě tipy k nezaplacení, ale pro někoho, kdo podniká celodenní tůry kolem 20km přírodou je fakt batoh s veškerým nutným vybavením nezbytností. I když se cesta pečlivě naplánuje, ne vždy je očekávané „občerstvení“ zrovna v provozu a pes který chodí vždy s námi taky potřebuje něco pít a vyschlý potok cestou k rozhledně dokáže taky nepříjemně překvapit. Takže já vždy s batohem, dostatkem vody, svačinou, „KPZ“-tkou s náplsatmi a šitím - už jste si někdy přišláply botu tak, že jste vytrhly zapínání a šitíčko vás zachránilo před neplánovaným návratem? No a můj ultrazoom je většinou jako další zavazadlo, pokud jsme někde, kde mobil sice vyfotí dost, ale opravdová fotka je daleko lepší :)

Evženie
201 příspěvků 16.8.16 23:40

No, já nikde nevidím problém… my skauti známe tajemství kápézetek a balicích seznamů, a protože jsem si první kápézetku chystala už před skoro třiceti lety, kdy skauti ještě (stále) neexistovali, dovedla jsem to do dokonalosti. Mám balicí seznamy do divočiny i do společnosti, a kápézetky taktéž. Jasně že v „městské“ kápézetce nenosím hřebíky, provázek a březovou kůru, ale mám jednu malou kosmetickou taštičku, ve které mám možná třicet drobnůstek, které mi ulehčí život. Tu přesouvám z kabelky do kabelky či batohu spolu s mobilem, peněženkou, diářem, pitím a deštníkem a na cesty speciálně zkontroluju, aby nic nedošlo. Jasně, není to na psaníčko, ale moje kabelka není nijak těžká ani velká.

Mívámm tam: asi pět základních léků (v plastovém obalu z kindrvejce - co beru pravidelně, proti bolesti, pálení žáhy a dalším nepohodlím), švýcarský nůž, silonové ponožky, dámské potřeby v igeliťáku, kapesníčky, vlhčené ubrousky, náplast, jodové pero, müsli tyčku, malou instantní polívku, žvýkačky, minibalení parfému a krému, korektor, tužku na oči a tvářenku, drobné mince, igelitku, zapalovač, propisku, malý hřeben, nůžtičky a šitíčko. Plus věci, které obměňuju, protože je nepotřebuju vždy. Dohromady to neváží ani dvacet deka. Kdyby se stalo cokoliv, přežiju s tím. :-) Je fakt, že to už je mistrovství miniaturizace, ale díky tomu si nestrhnu záda a mám pořád všechno s sebou.