Jak se (ne)oblékat jako turista

19.07.16 | autor Redakce

Zdroj: http://peonylim.com; http://nativefox.com; http://topista.com; http://www.thesweetestthingblog.com

Nezáleží na tom, jestli stojí pod Pražským orlojem nebo celá uštvaná posedává na chodníku před Notre Dame. Jediný pohled stačí na to, aby vám její identita byla jasná: stojí před vámi česká turistka.

Můžete ji považovat za opak základního modelu turisty. Oproti vysmívaným kouskům balí to nejlepší, co v šatníku má. Koneckonců chce přeci ukázat, že není žádný Čecháček. Jenže dvě věci si stylem posedlá turistka neuvědomuje. Ani za hranicemi není všechno růžové. Ponožky v sandálech navléknou i vkusní Francouzi a v zaříznutých leginách se objeví i tlusté Američanky. Věc druhá je jakási falešná představa o tom, jak reprezentativní turistka vypadá.

Mohou za to blogy a Instagram, které vytrvale prodávají vzhled, který má s realitou pramálo společného. Pokud nelovíte uměle stylizované obrázky, ale celý den trávíte na nohou obrážením památek, pak se dovolená v takovém modelu promění v solidní peklo.

Zdroj: http://peonylim.com; http://nativefox.com; http://topista.com; http://www.thesweetestthingblog.comZdroj: http://peonylim.com; http://nativefox.com; http://topista.comhttp://www.thesweetestthingblog.com

Brzy totiž zjistíte, že romantické procházky v úboru Pařížanky nejsou v lodičkách to nejlepší. Stejně budete módu proklínat, až vám ze zpocených rukou začne klouzat nepraktické psaníčko, zatímco z vás nekvalitní polyester ždímá všechen pot. A takzvané travel outfity, to teprve zakusíte to pravé pohodlí. Ve vypasovaných džínách a vysokých botách bude sice čtyřhodinová cesta utrpení, ale to je holt cena za to, že celníci padají úžasem přes přepážky.

Na co dát pozor při výběru oblečení na dovolenou?

Hanba baťůžkářům

Baťůžkáři odmítavě kroutí hlavou, ale my si stojíme za tím, že ruksak na městskou dovolenou jednoduše nepatří. Pro odpůrce batohů může jít o otázku stylu. S batůžkem to především usnadňujete drobným zlodějům. V ochraně před krádeží nemusíte nutně zacházet do extrémů a pořizovat si neviditelný pás na doklady nebo si batoh vyšperkovat sadou zámků. Jako dobrý kompromis poslouží kvalitní kabela/crossbody, kterou budete mít celý den pod dohledem. Před zloději vás ochrání ty, které mají horší přístup - např. tzv. foldover crossbody. Místo laciné koženky se vyplatí vyvézt kousky z kvalitního materiálu, který se hned tak neprodře. Výborná je například klasická opracovaná kůže. A pozor na popruhy. Ty volte raději širší, aby se zbytečně nezařezávaly do ramen.

Zdroj: https://www.madewell.com; https://www.fossil.com, https://www.madewell.com; https://www.fossil.comZdroj: https://www.madewell.com; https://www.fossil.com, https://www.madewell.comhttps://www.fossil.com

Chůze po kočičích hlavách

Těžko říct, kde se vzal nešvar vyrazit na dovolenou v žabkách. Pokud se nechystáte na romantické vycházky, pak sandálky, gladiátorky nebo nedejbože žabky nechte na hotelu. I když současný trend velí, že sportovní boty lze obléct prakticky ke všemu, od tepláků po koktejlky, nejvíc oceníte obyčejné jednoduché tenisky. Po kočičích hlavách se vám půjde lépe, pokud budou mít tlustší podrážku. Marketing se nás v poslední době snaží přesvědčit, že dovolenou prochodíte v tomskách. Boty na městské cestování jsme zatím netestovali, a tak si verdikt rádi přečteme v komentářích.

Zdroj: http://www.urbanog.com; http://www.converse.com; www.toms.com; www.toms.comZdroj: http://www.urbanog.com; http://www.converse.com; www.toms.comwww.toms.com

Na materiálu záleží

Do rozpáleného, prašného města je prodyšný a nemačkavý materiál základ. Jak ho poznáte? Vezměte roh látky a „sežmouejte“ ho v dlani, kde ho držte po 30 sekund, dokud teplo a vlhkost vaší dlaně neudělají své. Pokud je po té době látka rovná, máte vyhráno. Pokud se narovná do jedné, dvou minut, je to pořád dobrá volba. Test prodyšnosti je lehký jako facka. Jednoduše přiložíte ústa na látku a fouknete. Pokud žádný vzduch neprochází, máte v rukou látkovou obdobu igelitového pytle.

Z materiálů se jako nejlepší volba jeví bavlna. Dobře absorbuje pot, je prodyšná a na těle příjemná. Mačká se ale dost, proto je lepší brát na dovolenou kousky s příměsí polyesteru nebo lycry, se kterými se na látce nevytváří nevzhledné zvrásnění. Podobně se chová i len. Lněné kalhoty jsou prodyšné a nelepí se na tělo. Mačkají se ale příšerně. Jestli s sebou odmítáte tahat žehličku, zkuste vlákna nové generace jako lyocell. Mají stejné funkční schopnosti mínus ono protivné mačkání. Na dovolenou můžete vyrazit i s hedvábím. Tedy za předpokladu, že doma necháte dražší a na údržbu náročnější kousky. Volte takové, u kterých na cedulce najdete „washable silk“. Kromě praní odolá i prodření.

Zdroj: http://www.thedarlingdetail.com; http://www.thesweetestthingblog.com; www2.hm.com/Zdroj: http://www.thedarlingdetail.com; http://www.thesweetestthingblog.com; www2.hm.com/

Když už tedy chcete být „trendy“

Pokud přeci jen chcete na dovolené testovat letošní módní trendy, pak je sázkou na jistotu overal s krátkými nohavicemi. Neomezuje v pohybu a v kombinaci s kvalitním materiálem v nich přežijete i cestu. Osvědčí se i oversize trika a košile, které unosíte jako šaty a beztrestně i v kombinaci s šortkami. Oversize košile jsou také jedním z mála kousků, u kterých se snese letos nadužívané šněrování. Nositelné jsou i tzv. cullotes. Se správnými doplňky unosíte kalhoty s rozšířenými nohavicemi přes den i na večer. Pro první účel samozřejmě bez bot na podpatku.

Zdroj: https://www.lulus.com; saltwellfleet.com; http://sincerelyjules.com/Zdroj: https://www.lulus.com; saltwellfleet.com; http://sincerelyjules.com/

V čem se nejlépe cestuje vám?

Autor

Redakce

Redakce Módního Pekla sleduje dění jak na Módním Pekle, tak ve světě módy. Připravuje pro Vás rychlovky a krátké články.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Fashion Week 2. (New York)

Autor: Ada

Newyorský týden módy skončil a štafeta pokračuje v Londýně. Než... Celý článek

Moje módní předsevzetí

Autor: Adéla

S dovolením si odložím pár módních předsevzetí na rok 2019. To... Celý článek