Sestavit si šatník není nic těžkého. Stačí nakoupit správné oblečení a pak ho kombinovat a nosit podle potřeby. Je to stejně jednoduché jako třeba zařídit byt, prostě ho vybavíte nábytkem, který bude účelný a také hezký, aby se vám líbil. Nebo vypravit misi na Mars, postavíme raketu a letíme, ne, co je na tom těžkého?
Starosti nad šatníkem můžou někomu připadat malicherné, ale frustrace, kterou člověk zažívá před otevřenou skříní, je velmi reálná. A co víc, mít ten správný šatník vás osvobodí právě od oněch malicherných starostí a zbytečného zdržování. Jestli bude malý a základní, nebo velký a obohacený o sezónní výstřelky už záleží na vás a na tom, nakolik je móda váš koníček.
Plán
Můžete přemýšlet nad šatníkem, když stojíte před pulty v obchodě nebo se proklikáváte e-shopem, ale samy víte, kam to obvykle vede. Snaha protřídit hromadu toho beznadějného "nemám co na sebe" ve skříni končí podobným chaosem v hlavě. Co vyhodit? Co si nechat? Má smysl schovávat tyhle kalhoty nebo ne?
Málokdo je schopen tvořit perfektní základní šatník zcela intuitivně a za všech okolností mít v hlavě kompletní seznam svého oblečení. Pro normálního člověka je lepší jít na to vědecky.
Prvním krokem k sestavení základního šatníku tudíž musí být precizní plán. Vezměte si papír, tužku, uvařte si kafe nebo čaj, sedněte si ke stolu a ze všeho nejdřív si vypište všechny příležitosti, ke kterým potřebujete oblečení. Jestli je nutný zásah i ve sportovním šatníku, přidejte si ho taky. Škola, práce, schůzky s klienty, posilovna, divadlo, plesy, ježdění na koni, randění, večery v klubu s přáteli... Vedle jednotlivých příležitostí si napište, jak často se vyskytují. Chodíte do divadla jednou za rok, nebo dvakrát měsíčně? Jak často chodíte na obchodní jednání, sedíte v kanceláři, v ordinaci, stojíte za pultem? Omezte se jen na aktuální (nastávající) roční období, plánovat rovnou na celý rok je zbytečně velké sousto.

Pak už vlastně zbývá "jen" vypsat si ke každé příležitosti oblečení, jaké potřebujete, a podle četnosti potřeby stanovit počet kusů. K tomu pochopitelně potřebujete vědět, co chcete nosit a co vám sluší, a vím, že spousta z vás to nemá vůbec vyjasněné. Proto si musíme udělat odbočku.
Inspirační kniha
I když budete vědět, jaké oblečení potřebujete - třeba čtvery elegantní kalhoty, čtyři topy do kombinace -, musíte také vědět, jaký by měly mít střih a barvu. Na uspořádání myšlenek je nejlepší sestavit si něco na způsob vlastního lookbooku, vizuální inspirační pomůcku, která vám pomůže udělat si jasno. Můžete si ho udělat na počítači, ať už v grafickém programu nebo některé aplikaci jako je např. Pinterest nebo Polyvore, nebo na papíře. Já mám raději druhou možnost, kdy si můžu rovnat obrázky na velké čtvrtce a dokreslovat a dopisovat si k nim poznámky. Jestli si taky koupíte štos čtvrtek nebo nějaký pěkný tlustý sešit už je věc vašeho vkusu. Stejně je jen na vás, s jakou razancí se do vytváření pustíte.
Co patří do inspirační knihy? Všechno, co se vám líbí. Vystříhávejte si obrázky z časopisů, katalogů, tiskněte si fotky z přehlídek, z e-shopů, z blogů, kreslete si nápady a barevné kombinace. Možná už někde máte krabici s výstřižky nebo hromadu módních časopisů, nad kterými si můžete udělat vystřihovací odpoledne, nebo adresář v počítači s inspiračními obrázky (ten můj má 2 GB a to jsem ho nedávno dost protřídila). Možná si občas pro radost děláte koláže nebo si hrajete na Polyvoru, při sestavování lookbooku je ovšem potřeba postupovat systematicky. Řekněme, že už víte, jaký střih kalhot vám sluší: najděte si obrázky takových kalhot a kombinací, v nichž se vyskytují, a udělejte si jednu inspirační stránku věnovanou právě jim. Pište si k obrázkům poznámky ohledně délky a detailů. Ještě nevíte, které kalhoty vám sluší? Vyhledejte si všechny střihy, které se vám líbí, a vyzkoušejte si je v obchodech, nebo výběr protřiďte na základě článků o vhodnosti střihů pro konkrétní typy postav. Můžete věnovat jednu stránku i fotkám nebo nákresům věcí, které vám vůbec nesluší, je to lepší než spoléhat se, že si to zapamatujete...

Přitahuje vás určitý styl? Rock, retro, romantika, minimalismus? Hledejte obrázky a inspiraci, pomůžou vám ujasnit si, jak tento styl můžete nosit a kombinovat a co se vám na něm vlastně tak líbí.
Chcete nosit barvy a nevíte jaké? Prohlížejte si fotky v e-shopech a uložte si všechno, nad čím vás napadne "to je vážně krásná barva". Když se pak podíváte na hromádku uložených fotek, určitě se vynoří nějaký systém - budou převažovat odstíny modré, zmrzlinové barvy, jeden konkrétní odstín... Pokud vám daná barva sluší, máte jasno, pokud neodpovídá vašemu barevnému typu, hledejte cestu, jak si ji přizpůsobit (posunutý odstín, přesun z oblečení na doplňky atd.) nebo hledejte dál.
Nechce se vám prohrabávat desítky zdrojů a stovky fotek? Předpokládám, že například starší čtenářky nebudou mít na několikadenní "brousicí" turné po archívech vogue.co.uk a následné lepení obrázků náladu. Přesto je ale potřeba, abyste tomu věnovaly nějaký čas, zvlášť jestli o sobě víte, že si pořád dokolečka kupujete stejné nemožné oblečení a potřebujete si rozšířit obzory. Dělejte si aspoň schematické nákresy a poznámky a nebojte se zapátrat na místech, kde byste jindy nehledaly.

Smyslem inspirační knihy je najít co nejvíc možností pro váš šatník a ujasnit si styl. Málokterý mozek je schopen zapamatovat si, co vás kde zaujalo a na požádání ze sebe sypat kreativní nápady. Právě teď, když píšu tento článek, je internet plný fotek z čerstvých přehlídek na podzim/zimu 2015; prohlížím si je a když se mi nějaká líbí, šup s ní na disk. Tam nechám fotky nějakou dobu odležet, pak je přeberu a to nejzajímavější si vytisknu nebo překreslím.
Některé z vás by možná potřebovaly podrobnější rady ohledně stylu a různých možností, ale to je nad rámec tohoto článku. Nějaké články na toto téma už na Pekle najdete, na něco se ještě podíváme v budoucnu.
Zpátky k plánu
S inspirační knihou a rozpisem příležitostí po ruce vytvořte seznam konkrétních kusů, které potřebujete. Nejdřív si vypište vlastnosti, které by oblečení mělo mít: barevnost (mohou být i výrazné barvy, nebo musejí být tlumené?), požadavky na materiál, charakter (jak hodně elegantní?), detaily. Seznam nemusí být perfektní "na první dobrou", můžete se k němu vracet a upravovat ho. Některé oblečení bude samozřejmě vhodné pro víc příležitostí, to si označte třeba stejným barevným podtržením.
Počet jednotlivých kusů přizpůsobte svým potřebám a zvyklostem. Někomu vydrží halenka jeden den, někomu tři. Vdaná matka dvou dětí pere častěji než svobodná dívka, která bydlí sama.
Do práce (bankovní poradkyně) - 5 dní týdně
Požadavky: dresscode vyžaduje sukně nejméně po kolena, ale na zimu stejně preferuju kalhoty. Barvy a vzory: jakékoli kromě vyložené extravagance. Kalhoty chci nemačkavé, abych neměla ze sezení pomačkaný zadek, výška pod pupík, aby neškrtily a vzadu nic nevykouklo. Chci radši úpletové nebo volné topy přetažené přes kalhoty než košilové halenky, rukáv dlouhý nebo 3/4. Navrch proti chladu: svetřík, pašmína.
Seznam:
kalhoty
- široké - palazzo - 2x; jedny barevné (modré nebo vínové), jedny černé
- rovná klasika - 2x; tmavě šedé, barevné (modré, vínové)
topy - celkem 4 - barvy smetanová, korálová, modrá, mořská zelená
- řasený nebo zavinovací úpletový
- volná halenka se vzorovaným předkem a úpletovými zády
- tričko/top s krajkovým sedlem
vršky - barva tmavě šedá
- zavinovací svetřík
- kimonový přehoz nebo kabátek
+ doplňky - bižuterie na krk nebo tenký šáteček
Nakreslete si schematické obrázky kombinací, ať vidíte, jestli k sobě jednotlivé kusy budou sedět.
Do klubu - cca 1x týdně
Požadavky: kalhoty spíš obyčejné, neutrální, k tomu nějaké výrazné topy
kalhoty
- přiléhavé strečové džíny nebo podobný střih - černé, šedé, šedozelené
- palazzo (šedé)
topy
- něco trendového, s flitry, výrazná barva (zlatá, červená, neonová růžová) - 2-3
vršky
- kimonový přehoz
- volný kardigan
Podotýkám, že uvedené seznamy jsou jen příklady a nemyslím, si, že by všechny bankovní poradkyně měly nosit korálové zavinovací topy. Tak jako se liší vaše inspirační knihy, zájmy a preference, budou se lišit i seznamy. Také podoba jednotlivých kusů se bude lišit podle vašeho vkusu a finančních možností. Kimono může být z háemka, nebo japonské haori s tradičním vzorem.
Rozšíření základu
Při sestavování inspirační knihy jste určitě narazili na doplňky a sezónní trendy, které se vám líbí. To jsou věci, jejichž pomocí můžete rozšířit základní šatník, dát mu šmrnc a osobitost. Můžou to být pásky, náhrdelníky, rukavice, klobouky, výrazné náušnice, oblečení v prudce módní barvě... Poznamenejte si, co z toho byste nejvíc chtěli. Bude se to hodit k věcem, které máte v základním seznamu?
Velký úklid
Po plánech následuje akce: důkladná probírka skříně. O tom jsem psala už zde, můžete se podle toho zbavit kusů, které už jsou obnošené, nesedí vám nebo nesluší. Zároveň porovnávejte se seznamem: máte v šatníku něco, co je na seznamu? Co vám naopak chybí? Dá se něco přešít nebo upravit? Buďte důslední, nenechávejte si zbytečně věci, které vám k ničemu nejsou. A poznámka k počtům: pokud máte v seznamu napsáno, že vám stačí dvě sukně, ale v šatníku jsou tři vyhovující, neznamená to samozřejmě, že musíte jednu vyhodit. Dojde na ni časem, až bude obnošená, nebo vás přestane bavit a budete ji chtít vyměnit za něco nového.
Nákupy
Až budete mít jasno, co vám v šatníku chybí, budete také vědět, na kolik vás asi vyjdou nové věci, co potřebujete pořídit hned a co může počkat. Hlavní výhoda takového nakupování je myslím jasná: můžete si dopředu spočítat, na kolik vás to přijde a kolik smíte za oblečení utratit. Nejspíš uvidíte, že když se vyhnete chaotickému nakupování, budete si moct dovolit i dražší věci.

Místo čtyř triček, která se hodí tak nějak ke všemu a zároveň k ničemu a stylově spadají do neurčité šedé prázdnoty, můžete mít zavinovací top, tuniku z hedvábného šifonu vhodnou i na slavnostnější příležitosti, mladistvou halenku z Youngprimitive nebo pro mě za mě třeba tričko Guess, jestli po něm toužíte. Možná se vám zdá cena přes 1000 korun za top nebo halenku vysoká, ale ve skutečnosti má spousta lidí v šatníku horu zbytečností, místo kterých mohli mít značkový kašmírový kabát, kdyby si je nekoupili.
Pokud máte opravdu málo peněz na oblečení a musíte se spokojit s omezeným šatníkem, z rozpisu aspoň uvidíte, kde máte nejakutnější mezery a jak si co nejlépe rozložit výdaje. A koneckonců, i v sekáčích se dá ušetřit, když víte, co byste potřebovali a nenakupujete nesmysly, byť by stály "jen" 50 korun.
Systematická práce na sestavení šatníku je sice náročnější na čas a přemýšlení, zvlášť ze začátku, kdy je potřeba uspořádat léta bující chaos, ale výsledek za to jistě stojí - oblečení zabere méně místa, v obchodech nebudete tak často propadat panice nebo slevovému šílenství a hlavně se zbavíte hrozivé věty "nemám co na sebe"!
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky