Jak si sestavit šatník

18.03.15 | autor Ada

satnikv.jpg

Sestavit si šatník není nic těžkého. Stačí nakoupit správné oblečení a pak ho kombinovat a nosit podle potřeby. Je to stejně jednoduché jako třeba zařídit byt, prostě ho vybavíte nábytkem, který bude účelný a také hezký, aby se vám líbil. Nebo vypravit misi na Mars, postavíme raketu a letíme, ne, co je na tom těžkého?

Starosti nad šatníkem můžou někomu připadat malicherné, ale frustrace, kterou člověk zažívá před otevřenou skříní, je velmi reálná. A co víc, mít ten správný šatník vás osvobodí právě od oněch malicherných starostí a zbytečného zdržování. Jestli bude malý a základní, nebo velký a obohacený o sezónní výstřelky už záleží na vás a na tom, nakolik je móda váš koníček.

Plán

Můžete přemýšlet nad šatníkem, když stojíte před pulty v obchodě nebo se proklikáváte e-shopem, ale samy víte, kam to obvykle vede. Snaha protřídit hromadu toho beznadějného "nemám co na sebe" ve skříni končí podobným chaosem v hlavě. Co vyhodit? Co si nechat? Má smysl schovávat tyhle kalhoty nebo ne?

Málokdo je schopen tvořit perfektní základní šatník zcela intuitivně a za všech okolností mít v hlavě kompletní seznam svého oblečení. Pro normálního člověka je lepší jít na to vědecky.

Prvním krokem k sestavení základního šatníku tudíž musí být precizní plán. Vezměte si papír, tužku, uvařte si kafe nebo čaj, sedněte si ke stolu a ze všeho nejdřív si  vypište všechny příležitosti, ke kterým potřebujete oblečení. Jestli je nutný zásah i ve sportovním šatníku, přidejte si ho taky. Škola, práce, schůzky s klienty, posilovna, divadlo, plesy, ježdění na koni, randění, večery v klubu s přáteli... Vedle jednotlivých příležitostí si napište, jak často se vyskytují. Chodíte do divadla jednou za rok, nebo dvakrát měsíčně? Jak často chodíte na obchodní jednání, sedíte v kanceláři, v ordinaci, stojíte za pultem? Omezte se jen na aktuální (nastávající) roční období, plánovat rovnou na celý rok je zbytečně velké sousto.

Pak už vlastně zbývá "jen" vypsat si ke každé příležitosti oblečení, jaké potřebujete, a podle četnosti potřeby stanovit počet kusů. K tomu pochopitelně potřebujete vědět, co chcete nosit a co vám sluší, a vím, že spousta z vás to nemá vůbec vyjasněné. Proto si musíme udělat odbočku.

Inspirační kniha

I když budete vědět, jaké oblečení potřebujete - třeba čtvery elegantní kalhoty, čtyři topy do kombinace -, musíte také vědět, jaký by měly mít střih a barvu. Na uspořádání myšlenek je nejlepší sestavit si něco na způsob vlastního lookbooku, vizuální inspirační pomůcku, která vám pomůže udělat si jasno. Můžete si ho udělat na počítači, ať už v grafickém programu nebo některé aplikaci jako je např. Pinterest nebo Polyvore, nebo na papíře. Já mám raději druhou možnost, kdy si můžu rovnat obrázky na velké čtvrtce a dokreslovat a dopisovat si k nim poznámky. Jestli si taky koupíte štos čtvrtek nebo nějaký pěkný tlustý sešit už je věc vašeho vkusu. Stejně je jen na vás, s jakou razancí se do vytváření pustíte.

Co patří do inspirační knihy? Všechno, co se vám líbí. Vystříhávejte si obrázky z časopisů, katalogů, tiskněte si fotky z přehlídek, z e-shopů, z blogů, kreslete si nápady a barevné kombinace. Možná už někde máte krabici s výstřižky nebo hromadu módních časopisů, nad kterými si můžete udělat vystřihovací odpoledne, nebo adresář v počítači s inspiračními obrázky (ten můj má 2 GB a to jsem ho nedávno dost protřídila). Možná si občas pro radost děláte koláže nebo si hrajete na Polyvoru, při sestavování lookbooku je ovšem potřeba postupovat systematicky. Řekněme, že už víte, jaký střih kalhot vám sluší: najděte si obrázky takových kalhot a kombinací, v nichž se vyskytují, a udělejte si jednu inspirační stránku věnovanou právě jim. Pište si k obrázkům poznámky ohledně délky a detailů. Ještě nevíte, které kalhoty vám sluší? Vyhledejte si všechny střihy, které se vám líbí, a vyzkoušejte si je v obchodech, nebo výběr protřiďte na základě článků o vhodnosti střihů pro konkrétní typy postav. Můžete věnovat jednu stránku i fotkám nebo nákresům věcí, které vám vůbec nesluší, je to lepší než spoléhat se, že si to zapamatujete...

Přitahuje vás určitý styl? Rock, retro, romantika, minimalismus? Hledejte obrázky a inspiraci, pomůžou vám ujasnit si, jak tento styl můžete nosit a kombinovat a co se vám na něm vlastně tak líbí.

Chcete nosit barvy a nevíte jaké? Prohlížejte si fotky v e-shopech a uložte si všechno, nad čím vás napadne "to je vážně krásná barva". Když se pak podíváte na hromádku uložených fotek, určitě se vynoří nějaký systém - budou převažovat odstíny modré, zmrzlinové barvy, jeden konkrétní odstín... Pokud vám daná barva sluší, máte jasno, pokud neodpovídá vašemu barevnému typu, hledejte cestu, jak si ji přizpůsobit (posunutý odstín, přesun z oblečení na doplňky atd.) nebo hledejte dál.

Nechce se vám prohrabávat desítky zdrojů a stovky fotek? Předpokládám, že například starší čtenářky nebudou mít na několikadenní "brousicí" turné po archívech vogue.co.uk a následné lepení obrázků náladu. Přesto je ale potřeba, abyste tomu věnovaly nějaký čas, zvlášť jestli o sobě víte, že si pořád dokolečka kupujete stejné nemožné oblečení a potřebujete si rozšířit obzory. Dělejte si aspoň schematické nákresy a poznámky a nebojte se zapátrat na místech, kde byste jindy nehledaly.

Smyslem inspirační knihy je najít co nejvíc možností pro váš šatník a ujasnit si styl. Málokterý mozek je schopen zapamatovat si, co vás kde zaujalo a na požádání ze sebe sypat kreativní nápady. Právě teď, když píšu tento článek, je internet plný fotek z čerstvých přehlídek na podzim/zimu 2015; prohlížím si je a když se mi nějaká líbí, šup s ní na disk. Tam nechám fotky nějakou dobu odležet, pak je přeberu a to nejzajímavější si vytisknu nebo překreslím.

Některé z vás by možná potřebovaly podrobnější rady ohledně stylu a různých možností, ale to je nad rámec tohoto článku. Nějaké články na toto téma už na Pekle najdete, na něco se ještě podíváme v budoucnu.

Zpátky k plánu

S inspirační knihou a rozpisem příležitostí po ruce vytvořte seznam konkrétních kusů, které potřebujete. Nejdřív si vypište vlastnosti, které by oblečení mělo mít: barevnost (mohou být i výrazné barvy, nebo musejí být tlumené?), požadavky na materiál, charakter (jak hodně elegantní?), detaily. Seznam nemusí být perfektní "na první dobrou", můžete se k němu vracet a upravovat ho. Některé oblečení bude samozřejmě vhodné pro víc příležitostí, to si označte třeba stejným barevným podtržením.

Počet jednotlivých kusů přizpůsobte svým potřebám a zvyklostem. Někomu vydrží halenka jeden den, někomu tři. Vdaná matka dvou dětí pere častěji než svobodná dívka, která bydlí sama.

Do práce (bankovní poradkyně) - 5 dní týdně

Požadavky: dresscode vyžaduje sukně nejméně po kolena, ale na zimu stejně preferuju kalhoty. Barvy a vzory: jakékoli kromě vyložené extravagance. Kalhoty chci nemačkavé, abych neměla ze sezení pomačkaný zadek, výška pod pupík, aby neškrtily a vzadu nic nevykouklo. Chci radši úpletové nebo volné topy přetažené přes kalhoty než košilové halenky, rukáv dlouhý nebo 3/4. Navrch proti chladu: svetřík, pašmína.

Seznam:

kalhoty

- široké - palazzo - 2x; jedny barevné (modré nebo vínové), jedny černé

- rovná klasika - 2x; tmavě šedé, barevné (modré, vínové)

topy - celkem 4 - barvy smetanová, korálová, modrá, mořská zelená

- řasený nebo zavinovací úpletový

- volná halenka se vzorovaným předkem a úpletovými zády

- tričko/top s krajkovým sedlem

vršky - barva tmavě šedá

- zavinovací svetřík

- kimonový přehoz nebo kabátek

+ doplňky - bižuterie na krk nebo tenký šáteček

Nakreslete si schematické obrázky kombinací, ať vidíte, jestli k sobě jednotlivé kusy budou sedět.

Do klubu - cca 1x týdně

Požadavky: kalhoty spíš obyčejné, neutrální, k tomu nějaké výrazné topy

kalhoty

- přiléhavé strečové džíny nebo podobný střih - černé, šedé, šedozelené

- palazzo (šedé)

topy

- něco trendového, s flitry, výrazná barva (zlatá, červená, neonová růžová) - 2-3

vršky

- kimonový přehoz

- volný kardigan

Podotýkám, že uvedené seznamy jsou jen příklady a nemyslím, si, že by všechny bankovní poradkyně měly nosit korálové zavinovací topy. Tak jako se liší vaše inspirační knihy, zájmy a preference, budou se lišit i seznamy. Také podoba jednotlivých kusů se bude lišit podle vašeho vkusu a finančních možností. Kimono může být z háemka, nebo japonské haori s tradičním vzorem.

Rozšíření základu

Při sestavování inspirační knihy jste určitě narazili na doplňky a sezónní trendy, které se vám líbí. To jsou věci, jejichž pomocí můžete rozšířit základní šatník, dát mu šmrnc a osobitost. Můžou to být pásky, náhrdelníky, rukavice, klobouky, výrazné náušnice, oblečení v prudce módní barvě... Poznamenejte si, co z toho byste nejvíc chtěli. Bude se to hodit k věcem, které máte v základním seznamu?

Velký úklid

Po plánech následuje akce: důkladná probírka skříně. O tom jsem psala už zde, můžete se podle toho zbavit kusů, které už jsou obnošené, nesedí vám nebo nesluší. Zároveň porovnávejte se seznamem: máte v šatníku něco, co je na seznamu? Co vám naopak chybí? Dá se něco přešít nebo upravit? Buďte důslední, nenechávejte si zbytečně věci, které vám k ničemu nejsou. A poznámka k počtům: pokud máte v seznamu napsáno, že vám stačí dvě sukně, ale v šatníku jsou tři vyhovující, neznamená to samozřejmě, že musíte jednu vyhodit. Dojde na ni časem, až bude obnošená, nebo vás přestane bavit a budete ji chtít vyměnit za něco nového.

Nákupy

Až budete mít jasno, co vám v šatníku chybí, budete také vědět, na kolik vás asi vyjdou nové věci, co potřebujete pořídit hned a co může počkat. Hlavní výhoda takového nakupování je myslím jasná: můžete si dopředu spočítat, na kolik vás to přijde a kolik smíte za oblečení utratit. Nejspíš uvidíte, že když se vyhnete chaotickému nakupování, budete si moct dovolit i dražší věci.

Místo čtyř triček, která se hodí tak nějak ke všemu a zároveň k ničemu a stylově spadají do neurčité šedé prázdnoty, můžete mít zavinovací top, tuniku z hedvábného šifonu vhodnou i na slavnostnější příležitosti, mladistvou halenku z Youngprimitive nebo pro mě za mě třeba tričko Guess, jestli po něm toužíte. Možná se vám zdá cena přes 1000 korun za top nebo halenku vysoká, ale ve skutečnosti má spousta lidí v šatníku horu zbytečností, místo kterých mohli mít značkový kašmírový kabát, kdyby si je nekoupili.

Pokud máte opravdu málo peněz na oblečení a musíte se spokojit s omezeným šatníkem, z rozpisu aspoň uvidíte, kde máte nejakutnější mezery a jak si co nejlépe rozložit výdaje. A koneckonců, i v sekáčích se dá ušetřit, když víte, co byste potřebovali a nenakupujete nesmysly, byť by stály "jen" 50 korun.

Systematická práce na sestavení šatníku je sice náročnější na čas a přemýšlení, zvlášť ze začátku, kdy je potřeba uspořádat léta bující chaos, ale výsledek za to jistě stojí - oblečení  zabere méně místa, v obchodech nebudete tak často propadat panice nebo slevovému šílenství a hlavně se zbavíte hrozivé věty "nemám co na sebe"!

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.15 20:33

Tleskam, poucne clanky mam na Pekle ze vseho nejradeji a uz mi nejaky poradny docela dlouho schazel. Ta inspiracni kniha je bezvadny napad.

Jinak na trideni preplneneho satniku mam vyborny, osvedceny tip. Loni jsem se stehovala po letech v cizine do CR a potrebovala jsem hodne protridit, protoze kazde stare triko v kufrech navic by byly taky penize navic za prepravu. Proto jsem na jedno odpoledne/vecer pozvala dobrou kamaradku, se kterou jsme byly zaroven kolegyne v praci (takze jsme se znaly nekolik let jak z pracovniho prostredi, tak ze soukromeho, navic opravdu dobre, ale ne zase jak od stredni skoly, aby dochazelo k situacim „je, tyhle topy jsme si koupily v roce 2000 na Machaci“), a ktera je navic podobny telesny typ jako ja, ovsem narozdil ode mne se v mode mnohem lip vyzna. Otevrely jsme si v pohode lahev vina a projely spolu kazdy kousek. Kamaradka byla opravdu uprimna, klidne mi rekla, ze v tehle sukni vypadam tluste, nebo ze tyhle kalhoty mi zkracuji nohy. A naopak, proc tuhle kosili nenosis, vzdyt ti dela tak pekna prsa. Diky tehle pomoci jsem si tech sentimentalnich kousku nechala opravdu jen minimum a zbavila se hromady kusu, co jsem na sobe nemela nekolik let. Navic to nebylo ani zadne traumaticke premysleni, ale fajn vecer s dobrou kamaradkou :-)

Příspěvek upraven 18.03.15 v 20:36

DanaP
170 příspěvků 19.3.15 16:10

No jo, ve víně je pravda. Taky občas pořádáme takové dýchánky. Jenže my si to oblečení spíš vyměňujeme. Takže neubývá, jenom koluje. To je asi špatně. :(

andiedvorakova
331 příspěvků 19.3.15 22:08

Pokud ho potom skutečně nosíte, pak to špatně určitě není. Špatně to je, až když vám to leží ve skříni. S malým šatníkem se určitě dá vystačit, ale pokud má někdo velký šatník a skutečně ty věci nosí, pak v tom není problém :)

Dita18
9 příspěvků 5.4.15 12:33

G-Dragon :-))

AndreykaJ
94 příspěvků 18.3.15 20:33

Nemusí to byť zlé, ale primomenulo mi to KOMUNIZMUS, kedy sa všetko vopred plánovalo. Ja som napríklad tento mesiac neplánovane pribrala, ešteže si kupujem veci, ked sa mi páčia, lebo v takom prípade neviem čo by som s plnou skrinou naplánovaných vecí robila

Betynka02
384 příspěvků 19.3.15 09:08

@AndreykaJ
Patrně KOMUNISMUS odsuzujete. (Já v některých oblastech též!)
Ale nebudu se tady zaobírat tím, která doba co přinesla nebo odnesla.

Asi umíte nakupovat oblečení bez plánů, aby Vám vše ladilo a bylo unositelné a nezahálelo ve skříni. ;-)

Nikde v článku však není psáno, že naplánovaných věcí musí být plná skříň! Právě proto je plán vhodný, aby jich bylo ve skříni akorát.

Jirkátor
1570 příspěvků 19.3.15 12:40

Komunismus nikdy nikde nebyl, asi jste měla spíš na mysli socialismus. A je pravda, že v té době bylo takovéto plánování zbytečné, protože každý koupil jen to co bylo zrovna k sehnání. A to co bude k sehnání nám předem naplánovala Strana.
Jenom technická otázka: Co nyní děláte, po té co jste neplánovaně přibrala, s tou plnou skříní neplánovaných věcí.

Článek je určitě inspirativní pro lidi, kteří ráno koukají do narvané skříně a tvrdí, že nemají co na sebe. Jen víc takových.

Glycerine
3 příspěvky 12.4.15 21:44

@Jirkátor Komunismus nikdy nikde nebyl

Cože? :D

Jirkátor
1570 příspěvků 13.4.15 07:21

Je potřeba rozlišovat pojmy komunismus a socialismus. Patrně jste mladší ročník…

Glycerine
3 příspěvky 4.5.15 13:11

Ano, jsem :D ale věřím tomu, že rozlišuju. Podle informací, který se ke mě dostaly, jsem přesvědčená, že tu komunismus byl…

Jirkátor
1570 příspěvků 4.5.15 13:24

V naší Československé socialistické republice?

Glycerine
3 příspěvky 4.5.15 13:27

Proč by ne? Nemá náhodou Severní Korea v oficiálním názvu slovo demokratická? :D názvy lžou a matou

Jirkátor
1570 příspěvků 5.5.15 12:20

Už jsme hodně OT, ale naposled:
Socialismus: http://cs.wikipedia.org/…/Socialismus
Komunismus: http://cs.wikipedia.org/wiki/Komunismus Čtěte pozorně až do konce.
Howgn.

Harmonika
244 příspěvků 18.3.15 21:09

Děkuji za článek. Moc se mi líbí nápad s inspirační knihou - určitě si založím (papírovou i složku v pc). Snažím se nenakupovat bezhlavě a už v obchodě přemýšlet, mám-li daný kus k čemu kombinovat, nicméně častokrát vidím něco ispirativního - střihem, kombinací a bohužel /pro mě/ to za pár dní nebo hned zapomenu.;) To už se nestane.
Osvědčilo se mi psát si po konci aktuální sezony to, co nutně potřebuju na tu další obměnit - nahradit novým kouskem. Už teď vím, že budu potřebovat nové kozačky a mám to zapsáno. Nenastane tak situace, že si začátkem prosince vzpomenu, že potřebuju kozačky, zatímco v obchodě už bude nabídka probraná.

motiva
128 příspěvků 18.3.15 21:46

Obdivuji každého, kdo umí plánovat, na škole některé spolužačky měly denně rozplánovanou přípravu na všechny předměty, ale já toho nikdy nebyla schopná, přesto jsem výsledky měla velmi dobré. Jsem živel, ve všem musím cítit život, vášeň, radost anebo naopak stres, který mě stimuluje k výkonu. Takže takový plán oblečení bych si nikdy nedokázala vyrobit a, upřímně, by mě takové oblečení ani nebavilo. Pro mě je nakupování něco jako lov, mám radost z každého úlovku a naštěstí nemám problém si vybavit, co mám v šatníku a s čím takový nový kousek můžu kombinovat. Stačí mít jasno ve stylu a oblíbených barvách. Nestává se mi, že bych koupila něco, co by mi viselo ve skříni a neměla to s čím zkombinovat. Stejně ale nakupuji i v sámošce, samozřejmě vím, co mi doma chybí, ale teprve při pohledu na potraviny mě napadá, co by se dalo uvařit. Nikdy jsem neuměla sednout k papíru a udělat si seznam, co bych měla třeba týden dopředu vařit.

cryptoprocta
179 příspěvků 19.3.15 22:07

To jem ráda, že to cítíte taky tak :-) Právě minulý týden mě kamarádka nařkla, že nechodím na nákupy, ale na lov a že i to by asi bylo méně vyčerpávající :-D Přiznám se, že jsem po přečtení članku vůbec nepochopila, o co tam jde. Ne proto, že je špatně napsaný, ale ta myšlenka je mi strašně vzdálená. Nevím, na jaké oblečení budu mít ráno náladu. I když si večer červenou sukni připravím, ráno prostě mám náladu na modrou a v té červené bych se celý den necítila dobře.

paviocko
70 příspěvků 20.3.15 13:10

Mám to stejně, chodím na lov :-) A když si večer něco připravím na druhý den, většinou to pak ráno v rychlosti překombinuju a vezmu si úplně něco jiného :-)) To se pak těžko plánuje…

Oveeec
3373 příspěvků 23.3.15 23:06

Já si ani tak cíleně neplánuju, jako v hlavě tvořím obraz nejkrásnějšího modelu na světě. Kolikrát z těch nápadů nemůžu ani usnout. A pak si to ráno obleču…a zjistím, že to vypadá naprosto strašně a pak v panice hrabu ve skříni, protože nemám co na sebe. A pak přijdu pozdě do práce.

Eves
37 příspěvků 18.3.15 22:01

Super. Já vím přesně, co mi sluší. Bohužel se to skoro nedá koupit. :-))) Všude v obchodech visí trendové střihy, které většinou nesluší nikomu nijak extra. Kupříkladu sháním jedny jediné džíny, které bych opravdu moc chtěla mít v šatníku. Tmavě modré, bez šisování, pružné, s vysokým pasem, aby mi z nich nic nelezlo, a od kolen mírně rozšířené. Jenže takové džíny na světě neexistují… :-))) Zato slimky jsou všude po tunách. A přitom to fakt skoro nikomu nesluší. Zvlášť v Čechách. Kde má 80% ženských silněší stehna, a boky.
Nebo boty. Baleríny po tunách. Nosí je každý ale nikomu nesluší. (Málo kdo si to ale připustí) Jediná žena, které slušely baleríny byla Audrey Hepburn. Ale botky na podpatku, který nezapadává mezi kostky a dá na něm chodit celý den prostě nenajdu. Asi nikdy. Ach jo.

Příspěvek upraven 18.03.15 v 22:07

Betynka02
384 příspěvků 19.3.15 08:55

@Eves
Tak přesně takové džíny jsem vloni koupila v Promod! Měli je jak v modré, tak v černé.
Mám modré, pravda, mohly by být trochu tmavší, ale zásadně mi to nevadí, protože jsou tak pohodlné, že jiné už nechci! :-)

rivka
87 příspěvků 19.3.15 09:14

@Eves Fashion Arena, outlet Nextu, koupila jsem tam podle popisu přesně tohle před Vánocema (ano, také předcházela dlouhá pátrací anabáze a myslela jsem, že hledám Yettiho).

Kassasndra
33 příspěvků 19.3.15 11:33

Ja sa s týmto názorom nestotožňujem, ale všimla som si, že na týchto stránkach sa slimky vo všeobecnosti dosť hania, ale ja mám presne opačný názor. Slimky nevyzerajú dobre maximálne na krivých nohách, ale ešte aj mojej mame čo má nadváhu viac idú slimky ako rovné či rozšírené jeansy.
Navyše, namiesto pracného hľadania v obchodoch niečoho, čo lepšie zakryje špeky, tučné stehná a boky by bolo lepšie trochu zamakať na svojej postave. Je pre mňa fascinujúce, koľko sú ženy schopné vložiť úsilia do toho nájsť oblečenie, ktoré ich postavu vylepší, než do reálneho vylepšenia vlastnej postavy.

Oveeec
3373 příspěvků 19.3.15 12:21

Taky se divím tomu zatracování slimek. Neřeknu, když má dotyčná 100 kilo, ale nemyslím si, že by člověk musel mít naprosto dokonalý nohy, aby si je mohl dovolit. Já si teda myslím, že mám nohy hezký, hlavně dost dlouhý, a nosím slimky ráda, i když občas taky zaváhám…Ale právě proto, že mám širší boky (nijak zvlášť, ale prostě nejsem rovný prkno), si myslím, že širší nebo rovný, ale nepřiléhavý nohavice by mi spíš uškodily. Respektive ani ne mně, ale někomu jinýmu, kdo má víc kilo nad míru (nebo kdybych je nedejbože měla jednou já), by z nohou udělaly dva sloupy, a to fakt není o co stát.

A ještě dodám, že máte pravdu s tím vylepšením postavy. Samozřejmě to nejde přes noc a je potřeba se nějak, a hlavně hezky oblíkat i do doby, než dotyčná zhubne. Ale pravda je, že když tak občas zatracuju jeden model za druhým, protože v tom vypadám blbě a kleju, že nemám co na sebe, mi pak vždycky dojde, že kdybych na sobě trochu zamakala, mohla bych si oblíknout cokoli a rázem by mi můj šatník nepřipadal tak zoufalej :)

Příspěvek upraven 19.03.15 v 12:23

opal_k
131 příspěvků 19.3.15 12:39

Jakékoli slimky, které jsem se kdy pokusila vzít na sebe, mi odstávaly v pase a téměř jsem je neoblékla přes lýtka. Jakým zamakáním konkrétně bych to měla vyřešit?

Oveeec
3373 příspěvků 19.3.15 13:17

Přibrat v pase ;-)

Dělám si srandu)

Příspěvek upraven 19.03.15 v 13:18

Petishee
51 příspěvků 19.3.15 22:37

@opal_k to máte dobré, že téměř, já slimky nedostanu přes lýtka vůbec. A zamakat není jak, mám vel. 38 - je to rodinný klenot :cert: (v pase teda problém nemám)

Příspěvek upraven 19.03.15 v 22:38

Kassasndra
33 příspěvků 20.3.15 09:28

To, že je zopár slimiek zle ušitých neznamená, že sa žene predsa nehodia. Osobne si ale myslím, že toto sú skôr výhovorky. Chudé ženské, ktoré nosia malé čísla (alebo sa zbytočne preceňujú na menšie veľkosti, než reálne majú) a necvičia sa radi vyhovárajú, že „to sa im nehodí, lebo to nie je správne ušité“. Ešte som nestrela štíhlu vyšportovanú ženu, ktorá by mala so slimkami nejaký problém.

ovrl
6 příspěvků 19.3.15 18:23

Mam podobny problem, tiez mi odstava v pase vacsina nielen slimiek, ale hocijakych nohavic (kalhot)… a tie co neodstavaju, zase casto neobleciem cez stehna (lytka este ako-tak prejdu). Tym padom to chce nejaky pruznejsi material (no zase nie jeggins, odtial potial:) a minule som nahodou jedny objavila v Zare, co mi sadli ako uliate. Kupila som cierne, uvidime ako dlho vydrzi farba, hlavne pri zapinani, ale zatial som spokojna. Drzim palce, treba vytrvalo hladat, raz sa tie spravne musia objavit.

Oveeec
3373 příspěvků 19.3.15 21:13

Vlastně to asi není přímo slimkama, že vám odstávají v pase, to totiž s nohavicema nijak nesouvisí, ne? Ale samozřejmě netvrdím, že máte zamakat na přibrání v pase, jak už bylo řečeno :) Taky jsem nemluvila o upravování postavy do dostupných střihů, ale o tom, že když mi někdy něco dělá velkej zadek, je rozumější, byť boelstnější a pomalejší, shodit zadek než si kupovat kalhoty :)

JankaM
259 příspěvků 1 inzerát 20.3.15 09:13

Já slimky nepřetáhnu ani přes patu, vyhrávám soutěž o nejnemožnější nohy.

Kassasndra
33 příspěvků 20.3.15 09:20

Skúste bicykel, drepy, výpady. Hrubé lýtka príťažlivé rozhodne nie sú. Alebo si vymýšľate. Ja som obliekla cez lýtka akékoľvek slimky aj keď som mala o 10 kg viac. Navyše, slimky majú byť na lýtkach úzke, preto sú to slimky.

KonvickaCajova
5 příspěvků 20.3.15 22:23

@Kassasndra: vy mě bavíte, např. cyklistika právě parádní „hrubé“ lýtka vyrábí. Svalnatá, ano, ale rozhodně ne hubená. Podobně text od oveeec o tom, že je lepší „shodit“ zadek, než shánět oblečení. Kecy, mám velký zadek, silná stehna a mohutná lýtka, jsou to především svaly. Nehodlám se jich zbavovat kvůli oblečení, potřebuju je k jízdě na kole, běhu a jiným aktivitám. Jsem štíhlá a vysportovaná, ale fakt si nemůžu oblíct cokoliv, do mnohých nohavic se nevejdu.

Oveeec
3373 příspěvků 23.3.15 23:11

Tak ono samozřejmě záleží, od čeho ten velkej zadek máte, že jo. Svalů bych se taky nezbavovala, jenže je bohužel nemám. Spíš bych je potřebovala vytvořit, abych prostě ten zadek v kalhotách měla (podle mýho názoru) hezčí a nemusela bejt v krámě občas znechucená. Ale jak zároveň už někde píšu, člověk se oblíkat nějak musí, buď do doby, než zhubne, anebo teda právě proto, že hubnou nechce nebo nemůže (nebo nepotřebuje), a pak je samozřejmě potřeba střihy a materiály řešit.

A hlavně je rozdíl, jestli se člověk sám sobě nelíbí, anebo líbí, ale nesedí mu střihy v obchodě. To totiž jeho vina nejspíš nebude, při dnešní produkci. Jak to tak po sobě čtu, docházím k oblíbenýmu závěru, že od každýho trochu, tudíž člověk by měl o svoje tělo dbát a zároveň si vybírat vhodný oblečení :)

Příspěvek upraven 23.03.15 v 23:13

Petishee
51 příspěvků 21.1.17 21:54

@Kassasndra no jo, dokud jsem měla 10 kg navíc, tak jsem slimky taky oblékla :-P Bohužel, lýtka mám +- furt stejná - s 25 kg navíc (po porodu), i bez nich. Ještě ve velikosti 42 bylo všecko v klidu, ale u 38 už je to problém.

MP pohodarka
49 příspěvků 24.3.15 07:09

Holky prece netvrdi, ze slimky slusi kazdemu a ze je mame vsichni nosit. jen jim vadi opacny nazor, ze slimky slusi jen hubenym holkam s hubenyma rovnyma nohama. to taky prece neni pravda.
jen je potreba to vyzkouset a nechat si rict nazor od nejaky ty nepochlebovacny kamosky a pak zjistite, ze vam slusi veci, do kterych byste to nikdy nerekla ;)

andiedvorakova
331 příspěvků 19.3.15 23:29

Maskovat oblečením se ovšem snaží i štíhlé ženy. Problematická partie není nutně tlustá partie. Jistě, maskování špeků asi převažuje, ale někdo by třeba rád měl pas a nemá ho. Tak ho prostě musí nasimulovat, pokud mu na tom záleží. Těžko si asi vyřízne nějaké to maso a prostě si ten pas „udělá“. Tělocvična mu taky nepomůže - ani tam z jablka hrušku neuděláte. Nohy taky prodloužíte jen opticky… Pokud lidem ten čas a peníze vynaložené na tohle „kamuflování“ nebudou chybět jinde, tak já v tom nevidím problém.

A slimky můžou a nemusí slušet. Tak je to nakonec s jakýmkoliv kouskem oblečení. Je to o konkrétním člověku (nebo konkrétním kousku oděvu - záleží, jak se na to chcete dívat). Už jsem viděla i lidi, na kterých turecké kalhoty nevypadaly otřesně. Takže proč by se nakonec nemohlo stát, že na někom budou vypadat hrozně slimky…

Kassasndra
33 příspěvků 20.3.15 09:25

Žiadna štíhla, vyšportovaná žena nemá typ postavy jablko. Takýto typ postavy majú len tučné ženy.
Pokiaľ má niekto nevýrazný pás a chce ho zvýrazniť, tak z logiky vyplýva, že nejde o maskovanie. Maskovanie je zakrývanie, schovávanie, nie zvýrazňovanie.

Osobne som videla len dva typy postavy, ktorej sa slimky nehodili, a to boli morbídne obézny a chlapy.

andiedvorakova
331 příspěvků 20.3.15 12:33

Jablko má silnější horní polovinu těla - ale tlusté být nemusí. Zkrátka můžete mít široká ramena, hrudník, nevýrazný pas a užší boky, aniž byste měla nadváhu. U každého tělesného typu můžete a nemusíte mít nadváhu.

http://4.bp.blogspot.com/…-profile.png Nikdo normální by určitě nechtěl tvrdit, že paní na obrázku potřebuje shodit, že jo…

Lenicka07
74 příspěvků 21.3.15 10:51
Tak to se pletete

Já, ačkoliv jsem štíhlá, nohy mám jako laňka, tak vždy vypadám „tlustá“, jelikož prostě nemám pas! Usportovat se můžu k smrti, ale pas si nevyrobím. Ve všem vypadám jak krabice a každé kilo navíc se hned zvýrazní.

Edeltruda
10 příspěvků 22.3.15 19:15

Znáte hooping? Jeho propagátoři tvrdí, že k pasu pomůže. Já to teda nedokážu posoudit, protože mám pas od přírody. Každopádně jeho cvičení střed těla zpevní, to ozkoušené mám. :-)

papavera
146 příspěvků 18.3.15 22:17

@AndreykaJ mozno by ste nepribrali, keby ste dopredu vsetko pekne naplanovali :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.15 23:40

Při třídění mívám jiný problém než je zbavovat se neuvážených nákupů - svou chybu ve výběru oblečení ještě nějak uznat dokážu. Ale v mém věku jednadvacet mám stále ještě spoustu kousků nakoupených maminkou (často bez větší konzultace) a to je mi pak blbé vyhodit něco, co koupil někdo jiný, zejména rodiče. Nadto přijít za maminkou a říct jí ‚promiň, to a to nenosím, vůbec se mi to nehodí, můžu to vyřadit‘, je mi blbé, i když vím, že by jí to leckdy bylo jedno.

Barbyl
1472 příspěvků 19.3.15 02:35

@motiva nejste moje dvojce:)?mam to uplne stejne!

motiva
128 příspěvků 19.3.15 21:05

Vím bezpečně, že jsem jedináček

locario
1 příspěvek 19.3.15 02:47

@betty198 Jojo, to znám velice dobře :) Do dneška si pamatuju, jak rodiče přijeli z Kypru a přivezli mi kalhoty velikosti XXXL s tím, že tam se to takhle nosí volný a veliký… Tehdá jsem to popravdě nevydržela a zeptala se, jestli se skutečně nezbláznili, že já nejsem na Kypru ale horách v Čechách a moje velikost je o 3 čísla menší.. To byla má první vzpoura rodičovskému oblékání :D

Příspěvek upraven 19.03.15 v 02:48


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.15 08:09

Výborný článek, dobrý návod. Zejména se mi líbí tahle pasáž.
„Místo čtyř triček, která se hodí tak nějak ke všemu a zároveň k ničemu a stylově spadají do neurčité šedé prázdnoty, můžete mít zavinovací top, tuniku z hedvábného šifonu vhodnou i na slavnostnější příležitosti, mladistvou halenku z Youngprimitive nebo pro mě za mě třeba tričko Guess, jestli po něm toužíte. Možná se vám zdá cena přes 1000 korun za top nebo halenku vysoká, ale ve skutečnosti má spousta lidí v šatníku horu zbytečností, místo kterých mohli mít značkový kašmírový kabát, kdyby si je nekoupili.“
Pravda pravdoucí a i já bych se nad tím měla zamyslet.
Podobnými nápady hýří kniha Od Jessicy Quirk What I Wore, i tam je popsáno, jak si vybudovat šatník, jak ho postupně rozšiřovat, vše doplněno pěknými ilustracemi.
Jinak, já si kombinace vytvářím tak, že si v pinterestu vyhledám basic kousek z mého šatníku (černá sukně ke kolenům, bílé sako, krajkovaný top, modré kalhoty atp.) a outfity, které se mi líbí a jsem schopná je přibližně sestavit i v mém šatníku, si ukládám. Pokud mi něco chybí, píšu si do sešítku tzv. wishlist, prostě vše, co si chci do budoucna pořídit, týká se to i kosmetiky a postupně si pak všechno odškrtávám. U nákupů přemýšlím, zda je to právě ten dobrý kousek, co mi ještě chybí a hlavně už u toho štendru s ramínkama si tvořím v hlavě výsledný outfit, jak to zkombinuju s tím, co mám doma. Díky tomu mi pak nakupování v jednom obchodě trvá tři čtvrtě hodiny :-) Ale má to smysl.

Příspěvek upraven 19.03.15 v 08:13

Betynka02
384 příspěvků 19.3.15 08:59
DÍKY

Díky Ado za to, že jsi mé plány dokázala „nastartovat“. Nad problémem, jak vyčistit a doplnit šatník nějaký ten pátek přemýšlím, ale stále mi chyběl ten první, startovní bod.

Jak geniální! Stačí vytvořit seznam!

Ale nechodit do obchodu jindy, než až něco potřebuji v ČR nejde. Tady se fakt musí nakupovat, když JE! Protože jinak NIC není. :-(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.15 12:07

Souhlasim. Vypravit se na nakupy s presnou predstavou konkretniho kousku, znamena silenou honicku mezi obchody, a jeste s nejistym vysledkem… takze peclive vypracovany seznam muzeme pak pouzit jen jedinym zpusobem :-)

Ale zrovna jsem si rikala, jak by bylo pekne, predat zmineny seznam s mirami nakupni poradkyni (nebo jak se jim rika), odebrat se na kavu a pote uz jen prijit vyzkouset sestavene outfity… nevim jestli to funguje v Cechach (krome Parizske) - ted jsem mimo, a nekdy predevcirem me takova pomocnice malem porazila stendrem, v uplne beznem obchodaku… visely ji tam kompletni outfity vcetne doplnku.
V tom pripade bych byla ochotna seznam sestavit taky… Ma to ovsem drobny hacek - nase prodavacky vetsinou nabizeji uplne jine veci, nez ktere poptavam. Sdelim ji, ze chci rovne dziny do pasu, i prinese mi zvonove bokovky… pro me jsou domaci nakupy hole utrpeni, kteremu se vyhybam, dokud nejde o zivot :-)

jiturka
60 příspěvků 23.3.15 10:10

Souhlas.
Sice neplánuji až tak do detailu, ale mám napsaný seznam věcí, které mi v šatníku/botníku chybí a když jdu po obchodech, tak se po daných kouscích dívám. Nutno podotknout, že některé mi tam visí už pár let, a protože nepříliš ráda nakupuji oděvy, šatník mi ubývá více než přibývá. Zato jsou v něm věci, které hodně nosím.

Příspěvek upraven 23.03.15 v 10:10

martinarie
55 příspěvků 19.3.15 09:04

Článek se mi moc líbí, ale často narážím na zásadní problém. Jdu si koupit určitou věc s představou o střihu, barvě a materiálu, ale v obchodech ji bohužel nenajdu. Takže většinou nakupuji stylem, tohle mají, líbí se mi to, sluší mi to.

Loni na podzim jsem si chtěla sehnat kvalitní teplou zimní sukni. Nepodařilo se, tak jsem si jí nakonec ušila, ač v šití nejsem moc zběhlá.

MP pohodarka
49 příspěvků 24.3.15 07:20

Ja to mam podobne se svetrem. chtela bych dlouhy, na knofliky, ale „hrubej“ s vetsim podilem vlny v tmavsi barve…a maji bud nezapinaci nebo takove ty tenke hadry a nebo neskutecne prilehave, ze se nenacpu temer ani do rukavu :(
bohuzel plest neumim a babicky uz dopletly…tak jiz nekolik let chodim a doufam

Draki
114 příspěvků 19.3.15 11:36

Super článek. Jakožto někdo, kdo s tímto „problémem“ bojuje celý život moc děkuji. :)

Siaje
109 příspěvků 19.3.15 11:53

Nedávno jsem šatník třídila a myslím, že tam mám konečně věci, co k sobě jdou - většina. Ke zbytku musím pár věcí dokoupit. Mám v úmyslu si pořídit šanon a dávat si do něj obrázky z čaopisů jako inspiraci. Ještě si chci takto vytřídit boty. V nich mám ještě celkem zmatek. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.15 12:06

Jak si sestavit šatník? Je to jednoduché: prostudujte si ten plánek, co je někde v krabici. Snad tam teda je, jinak Bůh s vámi!

ip.kkk
103 příspěvků 19.3.15 13:02

Přijde mi to jako seznam oblečení, které nám dávali na tábor :D např. 3 × tepláky, 7×tričko, šustákovka a pláštěnka!! :D

minimiš
32 příspěvků 20.3.15 21:29

A nám k tomu seznamu potřeb a oblečení ještě každý rok vtipně přidávali zásadní položku - dobrou náladu )bývala obvykle za baterkou a pláštěnkou):-)

louka
18 příspěvků 23.3.15 11:21

To by me zajimalo, jesli je to bezna soucast seznamu, nebo jsme jezdily spolu na tabor.

Martini90
159 příspěvků 19.3.15 13:28

Moc děkuji za pěkný článek! Hlavně za pasáž, že je lepší si koupit jeden pořádný kousek než několik nekvalitních.
Ale k tomu mě napadá otázka - kde sehnat ty kvalitní kousky? Jedná se mi hlavně o halenky, trička a topy. Problém mám ten, že všude se to hemží beztvarými kusy, které ze mě udělají krabici. Já bych přitom ráda zvýraznila pas, už jen proto, že jej mám :) Když už narazím na kousky, které se mi líbí materiálem, provedením a barvou, tak je to zase volnější střih. PROČ?
Netušíte tedy někdo, kde něco podobného sehnat? Nebráním se ani zahraničním e-shopům.
Zatím jsem tedy narazila na http://www.bravissimo.com/pepperberry/ a jeden dva kousky, co by se mi líbily, mají na http://www.boden.co.uk/ , ale zajímá mě, jestli jsou ještě nějaké další alternativy. Děkuji!

martinanechvatalova
16 příspěvků 19.3.15 13:34

Musím říct, že mi tento článek přijde fajn, ale pouze z teoretické stránky…
Já zrovna rozpočet nemám nijak omezený, nechci, aby to znělo neomaleně, ale jinými slovy řečeno, když seženu triko za dva a sako za třeba osm tisíc, tak mě to rozhodně nezruinuje.
Jenže ono velmi často i to triko za dva vypadá za chvíli jako kus hadru a sako za osm chytne každý chlup a smítko.
Takže chodím po obchodech týdny a týdny a sháním pěkný svetr a nakonec se stejně musím rozhodnout pro ten kašmírový za 6 tisíc, protože holt jiný nevypadá pěkně a ze zkušenosti vím, že můj zápřah se třemi dětmi nevydrží…
A upřímně - čas, kdy jsem i do toho Hmka zašla a nakoupila tam tílka na doma nebo kojení, jsou dávno pryč, takové tílko vypadá pěkně snad dvě praní…
Skoda, že tak šatník doplňuji pouze na dovolených a nebo v opravdu drahých obchodech.

rivka
87 příspěvků 19.3.15 14:02

@Kassasndra Ne, slimky fakt nemůže nosit každý. Například já v nich vždycky vypadám jako mrkev, protože mám velká prsa a žádný zadek, což znamená, že se odshora dolů pouze zužuju. Když si vezmu slimky (ó ano, v mladické nerozvážnosti jsem to zkoušela), zbývá mi jenom dát si něco zeleného na hlavu, aby byl dojem zeleniny dokonalý.

Příspěvek upraven 19.03.15 v 14:03

DanaP
170 příspěvků 19.3.15 16:12

Vtipná mrkev :)

defilenaiguille
2824 příspěvků 19.3.15 14:06

@ještěřička
Já jsem se po přečtení té knížky zařekla, že si už nekoupím žádné basic černé kousky (sukně, kalhoty, saka, kabáty), to co mám je v dostačujícím počtu a půjdu do jiné barvy pro základní kousky - tmavě modré, která mi mimochodem asi sluší víc než černá, ale je pravda, že ta je fakt univerzální, a tmavě fialové. Už několik měsíců to dodržuji, kolikrát jsem ze stojanu vracela nějakou věc, protože byla černá (i co se týká různých topů). Naštěstí nejsem nákupní maniak a tak nemusím mít vše, co vidím.
K článku - dřív jsem si hodně vystřihovala z časopisů inspirativní fotky, teď už žádné módní časopisy nekupuji a lovím na internetu, odkud si ukládám fotky do zvláštní složky. Před pár dny jsem si začala ukládat fotky i na Pinterestu, odkud jsem si nejdřív jen kopírovala do PC. Dělám to přesně jako vy - zadám si do vyhledávání kousek, který si chci pořídit nebo už ho mám a hledám k němu inspiraci na kombinace. Na Pinterest mě navedla @Giulietta, která z něj postuje úplně úžasné fotky.

Saari
14 příspěvků 19.3.15 14:13

Pro zasmání k tomuhle tématu…
http://cilichili.cz/…cici-skrine/

Jinak děkuji za článek, je super! :)

Verhro
637 příspěvků 19.3.15 14:44

@SagaN Nákupní poradkyni dělat je můj sen. Ve světě je to myslím, docela rozšířené, že bohaté dámy mají svého/svou nákupčí.

Lucienka_M
223 příspěvků 19.3.15 14:49
Organizace šatníku

Za prvé bych moc chtěla Adě poděkovat za článek. Je docela dost inspirativní. Probrání šatníku je vždy velice úlevnou a očistou činností.
Asi nejsem ten správný typ, který by si stříhal postavičky :-) na to jsem dost velký chaotik, dlouho bych to asi nevydržela (ale ta představa jak na kyprou ženu od Rubense roubuji svůj obličej a pak nějaký módní oděv mě pobavila). Potom také jsem asi dostatečně pekelná - stárnoucí konzervativní žena s nadváhou, takže v mém šatníku by se asi mnoho výstřelků nenašlo, spíš starších věcí, které jsou asi už jeté.
Musím přiznat, že jsem velký chaotik, i co se nakupování oblečení týká. Vždy před tím, než vypuknou výprodeje, tak si projdu šatník a popřemýšlím, co by potřebovalo výměnu. No a když oděv ze zmíněné katagorie koupím, tak také nějaký kousek vyřadím. Samozřejmě, že občas podlehnu impulsivnímu nákupu - většinou kupuji věci, které mne osloví, líbí se mi vzor nebo mateiál (kupuji zásadně bavlnu - dobře se nosí).
Někdy si pro pobavení projdu rubriku Bazar - některé dámy mají opravdu silný žaludek, že staré, nemoderní věci nabízejí za nehorázné peníze. Nebo někdy mi to přijde jako výprodej impulzivních nákupů. Například, mohu si v náhlém zaslepení koupit nepadnoucí boty, ale zvláštní je, když jich paní nabízí asi 5 párů…

Verhro
637 příspěvků 19.3.15 15:02

@ip.kkk Nás byly soudružky učitelky schopné vyplísnit před celou třídou, pokud šatník sbalený na ŠvP nebyl kompletní dle seznamu :-)

ip.kkk
103 příspěvků 19.3.15 17:24

Ano :D věděla jsem, že na sebe tu šustákovku stejně nedám ale musela jsem jí mít zabalenou.

DanaP
170 příspěvků 19.3.15 16:13

Inspirativní článek, bohužel pro systematické jedince. My chaotici budeme stejně stát před otevřenou přetékající skříní, několikrát se převlékat a opakovat „Nemám co na sebe“

Edeltruda
10 příspěvků 19.3.15 17:14

Moje inspirační složka v PC toho zatím moc neobsahuje, ale mám už desky s papírky počmáranými hlavně barevnými kombinacemi, které jsem zahlédla v ulicích.

Jako tester střihů využívám secondhandy, kde je na jediném regálu hned několik různých typů jednoho druhu oblečení. Někdy jsem sama překvapená, jak dobře se cítím v něčem, o čem bych si myslela, že se ke mně nehodí. A naopak, v některém oblečení nebo celém image, které se mi tolik líbí na ostatních, se sama necítím „svá“.

Spíš než seznam toho, co bych si přála, si jako první vytvořím seznam věcí, které už mám. :-) Moje skříň je totiž dost malá a občas na některé „utopené“ věci ke své škodě zapomínám.

Eves
37 příspěvků 19.3.15 21:52

@Kassasndra Milá Kassandro, nemám absolutně žádnou potřebu někde v poslilovně makat na svojí postavě jen proto, abych mohla nosit slimky. Žiju zdravým životním stylem, mám dost pohybu a geneticky širší pánev a stehna. Je jedno, jestli mám 50 nebo 60 kg. Stejně mám silější stehna a boky. Nemám a nikdy nebudu mít chlapeckou postavu. Je pro mě fasinující, kolik úsilí, času a peněz dokážu některé ženy věnovat tomu, aby se podobaly podvyživeným dívkám z obrázkových časopisů.
Váš příspěvk byl opravdu hloupý. Zamyslete se nad sebou.

Oveeec
3373 příspěvků 19.3.15 23:03

Pořád mi vrtá hlavou, čí příspěvek že je vlastně hloupej…

andiedvorakova
331 příspěvků 19.3.15 23:49

Možná trochu mimo, ale může mi někdo vysvětlit, proč se obecně předpokládá, že když se žena rozhodne zhubnout, nutně je jejím cílem nějaká chrastička kostmi promenádující se po molu? Pak se ty ženy, co mají reálné představy, mají cítit povzbuzené, když je lidé mají za bláznivky zblbnuté médii.

kapka_v_moři
59 příspěvků 28.3.15 20:45

Myslím, že Eves to myslela spíš v kontextu příspěvku od Kassandry - tj. snažit se zhubnout do oblečení prodávaného v řetězcích. A tam velké množství střihů opravdu sedne a sluší jen hubeným postavám bez výraznějších ženských tvarů.

Příspěvek upraven 28.03.15 v 20:46

LucaLuca
51 příspěvků 20.3.15 11:05

@Eves Nosím boty na podpatku od Gaboru, vrchol šmrncovnosti to není, ale vydržím v nich celý den.

LucaLuca
51 příspěvků 20.3.15 11:09

@opal_k Měla jsem stejný problém. Sedí mi slimky z Orsay a Levis.
Já tedy slimkám jsem dřív nemohla přijít na jméno, ale vzala jsem je na milost ke kozačkám, které korigují to šílené zúžení dole. Na jaře s nimi opět končím. Štíhlá hruška

opal_k
131 příspěvků 23.3.15 09:28

Díky za tip, zkusím to (v zimě teda asi)…

Fényx
2 příspěvky 20.3.15 11:43

Můj plán nákupů:
Známá má butik a občas mi volá - ahoj, dostala jsem kalhoty, které se budou skvěle hodit k paletu, co sis koupila posledně, je to i barva, kterou nosíš, stav se, dokud mám Tvoji velikost! Jasně, že k tomu hned přidá košili, šátek apod. a je těžké to nekoupit všechno :-) Oblečení si nemusím vybírat, podává mi rovnou moji velikost a moje barvy (tyhle šaty nech viset, ty nejsou pro Tebe, byla bys v nich tlustá a stará.) Moc nechápu, jak je možné, že si pamatuje, co mi prodala před několika lety, ale je fakt, že jinde skoro nenakupuju :-)

Jo a to víno k tomu taky nabídne :-)

eponine
23 příspěvků 20.3.15 12:57

@betty198 Tohle jsem taky tak měla :) Ale po odstěhování na kolej jsem si kompletně obnovila skříň cca do dvou let. Věci od mamky jsem postupně nechávala doma, kde ve skříni leží dodnes a občas jsem za ně ráda - mám si co obléct, když pomáhám na zahradě nebo s myju okna ;)

Morgainne
53 příspěvků 20.3.15 14:00

Dokonalý článek. Je vidět, že nápady lítají vzduchem, protože už asi tři týdny si ukládám na Pinterestu kombinace, jaké bych chtěla nosit. Jako základ si vždycky vezmu něco, co už v šatníku mám (červené slimky, modré boty, růžovou sukni, atd.) a k tomu hledám kombinace a všímám si, jak a čím doplnit.

  • druhá věc, na kterou jsem přišla (a Ada ji taky zmiňuje) - mám skříň plnou obyčejných svetrů a triček a i když stály jen pár korun, kdybych si je nekoupila a raději si peníze schovala na kvalitnější věc, nebudu se už dávno oblíkat tak nudně
Eves
37 příspěvků 20.3.15 20:50

@Kassasndra Vy máte evidentně nějaký problém. Já jsem se svojí postavou absolutně spokojená. Je to MOJE tělo. Nejcenější je na něm jeho zdraví, o které se starám. Pokud některá jiná žena obětuje hodiny svého času na honbu k nějaké lidmi vymyšlené a zrovna aktuální dokonalosti, ja to její věc. Nepište tu takové nesmysly, že jen tlusté ženy mají postavu typu jablko. Kolik je na světě lidí, tolik je různých postav. A je to jako s makeupem. Co je na nás pěkné, to zvýrazníme, co méně, to potlačíme. Pokud je někdo silnější je to jeho věc, jak s tím naloží. Podle mě, je lepší mít pár kilo navíc a být štastný a spokojený, než se nervovat, že mi boky lezou ze všech džín. Tak je prostě nenosím a nebo si vyberu takové, které mi budou slušet. Přece si ty boky, které mám i přes svou naprosto normální váhu, neořežu.

MP Helena
85 příspěvků 20.3.15 22:48

Tak teď prosím ještě pokračování, co potom s tím seznamem udělat, neboli jak ho z papíru dostat do toho šatníku. Nemám problém s tím co koupit, ale kde to koupit. Fakt.

Ašarat.k
339 příspěvků 21.3.15 19:27

Ano, svatá pravda, KDE? Sedět u internetu fakt celý den, lítat do Londýna či tramtárie?
To je oč tu běčí, kde?!

kapka_v_moři
59 příspěvků 28.3.15 20:51

Přesně to mě po přečtení článku napadlo taky. On je totiž rozdíl mezi perfektními šaty z obrázků z přehlídek a nabídkou místních obchodů…

hell-no
192 příspěvků 21.3.15 09:40

Moc hezký článek, jenom mi přijde, že těch topů je naplánováno prostě málo? Neumím si představit pořád točit a prát těch čtyři-pět stejných halenek. S halenkami mám navíc vždy absolutně největší problém. Přijde mi, že zatímco kalhot, sukní, sak/svetrů/vršků, dokonce kabátů jsou plné obchody, topů je v jednom obchodě třeba jenom pět. Z toho tři mají nemožnou barvu/střih/materiál (proč je kurnik takový problém najít něco neprůhledného), jeden mi nesedí velikostně, takže nakonec vezmu zavděk tím jediným, co mi je, a nějaké moje přání a představy letí do kopru.

Ašarat.k
339 příspěvků 21.3.15 19:24
Nacpaná skříň

Já obdivuju lidi, co jdou na nákup oblečení systematicky, jako na sobotní nákup potravin.
Moje skříň je sice z rodu těch plných, ale všechno nosím a ráda.
Postupně jsem se věkem dopracovala k jakémus stylu - nebylo už třeba tak šetřit a dcera mi začala dělat „módního arbitra“.
Pravda, v práci musím nosit uniformu, takže se během 1/2 hod převlékám 2×, ale na druhou stranu mne sadisticky potěšilo, že mi některé kolegyně říkají nastrojená panička. To mi lichotí víc, než cokoli jiného, protože jsem ješitná a namyšlená, a není mi líto vyhodit peníze za kus hadru, i když by mi stačily džíny a fleecová mikina!
Narážím na jediný problém - vysním si kus: sukni, svetr, kalhoty a ono to nikde není. Naposled jsem takhle sháněla tyrkysovou sukni na zimu. nebyla.

Betsabe
8 příspěvků 22.3.15 20:13
boty

@Eves
Jarní kolekce Lasocki v CCC je docela pěkná včetně těch podpatku nezapadávajících mezi dlažební kostky.

Eves
37 příspěvků 22.3.15 20:43

@LucaLuca Přesně ty jsem zkoušla. Jsou úžasné. Dá se v nich chodit! :-) Bohužel mi vypadávájí, jako všechny otevřené boty bez pásku přes nárt. Mám úzkou nohu bez nártu. Placatou :-) V obchodě mi paní řekla, že na češku mám dost netypickou nohu. Češky prý mají široké hohy s vysokým nártem. No, já ne :-) Lodičku můžu mít jen s páskem. Žádné opatěnky pochopitelně nefungují :-) Ale jina Gabor a Geox jsou NEJ boty! Škoda, že jsou často tak usedlé. Ale dá se vybrat. Geox má t jarní teď super. Ostatně, pohodlí je pro mě nejdůležitěší. Denně nachodím průměrně 15.000 až 20.000 kroků. A to už chce fakt dobrý boty.

papavera
146 příspěvků 22.3.15 20:57

@Kassasndra nenapadlo Vam, ze prave z cvicenia mozu lytka zhrubnut tym, ze spevnia?
A ani cvicenim sa stavba lytok ovplyvnit neda (hovorim z vlastnej skusenosti a to sa pri cviceni zameriavam prevazne na nohy). Stavba lytok je podobna ako stavba celej postavy geneticky dana, clovek moze tomu len pomoct, ale nie to uplne zmenit.
Preto sa moze stat, ze ma clovek sirsi priehlavok ci clenok a tie slimky na seba proste nenavlecie, aj ked ma 50 kilo

jiturka
60 příspěvků 23.3.15 10:24

Se slimkama jsem na štíru taky kvůli lýtkům. „Nejfajnovější“ kousky mají v Zaře. Tam obléknu přes lýtka a stehna až velikost 42 či 44, v pase jsou ale extrémně volné (normálně beru velikost 38). Tak leda až budu jednou těhotná, haha. Mám jedny jeany, levisky, které sedí a netáhnou.

Paniúžasná
15 příspěvků 24.3.15 18:27

Pokiaľ neužívate steroidy, tak vám lýtka nikdy nezhrubnú tak, že by ste nemohli nosiť slimky. Stačí sa pozrieť na Jen Selter. Máte dojem, že má hrubé lýtka? A pritom tá maká v posilke tak, že sa o tom väčšine žien ani len nesníva.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.3.15 07:44

@Oveeec Taky to někdy dělám, než usnu, tak si v hlavě skládám zítřejší outfit. Bohužel se může stát, že usnu dřív, než ho sestavím nebo si ho ráno nepamatuju anebo si ho ráno obléknu a vypadá to divně, takže musím stejně vymyslet něco nového :-)

z maloměsta
49 příspěvků 24.3.15 16:51

O tomhle jsem vždycky snila…pokud přežiju šestinedělí, mohla bych se pokusit…vidím to zatim na „džíny-triko-tenisky“, ale třeba seženu aspoň něco, co se k sobě vzájemně bude hodit…na vyšší cíle si zatim netroufám.

Luela
125 příspěvků 24.3.15 18:09

Není problém se zbavit přebytečných věcí, způsobů je mnoho. Největší problém zdá se bude dokoupení nových věcí. Hadrů všude dostatek, toho správného oblečení nikoli. Člověk by za velice potřebný kousek i něco připlatil (ale ne přeplatil, jenže ouha. padnoucí, slušivé a kvalitní snad už není ani podpultovka. Prostě neexituje. v neděli jsem vyrazila s maminkou na nákup (dle seznamu)a nakonec z toho byla jen podprda, kterou doma mám tu samou v několika barvách, ale padne, tak zaplaťpanbůh za to. Nu což, vyrazila jsem za švadlenou. Podpořím drobné živnostníky..

LaalaB
787 příspěvků 24.3.15 19:24

@Fényx Tak to je dobrá obchodnice :-) Třeba si to někam píše, aby to nezapomněla :-)

papavera
146 příspěvků 25.3.15 16:05

@Paniúžasná ale nehovorte! Cize ked ma niekto napr. po mame pevnejsiu stavbu lytok a chodi cvicit (aj cviky na lytka), nemoze sa stat, ze bude mat hrubsie lytka? Zaujimave.
Ja som napr. v Zare narazila na slimky, ktore som nepretiahla cez priehlavok a patu, boli tak strasne uzke. Ale ok, zite si vo svojom nazore :)

ProfZav
103 příspěvků 25.3.15 17:53

@martinanechvatalova Tak já teda nevím, jak perete. Do HMka chodím už jen pro kousky z basic řady nebo pro oblečení na sport a zrovna tílka můžu prát pořád dokola a jsou tvarově úplně v pohodě, naposledy jsem tam nakupovala před rokem a půl černý nátělník a je pořád jako nový. Jen růžový o rok starší už vybledl v podpaží. A to jak bavlněné tak elastické kousky. Nedávno jsem vyhazovala první tílko tam koupené v roce asi tak 2008, neboť už opravdu dosloužilo. Asi je to taky kus od kusu :-)

Lucienka_M
223 příspěvků 26.3.15 09:00
Organizace šatníku

Minulou sobotu, možná i pod vlivem tohoto článku, jsem se pochlapila a přerovnala si skříň. Snažila jsem se si logicky skříň uspořádat, popřípadě, dát si k sobě věci, které se k sobě hodí.
Zároveň jsem si přepočítala všechny kousky ve skříni.
Dost jsem se zděsila, kolik mám halenek nebo košil s dlouhým rukávem. Při počtu 15 + 2 džínové košile jsem na ta ramínka zírala v nevíře. (pro představu - černých silnějších ponožek mám 10 a 14 kalhotek). Dobrá zpráva je, že každá blůzka je jedinečná, co se týká barvy nebo vzorku a všechny nosím aspoň 3 sezóny a hodí se aspoň ke 3 dalším věcem v šatníku :-)
Takže můj plán na příští rok? Nekupovat si žádné halenky…
(Situace vznikla asi tak, že jsem začala chodit do práce po 5 letech nedostatku, kdy jsem měla 2 blůzky, jednu poděděnou a druhou ze sekáče). Potom jsem si začala pořizovat halenky do práce z každé výplaty - opravdu chyběly, teď jich je možná až trochu moc. V letních halenkách tenhle přebytek nemám: mám jich 6.

Příspěvek upraven 26.03.15 v 09:35

Dita18
9 příspěvků 5.4.15 12:21

Naprosto souhlasím s tím, že dražší kousky si člověk může dovolit, pokud si připustí, že má v šatníku hromadu kousků a lá „nekup to za ty peníze“ (snažím se je co nejvíce eliminovat :-). Ale na stranu druhou organizovat si šatník tímhle způsobem by mě osobně obralo o tu radost z ranního stresu, co si dneska vezmu a na co mám náladu, která mě tajně baví. A navíc miluji spontánní nákupy, zejména doplňků. Takže většina mého šatníku je černá, s pár kusy barevných kalhot a několika hodně barevnými topy, když je nálada. Na stranu druhou mám šály a šátky snad všech barev, hromady bižuterie a bot, nějaký ten klobouk a pár docela hezkých kabelek. Jestli to je správně nebo špatně nevím, ale to kombinování mě baví.

Petishee
51 příspěvků 21.1.17 21:52

Špatné vlákno :-)

Příspěvek upraven 21.01.17 v 21:54

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Český hnis

Autor: Ada

Kdo by odolal a nesledoval soutěž o nejkrásnější dívku své... Celý článek

Tour de salon - svatební šaty a jiné dorty

Autor: Andrea

Na jeden den jsme zapomněly, že jsou naše partnerské vztahy v... Celý článek