Jak si ušít tričko

25.05.14 | autor Ada

Tričko. Taková základní věc, kterou máme doma asi všichni. Ale také zdroj frustrace při nakupování, nošení a praní. Sehnat takové, aby bylo dost dlouhé, mělo barvu / vzor podle přání, bylo z pěkného materiálu, neztrácelo tvar a nepřetáčelo se je čím dál obtížnější. Určitě už vás mockrát napadlo - bylo by těžké si tričko ušít?

Většina domácích švadlenek se úpletů bojí a domnívá se, že je nelze šít na běžném šicím stroji. Je pravda, že overlock je lepší: steh je dokonale pružný a v jednom kroku látku sešijete a začistíte zároveň. Ale šít můžete i na normálním stroji, stačí, když bude umět aspoň entl.

Střih

Střih trička je jednoduchý: přední a zadní díl, dva rukávy, žádné tvarování. Pokud máte hodně velká prsa - tak, že se vám přes ně konfekční trička táhnou, v podpaží dělají větší než malé varhánky a v pase by to stejně chtělo tak dvě čísla ubrat - můžete si ušít tričko s prsními záševky. Při konstrukci záševku se postupuje stejně jako u halenky, jen se záševek dělá o něco menší a kratší.

Existuje ještě střih s přinechanými rukávky, který je úplně extra super jednoduchý a doporučila bych ho naprostým začátečnicím. Můžete si takhle spíchnout rychlé tričko na doma nebo na cvičení, ale dá se nosit i ven. (Omluvte prosím zmuchlanost objektu :) )

Stejně se stříhají trička s netopýřími rukávy, jen se rukávy dělají širší a delší:

Tričko s dlouhými úzkými rukávy se takhle ale šít nepokoušejte, nefungovalo by to. Úplet snese ledacos, obléct by se to dalo, nosit nějak taky, ovšem pohodlí by dost utrpělo.

Pro konstrukci střihu můžete použít střih na halenku, jen nebudete dělat žádné záševky, tričko se tvaruje pouze v bočních švech. I rukávy si můžete nakreslit klasickým postupem - s tím, že čím volnější tričko, tím se dělají průramky mělčí a hlavice nižší.

Jednodušší je ovšem šít podle hotového střihu. Buď rozeberte a obkreslete tričko, které vám vyhovuje, ale už se nedá nosit, nebo si střih kupte / zkuste najít v Burdě v knihovně:

- tričko s lodičkovým výstřihem (z č. 1/2011)

- tričko s kulatým výstřihem; nebo zde

- tričko se záševky (z č. 10/2010); nebo zde

- tričko s přinechanými rukávky

Tričko v tomto článku je podle střihu z Burdy č. 2/2011. Ten má výhodu, že je určen přímo na proužkované tričko a jsou v něm zakreslené značky pro správné sesazení proužků.

Přední a zadní díly jsou v podstatě stejné, zadní je jen o kousek delší (aby ramenní švy seděly, kde mají, a netáhly se dozadu).

Nezapomeňte si u střihu upravit délky - jestli máte radši delší trička, střih si prodlužte, a zkontrolujte také délku u dlouhých rukávů. Lepší při zkoušce ustřihnout přebytek, než skončit s rukávy, které končí někde nad zápěstím.

Při stříhání stačí nechávat menší přídavky na švy, já dávám 1 cm místo 1,5. Na záložky (dolní lem, lemy rukávů) si nechte 4-5 cm.

Materiál

Projděte si kamenné i internetové obchody a kupte si, co chcete! Pro začátek bych doporučila něco levnějšího - nějakou výprodejovou divočinu max. za stovku (např. od Mráze, z Flex-texu, Terry Mody, Karsu). První tričko se vám totiž nejspíš moc nepovede, tak ať to tolik nemrzí.

Na lepší si potom kupte kvalitní viskózový nebo bavlněný úplet (třeba tady nebo tady), nebo nějakou specialitu: žerzej z česané bavlny, funkční sportovní úplet (tady), bambus (tady) nebo bio bavlnu (opět tady a ještě tady).

Já jsem si koupila u Kalců viskózovou látku s tmavě modrými proužky, které nejsou natištěné, ale vyplétané. Jsou proto perfektně rovné a barva se nebude při praní tolik ničit jako u natištěných pruhů. Materiál je pevný a na omak chladivý, v létě se bude dobře nosit.

Kvalitní úplet také nebude hned sepraný a plný žmolků (připomeňte si rozdíly mezi jednotlivými druhy bavlny).

Je nutné úplety z přírodních materiálů před šitím vysrážet? U těch řidších a slabších bych to možná doporučila, ale přiznám se, že to nedělám u žádných. Na šířku se to natáhne, a protože si dělám trička spíš delší, případné zdrcnutí mi tolik nevadí.

Kolik látky budete potřebovat? Kupuje se obvykle délka těla + délka rukávu + rezerva na záložky a přídavky, tj. pro dámské tričko s dlouhými rukávy typicky kolem 130-150 cm (tělo o délce asi 65 cm, rukávy zhruba stejně, záložky a přídavky + 10 cm). Některé úplety se však dělají v nadstandardních šířkách, např. 160 cm místo obvyklých 135, a do toho se vám tričko s rukávy pro běžnou postavu vejde celé. Jestli máte pochybnosti, vezměte si s sebou na nákup střih a zkuste si ho na látku rozložit.

Nitě: použijte běžné nitě. Není nutné kupovat pružné (plavkové) nitě, v tomto případě nemá jejich použití smysl.

Šití

Při šití úpletů můžete využít různé vymoženosti, které nabízejí šicí stroje a jejich příslušenství.

Kráčející patka - horní podávání zajistí rovnoměrnější postup látky pod patkou. Při šití jen při spodním podávání (s běžnou patkou) se jedna vrstva může natahovat víc než druhá a látka se krabatí. Můj stroj kráčející patku má, budu ale šít bez ní, protože předpokládám, že většina z vás má běžné stroje bez tohoto doplňku - ať vidíte, že to jde taky :)

Jehly - na úplet se prodávají speciální jehly, označené jako jersey. Mají kulatou špičku, která prochází mezi vlákny a nepropichuje je. V místě narušeného vlákna totiž může utéct oko. Můžete použít také jehly stretch, které jsou určené pro velmi elastické úplety (typicky plavkovina). Dvojjehla, která napodobuje pružný coverlockový steh, je určená k prošívání lemů.

Stehy

Na úplety nepoužívejte rovný steh. Pak by stačilo za tričko trochu zatáhnout a švy by popraskaly. Pokud máte na stroji pružný steh (na fotce č. 6), použijte ten. V opačném případě nastavte entl (č. 8) na šířku cca 2 mm a délku 1,5-2 mm.

Pružný steh:

(šitý s normální patkou, vzorek je nevyžehlený)

Nahoře líc, dole rub. Vlevo je steh se správným napětím, vpravo je napětí příliš nízké: niť je volná, místy dokonce dělá smyčky. Vyzkoušejte si na ústřižku látky, jaké napětí bude nejvhodnější.

Entl:

Drobný cikcak steh je choulostivější na správné nastavení, a i když za látku nebudete zbytečně tahat, šev se vám nejspíš lehce nakrabatí. Velké zkrabacení napravíte poladěním napětí a délky stehu, lehké vyřeší i žehlička:

Falešné overlockové stehy, které mají některé stroje, nedoporučuju používat. Nejsou tak pružné a mají tendenci látku vytahat. Tady žehlička nepomůže.

Vlastní postup

Nastříhejte si látku. U vzorovaných látek dávejte pozor na správné sesazení. Důkladně kontrolujte, jestli máte střih položený přesně po látce a jestli látka není nakřivo (stahaná látka se dá narovnat napařovací žehličkou). Nepopleťte si líc s rubem, u jemných úpletů se to stane, ani nevíte jak (jestli nevíte, jak se pozná líc pleteniny od rubu, zopakujte si základy).

Nejprve sešijte ramenní švy. Doporučuju hustě špendlit, zmenšíte tím riziko, že vám některá vrstva ujede nebo se látka vytahá. Šijte pomalu, mám zkušenost, že pružný steh se ve vyšších rychlostech rád trhá.

Začišťování přídavků u úpletů není nutné, pleteniny se netřepí, takže jestli nemáte overlock, nechte přídavky neobšité. Snažit se je začišťovat entlem nemá moc cenu, nevypadá to zvlášť dobře a není to vůbec nutné.

Rukávy lze do triček vsazovat tak jako do normálních halenek, ale mnohem jednodušší je metoda "na jeden šev", která se používá v průmyslové výrobě.

Nesešívejte ještě boční švy. Tričko si rozložte na plocho a našpendlete hlavici rukávu do průramku. Řiďte se značkami, které jste si obkreslili ze střihu. Proužky půjdou sesadit jen někde, s tím se bohužel nedá nic dělat.

Po všití rukávů je vhodná chvíle na začištění průkrčníku, protože s trikem rozloženým na plocho se lépe pracuje. (Postupy viz níže.)

Teď můžete konečně sešpendlit boční švy a sešít je. Dávejte pozor, ať máte dobře sesazené pasové značky a netahejte za látku, abyste dole neskončili s každým kusem jinak dlouhým. Pružný steh a entl se špatně pářou. Šijte raději nadvakrát, se začátkem v podpaží. Když to vezmete opravdu na jeden zátah od jednoho konce na druhý, zbytečně si zvětšujete prostor pro chybu, která se pak projeví například přetáčením švů. Takové tričko si můžete koupit, nemusíte se s ním mazat doma.

Posledním krokem je začištění lemů - zahnutí záložek na rukávech a spodním lemu a jejich prošití. (Postupy také níže.)

Metody začišťování průkrčníku

Nedoporučuju nechávat průkrčník nezačištěný. Úplet se sice neroztřepí jako tkanina, ale vytahá se, odrbe a může pustit oko. Stejně tak není vhodné prosté zahnutí do rubu a prošití. Úplet to sice snese, ale zase to nevypadá nic moc. Tato metoda je jakž takž použitelná na domácí tričko s lodičkovým výstřihem.

Nejlépe vypadá začištění přeloženým proužkem. Změřte obvod průkrčníku a ustřihněte rovný pruh látky, který je cca o 10-15 % kratší než naměřený obvod průkrčníku. Šířku pruhu zvolte podle toho, jaký kousek chcete nechat vykukovat. Já jsem udělala 7 mm, ale i užší nebo širší proužek může vypadat dobře - třeba tenoučký kontrastní lem. Zvolenou šířku vynásobte dvěmi a přidejte ještě dvakrát přídavek (1 cm); stříhala jsem proto pruh široký 3,5 cm.

Pruh musí na délku dobře pružit. Některé úplety hodně pruží v jednom směru, ale v druhém moc ne. Na začištění můžete použít i hotovou lemovací pruženku a koneckonců i šikmý proužek z tkaniny, který je ovšem pevný, takže se z očividného důvodu nehodí k začištění průkrčníku menšího, než je nositelova hlava.

Sešijte konce a vzniklé kolo podélně přeložte napůl, lícem navrch. (Doporučuji vyžehlit, bude se s ním lépe pracovat.) Přeložený pruh si přišpendlete do průkrčníku v polovině předního a zadního dílu, jak vidíte na fotce: tričko leží lícem nahoru, proužek přehybem směrem ven a otevřenou stranou ke krku. (Tip: pokud pracujete s úpletem, který se hodně vytahuje, zpevněte okraj průkrčníku tenoučkou nažehlovací výztuhou.)

Až budete mít našpendleno, prošijte všechny vrstvy najednou na stroji, na šířku švového přídavku od kraje. Protože je pruh kratší než obvod průkrčníku, musíte za něj mírně tahat, aby vám to vyšlo. Průkrčník se díky tomu lehce "smrskne" a nebude odstávat, jak by se vám stalo, kdybyste měly lemovací proužek stejně dlouhý.

Přídavek potom sestřihněte, ať není zbytečně široký, našitý proužek překlopte do rubu a důkladně zažehlete.

Aby proužek pěkně držel na místě, můžete ho pak ještě zvrchu proštepovat. Pokud je díra na hlavu dost široká a při oblékání se neroztahuje, můžete klidně volnějším rovným stehem. Nebo kraj přichyťte ručně z rubu. U úpletů se to běžně nedělá, ale co by člověk neudělal pro dokonalost.

Druhou možností začištění je šikmý proužek - v případě úpletu tedy rovný, střižený stejně jako v předchozím případě, tj. tak, aby co nejvíc pružil. Pruh necháte tak, jak je, a lícem na líc ho našijete na začišťovaný okraj. Přídavky sestřihněte (viz foto), nebo nechte široké, záleží na tom, jak široký chcete mít lem.

Proužek ohněte do rubu a přežehlete.

Proštepujte těsně pod švem. Pozor, ať se vám nestane to co mně, totiž že steh ujíždí i na proužek - úplet se pod jehlou kroutí, do zatáček jede neochotně nebo až moc nadšeně a pak to takhle dopadá.

Lemy

Rovné okraje, jako jsou třeba rukávy, můžete začistit prostým zahnutím záložky a prošitím. Prošívejte pružným stehem nebo širším entlem. Když budete entlovat šikovně, začistíte si zároveň záložku z rubu (na fotce vpravo)

Další možností je prošití dvojjehlou. Ta je ale citlivá na správný pohyb látky ve stroji, a když nebude rovnoměrný, dopadnete takhle. Spousta vynechaných stehů, zmuchlaný rub. (Klikněte pro zvětšení.)

Kráčející patka to většinou vyřeší...

...ale jestli ji nemáte, můžete látku vést ručně. Lehce si ji při tom napněte směrem do stran, jak je vidět na fotce. (Ne tak moc, to je jen kvůli demonstraci. Když budete moc tahat, udělá se vám mezi stehy hrbol.)

Druhá možnost je položit nad látku i pod látku jednu vrstvu papírového kapesníčku, který potom vytrháte, nebo nažehlit ve vodě rozpustný vlizelín a ten potom vyprat.

Rukávy lze také začistit náplety. Ty si můžete udělat - postupujte úplně stejně jako při začišťování průkrčníku přeloženým proužkem, ale pruh si střihněte široký. V galanteriích se prodávají hotové náplety ze žebrového úpletu, které se ovšem hodí spíš na mikiny nebo tepláky než na trička.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Průvodce šitím: Jak na hedvábné látky I

Autor: Jana

Splývavé a jemné látky dělají krásný efekt, dokáží se elegantně... Celý článek

Sexy meditace? Proč chodíme na jógu v upnutém oblečení

Autor: Monika

Ještě neodcvičili svůj první pozdrav slunci a už jsou oblečení ve... Celý článek