Jak si ušít tričko

25.05.14 | autor Ada

Tričko. Taková základní věc, kterou máme doma asi všichni. Ale také zdroj frustrace při nakupování, nošení a praní. Sehnat takové, aby bylo dost dlouhé, mělo barvu / vzor podle přání, bylo z pěkného materiálu, neztrácelo tvar a nepřetáčelo se je čím dál obtížnější. Určitě už vás mockrát napadlo - bylo by těžké si tričko ušít?

*

Většina domácích švadlenek se úpletů bojí a domnívá se, že je nelze šít na běžném šicím stroji. Je pravda, že overlock je lepší: steh je dokonale pružný a v jednom kroku látku sešijete a začistíte zároveň. Ale šít můžete i na normálním stroji, stačí, když bude umět aspoň entl.

Střih

Střih trička je jednoduchý: přední a zadní díl, dva rukávy, žádné tvarování. Pokud máte hodně velká prsa - tak, že se vám přes ně konfekční trička táhnou, v podpaží dělají větší než malé varhánky a v pase by to stejně chtělo tak dvě čísla ubrat - můžete si ušít tričko s prsními záševky. Při konstrukci záševku se postupuje stejně jako u halenky, jen se záševek dělá o něco menší a kratší.

Existuje ještě střih s přinechanými rukávky, který je úplně extra super jednoduchý a doporučila bych ho naprostým začátečnicím. Můžete si takhle spíchnout rychlé tričko na doma nebo na cvičení, ale dá se nosit i ven. (Omluvte prosím zmuchlanost objektu :) )

Stejně se stříhají trička s netopýřími rukávy, jen se rukávy dělají širší a delší:

Tričko s dlouhými úzkými rukávy se takhle ale šít nepokoušejte, nefungovalo by to. Úplet snese ledacos, obléct by se to dalo, nosit nějak taky, ovšem pohodlí by dost utrpělo.

Pro konstrukci střihu můžete použít střih na halenku, jen nebudete dělat žádné záševky, tričko se tvaruje pouze v bočních švech. I rukávy si můžete nakreslit klasickým postupem - s tím, že čím volnější tričko, tím se dělají průramky mělčí a hlavice nižší.

Jednodušší je ovšem šít podle hotového střihu. Buď rozeberte a obkreslete tričko, které vám vyhovuje, ale už se nedá nosit, nebo si střih kupte / zkuste najít v Burdě v knihovně:

- tričko s lodičkovým výstřihem (z č. 1/2011)

- tričko s kulatým výstřihem; nebo zde

- tričko se záševky (z č. 10/2010); nebo zde

- tričko s přinechanými rukávky

Tričko v tomto článku je podle střihu z Burdy č. 2/2011. Ten má výhodu, že je určen přímo na proužkované tričko a jsou v něm zakreslené značky pro správné sesazení proužků.

Přední a zadní díly jsou v podstatě stejné, zadní je jen o kousek delší (aby ramenní švy seděly, kde mají, a netáhly se dozadu).

Nezapomeňte si u střihu upravit délky - jestli máte radši delší trička, střih si prodlužte, a zkontrolujte také délku u dlouhých rukávů. Lepší při zkoušce ustřihnout přebytek, než skončit s rukávy, které končí někde nad zápěstím.

Při stříhání stačí nechávat menší přídavky na švy, já dávám 1 cm místo 1,5. Na záložky (dolní lem, lemy rukávů) si nechte 4-5 cm.

Materiál

Projděte si kamenné i internetové obchody a kupte si, co chcete! Pro začátek bych doporučila něco levnějšího - nějakou výprodejovou divočinu max. za stovku (např. od Mráze, z Flex-texu, Terry Mody, Karsu). První tričko se vám totiž nejspíš moc nepovede, tak ať to tolik nemrzí.

Na lepší si potom kupte kvalitní viskózový nebo bavlněný úplet (třeba tady nebo tady), nebo nějakou specialitu: žerzej z česané bavlny, funkční sportovní úplet (tady), bambus (tady) nebo bio bavlnu (opět tady a ještě tady).

Já jsem si koupila u Kalců viskózovou látku s tmavě modrými proužky, které nejsou natištěné, ale vyplétané. Jsou proto perfektně rovné a barva se nebude při praní tolik ničit jako u natištěných pruhů. Materiál je pevný a na omak chladivý, v létě se bude dobře nosit.

Kvalitní úplet také nebude hned sepraný a plný žmolků (připomeňte si rozdíly mezi jednotlivými druhy bavlny).

Je nutné úplety z přírodních materiálů před šitím vysrážet? U těch řidších a slabších bych to možná doporučila, ale přiznám se, že to nedělám u žádných. Na šířku se to natáhne, a protože si dělám trička spíš delší, případné zdrcnutí mi tolik nevadí.

Kolik látky budete potřebovat? Kupuje se obvykle délka těla + délka rukávu + rezerva na záložky a přídavky, tj. pro dámské tričko s dlouhými rukávy typicky kolem 130-150 cm (tělo o délce asi 65 cm, rukávy zhruba stejně, záložky a přídavky + 10 cm). Některé úplety se však dělají v nadstandardních šířkách, např. 160 cm místo obvyklých 135, a do toho se vám tričko s rukávy pro běžnou postavu vejde celé. Jestli máte pochybnosti, vezměte si s sebou na nákup střih a zkuste si ho na látku rozložit.

Nitě: použijte běžné nitě. Není nutné kupovat pružné (plavkové) nitě, v tomto případě nemá jejich použití smysl.

Šití

Při šití úpletů můžete využít různé vymoženosti, které nabízejí šicí stroje a jejich příslušenství.

Kráčející patka - horní podávání zajistí rovnoměrnější postup látky pod patkou. Při šití jen při spodním podávání (s běžnou patkou) se jedna vrstva může natahovat víc než druhá a látka se krabatí. Můj stroj kráčející patku má, budu ale šít bez ní, protože předpokládám, že většina z vás má běžné stroje bez tohoto doplňku - ať vidíte, že to jde taky :)

Jehly - na úplet se prodávají speciální jehly, označené jako jersey. Mají kulatou špičku, která prochází mezi vlákny a nepropichuje je. V místě narušeného vlákna totiž může utéct oko. Můžete použít také jehly stretch, které jsou určené pro velmi elastické úplety (typicky plavkovina). Dvojjehla, která napodobuje pružný coverlockový steh, je určená k prošívání lemů.

Stehy

Na úplety nepoužívejte rovný steh. Pak by stačilo za tričko trochu zatáhnout a švy by popraskaly. Pokud máte na stroji pružný steh (na fotce č. 6), použijte ten. V opačném případě nastavte entl (č. 8) na šířku cca 2 mm a délku 1,5-2 mm.

Pružný steh:

(šitý s normální patkou, vzorek je nevyžehlený)

Nahoře líc, dole rub. Vlevo je steh se správným napětím, vpravo je napětí příliš nízké: niť je volná, místy dokonce dělá smyčky. Vyzkoušejte si na ústřižku látky, jaké napětí bude nejvhodnější.

Entl:

Drobný cikcak steh je choulostivější na správné nastavení, a i když za látku nebudete zbytečně tahat, šev se vám nejspíš lehce nakrabatí. Velké zkrabacení napravíte poladěním napětí a délky stehu, lehké vyřeší i žehlička:

Falešné overlockové stehy, které mají některé stroje, nedoporučuju používat. Nejsou tak pružné a mají tendenci látku vytahat. Tady žehlička nepomůže.

Vlastní postup

Nastříhejte si látku. U vzorovaných látek dávejte pozor na správné sesazení. Důkladně kontrolujte, jestli máte střih položený přesně po látce a jestli látka není nakřivo (stahaná látka se dá narovnat napařovací žehličkou). Nepopleťte si líc s rubem, u jemných úpletů se to stane, ani nevíte jak (jestli nevíte, jak se pozná líc pleteniny od rubu, zopakujte si základy).

Nejprve sešijte ramenní švy. Doporučuju hustě špendlit, zmenšíte tím riziko, že vám některá vrstva ujede nebo se látka vytahá. Šijte pomalu, mám zkušenost, že pružný steh se ve vyšších rychlostech rád trhá.

Začišťování přídavků u úpletů není nutné, pleteniny se netřepí, takže jestli nemáte overlock, nechte přídavky neobšité. Snažit se je začišťovat entlem nemá moc cenu, nevypadá to zvlášť dobře a není to vůbec nutné.

Rukávy lze do triček vsazovat tak jako do normálních halenek, ale mnohem jednodušší je metoda "na jeden šev", která se používá v průmyslové výrobě.

Nesešívejte ještě boční švy. Tričko si rozložte na plocho a našpendlete hlavici rukávu do průramku. Řiďte se značkami, které jste si obkreslili ze střihu. Proužky půjdou sesadit jen někde, s tím se bohužel nedá nic dělat.

Po všití rukávů je vhodná chvíle na začištění průkrčníku, protože s trikem rozloženým na plocho se lépe pracuje. (Postupy viz níže.)

Teď můžete konečně sešpendlit boční švy a sešít je. Dávejte pozor, ať máte dobře sesazené pasové značky a netahejte za látku, abyste dole neskončili s každým kusem jinak dlouhým. Pružný steh a entl se špatně pářou. Šijte raději nadvakrát, se začátkem v podpaží. Když to vezmete opravdu na jeden zátah od jednoho konce na druhý, zbytečně si zvětšujete prostor pro chybu, která se pak projeví například přetáčením švů. Takové tričko si můžete koupit, nemusíte se s ním mazat doma.

Posledním krokem je začištění lemů - zahnutí záložek na rukávech a spodním lemu a jejich prošití. (Postupy také níže.)

Metody začišťování průkrčníku

Nedoporučuju nechávat průkrčník nezačištěný. Úplet se sice neroztřepí jako tkanina, ale vytahá se, odrbe a může pustit oko. Stejně tak není vhodné prosté zahnutí do rubu a prošití. Úplet to sice snese, ale zase to nevypadá nic moc. Tato metoda je jakž takž použitelná na domácí tričko s lodičkovým výstřihem.

Nejlépe vypadá začištění přeloženým proužkem. Změřte obvod průkrčníku a ustřihněte rovný pruh látky, který je cca o 10-15 % kratší než naměřený obvod průkrčníku. Šířku pruhu zvolte podle toho, jaký kousek chcete nechat vykukovat. Já jsem udělala 7 mm, ale i užší nebo širší proužek může vypadat dobře - třeba tenoučký kontrastní lem. Zvolenou šířku vynásobte dvěmi a přidejte ještě dvakrát přídavek (1 cm); stříhala jsem proto pruh široký 3,5 cm.

Pruh musí na délku dobře pružit. Některé úplety hodně pruží v jednom směru, ale v druhém moc ne. Na začištění můžete použít i hotovou lemovací pruženku a koneckonců i šikmý proužek z tkaniny, který je ovšem pevný, takže se z očividného důvodu nehodí k začištění průkrčníku menšího, než je nositelova hlava.

Sešijte konce a vzniklé kolo podélně přeložte napůl, lícem navrch. (Doporučuji vyžehlit, bude se s ním lépe pracovat.) Přeložený pruh si přišpendlete do průkrčníku v polovině předního a zadního dílu, jak vidíte na fotce: tričko leží lícem nahoru, proužek přehybem směrem ven a otevřenou stranou ke krku. (Tip: pokud pracujete s úpletem, který se hodně vytahuje, zpevněte okraj průkrčníku tenoučkou nažehlovací výztuhou.)

Až budete mít našpendleno, prošijte všechny vrstvy najednou na stroji, na šířku švového přídavku od kraje. Protože je pruh kratší než obvod průkrčníku, musíte za něj mírně tahat, aby vám to vyšlo. Průkrčník se díky tomu lehce "smrskne" a nebude odstávat, jak by se vám stalo, kdybyste měly lemovací proužek stejně dlouhý.

Přídavek potom sestřihněte, ať není zbytečně široký, našitý proužek překlopte do rubu a důkladně zažehlete.

Aby proužek pěkně držel na místě, můžete ho pak ještě zvrchu proštepovat. Pokud je díra na hlavu dost široká a při oblékání se neroztahuje, můžete klidně volnějším rovným stehem. Nebo kraj přichyťte ručně z rubu. U úpletů se to běžně nedělá, ale co by člověk neudělal pro dokonalost.

Druhou možností začištění je šikmý proužek - v případě úpletu tedy rovný, střižený stejně jako v předchozím případě, tj. tak, aby co nejvíc pružil. Pruh necháte tak, jak je, a lícem na líc ho našijete na začišťovaný okraj. Přídavky sestřihněte (viz foto), nebo nechte široké, záleží na tom, jak široký chcete mít lem.

Proužek ohněte do rubu a přežehlete.

Proštepujte těsně pod švem. Pozor, ať se vám nestane to co mně, totiž že steh ujíždí i na proužek - úplet se pod jehlou kroutí, do zatáček jede neochotně nebo až moc nadšeně a pak to takhle dopadá.

Lemy

Rovné okraje, jako jsou třeba rukávy, můžete začistit prostým zahnutím záložky a prošitím. Prošívejte pružným stehem nebo širším entlem. Když budete entlovat šikovně, začistíte si zároveň záložku z rubu (na fotce vpravo)

Další možností je prošití dvojjehlou. Ta je ale citlivá na správný pohyb látky ve stroji, a když nebude rovnoměrný, dopadnete takhle. Spousta vynechaných stehů, zmuchlaný rub. (Klikněte pro zvětšení.)

Kráčející patka to většinou vyřeší...

...ale jestli ji nemáte, můžete látku vést ručně. Lehce si ji při tom napněte směrem do stran, jak je vidět na fotce. (Ne tak moc, to je jen kvůli demonstraci. Když budete moc tahat, udělá se vám mezi stehy hrbol.)

Druhá možnost je položit nad látku i pod látku jednu vrstvu papírového kapesníčku, který potom vytrháte, nebo nažehlit ve vodě rozpustný vlizelín a ten potom vyprat.

Rukávy lze také začistit náplety. Ty si můžete udělat - postupujte úplně stejně jako při začišťování průkrčníku přeloženým proužkem, ale pruh si střihněte široký. V galanteriích se prodávají hotové náplety ze žebrového úpletu, které se ovšem hodí spíš na mikiny nebo tepláky než na trička.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
karwen
76 příspěvků 25.5.14 15:11

No teda, to je nádhera, úplně mě to nakoplo, jdu si koupit látku :-D

liskarysava
301 příspěvků 25.5.14 15:17

Vypadá to tak jednoduše :-)

Oldyn
6401 příspěvků 25.5.14 15:58

Vypadá to opravdu jednoduše, ale hodně dělá taky kvalita úpletu. Mám zkušenost, že ty levnější při šití zlobí.

euridike
1339 příspěvků 25.5.14 16:54

Vzhledem k tomu, že moje babička byla švadlena a doma neustále šila na stroji, líně jsem přeskočila šití v ruce a v šesti letech jsem si ušila první sukýnku na šicím stroji. :) Bohužel jsem od té doby v této činnosti neučinila velký pokrok, takže myslím, že jakékoliv a kdekoliv koupené tričko bude vypadat lépe než to, o co bych se pokusila, obzvlášť když vezmu v potaz materiál (úplet) a sesazování pruhů… Ale pro šikovné švadleny určitě dobrá inspirace.

MaeGandal
767 příspěvků 25.5.14 18:25

Ha, mám tady už chvilku rozešité (své první) triko a zarazila jsem se na průkrčníku, tenhle popis vypada mnohem jednodušeji než ten, co mám já, takže díky, vrhnu se na to

jajkada
1 příspěvek 30.5.14 00:06

…a kdo chce začistit průkrčník jednoduše, může použít i lemovací pruženku. Dnes se dá sehnat v jakýchkoliv barvách, naměřit o něco méně než je obvod, zažehlit na půl, sešít a pak už jen vložit látku (průkrčník) a prošít z líce na obyčejném stroji. Je to pružné, jednoduché a vypadá to dobře…

Slavoj
27 příspěvků 25.5.14 19:03

Skvělý návod, všechny informace přehledně v jednom článku. Zrovna sháním kráčející patku, na jednom blogu tvrdili, že se bez ní neobejdu, takže jdu nejprve zkusit tyto tipy a pak se teprve uvidí.

panvi
250 příspěvků 25.5.14 19:57

Kdybych to zkusila, asi bych se prisila k tricku a pak jeste ke stolu a nekdo by me musel z tech niti vystrihat. Trikrat hura vyprodejum :D

Dalajlámov škrpál
107 příspěvků 25.5.14 20:26

Kruciš, toto námornícke triko, úzke čierne trojštvrťáky, šnúra periel okolo krku a je zo mňa Coco Chanel. :-D Pre mňa rozhodne prínosný článok, doteraz som mala fakt za to, že úplety sa dajú šiť iba na overlocku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.5.14 20:43

Hmm, tak tričko by mě nenapadlo si šít

dagur
283 příspěvků 25.5.14 21:37

Díky za článek, trička jsem kdysi šila a není to zas tak složité, pokud úplet není příliš tenký nebo klouzavý a kroutivý. Asi to zase zkusím, koupená trička jsou totiž po prvním vyprání „do vrtule“.

AnastazieB
2 příspěvky 25.5.14 22:51

Nechci být jízlivá, ale tento popis by mě spíš od šití odradil… Ale je fakt, že já šiju trička na overlocku, tím se to velmi usnadňuje.
Ado, ohledně té dvojjehly, podle mé zkušenosti bych řekla, že uvedené vynechané stehy apod. jsou způsobené spíš tím, že máte dvojjehlu na normální látku, ne stretch. A také seřízení spodní nitě se mi zdá špatné, musí být volnější, aby se zespoda udělal cik cak a nitě se při natažení nepřetrhly. Viz můj článek o dvojjehle .

A také bych zdůraznila, že lem výstřihu se musí při šití mírně natahovat, aby se hezky srovnal do kulatého výstřihu a nebyl volný a vytahaný, jako rolák. Ale záleží na velikosti výstřihu a pružnosti látky.

Příspěvek upraven 25.05.14 v 22:52

volfish
945 příspěvků 25.5.14 23:28

Díky za odkaz, já hledala všude možně, kde na mojí Janomce s rotačním chapačem štelovat napětí spodní nitě!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.14 01:03
  1. Tak nějak nechápu to věčný stěžování si na to, že je v obchodech malej výběr oblečení, že se nedá sehnat to nebo ono. Oblečení, a hezkýho a cenově dostupnýho, je s prominutím, všude jak nasr…o!


Tím samozřejmě nechci říct, že by si člověk na sebe neměl šít, pokud chce, pokud to umí a pokud ho to baví!!!

  1. Ado, když už si dáte tu práci a popíšete detailně, jak ušít tričko, a taky to nafotíte, tak prosím taky to výsledný šití vyfotit buď přímo na vás nebo na panně.
AuroraBorealis
948 příspěvků 27.5.14 14:57

@žlutá růže skutočne pre niekoho šitie môže byť aj koníček. niekto si pozrie dvojhodinový film, niekto si za 2 hodiny prečíta pár kapitol z knižky a niekto si proste za tie 2 hodiny ušije tričko a má dobrý pocit, že si vlastnoručne vytvoril niečo, čo aj prakticky využije. takže to vôbec nemusí byť o tom, že nie je dosť pekných vecí v obchodoch, z nejakej totálnej núdze dnes už asi doma šije málokto.

PS: tiež som ostala zarazená, keď článok skončil a nikde žiadny celkový výsledok. a po celý čas som si myslela, že na konci článku bude mať Ada tričko na sebe. a ono tam nebolo ani len vystavené samostatne…

Tramtadada
7 příspěvků 26.5.14 06:32

Super článek. Jsem moc ráda, že je někde popsanej návod na tričko, aniž bych ho musela luštit z burdy, protože to mi fakt moc nejde.

Nešlo by tam přidat prosím i jak šít tričko jenom na overlocku?

Ada Pekelná
973 příspěvků 26.5.14 15:33

Na overlocku budeš postupovat úplně stejně, jen místo pružného stehu na obyč šicím stroji použiješ overlockový.

corrigan
2631 příspěvků 26.5.14 08:59

Tak tohle mě potěšilo, dík. :-)

Verhro
637 příspěvků 26.5.14 09:22

Bohužel nic pro mne :-(

lela75
516 příspěvků 26.5.14 09:43

Nezlobte se, ale tohle mi pripada jako navrat do doby minule, kdy zenam nic jineho nezbyvalo, nez si veci doma sit. Pokud je dnes nekdo sikovny a ma CAS, tak prosim, to je super. Ale ja si radsi triko koupim, protoze na siti uz opravdu nemam nervy - pracujici matka OSVC se dvema malymi detmi zdravi!

MP Marianna
64 příspěvků 26.5.14 09:54

Promiňte, ale to je váš boj. Nejste jediná, kdo je OSVČ s malými dětmi. Jiná žena ve stejné situaci jako vy si třeba zrovna s chutí tričko ušije, odreaguje se u toho a bude mít radost, že se jí něco hezkého povedlo.

Pořád lepší ušít si tričko (a klidně mít u toho puštěnou Ordinaci), než mít…jenom puštěnou Ordinaci.

Verhro
637 příspěvků 26.5.14 10:22

Já spíš lituju, že nejsem na šití šikovná, proto píšu, že bohužel nic pro mne. Obdivuju, když je někdo šikovný rukama.

Eliška Rejčka
8 příspěvků 26.5.14 13:07

Skoda, ze jsem na vetsinu rucnich praci uplne leva… Jeste tak neco zasit, nebo prisit knoflik zvladnu, ale sit na stroji je uz pro me holt jina liga, myslim, ze bych nezvladla ani kapesnik :(

Příspěvek upraven 26.05.14 v 13:08

Verhro
637 příspěvků 26.5.14 13:21

@Eliška Rejčka jsem na tom zhruba stejně :)

smycka
42 příspěvků 28.5.14 03:17

MP Marianna: Presne tak, zrovna nedavno kolegyne, ktera se cely vikend (neuspesne) pokousela dat dohromady cisla a statistiku do vedecke publikace, usoudila, ze je to „wasting of time“ a misto toho usila v nedeli vecer pro dceru kratasy:-) kdyz to nekdo umi, muze to byt skvely relax bez ohledu na to, ze hadru jsou plne obchody…

Příspěvek upraven 28.05.14 v 03:19

janabal
1 příspěvek 26.5.14 12:15

Teda - já jsem OSVČ, dvě malé děti na mateřské a ještě studuji dálkově vysokou a přesto - když mám všeho plný zuby, tak šití je jedna z věcí, co mě zachraňujou…

LinkaK
25 příspěvků 27.5.14 19:03

Hader je hafo, ovšem na nestandardní postavu nesedí. Díky tedy za návod k šití…

zuzulique
318 příspěvků 26.5.14 09:42

Veľmi pekné :-) už dlho zvažujem kúpu nového šijacieho stroja, máme doma ešte starý, značky Veritas po babke, ale musím povedať, že to bola kvalitka, prežil roky :-)

Alterations
753 příspěvků 26.5.14 10:48

@lela75 Proč tedy diskutujete na této stránce, která se věnuje výhradně domácímu šití a lidem, které to baví?

Hannelle
8 příspěvků 26.5.14 12:47

Ach jo, módní peklo je už dávno ztraceno. Holt, všechno dobré jednou končí. Nechápu neustálé zásobování články, jak ušít tričko, jak ušít lampasové kalhoty, šaty, sukni. Ještě k tomu chybí čepice. Není nic jednoduššího, než si koupit střih a jít šít. Škoda, jeden čas to mělo vážně šmrnc.

Příspěvek upraven 26.05.14 v 12:47

to on
16 příspěvků 26.5.14 14:23

Módní peklo vždy bylo a je o odívání…a k tomu tak nějak neodmyslitelně patří šití.

Je sice hezký nadávat na pouliční modely a hrůzy v obchodech, ale nadávat na ně, protože, sám dokážu ušít lepší, má tak nějak větší smysl.

Co je tedy špatného na tom, šířit šití mezi masy? A ne, není to tak snadné, že si koupíte Burdu…

Moir
2512 příspěvků 26.5.14 14:10

@lela75 A komu tímhle výkřikem do tmy prospějete??? Že vám stačí produkce obchodů, buďte ráda. Já většinou narážím na křivé tenké, průsvitné hnusy. Nebo něco příliš drahého.

Alterations
753 příspěvků 26.5.14 14:29

Výstřih u trička je důležitý, tak by se nemělo zapomínat na možnost udělat ho úplně stejně jako u halenky. Tedy nastřihnou podložení, podlepit ho, přiložit líc k lícu, přišít, obrátit, zastehovat, zažehlit a proštepovat asi v šíři podložení.
Maslím, že by to stálo za to.

Betynka02
384 příspěvků 26.5.14 14:37

@Hannelle
Poučte mne prosím (nejsem tu na Peklu dlouho), jaké články měly šmrnc. ;-)

moora
948 příspěvků 26.5.14 15:13
entlování průkrčníku

V který fázi a jak se entluje průkrčník? z fotek ani popisu jsem to nepochopila, na fotce „ohýbám rantl u výstřihu“ je ještě nezačištěný, na následující je už začištěný…

Ada Pekelná
973 příspěvků 26.5.14 15:40

Na fotce je začištěný overlockem. Není to nutné, jak jsem psala, ten kraj se nebude třepit. Já jsem všechny přídavky na tričku začišťovala, protože overlock mám a jsem zvyklá ho používat.

Betynka02
384 příspěvků 26.5.14 22:06

@moora
„V který fázi a jak se entluje průkrčník“: po všití lemovacího proužku do průkrčníku.
POZOR!! na možnost vytažení průkrčníku při šití! Někdo už tu zmiňoval, že se průkrčník zlehýnka do proužku navolňuje (skoro neviditelně), resp. proužek se zlehka natahuje.
Těm, kdo to nikdy aspoň nezkoušely, doporučuju nejdřív nastehovat a posléze zkontrolovat, zda-li výstřih neodstává.

Pernella
2 příspěvky 27.5.14 09:24
Děkuji za článek,

Zrovna tenhle problém řeším. Mám nový overlock, tak dělám pokusy s úplety. Pokud koupím slušný materiál, sice nic neušetřím, ale baví mě to a snad se doberu ke kvalitnímu výsledku. Pro mne je šití koníček, a koníčky musí mít praktické výsledky, jinak mě nebaví :-).

PattiStudio
16 příspěvků 27.5.14 10:36

Nevím, jestli to nepsal už někdo přede mnou, ale při začišťování výstřihu přeloženým proužkem je rozhodně špatně stříhat proužek jen o 0,5-1 cm kratší, po chvíli nošení a praní to bude odstávat. Podle pružnosti látky doporučuju stříhat délku proužku cca 80% obvodu výstřihu. A oproti fotce je vhodnější stříhat úplet příčně, ne podélně. Příčně je úplet pružnější a průkrčník si pak na těle pěkně „lehne“ a bude držet tvar. Při šití na šicím stroji doporučuji na šití používat také trojitý prádlový steh, který lze použít i na založení délky namísto dvojjehly.

Ada Pekelná
973 příspěvků 27.5.14 13:18

Pružnost úpletu v šikmém směru je dost individuální, co jsem tak odpozorovala. Některé jsou příčně o dost pružnější než podélně nebo šikmo.

sirena007
1200 příspěvků 27.5.14 10:39

Chybí mi tu jen fotka celého trička po ušití…

enyky
22 příspěvků 27.5.14 11:06
Švadlenka amatér

Dotaz: Švy už sou započítané ve střihu nebo je přidávám při stříhání? A jak docílím toho, aby byly všude stejne rovnoměrně? Dēkuji.

Příspěvek upraven 27.05.14 v 11:22

volfish
945 příspěvků 27.5.14 11:38

Záleží, jaký střih si pořídíte - vždy je tam napsané, jestli je včetně přídavků (typicky Vogue) nebo bez (typicky Burda).
Pokud je chcete mít všude stejné, je potřeba si je odměřit a zakreslit podle pokynů ve střihu (např. já si přikládám krejčovský metr se zvoleným přídavkem - např. 1,5cm cca v 10cm rozestupech kolem všech okrajů, kam budu přidávat a pak stříhám podle těchto značek).

enyky
22 příspěvků 27.5.14 11:58

Ok, dēkuji. Šití je pro mē stále španēlská vesnice :)

Karin
3948 příspěvků 27.5.14 13:30

Kolik by asi stálo triko v obchodě, kdyby bylo ušité s takovou péčí jako tohle?

volfish
945 příspěvků 27.5.14 13:57

Konfekčně vyráběná trika jsou hrk-hrk na overlocku, hrk-hrk coverlock. Největší část z ceny pak tvoří doprava z Asie a marže maloobchodu, protože ta švadlena (či švadleňák) pracuje za misku rýže na den.

Karin
3948 příspěvků 27.5.14 14:06

Já bych mu klidně přispěla i na flákotu, kdybych to ušil pořádně :D

volfish
945 příspěvků 27.5.14 14:19

No a to je problém toho dlouhého řetězce - beztak by mu ji cestou sežrali.

Revolta
56 příspěvků 27.5.14 13:35

Škoda, že článek nevyšel o týden dřív. Ušetřila bych si tím spoustu nervů :-) Známá mě poprosila o ušití pyžamka pro vnuka, protože staré už mu bylo malé a odmítal z něj vylézt - bylo to moje první setkání s úpletem a overlocku nemaje, potila jsem se u toho až kdovíkde. Alespoň teď ale vím, že technicky jsem postupovala správně, a že provedení není dokonalé, s tím už se nějak snad vyrovnám :-) Ještě ho dožehlím a bude hotovo!

Alterations
753 příspěvků 30.5.14 11:19

@jajkada A navíc ať už začisťujete ten průkrčník vlastní nebo kupovanou lemovkou, můžete stejným způsobem začistit i rukávy a dolní okraj.

Bačavelmistarý
115 příspěvků 20.6.14 10:09

Milá Ado, článek je fajn, ale to, že Vy sama - odpusťte - neumíte pracovat s falešným coverlockem a proto ho nedoporučujete, je trochu legrační. Když je možné nastavit entl tak, aby se úplet nezkroutil, tak to jistě půjde i u jiného stehu, že. Já falešným coverlockem normálně šiju trička a drží to dobře a pevně. Jakožto začátečník jsem taky šila entlem a dvojjehlou, ale entl se mi za během dvou vyprání na exponovaných místech rozpáral a triko se stalo nepoužitelným. To samé dvojjehla, ta praskla na spodním lemu šatů hned, jak jsem si dřepla.
Za mě určitě doporučuji používat falešný overlock, ten drží jak protestantská víra a rozpárání nehrozí. Akorát člověk nesmí obšívat okraj, ale šít kousek od něj, uprostřed látky, a pak to nůžkama obstřihnout. Takhle provodeno se to nekroutí, je-li stroj správně nastavený - napětí nitě a taky přítlak patky dělá svoje. A místo dvojjehly lze lemovat i nějakým „ozdobnějším“ stehem, který nedělá nějaké velké oblouky apod, ale tvoří vcelku jakoby jednu linku, mně se nejlíp osvědčil můstkový steh.

mmam
1 příspěvek 1.8.14 20:31

Dobrý den, já si dovoluji falešné overlockové stehy z vlastní zkušenosti naopak doporučit, ale nikoliv tak, jak to máte na obrázku - pokud jimi nejdřív ušijete šev a pak až odstřihnete přečnívající přídavek, látku Vám vytahovat nijak extrémně nebudou.
Než jsem si pořídila overlock, šila jsem trička (výhradně jednolícní, ze 100% bavlny nebo max. do 10 % elastanu) tak, jak popisuji v tomhle návodu: http://www.fler.cz/…stroji-16251
Našila jsem jich takto desítky, jsou trvanlivá a vydrží dlouho pěkná, i z rubu :)

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Průvodce šitím - stabilizace tkaných látek

Autor: Jana

Největší rozmach zažilo amatérské šití v dobách předrevolučních, a... Celý článek

Učíme se... Jak šít šaty a sukně: recenze knihy

Autor: Ada

Není to tak dlouho, co jsem recenzovala Lásku na první steh, a už... Celý článek