Proč si přeju ponožky k Vánocům

16.12.18 | autor Matouš

Jak si užít k Vánocům ponožky a další dárky, které nikdo nechce?

Pletené ponožky byly dřív peklo, dneska je z nich chtěný dárek. Zdroj: autor Happy Stock Photo / Shuterstock

Z Vánoc mám strach. Jednak mě nebaví nakupovat dárky, jednak se vždycky děsím toho, co dostanu. Zatímco s většinou lidí můžete zrušit ten milý zvyk výměny dárků, s příbuznými a zejména babičkami je to složité – něco vám prostě dát chtějí. Často je napadne, že pořídí nějaký kousek do vaší skříně, který se nakonec stane kouskem na vytírání podlahy.

Nastupují tedy obálky. Jenže ty nemám rád. Představují sice bezpečnou variantu dárku od babičky, ale jsou odosobněné a málokdy si z darovaných peněz pořídím něco pro sebe. Většinou je přidám na proplacení účtů.

Každý rok jsem tak stával před dilematem, jestli mám jen tiše kývnout na babiččin návrh, že mi u stromečku předá do rukou obálku s Němcovou, nebo vyžadovat dárek koupený a zabalený od srdce.

Nejlepší dárek jsou ponožky


Nakonec jsem tuhle situaci vyřešil. Potom, co mi babička kupovala umělohmotná pyžama, která jiskřila, když jsem je oblékal, nebo trička, o kterých paní v obchodě řekla, že „to se teď nosí“, jsem se rozhodl jí vždycky říct, že k Vánocům (narozeninám, svátku, Mikuláši) chci ponožky. A to ne ledajaké. Čistě černé.

Babička nemusí nic řešit, zajde do obchodu a koupí pět párů ponožek. Zabalí je a já mám jistotu, že nedostanu košili s moderně rozmístěnými knoflíčky nebo spodní prádlo s obrázky.

Nicméně nestačí jen říct, že chcete ponožky. Je potřeba specifikovat, jinak můžete rozbalit nějaké lyžařské, světle šedé, bílé nebo s prapodivnou výšivkou. Proto vždycky výslovně poprosím o bavlněné černé ponožky bez vzoru. Nakonec jsme všichni šťastní a já obzvlášť, protože mám další várku ponožek, které můžu roztrhat.

Chtějte svetry


Podobná nenávist, jakou si vysloužily ponožky, se snáší i na svetry. Myslím si, že v tomto případě se jedná o import americké kultury, protože která česká babička kdy upletla svetr se soby? To radši koupí teplákovku. Pokud vám ale hrozí, že dostanete něco pleteného, jasně řekněte, co si přejete.

Netvrdím, abyste si z příbuzných udělali pletací manufakturu, ale já to dvakrát zkusil a nejspíš to ještě zopakuji. Kdysi dávno na konci nultých let jsem požádal matku, aby mi k Vánocům upletla červeno-zeleno-bílý svetr se soby. Tehdy se ještě neprodávaly v HáeMku a já prožíval období, kdy jsem Vánoce miloval. Matka mi upletla úžasný svetr, který mám dodnes, a vždycky o svátcích ho vyndám ze skříně.

Milý Ježíšku, přeju si šálu


O pár let později jsem na babiččinu nenápadnou listopadovou otázku, co bych si přál od Ježíška, odpověděl, že pletenou šálu. Nevěřícně se na mě dívala, ale pak souhlasila. Koupil jsem vlnu, která mi vyhovovala (zvolil jsem pouze černou barvu, aby nebyl prostor pro fantazii), a klubka jsem přivezl k babičce. Ta po večerech u televize pletla a já měl svým způsobem překvapení. Naposledy jsem viděl klubka, pod stromečkem z nich byla krásná šála. Babičce to taky vyhovovalo, byla ráda, že dostala možnost mi něco uplést.

Své pletoucí příbuzné a známé tedy žádejte o ponožky nebo pletené pantofle. Hodí se na cesty, hřejí a můžete v nich mít ještě svou vlastní ponožku, takže ani nebudou kousat.

Co víc si letos přát?


Letos zkusím požádat o trička pod košile. Jsem zarputilým odpůrcem nátělníků – jednak nesnáším to slovo (mám ho na black listu těch nejošklivějších, co v češtině jsou), a jednak mi přijde jako úplně zbytečný kus oblečení, který ani nezahřeje ani nezachytí pot.

Nákup trička sice představuje větší riziko než ponožek, ale pokud nemáte veliké nároky a víte, že je to věc, která má posloužit a ne dělat parádu, tak bych se nebál. Tričko bez vzoru, bez obrázků a bez nápisů je základem. Ideálně si přejte v bílé barvě, ale pod mnohé košile se spíše hodí šedá, krémová nebo černá.

Autor

Matouš

Už na střední obul zlaté tenisky a zjistil, že pánský šatník nekončí modrou a černou barvou. S radostí sleduje, jak se čeští muži přestávají bát módy. Inspiraci hledá hlavně na jihu Evropy a v Latinské Americe.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Postili jste se?

Autor: Ada

Pro všechny, kteří se svědomitě postili, je tu zasloužená odměna!... Celý článek

Dvě levná, nebo jedno drahé?

Autor: Ada

Zbožňuju, když na mě námět na pekelný článek vypadne z mé vlastní... Celý článek