Jak spravit zip na kalhotách

16.10.13 | autor Ada

Dnešní nehoda při rozepínání kalhot mi posloužila jako materiál pro užitečný návod, ve kterém vám ukážu, že opravit si rozbitý zip není tak těžké, jak se může zdát. Zvládnete to dokonce i bez šicího stroje.

Zipy se rády rozbíjejí v nejméně vhodnou chvíli, třeba když v těch kalhotách právě nutně potřebujete někam jít nebo se z nich naopak rychle vysvobodit. Ty moje zradily v kabince v obchodě. Trochu rázně jsem je rozepnula, ozvalo se křupnutí a jezdec zůstal viset jen na jedné tkanici. Šla jsem domů s košilí vytaženou přes kalhoty, vzadu mi pod sakem čouhal podolek a vepředu jsem ještě pro jistotu strategicky držela kabelku. Cestou jsem se však ještě stavila pro nový zip a doma jsem kalhoty hned opravila.

Předmětné kalhoty mají klasický poklopec na přední straně a pásek. Návod se dá použít i na džíny, tam ovšem práci velmi komplikuje prošívání kontrastními nitěmi.

Tady je ještě starý zip. Je vidět, že se dole prostě rozpadl.

Abychom mohli vyndat starý zip, musíme nejdřív odpárat pásek. Na každých kalhotách bude přišitý trochu jinak. Tady je z rubu vidět šití, které na líci vede těsně pod krajem pásku.

Ostrými nůžtičkami nastřihněte nitě a pásek odpárejte. Bude přišitý nadvakrát (nejdřív se šije vnější strana, potom vnitřní), takže až odpářete vnitřek, uvidíte další šev, který je taky potřeba vytahat.

Na následující fotce je spodní část poklopce, uvolněná z pásku. Zip je zde podložený samostatným dílem, který zabraňuje, aby se při zapínání do zipu něco skříplo.

Otočte kalhoty do rubu...

...a chránič odpárejte.

Vrchní část poklopce je proštepovaná (viditelně prošitá) takovým tím typickým švem, který se dole zaobluje směrem k zipovému rozparku. Ten vypárejte. Kousky nitě si v látce nechte, nebo si jinak poznačte, kudy šev vedl, později se to hodí. Zespodu teď půjde odklopit část, na které je přišitá druhá půlka zipu:

Obě půlky zipu teď odpárejte a můžete je zahodit.

Vezměte nový zip. Když neseženete stejně dlouhý jako ten původní, kupte delší. Dole ho přišijete tak, jak má být, nahoře ho zkrátíte (plastovou spirálu stačí ustřihnout nůžkami, kovovému se nejdřív vypáčí přebývající zuby kleštěmi a potom se tkanice ustřihne) a zkrácené konce schováte do pásku.

Nejprve našijeme zip na spodní část poklopce. Dejte na mě a nastehujte si to, ušetříte si vztekání se zkroucenou látkou. Mezi krajem látky a zoubky nechte jen malou mezírku, jako to bylo původně.

Zip přišijte na stroji nebo v ruce zadním stehem. Nebojte, moc toho šití nebude. Na stroji použijte zipovou patku, šijte odzhora a zip si rozepněte. Až dojedete co nejdál to půjde, nechte jehlu v látce, patku zvedněte do nejvyšší polohy, zip pod ní zapněte a zapnutý došijte do konce.

Zapněte zip, horní konce nacpěte do pásku a všechno pěkně srovnejte, jako by kalhoty byly normálně sešité a zapnuté. Přední část prošpendlete skrz naskrz až na tkanici druhé půlky zipu, kterou budeme nyní přišívat.

Touto operací zajistíte, že si druhou část zipu nepřišijete křivě a kalhoty se potom nebudou nějak nevhodně kroutit. Opatrně to celé otočte na rub a tkanici zipu si přišpendlete, tentokrát už jen na ten kousek látky, na němž bude přišitá. Předchozí špendlíky vyndejte. Zip si zase přistehujte a přišijte.

Teď přijde na řadu ten zaoblený šev, jímž prošijete všechny vrstvy vrchní části poklopce.

Pod spodní půlku zipu vraťte chránič a přišijte těsně vedle švu, jímž je přišitá tkanice zipu.

Tím je vlastně zip opravený. Zbývá nastrkat horní konce do pásku. Ten si přišpendlete a v ruce přichyťte skrytými stehy jeho lícovou část.

Na rubu to můžete udělat stejně, nebo pásek prošijte na stroji. Šijte na lícové straně co nejtěsněji pod okrajem pásku. Stehy tak budou schované a nebudou skoro vidět.

A je to. Kalhoty jsou spravené.

Jak už jsem řekla na začátku, ty vaše budou možná trochu jiné, ale nenechte se tím odradit. Doporučuju při rozborce dávat pozor nebo si jednotlivé kroky fotit. Až budete všechno zase dávat dohromady, postupujte v opačném pořadí, a kdybyste něco zapomněli, podívejte se na fotku, jak to vypadalo.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Šití: střih na dámské kalhoty

Autor: Ada

Chtěly jste si někdy ušít kalhoty úplně od základů, to znamená... Celý článek

Z lásky módní knihomolce

Autor: Ada

Když má člověk ouchylku na knihy, je každá záminka k získání... Celý článek