Jak spravit zip na kalhotách

16.10.13 | autor Ada

Dnešní nehoda při rozepínání kalhot mi posloužila jako materiál pro užitečný návod, ve kterém vám ukážu, že opravit si rozbitý zip není tak těžké, jak se může zdát. Zvládnete to dokonce i bez šicího stroje.

*

Zipy se rády rozbíjejí v nejméně vhodnou chvíli, třeba když v těch kalhotách právě nutně potřebujete někam jít nebo se z nich naopak rychle vysvobodit. Ty moje zradily v kabince v obchodě. Trochu rázně jsem je rozepnula, ozvalo se křupnutí a jezdec zůstal viset jen na jedné tkanici. Šla jsem domů s košilí vytaženou přes kalhoty, vzadu mi pod sakem čouhal podolek a vepředu jsem ještě pro jistotu strategicky držela kabelku. Cestou jsem se však ještě stavila pro nový zip a doma jsem kalhoty hned opravila.

Předmětné kalhoty mají klasický poklopec na přední straně a pásek. Návod se dá použít i na džíny, tam ovšem práci velmi komplikuje prošívání kontrastními nitěmi.

Tady je ještě starý zip. Je vidět, že se dole prostě rozpadl.

Abychom mohli vyndat starý zip, musíme nejdřív odpárat pásek. Na každých kalhotách bude přišitý trochu jinak. Tady je z rubu vidět šití, které na líci vede těsně pod krajem pásku.

Ostrými nůžtičkami nastřihněte nitě a pásek odpárejte. Bude přišitý nadvakrát (nejdřív se šije vnější strana, potom vnitřní), takže až odpářete vnitřek, uvidíte další šev, který je taky potřeba vytahat.

Na následující fotce je spodní část poklopce, uvolněná z pásku. Zip je zde podložený samostatným dílem, který zabraňuje, aby se při zapínání do zipu něco skříplo.

Otočte kalhoty do rubu...

...a chránič odpárejte.

Vrchní část poklopce je proštepovaná (viditelně prošitá) takovým tím typickým švem, který se dole zaobluje směrem k zipovému rozparku. Ten vypárejte. Kousky nitě si v látce nechte, nebo si jinak poznačte, kudy šev vedl, později se to hodí. Zespodu teď půjde odklopit část, na které je přišitá druhá půlka zipu:

Obě půlky zipu teď odpárejte a můžete je zahodit.

Vezměte nový zip. Když neseženete stejně dlouhý jako ten původní, kupte delší. Dole ho přišijete tak, jak má být, nahoře ho zkrátíte (plastovou spirálu stačí ustřihnout nůžkami, kovovému se nejdřív vypáčí přebývající zuby kleštěmi a potom se tkanice ustřihne) a zkrácené konce schováte do pásku.

Nejprve našijeme zip na spodní část poklopce. Dejte na mě a nastehujte si to, ušetříte si vztekání se zkroucenou látkou. Mezi krajem látky a zoubky nechte jen malou mezírku, jako to bylo původně.

Zip přišijte na stroji nebo v ruce zadním stehem. Nebojte, moc toho šití nebude. Na stroji použijte zipovou patku, šijte odzhora a zip si rozepněte. Až dojedete co nejdál to půjde, nechte jehlu v látce, patku zvedněte do nejvyšší polohy, zip pod ní zapněte a zapnutý došijte do konce.

Zapněte zip, horní konce nacpěte do pásku a všechno pěkně srovnejte, jako by kalhoty byly normálně sešité a zapnuté. Přední část prošpendlete skrz naskrz až na tkanici druhé půlky zipu, kterou budeme nyní přišívat.

Touto operací zajistíte, že si druhou část zipu nepřišijete křivě a kalhoty se potom nebudou nějak nevhodně kroutit. Opatrně to celé otočte na rub a tkanici zipu si přišpendlete, tentokrát už jen na ten kousek látky, na němž bude přišitá. Předchozí špendlíky vyndejte. Zip si zase přistehujte a přišijte.

Teď přijde na řadu ten zaoblený šev, jímž prošijete všechny vrstvy vrchní části poklopce.

Pod spodní půlku zipu vraťte chránič a přišijte těsně vedle švu, jímž je přišitá tkanice zipu.

Tím je vlastně zip opravený. Zbývá nastrkat horní konce do pásku. Ten si přišpendlete a v ruce přichyťte skrytými stehy jeho lícovou část.

Na rubu to můžete udělat stejně, nebo pásek prošijte na stroji. Šijte na lícové straně co nejtěsněji pod okrajem pásku. Stehy tak budou schované a nebudou skoro vidět.

A je to. Kalhoty jsou spravené.

Jak už jsem řekla na začátku, ty vaše budou možná trochu jiné, ale nenechte se tím odradit. Doporučuju při rozborce dávat pozor nebo si jednotlivé kroky fotit. Až budete všechno zase dávat dohromady, postupujte v opačném pořadí, a kdybyste něco zapomněli, podívejte se na fotku, jak to vypadalo.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
atrix
483 příspěvků 16.10.13 02:11

Tohle jsem nikdy neuměla a obávám se, že ani po téhle instruktáži to lepší nebude. Prostě se v těch jednotlivých dílech po třetím obrázku začnu ztrácet… Ještě bych tak byla schopná to rozpárat, ale vrátit to do původní podoby, to by byla katastrofa. To radši tu opravu zaplatím švadleně, od které to bude na 100% správně. (Můj asi největší problém při šití čehokoli byl v tom, že špendlí a šije se to z rubu, ale dobře to má vypadat na líci, kde to je pak jako obráceně, strašně obtížně si to dovedu představit.) Už jsem se smířila s faktem, že na tohle jsem prostě absolutní trotl. :D :D

Atrofie
741 příspěvků 18.10.13 23:34

Mám to přesně tak… párktát jsem to i zkusila a výsledek byl k ničemu, bylo prostě znát, že ten zip vyměnil nějaký neumětel - švy jak když praskne hada…ale za článek díky, třeba se do toho zase někdy pustím pod odborným „dohledem“ ;-)

jpetr.blogspot.cz
3 příspěvky 16.10.13 06:19

Zip se mi myslím ještě vyškubnout nepodařilo, aspoň si to nepamatuju. Ale existuje ještě další a dost podstatný důvod pro výměnu zipu.

To si takhle jdu po ulici a jen tak pro jistotu zabrousím do inkriminované oblasti, jestli náhodou nemám rozepnutý poklopec. Překvapí mě, když zjistím, že mám, ale nepřikládám tomu váhu. Asi jsem prostě zapomněl. Když ale kontrolu provedu za půl hodiny se stejným výsledkem, vím, že kalhoty jsou na odpis. Aspoň do té doby než najdu někoho, kdo by mi vyměnil rozjíždějící se zip. Nebaví mě být „vždy připraven“.

aniianii
162 příspěvků 16.10.13 09:07

@jpetr.blogspot.cz : :-)) Teď jste mě pobavil a připomněl mi, když jsem si stěžovala, že se mi začal rozjíždět zip u kalhot, známá mi povídá: „Jéžiš, ty naděláš, to si tady do jezdce protáhni kroužek z klíčů a zahákni ho za knoflík nééé“ :-D

Sharene
25 příspěvků 16.10.13 12:05

Ano, nebo zevnitř kalhot (kousek pod dírku) našít drobný háček a očko u jezdce na něj zaháknout. Pak kalhoty zapnout knoflíkem a zip drží vytažený, jezdec s háčkem je schovaný a netlačí, protože pod ním je část kalhot s knoflíkem.

jpetr.blogspot.cz
3 příspěvky 16.10.13 17:09

@Milli:
Jo, gumička za knoflík je většinou první pomoc, ale dlouhodobě je to opruz. Jednak je gumka většinou vidět, ale hlavně mám pak jisté potíže na toaletě, když spěchám.

Příspěvek upraven 16.10.13 v 17:09

MP Helena
85 příspěvků 18.10.13 00:26

Spínací špendlík (těsně pod jezdec) taky funguje ;-)
Ale taky doporučuju jen jako dočasné řešení. Pamatuju si z dětství a mládí poměrně dost rozbitých a rozjíždějících se zipů, ale za posledních mnoho let si nevybavuju, že by se mi něco takového přihodilo. Že by se zlepšila kvalita zipů? Každopádně mám naštěstí šikovné babičky a tetičky.

Milli
2524 příspěvků 16.10.13 14:12

@jpetr.blogspot­. cz – někdy pomůže opatrně kombinačkama zmáčknout jezdec (u kovového zipu, s plastovým bych to neriskovala).
Nebo nouzově provléknout očkem v jezdci gumičku a zaháknout jí po zapnutí za knoflík.

Příspěvek upraven 16.10.13 v 14:12

MP Helena
85 příspěvků 18.10.13 00:30

To funguje celkem dobře, když se zip nerozjíždí (jezdec nesjede dolu), ale rozepne se i zapnutý. S tím mám zkušenosti u kabelek i bund, u kabelky smáčknutí funguje, synovu bundu jsem šla reklamovat.

MP Meri
1323 příspěvků 1.11.13 17:46

Moje řeč… dělá mi to 11 kalhot z 10 a je to fakt otrava!

Příspěvek upraven 01.11.13 v 17:46

Valounek
46 příspěvků 16.10.13 07:34

Jak já nesnáším výměny zipu kdekoliv… Ovšem daleko výživnější než vyměnit zip u kalhot je u prošívaný bundy. Bohužel mě to občas přiživuje. Neumím říct ne…

Jana III
26 příspěvků 16.10.13 15:10
zip

Já zipy měním „prasácky“: odstřihnu co to jde starý zip až ke švu a zespoda přistehuju nový tak, aby zakryl případné textilní zbytky starého. U kalhot a bund na obyč. nošení či 1 sezonu nemá cenu investovat víc námahy. Stejně to dělám u kalhot a batohů. Leccos taky zachrání pouhá výměna jezdce, mám jich celou sbírku z vyhozených věcí a zipů. V sekáči leckdy dají velkou slevu, když je zip kaput, já si pak doma vyměním jezdce a je hotovo ;-)

Dena JBC
9 příspěvků 16.10.13 16:09

Jj, taky jsem to chtěla přidat jako variantu výměnu, třeba zrovna u džín, kde je vidět proštepovaný líc a nechci riskovat že už to nebude ono. Vystříhám, nový můžu klidně všít ručně dvojitou nití a vypadá to dobře. A fintu s jezdcemi taky používám často, nový stojí - 5-10 Kč a je opraveno. D.

Jana III
26 příspěvků 17.10.13 11:10

Netřeba dodávat, že odpadá párání a rozebírání oděvu na dílečky ;-)

Tearstief
15 příspěvků 17.10.13 10:22

Valounek plně souhlasím. Vlastní blbostí, kdy jsem kovový zip „opravovala“ kleštěmi, aby se pořád nerozjížděj a samozřejmě ho rozpůlila a v galanterii neseděl jedinej jezdec, jsem si pořídila domů peklo na pár hodin. Těch výrazů co jsem dala sama sobě při párání…Vždycky, když už jsem myslela, že mám vyhráno a pářu poslední kousek, se tam zase nějaký šev potvora objevil. A dát to pak dohromady, bylo pomalu to samé peklo. Druhá takto „opravená“ bunda letěla rovnou do koše :) a s kleštěmi už dělám jen náušnice, tam jsem kupodivu ještě nic nepřeštípla.

Milli
2524 příspěvků 16.10.13 08:03

Šikovný článek. Zipy sice umím vyměnit, ale dělám to jen hrozně nerada a v krajní nouzi.
Můj nejoblíbenější postup je dovézt kalhoty babičce a druhý den si je vyzvednout opravené.

TheZdenyk
68 příspěvků 16.10.13 18:43

Tak takhle to dělá rodina u mne. Dovezou a než vypijou kafe je hotovo-u kalhot. Bunda je na dýl…

aailyyn
809 příspěvků 17.10.13 23:58

Kdo nemá babičku, dá švadlenu. :-D Tohle fakt né. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.13 08:11

No napsané a vyfocené je to hezky, o tom žádná, ale rozumím tomu asi jako rozbíjení atomu a rozhodně se do toho nehodlám pouštět. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.13 09:22

Když už je řeč o atomech, nedávno jsem si v souvislosti s udělováním Nobelových cen googlovala o Higgsově bosonu, např. zde: http://cds.cern.ch/record/1610290. Ten zip mi připadá komplikovanější.

atrix
483 příspěvků 19.10.13 04:05

Mně taky. :D A to jsem na fyziku byla tvrdá jako štolverka. :D

Alterations
753 příspěvků 17.10.13 11:31

Zaprvé vypárat zip i uchycení nahoře v pásku
Zadruhé přištepovat tzv. spodní stranu zipu - to je dobře vyfocené - případně rovnou podložit i ten proužek proti přiskřípnutí.
Zatřetí zapnout zip a urovnat přesně jak má vypadat po ušití a prošpendlit si to.
Za čtvrté podívat se z rubu a přišít stužku „horního“ zipuk jednoduché látce zahnuté dospod - to je také hezky zobrazeno.Tak daleko, jak to jde a bez přichycení toho proužku.
Za páté urovnaný a stále prošpendlený zip otevřít a proštepovat z lícové strany ve vzdálenosti jaká se vám líbí - o skutečnou stužku zipu se už starat nemusíte. Také je to hezky vidět.
Za šesté znovu urovnat zip a prošít šikmo ukončení zipu od štepování se zpevňujícím zapošitím a tentokrát už všechny vrstvy najednou včetně toho proužku proti přiskřípnutí. To podle mého názoru není z Adina popisu úplně nejjasnější.
Za sedmé uvést oblast kolem pásku do původního stavu.

LorelaiH.
3386 příspěvků 16.10.13 08:37

To mi připomnělo, jak jsem asi před měsícem měnila zip na synově mikině - fotodokumentaci jsem si taky musela dělat, jelikož těch „přídavných“ kousků látky tam na můj vkus bylo trochu moc:(

benyka
9115 příspěvků 16.10.13 10:43

Vyměňovat zip na pánských gatích je ta nejhnusnější ruční práce. Kdysi jsem to dělala pravidelně co tři měsíce, a pak jsem se zasekla a řekla manželovi, ať si to dá spravit někam jinam nebo ať se naučí rozepínat si gatě pořádně. Naučil se. :-)

Karoleenah
2322 příspěvků 16.10.13 10:43

Cha, teď se docela bavím, taky mi včera rupnul zip u kalhot v úplně nevhodné situaci, ještě že je těch záchodů v Rondu tolik, jinak by můj desetiminutový boj se zadrhnutým zipem asi vytvořil pořádnou frontu. No projela jsem to na celé čáře, ještě že jsem měla svetr až pod zadek a zip je na boku… A dneska poběžím do opravny oděvů, protože jak se tak laickým okem na tento manuál dívám, bude to dobře investovaných 150 korun. :D

benyka
9115 příspěvků 16.10.13 11:31

Zip na boku je podstatně lehčí, to za stopade a dvojí cestu tam a zpátky nestojí…Tedy pokud máte doma šicí stroj. :-)

atrix
483 příspěvků 19.10.13 04:07

Zip na boku je sranda, to zvládnu i já, ačkoli ten zip podle Adina popisu bych si netroufla vyměňovat ani v pominutí smyslů.

Caralina
916 příspěvků 16.10.13 12:33

Tak jo, popsaný to je pěkně, obrázky tam jsou, ale že by mi to bylo jasný, to tedy není ani náhodou :-). Ovšem, upřímně, za to Ada nemůže, to tele levý jsem tady já.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.13 13:41

Já vím, proč miluju džíny s knoflíčky. Stačí trhnout a je rozepnuto bez rizika zničení:o) Ale to by se musely dát sehnat…

marmota-b
532 příspěvků 16.10.13 15:19

Možná, že jedny staré, co už mi nejsou, ještě doma mám. :D

Lesss
23 příspěvků 16.10.13 17:54

Vyměnit zip umím, dokonce tak, že to není poznat, ale fakt to nerada dělám.

Hafina01
63 příspěvků 16.10.13 18:32

Mám kolem sebe několik lidí, kteří zip umí vyměnit a jsou ochotní. Ctím ale jednu zásadu - tuhle nepříjemnou práci jim ulehčím tím, co zvládnu - vypářu ten starý zip. Je to vlastně ta nejnepříjemnější práce, všití nového už není takový problém. Pokud to ovšem někdo umí, že… Takže vypářu, podle starého koupím nový, slušně poprosím o opravu a brzy je hotovo.

TheZdenyk
68 příspěvků 16.10.13 18:46

Asi rodině taky řeknu ať pářou staré zipy ven sami. Dobrý nápad.

Edeltruda
10 příspěvků 16.10.13 19:43

To je skvělý přístup, možná ho od rodiny začnu taky vyžadovat. Jak mám šití ráda, tak párání nesnáším. :-)

Edeltruda
10 příspěvků 16.10.13 19:55

Skvělý návod, děkuji za něj. Sama už jsem několik zipů vyměnila, nějak jsem se s nimi poprala, ale zkušenosti někoho jiného se vždycky hodí. :-) Co mě ale nedávno překvapilo, bylo zjištění, jak je oproti výměně zipu jeho všívání během šití kalhot snadné. Minimálně proto, že odpadá párání mnohdy velice pevných a titěrných stehů.

malakaja
349 příspěvků 16.10.13 23:11

Zip je o cviku, prisijete tri a pak uz vite jak na to. Podstatně otravnější je zužování kalhot v pase, nebo věcí s podšívkou. To přímo nenávidím svět, a často prokrastinuju tak dlouho až někde narazim vyhodně na nové a padnoucí:)

teterrinda
3 příspěvky 17.10.13 01:37

Odpárejte pásek, tam jsem skončila :-)

Tleilaxan
241 příspěvků 17.10.13 06:46

Zrovna se na to chystám. Bude to moje druhá výměna zipu a doufám, že dopadne dobře, jsou to moje nejoblíbenější kalhoty…

Motyka
329 příspěvků 18.10.13 19:32
Odklad

Ale ne, jedny s rozbitým zipem čekaj v šití už pěkně dlouho (vysoký pas, perfektně sedící, za 30 Kč ze sekáče - když jsem je kupovala byly úplně ok)…když už je článek i na Pekle, je mi trapně to dál odkládat.

Mhe
6 příspěvků 18.10.13 21:24

To mi pripomina jednu prihodu ze skoly: Jednou jsem odesla z prednasky na toaletu a pri zapinani kalhot se mi rozbil zip. Chvili jsem premyslela co s tim, nemela jsem cim to zakryt a tak me nenapadlo nic lepsiho nez vytrhnout par zubu ze zipu a nasadit v tom miste jezdec. Jenze to by se pak zapnuty zip v miste vytrhanych zubu rozjel… tak jsem v tom miste, kde byly vytrhane zuby na dolnim konci zipu spojila oba kusy zipu k sobe, vzala zvejkacku a slepila je dohromady. A drzelo to az prekvapive dost dobre… :D

malakaja
349 příspěvků 20.10.13 02:27

:D McGyver hadr!!! tleskám


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.13 00:15

Už jsem pochopila, proč moje švadlena při opravách nechtěla, abych to předem vypárala. Chtěla to vidět, jak to je původně, tak jak to píšete Vy. Jak pryč, tak zpátky. Šila jsem si kdysi i několik dost složitých věcí ručně, neměla jsem ještě šicíc stroj. Ale řeknu Vám, že do tohoto zipu bych se asi nepouštěla ani se strojem, a zašla bych s tím ke švadleně. Nemám totiž dost trpělivosti, a tu to vyžaduje. Jinak moc dobrá rada, děkuji i za ostatní.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

ZIMA SE BLÍŽÍ: Sezóna buřtokabátů je tady!

Autor: Matouš

Před Bohem a v zimní bundě jsme si všichni rovni. Celý článek

Odíváníčko

Autor: Ada

Ne všechno retro je úžasné. Ne všechno, co se tvořilo svépomocí za... Celý článek