Jak ušít (dámské) kalhoty

02.05.12 | autor Ada

* nahled.jpg

Abyste nebyli zklamaní, tak rovnou upozorňuji, že v tomhle článku není střih, jen postup šití kalhot. Článek o střihu bude později. Pro začátek ostatně stejně doporučuji koupit si Burdu nebo samotný střih a šít podle něj. Pro začátečníky jsou nejlepší maximálně jednoduché kalhoty tohoto typu. Podobné byly také např. v Burdě 4/2012, pro větší velikosti v čísle 3/2010. Jsou bez kapes, zakončené do podsádky (pásek ale taky není těžké ušít); jako materiál doporučuji něco mírně pružného (strečové plátno, gabardén).

Spotřeba látky se odvíjí od velikosti kalhot, jejich provedení a šíře materiálu; na kalhoty se širokými nohavicemi budete možná potřebovat víc než jednu délku. Na obyčejné rovné nebo užší kalhoty pro postavu konfekční výšky (168 cm) budete potřebovat cca 1,30 m látky široké 145 cm; pro větší velikost (42-44) se už možná díly nevejdou vedle sebe a bude nutné je posunout, takže se spotřeba zvýší na 1,50 m. Pro hodně silnou postavu (48 a výš) už to můžou být skoro dvě délky, tj. 2 metry látky nebo víc.

Pokud chcete nakoupit přesně, vezměte si prostě střih s sebou do obchodu. Prodavačka vám určitě ráda látku roztáhne na stříhací pult, abyste si mohli střih zkušebně rozložit.

Látku přeložte podélně na půl lícem dovnitř a položte na ni střihové díly. Klademe vždycky po látce (tj. rovnoběžně s osnovou). Komerční střihy na sobě mají vyznačený směr látky čárou, která pak musí být rovnoběžně s okrajem látky. U kalhot se můžeme řídit podle nohavice, její střed (puk) by měl být vždy rovnoběžně s látkou, aby se nohavice nekroutily.

Střih překreslete na látku krejčovskou křídou nebo sublimační fixou. Přeneste si na látku všechny značky (záševky, linii kolene). Pak můžete střih odložit a narýsovat si švové přídavky - obvykle 1,5 cm na švy a podsádku, 3 cm na záložku nohavice. Kolenní značku, která je u kalhot velmi důležitá, si v přídavku na šev lehce nastřihněte.

Jednotlivé vystřižené díly - v tomto případě dva přední díly kalhot, dva zadní + díly podsádky - si položte někam, kde vám nebudou překážet, a postupně na nich pracujte. Udržujte si kolem šicího stroje pořádek, není nic horšího než čurbes, v němž vzteky zpocená švadlena hledá tu pravítko, tu křídu, a mezitím občas sbírá rozsypané špendlíky.

První jsou na řadě záševky. To platí nejen pro kalhoty, ale v podstatě pro všechny kusy oděvu; odšití záševků bývá první úkon. Šijeme od kraje ke špičce, kde ideálně nezapošíváme, ale nitě jen svážeme uzlíkem. Hotové záševky sežehlíme k sedovému švu (k prostředku budoucích kalhot).

Protože vzorové kalhoty mají poklopec (často se u jednoduchých kalhot dělá zip na boku), následuje vsazení zipu do přední části. Přední díly položte lícem na sebe a v místě sedového švu sešpendlete a sešijte od místa, kde bude končit zip, skoro po špičku sedového švu (ne až do konce - později se dozvíte proč).

Přinechanou podsádku na zipový rozparek - to je ten široký pruh, co na dílu vidíte (přinechané znamená, že se to střihne vcelku rovnou s dílem; když nepřinecháme, musíme později přišít) - zahneme podle okraje švového přídavku a sežehlíme. Protože dámy zapínají pravou přes levou, postupujeme vždy tak, jak je v tomto návodu, ne obráceně.

K zahnuté podsádce přijde přišít zip tak, jak vidíte na fotce: část zipu, kterou vidíte na obrázku vlevo, se těsně vedle zoubků našije na podsádku.

Kdybychom to otočili, z líce to bude vypadat takhle: levá strana bude ta spodní, schovaná pod poklopcem. Nedošívejte zip až úplně nahoru, tam budeme ještě čarovat s podsádkou.

Poznámka k zipům: příliš dlouhý zip se dá zkrátit tak, že posuneme jezdec dolů a kleštičkami vylámeme přebytečné zuby. To jde u kovových a plastových zipů se samostatnými zuby. U spirálových zipů nic vylámat nejde, tam se konce musí zašít pod pásek nebo zahnout pod podsádku; není-li zip delší o příliš velký kus, dá se taky posunout dolů. Můžete ustřihnout i spodek, ale nezapomeňte místo ustřižené kovové brzdičky udělat novou (několik stehů silnější nití), aby se vám zip nerozjel.

Na druhé straně podsádku také zahněte a zažehlete, ale v linii švu, ne podle okraje švového přídavku.

Z líce už je vidět skoro hotové zapínání. Pravá strana překrývá levou a zip je pěkně schovaný.

Zbývá prošít. Linii prošívání si vyznačte sublimační fixou, nebo si zip nastehujte, ať je šití pěkně rovné.

Mimochodem, ty kalhoty nejsou vojensky ani myslivecky zelené, jen je to focené za nevhodných světelných podmínek. Skutečná barva je zhruba takováhle:

Ale to jen pro pořádek, abychom předešli nějakým nedorozuměním.

Zadní díly sešijte k sobě v sedovém švu, ve špičce (v rozkroku) opět nesešívejte úplně do konce. Celou zadní část přiložte lícem k líci na přední a půjdeme sešívat nohavice.

Nastřižené kolenní značky přiložte přesně na sebe a odtud začněte šít: nejprve nahoru, potom dolů, a to ve všech vnějších i vnitřních nohavicových švech. Tento postup vám zajistí, že se nohavice opravdu nikde nezkroutí.

Kdo je línej, může šít odshora dolů, většinou to taky projde; ale někdy třeba ne a po vyprání se budete divit. Především pružné látky bývají trochu zrádné. Nikdy, NIKDY nešijte vnitřní nohavicové švy na jeden zátah (tj. začnu dole na pravé, jedu nahoru, projedu rozkrok a pokračuju dolů po levé zase na konec). Takhle se to šije v čínských fabrikách a výsledkem jsou boční švy nastěhované někam doprostřed nohy.

Všechny švy řádně rozžehlete; na kalhotách je vždycky pomalu víc žehlení než šití. Nerozžehlené švy vám zbachratí celý výrobek. Jako poslední prošijte zbývající kus sedového švu, to znamená ty konce, které jsme předtím nedošívali. Je to takový malý fígl, který zaručí, že sedový šev bude pěkně rovný a v rozkroku nebude dovnitř nic čouhat. Přečuhující přídavky z vnitřních krokových švů (vnitřních švů nohavic) sestřihnete.

Poznámka k začišťování: pokud nemáte overlock, začišťujte entlem. Nevypadá to sice tak uhlazeně a profesionálně jako konfekce, zvlášť na zaoblených švech, ale třepení to zabrání. Nitky, které se stihly vytřepit ještě před začištěním, po zaentlování sestřihněte.

Další je na řadě podsádka. Je to pruh látky, sešitý ze čtyř dílů, jež tvarem kopírují horní okraj kalhot. Její šířka je pár centimetrů. Podsádku podlepte nažehlovací výztuhou, aby byla pevná.

Podsádku pak přišpendlete lícem na líc na horní okraj kalhot tak, aby švy na podsádce ležely na švech na kalhotách (mělo by to všude vycházet!).

Podsádku potom přišijte na kalhoty. Začínáme vzadu uprostřed. Po přišití obraťte podsádku do rubu a hezky sežehlete, aby byl okraj rovný a podsádka nikde nekoukala.

Na konci (u zipu) podsádku nedošívejte až do konce, zip totiž musíme někam schovat. Protože ho nemůžeme schovat pod pásek, zahneme ho přes horní okraj podsádky zipu, kterou zahrneme dovnitř.

Díky tomu nikde nic nekouká, z rubu jsou vidět buď zahnuté nebo začištěné okraje. Kousek tkanice zipu, který zahýbáme dovnitř, by měl být bez zoubků, protože ty nikdy dokonale neohnete. Kraj podsádky dokončete v ruce.

Podsádku pak z rubu - také v ruce - přichyťte na švy a záševky tak, aby na líci nebylo vidět žádné šití; nebo se nerozpakujte a horní okraj proštepujte (tj. prošijte na stroji tak, že šití bude vidět - jestli nosíte vršky přes kalhoty a ne do nich, je to vcelku jedno).

Zbývá založit nohavice. Kalhoty si oblékněte, vezměte si boty a nohavice dole založte - nebo si je nechte od někoho založit - směrem do rubu tak, aby délka byla akorát. Zašpendlete, několikrát zkontrolujte, zažehlete a opět přišijte buď nenápadně z rubu, nebo proštepujte na stroji. Máte-li na stroji volné rameno, tohle je ta správná chvíle pro jeho použití.

V článku jsem se nezmiňovala o průběžném zkoušení, ale nebudete-li kalhoty šít podle ověřeného střihu jako já, po sešití všech švů si je vyzkoušejte. Začišťování, podsádkování a zakládání nohavic by mělo probíhat na již perfektně sednoucích kalhotách.

Aby se vám neodchlipoval poklopec, všijte si do něj malý háček nebo patentku.

Pro jistotu ještě upozorňuji, že tento postup nepředkládám jako jediný správný; nerada bych, aby se někdo v komentářích zlobil, že neodpovídá učebnicím pro obor dámská krejčová, případně burďácké škole šití.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 13:14
super

jů, jsem si zavzpomínala na školní hodiny šití, a kalhoty jsem docela dlouho potom i nosila :)
Paráda. Stroj mám, možná jsem to ještě nezapomněla. Díky

Mimoon
42 příspěvků 2.5.12 13:18
Díky!

Srozumitelné i pro úplného laika, inspirativní. Skoro mám chuť to zkusit :-)

Jituliina
99 příspěvků 2.5.12 13:22
Fotka celých kalhot

No tak ale co fotka celých kalhot? Nejlépe na sobě! Jinak skvělý návod, díky :) Asi před 14 dny jsem si pořídila stroj a začínám šít. Zatím tedy jen povlaky na polštáře, ale snad se dohrabu i k něčemu takovému :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 13:32

A já šicí stroj dostala asi před týdnem k svátku (který ještě dlouho mít nebudu). Povlak na polštář jsem spáchala včera.

A dohrabeme se, určitě! :)

VeruP
2 příspěvky 9.5.12 17:39

Tak to moc moc držím palce, hlavně trpělivost a vydržet! já si svůj první stroj koupila asi před 5 lety, abych si mohla zkracovat koupené kalhoty, ale tak mě to chytlo, že teď šiju skoro celou garderobu :-) naučila jsem se to sama a vím, že to není dokonalé, ale jsem na sebe pyšná, že jsem to zvládla. Uvidíš, až ti začne okolí chválit výtvory, bude tě to motivovat víc a víc :-)

Henri1
30 příspěvků 2.5.12 13:23

Postup je skvělý, jen bych dodala malý tip - když podsádku místo entlování začistíme saténovým šikmým proužkem, tak to bude ještě hezčí. Sice to nikdo nebude vidět, pokud se nesvlékáme na veřejnosti, ale ten pocit za to stojí… :-)

Ada Pekelná
973 příspěvků 2.5.12 13:28

Taky to někdy dělám… o šikmých proužcích třeba příště, taky by to byl pěkný článek.

katango
1356 příspěvků 2.5.12 13:23

Moje babička, dámská švadlena ze staré školy, by se zeptala, kam se podělo kličkování. I když…já jsem kličkovala jen, když jsem něco šila pod jejím dohledem (kabát).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 13:30

Nikdy, ale opravdu nikdy nepochopím, jak tohle někdo dokáže!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 13:37
spendliky

krasne dlouhe spendliky! kde se daji takove sehnat?

Mimoon
42 příspěvků 2.5.12 19:48

Já si jich vysbírala asi třicet ze svatebního dortu :-O (byly jimi připevněny růžové lístky na marcipánu)..... ale tipuju, že Ada bude mít asi sofistikovanější zdroje…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 13:37

Ufff, tak na toto já prostě nemám, šití je pro mě fakt španělská vesnice, nejsem pečlivá ani trpělivá a výsledek si v mém případě raději ani nepředstavuji. Ale čte se to pěkně, to zase jo :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 13:41

postup je hezky popsany, ale kam se podel takovy ten dil pod zipem? pripada mi docela dulezity, rozhodne to dost vylepsi celkovy dojem a neni to tezke usit.

doufam, ze jsem ho neprehlidla…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 13:58

Tiež som ho tam hľadala,ale asi jeho absenciu vysvetľuje veta v článku: „Aby se vám neodchlipoval poklopec, všijte si do něj malý háček nebo patentku.“ Ak by tam bol,tak háček nie je potrebný.

herinka
1 příspěvek 5.6.19 15:06

Ten proužek je tam proto, aby nebyl zip na holém těle. Jinak postup je napsaný a zobrazený velice srozumitelně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 13:42

Diky Ado, konečne zase super článok. Vážne premýšľam, že to skúsim. :)

Ada Pekelná
973 příspěvků 2.5.12 13:52

Yxcvb: Extra tenké japonské patchworkove špendlíky, drahé, ale zvlášť na jemné látky k nezaplacení :-)
http://www.ragos.cz/…ro-patchwork


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 13:58

diky Ado, pripadaji mi jeste tenci a delsi nez ty slavne japonske od Susan Khalje (http://susankhalje.com/store.html), ktere pouzivam, tak mi nedalo se nezeptat… rada vyzkousim

Moir
2531 příspěvků 2.5.12 14:53

Dostala jsem tip na tzv. „svatební“ špendlíky, tenoučké, ostré a o něco delší, než obyčejné, nabyla jsem též dojmu, že se dají v zahraničí koupit pod označením „silk pins“

eldaeve
47 příspěvků 2.5.12 21:40

Přesně takové mám na patchwork :)

Mimoon
42 příspěvků 3.5.12 12:06

Díky za tip!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 14:07

Fdhfgzj

Příspěvek upraven 09.10.16 v 20:12

pixie
232 příspěvků 2.5.12 17:52

Kdysi tu už bylo nějaké šití halenky, zkus pohledat:)

Ver
53 příspěvků 2.5.12 14:14

Tedy hluboce smekám! Už dlouho se snažím přijít na to, jak se tvoří příklopec a KONEČNĚ jsem to pochopila. Díky!

Karja
4837 příspěvků 2.5.12 14:15

Děkuji za článek. Dala jsem si za cíl, až odbudu státnice, naučit se šít. Můj děda byl krejčí a já si teď poslední dobou vyčítám, proč jsem se to jen od něj pořádně nenaučila.
Už je to asi náznak stárnutí, že člověk počítá promarněné příležitosti:-). Ale co, stroj mám, nadšená jsem, kalhoty zvládnu!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 14:25
záševky

Já bych se chtěla zeptat, proč se záševky šijou od základu do špičky. Nějak jsem je intuitivně vždycky šila opačně.

Henri1
30 příspěvků 2.5.12 14:43

Taky je šiju od špičky, když to dělám obráceně, vždy ten druhý skončím o nějaký jeden dva milimetry nad nebo pod začkou. Takto je mám přesně, ale taky by mě to zajímalo.

DanielaS
5252 příspěvků 2.5.12 14:58

Protoze kdyz sijete ke spicce, mnohem lip se to odsije „do ztracena“, takze dil je tvarovany pozvolna a nekonci spicate.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 20:50

Díky, už mi to došlo, když jsem si představila, že to šiju na stroji. Já zatím šila záševky v ruce, právě proto, že jsem si nedokázala představit, že by se mi to na stroji povedlo hezky.
Obecně vlastně stroj používám jen na entlování a jednoduché švy, detaily, začišťování, apod. všechno v ruce, prostě si s tou věcí nerozumím a nejsem s ní schopná vytvořit nic rovného a úhledného.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.12 12:28

daji se sit i od spicky, treba asi na vysledny efekt nejcistsi „jednonitovou metodou“, viz obrazky treba tady http://frabjous-fashion.blogspot.com/…ad-dart.html

annamae
12 příspěvků 2.5.12 15:20
díky

Ado, děkuji za skvělý článek! Zrovna se chystám poprvé šít kalhoty, takže mi přišel úplně přesně vhod :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 15:27

Jéje šití kalhot mám nejvíc v malíku, pač nesnáším zkoušení kalhot v kabince :D kolikrát to na zadku i sedne, ale nohavice jsou moc úzký přes lýtka, nebo mi to plandá v pase, nebo vzádu mi to odstává.
A já bych radši ten článek o tvorbě střihu na kalhoty. Jo umím si udělat střih, ale třeba jiné variace by se mi šikli, pač na to nemám dobrou představivost, abych svůj nápad dokázala dát do konstrukce správně.

Ada Pekelná
973 příspěvků 2.5.12 15:48

Jen co budu mít náladu, střih udělám. Padnoucí kalhoty jsou bezesporu nejpalčivějším problémem současné ženy (bez ironie, vím, jak to v krámech vypadá).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 15:52

Mě by zajímalo, jak ty kalhoty nakonec vypadaly


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 16:41

Kolik tak může stát nechat si ušít kalhoty? :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 17:13

kolem tisícovky plus látka.
uf - když já neumím zipy, dokážu leda elastické volné a rovné kalhoty do gumy. Málokteré mi z obchodu padnou - pravda pravdoucí, střihy jsou hrozné - tyhle zelené jsou pěkně zakulacené a do pasu sednoucí. Zrovna jsem pár dní okukovala lehké kalhoty a všechno to končí rovně od boků nahoru. Mám křivky jako hruška, ne válec.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 17:50

vsivat zip jsem se naucila podle Burda easy, je to tam hezky s obrazkama a neda se to nepochopit (v normalni Burde je to ve zkracene verzi a trochu tajuplne). Obrazkovy popis je i v te burdove knize. Akorat teda s tim dilem pod zip, ktery nevim jak se jmenuje (kalhoty pak ale vypadaji vic „kupovane“). Je to fakt jednoduche, jde jen o to se premoct a soustredit se na ten popis.

Příspěvek upraven 02.05.12 v 17:51


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 18:26

no, to je ten můj kámen úrazu: trpělivost a soustředit se. :-) ale v té BUrdě jsem se před lety učila základy šití a žiju z toho, ale k zipům jsem se neprokousala. Dík za tip - myslela jsem, že Burda skončila??

Bjeta
129 příspěvků 2.5.12 18:59

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 21:43

Děkujůůůů.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.12 13:20

zkus skrytý zip, na předním dílu kalhot nepřidávej tu podsádku na zip a sešij je, a zip všij na bok, někde je dokonce video jak se přišívá skrytý zip, najdu ho a vložím a existuje dokonce speciální patka na skryté zipy ca 70 kč

LinkaK
25 příspěvků 2.5.12 21:44

zip mám problém dát, shora jej mám někdy křivý, ale hlavně jsem po sedmi letech zapoměla postup. Burda easy je k sehnání kde? Bohužel, z návodu z knihy, kterou jsem obdržela v pdf se mi zip moc nepovedl. Zkoumám, kde udělali soudruzi z NDR chybu.

VeruP
2 příspěvky 9.5.12 17:43

já se naučila dělat kalhoty do pružného pasu…prostě místo podsádky, zipu a všeho ostatního všiju úpletový pas…nikde to nedělá „pinďoura“ ani to není nahrmlané okolo zipu, v pase krásně sedí a pod tričkem to stejně není vidět…teď jsem těhotná a pružné pasy jsou dokonalé :-) ale i když nejsi, je to pecka a každý mi to chválí, že je to dobrý nápad…a nemusíš se mordovat se zipem :-)

Sépia
426 příspěvků 2.5.12 18:28
Fajn tipy k šitiu

Skvelý užitočný článok, dík za tipy, vyskúšam;-)

Bjeta
129 příspěvků 2.5.12 18:44

D E K U J U ! ! !

Harmonika
244 příspěvků 2.5.12 19:03

Že bych po delší době vytáhla šicí stroj? Pravda ale je, že tak 10 let zpátky jsem si šila hlavně dlouhé áčkové sukně se skrytým zipem na boku, protože v té době byla dlouhá sukně tohoto střihu v obchodech k nesehnání. Všichni mi je chválili. S kalhoty to bylo horší, aneb zip u kalhot byl pro mě vyšší level, který jsem nebyla schopná zvládnout, kalhoty do gumy, když jsem přes ně nosila volnější tuniky, ale byly ok.
Každopádně se hodí mít šicí stroj doma, využívám jej na zkracování záclon, šití povlaků k polštářům, látkové nákupní tašky, ozdobné pásky z látky na zavazování k šatům, nebo třeba takový ten válec pod dveře, aby netáhlo. Naposledy jsem si přišila kanýr a krajku k obyč. sukni z tmavě-modré džínoviny, protože mi jinak přišla krátká a má to úspěch.

Sova Hedviga
1 příspěvek 2.5.12 21:57
Chýba podsádka

Pod zipsom naozaj chýba podsádka - ak by bol kovový, bolo by to dosť nepríjemné na holé telo. A do nohavíc sa odporúča kovový zips. A tiež by som zips neskracovala hore - to ukončenie má svoju funkciu, aby sa pri nosení neroztváral. V dobrej textilnej galantérii dostať predsa zipsy všetkých dĺžok a farieb…
Ale inak fandím všetkým, ktorí sa odvážia pustiť sa do šitia, aj keď to nebude hneď perfektné.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 23:22

jeden tip: moc me bavil kurz k.kinga na craftsy: http://www.craftsy.com/…orite-Fit/60. je to podrobny navod, jak si podle dobre padnoucich kalhot (tady jsou to rifle, ale funguje to na jakekoliv kalhoty) vyrobit strih a usit kopii. velmi podrobne, nazorne, a obcas je vyprodej a da se ten kurz koupit za pulku ceny…

blanick
39 příspěvků 3.5.12 08:10

bezva návod, jen škoda, že se mnou stroj nespolupracuje (nebo já s ním :-))a cuckuje mi nitě, a když náhodou ne tak udělám křivý šev :-)Klobouk dolů před všemi dobrými švadlenami (i krejčími)!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.12 08:56

Jestli nebude spíš rozbitý, nebo špatně seřízený - já myslela, jaká nejsem nešika a ona bylo rozhozene napětí té nitě, které u mého stroje může nastavit jen opravář.

Jan1čka
10 příspěvků 3.5.12 10:37

Já bych tak strašně ráda šila, ale furt mi to nejde. Ať nastavim jakoukoliv kombinaci napětí nitě, délky švu a utažení šroubku u cívky, stejně se mi na rubový straně dělaj obrovský oka. :(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.12 10:55

To máš volnou HORNÍ nit. Utáhni ji a uvidíš, že se ti steh upraví. Spodní nechej tak jak je. zddan

TheZdenyk
68 příspěvků 4.5.12 15:51

Možná to bude špatně vedená horní nit.Někde je špatně navlečená.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.12 10:54
skvělé

Úplně skvělý návod a popis.Navíc s fotografiemi. Šiju už dlouho, sama jsem se učila ,hodně používám Burdu.Teď chci poprvé všít skrytý zip, ještě jsem to nikdy nedělala a ani neviděla. Máte s tím nějakou zkušenost? Kdyby byl takhle návod (jako u těch kalhot),ale nemůžu to nikde najít. V Burdě je trochu popsán postup,ale moc mi to neříká. Zkuste poradit. Díky

Kota
19 příspěvků 4.5.12 08:53

Jako samouk a patlal vidím poprvé tuhle patku na skryté zipy, díky za ukázku, ještě dnes si pro ni skočím :)

Renata-střihy
11 příspěvků 6.5.12 18:11

Každý stroj má jinou patku na všívání skrytých zipů - tohle je čtvrtý typ co vidím. Takže je asi potřeba se poptat spíše ve značkové prodejně…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.12 11:16

@LinkaK
burdu easy si kupuju normalne v trafice, myslim, ze vychazi dvakrat do roka. pokud v Cechach ne, tak bych hledala na jejich internetove strance strihy z easy vydani a stahla si jejich postup nebo si zasla do knihovny a nasla si nejake stare cislo (driv to cesky na 100pro vychazelo) a okopirovala si postup vsivani zipu u nejakych kalhot, kalhoty jsou v temer kazdem cisle, takze by to nemel byt problem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.12 14:14

Ado, moc děkuji, minulý měsíc jsem se vrhla na šití a spíchla si první sukni, protože jsem už těch šmejdů z krámu měla dost - zadařilo se, o prodlouženém víkendu se vrhnu na gatě - to bude pošušňání, už nikdy mi nebudou chybět kalhoty v té správné barvě a materiálu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.12 16:01

Mohl By tady být konečný výsledek


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.12 16:38
faldy

Mám dotaz: Co s kalhotama, kterým se dělají u rozkroku vodorovné faldy? Uvědomuju si, že je to asi mojí nekonfekční postavou, ale určitě se dají někde zabrat, povolit nebo podobně, aby se to vyřešilo…

DanielaS
5252 příspěvků 4.5.12 10:28

A faldy jsou z napnute latky (pres boky jsou kalhoty uplne napnute) nebo tam visi faldy volne latky?

DanielaS
5252 příspěvků 4.5.12 10:30

Pokud jsou kalhoty pres boky male a proto se vodorovne vrasni, je potreba pridat delku v bocnim svu

http://oi50.tinypic.com/4mb9e.jpg

coralline
840 příspěvků 4.5.12 15:26

vysvetleni zde: http://www.modnipeklo.cz/…nat-kalhoty/
postava za to nemuze…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.12 17:04

Aha, to je snad ono. Díky.

Renata-střihy
11 příspěvků 6.5.12 18:06
Faldy

Vodorovné faldy se mi dělaly na pánovi, který si kalhoty oblékl tak, že pasem kalhot sjel pod pupek - tudíž měl v rozkroku najednou moc látky a dělalo to ty faldy. Vzhledem k tomu, že to pod pupkem nosit chtěl, podstřihla jsem to a bylo to akorát.

Tedy abych to shrnula: vodorovné faldy mohou být tím, že vepředu je hodně látky - dlouhý rozkrok vepředu, z toho vyplývá ubrat látku. Ale samozřejmě je to případ od případu…

punčocha
23 příspěvků 3.5.12 18:29

Konečně jsem po tolika letech šití pochopila, proč se někdy přetáčí boční šev / někdy i u koupených kalhot/ . Díky.

Kota
19 příspěvků 4.5.12 08:56

Nedá se nic dělat, skočím si hned pro nějakou pěknou barevnou látku a jdu na to :)

Alizon
1235 příspěvků 4.5.12 11:56

No tohle bych se asi mela naucit. Sehnat kalhoty, ktere by mi sedely je docela problem. Ale vzhledem k tomu ze jsem v zivote usila leda tak saticky na panenku asi si zatim necham zajit chut. Ale kazdopadne se na siti jednou, az bude vic volneho casu, vrhnu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.12 12:42

Nechce se mi číst celou diskusi (možná to někdo už zmínil), ale mám jednu radu - v galanterii už několik let prodávají zažehlovací gelovou mřížku, kterou jednoduše „přilepíte“ spodní lemy kalhot nebo sukní, připadně jiné části, které by přišitím ztratily na kráse. Nedoporučuji je na jemné materiály, ale na běžné „tesily“ jsou ideální.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.12 14:16

..sorry ale tohle je nuda…koupím si Burdu nebo najdu fajn švadlenu…

TheZdenyk
68 příspěvků 4.5.12 15:47
Kalhoty snadno a rychle

Na šití toho moc na zkažení není.Jen najít ten správný střih.To je ten problém.Jak nesedí střih,musí to šít zkušená švadlena,aby věděla,co kde opravit.a to já neumím.Proto šiju je to nejjednodušší.Škoda,že nemám někde blízko někoho,kdo umí poradit.

Renata-střihy
11 příspěvků 6.5.12 17:58
Střihy

Mrkněte na http://www.krejcovstvirenata.cz/

Třeba se Vám tam bude něco hodit :-)

TheZdenyk
68 příspěvků 7.5.12 18:25
střihy

Jukla jsem a uvidíme.Stránky se mi líbí.Dík za tip.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.5.12 15:31
Nesrozumitelné

Asi jsem blbá, ale kdybych nevěděla o co jde, tak bych to podle tohohle vysvětlení nepochopila. Není nadto, když Vám to někdo ukáže naživo.

Renata-střihy
11 příspěvků 6.5.12 17:56
Lépe jinak

Popis šití nohavic je přesně naopak, než se správně šije - tedy než šijí zakázkové krejčové a krejčí.

Správně se to šije tak, že se nejdříve (po záševcích samozřejmě), ušije každá nohavice zvlášť - tedy sešijeme přední díl se zadním pro pravou nohu a přední se zadním pro levou nohu. Pak nohavice vsuneme do sebe (jednu obrátíme na líc a vsuneme ji do druhé - budeme je mít nyní lícem na líc u sebe) a sešijeme rozkrokový šev - od zadu dopředu po budoucí zip. Samozřejmě zaentlujeme a zažehlíme. Nyní teprve přichází na řadu všití zipu a vypracování rozparku.

Tento postup není o nic náročnější než ten popisovaný v článku (já jsem tak dříve také šila, tak mohu porovnat). Je to jen správný a profesionální postup. Kalhoty krásně sedí tak jak mají.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.5.12 01:25

Podle mě zmíněný postup šití nic nezmění na tom, zda budou kalhoty dobře sedět. Některé švadleny upřednostňují prvně vypracovat rozparek, protože manipulují s menším množstvím látky a pak teprve přišijí zadní díly nohavic a sešijí sedový šev. Je pravda, že s Adiným postupem sešít sedový šev v podstatě natřikrát jsem se ještě nesetkala, ale pro vysvětlení laikům je to asi nejpochopitelnější.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.5.12 07:54
takhle opravdu ne!

ten popis od renaty je naprosto správný, je to krejčovský postup, stejný postup uvádí i zmiňovaná Burda, je to navíc i mnohem jednodušší než adin postup


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.5.12 11:57

Nechci se přít, ale proč se mi při klasicky krejčovském způsobu šití přetáčely nohavice a vzniklý produkt vykazoval nedostatky, které mi značně lezly na nervy? Střih jsem si sama konstruovala pod dohledem profesionála a stejně to nedopadlo. Já vím, soudruzi z NDR někde udělali chybu :))))))) Tak proč to nezkusit jinak ? Celkem je mi fuk, jestli je to neprofesionální postup,pokud to bude fungovat, beru to všema deseti.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.5.12 13:01

těch důvodů může být víc - při sešívání nohavic jste zadní díl oproti přednímu víc navolnila

  • při stříhání nebyl díl střižen přesně „po niti“ - už malé vybočení způsobí přetáčení švu, a nejen u kalhot
Renata-střihy
11 příspěvků 7.5.12 16:36
Nohavice

Pokud se přetáčí nohavice, tak to není postupem (správným nebo nesprávným), ale střihem, nebo položením střihu na látku nebo chybami při šití samotném, jak píše uživatelka jm-design. Při pokládání střihu na látku to chce opravdu dodržet každý milimetr, aby to bylo „po niti“. Z vlastní zkušenosti vím, že začátečník ani pod dohledem zkušeného střihače nemusí udělat hned napoprvé dokonalý střih, i tu může být chyba. Také vím, že pokud se dodržuje správný krejčovský postup, tak je riziko otáčení nohavic i jiných nepřesností DALEKO nižší, než při postupu zmíněném ve článku. Takže pokud se Vám nohavice otáčely, určitě to nebylo postupem, ale nečím jiným. Určitě jste střih na látku rovnala podle značky „směr niti“ a ne podle např. pasu nebo kraje nohavice? Zde se dělá chyba hlavně u zadní nohavice, je to častá chyba.

Jasně, že je jedno, jestli je postup profesionální, nebo ne, hlavně když jsme s tím spokojené (pokud šijeme pro sebe). Já jsem tedy s výsledkem mnohem více spokojená, když používám postup krejčovský. Před tím to nebylo ono. Jen proto jsem se zapojila do diskuse, ne abych kritizovala.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.5.12 11:35

Abych pravdu řekla, je to spousta let, takže si to nepamatuju. Kalhoty odolaly mému snažení, tak jsem to vzdala. O to víc mě dostalo, když moje kolegyně šila kalhoty bez střihu podle starších kalhot a výsledek byl parádní :))))))))Nicméně, protože už mě nebaví nosit vysokou vodu asi to znovu zkusím.

yarii
2 příspěvky 15.5.12 23:55

tak tu fintu šít kalhoty podle těch, co vám perfektně sedí mi kdysi poradila jedna švadlena - prostě obnošené rozpárat, vyžehlit, díly obkreslit na novou látku jako podle papírového střihu a ušít.Vždycky se to povedlo, protože látka u nošených kalhot se tzv.vytvarovala podle postavy. Jinak si ještě vzpomínám, že doporučovala zadní středový šev ještě před sešitím žehlením natáhnout- pak to lépe sedělo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.5.12 12:38

Taky jsem to naučená takhle a Adin postup podle me neumožňuje moc uprav přímo při šití. I kdyby byl střih naprosto přesný (já takový ještě neviděla, ale to může být mojí postavou), tak podle mě záleží i na látce. Takže všívat zip předtím, než si kalhoty vubec mužu aspon lehce vyzkoušet, mi přijde dost předčasné. Ale samozřejmě to záleží na každém, jak se mu to šije líp a na co je zvyklý.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.5.12 09:49

Zkouší se přeci před šitím sestehovaný model :) Když je dobře vyzkoušeno, pak už nezáleží na tom, jak se to ušije…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.5.12 15:20

Jo, taky to šiju tak. Jedna nohavice, druhá, vložit do sebe, středový šev, zip, pas.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.5.12 19:35
Díky!

Nabídka v obchodech mě nutí přemýšlet o tom, že opráším šicí stroj… Takový návodný článek se bude moc hodit. Děkuji.

Lachenauerin
544 příspěvků 6.5.12 21:22
Hej hola,

možná jsem „paní opatrná“ a rozhodně nejsem žádný odborník … ale přece jen mi tu jedna záležitost chybí, totiž stehování. Možná tím spíš, pokud to má být článek pro začátečníky.
Ale fakt nechci prudit, třeba se to už považuje za zbytečné; pravda ovšem je, že za ta léta, co nás babička, prvorepubliková to švadlena, všechny obšívala, vlastně bylo nejdřív vždy všechno nastehované, pak se to vyzkoušelo, rozpáralo a teprve potom se jelo „naostro“. A pamatuju si to až nechutně přesně, protože mě to věčné - a několikafázové - zkoušení šíleně, ale šíleně šlo na nervy. Br. A stejně to coby puberťačku učila i mě. Inu, tak mě to tak napadlo, no…

Příspěvek upraven 06.05.12 v 21:23

Henri1
30 příspěvků 7.5.12 07:52

u několikrát vyzkoušeného střihu bych se nebála jen špendlit, pokud se nezměnila figura, ale u třeba u nových pouzdrových šatů, které mají sedět přesně na ramenou a přes prsa a v pase a všude bych taky stehovala, než pak maskovala vlny a faldy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.5.12 23:07
Jak na věc

Ahoj Ádo,
jsem tvůj velký pekelný fanda. Těším se na nové příspěvky.
Mám drobnou poznámku k šití kalhot. Ve škole jsme se učili sešívat nejprve krokové švy a sedový až nakonec (před všitím zipu sešít pouze část předního sedového švu, všít zip, krokové švy boční, vnitřní a pak celý sedový šev). Dokonce jsme sedový šev prošívali dvakrát, protože je to nejvíce namáhané místo na kalhotech a často se tam objeví díra. Z vlastní zkušenosti vím, že pak je snazší spravit díru v sedovém švu, pokud je sešíván až nakonec.
Díky za módní inspiraci!

Acrobaleno
1023 příspěvků 9.5.12 13:39
Eh?

Iba mne to pripadá horšie ako operácia mozgu? Antitalent ako ja, bude navždy odkázaný na konfekciu. Ale rada by som to skúsila.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.12 13:17
Konečně

Za TENTO článek Adě tleskám a děkuji. Kdysi v pravěku jsem si rukou neumělou jedny nositelné kalhoty ušila, teď si na to troufnu jen takto. Díky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.5.12 15:00

Ve snu by mě nenapadlo vynechávat kus středového švu a sešívat až nakonec. Sešívám to vždycky v jednom sledu od zadního středu přes krokové švy, a když je to dobře sešpendlený, případně sestehovaný (když šiju proužkovaný, tak stehuju, aby mi seděl vzor úplně pünktlich), tak to nikam neujede…

Bezva článek, pěkně nafoceno a vysvětleno.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.5.12 15:21
Zip na boku

Kdo si častěji šijete kalhoty, kam si všíváte zip? Rozlišujete to podle typu kalhot? Proč se vlastně u dámských kalhot dělá vepředu, když se tam pak dělá boule?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.5.12 17:03

Všívám vepředu, boule se mi tam nedělá. To se mi párkrát podařila spíš na boku - mám dojem, že všít zip do zaoblené linie na boku je prostě víc ošajstlich, než udělat hladký příklopec vepředu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.6.12 12:21
jak ušít kalhoty

Ado, děkuji za popis a za Váš postoj k módě, včera jsem se dívala na televizi Ta naše povaha česká, chytla jsem se za hlavu a vracím se k šití, protože jsem si uvědomila, jak za posledních 20 letech se přibližuje k východu a ne k západní Evropě a sama si nedovedu vysvětliot, proč jsme tak upadli, protože i za bolševiků jsme doma šili, pletli a osobně si nedovedu představit, proč dnes chodíme v hadrách od Vietnamců a ze seconhandů.

mavyri
1 příspěvek 18.5.13 22:29
Díky! Díky! Díky!

Dnes jsem se pustila do šití kalhot a díky Vašemu úžasnému návodu to šlo rychle, hladce a se skvělým výsledkem! :)

ela.f.
7 příspěvků 13.9.13 09:18

A co ten cik cak???overlock má snad dneska už každá švadlena…

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Kalhoty pro různé postavy

Autor: Ada

Po sukních je tu i slibovaný obrázkový článek, ve kterém probereme... Celý článek

Jak vznikaly šaty do Opery

Autor: Ada

Psaní o sobě a o tom, co dělám, se na Módním pekle vyhýbám, neboť o... Celý článek