Jak ušít (dámské) kalhoty

02.05.12 | autor Ada

nahled.jpg

Abyste nebyli zklamaní, tak rovnou upozorňuji, že v tomhle článku není střih, jen postup šití kalhot. Článek o střihu bude později. Pro začátek ostatně stejně doporučuji koupit si Burdu nebo samotný střih a šít podle něj. Pro začátečníky jsou nejlepší maximálně jednoduché kalhoty tohoto typu. Podobné byly také např. v Burdě 4/2012, pro větší velikosti v čísle 3/2010. Jsou bez kapes, zakončené do podsádky (pásek ale taky není těžké ušít); jako materiál doporučuji něco mírně pružného (strečové plátno, gabardén).

Spotřeba látky se odvíjí od velikosti kalhot, jejich provedení a šíře materiálu; na kalhoty se širokými nohavicemi budete možná potřebovat víc než jednu délku. Na obyčejné rovné nebo užší kalhoty pro postavu konfekční výšky (168 cm) budete potřebovat cca 1,30 m látky široké 145 cm; pro větší velikost (42-44) se už možná díly nevejdou vedle sebe a bude nutné je posunout, takže se spotřeba zvýší na 1,50 m. Pro hodně silnou postavu (48 a výš) už to můžou být skoro dvě délky, tj. 2 metry látky nebo víc.

Pokud chcete nakoupit přesně, vezměte si prostě střih s sebou do obchodu. Prodavačka vám určitě ráda látku roztáhne na stříhací pult, abyste si mohli střih zkušebně rozložit.

Látku přeložte podélně na půl lícem dovnitř a položte na ni střihové díly. Klademe vždycky po látce (tj. rovnoběžně s osnovou). Komerční střihy na sobě mají vyznačený směr látky čárou, která pak musí být rovnoběžně s okrajem látky. U kalhot se můžeme řídit podle nohavice, její střed (puk) by měl být vždy rovnoběžně s látkou, aby se nohavice nekroutily.

Střih překreslete na látku krejčovskou křídou nebo sublimační fixou. Přeneste si na látku všechny značky (záševky, linii kolene). Pak můžete střih odložit a narýsovat si švové přídavky - obvykle 1,5 cm na švy a podsádku, 3 cm na záložku nohavice. Kolenní značku, která je u kalhot velmi důležitá, si v přídavku na šev lehce nastřihněte.

Jednotlivé vystřižené díly - v tomto případě dva přední díly kalhot, dva zadní + díly podsádky - si položte někam, kde vám nebudou překážet, a postupně na nich pracujte. Udržujte si kolem šicího stroje pořádek, není nic horšího než čurbes, v němž vzteky zpocená švadlena hledá tu pravítko, tu křídu, a mezitím občas sbírá rozsypané špendlíky.

První jsou na řadě záševky. To platí nejen pro kalhoty, ale v podstatě pro všechny kusy oděvu; odšití záševků bývá první úkon. Šijeme od kraje ke špičce, kde ideálně nezapošíváme, ale nitě jen svážeme uzlíkem. Hotové záševky sežehlíme k sedovému švu (k prostředku budoucích kalhot).

Protože vzorové kalhoty mají poklopec (často se u jednoduchých kalhot dělá zip na boku), následuje vsazení zipu do přední části. Přední díly položte lícem na sebe a v místě sedového švu sešpendlete a sešijte od místa, kde bude končit zip, skoro po špičku sedového švu (ne až do konce - později se dozvíte proč).

Přinechanou podsádku na zipový rozparek - to je ten široký pruh, co na dílu vidíte (přinechané znamená, že se to střihne vcelku rovnou s dílem; když nepřinecháme, musíme později přišít) - zahneme podle okraje švového přídavku a sežehlíme. Protože dámy zapínají pravou přes levou, postupujeme vždy tak, jak je v tomto návodu, ne obráceně.

K zahnuté podsádce přijde přišít zip tak, jak vidíte na fotce: část zipu, kterou vidíte na obrázku vlevo, se těsně vedle zoubků našije na podsádku.

Kdybychom to otočili, z líce to bude vypadat takhle: levá strana bude ta spodní, schovaná pod poklopcem. Nedošívejte zip až úplně nahoru, tam budeme ještě čarovat s podsádkou.

Poznámka k zipům: příliš dlouhý zip se dá zkrátit tak, že posuneme jezdec dolů a kleštičkami vylámeme přebytečné zuby. To jde u kovových a plastových zipů se samostatnými zuby. U spirálových zipů nic vylámat nejde, tam se konce musí zašít pod pásek nebo zahnout pod podsádku; není-li zip delší o příliš velký kus, dá se taky posunout dolů. Můžete ustřihnout i spodek, ale nezapomeňte místo ustřižené kovové brzdičky udělat novou (několik stehů silnější nití), aby se vám zip nerozjel.

Na druhé straně podsádku také zahněte a zažehlete, ale v linii švu, ne podle okraje švového přídavku.

Z líce už je vidět skoro hotové zapínání. Pravá strana překrývá levou a zip je pěkně schovaný.

Zbývá prošít. Linii prošívání si vyznačte sublimační fixou, nebo si zip nastehujte, ať je šití pěkně rovné.

Mimochodem, ty kalhoty nejsou vojensky ani myslivecky zelené, jen je to focené za nevhodných světelných podmínek. Skutečná barva je zhruba takováhle:

Ale to jen pro pořádek, abychom předešli nějakým nedorozuměním.

Zadní díly sešijte k sobě v sedovém švu, ve špičce (v rozkroku) opět nesešívejte úplně do konce. Celou zadní část přiložte lícem k líci na přední a půjdeme sešívat nohavice.

Nastřižené kolenní značky přiložte přesně na sebe a odtud začněte šít: nejprve nahoru, potom dolů, a to ve všech vnějších i vnitřních nohavicových švech. Tento postup vám zajistí, že se nohavice opravdu nikde nezkroutí.

Kdo je línej, může šít odshora dolů, většinou to taky projde; ale někdy třeba ne a po vyprání se budete divit. Především pružné látky bývají trochu zrádné. Nikdy, NIKDY nešijte vnitřní nohavicové švy na jeden zátah (tj. začnu dole na pravé, jedu nahoru, projedu rozkrok a pokračuju dolů po levé zase na konec). Takhle se to šije v čínských fabrikách a výsledkem jsou boční švy nastěhované někam doprostřed nohy.

Všechny švy řádně rozžehlete; na kalhotách je vždycky pomalu víc žehlení než šití. Nerozžehlené švy vám zbachratí celý výrobek. Jako poslední prošijte zbývající kus sedového švu, to znamená ty konce, které jsme předtím nedošívali. Je to takový malý fígl, který zaručí, že sedový šev bude pěkně rovný a v rozkroku nebude dovnitř nic čouhat. Přečuhující přídavky z vnitřních krokových švů (vnitřních švů nohavic) sestřihnete.

Poznámka k začišťování: pokud nemáte overlock, začišťujte entlem. Nevypadá to sice tak uhlazeně a profesionálně jako konfekce, zvlášť na zaoblených švech, ale třepení to zabrání. Nitky, které se stihly vytřepit ještě před začištěním, po zaentlování sestřihněte.

Další je na řadě podsádka. Je to pruh látky, sešitý ze čtyř dílů, jež tvarem kopírují horní okraj kalhot. Její šířka je pár centimetrů. Podsádku podlepte nažehlovací výztuhou, aby byla pevná.

Podsádku pak přišpendlete lícem na líc na horní okraj kalhot tak, aby švy na podsádce ležely na švech na kalhotách (mělo by to všude vycházet!).

Podsádku potom přišijte na kalhoty. Začínáme vzadu uprostřed. Po přišití obraťte podsádku do rubu a hezky sežehlete, aby byl okraj rovný a podsádka nikde nekoukala.

Na konci (u zipu) podsádku nedošívejte až do konce, zip totiž musíme někam schovat. Protože ho nemůžeme schovat pod pásek, zahneme ho přes horní okraj podsádky zipu, kterou zahrneme dovnitř.

Díky tomu nikde nic nekouká, z rubu jsou vidět buď zahnuté nebo začištěné okraje. Kousek tkanice zipu, který zahýbáme dovnitř, by měl být bez zoubků, protože ty nikdy dokonale neohnete. Kraj podsádky dokončete v ruce.

Podsádku pak z rubu - také v ruce - přichyťte na švy a záševky tak, aby na líci nebylo vidět žádné šití; nebo se nerozpakujte a horní okraj proštepujte (tj. prošijte na stroji tak, že šití bude vidět - jestli nosíte vršky přes kalhoty a ne do nich, je to vcelku jedno).

Zbývá založit nohavice. Kalhoty si oblékněte, vezměte si boty a nohavice dole založte - nebo si je nechte od někoho založit - směrem do rubu tak, aby délka byla akorát. Zašpendlete, několikrát zkontrolujte, zažehlete a opět přišijte buď nenápadně z rubu, nebo proštepujte na stroji. Máte-li na stroji volné rameno, tohle je ta správná chvíle pro jeho použití.

V článku jsem se nezmiňovala o průběžném zkoušení, ale nebudete-li kalhoty šít podle ověřeného střihu jako já, po sešití všech švů si je vyzkoušejte. Začišťování, podsádkování a zakládání nohavic by mělo probíhat na již perfektně sednoucích kalhotách.

Aby se vám neodchlipoval poklopec, všijte si do něj malý háček nebo patentku.

Pro jistotu ještě upozorňuji, že tento postup nepředkládám jako jediný správný; nerada bych, aby se někdo v komentářích zlobil, že neodpovídá učebnicím pro obor dámská krejčová, případně burďácké škole šití.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Učíme se... Jak šít šaty a sukně: recenze knihy

Autor: Ada

Není to tak dlouho, co jsem recenzovala Lásku na první steh, a už... Celý článek

Oděvní střihy: recenze

Autor: Ada

Kniha Oděvní střihy - jak je použít, upravit a navrhnout anglické... Celý článek