Obroučky, které padnou: Jaké brýle sednou vašemu obličeji?

06.06.16 | autor Andrea

www.coastal.com

Výběr brýlí je snad těžší než nákup padnoucích kalhot v konfekci. S tímto přehledem ale budete v optice vědět, po čem sáhnout.

Brýle nejsou doplněk


„Brýle nejsou módní doplněk, ale součást identity a analýza osobnosti.“ To tvrdí optik Filip Žilka a já souhlasím.

Proto nejde vzít první brýle v obchodě a čekat, že si na ně zvykneme. Na brýle se zvyknout nedá. Musíte je prostě milovat od samotného začátku, nebo je nekupovat vůbec.

Ostatně je to podobné, jako když s nejistotou koupíte kus oblečení, který vám následně roky leží ve skříni. Jednou za čas zkusíte, zda by se to přeci jen nedalo nosit.

Ne, nedalo.

Odpíchnout se dá od tvaru obličeje


Kulatý obličej

www.coastal.comwww.coastal.com

Na kulatém tvaru obličeje nejlépe sedí výrazné hranaté obroučky. S těmi se roztrhl pytel v roce 2014. Tehdy je na fashion weeku v New Yorku představil Max Azria a zkombinoval je s uvolněným a splývavým oblečením.

Hrany rozbijí oválnost a zostří měkké rysy. Pohlídejte si, aby spodní obroučky přesně navazovaly na lícní kost. V případě, že hledáte něco méně nápadného, dobře poslouží i jemnější hranaté brýle např. wayfarer. Pozor si dejte na zaoblené obroučky, které by obličej ještě více zakulatily.


Zdroj: www.coastal.com, www.seeeyewear.com, www.dolcegabbana.com/eyewearZdroj: www.coastal.com, www.seeeyewear.com, www.dolcegabbana.com/eyewear


Čtvercový obličej

www.coastal.comwww.coastal.com

Čtvercový tvar obličeje se vyznačuje ostrými liniemi. Tomu dominují hranaté čelisti, lícní kosti a široké čelo. V tomto případě vybírejte obroučky opačného tvaru. Výrazné linie změkčí jemné obroučky s mírným zaoblením. S trochou odvahy dobře sedí i kulaté brýle zvané lenonky.

Padnoucí brýle by měly být spíše užší a nepřesahovat šířku obličeje. Pohlídejte si i velkost očnice, aby byl spodní obrouček posazen o něco výš, než je lícní kost.


Zdroj: www.coastal.com, www.ray-ban.comZdroj: www.coastal.com, www.ray-ban.com

Trojúhelníkový obličej

www.coastal.comwww.coastal.com

Pokud máte tento typ obličeje, zaměřte se na obroučky, které upozorní na horní část obličeje a odvedou pozornost od spodní části. S tím vám pomůžou brýle s detaily především v horní části obrouček tzv. browline.

Trojúhelníkovému typu skvěle sedne i šlágr z padesátých a šedesátých let minulého století – kočičí brýle. Sem tam je od té doby nosili milovníci retra a v roce 2011 se z nich opět stala součást módního světa.

Šířka brýlí u trojúhelníkového obličeje by měla být trochu širší než čelist, vytvoří tak optickou rovnováhu.


Zdroj: www.coastal.comZdroj: www.coastal.com
Oválný obličej

www.coastal.comwww.coastal.com

Oválný tvar obličeje je nejuniverzálnější, což ne každý vnímá jako výhodu. Sice máte na výběr spoustu brýlí než u jiných tvarů obličeje, o to déle ale trvá najít ty pravé.

V podstatě nejde doporučit nic lepšího než techniku pokus-omyl a vyvarovat se zbytečně velkým obroučkám. Skvěle sedí typ wayfarer, ale i hranatější obroučky.


Zdroj: www.coastal.comZdroj: www.coastal.com
Detaily vybírejte podle citu


U výběru brýlí se uvádí i mnoho pouček, co se týká výběru barev a zdobení, které se podle odborníků odvíjí od barvy očí a typu pleti.

Podle mě můžete bez ohledu na poučky sáhnout s citem po vašich oblíbených barvách. Samozřejmě záleží, zda hledáte výrazné brýle podtrhující váš styl, nebo nenápadné obroučky, které splynou s vaším obličejem.

Jaké brýle nosíte vy?

Autor

Andrea

Andrea miluje módu, fotografování, zdravý životní styl a sport. Ráda hledá inspiraci a zaměřuje se na propojení vkusu a funkčnosti všedního i sportovního oblečení.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.16 15:20

To je placena reklama nejake firmy coastal, od ktere je drtiva vetsina obrazku?

JMaravelo
549 příspěvků 6.6.16 15:37

„Brýle nejsou módní doplněk, ale součást identity a analýza osobnosti."-asi tak jako kterýkoliv jiný módní doplněk… zbytek jak z Cosmopolitanu.

aelirenn
35 příspěvků 6.6.16 15:38

„Musíte je prostě milovat od samotného začátku, nebo je nekupovat vůbec.“
Tahle věta mě vytočila už v začátku. Jasně, pokud chce člověk sluneční brýle, nemusí nijak spěchat. Pokud má ovšem pět dioptrií, je někdy dost těžké čekat na „ty pravé.“ Například pokud se ty staré rozbijou nebo zlomí, což se mi stává s železnou pravidelností.

Dál už je to jen obvyklá směs obecných rad. V principu na nich není nic špatného, ale taky ničím neohromují a neinspirují, taková OnaDnes. Ocenila bych fotky konkrétních žen v různých typech brýlí i s komentářem, proč dobrý x špatný, nějaké ukázky netypických a zajímavých brýlí a tak dále. Tohle je prostě na nic.

Rajči
35 příspěvků 6.6.16 23:17

Jo, to mě taky rozpálilo doběla. „Jednou za čas vyzkoušíte, jestli by se to opravdu nosit nedalo.“ Ne, fakt nezkouším brýle jednou za čas, mám je na denní nošení.

Jirkátor
1570 příspěvků 7.6.16 07:00

Nechci se moc míchat do zde již tradiční dehonestace dalšího článku, ale Vámi zmíněná věta se týkala špatně koupeného oblečení a nikoliv brýlí.

Rajči
35 příspěvků 8.6.16 21:05

Autorka přímo přirovnává špatně koupené brýle ke špatně koupenému kusu oblečení.

Proto nejde vzít první brýle v obchodě a čekat, že si na ně zvykneme. Na brýle se zvyknout nedá. Musíte je prostě milovat od samotného začátku, nebo je nekupovat vůbec.

Ostatně je to podobné, jako když s nejistotou koupíte kus oblečení, který vám následně roky leží ve skříni. Jednou za čas zkusíte, zda by se to přeci jen nedalo nosit.

Ne, nedalo.

Proto jsem udělala totéž. A ano, nevíme, kolik dioptrií má autorka, zda má brýle na denní nošení a tak dále, ale z velmi povrchního článku jsem - jako většina (aspoň podle komentářů) a také velmi povrchně - usoudila, že si je nasadí tak dvakrát denně.

Má obhajoba je u konce, vím, že každý můžeme vnímat text jinak a tak dále, pro mě autorka postavila brýle na roveň ne často nošenému kusu oblečení, proto pro mě z textu vyplynulo, že brýle také často nenosí. :) A jakožto člověk, který nosí brýle od deseti let, jsem taky velice alergická na lidi, kteří nosí brýle jen na parádu, protože je to zrovna khůl, trendy a kdovícoještě.

Helenuše
365 příspěvků 6.6.16 15:42

Nosím zásadně jen poloobruby, protože u celoobrub (několikerých) se mi neustále povolovaly šroubky, při mytí mi sklo zůstávalo v ruce. Co jsem koupila první polobruby, po jiných už ani nesáhnu.
Z těch obrub, co jsou tu na obrázcích se mi nelíbí ani jedny. Trendy-netrendy, tohle bych nenosila.

elouzie
1059 příspěvků 6.6.16 20:59

@Helenuše špatnej optik, to vypadávání čoček není obrubou, ale tím, že to někdo neumí vyrobit.

Jirkátor
1570 příspěvků 7.6.16 07:03

Ne vždy je na vině výrobce. Pokud se povolují šroubky v obrubách, může za to někdy i nevhodné držení obroučků při čištění skel - brýle je nutné vždy držet za tu střední část (mezi skly).

elouzie
1059 příspěvků 7.6.16 09:02

Řekněme, že kvalitní optik by neměl taky prodávat technicky špatně zpracované obruby, které tohle dělají chronicky. Stát se to může, ale tady se mluvilo o velmi častém vypadávání. Ať je to špatně vybroušený nebo špatná obruba, je to chyba optika. Nebo je paní Hulk, jiný vysvětlení nevidím. (Oukej ještě jedno bych měla, ale zahrnuje to tepelný roztažení té obruby, takže stavy jako fenuju si vlasy a u toho čistím brýle, ale to je dost přitažený za vlasy)

Jirkátor
1570 příspěvků 7.6.16 12:48

V mém komentáři jsem použil mimo jiných také slova „někdy“ a „ne vždy“.
Také se mi neustále povoloval šroubek, až se mne kamarád optik po opakované opravě zeptal, jak si čistím brýle. Nyní několik let je při čištění držím za střed a už je (s těmi samými brýlemi) klid. A Helenuše doslova uvádí, že se jí „neustále povolovaly šroubky“.

Kajuli
585 příspěvků 6.6.16 15:43

Asi jsem vybíravá, ale většina obrouček mi přijde ošklivá a na jedno brdo. Proč tygří vzory?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.16 15:50

„nejuniverzálnější“!
Grrrrrrrr!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.16 15:52

A jeden tvar tam vypadl - diamant, který mám já.-)

AidaLaviar
33 příspěvků 6.6.16 16:06

Také marně hledám - a přitom diamantový tvar obličeje není až tak vzácný.

aelirenn
35 příspěvků 6.6.16 16:00

Až po chvíli mě trklo, co dalšího je na článku divné. Všechny brýle s masivními obroučkami, všechny z plastu. Kde je kov, dřevo, kde jsou různé typy subtilních brýlí?
Věřím, že pokud někdo nosí brýle jen do kina, může mít klidně divokou extravaganci, pokud ale člověk nosí každý den stále ty samé, všechno se hrozně rychle okouká, navíc masivní brýle se musí umět nosit a ladit ke zbytku outfitu. Což je další věc, vždycky si můžu dovolit vlastnit pouze jedny (opomíjím staré záložní, schovávané pro případ rozbití těch aktuálně používaných) a tím pádem musím vybírat takové, které padnou vlastně ke všemu.

Bongani
180 příspěvků 6.6.16 16:16

Prosím pěkně: vyvarovat se ČEHO, vyhnout se ČEMU. To je to vážně tak těžké?

Jinak své brýle nijak nemiluju, prostě je potřebuju, ale že bych byla nějak nadšená, že si je musím vybírat a kupovat, to bohužel nejsem. Dokázala bych utrácet za jiné „módní doplňky“.

Luckychemist
6 příspěvků 6.6.16 16:24

Dvoje by mi nestačily. Za mě (6 dioptrií): pěkné a starší záložní, jedny na sport (naakumulované starší) a jedny sluneční.

aelirenn
35 příspěvků 6.6.16 16:29

@Luckychemist Na sport nosím kontaktní čočky, ale chápu, že ty nemůže mít každý. Sluneční mi nejsou příjemné a nenosila jsem je nikdy, jeden čas jsem měla zatmívací, ale taky mi nevyhovovaly. A samozřejmě, pracující člověk si může dovolit mít dvoje/troje a střídat je, já jsem jako student ráda, že si můžu jednou za čas dopřát nové.

Luckychemist
6 příspěvků 6.6.16 21:29

Já taky studuju, pravda už na doktorátu. Brýle mám ty nejnovější 1 rok (pořízené jako dárek k narozeninám), ty další 6 a cca 9 let, ještě ze střední, obroučky na tmavé jsem náhodou zdědila, takže byly za cenu skel. V těch starších jsem samozřejmě musela měnit skla, přibyly dioptrie. Předpokládám, že s touhle sestavou vydržím dalších minimálně 5 let, možná i s nějakým letováním, takže o módě si můžu nechat zdát (ne že by mi to vadilo). Jak tu někdo poznamenal, hlavně když člověk vidí!

Robena
1257 příspěvků 6.6.16 16:11

Takove rady jsem uz cetla snad stokrat.

Luckychemist
6 příspěvků 6.6.16 16:17

Výše navržené obroučky jsou podle mě pro většinu žen a dívek skoro jistotou zošklivení. Nechápu proč v době, kdy výrobci dokážou stvořit skoro cokoliv, by někdo chtěl nosit na hlav velké tlusté obroučky, navíc ještě hnědé nebo tygrované, design asi tak ve stylu 70. let. Ještě jsem neviděla, že by tygrované na někom vypadaly dobře, a tmavé jen na výrazných brunetách… Nemluvě o tom, že toto opravdu není reprezentativní vzorek obrub dostupných v českých optikách, alespoň v těch kvalitních… Když už jste u těch tipů, tak byste nám, paní či slečno Andreo, měla hlavně poradit, že si máme vybírat brýle, aby nás doplňovaly, ne zakrývaly. Je rozdíl, jestli člověk nosí brýle, nebo jestli brýle nosí člověka, víte? A málokdo má peníze na x obrub, takže volba je snadná kombinovatelnost, ne oblíbená barva, víte?
Taky bych čekala tipy ohledně třeba odolnosti obrub, že existují i vrtané obruby, různé materiály, brýle na skutečných lidech, ne jen snímky obrub.
Prosím proto snažně: pište jen o tom, o čem opravdu něco víte, tohle je produkt člověka, který buď brýle nenosí, nebo má jedny na parádu a na řízení, případně na počítač. Anebo si téma aspoň poctivě nastudujte. Informační hodnota vašeho článku je totiž pro kohokoliv, kdo by radu opravdu potřeboval, téměř nulová.

Příspěvek upraven 06.06.16 v 16:21

JMaravelo
549 příspěvků 7.6.16 08:27

@Luckychemist tak furt to musíte brát tak, že tohle je server o módě a tak se tu od čtenářů očekává už i jistá míra odbornosti v tématu. Právě třeba ony „tygrovane“ (želvovinové - tartoise) patří mezi největší a nejvíc chic klasiku v brýlích. Samozřejmě na to můžete mít svůj názor, ale značky jako třeba Persol a většina lidí co se v módě alespoň trochu vyzná vám tohle bude rozporovat :-)

Já kupříkladu jsem rád za návrat klasických obrouček, protože než se tak stalo, za brýle se člověk musel stydět (a bylo proč! - tenké hranaté brýle z 90tých let byl naprostý hnus!). Dnes je to součást běžné módy a to včetně výrazných obrouček a více výrazných typů jako jsou kluaté, cateyes nebo clubbers/clubman.

Poznámku s kvalitními optikami jsem vůbec nepochopil :-/ Jako že české optiky - ani ty kvalitní, neprodávají značkové obroučky nebo že značkové obroučky nejsou kvalitní? :-/ Taky by mi opravdu zajímal příklad brýlí, které jsou podle vás vpořádku, jestliže zmiňujete „vrtané obruby“. Protože ty zase dle mého názoru patří mezi největší eklhaft v brýlích co si člověk na sebe může koupit. Prakticky vždy ho zestaří a z mladý holky kolem 20ti udělaj nejméně 40ti letou profesorku češtiny.
http://files.francouzske-bryle9.webnode.cz/…_Ducat_8.png

EDIT: A jako bonus mi nepřestane fascinovat to, že se zde najdou lidé, co si na MÓDNÍMpekle budou stěžovat u brýlí na existenci módních trendů a že ovlivňují vzhled čehokoliv :D Ale to je už taková klasika. O kabátech se taky říkalo jak jsou usedlé a sluší jen někomu, za to pěkná praktická bunda z Hannahu… ;-)

EDIT2: Samozřejmě bych měl zmínit, že ne každý si může dovolit nosit brýle takové jako ostatní kvůli síle dioptrii, ne každý může nosit extravagantnější brýle, protože nemá na to kupovat si 4 druhy brýlí, to je jasné. Ale nadávat kvůli tomu na módu a vymezovat se proti „trendům“, které dnes už jsou zaběhnutou klasikou, ještě k tomu na módním serveru, je mimo asi jako napsat na stejný server článek o tom jaké brýle se hodí k jakému tvaru obličeje.

Příspěvek upraven 07.06.16 v 08:51

Lezu
29 příspěvků 7.6.16 13:39

Na módu v obl. brýlí jsem taky nadávala, v době, kdy se nosily ty úzké. Potřebuju poměrně velké obroučky a nebyly k sehnání:-( Teď seženu, ale těsně:-)

limetkova
10 příspěvků 8.6.16 00:09

Plastove obrucky nerobia z okuliarov iba zdravotnicku pomocku ale clovek sa na nich dokaze vyblaznit:) a naozaj mozu byt ako vyrazny modny doplnok…ja bez vyraznych okuliarov napriklad neviem existovat a dakujem ze sme uz v casoch, kedy v optike nie su iba modely pre sive mysky…proste okuliare ku mne patria - nenosim prstene, nahrdelniky nausnice - takze aj otazka v diskusii preberanej ceny je otazna…
myslim si ale, ze clovek v prvom rade potrebuje dobreho optika, ktoremu doveruje a potom mozno skusi aj divocinu…urcite mu nepomoze takyto clanok k tomu, aby skusil odvaznejsie modely:) keby tu boli obrazky dam/sleciem, ktore uplne prekukli s vymenou okuliari - vtedy by to bol ten clanok, ktoremu by som dala velky like:)

Luckychemist
6 příspěvků 11.6.16 22:23

No vidíte, já zase Módní peklo považovala především za web snažící se pomoci české veřejnosti, aby vypadala více k světu. To by se mělo týkat i brýlí… Proti módním trendům nic nemám, ale málokdo je opravdu vynese a šance, že potkáte někoho, kdo si nejen vyladí oblečení, boty, kabelku tak, aby to bylo módní i šik, ale trefí na to i brýle, je dle mých zkušeností z pražských ulic skoro nulová. Takže pro většinu populace je to o tom cítit i vypadat hezky, slušivě, i když možná trochu nudně. To, že žíhané brýle jsou klasika, je možná pravda, ale mně zase připadá přestárlá a profesorkoidní ta slečna v nich, zatímco té ve vrtaných na vašem příkladu bych vytkla spíše tvar rámečků/pacek za uči, než to, že je obruba vrtaná. I mladá holka může chtít či potřebovat vypadat seriozně a ne jako hladovějící umělkyně (ne, ty žíhané brýle nekřičí svou značkovou cenu). Co se optik týče, tam jde hlavně o to, že slušná optika dbá na to, aby měla širší výběr typů a designů obrouček, právě proto, aby dokázala uspokojit různorodou klientelu, ale tento fakt naprosto není reflektován článkem, i proto, že plastové brýle opravdu nejsou to úplně jediné, co letí, takže článek vlastně i zkresluje realitu podle hesla „buď plast, nebo buď out“. Já samozřejmě beru, že někdo se chce na brýlích i vybláznit, ale je to menšina a peklo se - myslím většinou - snažilo poradit nejen menšině, ale i té většině, která má zájem, a ta si asi nenasadí na nos výrazné brýle s plastovými obroučky, třeba taky proto, že jim nebudou sedět na nose… Takže proto dle mně mimo mísu.

Příspěvek upraven 11.06.16 v 22:25

valery
1587 příspěvků 14.6.16 02:59

To je zase ptákovina, proč se ze všeho dělá taková věda? dnes v každým větším městě, v každý ulici je aspoň jedna optika, v ní přetlak brýlových obrouček, v každý optice zrcadlo, nasadíte obroučky a vídíte se v celý kráse- na co odborník, specialista - snad máte vlastní oči, ne?
ta dáma v optice co vám podává obroučky, které se vám líbí, není o nic větší odborník, než v kterémkoliv obchodě s hadříky nebo botami- ona vám chce něco prodat a je na vás jestli do toho jdete.
Brýle si kupuju celý život, řekla bych tudíž, že už vím co chci, co potřebuju, co mi sluší- a přesto se mi stane, že se seknu, že obroučky co se mi libily v krámě pak s dioptrickými skly vypadají jinak a jsem zklamaná…

modravlocka
33 příspěvků 6.6.16 16:30

Jako optik musím říct, že to opravdu tak jednoduché není, že tyto obecné poučky v praxi téměř vůbec neplatí. Nezáleží jen na tvaru obličeje, ale i na jeho proporcích, tvaru obočí, nosu, lícních kostech…a hlavně dioptrické vadě. I kdyby brýle člověku slušely sebevíc, tlusté půllitry to dokážou spolehlivě „zabít“.

Okavango
117 příspěvků 6.6.16 16:34

Docela by mě zajímalo, zda-li je autorka článku nositelkou brýlí a zda-li si nějaké byla někdy v optice vybírat… Z článku mám pocit, že tyto rady nutně potřebuju, protože jinak bych se ocitla bezradná mezi tisíci obroučkami a topila se v rozpacích, které vybrat… Přece v každé optice je odborně vyškolený personál, který v případě potřeby poradí tvar, styl, barvy a doporučí nejvhodnější plasty nebo skla k celodennímu nošení, pro práci nebo pro sportovní aktivity. Aspoň takové zkušenosti mám při výběru brýlí já, a to už několik desítek let…
Nebylo by lepší se zaměřit spíš na rady jaké náušnice, líčení, ozdoby do vlasů pro lidi s brýlemi?

Camarilla
85 příspěvků 6.6.16 21:20

Stejné, jako bez nich. Brýle nosím celý život a nikdy jsem neměla pocit, že mě omezují co se výběru doplňků týče.

MP Vladenka
1307 příspěvků 6.6.16 21:38

V doplňcích - jak u čeho. Pokud máte masivní výrazné brýle, tak výrazné visací náušnice nebudou ve většině případů vypadat dobře. Líčení je potřeba přizpůsobit - zejména na očích (dle dioptrické vady, jsou skla co oko zvětšují, moje třeba zmenšují). Takže za mě ne, není to totéž co bez nich.

bolebruch
13 příspěvků 6.6.16 16:51

Brýle nosím a doporučuji první optiku na Smíchově…Netradiční brýle, super přístup a stojí pár korun:)

nutellada
28 příspěvků 6.6.16 17:01

@Okavango Na ten vyškolený personál bych nespoléhala. Mám zkušenost, že spousta optiků má příšerný vkus. I když jim sdělím konkrétní představu, snaží se mě přesvědčit k brýlím s různě divokými nožičkami, v divoké kombinaci barev, či ve tvaru, který nebyl moderní snad nikdy. A většinou se stačí podívat na samotného optika, často mají právě velké černé plastové brýle, které skoro nikomu nesluší. Protože se to teď prý nosí. A protože optiky teď skoro nic jiného než velké brýle s povětšinou plastovými obrubami nenabízejí. A to mluvím o optikách v Praze, které jsem prošla nedávno snad všechny.

Luckychemist
6 příspěvků 6.6.16 21:36

Tak to jste asi nebyla na Lužinách. Pravda nejsou z nejlevnějších, ale skvělý servis a výběr kovových obrub, i celkem decentních, plus jsou schopni dát stranou, než se člověk rozmyslí. Jediné, co mi přijde momentálně blbé, je, že i u nich převažují větší obroučky, což je bohužel tím trendem.

nutellada
28 příspěvků 6.6.16 21:51

Díky za tip, plánuji teď znovu obejít optiky a bude-li to velká bída, zvážím i výlet na Lužiny.

whitehorse
291 příspěvků 7.6.16 11:16

Jako oko v hlavě už pěkných pár let (no dobře, ne jen pár ale více než 7 let) opatruji svoje obroučky - z titanu tenký drátek (Rodenstock), prakticky materiálově nezničitelné a hlavně - na celodenní nošení úžasné, protože jsou lehké. Dneska už nedokážu dát na nos nic podobného jako je uvedeno v článku - dost mně to potom tlačí (jak je to těžké) a vypadám v tom příšerně. bohužel, dneska už nic podobného díky módním trendům nemůžu sehnat. Takže ani za mně článek pro ty, kteří brýle potřebují na každodenní nošení ne jako sluneční na pár dní v roce, nepřinesl. Že si člověk brýle musí zkusit, brýle musí sedět a musí se v nich cítit dobře už prakticky od začátku je snad jasné každému.

selia
14 příspěvků 7.6.16 20:19

Ně jednou hrozně moc dobře poradila paní v optice na spodku Ječné.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.16 17:08

Tento typ článku mi príde ako totálna zbytočnost'. Ak opomeniem fakt, že je to pravdepodobne len reklama, tak pochybujem, že by to niekomu pri vybere okuliarov pomohlo. Sama nemám vel'mi rada, ak mi niekto do vyberu čohokol'vek „kecá“, ale v tomto prípade sa vyplatí nechat' si poradit' od profesionála, ktory bezpečne vie, aky tvar vám bude sediet' a vy už si vyberiete povedzme len tú farbu. Mat' št'astnú ruku pri vol'be optiky je na nezaplatenie.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.16 17:09

Nějak jsem nepochopila rozdíl mezi čtvercovým a trojúhleníkovým obličejem. Doposud jsem se domnívala, že trojúhelníkový nemá širokou a hranatou spodní čelist. „Celokostěné“ brýle jsem měla snad jenom několikery první. Brzy jsem přišla na to, že mi nesluší ani nesedí. Kvůli úzkému a křivému nosu potřebuji užší a vyosené sedlo, což se dá lehce docílit přihnutím kovových „pacek“. Takové brýle jsou zde jenom jedny a ještě strašné, takže kdo nemá naprosto souměrný obličej, nemá prakticky šanci.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.16 18:11

@AidaLaviar u nás určitě ne, spousta lidí má výrazné lícní kosti…

Eyela
296 příspěvků 6.6.16 18:23

Myslím, že tenhle článek dokonale vystihuje stav v optikách.
Nosím brýle už hodně dlouho, mám vysoké dioptrie a teď jsme byly vybírat nové obroučky. Všude byly jen takovéto, tlusté, tvarově ne moc hezké, nemluvě o tom, že jen málokteré měly nastavitelné packy na nose (a taky nemluvě o tom, že jen málokteré tento typ brýlí doopravdy sluší).
Normální brýle, pěkný tvar, nijak nezdobená postranice a normální tloušťky obrouček jsem viděla tak troje…

nutellada
28 příspěvků 6.6.16 18:43

@Eyela Přesně tak. Mám 9 dioptrií a menší subtilnější obroučky v lichotícím tvaru jsem prostě nesehnala. Štve mě, že nabídka brýlí je zcela ovlivněna módními trendy, přestože je to primárně zdravotní pomůcka. A mnoho lidí má vyšší počet dioptrií, které ve velkých obrubách nevypadají dobře (ztenčení to nezachrání, nezabrání optickému zkreslení). Přitom v optikách mi bylo řečeno, že s požadavkem menších brýlí za nimi chodí mnoho lidí, ale že se bohužel momentálně nevyrábějí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.16 19:01

Mně přijdou všechny brýle velmi podobné, žádná rozmanitost.
K různým typům obličeje by to chtělo uvést více typů brýlí, ne jen jeden typ desetkrát.

barvinok
655 příspěvků 6.6.16 19:41

.

Příspěvek upraven 02.10.18 v 12:10

Sýr.HK
8 příspěvků 6.6.16 19:52

Nosím brýle už hodně let, jsem studentka, takže mám jen jedny. Můj problém je, že mám malou hlavu, resp. obličej a sehnat brýle, které mi nebudou velké je problém. Celkem nedávno jsem musela shánět nové a zjistila jsem, že se ve většině optik (alespoň u nás) prodávají především brýle takového retro tvaru, resp. velké brýle s masivními obroučkami, v podstatě to, co je v článku. Abych řekla pravdu, ani se mi ty velké většinou nelíbí, z článku bych si tvarem vybrala jen ty od D&G, od této značky jsem měla brýle jasně červené, ovšem kovové a troufnu si říct, že mi i celkem slušely, jsem bledá, přírodní blond a černá je na mě moc tmavá…a vůbec plno univerzálních barev mi na brýlích nesluší, takže barvu vybírám podle toho, jak v tom vypadám. Ovšem můj tvar je jasný - chci hranaté a úzké, ne brýle, které mi budou sahat do půlky obličeje. Nové jsem sháněla asi půl roku než jsem na ně narazila, barva asi trošku unverzálnější než jasně červená, ovšem tvar ten můj, který jsem chtěla, je to ale velká práce, protože je to vážně na jedno brdo - retro, plast, tlusté obroučky, a to jen proto, že je to teď v módě.

Valounek
46 příspěvků 23.9.16 23:02

Vy mě děsíte! Mám ten samý problém. Před pár lety jsem si pořídila bezrámečkové brýle (nebo jak se to jmenuje) a mám schované to úplně původní sklíčko, aby mi udělali příště úplně stejná. Většina brýlí je mi prostě hrozně velká, přímo mi trčí z obličeje do stran. Ty velké, co jsou v článku by mi možná i vyhovovaly, ale nesluší mi. Většinou si v celém obchodě vyzkouším, co jde a sedí mi maximálně dvoje. Naštěstí se bez brýlí běžně obejdu. Šetřím si je do divadla, do kina a do auta.

Veroniq
332 příspěvků 6.6.16 20:06

Nemám tvarově nijak výjimečný obličej, přesto mi sluší pořádně jenom půlobroučky. Ha, kde je máte? Když si přijdete pro své první brýle, nenosíte čočky a jste krátkozrací, zamilovává se do jakýchkoli obrouček dost těžko, protože se třeba v zrcadle vidíte rozmazaně. A i tak to bude ze začátku totální nezvyk. Brýle nejsou čelenka do vlasů, abyste si řekli: ty musím mít! A příležitostně je vzali k šatům…
Jinak ta módní vlna „nerd“ brýlí mě nejdřív dost vytáčela, obzvlášť na typech, které se pod nimi ztrácí i s nosem jako knoflíčkem. Ale… asi už jsem si zvykla.

A666
419 příspěvků 6.6.16 22:20

Moji známou v jedné optice v brýlích vyfotili na tablet a paks e na sebe mohla podívat s momentálně používanými brýlemi, aby viděla :) Přišlo mi to jako super servis, sama mám problém s tím, ž e bez brýlís e úplně jasně nevidím a tohle by mi hodně pomohlo, bohužel jsem se s tím nikde nesetkala…

nonemy
415 příspěvků 7.6.16 07:14

Bez vyfocení už brýle nekupuji. Vždy si všechny, které se mi líbí, nafotím na sobě a podle fotek vybírám. V zrcadle člověk sám sebe nevidí úplně reálně, objektivně. Obejdu x obchodů, vyzkouším a nafotím spoustu brýlí a selektuji. K těm, které mi sluší na fotce, se vrátím a znovu pečlivě zkouším a vybírám.
Jasně, že je to je těžší, než vybrat padnoucí kalhoty :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.6.16 07:16

V mé optice mi nabízeli pro výběr obrub i jednorázové kontaktní čočky, pokud umím čočky používat.

E.Slu
21 příspěvků 22.6.16 19:52

Já mám skvělou zkušenost s nedávným nákupem brýlí. Vybírala jsem je v optice v pátek kvečeru, zvolna se blížila zavíračka. Personál se mi snažil poradit, nakonec jsme společnými silami dospěli ke dvojím obroučkám a já se nemohla rozhodnout. A aniž bych si to troufla navrhnout, pán mi nabídnul, ať si oboje půjčím na víkend domů a pořádně vyzkouším a ukážu se rodině. V pondělí jsem se vrátila s (myslím, že dobrým) rozhodnutím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.16 20:22

Inak ja sa musím módy väčších rámov zastat', prídu mi praktickejšie. Samozrejme neobhajujem žiadne extrémy a la hrubé čierne rámy na blondíne. Ked' som vyberala prvé okuliare, tak som chcela širšie rámy, akurát vtedy zrovna bola móda úzkych a s bohate zdobenymi bočnicami. Na druhú stranu chápem, že niekto má zas dnes problém si vybrat', mala by ponuka byt' vyváženejšia, aj vzhl'adom k tomu, že pre väčšinu l'udí sú okuliare značnou investíciou a nekupujú sa na jednu sezónu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.16 20:31

To je zase článek jak noha. Ale chápu, můžu si za to sama, že jsem porušila svoje předsevzetí sem už nelézt. Budiž mi omluvou, že jsem nechala uchlácholit posledními Adinými opusy, to bylo dost zákeřné :)
Teď už ovšem vím, jaké selekční kritérium zvolit, takže za mě cajk.

MP Vladenka
1307 příspěvků 6.6.16 21:32

Nejsou brýle jako brýle. V případě mých 6 dioptrií a cylindrem rozhodně nevybírám obruby jen podle vzhledu, ale taky aby něco vydržely a zároveň tak, aby po zasazení mých rozptylek po ztenčení nepůsobily brýle z profilu jak obruba s popelníkem.
Pokud se jedná o sluneční brýle, tam je to asi jedno, vybírat klidně dle citu (ale s kvalitní uv ochranou, polarizací…), u dioptrických je faktorů a možností mnohem víc. Vrtané obruby nejsou pro každého (přitom jsou oblíbené, tady o nich není ani zmínka), půlobruby, kovové, titanflexy, celoplasty (já už nekupuji, po třech letech dennodenního nošení vypadají děsně a materiál se unaví, dvakrát se mi i zlomily), efektní věci jako dřevěné obruby? Pokud je tenhle článek jenom jako miniúvod, pak ok a budu se těšit na další díly.

Mayim
401 příspěvků 6.6.16 22:00

Tak zrovna se všemi obroučkami z článku bych vypadala (hodně nevýrazný typ) „brýle“ a pak dlouho nic.
Svoje zatím poslední brýle jsem kupovala před dvěma (třemi?) lety - hladké obroučky, hranaté, hnědoměděný odstín. Předchozí o čtyři roky dřív, dost podobné. Pokaždé jsem měla štěstí na personál v optice, i když mi několikrát rozmluvili obroučky, které jsem fakt chtěla - ani po ztenčení z 7 a půl dioptrií (na posledních, u předchozích brýlí z 6) by to ve vybraných obroučkách buď nešlo nebo by to blbě vypadalo. PS: jedna akce Focus, druhá Grand Optical, takže kam člověk přišel, všude stejný nebo aspoň hodně podobný sortiment.
Takže asi nejradši vzpomínám na optika u nás na malém městě, který měl ode všeho trochu, výběr fakt velký a při cenách za obroučky by si člověk mohl bez větších problémů dovolit dvoje. Jen ta skla…
Jo, sním o úplně hladkých, tenkých stříbrných obroučkách…

Motyka
329 příspěvků 6.6.16 23:35

Omylem se mi povedlo vytvořit stříbrné brýle. Vyprala jsem si kovové a lezl jim lak. Jinak byly v pohodě.

EvelynS
3 příspěvky 6.6.16 23:16

Nevím, jestli můžu říct, že své brýle miluju, spíše je beru jako nutnost. V současné době nosím plastové, černé, celoobrubové brýle- takže takové, jaké nosí v současnosti více než 50% lidí, a to z důvodu, že mi očař doporučil větší skla, abych nepřehlídávala přes horní okraj skel. Do té doby jsem nosila úzké, nenápadné brýle a bylo celkem fajn, ačkoliv ani u nich nejde říct, že by to byla láska na první pohled/vyzkoušení. Jako studentka vybírám raději z těch levnějších obrub, protože pouze skla (mám 0,5 na jednom oku a na druhém 0,75- unikátnost mých brýlí zajišťují cylindry) mě vyjdou minimálně tak na 2000-3000, a tak si těžko můžu dovolit obruby za stejnou částku. Rady k typům obličejů mi přijdou dobré, ale trochu mi chybí nějaké konkrétní případy (přeci jen každý má tvar obličeje trochu jiný), ale co se týče brýlí na obrázcích- ty mi spíše připomínají nějaké sluneční brýle, než dioptrické.

Rajči
35 příspěvků 6.6.16 23:22

Andrejko, i když jsem se do svých brýlí na denní nošení nezamilovala na první pohled (těch pět dioptrií mít budu), našla jsem vám tam chybu! Obroučka je rodu ženského.
A ano, brýle skutečně nejsou módní doplněk. Brýle jsou zdravotní pomůcka.

Alizon
1235 příspěvků 7.6.16 00:04

Tak srovnavat to s oblecenim, ktere jednou za cas vytahnu z zkusim je hloupost. Obleceni totiz vetsinou kazdy vlastni mnohem vic nez bryli, moda se pomerne rychle meni a i kdyz nam dany kousek tak uplne nelichoti - neni to takova katastrofa jako kdyz nam nelichoti bryle, ktere mame primo na obliceji.
Takze bych se vykaslala na nejake poucky ohledne tvaru obliceje - jak uz tady psali jini roli hraje vic veci - napr tvar oboci, rozestup oci, celkove proporce obliceje. Na nakup bryli vzit partnera nebo dobrou kamaradku a zkouset a zkouset, klidne se i vyfotit, doma se rozmyslet, pote se vrati atd.

Anka F.
215 příspěvků 7.6.16 00:26

Článek jako od žákyně 7. třídy základní školy, Andrea promine.

To, že tvar obličeje ovlivňuje výběr brýlí jsme už ASI někdy slyšely, podobně jako radu zkoušejte, co vám bude slušet. Kuriózní je i varování před tím, aby si svéprávný člověk v optice koupil první brýle, které vyzkouší…

Pro Andreu si dovolím poskytnout odpověď na její poslední otázku - jaké brýle nosíte - nosím brýle s titanovými obroučkami a s cylindrickými skly, které korigují moji střední krátkozrakost.

S titanovými obroučkami jsem spokojená, jsou lehké, pružné, brýle dobře sedí tam, kde mají být a jsou v zásadě nenápadné. Bohužel je to relativně drahá legrace, vzhledem k mému příjmu. Nepříjemné je i to, že po 40-ce člověk začíná se správným počtem dioptrií na dálku špatně ostřit na blízko, takže bych potřebovala další brýle, jenže ty peníze, co to stojí :-(

Líčení pro různé druhy očních vad má na svém blogu Lisa Eldridge http://www.lisaeldridge.com/…for-glasses/#…

Příspěvek upraven 07.06.16 v 00:27


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.6.16 07:29

Brýle mám tenké kovové půlobroučky s tenčenými plasty s devítivrstvým antireflexem a speciálně vyrobené tak, aby v krajích obrouček nedeformovaly obraz. Plastové čočky byly drahé jako potvora, ale jsou výborné.
Mně obroučky pomohla vybrat moje optička - podívala se na tvar obličeje, vzdálenost očí od sebe, tvar obočí a vytáhla několik různých typů obrouček na vyzkoušení. A když jsme vybraly základní typ, tak vytáhla několik dalších podobných na výběr. Nakonec jsem vybrala ty, které optička vytáhla hned jako první, a jsem moc spokojená.

VandaRybna
3713 příspěvků 7.6.16 08:09

Brýle jsou hezká věc, ovšem od chvíle, kdy mi očařka povolila kontaktní čočky, tak už jsou opravdu jen doplněk před spaním.

Celkově jsou mi lidé, kteří chtějí za každou cenu vyjádřit svoji osobnost pomocí svým brýlových obrub a pak mají na nose nějaký hi-tec nesmysl, ze kterého si mám demonstrativně sednou na pr.del, protivní. Stejně jako ženská na rudých hnusojehlách.

Příspěvek upraven 07.06.16 v 08:13

Alterations
753 příspěvků 7.6.16 08:42

Tento článek a mnohé podobné v různých časopisech mi připadají úplně zbytečné. Nosím brýle dlouhá léta a vydala jsem za ně obrovské částky peněz. Nakonec jsem se vždycky musela řídit módou a tím co bylo v nabídce. Hlavně mi šlo o to, abych se dobře cítila. Nikdy jsem nechtěla nic výstředního, ale i tak se musím smát jak se vývoj tvarů brýlí měnil a jak jsme ho všichni následovali. Tvar obličeje - dodnes si o svém nejsem zcela jistá. Zrovna teď si myslím, že plastové obroučky jsou lepší. Míň tlačí. Materiály se snad zlepšují, ale ceny jsou trestuhodné.

AutumnVirus
310 příspěvků 7.6.16 10:17

Ach jo. Článek pro šťastlivce s „půlkou na pravém a čtvrtkou na levém“. A to ještě s výhradami. Jinak se pochopitelně vybírá podle úplně jiných kritérií, jak většina obrýlených ví. A pro většinu lidí s „kvalitními“ vadami jsou brýle nutné zlo. Raději bych utratila těch cca 14 tis. za cokoliv jiného (u mě tvoří brýlové čočky asi 70% výsledné částky, takže si nijak nevyskakuju, potom ještě musím sehnat příčetné obroučky, do kterých se skla dají nacpat). Díky bohu za to, že se konečně začaly prodávat kontaktní čočky pro vysoké hodnoty astigmatismu (ty mají taky své mouchy, ale konečně si připadám na svůj věk, ne permanentně o 20 let starší).

jiturka
60 příspěvků 7.6.16 09:59

S lehkým děsem vzpomínám, jak jsem si vybírala brýlové obruby, když se na mě ještě nedělaly kontaktní čočky. Prostě jsem houby viděla, jak v tom vypadám, takže nakonec to bylo na rodiči, který je se mnou kupoval a na optičce. Brýle jsem nosila úplně od prtěte a moc ráda jsem se jich zbavila. No a dneska jsou v módě! Že to nemohlo být dřív. Poslední co jsem si vybírala už sama, byly subtilní, s lehce kočičím tvarem. Nikomu jinému neslušely :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.6.16 10:23

@JMaravelo Já myslím, že u tohoto článku hlavně bije do očí rozpor mezi první citovanou větou (že brýle nejsou módní doplněk…) a dalším obsahem, který je zcela poplatný aktuální módě. Kdo nosí brýle celý život, tak na první pohled vidí, že se jedná prakticky jen o jednu skupinu obrub, která je momentálně módou preferována. Ale nutno uznat, že přes všechny nevýhody je návrat (konečně!) k větším očnicím a oblejším (přirozenějším) tvarům chvályhodný, a doufám, že se odrazí i v konstrukčně jiných typech brýlí. Předlouhá éra příliš úzkých skel v hranatých obrubách, které jsou výhodné jenom jako brýle na čtení novin při střídavém koukání na černou kroniku (vulgo zprávy) v TV, mi šla už notně na nervy.

Luela
125 příspěvků 7.6.16 10:35

No nevím. vyobrazené brýle se mi moc nelíbí, jsou na jedno brdo a docela tvrdé.
Nosím brýle od deseti a vždycky to bylo peklo. Naši mi koupili nejlacinější brýle a bylo (vyrosteš z nich, rozbiješ je…).pro nadcházející pubertu mindrák jako hrom. Navíc při počtu dioptrií se špatně zkoušely, když jsem vlastně neviděla jak v nich vypadám. Koukat na sebe do zrcátka z pár centimetrů nebylo to pravé zkoušení. Skoro dvacet let nosím čočky a brýle používám jen na ráno/večer, občas na celý den… podle nálady.
I nyní je ale problém koupit si brýle rychle. ono v obchodech je milion obrouček, poloobrouček apod, ale těch věcí co se musí zohlednit:
cena, a to i skel, ty v mém případě dělají cca 70 % cenu brýlí. Materiál - půjdou mé popelníky zasadit do těch drobných rámečků? i když mám ztenčená skla, oči se zmenší, obličej se je najednou opticky menší od místa, kde na obličeji začínají brýle. Křivý nos - brýle nedrží správně na obličeji. Móda - půjdou tyto brýle k většině mého oblečení a stylu (ne každý si může dovolit 6 párů po několika tisících). prostě je to peklo. Ale když se povede, tak je to skvělý a člověk z nich má fakt radost :-)

pincik
11 příspěvků 7.6.16 10:51
Proč jen plastové?

Existuje tolik jemných kovových obrub nebo napůl vázaných a tady jsou jen plasty, které mají do ženské jemnosti sakra daleko. Vždyť i retra se dají pořídit v tenkém kovu. Tuhle vracející se módu teochu nechápu.

Betty J.
2031 příspěvků 7.6.16 10:57

Dovolím si se spoustou spoludiskutujících nesouhlasit, článek považuji za velmi přínosný - mohl by sloužit třeba jako příklad špatného užívání přivlastňovacích zájmen, důkaz nepříčetnosti redakce nebo doklad existence sdělení se zápornou informační hodnotou.

whitehorse
291 příspěvků 7.6.16 12:18

Možná zdejším diskutujícím pomůže tento článek http://www.rodenstock.cz/…e-hodi-.html i s fotografiemi jak vypadají skuteční lidé v jakých brýlích.

Pirek
7064 příspěvků 7.6.16 12:28

Mně se tedy navrhované obroučky moc líbí, dokonce mne napadlo, že bych se z čoček zase navrátila k brýlím.

Anwen
705 příspěvků 7.6.16 12:51

Asi jsem slepá, ale všechny vyobrazené brýle mi příjdou hodně kulaté. Což je pro můj kulatý obličej fakt skvělé. Poslední brýle jsem vybírala tak dlouho, že mi prošel recept, a kdyby mi v té době nějaká Andrea začala chrlit v optice tyhle příma rady, tak ji pošlu někam.
Když si koupíte oblečení, které se vám už doma nelíbí, můžete ho vrátit nebo v klidu hodit na dno skříně. Tohle s brýlema uděláte těžko.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.6.16 12:52

@whitehorse Tak jsem se podívala a výsledek je ten, že takhle tedy rozhodně ne. Dívka s obdélníkovým obličejem a obdélníkovými brýlemi pod klenutým obočím je přímo odstrašujícím příkladem. Nabízené brýle k různým typům obličejů jsou buď stejné nebo…stejné. Nebo snad dělám něco blbě?

JMaravelo
549 příspěvků 7.6.16 13:13

@benyka Přesně to jsem si řekl taky :DDD Všechno jsem na tý stránce poklikal, jestli nedělam něco blbě než mi došlo že fakt ne :D

whitehorse
291 příspěvků 7.6.16 13:27

@JMaravelo bohužel, taky sem si všimla až dodatečně, že je tam pro každý typ obličeje jen jedna fotka :( ale třeba ta možnost vyzkoušení s pomocí web kamery (http://www.rodenstock.cz/…on-line.html)už by nemusela být „k zahození“. ale rady tam jsou (aspon dle mého) lepší než v celém článku zde.

JMaravelo
549 příspěvků 7.6.16 13:15

@benyka Ale tady je nějaký tester :D Zkouška brejlí

A docela mi to baví :DDD
http://i.imgur.com/LDkv8eL.png

Příspěvek upraven 07.06.16 v 13:20

Lezu
29 příspěvků 7.6.16 13:43

Doporučuji Optiku Letnou. Je tam fajn pán i zbytek personálu. Umějí poradit. Je akorát dražší.

Atlacoya
2790 příspěvků 7.6.16 15:14

Filip Žilka, manžel Jany Plodkové? Od toho bych si asi radit nenechala. Vždycky mi přijde, že Jana Plodková je za těmi brýlemi dokonale schovaná.

http://1gr.cz/…DSC_0541.jpg

Příspěvek upraven 08.06.16 v 11:37


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.6.16 22:13

Ty jeji bryle chci! myslim, ze by mi s moji barvou vlasu a celkym obocim slusely vic:)

Atlacoya
2790 příspěvků 8.6.16 10:41

Ale podívala jsem se na jeho stránky a má tam opravdu pěkné kousky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.6.16 17:45

Tak jsem si koupila aspoň za pár korun „kostěné“ brejle proti slunci s kočičími očnicemi. Ty mi vždycky slušely nejvíc. U nedioptrických brýlí s tmavými skly o symetrii naštěstí nejde. Vzor, jak jinak, leopardí. :-)

Ascari
315 příspěvků 7.6.16 19:12

Tento článek přichází v době, kdy ženy úmyslně nosí „ugly“ brýle s čirými skly vyloženě jako doplněk. Znám jednu krásnou blondýnku, která schválně nosí velké brýle s tlustými obroučkami, za které se moje generace (1976) spolužačkám smála a vymýšlela přezdívky. Evidentně tyhle obroučky nosí schválně i slečny, které mají půlky dioptrie a v pohodě by mohly mít tenčené plastové vrtané, ze kterých jsou vidět jen nožičky (nebo ručičky?) a ta spojka na kořeni nosu. Podle mě obecně ty „ugly“ brýle vypadají dobře na jedné ze sta. Co to má být? Nějaký štít proti chlapům a světu? Nebo signál typu „jestli tě zajímá víc tělo než mozek, nejsem pro tebe“? Ještě bych chápal obroučky v barvách ladících k oblečení, ale pochybuji, že si někdo koupí dioptrické, tuplem bifokální, brýle za tisíce v několika provedeních…

JMaravelo
549 příspěvků 7.6.16 23:06

@Ascari Bohužel doba před rokem 89 tady měla dost vliv na některé generace a jejich vnímání vkusných věcí, což už se dnes napravuje jen velmi těžko. Tady jakejkoliv nadstandard byl považován za provokaci a něco buřičského. Brýle s tlustými obroučkami ve stylu hippie se sem dostávaly až pozdě a jak zmiňujete, staly se cílem posměchu (nemluvě o tom, že u spoustu lidí je nahrazovali prostě brýle po babi). Ne proto, jak vypadaly, ale proto jak vypadala celá tahle země. Chyběly tu jakékoliv vzory, oproti západu, kde byly skuteční hippie, skutečný punk…

Vzhledem k tomu, že tady chyběla móda (ne tak docela, Burda super :D ) a vliv ikon jako twiggy se sem dostával až zprostředkovaně skrz hvězdy jako Yvonne Přenosilová (což je trochu rozdíl, žejo :D ), vkus se tady křivil podle toho co se prodávalo, kam se mohlo, co řikala starší generace nebo co se sem omylem dostalu ze západu
http://www.fanrto.com/…e0f7cefe.jpg
ale vůbec to nebyl vkus který by vznikal svobodně. Byl to bizzarní vyfiltrovanej paskvil. To se taky masivně pak odrazilo v 90tých letech, které v čechách byly superpeklo a táhlo se to s náma až prakticky doteď. Vošoupaný manžestráky forever. „Kup si prestiže, jsou to nejlepší boty“

Dejte s tim pokoj.

Příspěvek upraven 07.06.16 v 23:08

may.frayn
1047 příspěvků 7.6.16 20:39

Bryle nenosim, nechala jsem si oci operovat a mam pokoj. Posledni, co jsem mela, byly uzke a hranatejsi, s jemnymi kovovymi obrubami. Mam kulatej ksicht a myslim, ze mi slusely. Clanek ma zajimavy tema, ale zpracovani nic moc, chtelo by to trochu vic do hloubky, ale to uz napsali jini.

QueenOfSheba
118 příspěvků 8.6.16 22:40

A co sluneční brýle? :)

Ašarat.k
339 příspěvků 7.6.16 21:03

Mám problém… Nemám obličej ani kulatý, ani hranatý, ani oválný či jaký.
Já mám prostě ksicht.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.6.16 21:17

@Ašarat.k Jaký problém? V optice mají prostě brejle. :-)

kočka Míťa
231 příspěvků 8.6.16 07:36

Opět článek, který jsem ani nedočetla…sice byly krásně definovány tvary obličeje, ale pak se na ty různé tvary napatlaly brýle tzv. na jedno kopyto…s manželem jim říkáme " debilky" - tlusté, sytě barevné celoobruby…je jich všude plno, každý je musí mít, aniž by je potřeboval…a kde jsou poloobruby, či zcela bez obrouček…žádnou pestrost nevidím

QueenOfSheba
118 příspěvků 8.6.16 22:39

Achjo, články tohohle typu fakt nemám ráda. Jsou jako překopírované z Novinek nebo z nějakého časopisu pro důchodkyně, kde se dozvíte, že největším letošním trendem bude červená barva, džíny s trikem, ale možná i - pozor, vodvaz! - proužky a puntíky. Rovněž vám poradí, jaký jste barevný typ, a jaké barvy byste nikdy, NIKDY! neměli obléknout, jinak se nadosmrti ztrapníte.
Celkem mě baví představovat si ženy, které to berou vážně - prohlížejí si jednotlivé typy obličejů a dumají, který z nich je ten jejich, berou do ruky pravítko a pečlivě přeměřují vzdálenost lícních oblouků od kořene nosu, zahazují před týdnem koupené brýle, protože zjistily, že jsou úplně špatné…
Děkuji všem módním ikonám, že se těmito instrukcemi neřídí, protože by tak plno dnes již legendárních kousků bylo zavrženo již v zárodku.

Morrighan
1335 příspěvků 9.6.16 11:54

Hm, tak zase nic. Mám diamantový tvar obličeje a navíc jsou mi všechny brýle velké. Asi půjdu nakupovat do dětských brýlí s jednorožci a koťátky xD

Afiag
272 příspěvků 10.6.16 18:42

Nestačilo by místo toho článku dát jen odkaz na coastal.com a sekci „Find my style“?

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Ještě nějaké plesové tipy...

Autor: Ada

...před sezonou jich není nikdy dost. Úplně první tip bude vypadat... Celý článek

Zženštilost v módě: Když jdou chlapi na nákupy

Autor: Matouš

Mohou nosit páni tvorstva zvířecí vzory? Proč ne, hlavně když se... Celý článek