Zuzana se začíná lepšit. Já mám nejradši Filofax, kam dokupuju náhradní náplň, ale líbí se mi i recyklované diáře SKOBA design.
Jak vybrat diář
16.12.15 | autor Zuzana
Koupit diář sobě nebo někomu jako dárek přeci není nic těžkého. Když si vybírám diář sama, vím přesně, který si zvolit. Každý rok ale dostanu k Vánocům minimálně jeden další a zatím se mi nestalo, že by mi vyhovoval a nezůstal někde ležet ladem. Máte to také tak?

Ano, vím, téměř všichni máme již „chytré“ telefony, které mají tolik funkcí, že by vlastně ani neměl být důvod si něco takového koupit. Pokud jste tomuto trendu ale, stejně jako já, ještě nepodlehli (a to asi většina lidí, jelikož výrobci diářů nezkrachovali), zaměřte se při koupi na pár důležitých parametrů, abyste vybrali ten nejvhodnější.
1. Velikost
Asi jeden z nejdůležitějších parametrů. Pokud diář stráví většinu roku v dámské kabelce, kupujte menší formáty. Naopak má-li být spíše po ruce na pracovním stole, zvolte větší velikost, kam lze zapsat více informací, kontaktů a poznámek. Velký a prostorný diář se pak hodí pro většinu mužů a navíc, oni se s ním mají sílu tahat.
Nabídku více velikostí mají spíše známější výrobci, jejichž produkty naleznete téměř v každém papírnictví či knihkupectví. Těmi nejpopulárnějšími jsou diáře značky Moleskine, které sázejí na jednoduché provedení a jednobarevnost, ale vždy přijdou i s limitovanou edicí např. Malý princ, Star Wars, Alenka v říši divů apod., kdy uvnitř diáře naleznete tematické samolepky. Dalším bestsellerem mezi diáři jsou Paperblanks, které jsou daleko barvitější a zaujmou na první pohled. Pokud tedy sháníte jeden větší diář do práce a jeden menší do kabelky, najdete u nich obě velikosti ve stejném motivu.

1. Moleskine – limitované edice Malý
Princ, textilní desky;
2. Paperblanks – kolekce Lyon Florals
2. Materiál
Nejčastěji lze narazit na diáře s deskami z pevného papíru, plastu, potažené kůží či textilií. Pro milovníky ekologie se nabízejí diáře z recyklovaného papíru, které jsou lehké, zajímavé a bývají ručně vyráběné. Nebo sáhněte po diáři z recyklovaných vinylových desek.

1. Papelote – české originální
papírnictví;
2.Tarakan – edice Body parts;
3. Deafmessanger – diář doplněný o výstřižky ze starých časopisů,
novin a fotek;
4.Lovemusic – Jim Morisson
Kožené a textilní diáře bývají ve větších rozměrech, jsou odolnější ale také většinou těžší. Pokud ale hledáte něco reprezentativnějšího, co vám bude doplňkem, určitě se po takových poohlédněte. Navíc většinou výrobci těchto diářů myslí i na další doplňky, takže si k diáři můžete zakoupit kabelku či peněženku ve stejném stylu.

1. Filofax Charleston – diář z bizoní
kůže;
2. Parfois – diář na zip á la psaníčko
3. Vazba
Nejčastěji se setkáme s pevnými či kroužkovými vazbami. Diáře s kroužkovou vazbou mívají většinou tu výhodu, že se dá obměnit jejich náplň, takže pokud zainvestujete do dražšího diáře, může vám vydržet několik let, nebo naopak můžete vlastnit několik přebalů a měnit je dle nálady či oblečení. Navíc tam lépe vložíte další obsah a v mnoha případech obal nabízí i přihrádky na vizitky. Nevýhodou může být ale opět jejich velikost a váha.

1. Filofax - zdroj: filofaxusa.com;
2. Filofax
4. Účel
Standardně diáře obsahují kalendář, prostor pro poznámky a pro telefonní kontakty, což není nic nového. Pokud ho ale kupujete studentovi, zjistěte, zda je v diáři možnost zapsání rozvrhu (nejlépe minimálně dvakrát – základní a střední školy mívají rozvrh jiný na liché a sudé týdny, vysoké školy zase na semestry). Zaměřte se také na rozložení dnů a týdnů. Vytíženější jedinci ocení více prostoru a rozdělení dne dle hodin a ti kreativnější či věční zapisovatelé myšlenek, větší prostor na poznámky.
Dobrým pomocníkem jsou takzvané organizační diáře. Potřebujete-li si zapisovat k danému týdnu co musíte zaplatit, nakoupit nebo komu zavolat, pak jsou určené právě pro vás. Novým, zajímavým projektem je DOLLER, který má sloužit nejen jako klasický diář, ale i jako motivační nástroj, díky němuž dojdete ke svým stanoveným cílům. Celý popis projektu si můžete přečíst zde.

1. B&B Designové organizéry –
speciální pole: koupit, zařídit, uklidit, zaplatit, zavolat;
2. a 3. Doller – diář pro organizaci a seberozvoj;
4. Mamadiář – stránky pro plánování rodinných výdajů, výletů
a akcí.
Diářů už je na trhu nepřeberné množství od těch luxusnějších a precizně vyrobených až po hand-made, které s sebou nesou určitý příběh. Přeji vám proto šťastnou ruku při výběru toho nejlepšího.
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky