Můj kontroverzní šatník, který zeje prázdnotou

26.09.18 | autor Kamila

Nikdy si nekupuju oblečení, za což jsem z různých stran schytala vlnu negativních komentářů. Jak vypadá můj šatník?

Panika z mého šatníku? Občas ji mají ostatní lidéPanika z mého šatníku? Občas ji mají ostatní lidé

Vážně jsem tak mimo, když mi nepřijde super trávit víkendy v nákupních centrech? Přitom to nikomu neberu. Mě to dřív také bavilo. Ale teď už radši chodím za kulturou nebo peču muffiny… a někdo zase rád nakupuje. Proč ne. Možná to lidem dává smysl. A mé kecy o tom, že šatník si můžeme budovat vědomě a investovat do kvality, asi spoustu lidí pobuřují, ale pokud jste to ještě neslyšeli, tak mám pro vás dnes výčet výhod, které jsem ve svém životě se smysluplným šatníkem zaznamenala.

Kouzlo úspěchu v minimalismu


Jak to aktuálně vypadá v mé šatní skříni? Pořádku a prostoru nejlépe dosahuji minimálním počtem kusů. Velmi tomu pomáhá výběr správných barev. Zelená, žlutá, červená a oranžová mají do mého šatníku vstup přísně zakázán, kromě výjimek potvrzujících pravidlo – nesluší mi. Obzvlášť červená mi nějak záhadně zbarví do ruda obličej… a to opravdu není hezké. Mám jedny tyrkysové šaty, které byly také krokem do tmy. Nějak mi nesedí k barvě očí a pleti. Asi jako zlaté plavky. Prostě to netvoří ani harmonii, ani kontrast. Je to prostě děs.

Oblečení mám vyskládané podle barev na ramínkách a v jedné poličce. Toť vše. Ve sklepě schovávám kufr, kterému přezdívám Fashion Banka a kde na svou příležitost čekají věci, které bych si možná ještě někdy mohla vzít na sebe, ale aktuálně se mi nehodí.

Oblečení, které nikdo nechce


Ačkoli nenakupuji opravdu téměř vůbec, nové věci se mi do šatníku pořád valí. Něčeho se zbavuje ségra, něco jsem si přinesla ze SWAP párty, něco mě inspirovalo na dně skříně mého přítele. A dostávám občas nějaké organické dárky od přátel, které mají ty organické fashion značky.

Teď se chystám ze skříně vyloučit všechno, co je vyrobené z polyesteru. To bude velká výzva, protože právě tohoto materiálu je většina. Ale cítím se v těch věcech jak zabalená do igelitu a dušená ve vlastním potu (polyester je jinými slovy opravdu igelit). Na tyto zážitky a nechutné pocity ulepeného těla si sebe moc vážím…

Šestero přikázání


Každý další rok se smysluplným šatníkem mi přináší nové poznatky, jak se můj životní styl odráží v oblečení a také naopak.

1. I méně někdy znamená více. V případě mého minimalistického stylu bych řekla nikoliv někdy, ale v každém případě! Méně oblečení se rovná více kvality.
2. Díky prvnímu pravidlu mám na sobě to nejlepší, co mám doma. Carpe Diem! Kdyby tohle byl poslední den vašeho života, nevyrazili byste také v těch nejlepších šatech, co si schováváte jen na zvláštní příležitosti?
3. Vždy mám nejen co na sebe, ale nějakou historku. Co kus, to nejedna vzpomínka, protože většinu věcí jsem si nějak pořídila, ale už také sama opravila nebo jsem je nechala spravovat. Navíc za těch let, co to spolu táhneme, máme spoustu zážitků.
4. Mám pořád docela velkou obrátku oblečení v šatníku. Až se tomu sama divím. Styl se rychlostí plazícího se ledovce mění. Pořídila jsem si třeba z frcu šaty, které nepřežily ani první praní. A nebyla to chyba materiálu… nebo tedy ne tak docela. Na cedulce bylo prát na třicet, ale naše pračka umí jen na dvacet nebo na čtyřicet, a tak mohu podat report, že viskóza se na čtyřicet sráží. A šaty nebyly jediný kus oděvu, který v posledních letech nepřežil mou láskyplnou péči.
5. Radost z výsledků vlastního úsilí je ještě sladší než z trička ve slevách! Díky Youtube se dnes můžeme naučit cokoliv, třeba přesadit kytku nebo něco víc relevantního k módě: vyměnit otlučené knoflíky, založit kalhoty, zašít díru.
6. Jsem pořád normální ženská, které se líbí nové a krásné oblečení. Jen jsem prostě vybíravá, no. Nehodím si na hrb kde co.

Přečtěte si rozhovor s Kamilou Boudovou »

…a rozpočet jásá!


Ačkoliv se to ve světě blikajících reklam a promyšlených prodejních strategií může zdát až kontraintuitivní, tak já si každý měsíc do řetězce pro nové oblečky prostě nechodím. A když si představíte dopad tohoto životního stylu na mé bankovní konto, řekla bych, že je to záviděníhodné nastavení mysli. Mnohem víc záviděníhodné než šatník narvaný hadříky. Nebo se pletu?

Autor

Kamila

Žije v Paříži a v módním průmyslu si zkusila mnohé – od návrhářky potisků textilu a asistentky nákupčí pro největší pařížský obchodní dům po novinářku na pařížském Fashion Weeku. Dnes hledá v módě smysl.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Semtex
42 příspěvků 26.9.18 20:53

A co je na tom kontroverzního?

Čekala jsem čtení ve stylu “v obchodech zásadně neplatim” nebo “tajně svlékám nebožtíky” apod.

Ale ze toho mate málo a moc nenakupujete… to bych řekla, ze dela kazdej druhej… a kontroverzní to fakt není.

Příspěvek upraven 26.09.18 v 20:54

Kryptozoo
362 příspěvků 26.9.18 22:18

@Semtex Svlékám nebožtíky :-D Já si marně představuju to pobouřené okolí. Za sebe -ani neumím popsat jak moc je mi jedno kde berou moji blízcí oblečení.Leda by za mnou někdo při každé příležitosti chodil a cpal mi, že jedině on to dělá správně..to by mě teda točilo hodně.
Ps:nemůžu si pomoct,ale ty udičky „nebo se pletu?Co vy na to?“ se mi vizualizujou jako žebrací klobouk. To asi ta nedávná debata o synestezii!

Mimoon
42 příspěvků 27.9.18 00:55
Dobrej češtin

Můj rozpočet stylistických nesmyslů jásá též. Autorko, vysvětlí mi někdo větu: Na tyto zážitky a nechutné pocity ulepeného těla si sebe moc vážím… ?
Já fakt nevím.

misionářka
291 příspěvků 27.9.18 08:16

Že Vás, dámy a pánové v redakci, baví uveřejňovat tyto bláboly. Bez diskusních vláken byste to tady mohli zavřít. Příkladná ukázka toho, že „když dva dělají totéž, není to totéž.“

zuzulique
318 příspěvků 27.9.18 08:57

Úprimne, mne už tie články o minimalizme a upratovaní lezú dosť na nervy. Nedávno som čítala príspevok kamarátky, ktorú citujem: „Práve v týchto dňoch tiež riešim čo nechať a čo vyhodiť. Len pozor s tým minimalizovaním, ktoré je dnes také in. Aby po nás neostal iba utretý prach na práznych policiach, ktoré sme si po " japonsky“ upratali. Ako píše autorka "…rovnako tak som ich ( rozumej svoje deti )však pripravila aj o hľadanie zabudnutých pokladov po skriniach, šuflíkoch, na povale, v pivnici. O čítanie vyblednutých listov. O listovanie v knihách nasiaknutých prachom, skadiaľ nečakane vypadne pohľadnica z kúpeľov či skupinová fotka zájazdu ROH, kde dedka okolo pliec drží ktosi vo vypĺznutom kostýme medveďa. " a odkazovaný článok je tu: https://www.zenyvmeste.sk/radikalny-virus Takže odtiaľ potiaľ…

Alterations
753 příspěvků 27.9.18 09:01

Já bych řekla, že je docela dobré postupovat jako tzv. módní domy. Mívávaly přehlídky dejme tomu pro jednotlivá roční období. Také já se teď rozhoduji, co budu tento podzim „předvádět“. Všechno ostatní uklidím nebo vyhodím. Než si cokoliv nového pořídím počkám, až co mi bude strašně chybět.

if5
582 příspěvků 27.9.18 09:37

WTF, opravdu se teď mladé dámy musí učit přišívat knoflíky podle Youtube?

Pomoc, ach pomoc, jsem definitivně z minulého století.

VeronikK
1330 příspěvků 28.9.18 10:00

Taky si teď připadám poněkud stará… Přesadit kytku, přišít knoflík… To snad umí i malé dítě! Můj syn si nedávno zašíval díru v rukavici. Bez youtube :-)

Atlacoya
2790 příspěvků 2.10.18 11:00

Přiznávám, že přesadit kytku neumím. Teda, přesunu ji z malého květináče do většího. Problém je s vysokou mortalitou tohoto úkonu.

VeronikK
1330 příspěvků 2.10.18 14:12

Myslíte, že by vám v tomto ohledu pomohl návod na youtube?

Judy24
1502 příspěvků 3.10.18 12:30

A proč by ne? Já už se podle youtube naučila ledacos.

VeronikK
1330 příspěvků 3.10.18 13:28

Jen jsem byla zvědavá :-) A jestli po shlédnutí návodu kytky už nechcípnou, proč ne…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.9.18 10:17

@zuzulique Naprosto přesně jste to pojmenovala a vystihla. Vyhazování a minimalizace je poslední dobou opravdu in. Občas je dobré nechat nějaký ten nesmysl s příběhem ve skříni, aby se nad tím vnučka po letech pobavila nebo to dokonce vzala na sebe. A kde by se potom braly všechny ty vintage kousky, když my nic neschováme? A minimum oblečení a jen to nejlepší, jak píše Kamila, to prostě nemůžu dodržet ani při nejlepší vůli. Můj okruh zájmů a aktivit je dost široký, takže vždycky se užijí starší věci do lesa se psem, na turistiku, na sport, na cestování … A že mi všechno nesluší a v minulosti jsem koupila třeba nevhodnou barvu, to vám garantuju :-) Ale nějak se z toho nehroutím.

Lála_druhá
471 příspěvků 27.9.18 10:25

Proč pro všechno na světě se živí psaním někdo, kdo vůbec neumí psát? Kdo neustále dělá stylistické a syntaktické chyby (občas přímo učebnicové) a má opravdu hrozný sloh (spíš nesloh)? Asi jako bych se já snažila uživit předváděním latinskoamerických tanců či tvorbou pískovcových soch. Vlastně ne, rozdíl tam je, v tom prvním případě autor opravdu dostal zaplaceno…

Jordaan
9705 příspěvků 27.9.18 11:11

Moc nechapu, jak je mozne mit v satniku kvalitni obleceni, ktere je ale zaroven vetsinou z polyesteru. Nejak si to (z meho pohledu) protireci, kvalitni obleceni (vyjma sportovnich nebo outdoor veci) z polyesteru nebyva.

sirena007
1281 příspěvků 27.9.18 11:32

@Jordaan To je asi paradox „smysluplného šatníku“: jsou tam samé věci „s historkou“, přitom velká „obrátka“ a styl se mění „rychlostí plazícího se ledovce“!

g.kala
437 příspěvků 27.9.18 11:56

A co takhle mít v šatníku věcí dost, ale málo nakupovat a málo vyhazovat? Prostě si vyberu univerzálnější kousky, které nevyjdou za sezónu z módy a sluší, a dobře se o ně starám. Nestalo se, že bych neměla na jakoukoli příležitost co na sebe, a při návštěvě obchodů zjišťuju, že už vlastně nic nepotřebuju. Lze vřele doporučit!

ajatar
696 příspěvků 27.9.18 14:03

Neuveriteľne otravne chvastavý článok o ničom. Uvažovanie a argumentácia hodné násťročnej slečny, ktorá si píše blogísek a cíti sa byť o krôčik uvedomelejšia než jej kamarátky.

julie74
3830 příspěvků 27.9.18 14:48

@Jordaan a taky mi vrtá hlavou jak je možné si potrpet na kvalitu a nenosit jen tak něco a pak nosit co vám kdo dá nebo to najdete na dně skříně partnera. Jak tady někdo hezký píše, zavání to pěknými dřisty…

VeronikK
1330 příspěvků 27.9.18 14:49

Vážně jste podle mě mimo v tom, že máte pocit, že většina lidí tráví víkendy v nákupních centrech…
V životě jsem víkend v nákupním centru netrávila. Ano, občas se v nějakém o víkendu vyskytnu - především když potřebuji nakoupit vánoční dárky. Chodíme s mužem a babička hlídá, to obvykle mimo víkend nezrealizujeme… Ale že bych tam pobývala delší než nutnou dobu…
Oblečení nakupuji, ale v podstatě skoro nevyhazuji. Nosím zpravidla do roztrhání, pak už jde na hadry. Spoustu věcí na sebe jsem dostala, většinou mi ale moc nevyhovují.

Příspěvek upraven 27.09.18 v 14:53

Paris1789
5862 příspěvků 27.9.18 15:47

Víkendy tam netrávím, ale asi jste si všimla, jak je tam narváno? Že jsou tam celé rodiny? Když zavedli na Zličíně u Metropole placené parkování nad 3 hodiny stání, ten kvikot, jak nelze za tři hodiny všechno v nákupáku stihnout, nešlo přeslechnout. Za mne teda víc jak 3 hodiny v obchodě je prostě zabitej den a víkend.

VeronikK
1330 příspěvků 27.9.18 16:31

Vím, že jsou lidi, kteří tam čas tráví (i když mi to nejde na rozum). Ale předpokládat, že čtenáře udiví, že tam někdo čas netráví…

mikrob
453 příspěvků 27.9.18 16:19

@sirena007 Ledovce teď tají dost rychle :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.9.18 00:08

Občas trávím pár hodin v nákupním centru (většinou v úterý nebo ve čtvrtek), abych zjistila jaký je v módě smysl. Zatím jsem zjistila jediný - prodat co nejvíc hader.

Veroniq
332 příspěvků 28.9.18 19:03

Kontroverzní možná přišel čtenářům přístup (nebo postoj) naznačený v minulém rozhovoru…
Moje aknózní kůže taky upřednostňuje přírodní materiály a polyesteru jako první a druhé vrstvě na tělo se vyhýbám. Chtěla bych ovšem upozornit na to, že polyester jinými slovy opravdu není igelit. Igelit je v původně měkčené PVC, ale my tak běžně označujeme i polyethylen a polypropylen, ze kterých se vyrábí „igelitové“ tašky a sáčky.
Jinak já jsem jako studentka ráda chodívala po obchodech a snažila se ukořistit něco pěkného ve výprodejích. Byly to spíš nárazové akce a dost možná jsem si je užívala o to víc, že pocházím z malého města, kde se většina oblečení nakupovala u Vietnamců a pro kožené boty už se muselo na výlet. I tak mě to nakupování vždycky zmohlo, tím spíš, že si věci dlouho prohlížím… V poslední době nakupuji hlavně z tepla domova, což má zase za následek, že mám většinu oblečení v určitých barvách (černá, šedá, khaki, vínová, modrá). Na dálku si prostě netroufnu objednat neozkoušenou barvu, nemluvě o tom, že většina veselých, barevných a vzorovaných kousků je z polyesteru.

Příspěvek upraven 28.09.18 v 19:04

Oveeec
3430 příspěvků 29.9.18 01:20

A mě to inspirovalo (ovšem ta stylistika, to je druhá věc). Skříň mi klasicky přetéká a stejně nemám co na sebe. Jen bych nešla tak daleko, abych měla pět a půl kousku, přece jenom má člověk hodně aktivit a taky si nechce ty svoje nejlepší věci hned obnosit.
Teď jsem někde četla, že minimalismus sice hrozně frčí, ale že to není úplně lidská přirozenost, že člověk potřebuje občas takové hnízdo a kolem sebe mít nějaké svoje věci, ke kterým má vztah (čili věci „s historkou“). A jakkoli teď toužím po minimalismu, docela mě to uklidnilo. Ovšem četla jsem to myslím v katalogu Ikey, kde je zase motivací prodat co nejvíc serepetiček :-P

Marusja Marusja
1 příspěvek 29.9.18 16:44

… myslím, že rozumím, a proto držím palce :)

aneli123
8 příspěvků 30.9.18 08:26
????

Stará asi nejste, používáte zaklínadlo WTF

VeronikK
1330 příspěvků 30.9.18 10:23

Mně je v zásadě minimalistický šatník sympatický, jen si stále myslím, že nereálný. Asi nejsem moc otužilá, ale musím se přizpůsobovat oblečením horku i zimě. Nezvládnu trávit ve stejném oblečení +30 i -10 stupňů. A to někdy i větší rozdíly. Nestačí mi vzít si přes letní chladivé šaty zimní kabát. V zimě nosím celkově teplejší oblečení, protože ani doma není v zimě tak teplo jako v létě. A neumím si představit třeba jen jeden zimní svetr apod.

ajatar
696 příspěvků 30.9.18 13:50

Autorka ale podľa popisku žije v Paríži, v tom bude pes zakopaný. Čísla hovoria jasne - oproti Prahe je v Paríži priemerná ročná teplota o 4 °C vyššia (najväčší rozdiel je v zimných mesiacoch, priemerná teplota v januári Paríž 4,9 °C, Praha -1,2 °C), navyše vďaka väčšej blízkosti Atlantického oceánu tam nedosahujú takých výkyvov. To sa jej potom kecá o prázdnom šatníku, keď sa dá takmer celý rok odchodiť v tých istých handrách. Navyše očividne nie je poškvrnená žiadnym záujmom v outdoorových aktivitách alebo iných koníčkoch vyžadujúcich špeciálny odev.

Takže neviem, čo bude robiť, ak v zime priletí na návštevu Prahy a udrú mrazy. Asi bude čakať, kým sa nad ňou niekto zľutuje a podaruje jej zimník, keďže predsa sa nezníži k tomu, aby vliezla do obchodného centra.

julie74
3830 příspěvků 30.9.18 14:10

@ajatar a doufat, že ten zimník nabídne alespoň deset lidí, aby si mohla vybrat a nadále vypadala stylově ?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.9.18 15:31

Být nezištným dárcem nového oblečení autorce článku, tak se urazím, a příště to radši hodím do kontejneru. Když její šatník „zeje prázdnotou“, přestože se do něj „nové věci neustále valí“, nutně to znamená, že je hned posílá dál. Protože nenakupuje, tak jsou to věci darované těmi, o nichž se pohrdavě vyjadřuje, že „tráví víkendy v obchodních centrech“ a chodí si „každý měsíc do řetězce pro nové oblečky“. Při takovýchto postojích vůči lidem, kteří si svoje oblečení kupují za svoje peníze, by mi připadalo jako naprosté minimum slušnosti to od nich nepřijímat.

finchomrd
8 příspěvků 30.9.18 19:04

VáŽnĚ jSeM tAk MiMo, KdYž Mi NePřIjDe SuPeR tRáViT vÍkEnDy v nÁkUpNíCh cEnTrEcH?
Nejste výjimečná, a už vůbec ne kontroverzní. Redakce, sežeňte si prosím schopné přispěvovatele a korektora, tohle už se nedá číst.

barvinok
655 příspěvků 1.10.18 08:48

.

Příspěvek upraven 02.10.18 v 13:26

JUBA
111 příspěvků 1.10.18 12:29
PROČ??

PROČ?? milá redakce, co jsme provedly, že nám servíruješ toto?! Vše kritické, co lze slušně říci, již tu bylo napsáno. O ničem - mizernou češtinou - mimo českou realitu - protiřečení.
Fakt by to nešlo jinak?
Třeba vrátit se k původnímu záměru MP, najít nějaké nelichotivé fotečky nebo odkazy na jiné hrůzy? Něco k pobavení? Něco ku vzdělání a rozšíření obzorů?

Atlacoya
2790 příspěvků 2.10.18 11:11

Já teda do obchoďáku vyrazím i několikrát do měsíce, protože je mi trapné točit těch 7 halenek do práce. Jenže projdu obchoďák, zjistím, že zase nic nemají a jdu domů.

VeronikK
1330 příspěvků 2.10.18 18:13

Já neříkám, že nechodím do obchoďáku. Jasně, ale že bych tam běžně trávila volný čas? Někdy možná, když mám náladu, tak prolezu obchody. Někdy se jdu podívat cíleně, něco koupit. Ale proč by mi mělo připadat zvláštní, že někdo UŽ netráví víkendy v obchoďáku? To mi připadá normální…

Kryptozoo
362 příspěvků 2.10.18 11:30

@JUBA Já si už kolikrát říkám,jestli je těch redakčních počinů vůbec třeba. Autoři stejně musí neustále trpět pocity,že hází perly sviním.A dělat to pro tu trošku komentářů?Ta motivace by mě zajímala,protože „chceme dělat kvalitní a poučný obsah“ to evidentně není.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.10.18 13:08

@Kryptozoo možná je to psáno pro mlčící většinu, co si netroufne ceknout aby nedostala červené rameno z čehož by měla na zbytek života trauma

Kryptozoo
362 příspěvků 2.10.18 13:39

@vlm Jedině -_-

isko
1855 příspěvků 2.10.18 15:50

@vlm
Většina může mít víc důvodů k tomu, aby mlčela.
Např. protože ví, že je zbytečné házet hrách na stěnu. :-)

arwenn
458 příspěvků 3.10.18 16:02

Viskóza se sice na 40 sráží, ale po uschnutí a vyžehlení zase vypadá úplně stejně jako dřív.

may.frayn
1047 příspěvků 3.10.18 21:13

A čemu tím prospějete, co?!

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Míchaná zmrzka

Autor: Ada

Jako banánovo-třešňová točená vypadala paní (věk 40-50), zastižená... Celý článek

Proč se Lanvin třepí

Autor: Ada

Protože se v diskuzi pod minulým článkem ozvala jedna bloggerka, že... Celý článek