Jak vyrobit jednoduchou koženou peněženku

12.12.16 | autor Veronika

Není to složité a výsledek stojí za to. Při výrobě kožené peněženky si zvolíte barvu i potřebné rozměry sami. Designovou práci zvládnete za 2-3 hodiny. Jednoduchá peněženka se nehodí pro ty, co do ní potřebují uložit celý svůj život. Papírové peníze, drobné a 6-7 karet se do ní ale pohodlně vleze.

Peněženka má rozměry 8×17 cm a jednu vnitřní kapsičku na drobné.

Co budete potřebovat?

 • nutně potřebujete hovězí kůži (sílu 2 mm na samotnou peněženku, 1-1,5 mm na vnitřní kapsičku)
 • kvalitní řezák
 • 2 tupé jehly
 • ploché šídlo
 • voskovanou nit
 • kladivo
 • děrovač (nebo děrovací kleště)
 • druky wuk (pod linkem je i návod na aplikaci)
 • pravítko (ideálně železné).

Pokud byste se vyrábění kožených věcí chtěli začít věnovat více, bude se vám ještě hodit hranořízek, kterým seříznete ostré hrany kůže po celé délce, čárkovač - tím si vyryjete rýhu švu a kolečko na značení stehu. Na zahlazení hran jsem použila bezbarvou barvu na hrany (dostupné jsou i jiné barvy) a knihařskou kost. Zvládnete to ale i se lžicí na boty nebo s vyřazenou kreditkou.

K barvení jsem použila barvy na kůži od české značky CHEDS, které jsem doladila finišem. Ten zajistí voděodpudivost a dodá kůži lehký lesk.

Kam jít nakoupit?

Nástroje a pomůcky seženete v dobrém železářství, ověřeno mám, že vše mají v Kutil-Florenc. Některé nástroje (šídla, hranořízek, stehovací kolečko, rýhovač s dorazem) mám přímo vyrobené od šikovného pána z Valašska, cena je pak mnohem nižší. V případě zájmu mohu poslat kontakt, operuje pouze přes telefon.

Postup výroby peněženky

Ze silnější (1,5-2,5 mm) hovězí kůže vyříznete obdélník o rozměrech 17×22 cm.

Pokud se chcete pustit i do vnitřní kapsičky, vyřízněte si ještě jeden o rozměrech 12×9 cm z tenčí kůže (1-1,5 mm). Oběma obdélníkům seřízněte ostré hrany ze všech stran hranořízkem. Není to nutné, ale peněženka bude vypadat elegantněji.

Barvení

Nyní přichází na řadu barvení a následné nanesení finiše, o čemž jsem psala již v textu o výrobě náramku. U peněženek a kabelek finiš na vnitřní stranu neaplikuji.

Rýhování

Po zaschnutí si vyznačte na kůži rýhovačem místo, kde budete peněženku sešívat. Rýhu naznačte z obou stran peněženky.

Následně naznačíte stehovacím kolečkem vpichy, které budete propichovat plochým šídlem a šít tradičním dvojitým sedlářským stehem. Zní to nejspíš dost komplikovaně, ale neděste se předem. Tento steh vám zaručí pevnost, dlouhou životnost a možnost opravy.

Instalace zapínání

Před šitím aplikujte s pomocí kladiva druky, kterými budete peněženku zapínat. Na fotce vidíte stříbrné, ale dostupné jsou i mosazné či černé. Sada obsahuje jednoduché instrukce, Doporučuji zhlédnout video návod.

Lepení a šití

A zbývá nám už „jen“ šití a začištění hran. Nejdříve si můžeme peněženku předlepit (není nutné), aby se nám pak dobře šilo a kůže se nerozjížděla. Mně se osvědčil Unilep. Nanáší se na obě plochy, které spojujeme. Nechá se minutku zaschnout, pak se slepí. Spoj nechávám alespoň hodinu zaschnout, ideálně zaklapnu kolíčky na prádlo, na tuto peněženku stačí tři po každé straně.

Pak se chopíme šídla, jakkoliv středověce to zní. Do sedlářského koníka (nebo klasického železného svěráku) sevřeme předlepenou peněženku. Koník funguje podobně jako svěrák a zároveň sedací plocha. Doporučuji ji obalit nějakou bavlněnou látkou, aby vám ji svěrák neotlačil.

Tupým šídlem, které má tvar lehce zaobleného kosočtverce, propíchneme dírky na šití. Je třeba, aby šídlo do kůže zajíždělo vždy pod stejným úhlem, jak je vidět na druhém obrázku. Má to vliv na pravidelnost stehu. Dávejte také pozor, kudy vám šídlo vyjíždí na druhé straně vpichu. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se naučila, aby i z druhé strany vyšlo stejnou dírkou a ne šejdrem. Takže rubovou stranu jsem měla pěkně rovným stehem a lícovou jako zatáčky v podhůří Beskyd.

A hurá na šití. Ustřihněte voskovanou nit asi v čtyřnásobné délce rozměru, který budete šít (je to dvojitý steh a prošíváte 2 mm silnou kůži, takže spotřeba je vysoká). Provlečte ji oběma tupými jehlami a můžete začít. Jednoduše jehlou projeďte v jednom směru.

Potom projeďte druhou jehlou v protisměru úplně tou stejnou dírkou, pak utáhněte. Na obrázcích je to poměrně dobře vidět.

Po došití do konce se vždy vracím (šiji) cca 3 stehy nazpět a zároveň dělám uzlíky. Výsledkem jsou tři dvojitě dvojité a ultrapevné stehy.

Nakonec nitě ustřihnu a nechám zhruba 3-4 mm dlouhé konečky, které roztavím zapalovačem a zamáčknu do kůže. Uzlíky se časem vtáhnou do dírek, kde jste je zamáčkli.

Tímto způsobem šijeme i vnitřní kapsičku, na zadní části peněženky tak bude viditelný šev.

Závěrem seřízneme hrany, pokud nejsou v rovině. Přetřeme je bezbarvou barvou na hrany, zahladíme knihařskou kostí (či kreditkou nebo lžicí na boty) a máme hotovo.

A úplně na konec pro ty, co se zajímají o náklady na materiál této peněženky. Mě vyšlo všechno dohromady zhruba na 140 Kč:

 • kůže do 100 Kč
 • barva 5 Kč
 • druky 20 Kč
 • finiš, barva na hrany, nit 10 Kč

Autor

Veronika

Hledačka krásy s kritickým okem. V současné době je na rodičovské "dovolené", což jí ve volných chvilkách nebrání psaní, ručnímu šití kožených doplňků a zachycování světa na vintagecut85.blogspot.cz.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Jordaan
9704 příspěvků 12.12.16 17:39

To je vtip, že jo?

amberline
13 příspěvků 12.12.16 17:46

Chápu, že je pěkný pocit nosit s sebou vlastnoručně vyrobenou peněženku a určitě obdivuji autorčinu zručnost, ale když vidím výsledek, tak musím konstatovat, že si radši připlatím pár stovek za standardní peněženku z obchodu, než strávit kdovíkolik času nad tímto. Podobný typ peněženky mám po babičce z 50. let, stále je v dobrém stavu a čistě po estetické stránce vypadá lépe než uvedený vzorek. I navzdory tomu - pořád stokrát lepší než 99% místních článků o rádobymódě. Osobně se o šití/pletení/ruční práce nezajímám, ale pořád si myslím, že tohoto typu článků by se reformované Peklo mělo držet, protože z nich je vidět - když už nic - alespoň špetka autorova osobního zájmu o předmět a alespoň špetka jistých zkušeností.

Nayada
13 příspěvků 12.12.16 17:50

To se stalo Módní peklo dílničkou pro náctileté?

bronco
91 příspěvků 12.12.16 18:34

Možná jednoduché, ale určitě ošklivé.

EJK
270 příspěvků 12.12.16 18:42

A koľko dám peniažkov za náradie potrebné na výrobu tejto peňaženky?

XIII
71 příspěvků 14.12.16 19:30

Ani korunu. Pochopitelně použijete to nářadí od minule, kdy jste dělala náramek. :P

Oldyn
6401 příspěvků 12.12.16 18:54

To se někomu opravdu líbí? Jestli by měla redakce zájem, jako dítě jsem vyráběla „vázu" z oblázků sádry. Honorář nechci.

Alí Aziz
53 příspěvků 12.12.16 19:20

Na výsledném produktu jsou vidět určité nedokonalosti, ale některé komentáře mi připadají zbytečně moc úsečné. Dobře, Adiny a Janiny šicí články mají trochu jinou úroveň, ale podle mě tento článek jako inspirace pro začátečníky vůbec není špatný. (Stačí přece pochytit technický postup, není nutné přesně okopírovat konkrétně tento výrobek.)
Autorka si zjevně dala na článku záležet a nevycucala si ho z paty jako některé jiné autorky. Připadá mi, že přehnaně příkré komentáře by ji mohly odradit od dalšího psaní a hlavně práce na sobě samé, což by byla škoda. Já osobně bych její případné pokroky ráda sledovala a třeba se i nechala inspirovat.
Děkuji za článek, Veroniko, a nenechte se demotivovat.

avoskim85
3 příspěvky 12.12.16 20:47
haha

Nebojte, nenechám:), je to fakt basic peněženka, nedělám samozřejmě jen to, kdybych tady dala popis na pánskou , tak mě zase ukamenujou jiní. To máte jedno:)).A uznávám, že ten steh na vložené kapsičce rovný není, kdo chce stopro rovný, ať si koupí strojově šitou.

Atlacoya
2790 příspěvků 13.12.16 08:45

A co ještě zapracovat na fotkách? Fotky z procesu nemusí být úplně dokonalé, ale výsledné foto, které má prodat, by mělo výrobek ukazovat v nejlepším světle. Peněženka vypadá vybledle, pozadí (pracovní deska) je poněkud rušivé.

carnifax
61 příspěvků 13.12.16 09:21
Jordaan
9704 příspěvků 13.12.16 10:09

Ja nevim. Penezenka za skoro padesat euro, ktera nova vypada uz dost vintage a je prezentovana rukou s opryskanym lakem na nehtech, ve mne nevzbuzuje zrovna moc duvery. Sice vim, ze to da spoustu prace, ale konecny vysledek rozhodne neodpovida cene. Ze je neco z kuze a rucne delane, neznamena, ze je to lepsi, nez strojove vyrabene veci.

Příspěvek upraven 13.12.16 v 10:10

carnifax
61 příspěvků 13.12.16 10:34

Že někoho naserou oprýskané nehty, si připisuju jako plus k „osudům“ této peněženky. Vzhledem k tomu, kolik věcí nakupuju po antikvariátech a bazarech, přestože můžu mít totožné kusy nové, mi takovýhle argument připadá spíš vtipný a dodává naopak na ceně :D

Příspěvek upraven 13.12.16 v 10:34


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.16 11:00

Pochybuju, že někoho „naserou“ oprýskané nehty jiné než vlastní, tak či tak peněženka je šeredná a amatérská za profi cenu, proč proboha například tu nit použila autorka bílou nepochopim, nejste to vy, že byste mi to vysvětlila?

carnifax
61 příspěvků 13.12.16 12:39

V příspěvku samotném šije černou a pak to má bílé, určitě se jí to přihodilo znovu.

Atlacoya
2790 příspěvků 13.12.16 12:48

Švy jsou křivě, barva nerovnoměrná… Mě to neoslňuje a oprýskaný lak je jen červivou třešničkou na ne zcela zdařilém dortě.

BarcaAri
631 příspěvků 13.12.16 19:46

A kdyz vidim toto a ta cena 2275,–


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.16 15:12

To vyrobit v chráněné dílně, měla bych pocit, že mě vydíraj!

Jordaan
9704 příspěvků 13.12.16 14:20

Od nekoho, kdo se oznacuje jako „hledacka krasy s kritickym okem“ bych proste ocekavala vic. Za ty prachy urcite ;-)

kolúch
577 příspěvků 15.12.16 15:57

Na vacsine tychto penazeniek na Fleri mate ten zadny step krivo alebo krivo a este aj s rozdielnou vzdialenostou od krajov. Ved to nemoze byt zlozite urobit kolmicu na tak pevnom materiali. Zvalovat to na rúčo praci je nezmysel. Sila by som to z licnej strany, nerovnost zvnutra orezem, krive sitie nezrovnam nijak.

megusa
431 příspěvků 12.12.16 19:37

Noo.. s kůží amatérsky pracuju taky.. ale popravdě, tohle bych nevystavila.. tvar se mi nelíbí, ale což, to je subjektivní.. ale ani ušití není rovné a pečlivé..

no a jako návod? to už tu byla pánská taška od Ady, takže se to i tak míjí účinkem.. škoda..

křovačka
2 příspěvky 12.12.16 20:46

Perfektní. Hurá na Fler.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.16 21:47

Proč ne, byl tu návod na náramek, tohle je malinko složitější, pokud chce někdo s kůží začít, musí začít od jednoduchých věcí a návody tomu odpovídají


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.16 22:37

Očekávám článek jak zpracovat právě uloveného mamuta. Maso zakopat a z kůže vyrobit slušivý obleček na tuhou zimu.

Bertidlo
1 příspěvek 12.12.16 22:43

Mě se líbí. Měla jsem touhu si podobnou koupit Fleru, prostě se mi tento typ peněženek líbí, takže díky za návod, jdu do ní sama. Nechápu, proč ty přehnaně kritické komentáře, jde o kvalitní kousek příslušející určitému stylu, když se mi tento styl nelíbí, můžu ho aspoň respektovat. Není nevkusná ani odfláklá, každému holt nesedí uni hyperelegance.

Příspěvek upraven 12.12.16 v 22:44

deMerteuil
13 příspěvků 13.12.16 09:16

Peněženka vypadá pěkně. Možná nejsou perfektní švy, ani fotky. Ale postup popsala Veronika pěkně. Líbí se mi i ostatní věci, které má vystavené na Fler. Když se podívám na peněženky, co vídám u svých známých, pořád by byla pro ně tahle super dárek…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.16 09:57

Ne, nevypadá. Když nejsou u kůže perfektní švy, nemůže výsledek vypadat.

Příspěvek upraven 14.12.16 v 20:53


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.16 09:38

To u někoho zahlídnout, hned mám jasno - dítě ve škole v rámci výtvarky spíchlo peněženku a rodič nemá to srdce jí nenosit!

pabylka
1122 příspěvků 13.12.16 10:07

Kedysi sme si vyrabali penaženku z kartonu od mlieka. Mozem napisat članok:)

JMaravelo
549 příspěvků 13.12.16 12:25

@pabylka a náramky z nastřihanejch pytlíků od mlíka :D

amyss
102 příspěvků 13.12.16 13:08

Není to žádný zázrak, ale proč ne? Jako návod pro začátečníky je to fajn. Ale chtělo by to kvalitnější fotky. Rozmazané mobilovky dělají vždycky horší dojem než jaká je skutečnost.

Madietta
26 příspěvků 13.12.16 14:56

Něco podobného jsme s holkama vyráběly na základce, sice ne z kůže, ale z plastových průhledných desek a obrázků z módních časopisů, ale výsledek byl hodně, hoooodně podobný.

XIII
71 příspěvků 14.12.16 19:38

Jé, to si pamatuju ze sedmdesátek. Desky na dokumenty to byly… nadělaly se tam ďoury děrovačkou a sešívalo se to stužkou - průhledná vrstva, obrázková vrstva a kartonový podklad. Hit ohromnej.

A byli lidi, co si takhle dělali prostírání na stůl. Brr. :)

opal_k
131 příspěvků 15.12.16 08:28

Na prostírání mi prosím nesahejte! Už od dětství jsem na chatě u dědy obdivovala tři kousky vzniklé touto technikou, bytelné a precizně vyrobené někdy začátkem 60. let. Vyzdobeny byly vloženými nálepkami z cigaret a sirek s poutavými nápisy jako Len slouží všem a paradoxně též Nekuřáci dobří v práci, zdraví jsou a neutrácí. V kolekci retro pokladů jsou pro mne na čelních místech :-)

MP Vladenka
1307 příspěvků 13.12.16 17:17

Nic proti návodům, ale tohle má tolik nedokonalostí, až to bolí na pohled…

BarcaAri
631 příspěvků 13.12.16 19:44

Obdivuji kazdeho kdo neco umi. Chapu, ze nekoho bavi vyrabet veci z kuze ci cehokoli jineho. Je mi jasne, ze to cloveku udela radost kdyz se dilo podari. No, ale soudnost je take moc dobra vlastnost a tohle opravu neni dilko vhodne clanku na MP.

blacken
2464 příspěvků 13.12.16 20:58

@BarcaAri Ano, obdivovat někoho, kdo něco umí… proč ne. Ale nemám potřebu obdivovat někoho, kdo neumí nic. Nic proti, že se sama dotyčná tohle teprve učí, ale asi by o tom neměl být článek. Tohle se nehodí ani jako narychlo spíchnutá hračka pro dítě. Škoda materiálu. To samé ten náramek. Příští článek bude o tom, jak si nabatikovat tričko?

Pocit chladu
182 příspěvků 14.12.16 08:57

Hnus fialovej :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.16 09:55

Já také dělám z kůže. Vedla jsem kroužek pro děti i dospělé. Takovouto práci u mě nedělaly ani děti ze základní školy. Je to křívé, nezačistěné, chlupaté, pokrčené, s neopracovanými hranami, nezakulacenými rohy a navíc škaredě šité. Chápu, že je to dobrá reklama, ale troška soudnosti by opravdu neuškodila. Je hezké, že máte sedlářského koníka na šití, ale na takovouto drobnost ani není potřeba, jen je potřeba umět šít tak, aby stehy vypadaly úhledně. A prezentace také velmi kulhá, když už si myslím, že něco umím na profi úrovni, abych se mohla prezentovat na webu o módě, měla bych i profi fotit. Peklo upadá čím dál víc, stává se z něho Peklo jiného druhu.

Příspěvek upraven 14.12.16 v 20:52

kolúch
577 příspěvků 14.12.16 22:14

Pravé peklo? :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.16 06:35

Ano, prosím, pravé, nefalšované peklíčko.

kočka Míťa
231 příspěvků 14.12.16 14:01

Manželův děda byl švec, nářadí bych tedy sehnala, ale jestli by byl výsledek takový, tak to nemá cenu oprašovat :-). je to takové hrubé, okraje nezaoblené, neobšité, možná je snad lepší jemnější kůže a okraje ohnout a přišít..a taky nějaká ta vnitřní textilní vrstva mi tam nějaká chybí…A v poslední řadě bych si nehty pořádně nalakovala nebo je spíš raději nelakovala…jen né oprýskané

Příspěvek upraven 15.12.16 v 07:13

aviv
58 příspěvků 14.12.16 15:03

Ta práce a náklady na výrobu podle mého vůbec neodpovídají výsledku - něco podobného jsem tu psala již na téma výroba koženého náramku a dostala jsem za to spoustu minusů a komentářů jak shazuji rukodělnou činnost.) Ten náramek byl podle mě ještě nositelný, ale toto? Na mince? Jako malá jsem měla takovou malou peněženku k zavěšení na krk. Nejsem snob, ale zrovna peněženky si kupuji ráda značkové. Přitom také ráda vyrábím a tvořím. Například vánoční výzdobu :)

aelirenn
35 příspěvků 14.12.16 16:39

Stačilo by tomu dát trochu víc práce a vypadalo by to hned jinak a lépe. Ozdobné prošití po krajích, zaoblení té vrchní části… Jinak to trpí tím samým jako většina vašich ostatních věcí na fleru - nepravidelné švy, nezačištěné hrany a kůže druhořadé kvality. Jasně, moje věci vyráběné na fantasy akce (nějaké nátepníky, brašnička) nevypadají lépe, ale taky je neprodávám. Když už si chcete za něco takového brát peníze, je potřeba dosáhnout patřičné kvality.

jacq
68 příspěvků 14.12.16 22:33

Bude to chtít ještě hodně praxe, ale žádný učený z nebe nespadl a třeba se to časem spraví. Doporučuji hledat návody na youtube (pro začátek třeba Ian Atkinson) a šít a šít a šít. A když vás to neomrzí, tak i ty stehy budou rovnoměrné a jak podle pravítka.
Výsledný vzhled nelze omlouvat tím, že je to šité i barvené ručně. Tomáš Linger, například, taky dělá peněženky komplet ručně.
Chce to prostě cvičit a až potom jít „s kůží na trh“ :)

Marbuša
245 příspěvků 15.12.16 15:20

V těhle případech se mi vždycky vybaví Stašová v Pelíškách: To muselo dát práce, a přitom taková blbost!

Azarewa
6 příspěvků 16.12.16 15:16

Skutečné peklo, ach jo :-(

hetta
35 příspěvků 16.12.16 20:34

Jste si jistí, že takové články patří sem? Alespoň já tady čekám úplně jiný typ informací.

Karin
3950 příspěvků 18.12.16 03:02

Designová práce? 8-o V čem přesně spočívá ten design?
Peněženka je možná relativně jednoduchá na výrobu, ale já osobně bych k jejímu popisu rozhodně nepoužívala slova typu design nebo styl. (A asi bych ani netvrdila, že jsem hledačka krásy s kritickým okem… ) Je to maximální jednoduchost, která neusiluje o žádný styl, o estetiku ani o pečlivé zpracování. Prostě čistá funkce. Jak dřevěná kadibudka.

nasokes002
14 příspěvků 22.3.17 09:33

Musím uznat, že tedy pecka! Za 140 Kč mít takovou kvalitní peněženku se docela vyplatí, ale ta práce… viď… je lepší, když to dělají stroje v číně :D

Příspěvek upraven 26.05.17 v 23:54

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek