Katalog zoufalství

17.10.13 | autor Ada

Kdysi jsem si u jedné zásilkové služby objednala tričko - a od té doby jsem jí odměňována pravidelným zasíláním katalogu (cca jednou týdně), esemesek (naštěstí jen občas) a e-mailů. A ten tištěný katalog, to je něco. Dokonalá ilustrace českého masového vkusu.

Vinu za to, co spatříte, když si katalog prolistujete, nesou obě strany: obchod nabízí to, co zákazník kupuje, a zákazník se spokojí s designovým a kvalitativním průměrem, na nějž je zvyklý, a nevyžaduje nic jiného.

Hlavním dojmem z katalogu je jistá monotónnost a navzdory barevným oděvům i taková nějaká šedivost. Teď na podzim se to v něm hemží bundami, mikinami a svetry. Dívky, které je předvádějí, k nim mají skoro vždycky modré džíny. Pokud si nad tímhle někdo řekne "to vypadá dobře", nechal se ovlivnit půvabnou tváří modelky. Ta je totiž to jediné, co modely zachraňuje. Přirozeně krásné, navíc hezky nalíčené, učesané a usměvavé děvče vypadá dobře v čemkoli a navíc budí dojem, že "když si tohle vezmu na sebe, budu vypadat taky tak".

sken z katalogu Bonprix, podzim 2013

sken z katalogu Bonprix, podzim 2013

Bunda na předchozí fotce je ovšem k dispozici až do velikosti 56. Můžete si k ní koupit i džíny s gumou v pase. Pokud ovšem máte velikost 56, je už dost jedno, co si obléknete.

I oblíbenou prošívanou bundu si tu můžete koupit, a to ve všech bezpečných neutrálních barvách. Jako vhodnou kombinaci Bonprix doporučuje džíny a svetr.

sken z katalogu Bonprix, podzim 2013

Přestože se v katalogu v každém druhém popisku opakuje slovo "módní", nic módního tu nenajdete. Po trendech jen sem tam nesmělé stopy, například kalhoty s pestrým potiskem. Abychom se ovšem zase až moc neradovali, máme hned vedle šněrovací "sexy módní top", který vypadá přesně jako tričko, jaké by si na sebe oblékla čtrnáctiletá vesnická sexice ve snaze konečně na sebe upozornit Fandu z průmyslovky, jehož každé ráno potkává v autobusu.

sken z katalogu Bonprix, podzim 2013

Zatímco u šněrovacího tričénka jsem nedokázala určit časové období, ze kterého se propadlo do 21. století, neboť jeho šerednost je nadčasová, tady jsem měla jasno hned. Fanynky Oceánu zamáčknou slzu! V nostalgii po devadesátkách taky spatřuju jediný možný důvod, proč si cípatou halenku koupit. Ale to by musel být fakt silný záchvat stesku po mládí, podpořený mnoha decilitry vína. Roláku s krajkovými rukávy a páskem posazeným proklatě nízko (je tam přišitej) už chybí jen zlatý řetízek na krku. S přívěškem ve tvaru půlky odlomeného srdce.

sken z katalogu Bonprix, podzim 2013

Šaty s hadříkem na boku jsou podle popisku "rafinované". Má-li něco být rafinované, mělo by to být promyšlené, zajímavě řešené, případně by to mělo poskytovat nějaký prostor pro fantazii (odrůda "rafinovaně sexy"). Minišaty se záclonkou nic z toho nesplňují. A na průměrnou zákaznici Bonprixu to stejně bude moc odvážné.

sken z katalogu Bonprix, podzim 2013

Oblečení modelky v šedém svetru e učebnicovým příkladem neforemnosti. K mladé štíhlé holce se ty pytle vůbec nehodí a tentokrát to nezachraňuje ani pěkný ksichtík, který vypadá, jako by ho namontovali na tělo padesátileté paní oblečené na rychlou procházku se psem po louce. Holčičkou v růžovém a stříbrných buřtících se zřejmě inspirovala půlka českých matek, takové kombinace totiž potkávám denně několikrát.

sken z katalogu Bonprix, podzim 2013

A takových lahůdek se v katalogu najde neúrekom. Ošoupané bokové džíny až do velikosti 48. Zimní kabát "z hodnotného materiálu" se složením 85 % polyester a 15 % vlna. Akrylové svetry. Saténové šaty s pytlovitou sukní. Od pohledu tvrdé umělohmotné boty. Těch pár pěkných šatů (z viskózového úpletu, se kterým nemám v tomto obchodě dobrou zkušenost - rychle na něm vyrašily žmolky) to bohužel nezachrání.

Hrozím se pomyslet, že pro někoho můžou být takové zásilkové katalogy jedinou inspirací a spojkou s módním světem.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Dámské body: Sexy top, nebo nepřítel?

Autor: Adéla

Je sexy, rafinované, praktické a podle všech dokonce i velmi... Celý článek

Lesana reloaded?

Autor: Ada

Jedna věc je na té fotce v pořádku: když mám pěknou prdelku, tak ji... Celý článek