Pánské nákupy: Pořizujeme rámové boty

05.08.15 | autor Pavel Králíček

*

minulém článku jsme se ocitli ve světě rámových bot. Pokud vás zaujaly a toužíte po nich, určitě vás bude zajímat, kde takové boty pořídíte. Před pár lety bych musel napsat „u nás nikde, jeďte na západ“. Díky bohu i čeští muži se začínají pídit po kvalitním obutí, a tak je situace na našem trhu o něco lepší.

Teď si povíme o obchodech s konfekční obuví, které nabízejí dobrý poměr kvalita/cena. Zakázkové ševce (z těch nejlepších např. Radek Zachariáš a Erik Martin Lawart) pro dnešek vynecháme.

České obchody

Koupit rámové boty sice u nás můžete, ale stále si budete muset kromě jedné výjimky dojet do Prahy. Nebo vyzkoušet e-shop.

Loake - mainstream mezi rámovkami

Loake je takovým zlatým standardem mezi rámovými botami a u nás jednoznačně nejrozšířenější značkou. V roce 2014 dokonce vyhráli Footwear Brand of the Year. Kromě toho se mohou pyšnit označením Royal Warrant of Appointment to HM The Queen, což znamená, že jsou oficiálními dodavateli britského královského dvora.

Jejich boty se pohybují od 4 do 7 tis. Kč za pár, podle toho, o jakou se jedná řadu. Většina bot se vyrábí v původní továrně v anglickém Ketteringu, levnější řada L1 pak v Indii, ale stále se zachováním rámové konstrukce.

Oficiální obchod se nachází v Pánské pasáži, do které vejdete z ulice Na Příkopě, nicméně brzy by se měl přestěhovat do pasáže Černá růže jen o pár set metrů dál.

Pokud to máte do Prahy daleko, můžete si prohlédnout a koupit všechny modely na e-shopu Le Premier.

Adresa: Na Příkopě 23, 110 00, Praha 1
Oficiální stránky: www.loake.cz
E-shop: https://www.lepremier.cz/…e-boty-loake

Classic Shoes - pro fajnšmektry

Obchod s výstižným názvem neprodává pouze jednu značku, ale výběr toho nejlepšího hned z několika: anglické Church’s a Alfred Sargent, maďarské Vass nebo německé John Crockett. Od základních modelů v cenové hladině okolo 6,5 tis. Kč až po luxusní ručně šité kusy za 18 tisíc.

Na první pohled to je hrozná spousta peněz, ale v oblasti aut už se jedná řekněme o Bentley a to také není pro každého. U bot ale naštěstí pro takovou kvalitu nepotřebujete několik milionů, ale necelých dvacet tisíc. Obchod najdete na pražském Újezdě.

Adresa: Újezd 3, Praha 5, 150 00
Oficiální stránky: www.classicshoes.eu

Barker - klasika i extravagance

Barker je kvalitativně velice podobná značka již zmíněnému Loake s tím, že v nabídce naleznete i některé extravagantnější kusy. Oficiální obchod se nachází na pražských Příkopech, ale některé modely můžete zakoupit i v obchodech T. M. Lewin.

bakerBoty.jpgbakerBoty.jpg

Adresa: Havířská 6, 110 00, Praha 1
Oficiální stránky: www.barker-shoes-cz

Galard - rámovky i v Brně

Galard je primárně krejčovství, ale pro své zákazníky nabízí i boty výše zmíněné značky Barker. Výběr sice není tak široký jako v oficiální prodejně, na druhou stranu si boty můžete vyzkoušet i mimo Prahu.

Adresa Brno: Údolní 32, 602 00, Brno
Adresa Praha: Vyskočilova 1326/5, 140 00, Praha 4
Oficiální stránky: www.galard.cz

Zahraniční e-shopy

Nabídka v Čechách se sice neustále zlepšuje, ale stále ještě má svoje limity. Ať už stylové, značkové, nebo i velikostní. V takovou chvíli se jako řešení nabízí nakupování online. Stále mám dojem, že pro spoustu lidí není úplně přirozené nakupovat oblečení (a boty obzvlášť!) online. Přitom je to většinou bez problému.

Důležité je smířit se s tím, že to možná nevyjde napoprvé. Zkusíte objednat velikost, která by vám podle všeho sedět měla, ale ve výsledku sedět nemusí. Ale po vyzkoušení budete mít jasnou představu o tom, jestli potřebujete o číslo menší/větší, nebo úplně jinou. V drtivé většině případů tedy maximálně napodruhé pořídíte úspěšně.

Z toho důvodu je důležité zjistit si, jakou mají e-shopy politiku vracení a výměny zboží. Pokud je zboží nepoškozené a v původním obalu, musejí ho přijmout snad i ze zákona. Ale při nákupu ze zahraničí je klíčová otázka poštovného. Standardem je, že zpáteční poštovné platí zákazník, ale občas můžete najít i světlou výjimku, kdy i vracení je zdarma.

Meermin

Zdroj: vlastní úprava https://meermin.es/Zdroj: vlastní úprava https://meermin.es/

Značka Meermin je v dobrém slova smyslu zjevením v oblasti rámových bot. Kvůli snížení ceny bot zvolili zajímavý přístup: většina boty se šije v Číně, odkud se posílá do Španělska, kde se přišije podešev a boty finišují. Díky tomu mohou nabídnout rámové boty za cenu okolo 4,5 tisíc Kč kvalitativně srovnatelné s botami o několik tisíc dražšími.

Na druhou stranu se jejich obchody nacházejí pouze v Tokiu a Madridu, protože s nikým velkoobchodně nespolupracují a obchody vlastní sami.

V jejich e-shopu naleznete kromě jejich klasické řady také Linea Maestro, což jsou kompletně ručně vyráběné boty. Úplnou specialitou je pak řada Made to Order, kde si můžete formou crowdfundingu (podobně jako na serverech Kickstarter a Hithit) koupit modely mimo základní kolekci.

Pediwear

Zdroj: vlastní úprava http://www.pediwear.co.uk/Zdroj: vlastní úprava http://www.pediwear.co.uk/

Pediwear je multi-brandový internetových obchod, u kterého si můžete být jisti, že dostanete tu nejlepší cenu. A když ne a napíšete jim, kde mají dané boty levněji, dostanete slevu dalších 5 %. Skoro mi to připomíná podobné akce v Kauflandu.

Samotný e-shop sice nepůsobí reprezentativně, ale mohla by vás přesvědčit šíře jejich nabídky a samozřejmě cena. Kromě toho k některým modelům dostanete napínáky nebo poštovné zdarma.
V nabídce mají značky Loake, Tricker’s, Crockett & Jones, Barker, Jeffery West, Grenson a Alfred Sargent.

Herring Shoes

Zdroj: vlastní úprava http://www.herringshoes.co.uk/Zdroj: vlastní úprava http://www.herringshoes.co.uk/

K Herring Shoes mám nostalgický vztah, protože právě od nich jsem si objednával své první rámové boty. Oproti Pediwear mají o hodně hezčí a přehlednější web a podobně širokou nabídku. Kromě vlastní značky Herring jde o značky Loake, Church’s, Alfred Sargent, Barker, Jeffery West, Cheaney, Tricker’s a Sebago.

Zahraničních e-shopů samozřejmě existuje mnohem více, ale pro začátek si určitě vystačíte s těmi výše zmíněnými. Pokud byste měli k nákupu nějaké otázky, budu se snažit odpovídat v komentářích.

Není to vada, nové boty prostě tlačí

Ještě jedna věc na závěr (možná vám to je jasné, ale mě to poprvé překvapilo): nové boty musíte nejdříve rozchodit. Když je obujete rovnou na celý den, pravděpodobně si vysloužíte puchýře a možná i odřeniny. To je zcela normální.

Boty je potřeba po chvilkách rozchodit - můžete je nosit jen po večerech na pár hodin doma, nebo si je vzít s sebou do práce a v kanceláři se přezout.

Postupně prodlužujte dobu, po kterou máte boty na nohou, dokud je nevydržíte mít na sobě celý den. Postupem času se díky vrstvě korku pod vnitřní stélkou krásně přizpůsobí tvaru vaší nohy a způsobu chůze a stane se z nich taková druhá kůže.

Příště se budeme věnovat správné péči o boty, aby vám co nejdéle vydržely a postupem času získaly krásnou patinu, tedy stárly do krásy.

Autor

Pavel Králíček

Mladý klasik, který se poslední čtyři roky zajímá o klasický pánský styl. Svou cestu za gentlemanstvím dokumentuji na blogu http://pravygentleman.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Robena
1257 příspěvků 5.8.15 00:41

Zajimavy clanek, nektere modely bych brala i pro sebe.

JMaravelo
549 příspěvků 5.8.15 01:44

„Postupem času se díky vrstvě korku pod vnitřní stélkou krásně přizpůsobí tvaru vaší nohy a způsobu chůze a stane se z nich taková druhá kůže.“
No to bych úplně neřekl, protože pokud v baru stojim celej večer na svojí kůži nebo s ní běham po parketu či hůře, asfaltu, nejsem z toho pak chabrus na záda :D za část toho určitě může tvrdej podpatek a za druhou část pak fakt že boty se sešmajdávaj podle vás což zhoršuje správné držení zad, stejně jako fakt že do nich díky vysokému podpadku ortopedické (a tím nemyslím jen zdravotní, ale třeba i profesionální fitness) vložky nedáme.

Jinak nevím, jestli jsi to někde zmiňoval, ale bylo by dobré upozornit na to, že často tyto boty při chůzi klapou jako dámské lodičky (díky tvrde koženénpodrážce) a pokud dotyčný nechce aby se po něm vyzývavě otáčeli ostatní muži, měl by na to bráti zřetel při vybírání :D - to jen doplňuji.

Hafina01
63 příspěvků 7.8.15 02:57

„Díky vysokému podpadku…“ se autor jeví jako češtinářský odpad, dokládá úpadek znalostí češtiny, protože neví, že PATA potřebuje POD sebe poDpaTek.

Grete
800 příspěvků 7.8.15 13:27

Anebo se prostě překlep, protože o řádek výš to má správně. Jako oprava dobrý, ale tím „češtinářským odpadem“ bych šetřila pro jiné příležitosti.

Barnaby
72 příspěvků 8.8.15 13:08

Ale no tak, každý někdy udělá chybu, takže odpad všude, kam se podíváš?

Helenuše
358 příspěvků 5.8.15 06:55

No, ty mokasíny na obrázku vypadají jako typická ukázka rámových bot :-) Ale jinak jsou zajímavé, to ano.

815
739 příspěvků 5.8.15 10:57

„… tedy stárnuly do krásy.“ Prosím opravte si stárnuly za stárly. Celý článek jsem nečetla, možná později.

Admin Módnípeklo.cz
1151 příspěvků 5.8.15 11:31

@815 Díky za opravu! Josefina

815
739 příspěvků 5.8.15 11:46

@Admin Módnípeklo.cz Mnoooo… Ja na to pak jeste koukala, a ono je dost dobre mozne, ze jsou pripustne oba tvary, takze jste to meli dobre, moje chyba, pardon.

annabelle
16 příspěvků 5.8.15 14:05
bez puchýřů

Pokud vás tlačí boty, a máte z nich často puchýře, doporučuju koupit si papírovou náplast, seženete v každé lékárně. Dá se trhat, nemusíte stříhat a já si ji vždy nalepím na patu nebo místo, kde kůže „drhne“ o botu, díky tomu nemusíte nosit silonky a puchýře se vám vyhnou, navíc nejde téměř vidět a protože je tenoučká, krásně drží na kůži a neshrnuje se. hezký den

Cleira
113 příspěvků 6.8.15 13:26

Upřímně doufám, že se nedožiju toho, že pánové začnou nosit silonky… Protože to by bylo neštěstí, až by se vyzuli… :-D :-D :-D

Příspěvek upraven 06.08.15 v 13:26

Karin
3948 příspěvků 5.8.15 19:15

Asi nejsem pravý fajnšmektr (a už vůbec nejsem gentleman), ale připadá mi jaksi nerozumné kupovat si boty, které mi nesedí, s tím, že „se to rozchodí“… Nebo je to fakt normální? Co na to podiatři, ortopedi?

Jordaan
9322 příspěvků 5.8.15 22:30

Moje zkusenost je spis ta, ze boty bud padnou nebo nepadnou. A kdyz nepadnou, tak jim nepomuze ani svecena voda :-)

Veroniq
332 příspěvků 7.8.15 13:16

Některé boty povolí, ale taky se může stát, že se na to nikdy nedostane, protože jak je můžete rozchodit, když v nich nemůžete chodit… :D

MP Vladenka
1307 příspěvků 20.9.16 20:24

Hallux zdarma i ke každé pánské botě!

Zajímalo by mě, jak je to ve světě, když se i pánské funkční boty šijí dle stélek vycházející z měření chodidel z období pana Bati…
Kupovat si boty, co tlačí - to dělávala asi dvacet let moje maminka. Razila teorii, že každá bota se musí vytáhnout. Kvalitní kožené lodičky ani na kopytech nepovolily (kupovala 37 při noze 38. Půlčísla zmizela). Nekvalitní to zas nevydržely lepením. Bota má padnout, což s konfekční nohou je ok. Běda, jakmile máte širší chodidlo, užší patu, vyšší nárt, delší palec… Pokud dře nějaký uzlík v rámci šití, stačí lehce navlhčit a jemně sklepat.

Lumikova
25 příspěvků 5.8.15 22:36

@JMaravelo Pardon, ale: „stejně jako fakt že do nich díky vysokému…“ čemu??


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.8.15 15:25

Chápu u lezců, že si koupí o tři čísla mínus lezečky, kvůli citlivosti na skále a každý z nich potvrdí tu úlevu, když je vyzuje. Proto si kupovat za cca 6 - 30 000,– boty co tlačí (a dělají se z nich puchýře), mi připadá mírně úchylné. Protože mi chybí ta přidaná hodnota. Navíc pokud má někdo tzv. germánskou tlapu, tak ji spíše začne v přední části rvát, než uzpůsobovat. Takový člověk by musel prodat auto a jít k Zachariášovi, nebo Lewartovi, či jak se ti ševci jmenují.

Veroniq
332 příspěvků 10.8.15 15:41

Mám lezečky (jen) o půl čísla menší, než je moje velikost, a tu úlevu můžu potvrdit…

Evženie
201 příspěvků 12.8.15 03:40

Když už si kupuju drahé, kvalitní, neřku-li ručně šité boty, musí padnout. Napoprvé. Proč bych do nich asi jinak investovala tolik?
Uznávám, že nové boty mohou být trochu tuhé v ohybu nebo užší v místech, kde se to vytahá, což je například u lodiček horní obvod. To je normální, a ano, to se rozchodí. Ne ale natolik, aby si člověk udělal puchýře.

Kolinkova
43 příspěvků 14.10.15 17:55

Opravdu je někdo ochoten koupit si boty, které ho tlačí? To j emi ale novinka:)

Martinaa035
11 příspěvků 3.3.16 17:29

Podívejte se sem. Boty tady kupuju nejen já, ale i manžel a máme jen samé dobré zkušenosti.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Šaty do opery

Autor: Ada

Letos máte článek o šatech na ples v opeře s předstihem. Kdybyste... Celý článek

Kolik byste měli investovat do pánských bot?

Je zajímavé, že v zemi s takovou obuvnickou tradicí, je kultura... Celý článek