Pánské nákupy: Pořizujeme rámové boty

05.08.15 | autor Pavel Králíček

minulém článku jsme se ocitli ve světě rámových bot. Pokud vás zaujaly a toužíte po nich, určitě vás bude zajímat, kde takové boty pořídíte. Před pár lety bych musel napsat „u nás nikde, jeďte na západ“. Díky bohu i čeští muži se začínají pídit po kvalitním obutí, a tak je situace na našem trhu o něco lepší.

Teď si povíme o obchodech s konfekční obuví, které nabízejí dobrý poměr kvalita/cena. Zakázkové ševce (z těch nejlepších např. Radek Zachariáš a Erik Martin Lawart) pro dnešek vynecháme.

České obchody

Koupit rámové boty sice u nás můžete, ale stále si budete muset kromě jedné výjimky dojet do Prahy. Nebo vyzkoušet e-shop.

Loake - mainstream mezi rámovkami

Loake je takovým zlatým standardem mezi rámovými botami a u nás jednoznačně nejrozšířenější značkou. V roce 2014 dokonce vyhráli Footwear Brand of the Year. Kromě toho se mohou pyšnit označením Royal Warrant of Appointment to HM The Queen, což znamená, že jsou oficiálními dodavateli britského královského dvora.

Jejich boty se pohybují od 4 do 7 tis. Kč za pár, podle toho, o jakou se jedná řadu. Většina bot se vyrábí v původní továrně v anglickém Ketteringu, levnější řada L1 pak v Indii, ale stále se zachováním rámové konstrukce.

Oficiální obchod se nachází v Pánské pasáži, do které vejdete z ulice Na Příkopě, nicméně brzy by se měl přestěhovat do pasáže Černá růže jen o pár set metrů dál.

Pokud to máte do Prahy daleko, můžete si prohlédnout a koupit všechny modely na e-shopu Le Premier.

Adresa: Na Příkopě 23, 110 00, Praha 1
Oficiální stránky: www.loake.cz
E-shop: https://www.lepremier.cz/…e-boty-loake

Classic Shoes - pro fajnšmektry

Obchod s výstižným názvem neprodává pouze jednu značku, ale výběr toho nejlepšího hned z několika: anglické Church’s a Alfred Sargent, maďarské Vass nebo německé John Crockett. Od základních modelů v cenové hladině okolo 6,5 tis. Kč až po luxusní ručně šité kusy za 18 tisíc.

Na první pohled to je hrozná spousta peněz, ale v oblasti aut už se jedná řekněme o Bentley a to také není pro každého. U bot ale naštěstí pro takovou kvalitu nepotřebujete několik milionů, ale necelých dvacet tisíc. Obchod najdete na pražském Újezdě.

Adresa: Újezd 3, Praha 5, 150 00
Oficiální stránky: www.classicshoes.eu

Barker - klasika i extravagance

Barker je kvalitativně velice podobná značka již zmíněnému Loake s tím, že v nabídce naleznete i některé extravagantnější kusy. Oficiální obchod se nachází na pražských Příkopech, ale některé modely můžete zakoupit i v obchodech T. M. Lewin.

bakerBoty.jpgbakerBoty.jpg

Adresa: Havířská 6, 110 00, Praha 1
Oficiální stránky: www.barker-shoes-cz

Galard - rámovky i v Brně

Galard je primárně krejčovství, ale pro své zákazníky nabízí i boty výše zmíněné značky Barker. Výběr sice není tak široký jako v oficiální prodejně, na druhou stranu si boty můžete vyzkoušet i mimo Prahu.

Adresa Brno: Údolní 32, 602 00, Brno
Adresa Praha: Vyskočilova 1326/5, 140 00, Praha 4
Oficiální stránky: www.galard.cz

Zahraniční e-shopy

Nabídka v Čechách se sice neustále zlepšuje, ale stále ještě má svoje limity. Ať už stylové, značkové, nebo i velikostní. V takovou chvíli se jako řešení nabízí nakupování online. Stále mám dojem, že pro spoustu lidí není úplně přirozené nakupovat oblečení (a boty obzvlášť!) online. Přitom je to většinou bez problému.

Důležité je smířit se s tím, že to možná nevyjde napoprvé. Zkusíte objednat velikost, která by vám podle všeho sedět měla, ale ve výsledku sedět nemusí. Ale po vyzkoušení budete mít jasnou představu o tom, jestli potřebujete o číslo menší/větší, nebo úplně jinou. V drtivé většině případů tedy maximálně napodruhé pořídíte úspěšně.

Z toho důvodu je důležité zjistit si, jakou mají e-shopy politiku vracení a výměny zboží. Pokud je zboží nepoškozené a v původním obalu, musejí ho přijmout snad i ze zákona. Ale při nákupu ze zahraničí je klíčová otázka poštovného. Standardem je, že zpáteční poštovné platí zákazník, ale občas můžete najít i světlou výjimku, kdy i vracení je zdarma.

Meermin

Zdroj: vlastní úprava https://meermin.es/Zdroj: vlastní úprava https://meermin.es/

Značka Meermin je v dobrém slova smyslu zjevením v oblasti rámových bot. Kvůli snížení ceny bot zvolili zajímavý přístup: většina boty se šije v Číně, odkud se posílá do Španělska, kde se přišije podešev a boty finišují. Díky tomu mohou nabídnout rámové boty za cenu okolo 4,5 tisíc Kč kvalitativně srovnatelné s botami o několik tisíc dražšími.

Na druhou stranu se jejich obchody nacházejí pouze v Tokiu a Madridu, protože s nikým velkoobchodně nespolupracují a obchody vlastní sami.

V jejich e-shopu naleznete kromě jejich klasické řady také Linea Maestro, což jsou kompletně ručně vyráběné boty. Úplnou specialitou je pak řada Made to Order, kde si můžete formou crowdfundingu (podobně jako na serverech Kickstarter a Hithit) koupit modely mimo základní kolekci.

Pediwear

Zdroj: vlastní úprava http://www.pediwear.co.uk/Zdroj: vlastní úprava http://www.pediwear.co.uk/

Pediwear je multi-brandový internetových obchod, u kterého si můžete být jisti, že dostanete tu nejlepší cenu. A když ne a napíšete jim, kde mají dané boty levněji, dostanete slevu dalších 5 %. Skoro mi to připomíná podobné akce v Kauflandu.

Samotný e-shop sice nepůsobí reprezentativně, ale mohla by vás přesvědčit šíře jejich nabídky a samozřejmě cena. Kromě toho k některým modelům dostanete napínáky nebo poštovné zdarma.
V nabídce mají značky Loake, Tricker’s, Crockett & Jones, Barker, Jeffery West, Grenson a Alfred Sargent.

Herring Shoes

Zdroj: vlastní úprava http://www.herringshoes.co.uk/Zdroj: vlastní úprava http://www.herringshoes.co.uk/

K Herring Shoes mám nostalgický vztah, protože právě od nich jsem si objednával své první rámové boty. Oproti Pediwear mají o hodně hezčí a přehlednější web a podobně širokou nabídku. Kromě vlastní značky Herring jde o značky Loake, Church’s, Alfred Sargent, Barker, Jeffery West, Cheaney, Tricker’s a Sebago.

Zahraničních e-shopů samozřejmě existuje mnohem více, ale pro začátek si určitě vystačíte s těmi výše zmíněnými. Pokud byste měli k nákupu nějaké otázky, budu se snažit odpovídat v komentářích.

Není to vada, nové boty prostě tlačí

Ještě jedna věc na závěr (možná vám to je jasné, ale mě to poprvé překvapilo): nové boty musíte nejdříve rozchodit. Když je obujete rovnou na celý den, pravděpodobně si vysloužíte puchýře a možná i odřeniny. To je zcela normální.

Boty je potřeba po chvilkách rozchodit - můžete je nosit jen po večerech na pár hodin doma, nebo si je vzít s sebou do práce a v kanceláři se přezout.

Postupně prodlužujte dobu, po kterou máte boty na nohou, dokud je nevydržíte mít na sobě celý den. Postupem času se díky vrstvě korku pod vnitřní stélkou krásně přizpůsobí tvaru vaší nohy a způsobu chůze a stane se z nich taková druhá kůže.

Příště se budeme věnovat správné péči o boty, aby vám co nejdéle vydržely a postupem času získaly krásnou patinu, tedy stárly do krásy.

Autor

Pavel Králíček

Mladý klasik, který se poslední čtyři roky zajímá o klasický pánský styl. Svou cestu za gentlemanstvím dokumentuji na blogu http://pravygentleman.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Boty do sychravého počasí: hadí vzory, krajky a špičaté polobotky

Autor: Redakce

Při výběru bot svádíme věčnou válku. Chceme praktickou univerzální... Celý článek

Halenka nehalenka

Autor: Ada

Dneska to nebude o nějaké chytré horákyni, která si vzala halenku,... Celý článek