Keramika na ramenou

30.01.16 | autor Ada

Za nepřímý námět na tento článek děkuji přispěvatelce z jedné módně pekelné diskuze (mimo tento blog), která hledala na Aukru šaty z druhé ruky pro jakousi příležitost - a našla TOHLE.

satyv.jpg

TOHLE jsou svatební šaty. Když jsem se na ně podívala, tak jsem si řekla: proč ne, nevěsta je trochu sluníčková, vybrala si jarní barvy, žlutou a zelenou, ušila si jednoduché šaty, pomalovala si je, udělala si keramickou bižuterii a uspořádala si svatbu podle svého gusta.

Zdroj: http://aukro.cz/saty-plesove-svatebni-spolecenske-i5948882785.html

Jenže v inzerátu čtu: "Originální šaty od návrhářky, ručně malované." A taky je tam zjevně původní fotka z e-shopu nebo webu návrhářky:

Zdroj: http://aukro.cz/saty-plesove-svatebni-spolecenske-i5948882785.html

Krásné košíčky, co? Zapátrala jsem a hned jsem návrhářku našla na Fleru a objevila jsem i její web. Jmenuje se Tereza Michálková, a jak to tak bývá, už úvodní představení je fajné:

"Tereza Michálková vytváří ucelené autorské kolekce i konkrétní zakázky pro náročnější klientelu.
Stěžejními materiály její tvorby je strečová džínovina, satén, hedvábí a úplet.
Pro výtvarné zpracování používá zcela originální prvky jako jsou ručně paličkované aplikace v kombinaci s kresbou a keramickými mozaikami.
...
Svoji tvorbu soustřeďuje v oděvním atelieru AMi - atelier Michálkovi.
...
Návrhářka nepravidelně pořádá autorské módní přehlídky a každoročně se účastní jako host řady velkých módních přehlídek."

Tereza vystudovala Technickou univerzitu v Liberci a v diplomové práci se zabývala paličkovanou krajkou. Tu také někdy používá jako součást modelu, třeba na šatech, které přihlásila do soutěže Svatební šaty roku 2008:

Autor fotografie neuveden, zdroj: http://www.terezamichalkova.cz/modni_prehlidky/prehlidka02/images/01.jpg

Jemné spirálky spadající po zádech modelky vypadají velice hezky, je to spíš šperk než pouhá součást šatů.

V kolekcích jsem našla víc pěkných nápadů a líbily se mi například tyto jednoduché puntíkované šaty ozdobené krajkou - pěkný je i styling se širokým kloboukem a červenými botami. (Rukavice mají špatnou délku i styl - na běžné nošení by správně měly být krátké jemné, např. háčkované, na koktejl klidně saténové, ale také krátké.)

Autor fotografie neuveden, zdroj: http://www.terezamichalkova.cz/kolekce/kolekce5/images/03.jpg

I tyhle svatební šaty mají své kouzlo a hodily by se na stylovou svatbu v pochmurném, napůl opuštěném zámku s pavučinami pod stropem a slavnostní tabulí osvícenou dekadentními svícny. K hostině by hrálo smyčcové kvarteto patřičně melancholické melodie.

Autor fotografie neuveden, zdroj: http://www.terezamichalkova.cz/kolekce/kolekce3/images/04.jpg

Většinu modelů z kolekcí ovšem spojují tři znaky: vysoké ambice, nedomyšlenost a ne úplně dobré zpracování. Tady ten hnědý vršek je celý špatně, a kdyby modelka stála rovně a en face, vynikla by jeho bachratost v plné kráse. Barevná kombinace je zvláštní, boty se k modelu nehodí.

Autor fotky neuveden, zdroj: http://www.terezamichalkova.cz/kolekce/kolekce2/images/12.jpg

Šaty jako tyhle nevykazují žádný extra nápad, který by ospravedlňoval jejich zařazení do návrhářské kolekce. Vidím, že asi mají vepředu nějakou malbu, ale jinak už jsme takových viděli tucty, včetně špičatých botek, které patří pod sukně dlouhé až na zem, zpod nichž opravdu vykukuje jen ta špičička.

Autor fotografie neuveden, zdroj: http://www.terezamichalkova.cz/kolekce/kolekce2/images/10.jpg

Dámský kostým je oděv dost náročný na zpracování. Tady byla první chybou už volba materiálu, satén se na kostýmky dvakrát nehodí a když už, měl by být silnější a měla by ho šít zkušená krejčová. Kostým na fotce má předně nesymetrický výstřih, což přímo bije do očí: pravá strana (na fotce) je kulatá, levá mírně do hranata. Rukávy jsou bachraté a příliš dlouhé. Proti barevné kombinaci a malování bych snad ani nic neměla, některé dámy to rády a tohle je lepší alternativa než nacákaná batika s pár tahy konturou, ale to zpracování mě tahá za mé obsedantně kompulzivní nervy.

Autor fotky neuveden, zdroj: http://www.terezamichalkova.cz/kolekce/kolekce6/images/01.jpg

Ani v tomto ateliéru nechybí pokus o prosté splývavé šaty z hladkého saténu, odsouzený k neúspěchu faktem, že se nestříhalo šikmo.

Autor fotografie neuveden, zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/zlate-spolecenske-velka-sleva-1167109

A další začátečnická krejčovská chybička: odstávající výstřih. Vidíte, jak je vpravo jemně vytočený ven a tím pádem je i vidět kousíček rubu? To se stane, když výstřih zespodu začistíte podsádkou a nenavolníte ho do ní. Tento drobný trik, spočívající jednoduše řečeno v tom, že spodek uděláte o fous menší a vršek se tím pádem jakoby malinko "srazí", zajistí výstřih pěkně přiléhající na tělo. Každá dobrá krejčová s navolňováním pravidelně pracuje - vlastně i hodně domácích švadlen, které si šijí podle střihů z časopisů, se to časem naučí.

Jo, a existuje taky trik, jak žehlit, aniž by se vám přídavky na švy prorýsovaly z rubu na líc. To jen tak mimochodem, kdyby vám sjely oči pod výstřih.

Autor fotografie neuveden, zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/zlate-spolecenske-velka-sleva-1167109

Tereze Michálkové bych doporučila to, co všem ostatním ateliérnicím a návrhářkám, které prošly pekelnou výhní: zapracovat na šití, ideálně dát si praxi v dobré krejčovské dílně (což se lehko řekne a hůř udělá, já vím), učit se, co mi nejde, a rozvíjet, co mi jde. S krajkou a malbou na textil se dají dělat neuvěřitelné věci, jen je potřeba vytáhnout paty z pískoviště, projet nějakou inspiraci, trendy, historii, však víte. Malba na zlatých šatech má příchuť secese nebo art deca, na tom by se dalo tak nádherně stavět!

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek