Průvodce šitím: Klasický francouzský kabátek II.

08.10.15 | autor Jana

Klasický francouzský kabátek je jedním z těch nesmrtelných kousků oděvů a to hlavně díky své pohodlnosti, eleganci a univerzálnosti. Je také velmi oblíbeným kusem oblečení ve světě amatérského šití- není nijak technicky náročný, ale jeho tvorba vyžaduje hodně času a trpělivosti.

O přípravě látky, historii a významu francouzského kabátku se dočtete v předchozím článku .

Z hlediska šití je výjimečný třeba i v tom, že se u něj nepostupuje klasickým způsobem, kdy se kompletně ušije svrchní část, poté podšívka a tyto dva elementy se spojí až na závěr.

Pokud tedy máte vybraný veškerý materiál, udělaný a nazkoušený zkušební model, můžete se pustit do samotného šití. Pokud byly vaše úpravy na zkušebním modelu menší, můžete je přenést do papírového střihu a ten použít při stříhání na látku. Pozor, pokud máte střih se zahrnutými švovými přídavky, je potřeba na látku vyznačit švové linie!

V případě větších úprav je jednodušší použít místo střihu rovnou zkušební model. Stačí jen rozpárat a přežehlit.

Látku si rozložte celou na zem nebo na dostatečně dlouhý stůl, část látky by ze stolu neměla viset, protože pak dojde k posunu obou vrstev a díl by nemusel být střižen přísně po vláknu.

Proto v případě, že je stůl moc krátký, zbytek látky složte na jeho konci.

Při stříhání tohoto kabátku potřebujete mít rovnou díl ze svrchní látky i podšívky. Jak už jsem psala v minulém článku , je lepší si nechat gigantické švové přídavky- buklé se hodně třepí.

Jednotlivé díly není potřeba vystřihovat nějak pečlivě, tvary mohou být hodně přibližné, pokud budete stříhat díly po obdelnících(pokud to množství materiálu dovolí), bude to úplně ideální pro stabilitu daného kusu.

Nejdřív je potřeba vystřihnout díly ze svrchní látky a poté podle již vystřiženého dílu střihnout podšívku (rubem k rubu). Moje látka je kostkovaná, hrubší buklé mají jasný směr vlákna, nicméně některá jsou jemnější a jednobarevná, v takovém případě je potřeba si nití vyznačit i směr vlákna, podle kterého budete jednotlivé díly na díly podšívky pokládat.

Značení švových linií a značek na látku

Buklé je velmi strukturovaná tkanina, takže krejčovská křída není moc dobře vidět a snadno se navíc vypráší, z tohoto důvodu je lepší vzít do ruky jehlu a kontrastní niť a všechny linie si označit předním stehem či kličkováním. Pokud je vaše látka světlá a máte k dispozici jen bílou stehovku, použijte hedvábnou niť- po sešití švů napevno se při jejich vytahování nepoškodí vlákna nitě, která byla použita na sešití.

Prošívání: Na výběr máme ze dvou metod

Jednou z hlavních charakteristik francouzského kabátku je prošití podšívky a buklé. Toto prošívání bylo svého času symbolem společenského statusu, protože kopie byly prošívané jen velmi zřídka. Dnes naopak konfekční kabátky přímo od firmy Chanel prošité nejsou, pouze Haute Couture verze. Proč se tedy prošívá? Je to z toho důvodu, aby řídce tkané buklé získalo nějakou stabilitu. Přidáním výztuhy může látka jinak přijít o svou lehkost a pohodlnost.

Před tím, než začnete prošívat, je potřeba si určit linie prošívání. Ty by měly být 2,5-5 cm od sebe a zároveň 2,5-4 cm od nejbližší švové linie. V tomto ohledu je nejjednodušší práce s kostkovaným materiálem, protože nemusíte nic kreslit a přeměřovat, řídíte se vzorem a pouze hlídáte vzdálenost od švových linií.

Nicméně právě pravidelný vzor vyžaduje pečlivé sesazení, takže celkově je jednodušší pracovat s materiálem bez jasného pravidelného vzoru.

Linie prošití vyznačujte na jednotlivé střihové díly stehovkou. Pro prošívání máme vystřižené jednotlivé díly ze svrchní látky a podšívky, která bývá většinou velmi klouzavá a hrozí, že se pod strojem bude posunovat. Pomoci si můžeme kráčející patkou či horním podáváním, nicméně obě vrstvy je potřeba spojit poněkud stabilněji.

V podstatě jsou dvě metody, jak vrstvy spojit. První je vhodná na dlouhé zimní večery, ve chvíli, kdy je potřeba zapomenout na stres z práce, protože je zdlouhavější: Spočívá v tom, že obě vrstvy spojíte tužícím stehem.

Druhá možnost je rychlejší a to prostě spojit obě vrstvy mnoha a mnoha špendlíky, ideální jsou „vidličkové“, které mají dvě paže a tímpádem mnohem lépe zabraňují pohybu obou vrstev vůči sobě. Tyto špendlíky se hodí nejen na prošívání podobných sak, ale všude, kde chceme pohybu vrstev zabránit- jako při sesazování vzoru. Moje jsou od firmy Clover a u nás je můžete sehnat zde.

Pokud mohu radit, mít dvě balení špendlíků výrazně usnadňuje život, protože je jich potřeba opravdu hodně.

Po spojení obou vrstev se můžeme pustit do prošívání! Délku stehu a napětí si nejdříve vyzkoušejte na malém vzorku, ideální délka je kolem 3-3,5 mm. Na začátku i na konci prošití nechávejte dlouhé konce nití (cca 10 cm) a NEZAPOŠÍVEJTE!

Prošívat můžete dvěma způsoby- buď po jednotlivých dílech, nebo můžete přišít vždy dva sousední díly k sobě, nejdřív svrchní látku a pak podšívku, pečlivě přiložit šev na šev, poté obě vrstvy spojit a prošít tento dvoudíl. Tenhle postup volím třeba na zadním dílu.

Po prošití všech dílů na okraji prošití teď máte na rubu i líci konce nití, které je potřeba začistit, což provedete jednoduše tak, že obě nitě provléknete mezi obě vrstvy látky, tam několikrát zauzlujte a odstříhněte.

První uzly moc neutahujte, protože by se prošívání mohlo zkrabatit. Výsledkem je začištěný rub i líc.

Na líci není prošívání téměř patrné, pouze při bližším pohledu. Některá saka však mají prošívání více patrná, jako součást designu.

Po prošití může dojít ke zkrácení jednotlivých dílů, proto jejich délku porovnejte s původním střihem a kdyžtak proveďte úpravy.

Poté už můžete sešít jednotlivé švy- pouze na svrchní látce (doporučuji sešít nejdříve švy po obvodu, u nich začistit podšívku a až pak sešít ramenní) a vrhnout se na začištění podšívky.

Podšívka se začišťuje ručně, ale o tom až v příštím článku, kde se dozvíte něco i výztuze (která je oproti klasickým sakům minimální) a tvarování kabátku.

Zdá se vám s prošíváním hodně práce? Připadá vám, že sešít nejdřív všechny díly ze stejné svrchní látky, pak všechny díly ze stejné podšívky a teprve poté obě vrstvy spojit po obvodu, musí nutně vyjít na stejno za výrazné úspory času? Věřte, že to opravdu není stejné nebo nevěřte a udělejte si pro sebe minitest, kdy zkusíte naquiltovat malý kus látky na podšívku a uvidíte sami.

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
evulekotule
6 příspěvků 8.10.15 22:20

Díky za skvělý článek. Těším se na pokračování a doufám, že jednou budu mít čas si takovýto kabátek ušít. Moc se mi líbí. Jeden takový nosí Cate Blanchet ve filmu Jasmíniny slzy, na slušno i k džínám.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.10.15 11:17

Na ten film jsem se dívala minulý týden, celou dobu jsem obdivovala ty nádherné a nadčasové kousky, co tam Cate měla na sobě. A ten kabátek tomu všemu dominoval.

Diana N.
72 příspěvků 8.10.15 22:38

Obdivuji Vás. Chanel jacket style je pro mě meta v šití a doufám, že jí někdy zvládnu.
Na toto téma si dovolím doporučit i skvělý kurz od craftsy.com The Iconic Tweed Jacket: http://www.craftsy.com/…d-jacket/461?…
Autorka volí lehké úpravy, které činí šití zvládnutelné i pro obyčejné smrtelnice, ale i tak je tvorba takového kabátku velmi náročná.
Celkově kurzy od craftsy.com jsou skvělé a vřele je všem doporučuji. Jsem na nich trochu závislá, i když poslední dobou mé šití spíše stagnuje…
A také doporučuji všem švadlenkám tento blog (mezi jinými, které najdete na webu): http://www.coutureschmiede.com/…t-day-1.html
Držím moc palce a těším se na další díl!

Příspěvek upraven 08.10.15 v 22:40

Moir
2640 příspěvků 9.10.15 08:23

@Diana N. Craftsy je úžasná platforma, mám od nich už asi deset kurzů, z nichž jsem tedy dokoukala zatím jen kurz o overlocku, musím si někdy udělat čas, jejich kurzy jsou v podstatě neustále v nějaké slevě či akci, couture dress od Susan Khaje jsem získala za 15 dolarů, teď zkoušejí nový model, do 6. října bylo možné si na měsíc předplatit neomezený přístup do konce října (tj. na jeden měsíc) ke všem kurzům za 9,99 dolaru (samozřejmě bez případných střihů, které ke kurzům občas bývají), začínám litovat, že jsem do toho nešla.
Je dobré si ovšem pročítat hodnocení kurzů, sem tam člověk zjistí, že to vlastně není asi to, co by chtěl koupit.

Příspěvek upraven 09.10.15 v 08:33

Renee
188 příspěvků 9.10.15 09:15

Ano, souhlasím, Craftsy je príma. Kurs Couture Dress od Susan Khalje mě naprosto nadchnul, pouštím si to už poněkolikáté :-)
Taky se mi líbily základy krejčoviny od Alison Smith, to teda není žádné vodění za ručičku, ale je to fajn.
Je dobré, že se člověk může zeptat online a lektor mu odpoví.

Ten článek je prima, já mám radši festovnější kabátky s výztuhou, ale jak se blížím od třicítky spíše ke čtyřicítce, tak bych si cákryš mohla jeden chanel style jacket střihnout…

dost_bot
2071 příspěvků 8.10.15 23:23

Parádní čtení!

Betynka02
384 příspěvků 9.10.15 06:42

Děkuji za druhý díl. Já se do toho snad pustím! :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.10.15 11:10

Článek je skvělý (stejně jako ten minulý). Snad na sebe další díl nenechá dlouhá čekat, moc se na něj těším.

z maloměsta
49 příspěvků 10.10.15 19:13

Právě jsem zjistila, tže francouzský kabátek nutně potřebuju…tak až se dostane dítě do fáze, že mě nechá chvíli něco dělat, tak se na něj vrhnu (a na těch stopadesát dalších věcí;)
nedaly by se pak ty Vaše šicí články nějak vydat, třeba v nějakém pdf nebo tak? myslím, že spousta amatérek by to ocenila, ja teda určitě (aneb proč zbytečně myslet, když vám někdo dobře poradí)

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Bundokabát

Autor: Ada

"Bundokabát" je místní výraz označující prošívaný kabát, který... Celý článek

Jak jsem si šila kabát

Autor: Ada

Jistě víte, jak ráda doporučuju kabáty jako alternativu sportovních... Celý článek