Průvodce šitím: Klasický francouzský kabátek III

23.11.15 | autor Jana

Klasický francouzský kabátek je jedním z těch kusů oděvu, u nichž zdání klame. Vypadá jednoduše, ale v tradičním provedení jeho vyhotovení zabere mnoho hodin práce, zárověň díky vizuální jednoduchosti pak volbou různých materiálů podtrhne osobnost nositelky a vypadá bez jakéhokoliv tvaru, ale přitom rafinovaně kopíruje ženské křivky.

1.jpg

Všechny díly seriálu o šití francouzského kabátku si přečtete v Janině seriálu Průvodce šitím .

V dnešním článku se nebudu jednotlivým technikám věnovat chronologicky, ale tematicky. Na konci pak shrnu chronologický postup.

Zdroj: ChanelZdroj: Chanel

Začištění podšívky

minulém článku jsme celý kabátek proquiltovali a budeme pokračovat začištěním podšívky.

Na švových liniích vždy podšívku příslušného dílu přehneme tak, aby se švové linie dotýkala a zajistíme špendlíky.

Pokud někde podšívka přebývá, tak ještě předtím zastřihneme. Oba díly podšívky k sobě přišijeme začišťovacím stehem a nakonec přežehlíme.

Začištění podšívky na záložkách je jedním z posledních kroků celého procesu. Po odstřihnutí přebytečního materiálu podšívku přehneme a přišijeme nejdříve začišťovacícm stehem.

Poté ještě asi centimetr od okraje zafixujeme perličkovým stehem (což je v podstatě velmi krátký zadní steh). Ten slouží k zafixování okraje podšívky.

Perličkový steh (příklad na jiném kusu oděvu)Perličkový steh (příklad na jiném kusu oděvu)
Výsledný efektVýsledný efekt

Jak správně kabátek vytvarujete?

Kabátek se taky někdy označuje jako „boxy jacket“ díky zdánlivě čtvercovému neforemnému tvaru. Můžete jej ovšem i vytvarovat, a to velmi rafinovaně. Princesové švy zakomponjte do perfektně navazujícího vzoru kostky, nebo jej tvarujte pomocí žehličky (vysrážení pomocí páry).

Tvarovat kabátek můžete i tak, že převedete záševek na volnost. Neodšívejte tedy záševek, pouze navolněte místo, kde by měl být. Tento postup používejte pouze na vrchní látce. Na podšívce záševek v ruce odšijte, s ohledem na to, že máte tento díl již proquiltovaný.

Tuto techniku už důvěrně zná každý, kdo šil halenku či sako - na základním střihu je vyznačený ramenní záševek na zadním dílu, ale ten se většinou neodšívá, prostě se navolní na přední díl.

Postup se hodí pouze pro krátké, úzké záševky. Navolnění se provádí na dvojnásobné šíři než šíře původního záševku, kde látku prošijeme těsně vedle švové linie volným stehem.

Poté postupně stahujeme na požadovanou šíři, zatímco materiál pomocí žehličky vysrážíme.

Možná to zní složitě, ale stačí vyzkoušet- u některých materiálů to jde hůře (umělé materiály, hustě tkané…) u některých zase jedna báseň (vlněné, řídce tkané).

Na podšívce pak odšijeme záševek začišťovacím stehem.

Z rubu je patrný záševek:

Na líci záševek neruší:

Techniku tvarování pomocí minizáševků na podšívce použijte až téměř nakonec celého tvarovacího procesu.

Jak zvýraznit pas?

Pro zvýraznění pasu se v jeho úrovni na podšívce v ruce odšijí minizáševky (opět začišťovacím stehem), čímž vznikají drobné boule na svrchní látce. Tu pak stačí propařit a látka se vysráží do požadovaného tvaru.

Efekt vysrážení PŘED a PO

Pravou stranu jsem vysrážela, levou ještě nePravou stranu jsem vysrážela, levou ještě ne

Výztuha kabátku

předchozím díle jsem popisovala prošívání podšívky ke svrchní látce, díky kterému získá stabilitu i řídce tkané tradiční buklé. Stabilizace této řídké látky je důležitá, jinak by se mohlo snadno vytahat. V konfekčních verzích kabátků se proto nažehluje výztuha, nejlépe co nejtenčí pletená, která materiál zatíží co nejméně.

U té tradiční verze se používá nenažehlovací tkaná výztuha. Jednou z nejoblíbenějších výztuh ve vysoké krejčovině obecně je hedvábná organza - je lehká, pevná a odolává vysokým teplotám, což se hodí při žehlení. Hedvábnou organzou se podkládá celý přední středový díl a aby pod tíhou zdobení držely přední okraje pěkně rovně, přidává se zde ještě okraj organzy. Okraje látky (čili část s minidírkami) většinou ignorujeme - jsou tužší než zbytek látky, ale ten organzový se na výztuhu používá poměrně často. Organzu k přednímu dílu naquiltujeme, podobně jako podšívku na ostatní díly, samotná podšívka pak přednímu dílu proquiltovaná není.

V případě, že toužíte po kabátku se zapínáním na knoflíky, místa budoucích knoflíkových dírek je potřeba znovu vyztužit, aby se nevytrhávaly. Zde záleží na preferencích, i když šijete tradiční verzi kabátku, často je doporučováno použití proužků tenké nažehlovací výztuhy a to kvůli třepení.

Další místa, která se tuží, jsou lemy- a to šikmým pruhem organtýnu nebo organzy v šíři asi 4 cm. Ten se pokládá tak, aby lehce přesahoval vyznačený dolní okraj.

Pruh se přišívá po zohnutí přesahující části těsně vedle okraje záložky se zachycením pár vlákýnek, stejně tak u horního okraje.

Jak vsadit rukáv?

Metody vsazování rukávu se opět mohou lišit autor od autora, každopádně se opět vsazují v ruce a to nejlépe na panně. Prvním krokem je přistehování dolní části hlavice k saku. Poté polotovar pověsíme na pannu a postupně špendlíme horní část hlavice. Výhodou tohoto postupu je lepší možnost regulace nadbytečného materiálu.

Poté přišijeme začišťovacím stehem.

Nakonec celý rukáv z rubu přišijeme zadním stehem. Ručního šití se nemusíte bát, je překvapivě stabilní.

Podšívka rukávu se také začišťuje ručně, případné nerovnosti jsou vzhledem ke klouzavosti materiálu povolené, jde přece o ruční práci :)

Založení švových přídavků a zdobení kabátku

Zdobení kabátku přichází na řadu ještě před začištěním podšívky při okrajích. Nejdříve je potřeba připravit okraje látky a kapsy.

Okraje se zakládají podél nastehovaných linií a přežehlí. Na místě je potom drží krokvičkový steh, záložky přišíváme k šikmému pruhu výztuhy, švové přídavky na předním okraji k organze a průkrčník k samotné látce, kdy zachytíme pár vlákýnek tak, aby na líci přišití nebylo vidět.

Kapsy jsou tradičně bez výztuhy, což později vede k jejich mírnému prověšení, některé kabátky dokonce mají kapsy hned s obloučkem na horním okraji, aby byl tento vzhled podpořen. Po vyzkoušení velikosti a pozice kapes je vystřihnete z vrchní látky, založíte okraje, opět přišijete krokovičkovým stehem. Tím je kabátek připravený na zdobení.

Zdobit můžete podél celého okraje i kolem rukávové hlavice, záleží na osobních preferencích. Stejné zdobení pak použijete na kapsy.

Knoflíky a knoflíkové dírky

Na svém kabátku knoflíky (tudíž ani knoflíkové dírky) nemám, ale na tradičním kabátku jsou dírky vždy funkční, včetně rukávů. Postupy výroby knoflíkových dírek na předním okraji a na rukávech se trochu liší - je to z toho důvodu, že na rukávech se dírky budou méně namáhat:

Na rukávech se tedy dírky odšívají klasicky (v ruce), přes obě vrstvy materiálu.

Na předním okraji je odšitá zvlášť dírka na svrchní látce- opět obšívaná v ruce, zatímco na podšívce se vypracuje dvojvýpustková dírka.

zdroj: http://www.coutureschmiede.com/2011/11/tested-technique-chanel-faux-bound.htmlzdroj: http://www.coutureschmiede.com/…x-bound.html

Řetízek - funkční ozdoba

Řetízek je v podstatě takovou poslední tečkou, třešničkou na dortu. Jeho funkce je zatížit kabátek, aby pěkně přilnul k tělu a zároveň vyvažoval zdobení na předním díle, proto se většinou šije pouze na zadní.

Chronologický postup (není nutné dodržovat úplně stoprocentně, ostatně u dvou nejslavnějších lektorek uvedených níže se pořadí lehce liší):

 • nastříhejte vrchní vrstvu a díly podšívky bez rukávových dílů, nastříhejte výztuhu
 • vyztužte přední díl + proquiltujte k výztuze, obšijte knoflíkové dírky na předním okraji, odšijte dvojvýpustkové dírky na podšívce
 • proquiltujte podšívku k ostatním dílům
 • převeďte prsní záševek na volnost
 • sešijte švy na kabátku a začistěte podšívku na švových liniích
 • přezkoušejte rukávy
 • nastříhejte rukávy, proquiltujte, začištěte (středový šev přijde až na závěr)
 • vsaďte rukávy, ověřte délky rukávů
 • vyztužte záložky
 • založte švové přídavky a záložky při okrajích, našijte zdobení
 • začistěte okraje podšívky
 • vyšijte knoflíkové dírky na rukávech
 • natvarujte pas malými záševky na podšívce a vysrážejte vrchní látku
 • nazkoušejte velikosti a umístění kapes- nastříhejte, začistěte okraje kapes, našijte zdobení, našijte podšívku a našijte kapsy
 • řetízek

Můj kabátek je hodně boxy a to z toho důvodu, že sahá těsně pod pas, takže nehrozí, že bych v něm plavala, nicméně kabátek lze ušít těsně na tělo, záleží na osobních preferencích.

Další zdroje, ze kterých čerpat

O šití klasického francouzského kabátku se píší knihy a natáčí se mnohahodinové on-line kurzy, proto moje články nejsou zcela vyčerpávající- informací je prostě moc. Takže pokud byste toužili po více detailech, mohu doporučit následující zdroje:

Knihy

Couture Sewing: The Couture Cardigan Jacket (Claire B. Shaeffer, Taunton Press). Součástí je DVD s video kurzem.

Články

Inside a Designer Jacket (Susan Khalje, Threads magazine č. 121)
Master Class: Setting a sleeve by hand (Susan Khalje, Threads
magazine č. 122)

Oba články jsou dostupné na webu Threads magazine, po přihlášení do Insider programu (se 14denním obdobím na zkoušku), případně v rámci DVD s archivem časopisu.

On-line kurzy

The Classic French Jacket, lektor Susan Khalje

Do šití vlastního malého francouzského kabátku se můžete pustit, jakmile zvládnete základní šicí dovednosti. I když váš výsledek možná nebude tak dokonalý jako u Chanela, můžete získat nadčasový kousek do svého šatníku, který budete vždy rády oblékat.

Ušili jste si také svůj vlastní francouzský kabátek? S jakým výsledkem? Pochlubte se v diskusi pod článkem!

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Fashion Week New York: co mě zaujalo

Autor: Ada

Newyorský módní týden skončil, cirkus se přesouvá do Londýna. Co ze... Celý článek

Páteční momentky 6

Autor: Ada

Asi teď máte jiné starosti, než číst Módní peklo (pečete mazanec a... Celý článek