Průvodce šitím: Klasický francouzský kabátek III

23.11.15 | autor Jana

Klasický francouzský kabátek je jedním z těch kusů oděvu, u nichž zdání klame. Vypadá jednoduše, ale v tradičním provedení jeho vyhotovení zabere mnoho hodin práce, zárověň díky vizuální jednoduchosti pak volbou různých materiálů podtrhne osobnost nositelky a vypadá bez jakéhokoliv tvaru, ale přitom rafinovaně kopíruje ženské křivky.

* 1.jpg

Všechny díly seriálu o šití francouzského kabátku si přečtete v Janině seriálu Průvodce šitím .

V dnešním článku se nebudu jednotlivým technikám věnovat chronologicky, ale tematicky. Na konci pak shrnu chronologický postup.

Zdroj: ChanelZdroj: Chanel

Začištění podšívky

minulém článku jsme celý kabátek proquiltovali a budeme pokračovat začištěním podšívky.

Na švových liniích vždy podšívku příslušného dílu přehneme tak, aby se švové linie dotýkala a zajistíme špendlíky.

Pokud někde podšívka přebývá, tak ještě předtím zastřihneme. Oba díly podšívky k sobě přišijeme začišťovacím stehem a nakonec přežehlíme.

Začištění podšívky na záložkách je jedním z posledních kroků celého procesu. Po odstřihnutí přebytečního materiálu podšívku přehneme a přišijeme nejdříve začišťovacícm stehem.

Poté ještě asi centimetr od okraje zafixujeme perličkovým stehem (což je v podstatě velmi krátký zadní steh). Ten slouží k zafixování okraje podšívky.

Perličkový steh (příklad na jiném kusu oděvu)Perličkový steh (příklad na jiném kusu oděvu)
Výsledný efektVýsledný efekt

Jak správně kabátek vytvarujete?

Kabátek se taky někdy označuje jako „boxy jacket“ díky zdánlivě čtvercovému neforemnému tvaru. Můžete jej ovšem i vytvarovat, a to velmi rafinovaně. Princesové švy zakomponjte do perfektně navazujícího vzoru kostky, nebo jej tvarujte pomocí žehličky (vysrážení pomocí páry).

Tvarovat kabátek můžete i tak, že převedete záševek na volnost. Neodšívejte tedy záševek, pouze navolněte místo, kde by měl být. Tento postup používejte pouze na vrchní látce. Na podšívce záševek v ruce odšijte, s ohledem na to, že máte tento díl již proquiltovaný.

Tuto techniku už důvěrně zná každý, kdo šil halenku či sako - na základním střihu je vyznačený ramenní záševek na zadním dílu, ale ten se většinou neodšívá, prostě se navolní na přední díl.

Postup se hodí pouze pro krátké, úzké záševky. Navolnění se provádí na dvojnásobné šíři než šíře původního záševku, kde látku prošijeme těsně vedle švové linie volným stehem.

Poté postupně stahujeme na požadovanou šíři, zatímco materiál pomocí žehličky vysrážíme.

Možná to zní složitě, ale stačí vyzkoušet- u některých materiálů to jde hůře (umělé materiály, hustě tkané…) u některých zase jedna báseň (vlněné, řídce tkané).

Na podšívce pak odšijeme záševek začišťovacím stehem.

Z rubu je patrný záševek:

Na líci záševek neruší:

Techniku tvarování pomocí minizáševků na podšívce použijte až téměř nakonec celého tvarovacího procesu.

Jak zvýraznit pas?

Pro zvýraznění pasu se v jeho úrovni na podšívce v ruce odšijí minizáševky (opět začišťovacím stehem), čímž vznikají drobné boule na svrchní látce. Tu pak stačí propařit a látka se vysráží do požadovaného tvaru.

Efekt vysrážení PŘED a PO

Pravou stranu jsem vysrážela, levou ještě nePravou stranu jsem vysrážela, levou ještě ne

Výztuha kabátku

předchozím díle jsem popisovala prošívání podšívky ke svrchní látce, díky kterému získá stabilitu i řídce tkané tradiční buklé. Stabilizace této řídké látky je důležitá, jinak by se mohlo snadno vytahat. V konfekčních verzích kabátků se proto nažehluje výztuha, nejlépe co nejtenčí pletená, která materiál zatíží co nejméně.

U té tradiční verze se používá nenažehlovací tkaná výztuha. Jednou z nejoblíbenějších výztuh ve vysoké krejčovině obecně je hedvábná organza - je lehká, pevná a odolává vysokým teplotám, což se hodí při žehlení. Hedvábnou organzou se podkládá celý přední středový díl a aby pod tíhou zdobení držely přední okraje pěkně rovně, přidává se zde ještě okraj organzy. Okraje látky (čili část s minidírkami) většinou ignorujeme - jsou tužší než zbytek látky, ale ten organzový se na výztuhu používá poměrně často. Organzu k přednímu dílu naquiltujeme, podobně jako podšívku na ostatní díly, samotná podšívka pak přednímu dílu proquiltovaná není.

V případě, že toužíte po kabátku se zapínáním na knoflíky, místa budoucích knoflíkových dírek je potřeba znovu vyztužit, aby se nevytrhávaly. Zde záleží na preferencích, i když šijete tradiční verzi kabátku, často je doporučováno použití proužků tenké nažehlovací výztuhy a to kvůli třepení.

Další místa, která se tuží, jsou lemy- a to šikmým pruhem organtýnu nebo organzy v šíři asi 4 cm. Ten se pokládá tak, aby lehce přesahoval vyznačený dolní okraj.

Pruh se přišívá po zohnutí přesahující části těsně vedle okraje záložky se zachycením pár vlákýnek, stejně tak u horního okraje.

Jak vsadit rukáv?

Metody vsazování rukávu se opět mohou lišit autor od autora, každopádně se opět vsazují v ruce a to nejlépe na panně. Prvním krokem je přistehování dolní části hlavice k saku. Poté polotovar pověsíme na pannu a postupně špendlíme horní část hlavice. Výhodou tohoto postupu je lepší možnost regulace nadbytečného materiálu.

Poté přišijeme začišťovacím stehem.

Nakonec celý rukáv z rubu přišijeme zadním stehem. Ručního šití se nemusíte bát, je překvapivě stabilní.

Podšívka rukávu se také začišťuje ručně, případné nerovnosti jsou vzhledem ke klouzavosti materiálu povolené, jde přece o ruční práci :)

Založení švových přídavků a zdobení kabátku

Zdobení kabátku přichází na řadu ještě před začištěním podšívky při okrajích. Nejdříve je potřeba připravit okraje látky a kapsy.

Okraje se zakládají podél nastehovaných linií a přežehlí. Na místě je potom drží krokvičkový steh, záložky přišíváme k šikmému pruhu výztuhy, švové přídavky na předním okraji k organze a průkrčník k samotné látce, kdy zachytíme pár vlákýnek tak, aby na líci přišití nebylo vidět.

Kapsy jsou tradičně bez výztuhy, což později vede k jejich mírnému prověšení, některé kabátky dokonce mají kapsy hned s obloučkem na horním okraji, aby byl tento vzhled podpořen. Po vyzkoušení velikosti a pozice kapes je vystřihnete z vrchní látky, založíte okraje, opět přišijete krokovičkovým stehem. Tím je kabátek připravený na zdobení.

Zdobit můžete podél celého okraje i kolem rukávové hlavice, záleží na osobních preferencích. Stejné zdobení pak použijete na kapsy.

Knoflíky a knoflíkové dírky

Na svém kabátku knoflíky (tudíž ani knoflíkové dírky) nemám, ale na tradičním kabátku jsou dírky vždy funkční, včetně rukávů. Postupy výroby knoflíkových dírek na předním okraji a na rukávech se trochu liší - je to z toho důvodu, že na rukávech se dírky budou méně namáhat:

Na rukávech se tedy dírky odšívají klasicky (v ruce), přes obě vrstvy materiálu.

Na předním okraji je odšitá zvlášť dírka na svrchní látce- opět obšívaná v ruce, zatímco na podšívce se vypracuje dvojvýpustková dírka.

zdroj: http://www.coutureschmiede.com/2011/11/tested-technique-chanel-faux-bound.htmlzdroj: http://www.coutureschmiede.com/…x-bound.html

Řetízek - funkční ozdoba

Řetízek je v podstatě takovou poslední tečkou, třešničkou na dortu. Jeho funkce je zatížit kabátek, aby pěkně přilnul k tělu a zároveň vyvažoval zdobení na předním díle, proto se většinou šije pouze na zadní.

Chronologický postup (není nutné dodržovat úplně stoprocentně, ostatně u dvou nejslavnějších lektorek uvedených níže se pořadí lehce liší):

 • nastříhejte vrchní vrstvu a díly podšívky bez rukávových dílů, nastříhejte výztuhu
 • vyztužte přední díl + proquiltujte k výztuze, obšijte knoflíkové dírky na předním okraji, odšijte dvojvýpustkové dírky na podšívce
 • proquiltujte podšívku k ostatním dílům
 • převeďte prsní záševek na volnost
 • sešijte švy na kabátku a začistěte podšívku na švových liniích
 • přezkoušejte rukávy
 • nastříhejte rukávy, proquiltujte, začištěte (středový šev přijde až na závěr)
 • vsaďte rukávy, ověřte délky rukávů
 • vyztužte záložky
 • založte švové přídavky a záložky při okrajích, našijte zdobení
 • začistěte okraje podšívky
 • vyšijte knoflíkové dírky na rukávech
 • natvarujte pas malými záševky na podšívce a vysrážejte vrchní látku
 • nazkoušejte velikosti a umístění kapes- nastříhejte, začistěte okraje kapes, našijte zdobení, našijte podšívku a našijte kapsy
 • řetízek

Můj kabátek je hodně boxy a to z toho důvodu, že sahá těsně pod pas, takže nehrozí, že bych v něm plavala, nicméně kabátek lze ušít těsně na tělo, záleží na osobních preferencích.

Další zdroje, ze kterých čerpat

O šití klasického francouzského kabátku se píší knihy a natáčí se mnohahodinové on-line kurzy, proto moje články nejsou zcela vyčerpávající- informací je prostě moc. Takže pokud byste toužili po více detailech, mohu doporučit následující zdroje:

Knihy

Couture Sewing: The Couture Cardigan Jacket (Claire B. Shaeffer, Taunton Press). Součástí je DVD s video kurzem.

Články

Inside a Designer Jacket (Susan Khalje, Threads magazine č. 121)
Master Class: Setting a sleeve by hand (Susan Khalje, Threads
magazine č. 122)

Oba články jsou dostupné na webu Threads magazine, po přihlášení do Insider programu (se 14denním obdobím na zkoušku), případně v rámci DVD s archivem časopisu.

On-line kurzy

The Classic French Jacket, lektor Susan Khalje

Do šití vlastního malého francouzského kabátku se můžete pustit, jakmile zvládnete základní šicí dovednosti. I když váš výsledek možná nebude tak dokonalý jako u Chanela, můžete získat nadčasový kousek do svého šatníku, který budete vždy rády oblékat.

Ušili jste si také svůj vlastní francouzský kabátek? S jakým výsledkem? Pochlubte se v diskusi pod článkem!

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Jordaan
9323 příspěvků 23.11.15 00:30

.

Příspěvek upraven 06.12.19 v 00:21

shoeslover
64 příspěvků 23.11.15 05:14

Článek je pěkně a srozumitelně zpracován. A jelikož bohužel spadám do kategorie lidí, pro které je i přišít jeden knoflík nadlidský výkon, tak Vás silně obdivuji:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.15 06:20

Skvělý článek.

saisanka
16 příspěvků 23.11.15 06:49

Milá Jano, děkuji že jste.

Betynka02
384 příspěvků 23.11.15 07:00

Jani, úžasná práce! Jak se šitím, tak s článkem! ;-)

Jen „krokovičkový steh“ mě tahá za oči. :-) Prosím krokvičkový. :-D

benyka
9115 příspěvků 23.11.15 12:22

Uf. Díky za varování, kdyby mě náhodou někdy napadlo neprozřetelně zakoupit látku na klasický francouzký kabátek. :-)

Jordaan
9323 příspěvků 23.11.15 13:33

@benyka

ja tak jednou ucinila a nikdy vice, trepi se to uplne straslive a kdyz neco prisijete blbe, tak se to skoro neda vyparat. Takze autorku clanku fakt obdivuju.

DanaP
170 příspěvků 23.11.15 13:37
Cigáro

Vypadá to krásně, ale pouštět se do toho nebudu. Ale dámy, všimly jste si, že Coco má na té fotce v puse cigaretu? Hulila prý jako tovární komín. To ovšem znamená, že všechny její šatky nelibě zapáchaly… Dneska by jí to asi neprošlo.

Alterations
753 příspěvků 23.11.15 14:54

Je to naprosto fascinující. Domnívám se ale, že je lépe se o něco takového vůbec nepokoušet, pokud nemáte vhodný materiál - speciální vlnu nejlépe s hedvábím a hedvábnou podšívku.

Bernette
461 příspěvků 23.11.15 15:42

@Jordaan Nestrašte! Nějaké buklé už mi leží pár měsíců ve skříni, zatím se odhodlávám.

Jordaan
9323 příspěvků 23.11.15 17:02

@Bernette

Uz se tesim na fotky! Ja sila jen jednoduchou sukni a vsila spatne zip. Vyparat to slo tak blbe, ze jsem to vzdala a cele to lezi nekde v krabici „nekdy dodelat“ :-). Kazdopadne preju hodne zdaru.

Bernette
461 příspěvků 23.11.15 17:19

@Jordaan Tak to jsme mě moc nepotěšila. Při mém štěstí a schopnostech to dopadne asi obdobně. Ale mám hrozně krásnou látku, tak by mě to mrzelo. Chci dělat toto:

Jordaan
9323 příspěvků 23.11.15 17:54

@Bernette

ten znam, mam ho ulozenej v planovaci slozce :-)

Ada Pekelná
973 příspěvků 23.11.15 18:30

Víte, co se říká: kdo nic nedělá, nic nezkazí. Tak se nebojte a pusťte se do toho, nějaké chyby asi uděláte, ale těmi se člověk učí :) Také jsem francouzský kabátek zkoušela, buklé jsem měla vlněné ze slev, na podšívku jsem použila acetát a nakonec se až na nějaké drobnosti docela povedl. Akorát že jsem zjistila, že mi nesluší, a bylo vymalováno.

Korppi
23 příspěvků 23.11.15 18:48

Tedy, jelikož jsem spíš přišívačka, která by s jistotou nezvládla spíchnout ani kalhotky, tak vaši trpělivost opravdu obdivuji. Je to krása. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.15 18:56

Mě to neodradilo, já se do toho chci pustit :-). Jen co dokončím naléhavější šicí projekty, vrhnu se na to :-). Je to výzva.

Příspěvek upraven 23.11.15 v 18:59

Linie
2020 příspěvků 23.11.15 20:42

@Ada Pekelná Tento střih sluší většinou jen hubeným dámám bez prsou a boků, jako byla Coco. My tvarované vypadáme lépe v projmutém sáčku.
Postup je zajímavý, ale pro amatérské švadlenky dost komplikovaný. Několikrát jsem upravovala drahou franc. konfekci, kde byl kabátek z řídké látky v celé ploše podlepený tenkým pružným vlizelinem a ještě přednice a záložky vyztuženy jako u běžného saka.

renaissance
7 příspěvků 24.11.15 13:27

To je velmi důležitá poznámka, abych nešila něco, co nemá budoucnost.

lindiste
348 příspěvků 24.11.15 06:20

:O (na víc se nezmůžu)

system_error
855 příspěvků 24.11.15 12:59

Já mám takovou chuť se naučit šít. Sice bych asi nešila zrovna tohle, ale to je vcelku jedno. Akorát mě brzdí nedostatek času (roční dítě) a vědomí, že nemám moc trpělivost, takže nadšeně začnu a pak to v půlce nenápadně usne.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.15 14:04

@system_error Jděte do toho. Já jsem toho nejvíc nasila na mateřské.:-)

v2e2rka
477 příspěvků 24.11.15 14:38

@system_error mám dvě malé děti (26 a 7 měsíců) a šiju víc, než kdy jindy. Pokud nemáte dostatek trpělivosti, začněte šít na dítě, je to malé, rychle hotové a když něco není 100%, tak dítě vás kritizovat nebude.

zapbebe
307 příspěvků 24.11.15 17:49

@system_error Já šiju povětšinou na děti :lol: Pyžama, legíny, tepláky, kostýmy na maškarní, softshellové kalhoty a bundy, toť můj repertoár :lol: Je to rychle nastříhané, rychle hotové, když někde něco uteče, tak to tolik nevadí a člověk se na tom aspoň trochu naučí.
Což ovšem neznamená, že bych se pustila do tohoto díla, na to zatím odvahu nemám, fakt klobouk dolů :o

MP blanka
2839 příspěvků 24.11.15 19:57

Na jednu stranu skutočne obdivujem, s akým nasadením propaguje a osvetluje pani Jana tradičné krajčírske postupy, ale na druhú stranu, myslím si, že sú už prekonané.
Riedko tkaný materiál ako buklé je skutočne ťažší na spracovanie, a ľahko je možné necitlivou prácou výsledný dojem celkom skaziť. Napriek tomu ja sa nedržím ručného šitia švov, a to ani na vrchnom materiáli, ani na podšívke. Na tvarovane používam klasické odševky, ktoré vždy podkladám pri šití šikmým prúžkom z vlastného materiálu. Portu na zdobenie nenašívam až po dokončení, lebo ja začiatok a koniec všívam do švu, nepáčilo by sa mi konce len tak preložiť cez seba, ako sa domnievam, že je to urobené na ukážkovom saku. S výstuhou predných dielov, okrajov rukávov a dĺžky, priekrčníka a prieramkov zadného dielu je to treba zvážiť podľa konkrétneho materiálu, aby výstuha neurobila patričné miesta nevhodne tuhé či tvrdé.
Trochu ma prekvapuje, že dierky sú vyšité ručne - ja uprednostňujem dieky výpustkové. Mám strach, že vyšité dierky by sa mohli vystrapkať.
Cením si toho, ak je niekto zástancom tradície, ale moje zákazníčky by odporúčaný vnútorný materiál aj čas potrebný na takéto spracovanie nezaplatili. Ten, kto vyložene nehľadá takéto ausgerechnet tradičné spracovane by tú obtiažnosť ani nespoznal, ani neocenil. Tým viacej obdivujem prácu propagátorky Jany.

Příspěvek upraven 25.11.15 v 08:49

Burčák
1 příspěvek 24.11.15 21:11

Mám šicí stroj, ale aktuálně spíš spravuju věci malých synů. Přišít nášivku je trochu jiná liga než toto :o) Máte to krásné.

porjk
3210 příspěvků 25.11.15 17:06

Pěkně jsem si početla, některé části i opakovaně a u každé fáze jsem v duchu,,pracovala" s vámi. Někdy natolik, že jsem i pociťovala vztek na třepící se kraje a klouzání podšívky :-) I když nejspíš takový kabátek šít nebudu, jsem ráda, že si můžu přečíst klasický postup včetně toho, jaké materiály jsou použité. Těším se na další články a díky!

DanielaS
5244 příspěvků 27.11.15 14:23

Tak ctyri, pet roku zpatky se vyrojily „francouzske kabatky“ v konfekci, pamatujete? Znamenalo to nevytvarovane sacko bez fazonky, ozdobene vytrepenymi okraji. Coz v praxi znamenalo, ze to nebylo zalozene NIJAK. Ne ze tam byly nasite vytrepene prouzky.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Hedvábí: dodatek

Autor: Ada

Protože se u minulého článku objevily v diskuzi různé dotazy,... Celý článek

Průvodce šitím: klasický francouzský kabátek

Autor: Jana

Francouzký dámský kabátek je bezesporu jedním z nejikoničtějších a... Celý článek