Přečteno: Knihy o módě, které zvládnete za víkend

09.08.18 | autor Monika

Dovolená přinesla oběti – dvě kila nahoru a 5 přečtených knih. A recenzi si vysloužily publikace o oblečení. Jednou došlo na povytažené obočí...

Kus knihovny do kufru - bez knížek by to nebyla dovolená!

Sebepoznání skrz oblečení


Kniha: Móda a duše aneb Klíč k sobě
Autor: Táňa Havlíčková
Přibližná cena: 360 Kč

Každý z osmi typů osobností má vlastní styl oblékání.Každý z osmi typů osobností má vlastní styl oblékání.

Oblékání ve spojitosti se vztahy s rodiči, partnery nebo dětmi? Ano. Bývalá módní návrhářka v knize představuje svou metodu OCTO CODES, kterou rozděluje lidi na 8 různých typů, a to podle energií jin a jang.

Jinové povahy jakožto jemnější, mírnější a „ženštější“ mohou mít romantický styl (princezna), elegantní (dáma), okázalý (diva) nebo avangardní (čarodějka). Jangové typy jsou spíše aktivnější, ráznější. Mezi ně se podle Táni řadí sportovní (kamarádka), ležérní (pozorovatelka), nekonvenční (rebelka) a extravagantní typ (hvězda).

Sama autorka píše, že při čtení se může leckdo zarazit a rozplakat, protože pozná konečně sám sebe. Mě sice slzy neodzbrojily, zato jsem se hned poznala v jangové ležérnosti (což je prý nejčastější typ). Konečně jsem černé na bílém dostala „důležité“ módní potvrzení: opravdu nemá smysl nutit se do romantických volánkových minišatů, protože tím přitahuju k sobě úplně odlišný typ lidí, než když jsem jsem ve svém, ležérním stylu. A stejně tak bylo dobré rozhodnutí nedělat si v pubertě dredy, které se mi na holkách strašně líbily, když neposlouchám Boba Marleyho ani drum'n'bass.

Téma mi přišlo velmi zajímavé, přestože autorka opakovaně ztrácela mé sympatie svým stylem psaní. Stopadesáté tvrzení, jak je talentovaná, nadaná a slavná, mě prostě nutilo přeskakovat (Táňa ale sama přijímá, že jako rebelka nesedne všem). No… každopádně nečekejte skromnost a hlubinnou psychologii opřenou o zdroje, protože všechny informace přišly Táně tak nějak samy. Taky mě zarazilo, že Móda a duše nemá jedinou fotku nebo ilustraci. Když se s tím vším spokojíte a respektujete ji jako odbornici, knížka se čte skvěle. Velmi doporučuju, pokud máte v šatníku pelmel, případně jako dárek. Móda a duše může být pro někoho klíčem k objevení sebe sama.

Encyklopedie o barevné typologii


Kniha: Jaká barva mi sluší
Autor: Veronique Henderson
Přibližná cena: 349 Kč

Knížku o barevné typologii vezměte na dámskou jízdu.Knížku o barevné typologii vezměte na dámskou jízdu.

Starší publikaci mám už léta a občas se k ní vracím. Teď jsem ji přibalila na holčičí dovolenou, abychom měly co rozebírat. A přesně k tomu podle mě slouží – na dámskou jízdu, kde máte k dispozici spoustu barevných hadříků na vyzkoušení (či alespoň přiložení k pleti). Čtenářka nepolíbená typologií má jinak tendenci spadat do vlastních zvyklostí a dosavadních barevných preferencích

Hodně jsem u listování myslela na Beátu Oravcovou, která pracuje s 18 typy – v této knize se jich určuje o šest méně v klasické kombinaci světlý/tmavý, teplý/studený, jemný/kontrastní. Na každé stránce máte spoustu ukázek a fotek, u každé kombinace najdete konkrétní odstíny barev, doporučené rtěnky nebo účesy (OK, tohle už mi přišlo trochu věštění z koule)

Kromě toho je tu sekce „jak nosit černou“, symbolika barev nebo návod na volbu střihu podle typu postavy. Nejvíc mě pobavilo, že každý text začíná větou „VY se máte“. :D Holt poctivý osmdesátkový optimismus.

Životopis punkerky


Kniha: Vivienne Westwoodová
Autor: Ian Kelly, Vivienne Westwoodová
Přibližná cena: 420 Kč

Příběh legendy se čte jedna báseň.Příběh legendy se čte jedna báseň.

Na rovinu – nejsem velkým příznivcem autobiografií, protože mě nudí nevypsaní/nabubřelí autoři. Aspoň tak zatím dopadly životopisy mých oblíbených osobností. O to víc mě potěšilo, že jsem 400stránkovou Vivienne přečetla na pláži za dva dny, takže jestli taky patříte k rychločtenářům a obdivovatelům, vzhůru do toho!

Žádné nudné „narodila se do britské rodiny…“, IIan Kelly je opravdu právem oceňovaný autor. V bichli se prolínají jejich společné rozhovory, jeho dojmy ze zákulisí nebo citace spolupracovníků a členů rodiny. Nad knížkou plnou fotek máte pocit, jako když společně s Vivienne listujete jejím rodinným albem. Překladatel se nutno říct také činil. Britský přízvuk se sice nedochoval, ale čeština přesto nebránila pocitu, že Vivienne s Ianem si povídají vedle mě.

O jejím soukromí se v knize mluví hojně, ale naštěstí bez drbů a vyřizování dávných křivd – a protože má Vivienne módu zažranou pod kůží, spíš dostáváte vhled do dané doby. Hltala jsem zákulisí spolupráce se Sex Pistols, legendární pád Naomi Cambell v botách, divoký vztah s Malcolmem i dlouholeté soužití s Andreasem.

U čtení jsem vzpomínala na rozhovor s Annou Olšanskou, jestli by se jí knížka líbila. Léta jsem četla každý článek o Vivienne Westwood, ale teď dokážu lépe docenit její význam pro svět módy. Respektive pro svět jako takový.

P.S. Kromě těchto knížek ještě padl Saturnin (vždy vděčná literatura) a Ze mě o Jaroslavu Duškovi. Doporučuju obě!

Další tipy na módní čtivo v článku 3 knihy, které vypráví stylové příběhy »

Četly jste některou z těchto knih? Nebo se teprve chystáte?

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Labužník Milenka02
2 příspěvky 14.8.18 11:58
Anna a Vivienne

Díky za typy na knížky. Určitě si koupím Vivienne Westwoodovou. Velmi mě zaujal Váš rozhovor s Annou Olšanskou. Velice zajímavá dáma, líbí se mi její pozitivní přístup k životu a obdivuji její úžasnou energii. ( nejen obdivuji, ale i závidím :-) )

MonikaMP
73 příspěvků 14.8.18 12:48

Děkuji, jsem ráda, že tipy posloužily. :) Anna Olšanská je opravdu osobnost, což je i z rozhovoru znát… na osobním setkání je její energie ještě nakažlivější. S Dominikou na něj dodneška vzpomínáme. :) Krásné léto!

asterah
429 příspěvků 17.8.18 08:07

Tak tyto knihy bych si na dovolenou nevzala ani omylem - vlastně bych po něčem takovém nesáhla ani doma :D ale chápu, že někoho to zajímat může, lidé naštěstí nejsou všichni stejní

MonikaMP
73 příspěvků 17.8.18 09:19

@asterah Ráda si přečtu tipy od Vás. :)

asterah
429 příspěvků 17.8.18 22:16

Moniko, vaše články se mi moc líbí - ale nemůžete očekávat souhlas se vším, co napíšete.
Můj tip na dovolenou vás možná neosloví - tedy: Waltari - Egypťan Sinuhet nebo Clavell Šógun…kniha pro mně musí být dostatečně tlustá a zajímavá (zajímavá pro mně)
vaše články se mi líbí - pokračujte - jste dobrá. Jen nepodléhejte okamžité kritice, která nic neznamená.
oprava překlepu

Příspěvek upraven 17.08.18 v 22:17


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.18 06:03

No sup, rekni co to bylo za pacholky

Příspěvek upraven 18.02.19 v 09:59

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Voživíme?

Autor: Ada

Made by pekelnice Wampilenka & Macata. Vysvětlovat jejich vztah... Celý článek

Růžová kabelka

Autor: Ada

Dostávám tu sice pravidelně vynadáno za to, jak se jízlivě posmívám... Celý článek