Kombinace pro pokročilé

07.07.13 | autor Ada

Většina z nás, včetně mě, žije v domnění, že divoce oblečení lidé na ulicích vytvářejí své pekelné "outfity" jednoduchým naházením nějakých kusů ze skříně na přibližně správné části těla. Poslední dobou ve mně však sílí podezření, že ve skutečnosti oplývají talentem, který jsme zatím neodhalili.

Vezměte si tuhle paní. Její oblečení vypadá náhodně splácané z něčeho, co prostě zrovna nebylo v koši na prádlo (v případě halenky možná i bylo), ale na druhý pohled už se vynořuje systém.

fotila Agnes

Už lehký šátek, umně naaranžovaný kolem krku, nás vyvádí z mylného přesvědčení, že paní nemá styl. Kdo má šátek, má styl, jak dokazují šiky celebrit ověšené šátky, ovšem trapně posetými hnědobéžovými elky a véčky. A když jsme u těch značek, povšimněte si prosím, že paní se jich vyvarovala! Nejen šátek, ani kabelka nejsou značkové, což je další subtilní známka dobrého stylu. Kdo to s módou umí, žádné značky nepotřebuje.

Protože paní očividně miluje volnější, ležérní, maximálně pohodlný oděv, ideální by pro ni byly kalhoty se sníženým sedem. Jenže paní není pitomá a ví, že takové kalhoty, dobře známé pod svou vulgární přezdívkou, jsou oblíbené zase možná tak u hloupých celebritek. Zvolila proto mnohem ženštější sukni, která zakryje stehna - přece jen od určitého věku už se je nesluší ukazovat - a doplnila je tmavými legínami. Ví, že do otevřené obuvi si nemůže vzít punčocháče, a navíc, když se na fotku podíváte s hodně přimhouřenýma očima, vidíte, že legíny se sukní dělají dojem čeho, aha? Kalhot se sníženým sedem! Jestli tohle není čítankový příklad rafinovaného využití stylů a tvarů, tak už nevím, kde hledat lepší.

Vzdušná letní halenka přepásaná opaskem tak, aby úzký bílý okraj opticky zabránil splynutí opasku se sukní, už je jen sladká tečka na tomto haute combinatoire dortu.

Trochu podobný je tento oděv:

fotila Beruzsenka

Štíhlé nohy se nemusíme stydět ukázat ani ve vyšším věku (paní prý bylo cca 50), ale je přece jen potřeba dát najevo slušné vychování. Paní správně zvolila legínovou délku: vyjadřuje tím, že respektuje svůj věk, ale nemíní se mu bezvýhradně podvolit a ukazuje nám proto pěkně tvarované kotníky. Síťované tričko je sexy a bývá výsadou hodně mladých slečen, paní ho proto doplnila střízlivou tmavou džínovinou, která zahalila nejkritičtější partie. Vykukující síť tak zůstává stejným lišáckým pomrknutím jako kotníky. Doplňky jsou už sladěny klasicky (tyrkysové boty, korále a kabelka, která bohužel na fotce není vidět, jen pár pixelů vedle pravého boku), dotyčná má prostě běžný stylový základ a zkušenosti vkusné dámy.

Další příklad ukazuje, jak se obléct do zvířecího vzoru, zároveň to s ním nepřehnat a ještě skrze módu předat své vyjádření všem, kteří chodí po světě s otevřenýma očima.

fotila Semak

Zvířecí vzory jsou módní stálicí už desítky tisíc let. Zkrátka nás to k nim přitahuje a nemá cenu to v sobě popírat nebo se bránit. Noste je třeba denně... ale naučte se je vhodně kombinovat, aby to přece jen nevypadalo, že ze ZOO utekla nějaká šelma. Jednobarevné kraťasy naruší hrozící monolit a svým safari odstínem navíc s jemnou ironií glosují odvěký střet člověka a zvířete, odrážející se zároveň ve střetu našeho civilizovaného a animálního vnitřního já. Růžové boty jsou pak poznámkou ke dvěma stránkám ženy: nevinné holčičky a sexuální dračice.

Posledním příkladem přehlíženého talentu v ulicích je tento detail kombinace punčochových kalhot a obuvi. Rockerské cvočky a nečekané odhalení částí nohou, jež zůstávají zpravidla zakryté, se postarají o šok a přitažení pozornosti. Holčičí punčocháče se stylizovaným květinovým vzorem jsou pak dalším šokujícím kontrastem k drsnému designu bot. Uspořádání květů na punčochách do vzorů připomínajících vzdáleně vzorce z organické chemie je už přesahem, který se vymyká mému chápání a bylo by zřejmě nutné znát blíže osobnost nositelky, abychom našli odpovídající vysvětlení. A ještě si prosím všimněte veskrze nenápadného barevného ladění. Šedá a béžová pozorovatele ukolébají, takže jen mimoděk přejíždí unaveným zrakem po oděvu dotyčné... a BUM, vzápětí je bez varování zasažen oněmi výše popsanými kontrasty.

fotil Dewwwil

Nepodceňujme zdánlivě pekelné oděvní kombinace! Věnujme jim pozornost, jakou si zaslouží, a ne jen pohrdavé odmítnutí!

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Drobečky z obchodů

Autor: Ada

Abyste věděli, kvůli čemu nutně musíte do obchodů a kterým se... Celý článek

Oblečení pro těhotné - 2. díl

Autor: Channah

Uf, přehlídku hrůz máme za sebou, pojďme se vrhnout na tipy, jak... Celý článek