Kombinace pro pokročilé

07.07.13 | autor Ada

Většina z nás, včetně mě, žije v domnění, že divoce oblečení lidé na ulicích vytvářejí své pekelné "outfity" jednoduchým naházením nějakých kusů ze skříně na přibližně správné části těla. Poslední dobou ve mně však sílí podezření, že ve skutečnosti oplývají talentem, který jsme zatím neodhalili.

*

Vezměte si tuhle paní. Její oblečení vypadá náhodně splácané z něčeho, co prostě zrovna nebylo v koši na prádlo (v případě halenky možná i bylo), ale na druhý pohled už se vynořuje systém.

fotila Agnes

Už lehký šátek, umně naaranžovaný kolem krku, nás vyvádí z mylného přesvědčení, že paní nemá styl. Kdo má šátek, má styl, jak dokazují šiky celebrit ověšené šátky, ovšem trapně posetými hnědobéžovými elky a véčky. A když jsme u těch značek, povšimněte si prosím, že paní se jich vyvarovala! Nejen šátek, ani kabelka nejsou značkové, což je další subtilní známka dobrého stylu. Kdo to s módou umí, žádné značky nepotřebuje.

Protože paní očividně miluje volnější, ležérní, maximálně pohodlný oděv, ideální by pro ni byly kalhoty se sníženým sedem. Jenže paní není pitomá a ví, že takové kalhoty, dobře známé pod svou vulgární přezdívkou, jsou oblíbené zase možná tak u hloupých celebritek. Zvolila proto mnohem ženštější sukni, která zakryje stehna - přece jen od určitého věku už se je nesluší ukazovat - a doplnila je tmavými legínami. Ví, že do otevřené obuvi si nemůže vzít punčocháče, a navíc, když se na fotku podíváte s hodně přimhouřenýma očima, vidíte, že legíny se sukní dělají dojem čeho, aha? Kalhot se sníženým sedem! Jestli tohle není čítankový příklad rafinovaného využití stylů a tvarů, tak už nevím, kde hledat lepší.

Vzdušná letní halenka přepásaná opaskem tak, aby úzký bílý okraj opticky zabránil splynutí opasku se sukní, už je jen sladká tečka na tomto haute combinatoire dortu.

Trochu podobný je tento oděv:

fotila Beruzsenka

Štíhlé nohy se nemusíme stydět ukázat ani ve vyšším věku (paní prý bylo cca 50), ale je přece jen potřeba dát najevo slušné vychování. Paní správně zvolila legínovou délku: vyjadřuje tím, že respektuje svůj věk, ale nemíní se mu bezvýhradně podvolit a ukazuje nám proto pěkně tvarované kotníky. Síťované tričko je sexy a bývá výsadou hodně mladých slečen, paní ho proto doplnila střízlivou tmavou džínovinou, která zahalila nejkritičtější partie. Vykukující síť tak zůstává stejným lišáckým pomrknutím jako kotníky. Doplňky jsou už sladěny klasicky (tyrkysové boty, korále a kabelka, která bohužel na fotce není vidět, jen pár pixelů vedle pravého boku), dotyčná má prostě běžný stylový základ a zkušenosti vkusné dámy.

Další příklad ukazuje, jak se obléct do zvířecího vzoru, zároveň to s ním nepřehnat a ještě skrze módu předat své vyjádření všem, kteří chodí po světě s otevřenýma očima.

fotila Semak

Zvířecí vzory jsou módní stálicí už desítky tisíc let. Zkrátka nás to k nim přitahuje a nemá cenu to v sobě popírat nebo se bránit. Noste je třeba denně... ale naučte se je vhodně kombinovat, aby to přece jen nevypadalo, že ze ZOO utekla nějaká šelma. Jednobarevné kraťasy naruší hrozící monolit a svým safari odstínem navíc s jemnou ironií glosují odvěký střet člověka a zvířete, odrážející se zároveň ve střetu našeho civilizovaného a animálního vnitřního já. Růžové boty jsou pak poznámkou ke dvěma stránkám ženy: nevinné holčičky a sexuální dračice.

Posledním příkladem přehlíženého talentu v ulicích je tento detail kombinace punčochových kalhot a obuvi. Rockerské cvočky a nečekané odhalení částí nohou, jež zůstávají zpravidla zakryté, se postarají o šok a přitažení pozornosti. Holčičí punčocháče se stylizovaným květinovým vzorem jsou pak dalším šokujícím kontrastem k drsnému designu bot. Uspořádání květů na punčochách do vzorů připomínajících vzdáleně vzorce z organické chemie je už přesahem, který se vymyká mému chápání a bylo by zřejmě nutné znát blíže osobnost nositelky, abychom našli odpovídající vysvětlení. A ještě si prosím všimněte veskrze nenápadného barevného ladění. Šedá a béžová pozorovatele ukolébají, takže jen mimoděk přejíždí unaveným zrakem po oděvu dotyčné... a BUM, vzápětí je bez varování zasažen oněmi výše popsanými kontrasty.

fotil Dewwwil

Nepodceňujme zdánlivě pekelné oděvní kombinace! Věnujme jim pozornost, jakou si zaslouží, a ne jen pohrdavé odmítnutí!

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
cottonmouth
28 příspěvků 7.7.13 23:55

Obcas je umenie vytvorit peklo! Prekrasne som sa pobavila takto na vecer, dakujem! :D

lau
16 příspěvků 7.7.13 23:59

Skvělý článek.

Aria
3 příspěvky 8.7.13 00:08

Ježiš! To jsou perly! Nejhorší mi snad přijde poslední fotka…kdo toto vymyslí a zkombinuje!!! A navíc v tom jde mezi lidi?!

Parwi Nawari
353 příspěvků 8.7.13 00:41

Už jsem si myslela, že veškeré pekelné kombinace oblečení byly vyčerpány. Jak jsem se mýlila…

Madietta
26 příspěvků 8.7.13 01:14

Je pravda, že mě vždycky na ulici fascinují nejvíc ti, na nichž je jasně vidět, že se opravdu hodně snažili, a přesto je výsledek… jaký je. :-D

Voldemortka
362 příspěvků 8.7.13 06:25

No, konečně vím jak na to! Díky za inspiraci! Hlavně s tím zvířecím vzorem, kterého je na ulicích tak málo a vůbec není okoukaný, a přitom je tak pěkný! ;) (ironie)

danika55
5 příspěvků 8.7.13 06:28

Všechny legíny mě baví - prostě k popukání - to je teda moda :D

fuliane
1 příspěvek 8.7.13 07:44

Ado, jste skvělá!

Indianska
16 příspěvků 8.7.13 07:47

Skvěle napsaný článek!!! Jsem nadšena! O hrozivývh kombinacích vím své. Jedna moje známá takhle zdatně kombinuje, co ji znám, a vždy pobaví. Myslím, že už se našlo několik odvážných, již chtěli dotyčné nenápadně (čti ironicky) naznačit, že to není úplně ono. Bohužel ženy, které nemají vkus, většinou postrádají i smysl pro humor, takže poznámky zůstaly nepochopeny a my jsme stále svědky nových a nových divokých variací.

žlutá kachnička
2 příspěvky 8.7.13 08:32

Jak to popsala Ada souhlasim, jenze pak si znovu projedu fotky aniz bych si clanek precetla a krizuju se, co to je za silenosti. Myslim, ze ti lide na sebe naplacali, co nasli a nehledali v tom takove souvislosti.
Jinak skvely clanek!!!

Slavoj
27 příspěvků 8.7.13 09:04
Ironie

Asi tu nejste dlouho, jinak byste pochopila, že z toho článku ta syrová ironie úplně ukapává ;-)

Příspěvek upraven 08.07.13 v 09:04

rastakayakvana
36 příspěvků 13.7.13 19:33

Myslím, že kdyby ironie ukapávala, byla by to špatná ironie. V mých představách ironie srší, šlehá či se jinak energicky pohybuje ;-)

hifi
45 příspěvků 8.7.13 08:49
a co teprv tohle

Toto je dotazeno k dvojite dokonalosti, fotil muj znamy cca pred 3 dny v chorvatsku a svete div se, jak pozdeji zjistil - krajane :D

real.blond
6688 příspěvků 8.7.13 09:55

A ponozky v sandalech nikde:-(

hifi
45 příspěvků 8.7.13 09:57

Ano, to byla i ma prvni reakce na tuhle fotku :D, ale berme to tak, ze upgradeovali :D

kolúch
577 příspěvků 9.7.13 11:09

Pyžamová párty… To by vysvetľovalo tieto dva zjavy :)

Parwi Nawari
353 příspěvků 8.7.13 10:39

Asi jdou na pyžamový večírek.

OliviaD
44 příspěvků 8.7.13 11:42

Pyžámko!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.7.13 16:11

UUUAAAAAAAAAAAAA!!! To jsou snad pyžama, ne?

dagur
283 příspěvků 8.7.13 21:46

Super pížo na den i na noc!

Eyela
296 příspěvků 8.7.13 08:54

Aha, takže konečně nacházím smysl ve svých outfitech, když peču a musím vybíhat do obchodu pro kypřící prášek v prvním, co mi padne pod ruku, nebo když zvoní pošťák s balíkem a já mu nechci otevírat v noční košili! Ono je to vlastně tak…podvědomě promyšlené!

vážný_zájem
115 příspěvků 8.7.13 08:58

A třeba na té první paním, když pomineme, že jejím tvarům ten outfit nelichotí, mi vadí toliko kombinace těch legín a bot. Buď holé nohy nebo jednoduché balerínky.

Monys01
330 příspěvků 8.7.13 09:28
Ach jo!

No. Co dodat. Podle nadpisu jsem si myslela, že půjde o nějaké rady jak kombinovat, dokud jsem neuviděla fotku! :D

sely1
184 příspěvků 8.7.13 11:06

Prva a tretia foto= horor!!!Sok!!!zrychleny dych!!!pomooooooooooooooooooc!

Eternelle
15 příspěvků 8.7.13 11:08

Pár měsícu po porodu jsem shovívavá…nevejdu se do ničeho a ve všem jsem jaksi neforemná…Nějak při pohledu na tyhle většinou rozkynuté a starší ženy, vidím sebe před skříní s problémem..do čeho já se jen vejdu. V hlavě se mi honí ďábelská myšlenka, že jsem přece jenom mladá a v nitru bliká obraz dob dávno minulých..štíhlých. Nakonec v dusledku emoční bouře je outfit podobného rázu. Plus ještě ve snaze být krásná a mladá se zmaluju jak obrázek…Ano, ďábel je inteligentní..a hlavně ten z módního pekla. Našeptává, že to tak hrozné není. A ono bohužel je :(

katango
1356 příspěvků 8.7.13 14:10

Obávám se, že jde spíš o rezignaci.

Eternelle
15 příspěvků 8.7.13 14:24

Ale zdaleka. To není rezignace, to je jen určení priorit. Měla jste někdy náročné nespací a nepapací mimino? Které v mezičase ječí a v lepším případě brble? To se ještě outfit kolikrát vylepší z ničeho nic batikou vyblitého mléka, stolicí kojence výzoru míchaných vajíček, krví, potem a slzami uštvané matky…
Ale uznávám, že v případě lidí, kteří mají čas se o sebe starat a nestarají…je to rezignace.

Příspěvek upraven 08.07.13 v 14:25

Caralina
916 příspěvků 8.7.13 15:45

Klid, to přejde. Ty první měsíce jsou nejhorší, ale pak už to bude pohoda. Pak budete řešit, co si obléct na hřiště, abyste byla dostatečně šik :-)

katango
1356 příspěvků 8.7.13 16:25

Jo, měla, měla. A taky jsem podle toho vypadala, ale to jsem moc ven nechodila.

Alterations
753 příspěvků 8.7.13 11:16
Pobavila jsem se

Ano je to směšné, ale tak nějak dojemně. Lidé se snaží a já to oceňuji pokud možno bez větší ironie. Chodím pořád středem Prahy a také vidím podobné pokusy, ale ne moc často. Mnohem víc je beznadějné nudy a prakticky neexistuje nic, co by stálo za obdiv nebo chuť napodobovat. Čím to může být? Ani v obchodech nevidím nic po čem by bylo možno toužit.

katkarinka
1255 příspěvků 8.7.13 11:52

No teda ja budem radšej nudná než toto

Kamisa
80 příspěvků 8.7.13 11:21

Ado, krásně jsi to napsala, krásné formulace! Chválím!

atrix
483 příspěvků 8.7.13 12:27

Ado, tohle je kouzelná sonda do mysli kombinatérek! Bavila jsem se skvěle. :D :D

Ascari
315 příspěvků 8.7.13 14:55
White Trash

Tohle mi připadá jako totální white trash styl lidí s nulovým vkusem, kteří posuzují kvalitu a hodnotu podle prvoplánových prvků. Vsadil bych měsíční plat, že jde o zhusta nevzdělané jedince, u kterých se to často „omlouvá“ nedostatkem peněz, což je ale nesmysl. Navíc ty dámy vypadají docela vyžraně, třeba už rezignovaly na nějaké hubnutí a řekly si, „když už nemůžu vypadat, jak chci, tak aspoň budu nosit, co chci, a s-ru na všechny“. Mimochodem, pokud ti dva patří k sobě, tak ty bíle „kárované“ (?) kraťasy jsou taky peklo posledních let. Nic se k nim nehodí a vypadá to buransky také…

Příspěvek upraven 08.07.13 v 14:55

Chany
928 příspěvků 8.7.13 19:09

No s tou nevzdělaností bych si nebyla tak jistá, to ještě není patent na rozum - znám nemálo i vysokoškolsky vzdělaných lidí, kteří chodí neskutečně podstrojení a mají to tzv. „na háku“.Vkus více než se vzděláním souvisí s estetickým a výtvarným cítěním. A to v sobě prostě každý nemá. A to nemluvím jen o řadových občanech, ale mnohdy i o ( třeba pro mě) svérázných kreacích stylistů. Stačí se kouknout např. na Seznam do patřičné rubriky a člověk častokrát zírá…

Chytří a všímaví ledaccos okoukají nebo se poučí z chyb druhých. A pak jsou odevzdanci a těm je to holt šumák… ;)

Caralina
916 příspěvků 8.7.13 15:44

Viděla jsem tuhle jednu, ta taky kombinovala a čančala se. Bílá kožená bunda, jakési cosi co vypadalo jako dlouhý svetr, legíny s nějakým vzorem, bílé kozačky, pečlivě ostříhané a obarvené vlasy, spousta šperků. Bohužel v tom všem kombinování a čančání se madam zapomněla umýt. Podle všeho tak týden až dva, možná tři. TO bylo peklo.

jiminna
10 příspěvků 8.7.13 15:49

U té divočiny jsem měla na okamžik pocit, že dotyčná má holý zadek…ta béžová je strašlivě zrádná

Cristee
92 příspěvků 8.7.13 19:34

No tím chtěla dát najevo, že jí všichni můžou políbit… :D

Fatabuna
152 příspěvků 11.7.13 22:30

Ano, taky mě to hned napadlo. Zhypnotizovaná jsem pak četla pod fotkou: „… ve střetu našeho civilizovaného a análního vnitřního já…“

anahir
116 příspěvků 8.7.13 16:32

A já myslela, že si paní v leopardím oděvu vzala růžové botky aby imitovala růžové kočičí tlapky :-D

pixie
232 příspěvků 8.7.13 17:55

A té první paní by zas tak moc nechybělo, zahodit legíny a vzít jiný tvar sukně… alespoň mám ze všech pocit, že se snaží. Že to úplně nevyjde? No a co? Sáhněme si do svědomí, taky nám to vždycky nevyjde (a když už ne dnes, tak v minulosti určitě). U poslední fotky bych řekla, že jde o mladou holčinu a časem to určitě domyslí tak, aby to působilo dobře (no dobře, pro lidi, kteří tvrdí, že punčochy v otevřených botách budou vypadat vždycky blbě, to samozřejmě bude peklo, ale myslím, že to může působit i vtipně).

PartyLover
153 příspěvků 8.7.13 18:11

Pekelné umění, opravdu! Je to vůbec možný?! :-D

Příspěvek upraven 08.07.13 v 21:29


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.7.13 19:11

Mně ta zvířecí kombinéza s přetaženými kraťasy nekoordinovaně přitahuje. Sama bych si to neoblékla, ale… nemůžu říct, že mi to vysloveně vadí.

Shiro
355 příspěvků 8.7.13 23:16

Až se vrátí ta „stará dobrá“ jízlivá a sarkastická Ada, tak mně vzbuďte.

real.blond
6688 příspěvků 8.7.13 23:18

Souhlas!

malakaja
349 příspěvků 9.7.13 00:25

A mě ta první paní náhodou baví. Šátek jí ladí k igelitce.Jen ty boty ji dělají kuřecí pahýly. Nicméně na maloměstě a nebo v metru na okraji Prahy by byla jedna z nejlépe oblečených…Zbytek mě pobavil velice. Pánové v kostkovaném zde v diskuzi jdou ale s poslední pyžamovou modou.Tam něco vyčítat by byla neinformovanost a ignorace… Náhodou jsou roztomilí, dovolenkově rozpustilí ;-) (a ne vulgární, špinaví, do půl těla nazí -FUJ-, nemají fusekle ani šusťáky… ;-))

Luteba
10 příspěvků 28.7.13 09:54

Chtěla jsem být „ftipná“ a psát tu jak paní dokonale a promyšleně kombinuje odstíny šátku s odstíny její příruční igelitky, ale pak jsem si řekla, že raději projdu diskusi, zda už si někdo podobně naladěný této smyslné kombinace taktéž nevšiml. A koukám že jo :-D

TeaS
25 příspěvků 9.7.13 10:32

Lišácké pomrknutí mě dostalo do kolen :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.7.13 10:41

První paní se mi docela líbí a kdybych ji potkala, tak bych si řekla, že až na ty strašné boty jí to vcelku sluší. Tak nějak mi připadá, že má větší šmrnc než měla Ada u Krause.

little.red
5 příspěvků 10.7.13 12:49

Na mě tedy z podobných fotek padá smutek. Přijde mi to mnohem tristnější, než když někdo chodí jako hastroš, protože razí heslo „je mi to jedno/komu se to nelíbí…/hlavně, že je to pohodlný/hlavně, že je mi teplo…“. Tyhle dámy se takhle oblékly s pevným přesvědčením, jak jsou šikézní a nikdy by je nenapadlo, že se na ně někdo kouká jako na příklad, jak vypadat supernevkusně.

Shrew
63 příspěvků 11.7.13 01:07

Slečna-šelmička a kytkovaná punkerka mi přijdou docela zábavné. Jasně, je to nevkus, ale nějak mi to nevadí. Taková recese.

Gábinec
1 příspěvek 11.7.13 22:00

Nemůžu si pomoct, ale když jsem mrkla na slečnu v leopardích legínách, tak jsem měla pocit, že na mě leze hola řiť

iris6666
21 příspěvků 12.7.13 22:20

Hadry jsou to hrozné! Co je horší, že autorka má IQ pod bodem mrazu. Léčíte si tím, že se vysmíváte lidem, nějaký komplex nebo si zvyšujete seběvědomí? Zkuste se nad tím zamyslet, dokážete-li to.

motiva
128 příspěvků 13.7.13 18:50

Přiznám se, že nad „jemnou ironií glosující odvěký střet člověka se zvířetem“ jsem už slzela smíchy, i když i ostatní úlovky a jejich hodnocení byly povedené :-)

aailyyn
809 příspěvků 15.7.13 15:39

Opravdu si ti lidi myslí, že to umí nebo to prostě na sebe jen tak v obchodě natáhli? To jsou ty chvíle, kdy si říkám, že módní trendy jsou neštěstí, protože si nějaká neznalá nebožačka koupí šelmoidní sukni s tím, že je to tak v pořádku nosit, když to tam prodávají.

avin
13 příspěvků 24.7.13 19:51

Ada Ada, napíšte knihu. Už je čas! :)

Kathee
111 příspěvků 25.7.13 09:39

Už dlouho jsem se tak nezasmála - Ado, máte vskutku talent, tak brilantní glosy - suchý britský humor :D

thecherry
41 příspěvků 27.7.13 14:34
no nevím...

Ha ha…to jako fotit cizí lidi bez jejich vědomí chce „kuráž“…:/

Alatriz
57 příspěvků 3.8.13 17:22

Okecat se dá všechno! Boží! :-)

moncass
1 příspěvek 8.8.13 18:25
ta první hodnotící paní :o))

Dobrý den, zdravím modní blokerky. Já jsem ta první paní z obrázku. Některým dámám děkuji za dobré připomínky… Jen jsem chtěla upozornit, že mám módu moc ráda…bohužel na mém tlustém těle, vypadá oblečení jinak nežli na vnadné modelce…, někdy je těžké najít v obchodech zajímavé oblečení…Myslím si, že jsem na svou postavu nerezignovala, ale pokud by bylo tak jednoduché stát se hubeným…,tak nás bude obklopovat horda hubených spoluobčanek…, boužel pak už by nebylo komu se smát a koho upozorňovat na módní chyby…
Takže hodně štěstí přeji a krásný zbytek léta :o))

ada7
8 příspěvků 9.8.13 16:35

Ide o to, že šatka je napríklad na hlave. Každá žena je krásna, len sukňa je balónová a nemusela by byť, a hlavným tŕňom v oku sú kamaše, alebo pančušky, či čo to je. Sú úplne zbytočné, skracujú nožky. Inak fandím ženám, ktoré nie sú úplne štíhle, a vedia tos obliekaním. Možno nabudúce menej je viac :-)

Příspěvek upraven 09.08.13 v 16:37

ada7
8 příspěvků 9.8.13 16:30

Je to nevkus, strata súdnosti a neváženie si seba, alebo snaha dať najavo, že mi je okolie úplne ukradnuté? Dakedy si vravím, či sa tak naozaj niekto vyberie medzi ludí, ale minule si sadla predo mňa slečna v električke a mala odhalený celý chrbát a podprska vonku? Tričko biele, prádlo farebné a pár kileček nazvyš.

Moniiik
1 příspěvek 18.8.13 16:00

Náramně jsem se pobavila..opravdu radost pohledět a ještě větší si to přečíst :) a k té poslední fotce..jak víte, že paní není z planety Pandora?? /film Avatar :-)/

Luxy
2 příspěvky 6.9.13 22:12

Trčím tu už asi tri hodiny =) prezeraním rôznych článkov a pekiel, kt. tu na mňa vyskakujú z každej strany a musím uznať že aj napriek tomu že trávim pustý, piatočný večer v práci, pri sledovaní futbalu v bare, neuveriteľne sa zabávam =D. Úžasné, trefné ale bohužiaľ aj kruto pravdivý obraz, resp. odraz SK-CZ vkusu a odevnej kultúry.

zelisko
1 příspěvek 31.3.17 13:55

Jako paní na prvním obrázku to měla dokonale promyšlené - nikdo jste si nevšimli, že ji krásně ladí šátek s igelitkou :D

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Mládí vpřed

Autor: Ada

Mládeži jsem ochotná odpustit ledacos. Ani by mě nenapadlo... Celý článek

Elegantní peklo

Autor: Ada

Dneska jsem se probudila se zvlášť jízlivou náladou a toho je... Celý článek