Královská svatba: Jaké šaty měly nevěsty před Meghan?

18.05.18 | autor Janča

Svatba prince Harryho a Meghan Markle je za dveřmi! Podívejte se, jaké šaty zdobily jiné královské nevěsty. Třeba Královnu Matku, Alžbětu II. nebo rebelku Sarah.

Budoucí král a Královna Matka

Novomanželé: princ Jiří VI. a Elizabeth Angela Marguerite Bowes-Lyon (vévodkyně z Yorku, později Její Veličenstvo královna Alžběta, Královna Matka)
Datum a místo svatby: 26. dubna 1923, Westminsterské opatství

Později známá jako Královna Matka, v roce 1923 novomanželka druhorozeného syna krále Jiřího V. prý nabídku k sňatku dvakrát odmítla. Svatba se konala ve Westminsterském opatství a Alžběta po ní položila svatební kytici na hrob neznámého vojína, což od té doby dělají všechny královské nevěsty.

Šaty drobné Alžběty byly velice moderní, i když v té době hodnocené jako nejjednodušší v historii královských svateb. Měly splývavou sukni, perlovou barvu a byly vyšívané stříbrnou nití. Závoj jí zapůjčila její tchyně – sama královna Marie, nahoře kopíroval hlavu téměř jako čepec a přecházel v dlouhou širokou vlečku. Protože šaty měly krátké rukávy, při pohybu venku nevěstu hřál krátký kabátek.

Příspěvek sdílený Kensington Palace (@kensingtonroyalworld), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-05-17T06:54:54+00:00“>Kvě 16, 2018 v 11:54 PDT</time>

Zamilovaná princezna

Novomanželé: princ řecký a dánský Filip a Elizabeth Alexandra Mary (dcera Královny Matky, královna Alžběta II.)
Datum a místo svatby: 20. listopadu 1947, Westminsterské opatství

Alžběta si svého budoucího manžela vyhlédla už jako náctiletá školačka (jde o vzdáleného bratrance). Jejímu otci nepřišel jako správná partie, ale královská dcera ve 21 letech poslechla své srdce a s Filipem se přes otcův nesouhlas zasnoubila.

Šaty měla nevěsta opravdu honosné. Ušité byly z hedvábí smetanové barvy. Vlečku zdobila slovenská paličkovaná krajka. Vzhledem k tomu, že se svatba konala pouhé dva roky po ukončení druhé světové války, fungoval v Anglii stále přídělový systém. Proto si budoucí královna musela na své šaty ušetřit dostatečné množství lístků.

Příspěvek sdílený Brides Magazine (@bridesmagazine), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-11-20T15:40:45+00:00“>Lis 20, 2017 v 7:40 PST</time>

Na trůn čekající Charles a křehká Diana

Novomanželé: prvorozený syn Alžběty II. – princ Charles a Diana Frances Spencer (princezna z Walesu)
Datum a místo svatby: 29. července 1981, katedrála sv. Pavla

Vztah Charlese a Diany je notoricky známý, však se také ve své době stal v podstatě veřejným majetkem. Novináři je pronásledovali všude, během manželství i po jeho konci. A tato honba za senzací nakonec Dianu také stála život. Zemřela při autohavárii v pařížském tunelu, když s partnerem ujížděli před paparazzi.

Ale pojďme k Dianiným svatebním šatům, které svým provedením odpovídaly módě 80. let. Vytvořilo je návrhářské duo – manželé Emanuelovi. Šaty v barvě slonovinové kosti měly několik výrazných prvků: volány, nadýchané rukávy, širokou sukni a dlouhou osmimetrovou vlečku. Ušité byly z taftu, hedvábí a ozdobené krajkou, krystaly a perlami.

Dnes nám Dianiny šaty přijdou asi až příliš robustní, nicméně ona byla krásná i v nich.

Příspěvek sdílený Lou Lou´s Big Day (@loulousbigday), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-09-01T10:13:23+00:00“>Zář 1, 2017 v 3:13 PDT</time>

Novomanželka rebelka

Novomanželé: třetí potomek Alžběty II. – princ Andrew, vévoda z Yorku a Sarah Margaret Ferguson (vévodkyně z Yorku)
Datum a místo svatby: 29. července 1986, Westminsterské opatství

Princ Andrew a Sarah Margaret Ferguson na fotkách ze svatby jen září. Oba se široce usmívají a vesele mávají přihlížejícím. Kdo mohl tušit, že nevěsta se už na počátku 90. let stane černou ovcí královské rodiny. Nezabíhejme do zbytečných detailů, ale rozvod nastal poté, co na veřejnost pronikla jistá kompromitující fotografie, kde je Sarah v lechtivé chvilce s mužem, který rozhodně nebyl jejím manželem.

No ale pryč od drbů a skandálů… Na svou královskou svatbu Sarah oblékla zdobené saténové šaty, které zdůrazňovaly její úzký pas a zvýrazňovaly ramena. Nechyběla ani dlouhá vlečka a zpod závoje zářily nevěstiny rudé vlasy.

Příspěvek sdílený British Royal Family (@royal.house.of.windsor), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-05-17T05:36:16+00:00“>Kvě 16, 2018 v 10:36 PDT</time>

Svatba z velké lásky

Novomanželé: nejmladší syn královny Alžběty II. – princ Edward a Sophie Rhys-Jones (Její královská Výsost hraběnka z Wessexu)
Datum a místo svatby: 11. června 1999, kaple sv. Jiří na hradě Windsor

Svatba Edwarda a Sophie se hodně lišila od jiných královských svateb. Původně si snoubenci přáli zcela soukromou akci, která by se odehrála za přítomnosti nejbližších, nakonec souhlasili s kompromisem. Vzali se v kapli sv. Jiří, nicméně nebyli pozvaní politici, dámy nemusely mít klobouky a samotný obřad se odehrál pouze za přítomnosti 550 vybraných hostů (byť s televizním přenosem). První manželský polibek si dali až v soukromí.

I šaty nevěsty odpovídaly ladění svatby. Nebyly tak pompézní, jako například v případě Diany. Sophie totiž oblékla vrstvené šaty lehce inspirované středověkem s véčkovým výstřihem, zvonovými rukávy, rozšířenou sukní a dlouhou vlečkou (i když mnohem kratší, než měly jiné královské nevěsty). Pošité byly tisíci perlami a křišťály. Tiara ve vlasech pocházela ze sbírky samotné královny a závoj měl křišťálové zdobení.

Příspěvek sdílený Harry Meghan Daily (@harry_meghan_daily), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-05-17T06:56:57+00:00“>Kvě 16, 2018 v 11:56 PDT</time>

Pár, který netěší bulvár

Novomanželé: syn princezny Anny, dcery královny Alžběty II. – Peter Phillips a Autumn Kelly (Její královská Výsost hraběnka z Wessexu)
Datum a místo svatby: 17. května 2008, kaple sv. Jiří na hradě Windsor

Královnin vnuk a Kanaďanka Autumn Kelly působí jako vyrovnaný pár. Rozhodně nepatří mezi členy královské rodiny, co plní stránky bulvárního tisku.

Autumn měla šaty s korzetovým vrškem, který doplňovalo krajkové bolerko, a hladkou sukní. Nechyběl ani dlouhý závoj a také tiara zapůjčená od budoucí tchyně. Vlečka byla poměrně krátká, což ale šatům na kráse neubralo. Pro nevěstu bylo toto řešení jistě mnohem praktičtější.

Příspěvek sdílený Harry Meghan Daily (@harry_meghan_daily), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-05-17T07:01:56+00:00“>Kvě 17, 2018 v 12:01 PDT</time>

Splněný sen po mnoha letech

Novomanželé: prvorozený syn Alžběty II. – princ Charles a Camilla Parker Bowles
Datum a místo svatby: 9. dubna 2005, obřad na radnici Guildhall, ceremoniál v kapli sv. Jiří na hradě ve Windsoru.

Camilla byla Charlesovou milenkou a dá se říct, že také osudovou láskou. Seznámili se v 70. letech a vztah udržovali i během princova manželství s Dianou. Camilla se vdala v roce 1973 za Andrewa Parker Bowlese, s nímž má dvě děti. Jejich manželství skončilo roku 1995, Charlesovo s Dianou o rok později. Od té doby se vztah Camilly a Charlese stal veřejným, vzali se v dubnu 2005. Bulvární tisk v posledních měsících spekuluje o konci jejich vztahu.

Šaty na své druhé svatbě měla Camilla adekvátní nově nabytému postavení, věku (57 let) i faktu, že svatební obřad byl civilní. Měly šedomodrou barvu a vrchní část byla zdobená výšivkami zlatou nití. V rukou držela jemnou kytici a ve vlasech měla velice výraznou ozdobu.

Příspěvek sdílený Royals of Europe (@royalsofeuropexoxo), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-04-12T08:01:51+00:00“>Dub 12, 2018 v 1:01 PDT</time>

Oblíbená Kate

Novomanželé: vnuk Alžběty II., syn Charlese a Diany – princ William a Catherine Elizabeth Middleton (Její královská Výsost vévodkyně z Cambridge)
Datum a místo svatby: 29. dubna 2011 ve Westminsterském opatství

I když Kate s oblibou svými outfity odkazuje na matku svého manžela – princeznu Dianu – svatební šaty měla zcela jiné. Vytvořila je pro ni Sarah Burtonová, která řídí značku Alexander McQueen. Od té doby se staly inspirací pro mnohé nevěsty snad po celém světě. Jemný krajkový živůtek s výstřihem a jemně zdobená sukně působily romantickým dojmem. Róba měla kratší vlečku, kterou na starost dostala nevěstina sestra Pippa.

Příspěvek sdílený Wedding Inspiration and Trends (@weddedwonderland), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-05-17T01:58:09+00:00“>Kvě 16, 2018 v 6:58 PDT</time>

Jaké šaty oblékne Meghan?

Až si tuhle sobotu Meghan Markle a princ Harry řeknou své ano, nevěsta na sobě bude mít róbu, kterou dle zvyklostí kontrolovala sama královna Alžběta II.

Šaty jsou velkým tajemstvím a před svatbou je smí vidět jen několik vybraných osob. Stejně tak je prozatím střežen název jejich tvůrce, i když se v kuloárech s jistotou mluví o Meghanině oblíbené značce Ralph & Russo. Nicméně spekulace probíhají už několik měsíců a točí se také kolem módního domu Alexander McQueen a návrhářů, jako je Erdem Moralıoğlu, Rolandu Mouret a Jenny Packham, jejíž modely nosí i Kate.

Úloha svatební róby končí před večerní recepcí v rezidenci Frogmone. Na tu se totiž nevěsta převlékne.

A ještě jedna spekulace na závěr: Meghan by podle některých informací měla mít na hlavě korunku, jaká ve svatební den zdobila princeznu Dianu. Ta je majetkem rodiny Spencerů a jakožto hlavní šperk se objevila i na svatbě Dianiny matky a sester.

Příspěvek sdílený Victoria Adams (@victorious_beauty_), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-05-16T08:26:06+00:00“>Kvě 16, 2018 v 1:26 PDT</time>

Sledujete královské svatby A čí šaty se vám líbily nejvíc?

Autor

Janča

Miluje doby dávno minulé, proto má šatník plný retro a vintage kousků. Nad módou se snaží přemýšlet udržitelně a nakupuje hlavně v second handech nebo u českých tvůrců.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Karin
3950 příspěvků 18.5.18 20:27

Královna Matka není jméno a příjmení :-)

Jeannetuta
7 příspěvků 19.5.18 16:21

Někdy je asi moc obtížné použít Google, třeba i jen pro kontrolu…

Jeannetuta
7 příspěvků 19.5.18 16:27

Škoda že článek nevyšel až po svatbě, aby bylo vše pěkně u sebe. Každopádně všechny z těch šatů jsou moc krásné a ve své době módní. Některé bych si oblékla klidně i dnes. Kdysi jsem četla, že šaty Diany byly navrženy schválně tak obrovské, aby se nevěsta „neztratila“ v katedrále (podle mě trochu zvláštní důvod, ale kdoví, co je na tom pravdy, že? :) )U šatů Alžběty II. se mi líbí jejich příběh. Camilla, vzhledem k věku, zvolila dobře, ale jako osoba moje sympatie tedy nemá… Meghan měla šaty moc pěkné, čekala jsem něco takového.

Doudou
1387 příspěvků 20.5.18 09:13

vztah Camilly a Charlese stal veřejným, vzali se v dubnu 2005. Bulvární tisk v posledních měsících spekuluje o konci jejich vztahu.
Fakt? To mě překvapuje. Myslela jsem, že konečně teď mají klid.

VeronikK
1330 příspěvků 20.5.18 10:11

Chybí mi tam šaty princezny Anny, přitom vlastně je to jediná královská dcera…

Karin
3950 příspěvků 22.5.18 21:03

Princezna Anna se poprvé vdávala 14. listopadu 1973 v šatech od Maureen Baker, hlavní návrhářky tehdejší značky Susan Small. Maureen Baker měla s šitím pro princezny zkušenosti, Annu oblékala od 60. let; u svatebních šatů se inspirovala tudorovskou módou. Šaty z bílého hedvábí, jejichž nejvýraznějším prvkem jsou středověké rukávce, jsou zdobené perlami a výšivkou s florálním motivem, mají přiléhavý živůtek, půvabný límeček ke krku, a doplňuje je dvoumetrová vlečka a tylový závoj, upevněný diamantovou tiarou. Ženich, armádní kapitán Mark Phillips, měl uniformu.

Podruhé se Její Královská Výsost princezna Anne Elizabeth Alice Louise Mountbatten-Windsor vdávala 12. prosince 1992, nedlouho po rozvodu s Phillipsem, a to už byla oblečená skromněji, ve smetanově bílých šatech ke kolenům a kabátku, a místo diamantů měla jen květiny (svatební kytice byla z bílého vřesu). Ženich Timothy Laurence má uniformu, je to člověk od armády (a dnes už spolu taky nejsou).

Příspěvek upraven 22.05.18 v 21:13

Alterations
753 příspěvků 20.5.18 13:53

Měli jsme se pro rovnováhu podívat také na americké nejslavnější nevěsty : Grace Kelly, Jacquelin Kennedyovou a alespoň nevěstu jejího syna Johna.

jennyhannb
6 příspěvků 21.5.18 04:02

Každá dívka sní o tom, že má takovou svatbu! geometry dash 2.0

VeronikK
1330 příspěvků 22.5.18 21:13

@Karin vybrala jste krásné fotky, ta tiara je super. Nechápu, proč zrovna Anna jim vypadla. Šaty má zajímavé…

Karin
3950 příspěvků 22.5.18 21:54

S tiarou jsem se spletla. Tu řeckou sice Anna ráda nosila, ale na svatbě ji neměla. Kdesi jsem četla, že ano, ale na svatebních fotografiích ji nemá. Na svatbě zjevně měla stejnou tiaru jako její matka, tj. fringe z diamantů z náhrdelníku po královně Marii.

(Na snímku královny Alžběty je vidět, že tiara byla poškozená. Před svatbou totiž praskla a narychlo se spravovala.)
Tuto tiaru půjčila Alžbětě na svatbu královna matka (aby měla Betty „něco půjčeného“).

Příspěvek upraven 22.05.18 v 22:02

VeronikK
1330 příspěvků 26.5.18 08:04

Opravdu hezké šaty se zajímavými detaily…

LenkaPraha01
58 příspěvků 25.5.18 23:02

Jančo,

fakt jste na tuhle svoji splácaninu hrdá? Na web, který měl kdysi celkem jméno, píše dneska kdejaký amatér. Schválně jsem nakoukla na váš blog (nebojte, poprvé a naposledy) a bohužel musím říct, že jak hrozný je váš blog, tak hrozný je váš příspěvek tady. Navíc ta čeština!!! :(
A toto je prosím vás co? „vytvářečka DIY nápadů“ Hlavně být za každou cenu „kúl“ a občas použít nějaké to „emerické slovo“, že jo?
Vzkaz pro MP: tvar rozkazovacího způsobu od slovesa přihlásit se opravdu není „přihlaš“, nýbrž „přihlas“, tak si to laskavě konečně opravte a neprzněte češtinu!

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Punčocha s Woolmarkem

Autor: Ada

Když jsem posledně psala o seriálu z dob, kterou část mých čtenářů... Celý článek

Sešněrováno aneb Stručná historie korzetu - 1

Autor: Channah

Korzety neboli šněrovačky mají za sebou dlouhou historii –... Celý článek