Kufr is dead. Proč mi na cesty stačí málo

22.07.18 | autor Monika

Jste batůžkářka, nebo na cesty vyrážíte s velkým kufrem? A co typ zavazadla vypovídá o vašem přístupu k šatníku?

Zdroj: Pexels.comZdroj: Pexels.com

Už to budou dva roky, co jsem začala jezdit do jihovýchodní Asie a brát si práci s sebou. Ano, kdybyste mě chtěli oškatulkovat termínem digitální nomád, zřejmě by to platilo. Práce na dálku je kapitola sama pro sebe (važme si stabilní wifi). Možná že právě kvůli balení pracovního vybavení jsem si všimla, že balím dost podobně na týden nebo na dva měsíce – aniž bych na místě potřebovala něco dalšího. A to mě nutně vede k zamyšlení, co vlastně na cestách opravdu potřebujeme… a jestli se náhodou neobejdeme bez spousty oblečení i v pohodlí domova.

Chvála seznamům


Máma nás na tábory balila pomocí seznamu na papíře, já ji dodnes poslušně následuju, akorát že v moderním hávu. Moje potřeba seznamů už trochu zavání posedlostí – všechny aplikace v mobilu mi můžou vlézt na záda, ale svět by se mi okamžitě zbořil, kdybych neměla Google Keep s odškrtávacími políčky!

Mezi položkami nákupu a knížkami k přečtení najdete pochopitelně i seznam věcí na dovolenou. Právě u tohoto listu jsem si všimla, že s rostoucím počtem razítek v cestovním pasu je seznam stále stručnější.

Zrovna teď balím na týdenní dovolenou k moři a z původního štosu položek zbývá jen pár kousků. Minimalistům se omlouvám za poškození jejich pověsti… pořád toho tahám dost, konkrétně:

 • dvoje plavky – Tentokrát mám jeden úlovek z Wish, o kterém jsem nedávno psala, a druhý novější z Vinted (fialové plavky v celku, ještě s cedulkou z Etamu za 190 Kč)
 • šaty na večer – Ve stylu natáhni-a-jdi, které se dají nosit i jako sukně.
 • jedny kraťasy – Na přejezdy a výlety stačí, zbytek obstará sukně.
 • dvě tílka – V kombinaci s kraťasama zcela dostačující.
 • svetřík – Až mě bude do tváří pleskat svěží mořský vzduch a nabušená klimatizace.
 • sarong – Poslouží jako šaty na pláž, sukně nebo deka, přehoz do letadla…
 • čtvery kalhotky – Pokud vám nesedí počty počtu prádla na týden, vysvětlím níže.
 • jedny ponožky – Letadlo je zkrátka neúprosné, zmrzliny se studenýma nohama chápou.
 • žabky – Věřím, že přesun od bazénu k moři přežijou bez úhony.
 • sandály k šatům – Písek vleze dovnitř a zase ven.
 • klasický kapesník – Ověřeno: papírové kapesníčky nestačí na alergii a rýmu z klimošky.


Kromě sestaveného seznamu jsem úchylná ještě tím, že balím zhruba týden před odjezdem. Do zavazadla obvykle přihazuju věci postupně, jak se mi dostanou do rukou, až mám z ničeho nic zabaleno. Pokud bych si chtěla dopřát luxus, sbalím ještě džínovou bundičku a plátěné tenisky.

Nebudu kecat. Pravděpodobně neodolám.

Co mi chybí?


Až teď na posledním výletě jsem zjistila, že nemá význam nosit podprsenku. Proč se v tropech potit ještě víc, když prsa béčka zatím drží? Prostě si s sebou vezmu taková tílka, kde není vidět každý záhyb bradavky. A v případě, že někdy „nutně“ potřebuju podprdu, den předem nelezu do vody v plavkách s pevným vrškem.

Podobně to vidím i s počtem kalhotek. Kdyby tělo mohlo mluvit, nejspíš by po nošení mokrých plavek ocenilo „odvětrávání“. A pokud je potřeba vícero spodků, obětuju v polovině zájezdu 5 minut na ruční vyprání kalhotek.

Připadá vám, že mám nějak málo triček, sukní, kraťasů? Upřímně, v horku nemám vůbec kapacitu zaobírat se oblečením. Prostě popadnu, co je pro mě nejpohodlnější, takže už doma vyberu 3–4 kombinace, které v cílové destinaci točím pořád dokola. Propocené kousky stačí přeprat, opět za zlomek času.

Příspěvek sdílený loungethelatte (@loungethelatte), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-02-09T18:02:39+00:00“>Čer 9, 2018 v 10:02 PST</time>

Řekni mi, jak balíš


Poměrně rychle odkoukáte turistický přístup k cestování a potažmo oblečení. Podobnou optikou na turisty nahlížejí i ubytování – na jednom indonéském ostrůvku jsme narazili na hostel, kde dostanete cenu podle toho, jestli přijedete s báglem nebo kufrem. Baťůžkáři si samozřejmě zaslouží slevu.

Rozdělení lidí na batůžkáře a kufaře mi plně došlo poté, co jsem se seznámila se svým drahým. Po pár týdnech sladkých začátků odletěl do své tehdejší domoviny – na Filipíny – a když jsem tedy (zcela hormonálně zblblá) přivandrovala za ním do Manily, překvapeně na mě koukal. „To je jako všechno?,“ lapal po dechu při pohledu na moje dva batohy. Ty tehdy obsahovaly hlavně laptop a taky spoustu oblečení a zbytečností, které bych si dneska nebrala.

Časem přiznal, že se mu po mém příletu dost ulevilo. Nejen že jsem přijela s málem, ale hlavně jsem přivalila bez kufru. To by začínajícímu vztahu jistě způsobilo významnou trhlinu. Holt krosna ke krosně sedá…

Příspěvek sdílený youcant.eatmoney (@youcant.eatmoney), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-02-09T18:02:39+00:00“>Čer 9, 2018 v 10:02 PST</time>

Na kolečkách v písku


Po pár společných přesunech po jihovýchodní Asii mi došlo, že můj způsob balení není tak obvyklý, jak jsem původně odhadovala. Potkávali jsme totiž spoustu lidí, kteří přijeli na kratší dobu než my, přesto tahali obří skořepinový kufr. Po pár observacích se dalo tipnout, kdo do dané destinace dorazil s báglem a komu místní obyvatelé pomáhali s kufrem na kolečkách.

Je logické, že si vezmete ten typ zavazadla, který odpovídá způsobu vaší cesty. Nikdy jsem ale nepochopila, jaký má význam tahat obří zavazadlo (či dokonce dvě!) na písčitou pláž, ze které se čtrnáct dní nehnu. Aby se tam vešel fén??

Připadá mi, že jednak nejsme zvyklí rozmýšlet dopředu a jednak se neumíme spokojit s málem – jak o dovolených, tak při nákupech. Pak se táhneme přes kus planety s hromadou hadrů, které si zase povezeme zmuchlané zpátky.

Příspěvek sdílený itmee_crossley_ (@itmee_crossley_), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-02-09T18:02:39+00:00“>Čer 9, 2018 v 10:02 PST</time>

Musí to mít značku!


Investice do sociálního statusu pochopitelně něco stojí, a to bez ohledu, ke které skupince patříte. Batohy Osprey určitě NUTNĚ potřebují všichni, kdo vyrazili na svůj první trip bez rodičů a chtějí vypadat jako správný cestovatel. Záhadou jsou pro mě taky značkové kufry Samsonite, s jejichž popularitou (a cenou) jsem se zatím nesžila. Zejména proto, že můj jediný no-name kufr střední velikosti drží už 15 let.

Příspěvek sdílený travelstoremiami (@travelstoremiami), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-02-09T18:02:39+00:00“>Čer 9, 2018 v 10:02 PST</time>

Kurz vyhazování oblečení


Myslím, že dlouhodobé cesty se na člověku nakonec podepíšou podobně jako stěhování – pokud takovou akci absolvujete třikrát za sebou, zbavíte se všech nepotřebných věci. Minimalizace funguje fyzicky i mentálně. Naučíte se pracovat s tím, co máte k dispozici. Ty dvoje kalhoty a patero triček vám vyzmizíkují z hlavy obsah vašeho šatníku. A tak jsem při návratu z 3měsíční cesty téměř zapomněla, co mě čeká v mých vlastních poličkách.

Nutno říct, že příjemné shledání s oblíbeným spodním prádlem a halenkami trvá dodnes. Zato věci, které jsem nenosila první dva týdny, putovaly pryč. Několik z nich tam nechávám, protože z podovolenkové velikosti 36 se vždy navracím do domácí osmatřicítky.

Skořepinový kufr je v mém případě naprostá zbytečnost, protože se pokaždé sbalím do 8–10 kilogramů… a protože doma odmítám skladovat obří zavazadlo 300 dní v roce.

Můžete namítnout, že jako bezdětné kuře ještě netuším, kolik místa zaberou pleny a věčné pobrindané oblečení. To se jí to hraje na minimalistku! Na svých kamarádkách ale vidím, že je každý svého balení strůjce. Zatímco jedna naplní celé auto, druhá si sbalí batoh, manduku a vyrazí klidně vlakem.

Příspěvek sdílený coveredgoods (@coveredgoods), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-02-09T18:02:39+00:00“>Čer 9, 2018 v 10:02 PST</time>

Z krosny zpět do kufru


Cestování nakonec ovlivnilo nejen balení, ale i mé nákupy. Do šatníku nejraději vpouštím univerzální kousky, které se dají nosit na mnoho způsobů a různé příležitosti. Pokud si danou věc s chutí obleču do kanclu/na jógu/do letadla/na pláž, má v mých poličkách zelenou.

Příští týden vyrážím jako za mlada na dovolenou s mámou. Krosna zůstává doma, minimalistickou bagáž tedy sbalím do svého vyžilého kufříku a zcela si odpustím, že tentokrát přesáhnu 10 kilo. Papírové knihy jsou totiž to jediné, co si v batohu nedopřeju.

Po těch letech zmačkaných věcí v krosně se zase těším do kufru. Bude to taková ta pohodlná líná dovolená. Dvě ženský, aspoň jedno frapé denně a odškrtané položky na našich seznamech.

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Batohu, bez tebe žít nemohu

Autor: Ada

Necháme Fler chvíli bejt (pravdu díš, čtenářko Michalo, že by to... Celý článek

Batohu, bez tebe...

Autor: Ada

...dál to znáte. Protože pod článkem o batozích se zase strhla... Celý článek