Kufr is dead. Proč mi na cesty stačí málo

22.07.18 | autor Monika

Jste batůžkářka, nebo na cesty vyrážíte s velkým kufrem? A co typ zavazadla vypovídá o vašem přístupu k šatníku?

Zdroj: Pexels.comZdroj: Pexels.com

Už to budou dva roky, co jsem začala jezdit do jihovýchodní Asie a brát si práci s sebou. Ano, kdybyste mě chtěli oškatulkovat termínem digitální nomád, zřejmě by to platilo. Práce na dálku je kapitola sama pro sebe (važme si stabilní wifi). Možná že právě kvůli balení pracovního vybavení jsem si všimla, že balím dost podobně na týden nebo na dva měsíce – aniž bych na místě potřebovala něco dalšího. A to mě nutně vede k zamyšlení, co vlastně na cestách opravdu potřebujeme… a jestli se náhodou neobejdeme bez spousty oblečení i v pohodlí domova.

Chvála seznamům

Máma nás na tábory balila pomocí seznamu na papíře, já ji dodnes poslušně následuju, akorát že v moderním hávu. Moje potřeba seznamů už trochu zavání posedlostí – všechny aplikace v mobilu mi můžou vlézt na záda, ale svět by se mi okamžitě zbořil, kdybych neměla Google Keep s odškrtávacími políčky!

Mezi položkami nákupu a knížkami k přečtení najdete pochopitelně i seznam věcí na dovolenou. Právě u tohoto listu jsem si všimla, že s rostoucím počtem razítek v cestovním pasu je seznam stále stručnější.

Zrovna teď balím na týdenní dovolenou k moři a z původního štosu položek zbývá jen pár kousků. Minimalistům se omlouvám za poškození jejich pověsti… pořád toho tahám dost, konkrétně:

 • dvoje plavky – Tentokrát mám jeden úlovek z Wish, o kterém jsem nedávno psala, a druhý novější z Vinted (fialové plavky v celku, ještě s cedulkou z Etamu za 190 Kč)
 • šaty na večer – Ve stylu natáhni-a-jdi, které se dají nosit i jako sukně.
 • jedny kraťasy – Na přejezdy a výlety stačí, zbytek obstará sukně.
 • dvě tílka – V kombinaci s kraťasama zcela dostačující.
 • svetřík – Až mě bude do tváří pleskat svěží mořský vzduch a nabušená klimatizace.
 • sarong – Poslouží jako šaty na pláž, sukně nebo deka, přehoz do letadla…
 • čtvery kalhotky – Pokud vám nesedí počty počtu prádla na týden, vysvětlím níže.
 • jedny ponožky – Letadlo je zkrátka neúprosné, zmrzliny se studenýma nohama chápou.
 • žabky – Věřím, že přesun od bazénu k moři přežijou bez úhony.
 • sandály k šatům – Písek vleze dovnitř a zase ven.
 • klasický kapesník – Ověřeno: papírové kapesníčky nestačí na alergii a rýmu z klimošky.

Kromě sestaveného seznamu jsem úchylná ještě tím, že balím zhruba týden před odjezdem. Do zavazadla obvykle přihazuju věci postupně, jak se mi dostanou do rukou, až mám z ničeho nic zabaleno. Pokud bych si chtěla dopřát luxus, sbalím ještě džínovou bundičku a plátěné tenisky.

Nebudu kecat. Pravděpodobně neodolám.

Co mi chybí?

Až teď na posledním výletě jsem zjistila, že nemá význam nosit podprsenku. Proč se v tropech potit ještě víc, když prsa béčka zatím drží? Prostě si s sebou vezmu taková tílka, kde není vidět každý záhyb bradavky. A v případě, že někdy „nutně“ potřebuju podprdu, den předem nelezu do vody v plavkách s pevným vrškem.

Podobně to vidím i s počtem kalhotek. Kdyby tělo mohlo mluvit, nejspíš by po nošení mokrých plavek ocenilo „odvětrávání“. A pokud je potřeba vícero spodků, obětuju v polovině zájezdu 5 minut na ruční vyprání kalhotek.

Připadá vám, že mám nějak málo triček, sukní, kraťasů? Upřímně, v horku nemám vůbec kapacitu zaobírat se oblečením. Prostě popadnu, co je pro mě nejpohodlnější, takže už doma vyberu 3–4 kombinace, které v cílové destinaci točím pořád dokola. Propocené kousky stačí přeprat, opět za zlomek času.

Příspěvek sdílený loungethelatte (@loungethelatte), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-02-09T18:02:39+00:00“>Čer 9, 2018 v 10:02 PST</time>

Řekni mi, jak balíš

Poměrně rychle odkoukáte turistický přístup k cestování a potažmo oblečení. Podobnou optikou na turisty nahlížejí i ubytování – na jednom indonéském ostrůvku jsme narazili na hostel, kde dostanete cenu podle toho, jestli přijedete s báglem nebo kufrem. Baťůžkáři si samozřejmě zaslouží slevu.

Rozdělení lidí na batůžkáře a kufaře mi plně došlo poté, co jsem se seznámila se svým drahým. Po pár týdnech sladkých začátků odletěl do své tehdejší domoviny – na Filipíny – a když jsem tedy (zcela hormonálně zblblá) přivandrovala za ním do Manily, překvapeně na mě koukal. „To je jako všechno?,“ lapal po dechu při pohledu na moje dva batohy. Ty tehdy obsahovaly hlavně laptop a taky spoustu oblečení a zbytečností, které bych si dneska nebrala.

Časem přiznal, že se mu po mém příletu dost ulevilo. Nejen že jsem přijela s málem, ale hlavně jsem přivalila bez kufru. To by začínajícímu vztahu jistě způsobilo významnou trhlinu. Holt krosna ke krosně sedá…

Příspěvek sdílený youcant.eatmoney (@youcant.eatmoney), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-02-09T18:02:39+00:00“>Čer 9, 2018 v 10:02 PST</time>

Na kolečkách v písku

Po pár společných přesunech po jihovýchodní Asii mi došlo, že můj způsob balení není tak obvyklý, jak jsem původně odhadovala. Potkávali jsme totiž spoustu lidí, kteří přijeli na kratší dobu než my, přesto tahali obří skořepinový kufr. Po pár observacích se dalo tipnout, kdo do dané destinace dorazil s báglem a komu místní obyvatelé pomáhali s kufrem na kolečkách.

Je logické, že si vezmete ten typ zavazadla, který odpovídá způsobu vaší cesty. Nikdy jsem ale nepochopila, jaký má význam tahat obří zavazadlo (či dokonce dvě!) na písčitou pláž, ze které se čtrnáct dní nehnu. Aby se tam vešel fén??

Připadá mi, že jednak nejsme zvyklí rozmýšlet dopředu a jednak se neumíme spokojit s málem – jak o dovolených, tak při nákupech. Pak se táhneme přes kus planety s hromadou hadrů, které si zase povezeme zmuchlané zpátky.

Příspěvek sdílený itmee_crossley_ (@itmee_crossley_), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-02-09T18:02:39+00:00“>Čer 9, 2018 v 10:02 PST</time>

Musí to mít značku!

Investice do sociálního statusu pochopitelně něco stojí, a to bez ohledu, ke které skupince patříte. Batohy Osprey určitě NUTNĚ potřebují všichni, kdo vyrazili na svůj první trip bez rodičů a chtějí vypadat jako správný cestovatel. Záhadou jsou pro mě taky značkové kufry Samsonite, s jejichž popularitou (a cenou) jsem se zatím nesžila. Zejména proto, že můj jediný no-name kufr střední velikosti drží už 15 let.

Příspěvek sdílený travelstoremiami (@travelstoremiami), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-02-09T18:02:39+00:00“>Čer 9, 2018 v 10:02 PST</time>

Kurz vyhazování oblečení

Myslím, že dlouhodobé cesty se na člověku nakonec podepíšou podobně jako stěhování – pokud takovou akci absolvujete třikrát za sebou, zbavíte se všech nepotřebných věci. Minimalizace funguje fyzicky i mentálně. Naučíte se pracovat s tím, co máte k dispozici. Ty dvoje kalhoty a patero triček vám vyzmizíkují z hlavy obsah vašeho šatníku. A tak jsem při návratu z 3měsíční cesty téměř zapomněla, co mě čeká v mých vlastních poličkách.

Nutno říct, že příjemné shledání s oblíbeným spodním prádlem a halenkami trvá dodnes. Zato věci, které jsem nenosila první dva týdny, putovaly pryč. Několik z nich tam nechávám, protože z podovolenkové velikosti 36 se vždy navracím do domácí osmatřicítky.

Skořepinový kufr je v mém případě naprostá zbytečnost, protože se pokaždé sbalím do 8–10 kilogramů… a protože doma odmítám skladovat obří zavazadlo 300 dní v roce.

Můžete namítnout, že jako bezdětné kuře ještě netuším, kolik místa zaberou pleny a věčné pobrindané oblečení. To se jí to hraje na minimalistku! Na svých kamarádkách ale vidím, že je každý svého balení strůjce. Zatímco jedna naplní celé auto, druhá si sbalí batoh, manduku a vyrazí klidně vlakem.

Příspěvek sdílený coveredgoods (@coveredgoods), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-02-09T18:02:39+00:00“>Čer 9, 2018 v 10:02 PST</time>

Z krosny zpět do kufru

Cestování nakonec ovlivnilo nejen balení, ale i mé nákupy. Do šatníku nejraději vpouštím univerzální kousky, které se dají nosit na mnoho způsobů a různé příležitosti. Pokud si danou věc s chutí obleču do kanclu/na jógu/do letadla/na pláž, má v mých poličkách zelenou.

Příští týden vyrážím jako za mlada na dovolenou s mámou. Krosna zůstává doma, minimalistickou bagáž tedy sbalím do svého vyžilého kufříku a zcela si odpustím, že tentokrát přesáhnu 10 kilo. Papírové knihy jsou totiž to jediné, co si v batohu nedopřeju.

Po těch letech zmačkaných věcí v krosně se zase těším do kufru. Bude to taková ta pohodlná líná dovolená. Dvě ženský, aspoň jedno frapé denně a odškrtané položky na našich seznamech.

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
dagino
869 příspěvků 22.7.18 13:17

Vždy sme riešili opačný problém, kam dať všetky veci nakúpené na dovolenke. Hlavne pri návrate z Thajska.

MonikaMP
73 příspěvků 22.7.18 18:15

To je fakt, v jedné obří tašce (koupené na místě) jsem takhle přivezla vánoční dárky. :D Olivy snad tentokrát budou skladnější. :)

ajatar
696 příspěvků 22.7.18 19:29

Tropickým destináciám sa vyhýbam ako čert krížu, to že tam človeku na ľubovoľne dlhý pobyt stačí pár kúskov oblečenia vidím ako ich jedinú výhodu. Takže môj „základný“ zoznam je asi tak dvakrát dlhší a to teda balím (v porovnaní s okolím) dosť minimalisticky.

CZ-Milka
11 příspěvků 24.7.18 20:56

Mám to úplně stejně. Žabky a plavky by mi v zasněžených horách byly na 2 věci… Nicméně i s trekovými botami, holemi, nepromokavou bundou a kalhotami, čepicí, rukavicemi a dalšími vyloženě skladnými věcmi se vejdu do kufříku (!), který se pořád ještě vejde do limitů pro příruční zavazadla. Odbavuju ho, ale vidím to jako výhodu, kdyby ho třeba odbavit nešlo…
A když člověk zůstává na jednom místě nebo má zajištěnou místní dopravu, je kufr k nezaplacení a tou nejlepší volbou pro má záda, se kterými od dětství bojuji…

Paris1789
5411 příspěvků 22.7.18 19:55

Nesnáším cestování. Když už někam jedu, jsem k tomu donucena, nejčastěji manželem, který se naopak přemisťuje rád a často, zejména proto, že jiné země skýtají mnohem lepší podmínky pro mnoho ze sportů, kterým holduje. Většinou si vystačí sám nebo s kamarády, sem tam ale cítí potřebu mne taky někam vyvenčit, zčásti proto, aby utnul ty trapné spekulace okolí, zda jsem ještě vůbec jeho žena či naživu; pak teda někam jedeme spolu.
Takhle jsme loni vyrazili na jeden takový hornatý ostrov, na nějž jsme se měli přeplavit trajektem z jiného ostrova, kam nám přistálo letadlo. Jako správná neurotička jsem si představovala, jak se naloďuji na nějakou obskurní lodičku a došla k závěru, že s praktickým batohem mi to půjde snáz a šla si jeden takový hifi batoh koupit. Jaké bylo mé překvapení při odbavení, kdy všichni naši známí měli bagáž, jako kdyby se v té zemi hodlali natrvalo usadit.
Na místě to probíhalo tak, že jsme z letiště přejeli taxíkem k lodi, která na ostrov plula jen asi 3× denně, na ostrově samotném jsme pak přejížděli rovněž taxíkem. Mělo mne varovat, že už do toho prvního taxíku jsme se jen obtížně vešli, ten měl ale ještě kufr normální velikosti. Na trajektu se na nás přilepila dvojice Čechů, že jako by rádi rozdělili náklady na taxi a já hloupoučká s tím souhlasila. Nakonec já s tím nejmenším zavazadlem a jediná platící jsem seděla zcela zavalena zavazadly mých spolucestujících a můj batoh se vezl v otevřeném kufru přivázán pouze gumizugem na vrcholu hromady kufrů těch druhých. Naštěstí jsem o něj při té divoké jízdě nepřišla, ale příště si dám fakt pozor, s kým si to taxi koupím, nejspíše ale pojedu sama-můj muž nutně musel jet na motorce.
Dodnes netuším, co v těch kufrech měli, ale od té doby těmi lidmi ve skrytu duše poněkud pohrdám, protože mně ten batoh střední velikosti dokonale stačil.

asterah
429 příspěvků 22.7.18 20:34

Rozumím vám - můj muž stále hudroval, jak potřebuje na dovolené adrenalin, tak jsem mu ho dopřála, a to si dovolím podotknout, že se mnou si nemůže být nikdo jistý, že na hnojišti ve vlastní zahradě nezažije nejfantastičtější zážitek svého života…nikdy jsme neleželi celé dny na pláži, ale mému muži obyčejné výlety obden připadaly asi moc krotké - dobrá - zařídila jsem mu dovolenou snů…vyjeli jsme si na ostrov v jižní Dalmácii, 14 dní jsem rozdělila na dva týdny - každý týden jinde. Fakt se nenudil - tornáda na moři jsou v té oblasti tak nějak normální - otevřené moře až k Itálii a živočichové (fantastické 10cm černé stonožky v apartmánu - ty vadily i mně) v moři i na souši jsou - no - poněkud exotičtí a ubytování odpovídá destinaci - trochu šílené, ale nádherný klid - určitě se nenudil - jo, taky se tam ochomýtl žralok - (docela malý) jaksi se ani nepokusil ho ulovit :D

dagino
869 příspěvků 22.7.18 20:11

Čo potrebujete na dovolenku: pas, kreditku, mobil a dobrú spoločnosť s ktorou nie je nuda. Ešte niečo?

Příspěvek upraven 22.07.18 v 20:31

asterah
429 příspěvků 22.7.18 20:13

Asi tak - lépe bych to nenapsala :)

MonikaMP
73 příspěvků 23.7.18 10:43

Tak tak, turistický nudismus. :D

Karin
3948 příspěvků 30.7.18 11:10

Pas a mobil bych klidně škrtla a karta stačí obyč (úvěry na dovolenou nebyly nikdy in). Ale i jako naturistka bych ocenila aspoň jedno tričko :D

opal_k
131 příspěvků 3.8.18 10:09

No ona ta kreditka není o dovolené na úvěr. Letos už se dvěma mým známým stalo, že půjčovna aut chtěla jako záruku na krytí spoluúčasti kreditku, nikoli debetku (Slovinsko, Portugalsko). Nikomu se to dřív nestalo, možná nějaká letošní novinka nebo specifická půjčovna - ale neavizovali to předem…

opal_k
131 příspěvků 3.8.18 10:10

Ano, a až ta společnost půjde na výlet, vy půjdete shánět plavky, šaty na večer a nějaké ty spoďáry ;-)

asterah
429 příspěvků 22.7.18 20:12

@MonikaMP
Takhle přesně jsem cestovala - bohužel kdysi to šlo jen do určitých destinací - Polsko, NDR, Rumunsko, Bulharsko…ale bylo to fajn a bylo to přesně tak - co nejméně na objem i váhu - nosilo se na hřbetě v krosně a bylo to fajn. Dneska preferuju auto a kufr (jeden pro dva) zase jen pár věcí - nejvíc v kufru auta zabírají 2 kytary, mandolína, ukulele a …voda :D jinak se to celkem nezměnilo - pár triček, plavky, dvě osušky, kraťasy.

VeronikK
1296 příspěvků 23.7.18 08:49

V minimalistickém balení jsem mistr. Co nejmíň věcí, ale tak, aby mě nic nezaskočilo. Jednou nás vytáhl kamarád do Rumunska do hor (+ pak asi 4 dni u moře). Balila jsem tedy hlavně na váhu - nesli jsme si i jídlo, stan, spacák,… Takže jsem fakt oblečení vážila, abych vybrala co nejlehčí variantu. (Takže krásných 10 kg). Teď jezdíme s dětmi většinou autem, přece jen se tahá dost klumprů, nejdřív kočár, postýlka, hračky atd., teď kola, hračky - věci pro 5 osob už něco zaberou, ale vždycky se vejdem. Zajímavé je, že na 14 dní do Itálie k moři(apartmán) vezem míň než na týden v Česku do kempu. Jídlo ani tak moc ne, to koupíme na místě, ale rozdíl je v možnostech počasí, u nás je mnohem větší šance, že bude dost chladno, takže co je do Itálie mikina pro jistotu, jsou v česku dvě, bunda a pláštěnka :-) A přestože máme na dovolenou tak polovinu věcí co někteří ostatní známí, nic nám nechybí…
Pokud jedu sama, vejdu se na pár dnů do batůžku, případně spacák v ruce :-)

Příspěvek upraven 23.07.18 v 09:21

Atlacoya
2790 příspěvků 23.7.18 09:50

Na blogísek dobrý, ale proč je to na pekle?

BarcaAri
631 příspěvků 23.7.18 12:17

Prijde mi vtipny na web o adekvatnim a slusivem obleceni psat, ze neni vlastne potreba mit na dovolene (skoro) nic. Batuzkarka opravdu nejsem. Na dovolenou si samozrejme beru obleceni vice nebo spise tak akorat. V jinem typu obleceni pujdu jenom na plaz, na vylet do prirody, na courani po meste a na slusnou veceri. Pokud se jedna o koupaci dovolenou mam vzdy troje plavky (tri strihy - nesnasim vypalene bile pruhy). A kdyz jsme u toho, na zacatku prazdnin jsme byli na 1 noc na Slapech v campu … clovek by si rekl staci jedny boty, jedna sada obleceni. Jenze potom promoknete na kost a jste vdecni ze jste si aspon neco vzali dvakrat. Takove promocene tenisky jsou fakt na nic…

Atlacoya
2790 příspěvků 23.7.18 13:06

Naprostý souhlas. Na červencové svátky jsem si taky frajerka vzala 1 boty a 1 kraťasy (podle předpovědi nemělo pršet) a samozřejmě jsme zmokli a já se neměla do čeho převléct.

Debata jak prát kalhotky už tady byla mockrát, varianta „přemáchnu je v umyvadle v zemi, kde se kvůli bakteriím nedoporučuje vodu z vodovodu pít“ mi nepřijde ale vůbec lákavá. A chodit na ostro… to nechám jiným.

paviocko
70 příspěvků 27.7.18 11:05

Pít vodu a prát v ní je přeci něco jiného. Strávili jsme v asijských i jihoamerických zemích dohromady docela dost času s tím, že jsem prádlo vždy prala v ruce ve vodě, kterou jsme opravdu nepili a nikdy se nám nic zlého nepřihodilo :-) Jednou jsem v Guatemale řešila gynekologa, ale bohužel jsem si ten problém přivezla už z ČR ;-) takže praní bych se opravdu nebála. A to podotýkám, že jsme takhle cestovali i s poměrně malejma dětma…

Karin
3948 příspěvků 30.7.18 11:14

V té vodě žijou kromě exotických bakterií i rozmanití paraziti… Nechtěla bych v takové zemi spoléhat na štěstí a pak řešit nějakou bizarní vaginální infekci.

Nixe Lulu
344 příspěvků 9.8.18 15:42

To by pak ale ani nebylo možné se v takových zemích mýt/sprchovat…

MonikaMP
73 příspěvků 10.8.18 14:22

V tomhle věřím na psychosomatiku. Všichni, kdo se bojí všeho možné, vždycky chytnou nějakou nemoc. Naopak – kdo to má na háku, jak kdyby byl víc imunní. :D

Jinak ze zkušenosti z cest… tam, kde voda fakt špinavá, se spoléhám na propláchnutí pitnou vodou. Zatím bez obtíží. ;)

Příspěvek upraven 10.08.18 v 14:23

Karin
3948 příspěvků 25.8.18 21:27

Já to mám spíš obráceně. Když se něčeho bojím, nestane se to. A když nemám strach, něco se stane.
Jednou jsme třeba nocovali v kempu, kde bylo v chatkách upozornění, že voda není pitná. Mávla jsem rukou, že to je v pohodě, pili jsme… a následná akutní enteritida nám hezky pročistila střeva :D Naštěstí v ČR, takže obyčejný český campylobacter. Čili kdybych se v exotické zemi bála infekce, určitě by mě nic netrefilo, tím jsem si skoro jistá.

Lála_druhá
471 příspěvků 23.7.18 14:05

No přesně. Radit někomu, komu čtyřicítka minula, aby si vzal jednu sukni a chodil naostro, je trochu mimo. Zvlášť na módním blogu (kde se na x stránkách přetřásá, kdo a kdy si může dovolit chodit bez podprsenky).

MonikaMP
73 příspěvků 23.7.18 16:47

Popisuju jen svoji zkušenost… a je mi jasné, že teď před třicítkou se mi to kecá. :) Spíš mě zaráží, že vidím kufry jak pro obry běžně u slečen, které jsou mladších ročníků a mají mnohem lepší postavu… takže jestli rýpnutí, tak tímto směrem. :)

asterah
429 příspěvků 23.7.18 18:52

Nebojte - není to problém ani po třicítce a ani po padesátce - všechno to je o přístupu. Netahám s sebou víc, než je nezbytně třeba - ani k moři - když se věci dobře zkombinují, není jich třeba moc. :)

Paris1789
5411 příspěvků 27.7.18 15:38

Jen bych podotkla, že spoustě lidí 40+ zabírá v bagáži místo spousta léků, které jsou nuceni brát. Takže starší člověk s malým zavazadlem rovná se vlastně zdravý člověk.
Osobně s sebou vozím akorát Ibalgin, kterým vždy nakonec vezme zavděk některý z mých známých.

asterah
429 příspěvků 27.7.18 17:16

@Paris1789
Tak tomu nerozumím - když pominu to 40+ (to je brzo, ne?) tak i kdyby jeli na tři týdny, tak 3 týdenní dávkovače zaberou asi tolik místa jako kosmetická taška. Taky vozím s sebou krabičku s léky (aspirin, uhlí, imodium, dezinfekce apod.) ale to je jen malá krabička první pomoci.

asterah
429 příspěvků 23.7.18 18:55

@Lála druhá Mně minula padesátka a víc než jednu sukni na dovolenou nepotřebuju - prostě bych ji táhla zbytečně :) pochopitelně mám s sebou i jiné věci než tu jednu sukni…

Příspěvek upraven 23.07.18 v 19:03

asterah
429 příspěvků 24.7.18 21:59

Tak pro ty mínusující tady - vážně si myslíte, že když budete mít s sebou na dovolené obrovskou hromadu hadrů, že vám to v tomto věku tolik pomůže? :D :D :D

Příspěvek upraven 24.07.18 v 22:01

opal_k
131 příspěvků 3.8.18 13:20

Já vám mínus nedala a je mi přes 50. Ale asi je to o tom, že se nebudu cítit dobře celý týden v jedné věci, někdy mi v ní bude vedro/ zima, bude zpocená, tak si nebudu chtít obléct mokrou, ke konci bude zaprášená. A to mám fakt prima cestovní, ale za čas už jí prostě nechci vidět…

asterah
429 příspěvků 3.8.18 14:12

Tak zastáncem úplného minimalismu taky nejsem, ale pokud jedu k moři na 14 dní, stačí mi 2 podprsenky, 4 kalhotky, 3 plavky, noční košile, 2 tuniky + 1 přes plavky, 2 trička + jedno plavací, 2 krátké legíny, 2 kraťasy, 1 midi volné bavlněné šaty, 1 rifle, 1 svetr, nepromokavá šusťákovka, 2páry ponožek, 2 plátěnky (něco jako tenisky) a 1 botasky. Mám léta odzkoušeno, že víc věcí nevyužiju. Pravda, nejezdíme do hotelu a na procházku městem nebo do restaurace z toho vždycky poskládám něco, v čem se nemusím stydět. Vypsala jsem tady schválně celý seznam - víc toho opravdu nevozím a nikdy mi nic nescházelo :)

asterah
429 příspěvků 23.7.18 18:59

@BarcaAri Když nesnášíte bílé pruhy po plavkách, tak se opalujte bez nich - je to zaručeně jediný způsob, jak nemít žádné pruhy :)
Pokud někde přespávám třeba jen jednu noc, vždycky mám s sebou náhradní oblečení - zkušenosti z mládí…

Příspěvek upraven 23.07.18 v 19:02

BarcaAri
631 příspěvků 24.7.18 11:38

Nepotrebuju nemit zadne, ale co nejmene vyrazne a tento zpusob mi zcela vyhovuje. Nakupovat plavky me bavi. Na opalovani bez mi uz neni davno 18 a ani netouzim po tom, aby moje prsa videl nekdo jiny nez partner.

asterah
429 příspěvků 24.7.18 14:28

Však já to myslím v legraci - jinak bych tam nedávala ten smajlík :)
Já jsem se smířila s tím, že bílé pruhy budou - plavky sháním těžko - potřebuju větší vršek a mnohem menší spodek - takže mě to nebaví. V poslední době jedině na internetu a sehnat plavky vcelku je i tak horor. Když najdu něco, co mi sedí, okamžitě objednávám další kus.
A „bez“ jsem se neopalovala ani tehdy, když jsem ještě měla co ukázat :)

Lucy Liu
37 příspěvků 23.7.18 15:56

Člověk vyžije i s málem a cestovatelský minimalismus se docela šikne. Na poslední dolovenou jsme se museli sbalit do 7 kilo a nakonec to bylo snazší než se zprvu zdálo. Na horách člověk moc parádu dělat stejně nemůže. :D O to víc si to pak užívám na „plážové dovolené“, nebo budu, až jednou na nějakou pojedu. Schovávám si ji na pozdější léta. :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.18 17:55

My teda dokážeme o dovolené promoknout a zmrznout asi i na Sahaře. Zdědila jsem to po našich. Promokli a zmrzli jsme v červenci na Dářku, na Mamaii, v Krakově i v Dubrovníku. Průtrže nás zastihly na Pradědu, na Šumavě i na Sněžce, a moravské povodně v Beskydech, takže jsme skoro neměli kudy se vrátit domů. Náhradní a teplejší oblečení beru vždycky a kamkoli, i kdyby tam bylo předtím půl roku sucho a pětatřicet stupňů.

Příspěvek upraven 23.07.18 v 17:57

ven-ven
24 příspěvků 23.7.18 20:22

S Vámi musí být radost cestovat :D
Mohla byste si z toho udělat dobrej job, při těchhle horkách a suchu, chtělo by to jenom vychytat, aby z toho nebyly ty povodně ;)

Příspěvek upraven 23.07.18 v 22:25


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.18 21:10

Jo. Nosný reklamní slogan: „Potřebujete pořádně zalít zahrádku a nechce se vám tahat konve? Pozvěte mě na týden k vám.“ :-)

asterah
429 příspěvků 23.7.18 22:17

@benyka to by bylo zajímavé zkombinovat - já zas s sebou všude „vozím“ slunce a hyc :D

MonikaMP
73 příspěvků 30.7.18 14:59

Tohle léto byste měla super byznys! :D

opal_k
131 příspěvků 3.8.18 10:15

Jak vám rozumím! Přítomnost mého tatínka (jehož i mé příjmení za svobodna má cosi společného s vodou) způsobila ´déšť v poušti Kyzylkum, asi po 20 letech :-)

ajatar
696 příspěvků 23.7.18 20:58

@MonikaMP Mňa zaráža, že to niekoho zaráža na blogu o móde. No bóže, tak chcú mať na každý deň iný outfit, keby postovali na svoj IG fotky furt v tom istom, tak by to bola asi nuda… áno, je to márnivosť, ale neškodná.

Apropo… taká slečna, ktorá si raz za rok zájde na dovču v Chorvátsku s 30 kg kufrom, možno prispeje k produkcii CO2 menej, než „digitálny nomád“, ktorý lieta s batôžkom do JV Ázie 5× za rok, just sayin'. Trochu sebareflexie, než začnem kritizovať životný štýl niekoho iného.

Nie je od veci si samozrejme prečítať aj iný pohľad na vec, ale zrovna ofrňovanie sa nad tým, že niekto nemá jedny handry do lietadla/kanclu/na jógu i na pláž je tu tak trochu (dosť) mimo.

asterah
429 příspěvků 23.7.18 22:09

Ano, máte pravdu - člověk by neměl posuzovat jen podle sebe - jenže to děláme všichni - bohužel.
Co se dovolených týče, tak tam určitě hraje roli, jestli se jede pod stan, do apartmánu nebo do hotelu - požadavky na šatník se budou dost lišit i podle toho, jak vlastně bude člověk tu dovolenou prožívat. Není možné odsuzovat - je to věc toho dotyčného.
Za sebe mohu říct, že strašně nerada tahám víc, než jednu tašku a tak se vždycky snažím minimalizovat, ať jedu kamkoliv. Za ta léta mám takové kombinace, že s tím zvládnu cokoliv - pravda, na dovolené projde víc, než by prošlo v běžném životě - ale od toho je to přece dovolená :)

MonikaMP
73 příspěvků 30.7.18 14:47

Sebereflexe prolítaných kilometrů u mě probíhá a má následky… s tématem článku to souvisí, máte zcela pravdu.

Ohledně webu o módě - kde jinde má probíhat debata o tom, že oblečení potřebujeme méně a kvalitního/dobře vybraného? Musím přiznat, že by mi přišlo pokrytecké psát opak, jen aby se fashion průmysl točil a točil. A Módní peklo je jedno z mála médií, kam můžu napsat takový názor.

Příspěvek upraven 30.07.18 v 14:48

asterah
429 příspěvků 30.7.18 21:15

@MonikaMP mě fascinuje, jak někteří lidé berou to oblékání tak strašně vážně - jasně, každý chce na dovolené vypadat dobře, ale je fakt jedno, kolik je člověku let - spíš záleží na tom, co kdo má ve skříni - jak k tomu přistupuje. Mám kamarádku, která už měsíc před dovolenou běhá po krámech a pak veze s sebou půl skříně a na místě kňučí, že nemá co na sebe…

rozmlsaná
480 příspěvků 24.7.18 10:18

Přidám také můj ojedinělý minimalistický zážitek. Jako čerstvá mladá paní jsem byla dopoledne na promocí mého miláčka a večer jsme sedli do nočního vlaku směr Královany a Roháče. Já je dobře znala, v Zuberci jsem byla každé prázdniny, jelikož můj děda z nich pocházel. Ale chtěla jsem je ukázat manželovi a v plánu bylo také představit ho rodině. Můj ex ke všemu přistupoval systematický, takže bylo rozhodnuto že od teď budu hory zdolávat jako opravdová turistka. Dostala jsem nové pohorky, ručně šité v Popradu a novou krosnu. Bydlet budeme v kempu, takže nezbytný stan, lihový vařič, spacáky a nějaké jídlo sebou. Manžel pečlivě provedl kontrolu mého zavazadla a s tím že tohle a tohle nepotřebuješ, mi krosnu odlehčil, prý to z vesnice neodtáhnu. A co myslíte že vyhodil, nějakou konzervu, nebo pohorky? Kraťasy, pár nátělníků a moje milované kožené kristusky. Jedná pohorka mi strašlivě odírala patu. Nepomáhalo nic, přidávala jsem ponožky, střihala puchýře, každé ráno lepila patu aby odpoledne šla náplast dole i s kůži. Tiše jsem trpěla, přezutí do tenisek jako jediných bot bylo z deště pod okap. Až jsme jednou zapůjčili v kempu kola a jeli za příbuznou která mi zapůjčila staré škrpále po dceři, o dvě čísla větší. Ty vydrhla v potoku a přezouvala se do nich aby mi pata osýchala. A pak jsme ještě škrpále posílali balíkem do Zuberce. Dodnes když se tam objevím, tak jsem kvůli zahnojeným nazouvákům populární :) Nicméně od té doby jsem svoje zavazadlo bránila vlastním tělem.

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 24.7.18 11:36

@MonikaMP Tak my třeba jezdíme (létáme) většinou do evropských měst na prodloužené víkendy. Tahám s sebou příručák, manžel svůj a dohromady kufr (cestou tam většinou prázdný, cestou zpět plný). S sebou vozím boty na dlouhé chození a slušnější boty na večer (mám problémy s chodidly a nechci si je oddělat úplně), oblečení na různé varianty počasí i pro případ, že se zaprasím nebo zmoknu. Fakt nepotřebuju přepírat věci na hotelu a doufat, že stihnou uschnout.

Na výlet si logicky beru jiné oblečení než na večeři v drahé restauraci nebo do divadla. Nevidím důvod, proč to v zahraničí praktikovat jinak. I pokud bych jela na pláž, asi budu chodit na večeře někam, kde se nebudu cítit dobře v tomtéž, co nosím přes plavky :).

Jinak by mě fakt zajímalo, co jsou do háje prsa béčka :D. Nikdy nevím, jestli to je 65B, nebo třeba 80B :D. A to, že jsou zatím pevná, vám přeju, ale stejně mám pocit, že právě tím chozením bez se to období, do kdy pevně drží na místě, může zkracovat.

Kryptozoo
352 příspěvků 24.7.18 16:44

@shanimplavkynahrocha Před lety jsem četla, že kdosi kdesi vyzkoumal, že chození na ostro je pro prsa prospěšné:-D /a myslím, že to ani nebyl nějaký klub fetišistů-haha/

Příspěvek upraven 24.07.18 v 16:44

asterah
429 příspěvků 24.7.18 21:58

Tak pro pěkně plné čtverky nebo pětky asi moc ne - nebo aspoň pravidelně ne, protože gravitace je zkrátka sviňa :D

Kryptozoo
352 příspěvků 24.7.18 22:08

@asterah Už si to, pravda, moc nevybavuju.Ale psali tam, že stran posilování patřičných „držáků“ je to sice super věc, ale než se dopracujete k nějaké znatelné výhodě trvá to desítky let. Takže ve výsledku se to celoživotní bimbání prsou u pasu /žert/ nevyplatí podstupovat:-D
Jako majitelka těch čtyřek jsem to nikdy ani na chvilku nezatoužila otestovat.

Příspěvek upraven 24.07.18 v 22:09

asterah
429 příspěvků 25.7.18 17:13

Naprosto souhlasím - jsem majitelkou přírodních pětek - prsní svaly ochablé nemám, ale prostě to není jen o těch „držácích“ - jednoduše proto, že prsní tkáň je u různých žen různě pevná - což moc ovlivnit nelze a právě s tím souvisí pevnost či nepevnost. Něco vezme kojení a nejvíc pak menopauza - prostě to povolí a tečka. A perlička na závěr - povolit můžou úplně stejně velká i malá :D

paviocko
70 příspěvků 27.7.18 11:11

Na každou dovolenou se balí jinak, my jsme třeba strávili měsíc ve Vietnamu s dětma (tj. ve čtyřech) s dvěma batohama (a to v jednom batohu byly věci na potápění a do vody ;-), co člověk v tropech potřebuje? My třeba bereme staré oblečení a postupně ho vyhazujeme. Nebo jsem si brala starší šaty, které už neunosím a nechala jsem je v hotelu, místní holky je určitě ještě upotřebí. A když jsme náhodou jeli někam k moři s kufrem, stačí mi minimum a pár kolíčků se šňůrou, vždycky to můžu přeci přemáchnout. Takže asi tak ;-)

asterah
429 příspěvků 27.7.18 15:16

Jezdíváme na dovolenou na místa, kde lišky dávají dobrou noc a bývá tam i ztížený přístup, což je o důvod víc tahat s sebou co nejméně věcí. Přesto jsem několikrát zažila, že pár (bez dětí) s sebou táhl kufry a tašky v množství, které připomínalo stěhování národů…paní pak chodila skoro každý den v něčem jiném - no, pokud jí těšilo dělat 14 dnů módní přehlídku třem chlapům, dvěma ženám, ještěrkám, stonožkám a bezpočtu cikád - tak proč ne :D
Jen by mně zajímalo, jestli by toho táhla tolik, kdyby si to od auta musela toho cca 0,5km taky sama odnosit…

MonikaMP
73 příspěvků 30.7.18 15:01

Šňůra s kolíčky - za to bych kolikrát platila zlatem! Co víc na cesty je potřeba. :)

Příspěvek upraven 30.07.18 v 15:02

Karin
3948 příspěvků 30.7.18 11:39

Nejsem žádný extrém, balím tak akorát. Teda radši trochu víc, než aby něco chybělo. Na sedm dní osmery kalhotky a tak… Prostě na cestách nechci řešit, že nemám co na sebe, protože jsem si něco namočila/propotila/polila/natrhla.

Aija
56 příspěvků 14.8.18 08:42

Pro mne tedy docela děsivý článek:-)
Kdysi jsem byla baťůžkářka, pak balila kufr. A teď jedu v módu však to auto uveze:-)
Záleží pochopitelně i na destinaci, roční době a lidech, se kterými kam jedu.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Tyrkysová Karkulka

Autor: Ada

Už jsme tu měli několik jednobarevných příkladů - oranžový, červený... Celý článek

Nedělní korzo po česku

Autor: Ada

V centru Brna se konala celodenní akce s přehlídkou různých... Celý článek