Kupujeme pánský zimní kabát - díl druhý

07.12.12 | autor Channah

V pokračování naší minisérie o nákupu kabátů jsem vám slíbila vlastní zkušenost s nákupem pánských kabátů v praxi. Na vlastní kůži, tedy spíš na kůži mého "modela", jsme vyzkoušeli kabáty v pěti prodejnách krajského města (lovili jsem v Č. Budějovicích) - nenajdete tu tedy luxusnější prodejny typu Burberry nebo Van Graaf. Přesto jsme se pokusili projít prodejny v co nejširším spektru - od asijského obchodu přes řetězce po Sunset Suits. Ne všude jsme uspěli - uznávám, že výrok "Dobrý den, jsem z Módního pekla a píšu článek o kabátech." není tou nejlepší úvodní větou :) Někde nám tedy fotit nedovolili, bohužel často v prodejnách, kde se za pánské kabáty opravdu nemusí stydět.

Modelem stál trpělivě můj bratr - v rodině jsme genetičtí štíhlíci, proto byla hlavním problémem nekonfekční postava a většina kabátů byla volná. Pokud ale vyjdeme z předpokladu, že konfekční postavu má málokdo, o to autentičtější náš malý průzkum je.

Z barevné škály v obchodech by měl radost Henry Ford - můžete mít jakoukoli barvu kabátu, pokud to bude černá. Jestli jsem tedy při koupi univerzálního kabátu, který vám má vydržet léta (tedy zimy) varovala před přílišnou barevnou extravagancí, můžete s klidnou duší na mé poučky zapomenout. A pokud jste toužili po kabátu v šedé, tmavě modré nebo hnědé, můžete na něj zapomenout též (několik šedých kabátů jsme zahlédli jen v prodejně Koutný).

Kvalita kabátů byla podle očekávání závislá na ceně - ne ale přímo úměrně, někdy byste zaplatili o několik tisíc více za kabát kvalitou srovnatelný s levnějším, jinde byste připlacením o pár stokorun poskočili v kvalitě o několik úrovní. Přesto platí - pokud chcete kvalitně zpracovaný kabát s minimálně 70% vlny, počítejte s investicí minimálně čtyř tisíc.

1) Koutný, Piaristická ulice, ČB

V této prodejně jsme za asistence velmi vstřícné paní prodavačky vyzkoušeli tři kabáty. Většina jich byla našemu modelu příliš velká (pro nošení bez saka), kabáty byly ale velmi pečlivě zpracované, obsah vlny byl 70-80% (u některých s podílem kašmíru).

a) Jednořadý kabát střední délky, 70% vlna, 30% polyamid, 3990Kč. Jako svrchník přes sako by byl ideální, na nošení bez saka je příliš volný. Zajímavý detail podšívky límce. Rukávy jsou příliš dlouhé.

 

b) Kabát střední délky, 70% vlna, 10% kašmír, 20% polyamid, 4190Kč. Lehce projmutý, lépe sedí. Opět zajímavý detail podšívky límce, velmi kvalitní zpracování. Délka rukávu lepší, stále ale pro našeho modela zbytečně dlouhá.

 

c) Dlouhý kabát rovného střihu,  70% vlna, 10% kašmír, 20% polyamid, 4990Kč. Širší v ramenou, správná délka rukávů. Krásné vypracování podšívky a vnitřních kapes.

 

2) Asijská prodejna, Krajinská ulice, ČB

Po Koutném velký kontrast - vyzkoušeli jsme jediný kabát s otřesnou kvalitou a zcela chybějícím označením složení materiálu. Už na první pohled je kabát beztvarý, při pohledu druhém odhalíte nitě lezoucí všemi směry, nepečlivě přišité knoflíky a lajdácky obšité knoflíkové dírky. Zvláštně působícím detailem je nerovnoměrná vzdálenost mezi knoflíky. Cena 1650Kč.

 

3) New Yorker, Lannova třída, ČB

Cílovou skupinou levnějších řetězců jsou spíše studenti a mladší lidé obecně, proto v nich nemůžeme čekat velký výběr dražších (a z pohledu teenagerů konzervativních) kabátů. V prodejně New Yorker jsme našli spíš křížence kabátů a bund (například krátký kabát se všitou látkovou vsadkou, zipem a kapucí), povedlo se nám nafotit neformální "duffle coat" v tmavě modré barvě. Nejedná se o klasický kabát, může být ale sympatickou alternativou k bundám. Tradiční duffle coat je ze silné vlněné látky, ten z New Yorkeru je jeho chudším příbuzným (látka vyhlížela lehce pomačkaně), přesto nás obsah vlny 50% vzhledem k ceně 990Kč mile překvapil, stejně tak jako bavlněná podšívka. Pokud byste se měli z úsporných důvodů rozhodovat mezi tímto kabátem a oním o polovinu dražším kusem z asijské prodejny, kupte si prosím radši tento.

 

4) Sunset Suits, centrum IGY, ČB

V této prodejně nám byl doporučen kabát Milano, který je prý nejprodávanějším modelem. Paní prodavačka nám kabát na našem modelovi naaranžovala včetně saka, košile i šály, můžete se tedy podívat, jak sako kabát vymodeluje. Tento kabát byl z námi zkoušených nejteplejší, i když měl podobné složení látky jako některé jiné kabáty - látka byla silnější a navíc byl kabát vybaven odnímatelnou zateplenou podšívkou (viz foto detailu). Cena byla ale také nejvyšší z námi zkoušených kabátů.

70% vlna, 30% polyester, 6990Kč.

 

5) Benoni, Riegrova ulice, ČB

Poslední prodejna, kterou jsem navštívili, byla menší soukromá prodejna konfekce - výběr pánských kabátů sice nebyl závratně široký, přesto se kabát, který jsme zde vyzkoušeli, stal naším  subjektivním pomyslným vítězem. Perfektně seděl, měl zajímavě řešený límec (háček umožňoval volitelné zdvižení a uchycení límce), za složení materiálu se také nemusel stydět. Vypracování bylo velmi pečlivé, viz foto detailu podšívky.

75% vlna, 5% kašmír, 20% polyester, 5290Kč.

Na závěr bych ráda shrnula poznatky z našeho malého průzkumu: kvalitně ušitý pánský kabát z dobrého materiálu není levná záležitost. Pokud se tedy rozhodnete takový kabát koupit, věnujte jeho výběru dostatek času a projděte více prodejen. S klidným svědomím vynechte levné české či asijské prodejny, tam kabáty hodné toho jména nerostou. Do levnějších řetězců zavítejte pouze v případě, že jste na klasický kabát rezignovali - je lepší pořídit si přiznanou levnější neformální variantu, než odfláknutý rádobykabát, který vás ve výsledku vyjde dráž. Pokud naopak toužíte po kabátu unikátním, přeskočte konfekci a investujte nejlépe do kabátu šitého na míru (takovou službu nabízí třeba právě již zmiňovaný Burberry). Dobrou zprávou od našeho sourozeneckého kabátového týmu ale je, že ač není výběr závratně široký co se týká barev a střihů, koupit kvalitně ušitý pánský kabát s obsahem vlny nejméně 70% je v běžných obchodech možné. Nutností je ale projít více prodejen, zvlášť pokud máte nekonfekční postavu. Takže: obrňte se trpělivostí, přečtěte každou cedulku, prozkoumejte každou podšívku a směle se pusťte do kabátového martýria!

 

Autorka

Channah

Lektorka tance a angličtiny, fotografka, milovnice ženskosti a blogerka na poloviční podvazek. Její blog najdete na http://mezinebemazemi.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Trhanka v kalhotách

Autor: Ada

Minule jsme koukali na líc pánských košil, dneska se podíváme na... Celý článek

Made in Italy

Autor: Ada

Když jsem předevčírem řekla pekelné A, řeknu i nepekelné B. Dnes... Celý článek