Lucie van Koten: Miluju čistě ženské linie a meziválečnou eleganci

19.02.18 | autor Janča

Na svém blogu Lucie van Koten píše o přírodní kosmetice, cestování, životě, ale také o módě. Její styl je jedinečný a neřízený tím, jaké jsou právě trendy. Když se s ní setkáte, máte pocit, jako byste se ocitli v Paříži. I když je Češka, vyzařuje z ní pověstný francouzský šarm.

Lucko, jsi známá tím, že upřednostňuješ udržitelnou módu, v čem vidíš její přínos?

Spíš bych řekla, že ráda objevuju zapomenuté poklady z dob dávno minulých, snažím se je opravit, vyčistit a znovu je vynést. Miluju čistě ženské linie, meziválečnou eleganci, klobouky, psaníčka, podpatky a pouzdrové šaty, tedy kousky maximálně univerzální, které nepodléhají trendům. A to považuji za jednu z myšlenek udržitelnosti – nekupovat věci na jednu dvě sezóny, ale přemýšlet o módě jako o dlouhodobé investici. Je to vlastně koncept osobitosti a vždycky nás to na ulici odliší.

Přijde mi, že ona pověstná šedá uniformita už pomalu mizí…

Bojím se, že ne. Před asi třemi lety jsem právě tady na Módním pekle četla úžasný článek „Basic bitch“ a dodnes mi přijde velice trefný. Přitom už nemůžeme mluvit o nevkusu Čechů, jen o uniformitě, kterou nám servíruje nejčastěji Instagram.

Před časem jsi v Paříži navštívila Kamilu Boudovou – jednu z největších osobností udržitelného stylu…

Kamila mi nabídla Paříž úplně jinak. Projely jsme ji na kolech, které jsme si tam za pár euro půjčily, prošly si ty nejzajímavější concept story, pařížské kavárny, ale i vybrané second handy, kam se dostane jen zboží Pařížanek. Vždycky na to budu vzpomínat jako na obrovský zážitek!

Zdroj: www.zivotpodlelucie.comZdroj: www.zivotpodlelucie.com

Ve tvém šatníku se objevují vintage kousky. Prozraď, kam chodíš nakupovat?

Na vintage věci jezdím do Berlína! Objevila jsem tam za posledních pár let rovnou několik vintage obchůdků s autentickými kousky napříč 20. stoletím. Stane se, že si nic neodnesu, stejně tak dobře, jakože si toho odnesu spoustu. Je to úžasná sonda do skříní našich babiček, i když je občas až strašidelné vidět, čím vším se kdysi ukazovala prestiž a dobré postavení.

A čím?

Kožešinami s hlavou mrtvých zvířat či koženými psaníčky, které pro změnu „zdobily“ například jejich ocásky. Bizár, který jsem asi nechtěla vidět.

Lišku mělo doma hodně dam. Vrátím se ale ještě k těm obchodům. Dej nám, prosím, tip i na nějaký český.

Bohemian retro například. Ale obchodů zaměřujících se na vintage módu je tu spousta. Povětšinou jsou to malé nenápadné butiky, o nichž vám někdo musí říct anebo na které musíte narazit úplnou náhodou, když hledáte něco docela jiného (nebo pospícháte na schůzku).

Zdroj: www.zivotpodlelucie.comZdroj: www.zivotpodlelucie.com

Máš vzor, který tě inspiruje?

Jednoznačně Coco Chanel a to nejen tím, co světu módy předala, ale i životní filosofií. Přišla s mnohými ikonickými kousky, položila základy oblékání ženě 20. století a módu vnímala jako neodmyslitelnou součást kultury. Tuhle myšlenku ctím!

„Je nemožné, aby měla žena špatnou náladu, když má na sobě skvělý outfit.“ Coco Chanel

Když nakupuješ, plánuješ už rovnou outfity?

Kombinuju až doma před zrcadlem, ale už když něco kupuju, mám v hlavě představu toho, čeho chci s daným kouskem docílit. Někdy ale má původní představa padá a nový kousek funguje s úplně něčím jiným, i to se stává.

Co je podle tebe úplně nejzákladnějším kouskem šatníku?

Říká se, že bílá košile, pak bych ale dodala, že musí především dobře sedět. Vždy je trochu rušivé, když z bílé košile vidíme buď barvu či krajku podprsenky, která se k tomu všemu ještě zařezává do kůže. V tom případě je lepší sáhnout po oversized košili. Za sebe bych řekla, že základním kouskem šatníku ženy by rozhodně měly být ještě pouzdrové šaty!

Zdroj: www.zivotpodlelucie.comZdroj: www.zivotpodlelucie.com

Co ty a trendy?

Jak už jsem říkala, věci na jednu sezónu mi nic neříkají. Jdou úplně mimo můj koncept. Občas se objeví trend, kterým hrozně ráda doplním a obohatím svůj styl. Možná ho tím někdy i záměrně rozbiju a to nejčastěji výraznou barvou, ale málokdy odbočím.

Kam taková odbočka vede?

Mě třeba k pánskému stylu nebo k odbočení od linie ženského těla. Ale pořád potřebuju, abych tím schovávala nesouměrnost těla. Ach ty široké boky…

Jaký byl poslední trend, který tě zaujal?

V zimě jsou to určitě oversized svetry, které jsem si rychle oblíbila i proto, že můžu vrstvit. Na léto mě pak jistě zase zláká námořnický proužek nebo nějaký výrazný vzor. Ale málokdy mě uvidíte v riflích, tak jimi většinou doplňuji sukně!

Zdroj: www.zivotpodlelucie.comZdroj: www.zivotpodlelucie.com

Dopustila jsi se někdy módního přešlapu? Takového, kdy by sis řekla, že tohle bylo opravdu hodně špatně…

Myslím, že do mých minimálně pětadvaceti bylo všechno opravdu hodně špatně. Dokud je člověk hodně mladý, furt se hledá a je normální, že se mockrát sekne. K objevení vlastního stylu je výborná krize identity. Doporučuju. Během ní se člověk dokonale pozná a dotvoří se osobnostně natolik, že pak si už nedovolí ani blbé vztahy, ani blbé šaty.

Prozraď nám situaci, kdy jsi se v tom, v čem jsi vyrazila, cítila nepatřičně.

To se mi stává vždycky, když chci dodržet určený dress code dané akce a pak zjistím, že jej většina hostů ignoruje. Pak si člověk zákonitě přijde nepatřičně, ač se ničemu nezpronevěřil.

V srpnu ti vyjde kniha. O čem bude? A dotkne se i módy a stylu?

Ano, strašně se na to těším. Prvotina. Snad se mi povedla. Bude se jmenovat jako můj blog – Život Podle Lucie – a z blogu bude primárně vycházet. Ta kniha už byla vlastně napsaná dávno, jen jsem ji potřebovala spojit do jednoho konceptu, do jedné základní myšlenky, dovést k té správné pointě tak, aby čtenáři něco předala. A to mi trvalo několik let, celá ta mozaika života se musela spojit. Je humorná, nostalgická, smutná, bolavá a snad i odvážná. Stylu a módy se dotýká jen okrajově.

Autor

Janča

Miluje doby dávno minulé, proto má šatník plný retro a vintage kousků. Nad módou se snaží přemýšlet udržitelně a nakupuje hlavně v second handech nebo u českých tvůrců.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Paris1789
5638 příspěvků 19.2.18 13:50

Promiňte, ale ten font písma otázek na mne působí, jako by tazatelka na paní Lucii své dotazy křičela. Šlo by to nějak opravit, předpokládám, že je to nějaký bug?

Admin Módnípeklo.cz
1172 příspěvků 19.2.18 14:04

@Paris1789 Dobrý den, děkujeme za správnou připomínku. Už to zapracováváme :)

Josefina

Gorilka
1476 příspěvků 19.2.18 14:07

Typograf by brečel.

Gorilka
1476 příspěvků 19.2.18 14:09

@Admin Módnípeklo.cz <strong> pro nadpis je fakt blbě.

Příspěvek upraven 19.02.18 v 14:10

VeronikK
1330 příspěvků 19.2.18 14:26

Oblečení, jak se dnes říká vintage, já tomu říkám po babičce jsem ráda nosila. Sice před nějakými 25 lety to nebylo tak módní, jako dnes, ale i tak. Jen je škoda, že jsem z těch věcí brzo vyrostla. V 15 to ještě šlo, postupně mi zařaly být kabáty úzké v ramenou apod. Také řada věcí byla sice dosti široká, zato však krátká. To je opravdu škoda, že takovéto staré věci jsou obvykle jen pro prcky… Ale třeba po mámě jsem spoudtu věcí nosila a donosila - zvonové kalhoty, saka,…

Příspěvek upraven 21.02.18 v 10:56

pabylka
1111 příspěvků 19.2.18 16:55

Naozaj Coco Chanel použila vo svojom výroku slovo outfit?

Oveeec
3215 příspěvků 19.2.18 20:46

Tahle galerie (celých dvou :-) ) zajímavých a výrazných žen se mi moc líbí (aspoň na místní poměry), a nejvíc to, jak jsou každá jiná.

P. S. Když ale čtu ty medialonky místních autorek, vždycky mě zamrzí, že sem nepíše @barvinok. Tohle není proti těm slečnám osobně, protože ony za to nemůžou, ale štve mě, když vidím, že tady dostaly prostor a mají tu fotečku a povídání o sobě, a někomu, kdo píše přinejmenším stejně dobře, ne-li líp, to bylo odepřeno z tak nekonečně hloupého důvodu, jako je trochu odlišný jazyk.

barvinok
655 příspěvků 19.2.18 21:16

.

Příspěvek upraven 02.10.18 v 22:34

Paris1789
5638 příspěvků 21.2.18 09:12

Zašla jsem na blog, vydržela jsem přečíst celé dva články, což už se mi u blogů dlouho nepodařilo. Většinou je to tak, že po několika větách začnu přeskakovat a s ulehčením, že přišel konec, blog zavřu.
Neodpustím si rejpanec: outfity pěkné, mají šmrnc, jen bych si na místě figurantky odpustila ty kotníkové boty, pro její nohy to prostě není. A je mi jasné, že je to teď trend, bohužel pro ni končí vždycky v tom nejblbějším místě a deformují jí tvar nohou. Teda konkrétně lýtek.
Vizte kombinaci s plisovanou zelenou sukní.

Pirek
7064 příspěvků 22.2.18 09:43

Hm, mně její blog (narazila jsem na něj loni) přišel jako snůška banalit, a teď to ještě vyjde knižně. Čekám od toho podobné zklamání, jako od „knihy“ Ani Geislerové (jen tato mi už, doufám, nebude darována).

Paris1789
5638 příspěvků 22.2.18 09:52

Svým příspěvkem jsem chtěla jen ocenit tu skutečnost, že je to psáno docela svižně a snesitelným stylem. Ono taky záleží, s čím to srovnáváme. Blog té předchozí dámy „mám kabelku za xxx tisíc a jsem na to hrdá“ byl vyloženě urážlivý svým jazykovým a stylistickým neumětelstvím.
Pro čtení na dlouhé večery bych si to samozřejmě nevybrala, však jsem psala, že jsem zvládla dva články.
Když už tady zmiňuješ tu Geislerovou, tu jsem dostala letos pod stromek a nechci vědět, kdo mi ji tam podstrčil, protože to vnímám jako pomstu. Taky letěla hned do separovaného odpadu. Proboha!
Trochu mi vadí, že je mezi blízkmi někdo, kdo mne tak málo zná a vůbec ho nezajímám.

Paris1789
5638 příspěvků 22.2.18 09:58

A taky úplně nerozumím tomu, proč si každá blogerína nutně musí ty svoje texty zhmotnit, asi to nějak souvisí s penězi, zřejmě doufá v nějakou tu kapitalizaci svého blogískování. Zmiňuje tam nějaké poradentví, tak to zřejmě hodlá využít v PR, vypadá to asi líp, když klientovi dáš nějaký předmět než jen URL.

ToteVierzig
44 příspěvků 21.2.18 17:28

Co je to za dámu, kteráí tvrdí o okamžiku, že si začala dobarvovat obočí

Tahle zásadní změna se udála někdy na pomezí let 2012/2013 a nepředpokládám, že bych ještě někdy zažila podobně důležitý milník ve svém životě!

Zásadní změna ženu postihne, když dokončí školu, vdá se (a to není vždy nutné), narodí se jí děti, mná úspěch v práci atd. Úplně mě ta úroveň uvažování dorazila.
Navíc oděvy a inpirace nezajímavé a prázdné.
Už to vypadá jak ve Chvilce pro tebe, nebo jak se to jmenuje…
Ach jo, to je bida…

Karin
3950 příspěvků 23.2.18 04:00

Tipuju, že to s tím obočím je nadsázka

viva33
8 příspěvků 23.2.18 12:05

Blog znám - JE to nadsázka. Na Lucii je fajn, že se v žádném případě nebere moc vážně. Nevím, jestli její blog snese knižní vydání (obávám se, že spíš ne). ale na její blog chodím už několik let a je to príma oddech - a přírodní kosmetice opravdu rozumí.

Oveeec
3215 příspěvků 22.2.18 01:01

@ToteVierzig To je jako ta kabelka za 120 000 ká a vytrhaný chlupy :D Ale vážně, já si myslím, že tady to byl jednoduše vtip.

Barbuchaa
219 příspěvků 22.2.18 08:24

Díky za super rozhovor. Lucie je vždy krásná a v módě inspirativní, čtu její blog moc ráda.

julie74
3830 příspěvků 22.2.18 22:42

@ToteVierzig trochu jsem si taky početla a jsem přesvědčená, že tohle byl jednoznačně vtip. Ostatně celý tón toho příspěvku byl v tomhle ironickém duchu. A přišlo mi to vtipné…

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Výstava Retro: rozhovor s autorkou

Autor: Ada

V dnešním článku vám přináším rozhovor s PhDr. Miroslavou... Celý článek

Rozhovor: Mandlové kupovali šaty bohatí muži

Autor: Martina

Jak se měnily trendy od dob první republiky až po současnost očima... Celý článek