Malý svět české módy

06.05.17 | autor Kateřina

Při tom všem neustálém sledování trendů a přísunu nových informací ze světa módy je občas lehké zapomenout, že i my máme svůj malý módní rybníček. Jednou za půl roku nám to sice připomene pražský týden módy, ale když všechen ten ruch kolem pomine, vrátí se situace zpět do starých kolejí. Jak tedy vůbec vypadá česká módní scéna?

Čeští návrháři v kostce

Naši návrháři často zastávají postoj, který pro světové módní trendy není zrovna nejpřívětivější. Tvrdí, že se těmito výstřelky nechtějí nechat ovlivnit. Jak jinak se ale plánují do světového dění zapojit? Samozřejmě je dobře, že jejich kolekce pak nejsou pouhou sbírkou nejsledovanějších módních kousků. Na druhou stranu, umět vyvážit něco okoukaného vlastní tvorbou, to stojí za obdiv. Naštěstí ne všichni návrháři se tímhle pravidlem řídí, a tak vznikají opravdu zajímavé modely.

Zdroj: vlevo a vpravo Lukáš Macháček, lukasmachacek.com, uprostřed Michaela Hřinová, @aimfashiondesign na InstagramuZdroj: vlevo a vpravo Lukáš Macháček, lukasmachacek.com, uprostřed Michaela Hřinová, @aimfashiondesign na Instagramu

Malou ukázkou může být poslední kolekce Lukáše Macháčka. Hlavní roli tam mimo jiné hrály i poslední dobou velmi oblíbené síťované punčocháče, kožichy, volánky nebo výrazná červená barva. Kromě toho ale měla každá modelka na obličeji masku, která návrh posunula na jinou úroveň. Michaela Hřinová použila stejnou výraznou barvu, ale zapojila také vrstvení nebo pořádné letecké bundy. Vše naopak doplnila výraznou žlutou barvou a tím svou kolekci hezky podepsala.

Nebudu jmenovat všechny návrháře, doporučuji ale starší Adin článek Proč mít rád české návrháře. Poslední kolekce vždy najdete na oficiální stránce MBPFW. Práce českých návrhářů se rok od roku zlepšuje. Pokaždé vidíme něco originálnějšího, stejně jako spoustu nových mladých talentů. Důkazem toho je i výprava českých studentů a absolventů VŠUP, která letos opět zamířila na Londýnský týden módy…

Uděláme díru do světa?

Tahle skupinka nás úspěšně reprezentovala na International Fashion Showcase – přehlídce mladých módních tvůrců. Akce se koná každý rok a doprovází hlavní a nejsledovanější přehlídky. Letošní sezóna se nesla v duchu zadání „Global/Local“. Česká expozice byla pod jménem There is only you umístěna mezi dvě zrcadlové stěny, které symbolizovaly iluzi a nejistotu. A nakonec uspěla a skončila mezi prvními třemi. První cenu získala Indie.

zdroj: Vlevo a vpravo výstava There is only you, uprostřed výstava Hang in there, zdroj: moravska-galerie.cz/zdroj: Vlevo a vpravo výstava There is only you, uprostřed výstava Hang in there, zdroj: moravska-galerie.cz/

Nemusíte ale jezdit až do Londýna, abyste si něco z tvorby VŠUP prohlédli. Nedávno jste měli možnost zhlédnout například expozici Hang in there, kterou skoro po tři měsíce vystavovala brněnská Moravská galerie. Šest různých autorů představilo své rozdílné přístupy k módě. Ukázali, že o nás náš vzhled a oblečení vypovídá mnohem víc, než se na první pohled může zdát. I tak je ale módních akcí a výstav v Česku poměrně málo. Můžeme jenom doufat, že někoho povolaného napadne, že je to velká škoda…

A co ta praktická stránka?

Jak tedy vypadají naše české značky prodávající oblečení? Pominu vlastní butiky návrhářů, které jistě stojí za to, ale bohužel jsou pro většinu z nás cenově nedostupné. Pod pojmem „česká značka“ by si asi každý představil, že bude zboží kvalitní, půjde alespoň trochu s aktuální módou a nebude zbytečně předražené. Proto ze svého výběru musím vyloučit i různé butiky, obchůdky a zapadlé krámky plné podivných kousků. Těm se v našich městech kupodivu pořád ještě hojně daří.

Nila

Internetový obchod a galerie Nila je projekt, který sdružuje kolem čtyřiceti značek. Ty prodávají design, bytové doplňky nebo oblečení. Společné ale mají to, že všechny vyznávají „slow fashion“, tedy pomalou módu. Můžete si tak být jisti, že se bude jednat o ekologické materiály a výrobky, které vznikají za dobrých pracovních podmínek. I proto zde platí, že ceny jsou spíš vyšší. Je už pak jen na vás, zda se rozhodnete mít špatné svědomí z toho, že jste opět utratili až moc, ale za dobrou věc. V případě, že raději ušetříte, budete nejspíš hrát do karet firmám jako Zara nebo H&M. Tahle otázka se stále vrací, často o tom čtu i tady na Pekle. Pokud byste s vydáváním peněz přeci jen váhali, přečtěte si o tom, čím si vás tyhle obchody můžou získat.

zdroj: nila.czzdroj: nila.cz

Win win love

Jde o značku, která se k udržitelné módě postavila trošku jiným způsobem. Sice prodává oblečení z druhé ruky, jako spousta dalších prodejen, ale má také něco navíc. Každý oděv zakladatelky přešijí, čímž vznikne nový, originální kousek. Vytvářejí tak příběh oblečení, který nemusí skončit po pár nošeních zakoupeného zboží. Můžete tak mít pocit, že jste trochu vystoupili z mas, které nosí jen výtvory velkých obchodních řetězců. Nečekejte tu ale ceny jako v každém druhém second handu – za ruční práci a kvalitu se přeci jen platí.

zdroj: winwinlove.euzdroj: winwinlove.eu

OJJU

Pokud se odkloníme od značek, které pracují vyloženě s udržitelnou módou, určitě stojí za to se podívat například na tenhle obchod. Vznikl v České republice v roce 2014, ale postupně se rozšířil až na Slovensko a do Rumunska. Vyrábí boty a kabelky, u kterých si zakládá na kvalitě a osobním přístupu. OJJU totiž podle jeho autorů znamená nějakou základní esenci, kterou v sobě každý máme a která nám pomáhá růst. Značka patří pod společnost ZOOT. Ta je mimo jiné taky jednou z mála, která nabízí české výrobky.

zdroj: ojju.czzdroj: ojju.cz

Začarovaný kruh

Možná se divíte, že se tolik značek na našem trhu zabývá udržitelnou módou. Když jsem hledala obchody, které by byly na úrovni a s vkusným oblečením, také jsem zpočátku váhala. Není ale logické, že naše česká výroba je přímo odsouzená ke „slow fashion“? Tyhle malé, i když úspěšné, podniky se v nejbližší době nehodlají rozrůstat do velkých obchodních řetězců. Tím pádem ale také nemůžeme očekávat nějaký pokles cen. Zákazníci se pak ocitají před rozhodnutím, zda podpořit kvalitní českou tvorbu i za cenu vyšších výdajů. Je tedy tenhle náš malý trh začarovaným kruhem, nebo se z něj někdy vymotáme?

Jaký je váš názor na české obchody s naší módou? Nakupujete pouze u větších řetězců, nebo občas podpoříte i drobné podnikatele? Znáte nějaké další značky, které stojí za zmínění?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Paris1789
5638 příspěvků 6.5.17 10:19

Chtěla jsem doporučit butik Leeda v Bartolomějské, ale je fakt, že jsem si u nich už dlouho nic nekoupila. Asi proto, že se mi tam do té části Prahy nechce chodit.
Mne osobně by spíše zajímalo, proč ta česká móda je tak krutě funkcionalistická a strohá?
Do řetězců už moc nechodím, nic tam pro mne nemají. Semtam se dá ještě nakoupit v Lindexu, ale jinak je to bída. Materiály, střihy, celkové prostředí, servis.
Nákup u nějakého návrháře bych doporučila každému, čistě pro srovnání, jak mají vypadat střihy a vypracování a co je to kvalitní materiál, protože to u řetězců nemáte šanci poznat.
Tenhle přístup k módě je navíc i myslím šetrnější k přírodě, ty šaty vám déle vydrží, takže nakonec vás to stojí méně peněz. Pokud vaše postava neprodělává ustavičné změny a netoužíte každý den vyrazit mezi lidi v něčem jiném.

Gorilka
1476 příspěvků 7.5.17 08:13

@Paris1789 „proč ta česká móda je tak krutě funkcionalistická a strohá?“

Protože česká populace se bojí vyčnívat z davu.

Paris1789
5638 příspěvků 7.5.17 22:56

To si úplně nemyslím. Nějak mi to koreluje s naší architekturou, která je dost podobná. Teď nemyslím ten porevoluční incident s podnikatelským barokem, ale celkové směřování k nenápadným s nevyzývavým stavbám. Řekla bych, že v tom nemáme žádnou tradici, třeba v Itálii se můžou inspirovat renesancí, kde ta šlechta do toho šla fakt naplno, nás tohle minulo.
No ale trochu mne mrzí, že na ulici vypadají všichni víceméně stejně, a teď nechci tvrdit, že blbě, ale prostě jen stejně.

lindenzie
1 příspěvek 18.5.17 21:32

LOL „směřování k nenápadným stavbám“ a „nemáme žádnou tradici“? buď jste na tom starém městě nebyla hódně dlouho, nebo trpíte selektivní slepotou. zmínila jste podnikatelské baroko, ale baroko 17. a 18. století vám asi nic neřiká :D nebo třeba gotika, o tom jste někdy slyšela? až příště budete v praze, zkuste se rozhlédnout i někde jinde než jenom na normalizačním sídlišti a až si zjistíte něco o bohaté historii české architektury, můžete dělat soudy o tom jak „nemáme žádnou tradici“… fakt pitomost

Sibyla
2646 příspěvků 11.6.17 11:24

Že? Pořád ty geometrické linie, geometrický dekor… Nechci být zlá, ale vídám to na českých molech už dobře deset let. Aha vlastně - to je ta pomalá móda :-)

aviv
58 příspěvků 6.5.17 21:11

U mě je problém s časem: krásné kousky mám od E. daniely, bohužel z doby, kdy jsem jejich butik měla pouze přes most, nyní to už mám docela z ruky a nedostanu se tam. Víceméně náhodou jsem tam vloni zahlédla ve výloze krásné letní šaty, když jsem parkovali u divadla- druhý den jsem se tam vypravila, bohužel byl to už výprodej tak na mě měli jen jedny, ale za to za úžasných sedm stovek. Je pravda, že propracováním i látkou jsou o úroveň výš než z řetězců.. Ale musím přiznat, že nakupuji většinou v běžných obchodech typu H&M, M&S, Esprit - mám naštěstí naprosto běžnou velikost, takže mi střihy celkem sedí, jen tomu chybí ta originalita.

dorotheaD
9 příspěvků 7.5.17 15:06

Pro mně je hodně zajímavá značka Fraise. A Nilu mám hodně ráda, takže mě potěšilo, že je tady taky uvedena :-)

Paris1789
5638 příspěvků 8.5.17 13:48

Pokud tady vůbec ještě někoho zajímá móda, doporučuji tenhle dokument

Karin
3950 příspěvků 8.5.17 23:34

Když sustainable fashion nebo slow fashion, tak sekáče. (Nakoukla jsem na Nila.cz, zalíbily se mi tu jedny šaty, ale za prvé nemám ráda umělé materiály - polyester absolutně ne, viskózu za určitých podmínek ještě snesu, ale 2690,– vysolím raději za přírodní materiál - a za druhé si za tuhle cenu nekoupím naslepo šaty, u kterých chybí rozměry jednotlivých velikostí - XL je široký pojem). Přiznávám, že neznám české návrháře, a chtěla bych je znát, ale jak jsem tak koukala na ty éterické modelky, tak já s obvodem boků 120 cm se asi nechytám :D Navíc i když to má potřebný rozměr, musí to mít ještě dobrý střih, a tam je to kolikrát takový pytel s rukávy… Sorry. Např. toto rozhodně nejsem ochotná akceptovat jako šaty za dva tisíce (po slevě).

Příspěvek upraven 08.05.17 v 23:36

Veroniq
332 příspěvků 9.5.17 14:13

Šaty od Nila jsem už řešila před časem. Některé věci vypadají hezky a pohodlně, pomalá móda mě láká, jenže… Ceny jsou opravdu nadprůměrné a o trvanlivosti použitých materiálů zprávy nemám, ale hlavně, ty jejich nadčasové střihy jsou mnohokrát nelichotivé. Na modelkách to vypadá ještě tak-tak, v běžném životě vám to moc nepřidá (možná přidá, nějaké to kilo navíc…) Já jsem sice docela hubená, ale když se špatně vyspím, budu v těch pytlovitých kreacích vypadat, jako že jsem uprchla z márnice.

Sibyla
2646 příspěvků 11.6.17 11:27

Přesně. Mně to navíc vůbec nadčasové nepřipadá, za pár let to bude křičet 2017! To máte jako s koupelnami: vždycky se objeví něco z drahého materiálu, o čem se tvrdí, že je to nadčasové - a přitom to má tvarosloví poplatné letošnímu roku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.5.17 10:07
NILA

Mám opravdu čerstvou zkušenost s obchodem NILA, respektive mikinou, kterou jsem si u nich před časem zakoupila. Prala jsem v souladu se štítkem a výsledkem je pruhovaná hadra na podlahu. Je to široké a krátké, jen ty proužky zůstaly. Sice ve slevě, ale zadarmo ta mikina také nebyla.

Janiac
789 příspěvků 9.5.17 13:52

Přiznávám se, že nějak nevidím důvod, proč bych si vůbec měla koupit něco z toho, co vidím na obrázcích.

Janiac
789 příspěvků 9.5.17 13:56

Nedovedu si nějak představit, že by třeba někdo nosil tohle za hranicemi Karlína, nebo kde že je teď ta hipsterská líheň :-)

http://www.nila.cz/…frq_1094.jpg

Veroniq
332 příspěvků 9.5.17 14:04

Prý svatební :))

Jordaan
9616 příspěvků 10.5.17 10:16

.

Příspěvek upraven 22.06.17 v 01:13

Jordaan
9616 příspěvků 10.5.17 10:20

.

Příspěvek upraven 22.06.17 v 01:13

Paris1789
5638 příspěvků 10.5.17 12:46

@Jordaan
Len je věčný, asi to má znamenat, že se v těch šatech vdáš opakovaně a pořád budou jako nové.

Janiac
789 příspěvků 10.5.17 12:08

@Jordaan Já jsem se vdávala v pohorkách :D Prostě stylovka. Takže jsem asi schopná vdávat se téměř v čemkoliv, jen by mi líto těch patnácti litrů.

DeerskinDoll
25 příspěvků 12.5.17 15:34

Tuhle pasaz nechapu: „Pominu vlastní butiky návrhářů, které jistě stojí za to, ale bohužel jsou pro většinu z nás cenově nedostupné. Pod pojmem „česká značka“ by si asi každý představil, že bude zboží kvalitní, půjde alespoň trochu s aktuální módou a nebude zbytečně předražené. Proto ze svého výběru musím vyloučit i různé butiky, obchůdky a zapadlé krámky plné podivných kousků. Těm se v našich městech kupodivu pořád ještě hojně daří.“

Uf, kde zacit? Ne vsechny butiky navrharu jsou predrazene, ne vsechny zapadle kramky bizarni. Co treba sympaticti milovnici zenskych jmen a bambusoveho vlakna Young Primitive? Fracci s okem pro recyklaci City Folklore? Co takhle minimalisti Wolfgang? Kam zapadaji v kontextu ceske mody a tohoto clanku tyhle znacky? Protoze dat v clanku jen tri priklady (a z toho jeden kolektiv 40 autoru a jedny botare)… to je pekne malo, Antone Pavlovici…

Příspěvek upraven 12.05.17 v 15:36

slapeto
1 příspěvek 16.5.17 14:57

Ano je to tak. Minimalistické střihy bez záševků, bez jakéhokoliv respektování tvaru normální postavy vypadají moc krásně na modelkách vel. 36 a výšce 175 cm a více.
Ten, kdo má prsa, ale ví že tyhle střihy na něm nefungují. Vepředu se díl bez tvarování zvedne do tvaru stanu, dolní okraj se vepředu zkrátí a z boku je to pak tragédie. Rázem vypadáte o 2 velikosti „větší“.
Podívejte se na kolekci předražené značky COS.Je to stejné. A ještě se chlubí, že minimalizovali spotřebu materiálu. Jakby ne, když střih je redukovaný na čtverce a obdélníky.

aelirenn
35 příspěvků 18.5.17 18:05

Tak jsem se zasekla i u Win Win Love. Říkala jsem si, že ten nápad je zajímavý, ale pak jsem nakoukla. Zvlášť fascinující je pro mě kategorie kraťasy - domácí přešití se tam skládá prakticky jen ze zakoupení klasických džín a ustřižení nohavic. Nemluvě o kategorii šaty, kde je tenhle jediný báječný kousek.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Pekelná přestávka 1.

Autor: Ada

Chtěla jsem ve svém pekle být jenom zlá, ale nejsem zase taková... Celý článek

Jiřininy princezny

Autor: Ada

Na charitativní přehlídce nadace Rakovina věc veřejná proběhla... Celý článek