Manolo v Praze: Návrat do Čech a pohádkové střevíce

14.08.17 | autor Redakce

Čekání se vyplatilo. Do Prahy se přesouvá dlouho očekávaná retrospektiva pětačtyřicetileté práce Manola Blahnika, obuvnické legendy a trýznitele výplatních pásek (jak nám to alespoň nejmenovaný seriál dlouhá léta namlouval). Výstavu The Art of Shoes přijel do Prahy představit sám španělský návrhář.

nhgnhgng.jpg

I když jste módní barbar a o botách nevíte zhola nic, jméno Manolo Blahnik vám bude znít povědomě. Z velké části za to samozřejmě může Sex ve městě, který jméno obuvníka proslavil. Blahnika ale milovaly celebrity, aristokratky i „obyčejné“ ženy dávno před tím, než Carrie poprvé nazula legendární „manolky“. Jeho práci si nemohla vynachválit Brigitte Bardotte, Anna Piaggi i princezna Diana. Boty od Blahnika nejsou totiž obyčejné lodičky, ale opravdové umění. A to dokazuje i výstava, která z Petrohradu a Milána doputovala i do Prahy.

K vidění je hned 212 bot, které Blahnik osobně vybral ze svého archivu. Ten mimochodem čítá úctyhodných třicet tisíc párů, které obuvnický mistr za svou pětačtyřicetiletou kariéru shromáždil.

Miluju ten moment, když žena vejde v botách na podpatku. I když je to jen pár vteřin, cítí se jinak, výjimečná. - Manolo Blahnik

Co vás na první pohled na výstavě zaujme, je množství provedení a rozmanitost Blahnikova stylu. Prakticky nenajdete jediný pár bot, který by se podobal jinému. Blahnik je známý tím, že svými návrhy vždy dokáže skvěle vystihnout a zvýraznit osobnost budoucí majitelky bot. Proto jsou střevíčky Bridgette Bardot elegantní, boty Anny Piaggi výstřední a kousky vyrobené pro návrhářku Tinu Chow střídmé a elegantní.

Největší Blahnikovou inspirací jsou jednoduše ženy, jak ostatně sám často zmiňuje. V jeho tvorbě můžete vypozorovat i další vlivy, hlavně ty geografické. Může za to možná i skutečnost, že je návrhář skutečný světoběžník: jeho otec je Čech (to proto můžete na plakátech vidět počeštěnou verzi Blahník), matka Španělka, a přestože se narodil na Kanárských ostrovech, za svůj druhý domov považuje návrhář Anglii.

A pokud už jsme u označení návrhář: za toho se obuvník vlastně vůbec nepovažuje, jak zaznělo na pražské vernisáži. Raději se přirovnává k renesančnímu řemeslníkovi, který ve své tvorbě propojuje umění s řemeslem. Blahnik má k obuvnictví jako řemeslu skutečně blízko. Sám si tvoří své návrhy, osobně zkouší prototypy a testuje ideální konstrukci střevíce. Do procesu výroby můžete nahlédnout prostřednictvím 80 originálních kreseb, které výstavu doplňují.

Notoricky jsou Manolky v populární kultuře spojené se seriálem Sex ve městě, kde hlavní hrdinka raději oželela nájem, než aby si nechala ujít kousek od slavného návrháře. A jak Blahnik v mnoha rozhovorech opakuje, za bezplatnou reklamu se rozhodně nezlobí. Úspěch Sexu ve městě ale zastiňuje další slavné televizní a filmové projekty, na kterých Blahnik spolupracoval.

V dokonalých střevíčcích značky Manolo Blahnik se prošla třeba filmová Marie Antoinette ve stejnojmenném díle Sofie Coppoly z roku 2006. Blahnik na obuvi pracoval několik měsíců a nechal se inspirovat prací těch nejlepších francouzských obuvníků. Právě Blahnikovy návrhy dopomohly snímku k oscarové sošce za nejlepší kostýmy. I ty jsou na výstavě k vidění a na vlastní oči jsou ještě pompéznější a extravagantnější než na malé obrazovce.

Co se materiálů týká, je to opravdová lahoda pro oko. Blahnik střídá satén, samet, tvíd a kašmír s vlnou, bavlnou a hedvábím. K vidění jsou exotické textilie i jemná krajka a elegantní výšivka. Samozřejmě nechybí ani šachovnicový vzor, který se s Blahnikem často spojuje, květinové detaily a abstraktní vzory. Na výstavu se dostala i nejaktuálnější Blahnikova práce - spolupráce se zpěvačkou Rihannou. Právě nekonečné kozačky inspirované džínovinou jsou ukázkou odvahy experimentovat s novými materiály a styly.

Výstava je rozdělená do dvou sekcí. V té první jsou k vidění páry na „běžné nošení“ (jestli něco takového ve spojení se jménem Blahnik vůbec existuje). Druhá sekce, nazvaná „gala“, představuje úchvatné večerní boty ze saténu a hedvábí zdobené křišťálem (českým!) a perličkami.

Výstava neukazuje jen tak obyčejnou obuv, ale jak název slibuje, opravdové umění - jako byste se ani nedívali na lodičky, ale přímo na plátno. I v tomto případě platí vyčpělé „obraz je za tisíc slov“. I kdybyste prohlédli desítky fotek, teprve na vlastní oči uvidíte, jak precizně a s láskou k řemeslu jsou jednotlivé kousky zhotoveny. Akorát vás po návštěvě muzea čeká několik bezesných nocí, protože některé páry vám opravdu nedají spát.

Výstava probíhá v Muzeu Kampa od 11. srpna 2017 do 12. listopadu 2017.

Autorem fotek je Dominika. Děkujeme.

Autor

Redakce

Redakce Módního Pekla sleduje dění jak na Módním Pekle, tak ve světě módy. Připravuje pro Vás rychlovky a krátké články.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek