Hlavní města módy: Londýn

29.08.17 | autor Kateřina

O Angličanech se říká, že v podstatě žádný styl nemají. Zážitek z upršené metropole je ale úplně opačný. V ulicích i na molech Londýna najdete směs klasického a odvážného, historického i futuristického, sem tam doplněného něčím exotickým. Kdo jsou osobnosti, které vytvářely jedinečnou britskou módu, a co nesmí chybět Londýňanovi v šatníku? To se dozvíte v prvním dílu seriálu Hlavní města módy.

Na slavnou Savile Row se v její zlaté éře sjížděli nejen tamější milovníci dobrého krejčovství. Pro Anglii to byl vrchol módy 19. století. To ještě nikdo nevěděl, že přijde Mary Quant s minisukněmi, Vivienne Westwood se svým rebelujícím a neuspořádaným stylem nebo šokující Alexander McQueen. Tihle lidé pomohli módnímu Londýnu vytvořit nové základy, na kterých stojí dodnes.

Jak vznikaly ikonické módní kousky


I když tartan pochází ze Skotska, nedá se říct, že by jeho užití zůstalo pouze u kiltů nebo jiných tradičních oděvů. Dnes existuje nespočet variant a možností, jak ho do svého každodenního šatníku zařadit.

Boty Dr. Martens mají svůj původ v nápadu lékaře Klause Maertense. Ten si za války poranil kotník a tehdy zjistil, že mu jeho vojenská obuv příliš nevyhovuje. Rozhodl se ji tedy vylepšit měkkou kůží a polstrovanou podešví z pneumatik. Později se s ním spojila rodina Griggs, tradiční výrobce kvalitní pracovní obuvi, a společně dali vzniknout prvnímu modelu v roce 1960, který vypadal přibližně tak, jak ho známe dnes.

Trenčkot se při zmínce Londýna vybaví snad všem. Největší éru zažil v 60. letech 20. století a značky jako Burberry a Aquascutum si tak udělaly ve světě jméno na hodně dlouho dopředu.

Styl preppy se zase rozmohl převážně v 80. letech 20. století. Jeho prvky ale zůstaly v Anglii dodnes a jsou oblíbené nejen u vysokoškolských studentů. Populární byl souběžně také v Severní Americe.

http://www.polkadotpassport.com, http://glitterinc.comhttp://www.polkadotpassport.com, http://glitterinc.com

Módní osobnosti Lodýna: Angažovanost a odvaha


První místo neomylně patří Charlesi Fredericku Worthovi, muži, který je považován za otce haute couture. V roce 1845 se ale přestěhoval do Francie, aby tam začal s prvními módními přehlídkami a vytvořil tak základy módy, jak ji známe dnes. V Paříži také provozoval své řemeslo až do smrti. Angličané ale i přes tento fakt nezapomínají na to, kde se tehdy narodil.

Již zmiňovaná Mary Quant se narodila v Londýně roku 1934. Svými návrhy pomohla uvolnit tehdejší pohled na módu a dala tak mladým lidem větší svobodu při oblékání. Mohly za to především její minišaty, minisukně (o jejichž „vynález“ se s ní dělí André Courrèges), ale také oblíbené hot pants. Trochu bláznivosti tomu dodaly její oblíbené křiklavé barvy, bílé plastové kozačky nebo připínací bílé límečky. Do historie se také zapsalo otevření jejího obchodu Bazaar, kde byla předváděna kolekce výstředních pyžam.

Šaty od Charlese Wortha, minišaty podle návrhu Mary Quant a hot pants od stejné návrhářkyŠaty od Charlese Wortha, minišaty podle návrhu Mary Quant a hot pants od stejné návrhářky

Vivienne Westwood se narodila roku 1941 a ve svém životě ovlivnila módu nejednoho Londýňana. Se svým slavným přítelem založila obchod Let it Rock s punkovým oblečením, kde zpočátku prodávala staré modely, které přešívala, později i trička s revoltujícími nápisy. Ta ji udělala slavnou po celém světě. Ve své tvorbě se nebojí použít ani historické prvky (převážně z 16.–19. století) nebo pánskou módu. Je velká vlastenka, takže často propašuje do svých návrhů nějaký ten britský symbol.

V roce 1947 se narodila další návrhářka podobného stylu Katharine Hamnett. Módu studovala jak v Londýně, tak ve Stockholmu. Po studiu se ale vrátila domů. Stejně jako Vivienne navrhovala trička s kontroverzními nápisy a čerpala z historie. Kromě toho rozšířila používání „opraného“ denimu a zabývala se sociálními i ekologickými otázkami. V New Yorku například přednášela o tom, jak lépe využívat bavlnu. Nakonec si zrušila většinu licencí a vytvořila značku Katharine E. Hamnett, přičemž E uprostřed značí ekologické a etické.

zleva: Vivienne Westwood, Katharine Hamnettzleva: Vivienne Westwood, Katharine Hamnett

Jeden z největších návrhářů vůbec se narodil v Londýně roku 1969. Alexander McQueen se vyučil na známé Savile Row. Později se proslavil za podpory redaktorky britského Vogue Isabelly Blow. Zaujal především svou láskou ke konceptualismu, dále tzv. gotickou romantikou a způsobem, jakým se díval na svět. Nebál se žádného tématu, ve svých kolekcích se zabýval jak rovnoprávností žen, tak pohledem na sexualitu nebo moderními technologiemi. Jeho ženy byly vždy silné a soběstačné.

Paulu McCartneymu se roku 1971 narodila dcera – Stella McCartney. Byla nejen stážistkou u Lacroixe, vyučila se také u Edwarda Sextona na Savile Row a studovala Central Saint Martins. Zabývala se ekologií a ochranou zvířat, díky čemuž také odmítla používat kožešinu i kůži. Vytváří nositelné, pohodlné oblečení, často s maskulinními prvky. I proto má tak ráda saka a kalhoty. Je tedy logické, že její zamilovaná období jsou 70. a 80. léta.

Dva návrhy od Alexandra McQueena, a nakonec ukázka práce Stelly McCartneyDva návrhy od Alexandra McQueena, a nakonec ukázka práce Stelly McCartney

Současný Londýn: Móda se musí nosit


U posledních přehlídek můžeme pozorovat, že se návrháři nesnaží pouze zaujmout, ale především prodat. Zatímco třeba v Miláně se ukazují luxusní kousky, které i přes nadšené reakce bude nakonec nosit málokdo, v Londýně to chodí jinak. Prodejnost si návrháři zajišťují nejen očividnou jednoduchostí a nositelností, ale také dobrým marketingem. Jako příklad si připomeňme chytrý tah Christophera Baileyho, kreativního ředitele Burberry, když nechal kolekci podzim/zima 2017 okamžitě prodávat online.

le21eme.comle21eme.com

Pokud se podíváme na současné streetstylové fotografie, můžeme z nich rozeznat jednotlivé módní prvky, které jsem zmínila u výše uvedených návrhářů. Londýňanům nechybí jistá dávka ironie a smyslu pro experimenty. Tu velmi rádi kombinují se základními kousky oblečení. Ať už jde o kostkovaný preppy kabát, černou koženou bundu nebo slavný trenčkot. Nebojí se ale ani nových střihů, tvarů nebo způsobů oblékání. A to vše občas doplní ještě o nějaké ty typicky londýnské a britské barvy.

Pro jaké kousky si do Londýna jezdíte vy? A co vás v jeho ulicích nejvíce překvapí?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek