3. díl, no super
Minimalismus má budoucnost. Tohle se mi opravdu líbí. Myslím, že se právě konečně začínám v něčem konkrétním nacházet.
Příspěvek upraven 17.02.16 v 01:17
17.02.16 | autor Ada
Ve druhém dílu se podíváme na minimalismus 90. let a také na ten dnešní. Myslíte, že Marky v trenkách nemá s minimalismem nic společného? Budete se divit.
Devadesátá léta asi většina z nás nemá spojená s minimalismem, ve skutečnosti se v nich však odehrála velká minimalistická revoluce. Zopakovalo se tak to, co už v historii několikrát proběhlo: po období nápadné, pompézní módy přišel obrat o 180 stupňů. Halstonem devadesátých let se stal Calvin Klein.
Calvin Klein byl už od 80. let známý skandálními reklamami (mladinká Brooke Shieldsová v reklamě z roku 1981 dvojsmyslně naznačuje, že pod džíny od Kleina nenosí spodní prádlo). Také do módy prosadil unisex, tedy stejné oblečení pro ženy i muže - stejné v tom smyslu, že všichni můžeme nosit džíny a tričko a případně se vonět stejným parfémem. Navzdory jednoduchosti a unisexovosti ovšem jeho móda nebyla bezpohlavní, naopak, Calvin Klein ji uměl podat velmi smyslně, až sexuálně. Vzpomeňte si na svalnatého mladého Marka Wahlberga, který se zubil z plakátů oblečený pouze do bílých boxerek opatřených gumou s logem CK... Dá se říct, že dovedl minimalistickou redukci na samotný vrchol: oblečení je naprosto nedůležité, všem nám stačí džíny a bílé tričko.
http://creativity-online.com/work/calvin-klein-justin-bieber/38396
To ovšem neznamená, že by u Kleina nic jiného než rifle nevyráběli. Stačí se podívat na některé kolekce z 90. let, třeba na tu slavnou z roku 1994, kterou definitivně skončila agresivní ramenatá léta:
style.com
style.com
Jsou v ní sice i modely poplatné době, především saka hranatějších tvarů, ale naprostá většina kousků by se klidně mohla zítra pověsit na štendry v Zaře a nikdo by si nevšiml ničeho podezřelého.
Zkuste hádat, jak staré jsou následující ukázky. Uhodli jste, že 16 let?
style.com
Aktuální kolekce už nejsou tak strohé, ale stále se drží mnoha minimalistických zásad, především omezené barevné palety a jednoduchého ležérního střihu. Volné saténové šaty na úzkých ramínkách, připomínající noční košilku, zůstanou s Calvinem Kleinem spojené už asi navždy.
Calvin Klein jaro 2016 RTW, style.com
V 90. letech začínali nebo působili i další minimalisté, kteří se k tomuto směru hlásí i dnes. Které značky jsou tedy v současnosti spolehlivým zdrojem minimalistické inspirace?
Jil Sander
Starší kolekce, které ještě navrhovala sama Jil, jsou čistší, lineárnější, "sanderovštější". Návrhářka značku v roce 1999 prodala firmě Prada Group a hned následujícího roku po neshodách s novým vedením odešla. Od té doby se v salonu vystřídalo víc návrhářů, kteří se nechali oslovit různými aspekty Jiliny tvorby. Velmi úspěšné bylo působení Rafa Simonse, který se rozhodl do kolekcí vnést energii a učinil tak především pomocí barev.
Jil Sander jaro 2007, style.com
Maximálně jednoduché střihy dávají vyniknout velkým plochám zářivých barev.
Jil Sander jaro 2007, style.com
Jil Sander jaro 2008, style.com
Některé kolekce byly naopak stroze černé nebo v neutrálních barvách, někdy s menšími barevnými doplňky:
Jil Sander podzim 2009, style.com
Takže jestli jste se těšili na barevný minimalismus, už vidíte, jak se to dělá. Čím jednodušší střih, tím výraznější může být barva, protože vůbec nevadí, když strhne veškerou pozornost na sebe. Zajímavého efektu se dosáhne kombinací dvou materiálů stejné barvy, ale odlišné struktury nebo povrchové úpravy, na které stejný odstín vyzní o něco jinak.
Narciso Rodriguez
Narcisa možná nejedna z vás poznala díky jeho parfému v hranatém růžovém či černém flakonu. Obě verze voní vcelku minimalisticky, ale zároveň sofistikovaně, a ještě jen tak mimochodem pomohly předefinovat samotné základy celé jedné parfémové kategorie a převést ji tak do moderní doby, místo aby zcela zašla na úbytě. (Jasně, není to totéž, ale lepší pačuli v hrsti než lišejník na střeše.)
Pro Narcisa jsou asi nejtypičtější hrátky se střihem a s barevnými nebo kontrastními plochami a prvky. Někde střihem buduje ostré linie, jinde je látka "jen tak" naskládaná a nařasená, ale skládá se a řasí přesně tak, jak návrhář chtěl.
Narciso Rodriguez resort 2016 a jaro 2016, style.com
Narciso má rád černobílý kontrast, ale i barvy, a nejtypičtější jsou pro něj odstíny žluté, oranžové a červené: meruňková, pudrové barvy, skořicová, lososová, pink, vanilková, pampelišková...
Narciso Rodriguez jaro 2013 a podzim 2015, style.com
Narciso Rodriguez jaro 2016, style.com
Jaro 2012: návrhář vymyslel hodně divoce rozstříhané šaty, plné barevných ploch, přesto to pořád působí minimalisticky. Je to dané hlavně geometričností jednotlivých ploch, které do chaosu vnášejí řád.
style.com
Helmut Lang
Vídeňský návrhář Helmut Lang byl slavný hlavně v 90. letech, cesta jeho značky 21. stoletím je poněkud klikatá. Lang pro ni navrhoval až do roku 2005. Značka měnila majitele i návrháře, ale když porovnáte starší a nové kolekce, vidíte, že se pořád drží svého odkazu.
Helmut Lang byl experimentátor a dekonstruktivista. Používal neobvyklé materiály - plasty, povrstvené textilie, technické tkaniny -, využíval průstřihy, dělil oděv na části a pak je umisťoval jinam, než tradičně patří.
Helmut Lang, jaro 2004 a 2001, style.com
Pro současné modely jsou typické hodně strohé tvary, ať už přímo ve střihu nebo v součástech. Prosvítající geometrické plochy, linie narušující plochu šatů, rovné čáry a ostré hroty:
Helmut Lang jaro 2014, style.com
Helmut Lang jaro 2013, style.com
Pokud chcete vypadat minimalisticky a přitom přísně, doporučuju Langa, ale radši něco staršího (max. 2014). Nevím, co se tam děje teď, ale v e-shopu na webu značky to vypadá jako v Zaře a na módních týdnech se neukazuje.
The Row
The Row je poměrně mladá značka, kterou založily sestry Olsenovy. Já The Row moc nemusím, ale chybět tu nemůže, je to ikona minimalistických blogerek. Návrhářky se drží povětšinou nenápadných barev a typické je pro ně nadměrně velké oblečení: obří kabáty, přehozy, rozměrné svetry, široké kalhoty. Není divu, obě sestry se tak rády oblékají.
The Row resort 2016, style.com
Ryan Roche
Newyorská designérka Ryan Roche pracuje především s pleteninami. Používá úplně typickou barevnou paletu (bílá, smetanová, béžová, šedá, velbloudí) a materiály, které měkce splývají a ochotně se řasí, což samozřejmě úplety splňují bezezbytku.
Ryan Roche jaro 2016, style.com
Ryan by nás všechny nejraději zabalila do volných sukní, svetrů a velkých plédů.
Ryan Roche podzim 2016, style.com
Sama se v zimě ráda balím do deky, a když jsem si uvědomila, že bych tak nejradši chodila i ven, vybavila jsem se velkými svetry, pončy a plédy, dokonce se mi podařilo uplést si svetr, který se dá nosit, jen když je teplota pod nulou, jinak se v něm potím. Takovouhle inspiraci proto pro chvíle, kdy vám nevadí vypadat jako medvěd ve stanu, vřele doporučuji.
Kromě čistě minimalistických návrhářů je spousta takových, kteří tento směr následují jen částečně, a ještě víc takových, kteří jen sem tam vloží do kolekce osamělý minimalistický model. Koukněte třeba na Haidera Ackermanna a jeho temnou extravaganci prolnutou minimalismem:
Haider Ackermann, podzim 2009 a podzim 2014, style.com
Když se řekne Max Mara, nejspíš se vám vybaví luxusní vlněné kabáty. Krásné materiály je nejlepší nerušit střihem a nezakrývat ozdobami, takže u Max Mary najdete spoustu minimalistické, ale velmi sofistikované elegance. "Jsem milionářka, ale chci, aby to poznali jen ti, kteří na první pohled odliší nepálský kašmír od pákistánského," asi tak nějak.
Max Mara podzim 2015, style.com
Podobnou nenápadnou eleganci s minimalistickými prvky často dělá také Hermès. Salon Lanvin, hlavně za Albera Elbaze, vypustil do světa mnoho minimalistických perel, vzpomeňte si třeba na podzimní kolekci 2012, zčásti barevnou, zčásti černou (a zčásti hladkou, zčásti hýřivě pestrou):
style.com
A tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Minimalismus je dnes oblíbený, a to nejen jako móda, ale i jako celkový životní styl - můžete minimalisticky bydlet, minimalisticky se stravovat, minimalisticky produkovat odpad. Je to jedna z možností, jak reagovat na konzumní společnost: nadčasovostí proti koloběhu sezónních trendů, kvalitou proti nutnosti stále nakupovat nové věci, čistým nekomplikovaným vzhledem proti haraburdí cingrlátek a křiklavosti nevkusu.
Do článku se mi opět nevešlo všechno, takže to vypadá ještě na 3. díl ;)
Ostatní díly: Minimalismus 1. , Minimalismus 3.
Rozhodne super clanek. Helmut Lang soucasny je lepsi nez ten ze zacatku (2001 a 04), Rodriguez a The Row budou sluset jen hubenym a vytahlym, ale jinak si urcite vybere kazdy- ja bych sahla po Jil Sanders:). Uz se tesim na pokracovani, ze by pribyla treba i Donna Karan?
Výborný článek, opět jsem se kochala. Mnohé z těch modelů bych ráda měla ve své skříni. Těším se na 3.díl.
Řadím se k těm, kteří si myslí, že styl sester Olsenových je k jejich tělesným proporcím možná úplně nejhorší varianta, jakou mohly zvolit.
@barvinok, ono ale záleží hodně na typu postavy. Minimalismus se vynačuje mimo jiné taky rovnými střihy a vypasované šaty na tělo, které by podtrhovali ženskou siluetu už typicky minimalistické nejsou, i když jsou jinak jednoduché. Takže pokud máte postavu přesýpacích hodin a pár kilo navíc, tak opravdu v čistě minimalistických věcech parádu neuděláte. Já jsem si osobně o sobě taky myslela jaká jsem velká vyznavačka minimalismu, ale po bližším prozkoumání musím uznat, že se u mě objevují i prvky jiných stylů a opravdu čistý minimalismus by mně nesedl. Např. rozhodně se nebráním barvám, střihy nosím jen ty, které podtrhují můj pas, taky potřebuju trochu větší šatník než jenom pár základních kousků…
@Solathis mate pravdu, to jsem si neuvedomila, ze sestry jsou pomerne male, ale i tak si myslim, ze vice to vynikne na vyssich lidech - ony jeste maji vyhodu pekneho obliceje a vyrazncyh oci/rysu/vlasu- proste kombinace, kterou nema kazdy. Me se treba minimalismus libi na temer androidnich typech.
Trochu nechápu, proč jsem si za svůj totálně neutrální příspěvek
vykoledovala 4 červená ramínka, ale…nevadí!
Zkuste hádat, jak staré jsou následující ukázky. Uhodli jste, že
16 let?
U příští hádanky bych prosila odpověď až pod obrázkem, takhle to není
žádná hra.
Článek super a těším se na další díl.
Je pár návrhářů, kteří byli původně architekti, a hodně návrhářů se architekturou inspiruje. Takže to není vůbec mimo.
V mem idealnim svete by bezny zaklad konfekce vypadal jako Max Mara - jednoduche jednobarevne kousky, ktere maji strih a kvalitu. K nim bych pak klidne dokupovala ty trendy blaznoviny, co na me vyskakuji z vyloh…
CK One jsem mela taky, do prvniho tehotenstvi, kdy mi prestalo vonet. To je
doted nejvetsi ujma tehotenstvi, od te doby se nemuzu nikde ustalit
Příspěvek upraven 20.02.16 v 12:25
Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek
Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky