Minimalismus: Je v jednoduchosti nuda?

15.03.18 | autor Kateřina

Neustálé nakupování nových módních trendů, produktů a objevování dalších značek. Aby doma nechyběl žádný střih, barva, ani kombinace. Tak vypadal vrchol konzumu před pár lety a pro mnohé v téhle podobě přetrval i dodnes. Část populace se ale rozhodla netáhnout s davem, obrátit se čelem vzad a pro jednou se vrátit zpět do historie... a mít pro jednou věcí méně.

Méně věcí, víc zážitků

Myšlenka minimalismu je mnohem starší než pojem módy, konzumu či obchodních řetězců. Už ve starověkém Řecku existovalo filozofické hnutí, takzvaní kynikové, vycházející ze Sókrata a prosazující jasnou myšlenku: žít jednoduše a daleko od většinové společnosti, s malým majetkem, ale velkými myšlenkami. Zatímco během našich dějin bylo toto přemýšlení spíš potlačováno, přisuzováno těm chudším či na okraji společnosti, dnes se k němu nadšeně hrnou davy lidí – jakkoli majetných. A v jejich čele stojí duo The Minimalists, kterému se daří prosazovat jednoduchý životní styl. Zvlášť na úrodné americké půdě.

Minimalisté Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus; ukázka capsule wardrobe. Zdroje zleva: www.theminimalists.com, www.apartmenttherapy.comMinimalisté Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus; ukázka capsule wardrobe. Zdroje zleva: www.theminimalists.comwww.apartmenttherapy.com

Minimalismus a udržitelnost jdou ruku v ruce

Když Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus zjistili, že jim velká výplata, dům ani auto nedají životní štěstí, obrátili se k minimalismu. O své radikální změně napsali knihu, díky které projeli USA a pomohli rozšířit jeden z dnešních nejoblíbenějších trendů. Šli do toho se vším všudy, a tak jim k životu stačí poloprázdný byt, pár kusů nábytku a nezbytné množství oblečení.

Právě s ním má většina lidí největší problém. V Americe si můžou i ti méně majetní dovolit časté nákupy, protože řetězce, jako je Target nebo H&M, nabízí trička i džíny za pár dolarů. Není se čemu divit, že se jim doma hromadí, moc dlouho totiž v pěkném stavu nevydrží. A pak je potřeba koupit nové. I proto je minimalismus spojený s udržitelností, nakupováním v lokálních buticích, secondhandech nebo na různých blešácích. Oblíbeným se stal také capsule wardrobe – šatník obsahující jen pár vzájemně kombinovatelných kousků, které se dají nosit po celý rok. V Americe se tenhle nápad uchytil a pomalu se rozrůstá i přes oceán.

Kolekce Yohji Yamamota podzim 2018. Zdroj: www.vogue.comKolekce Yohji Yamamota podzim 2018. Zdroj: www.vogue.com

Je černá nová černá?

Co když vám ale láska k módě zabraňuje žit jen s naprostým minimem a omezenými možnostmi? I tak se pro vás najde spousta řešení. Minimalismus je v podstatě výchozí bod, ze kterého si najdete cestu do jakéhokoli jiného stylu. Můžete začít barvou. Jaká vám nejvíce sluší, kterou máte rádi nebo jaká zrovna kraluje módním přehlídkám? Volba už závisí na každém z nás, efekt bude stejný. Spousta módních tvůrců zakládá na tomhle faktu celé své kolekce. Jako příklad nás asi většinou napadne stejný návrhář – Yohji Yamamoto. Černá je prakticky jeho druhé jméno, také ji na každé jeho přehlídce můžeme vidět v nespočtu variant.

Altuzarra a jeho „obyčejný“ kostým, vedle návrhy Sonii Rykiel ve skoro identické podobě. Zdroj: www.vogue.comAltuzarra a jeho „obyčejný“ kostým, vedle návrhy Sonii Rykiel ve skoro identické podobě. Zdroj: www.vogue.com

Svou roli hrají střihy a materiály

Není třeba se držet jenom barvy. Střihy jsou často způsob, jakým lze projevit kreativitu mnohem lépe než tím nejextravagantnějším zdobením. Na letošním týdnu módy si s nimi pohrál například Altuzarra, který představil klasický oblek hned v několika verzích

S podobným nápadem přišla i Sonia Rykiel, když použila stejný vzor na kalhotový oblek, ale také na dámský kostýmek. Využití materiálu se také řadí mezi další výklady minimalismu. I při stejné barvě lze dosáhnout mnoha různých výsledků. A při kombinaci všeho dohromady už sotva kdo pozná, že nějaký takový styl prosazujete.

Kombinace materiálů stejné barvy a smíchání různých „druhů“ minimalismu. Zdroj: www.vogue.comKombinace materiálů stejné barvy a smíchání různých „druhů“ minimalismu. Zdroj: www.vogue.com

A zase další obsese

Tenhle pohled na minimalismus ale poměrně koliduje s tím, který běžně potkáme na ulicích. Většina návrhářů dokáže minimalistický styl převrátit do něčeho nového, využít možnosti, které nabízí. Kolikrát v jejich kolekcích vidíme opakování těch samých prvků – šaty jednoho střihu, ale v několika verzích, nebo košile s barevnými kapsami, které si našly cestu skrz několik kolekcí, jako to bylo u Rafa Simonse (u Calvina Kleina ). Pokud je jeden nápad dobrý, vydrží opravdu dlouho a dá se z něj mnohé získat. A málokdo by si dovolil o těchto kouscích prohlásit, že jsou nudné. Proč to ale neplatí i po přenesení do světa konfekce a běžného života?

Jeden nápad, tisíce možností. Zdroj: www.vogue.comJeden nápad, tisíce možností. Zdroj: www.vogue.com

Když je to jen póza

Obávám se, že z původně šlechetné myšlenky vlastnit méně majetku a čerpat z něho více se stala opět jakási mutace trendu. A převládla snaha zapojit se do nějaké skupiny a vyniknout v ní. Stačí se podívat na pár videí na youtube na tohle téma, kde se různé blogerky předhání v tom, kdo si lépe vyklidí svůj šatník či nakoupí zcela nový – lepší a minimalistický. Úspěšně tím ignorují prvotní záměr celého směru. A pojem módy i kreativity mizí v dáli spolu s vyhozeným oblečením.

Nový vzor všech minimalistek. Zdroje zleva: www.instagram.com/stylinbyaylin/, www.omgoutfitideas.com, www.forever21.comNový vzor všech minimalistek. Zdroje zleva: www.instagram.com/stylinbyaylin/, www.omgoutfitideas.comwww.forever21.com

Představuje tedy minimalismus záchranu od konzumu, přílišného hromadění věcí a extrémů? Nebo je zástupcem pózy, uniforem, nudného oblečení a naprosté absence kreativity?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Paris1789
5354 příspěvků 15.3.18 09:48

Majetní lidé si mohou koupit dům v Kalifornii, kde mohou celý rok chodit v žabkách a jednom tričku, protože nemusejí ani chodit do práce.
Kdybych byla opravdu majetná, nevlastním nic, kromě těch pár kousků oblečení, které bych nosila až do úplného roztrhání.
Dle mého soudu je to jen další z řady rafinovaných hraběcích rad, které se sice hezky čtou, ale složitě uskutečňují.

if5
444 příspěvků 15.3.18 10:02

Pardon, překlikla jsem se, mělo být zelené

Paris1789
5354 příspěvků 15.3.18 10:44

Musím se přiznat, že červená nula při současně vysokém zeleném skóre mne poněkud zneklidňuje

benyka
9115 příspěvků 15.3.18 10:11

Proč to nefunguje po přenesení do běžného života? Obávám se, že by si každý pritijdoucí ťukal na čelo, proč mám o čtyři čísla větší beztvarý kabát, vyčuhující rukávy košile mi plandají přes ucha nákupních tašek, a k flaušáku jsem obula nahaté sandály naboso. :-)

Paris1789
5354 příspěvků 15.3.18 15:50

Enyvej, vlastně jsem chtěla napsat, že rič bastards jsou hubený a vorvaný, chudáci naopak vykrmení a velmi pečlivě odění v pestrobarevném polyesteru, asi se brzy něco stane.

benyka
9115 příspěvků 15.3.18 16:14

@Paris1789 Teď jsem právě dočetla povídku ze sci-fi knížky, o které se tu nedávno psalo. Bylo to o planetě, kde cosi bouchlo, mentálně to otrávilo lidi, takže všechno najednou dělali obráceně. V běhu vyhrál ten, kdo doběhl poslední, ochranáři památek ulamovali ruce mramorovým sochám, a do čela vysokých škol byli dosazováni analfabeti… A safra. :-)

asterah
429 příspěvků 16.3.18 22:17

Líbí? A co jsem za její „propagaci“ posbírala tenkrát mínusů :)
Někdy mi připadá, že mít vlastní názor je trestné…tady ta rudá hrůza po metrákové tetičce - to je věc! Praktické - člověk neřeší plus mínus 30 kg…

VeronikK
1288 příspěvků 15.3.18 18:01

Kde maj ty pánové oblečení na zimu? Možná nesportují - ok, tak nepotřebují oblečení na žádný sport a to ani plavky. Ale v zimě by mi jen svetr nestačil. Naopak v létě tedy by mi asi jedno triko taky nestačilo…

asterah
429 příspěvků 16.3.18 22:20

K těm kabátům v nadměrných velikostech by se hodily gumáky - taky nadměrné…je to spíš jako přehlídka strašáků do zelí :D

DRW
2040 příspěvků 15.3.18 18:38

Minimalismus neznamena mene konzumu. Pod pojmem minimalismus si muzeme predstavit prazdny satnik s par nevkusnymi kousky anebo take plny satnik vzajemne kombinovatelnych vkusnych kousku odevu. Zaroven to neznamena, ze tam visi jen cerne a max bile veci. Je to o jednoduchosti strihu, kvalite materialu a vytribenem stylu majitele takoveho to satniku.

Dnesni vyznavacky minimalismu maji mnohdy nakoupene kvanta nekvalitnich kousku odevu (hadru), ktere se k sobe nehodi, tak si udelaji fotecky, video postnou to na instac, ksichtknihu ci b/vlog a hura jsme minimalistky, ve vysledku jsou mozna opet stejne nevkusne oblecene jako predtim.

Paris1789
5354 příspěvků 16.3.18 07:19

Pohledem do ulic bych řekla, že tuzemské ženy minimalismem žijí: minimalismem krátkých jednobarevných bund a slimek neurčité barvy.
Já bych se naopak dožadovala minimalismu v líčení, těch kraslic, co se tady motá po venku ještě před velikonocemi, je opravdu hodně.

linbrno
28 příspěvků 16.3.18 22:17

Tak jednak musím říct, že jsem se v článku trochu ztratila, moc věcí a informací pokupě a pojaté hodně zběžně. Za druhé - nebyla bych tak skeptická v posledním odstavci.Co sleduju pár fór o minimalismu, tak si tam třeba holky radí, kde sehnat kousky, co déle vydrží, kam dát nepoužívané věci, aby nepřišly nazmar a tak. Jasně, bude spousta těch, co to vezmou jako trend. Ale není to aspoň trochu plus, že začínají přemýšlet o tom, že mít plnou skříň nekombinovatelných věcí je k ničemu?

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Zapomeňte na všechno, co jste věděli o módě. Přichází gorpcore

Autor: Zuzi

Pamatujete si, když jste z donucení nosili flízovku a šusťáky,... Celý článek

Vyměníš aneb Debilní kecy na Vinted

Autor: Monika

Vítejte v českém second-hand byznysu, kde se komunikace degraduje... Celý článek