Minimalismus: Je v jednoduchosti nuda?

15.03.18 | autor Kateřina

Neustálé nakupování nových módních trendů, produktů a objevování dalších značek. Aby doma nechyběl žádný střih, barva, ani kombinace. Tak vypadal vrchol konzumu před pár lety a pro mnohé v téhle podobě přetrval i dodnes. Část populace se ale rozhodla netáhnout s davem, obrátit se čelem vzad a pro jednou se vrátit zpět do historie... a mít pro jednou věcí méně.

Méně věcí, víc zážitků


Myšlenka minimalismu je mnohem starší než pojem módy, konzumu či obchodních řetězců. Už ve starověkém Řecku existovalo filozofické hnutí, takzvaní kynikové, vycházející ze Sókrata a prosazující jasnou myšlenku: žít jednoduše a daleko od většinové společnosti, s malým majetkem, ale velkými myšlenkami. Zatímco během našich dějin bylo toto přemýšlení spíš potlačováno, přisuzováno těm chudším či na okraji společnosti, dnes se k němu nadšeně hrnou davy lidí – jakkoli majetných. A v jejich čele stojí duo The Minimalists, kterému se daří prosazovat jednoduchý životní styl. Zvlášť na úrodné americké půdě.

Minimalisté Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus; ukázka capsule wardrobe. Zdroje zleva: www.theminimalists.com, www.apartmenttherapy.comMinimalisté Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus; ukázka capsule wardrobe. Zdroje zleva: www.theminimalists.comwww.apartmenttherapy.com

Minimalismus a udržitelnost jdou ruku v ruce


Když Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus zjistili, že jim velká výplata, dům ani auto nedají životní štěstí, obrátili se k minimalismu. O své radikální změně napsali knihu, díky které projeli USA a pomohli rozšířit jeden z dnešních nejoblíbenějších trendů. Šli do toho se vším všudy, a tak jim k životu stačí poloprázdný byt, pár kusů nábytku a nezbytné množství oblečení.

Právě s ním má většina lidí největší problém. V Americe si můžou i ti méně majetní dovolit časté nákupy, protože řetězce, jako je Target nebo H&M, nabízí trička i džíny za pár dolarů. Není se čemu divit, že se jim doma hromadí, moc dlouho totiž v pěkném stavu nevydrží. A pak je potřeba koupit nové. I proto je minimalismus spojený s udržitelností, nakupováním v lokálních buticích, secondhandech nebo na různých blešácích. Oblíbeným se stal také capsule wardrobe – šatník obsahující jen pár vzájemně kombinovatelných kousků, které se dají nosit po celý rok. V Americe se tenhle nápad uchytil a pomalu se rozrůstá i přes oceán.

Kolekce Yohji Yamamota podzim 2018. Zdroj: www.vogue.comKolekce Yohji Yamamota podzim 2018. Zdroj: www.vogue.com

Je černá nová černá?


Co když vám ale láska k módě zabraňuje žit jen s naprostým minimem a omezenými možnostmi? I tak se pro vás najde spousta řešení. Minimalismus je v podstatě výchozí bod, ze kterého si najdete cestu do jakéhokoli jiného stylu. Můžete začít barvou. Jaká vám nejvíce sluší, kterou máte rádi nebo jaká zrovna kraluje módním přehlídkám? Volba už závisí na každém z nás, efekt bude stejný. Spousta módních tvůrců zakládá na tomhle faktu celé své kolekce. Jako příklad nás asi většinou napadne stejný návrhář – Yohji Yamamoto. Černá je prakticky jeho druhé jméno, také ji na každé jeho přehlídce můžeme vidět v nespočtu variant.

Altuzarra a jeho „obyčejný“ kostým, vedle návrhy Sonii Rykiel ve skoro identické podobě. Zdroj: www.vogue.comAltuzarra a jeho „obyčejný“ kostým, vedle návrhy Sonii Rykiel ve skoro identické podobě. Zdroj: www.vogue.com

Svou roli hrají střihy a materiály


Není třeba se držet jenom barvy. Střihy jsou často způsob, jakým lze projevit kreativitu mnohem lépe než tím nejextravagantnějším zdobením. Na letošním týdnu módy si s nimi pohrál například Altuzarra, který představil klasický oblek hned v několika verzích

S podobným nápadem přišla i Sonia Rykiel, když použila stejný vzor na kalhotový oblek, ale také na dámský kostýmek. Využití materiálu se také řadí mezi další výklady minimalismu. I při stejné barvě lze dosáhnout mnoha různých výsledků. A při kombinaci všeho dohromady už sotva kdo pozná, že nějaký takový styl prosazujete.

Kombinace materiálů stejné barvy a smíchání různých „druhů“ minimalismu. Zdroj: www.vogue.comKombinace materiálů stejné barvy a smíchání různých „druhů“ minimalismu. Zdroj: www.vogue.com

A zase další obsese


Tenhle pohled na minimalismus ale poměrně koliduje s tím, který běžně potkáme na ulicích. Většina návrhářů dokáže minimalistický styl převrátit do něčeho nového, využít možnosti, které nabízí. Kolikrát v jejich kolekcích vidíme opakování těch samých prvků – šaty jednoho střihu, ale v několika verzích, nebo košile s barevnými kapsami, které si našly cestu skrz několik kolekcí, jako to bylo u Rafa Simonse (u Calvina Kleina ). Pokud je jeden nápad dobrý, vydrží opravdu dlouho a dá se z něj mnohé získat. A málokdo by si dovolil o těchto kouscích prohlásit, že jsou nudné. Proč to ale neplatí i po přenesení do světa konfekce a běžného života?

Jeden nápad, tisíce možností. Zdroj: www.vogue.comJeden nápad, tisíce možností. Zdroj: www.vogue.com

Když je to jen póza


Obávám se, že z původně šlechetné myšlenky vlastnit méně majetku a čerpat z něho více se stala opět jakási mutace trendu. A převládla snaha zapojit se do nějaké skupiny a vyniknout v ní. Stačí se podívat na pár videí na youtube na tohle téma, kde se různé blogerky předhání v tom, kdo si lépe vyklidí svůj šatník či nakoupí zcela nový – lepší a minimalistický. Úspěšně tím ignorují prvotní záměr celého směru. A pojem módy i kreativity mizí v dáli spolu s vyhozeným oblečením.

Nový vzor všech minimalistek. Zdroje zleva: www.instagram.com/stylinbyaylin/, www.omgoutfitideas.com, www.forever21.comNový vzor všech minimalistek. Zdroje zleva: www.instagram.com/stylinbyaylin/, www.omgoutfitideas.comwww.forever21.com

Představuje tedy minimalismus záchranu od konzumu, přílišného hromadění věcí a extrémů? Nebo je zástupcem pózy, uniforem, nudného oblečení a naprosté absence kreativity?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Plavky 2018: Tropy a prsa v ananasech

Autor: Janča

Trápení při výběru plavek je zase tady. Podívejte se na trendy –... Celý článek

Historie trendů: Proč se stále mění kolekce

Autor: Kamila

Výlohy se mění každý měsíc a co týden najdeme v obchodech nové... Celý článek