Móda ve službách politiky

04.02.18 | autor Kateřina

Zdroj: www.katharinehamnett.teemill.co.uk

Královna sloganů Katharine Hamnett 1 / 5

Katharine Hamnett se dá považovat za módní návrhářku, která jako jedna z prvních pochopila kouzlo a sílu sloganů. Od té doby se je nebojí prosazovat, čímž nepochybně kdysi vytvořila nový trend, dnes už spíše tradici. Začínala především s nápisy upozorňujícími na ohrožení životního prostředí, potřebu vzdělání a zlepšení postavení žen ve společnosti. Obrátila se ale i k velmi aktuálním tématům – například Brexitu.

Zdroj: zleva: Sibling designers – www.nytimes.com, instalace Daniela W. Fletchera – www.hero-magazine.com

Návrháři proti Brexitu 2 / 5

Proti Brexitu se postavili i designéři ze Sibling designers – Sid Bryan a Cozette McCreery, když si na konec své přehlídky oblékli trička s výrazným „In“ přes prsa. A názor projevil také návrhář Daniel W. Fletcher se svou instalací Stay, která měla za úkol během probíhajícího referenda prosadit možnost přetrvání v Evropské unii, ale zároveň celkově popohnat lidi k volbám.

Zdroj: zleva: Pussyhat – www.edition.cnn.com, MAGA – www.washingtontimes.com

Pletená čepice a Donald Trump 3 / 5

I jednoduché módní doplňky dokáží vyjádřit vše, co si dotyčný přeje. Důkazem je například Pussyhat – pletená čepice, která svých patnáct minut slávy prožila především den po inauguraci Donalda Trumpa. Měla poukázat na prezidentovy narážky na ženy pronášené během jeho kampaně. I když vzbudila rozruch, neuchytila se tolik jako nápad opačný. Kšiltovky s nápisem Make America Great Again netřeba představovat. Dodnes slaví velký úspěch, po speciálních kolekcích pro inauguraci, Halloween i Vánoce jejich prodej zdaleka nekončí.

Zdroj: zleva: www.thelist.com a www.independent.ie

Milované a nenáviděné první dámy 4 / 5

Ve vysoké politice móda hraje velkou roli. Nejen, že se o první a další významné dámy perou různí návrháři, v některých případech od nich i zběsile utíkají. Poté vznikají konflikty, jako se to stalo například u Melanie Trump. Oblékat ji odmítli Tom Ford nebo Marc Jacobs. Volba značek ale není jediný způsob, jak v politice vyjádřit určitý postoj. Příkladem je Hillary Clinton, která si během své prezidentské kampaně pohrála s barvami. Při oznámení prohry nikomu neušla výrazně fialová barva jejího saka. V USA totiž převládá tradice červené a modré – podle toho, zda patříte k republikánům či demokratům. Fialová pak znázorňuje sjednocení, na které politička poukázala i během svého proslovu. Bílá, do které se oblékla na Trumpovu inauguraci, zase evokovala hnutí sufražetek.

Zdroj: www.nytimes.com – Burkiny od Marks & Spencer

Propagace muslimské módy 5 / 5

Móda se s politikou značně propojila i na jaře roku 2016, kdy se rozšířila veřejná debata o tom, zda by měli světoví návrháři podporovat muslimskou módu. Poté, co Marks & Spencer zavedl kolekci burkin a postupně se přidávaly i další značky (H&M, Dolce & Gabanna), se začaly ozývat nespokojené hlasy. Jeden z nich patřil i francouzské ministryni za ženská práva Laurence Rossignol, která prodej těchto návrhů označila za kontrolu ženských těl a zasazovala se o jeho změnu. Otázkou zůstává, zda jde ze strany značek opravdu o diskriminaci, nebo naopak snahu o celosvětovou podporu kultur.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Judy24
1246 příspěvků 4.2.18 07:56

Docela jsem si to chtěla přečíst, ale tyhlety vaše idnesácký manýry s několikastránkovými články nehodlám podporovat, sorry jako.

Atlacoya
2790 příspěvků 5.2.18 09:42

„Smirte se s tim, jsou takto nastaveny templates, ktere autori stranek pouzivaji a cokoliv jineho (tj. naprogramovani zobrazeni na 1 strance stoji cas, vyuziti procesoru, tj. zatizeni a dalsi veci).“ na této stránce je ale naprostá většina článků na 1 stranu.

„Mimochodem pouziva se to proto, ze je to mnohem vice user friendly, kdyz nemusite posunovat strankou.“ - s tím neouhlasím, prostě kolečkem jedu dolů, nemusím myší hledat kde je ta šipečka. Navíc když se chci vrátit o pár odstavců zpět tak jen popojedu nahoru a nemusím 3× klikat na šipku zpět nebo přemýšlet, jestli to bylo na straně 2 nebo 4.

Atlacoya
2790 příspěvků 5.2.18 09:42

Pardon, patří samozřejmě pod @DRW

DRW
2040 příspěvků 4.2.18 10:41

@Judy24
nejsou to jen idnes manyry, ale pouziva to vetsina medii: u nas napr. na centrumu nebo seznamu (krome super.cz) bezne. Ze zahranicnich at nejsem out of box tematem nepr. Vogue, CNN etc..
Smirte se s tim, jsou takto nastaveny templates, ktere autori stranek pouzivaji a cokoliv jineho (tj. naprogramovani zobrazeni na 1 strance stoji cas, vyuziti procesoru, tj. zatizeni a dalsi veci).
Mimochodem pouziva se to proto, ze je to mnohem vice user friendly, kdyz nemusite posunovat strankou. Rika se stareho psa novym trikum nenaucis (nekdy mam pocit i mladeho), ale ja jsem ten stary pes, ktery takoveto nove veci v ramci IT uci i ty mlade. Takze za me tento zpusob vyuzit zobrazeni dobre reseni. A prisla jste/prijdete nebo taky ne o zajimavy obsah.

Příspěvek upraven 04.02.18 v 10:41

zolop
11 příspěvků 5.2.18 10:59

Používa se to proto, aby se zobrazilo víc reklamy. Víc user friendly to není ani náhodou.

asterah
429 příspěvků 5.2.18 15:05

Každému vyhovuje něco jiného - mně otravuje to, že se musím pracně proklikávat, když se chci vrátit k něčemu, co je o pár stránek vedle…už to tu taky někdo zmínil.
Já tedy preferuji klasický plynulý posun nahoru a dolů.

XIII
71 příspěvků 8.2.18 22:32

Když si vypnete javascript, uvidíte, že ten článek je normální standardně dlouhý text, jaké tu byly vždycky a nikdo s nimi neměl problém. Dá se v pohodě přečíst na tři otočení kolečka - zatímco když je rozdělený do karet, musíte čtyřikrát kliknout na šipečku. Kde je jaká úspora?

Připouštím, že kdyby ten text měl, řekněme, patnáct až dvacet odstavců, pak by možná mělo smysl použít na jednotlivé odstavce karty (možná - pro někoho, kdo se nezmohl na myš s rolovacím kolečkem nebo aspoň na klávesnici se šipkami). Ale u takhle krátkého textu tenhle formát nepřináší vůbec nic navíc, akorát zbytečně obtěžuje uživatele a zasérá mu počítač víc, než je nezbytně nutné.

Veselá historka z natáčení: sedím tu za mizerným VPN, takže se mi ten článek normálně zobrazil dlouhý a až teprve vzápětí ho čtyři pětiny zmizely, když se donačetl javascript. Takže čas, který bych normálně strávil čtením, jsem namísto toho zabil pátráním, kam se poděl zbytek článku a jak se k němu dostat. Ovládací prvky jsou totiž utopené vedle obrázku - a obrázek jsem ignoroval, protože už jsem jej viděl na titulní stránce u perexu…a některé věci fakt nepotřebuju vidět dvakrát. ;)

kolúch
577 příspěvků 4.2.18 16:59

Celosvetova podpora kultur.. Kultúra zahalovania zian. Fakt pecka. Spolu s pretlacanim pripecenych tričiek s feministickymi nápismi je to ťažko pochopiteľný mix. Už aby sa ľavičiari pobrali zase raz na smetisko dejín.

asterah
429 příspěvků 5.2.18 15:00

Ta muslimka v modrém na poslední fotce vypadá jako figurka ze hry „člověče, nezlob se“ - nechápu ženy, které tohle nosí dobrovolně - vždyť to musí být i nepohodlné.
Když už se rozhodnu poslechnout si žvanění nějakého politika, je mi zcela jedno, co má na sobě - zajímá mě, co říká. Obávám se, že i kdyby byl zabalený do pytle od brambor, nebudu v tom hledat jiný význam, než že se byl předtím vykoupat, ukradli mu šaty a nic jiného narychlo nesehnal…

bára.brněnská
610 příspěvků 5.2.18 17:19

Kdo chce spasit svět, může začít tím, že si nekoupí údajně trendy politický hadr, který nepotřebuje, a který byl vyrobený otroky někde v Asii.

Agraynel
81 příspěvků 7.2.18 10:22

Ale to už není dost „hipstr, trendy“ a navíc se tím nepochlubíte na svém „insta“, kde máte svoje „followers“, kteří jdou za vámi jako poslušné ovce ;)

Agraynel
81 příspěvků 7.2.18 10:19
...

To už i módní peklo přešlo na klikací články kvůli reklamě?? A co místo umělého navyšování kliků začít psát zase zajímavé a kvalitní články jako byly dříve, abyste měli více čtenářů, co??

linda21
102 příspěvků 7.2.18 23:07

…zajímavé, myslela jsem, že s politickými hesly na tričkách začala Vivienne Westwood…
https://www.theguardian.com/…irts-hamnett

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek