Tenká hranice mezi módou a uměním

01.06.17 | autor Kateřina

Pečlivost, čistota, luxusní materiály a nekončící hodiny práce... Nenapadne vás také někdy při pohledu na kvalitní krejčovské zpracování, že jde vlastně už o umění? Pokud ano, můžeme pak s čistým svědomím prohlásit, že námi obdivovaný kousek patří do prostoru muzeí? A nebo bychom byli na hloupém omylu? Lze ale něco tak krásného odsoudit jako „pouhé oblečení"?

Zdroje: set módní přehlídky podzim/zima 2017 ve spolupráci se Sterlingem – gq.com, Simonse a Sterling – nytimes.com, výstava k přehlídce Burberry podzim/zima 2017, sochař Henry Moore – show.burberry.com

Móda, nebo prohlášení?

Na toto téma najdete hromadu článků, diskuzí a dohadů. Jsou tu ti, kteří si stojí za názorem, že jakkoli je oblečení drahé a luxusní, jde pouze o praktickou věc. Tenhle argument podporují tím, že módní průmysl je druhý největší na světě. A upřímně, který návrhář nevyužívá komerci, jak to jen jde a nesnaží se nám pomocí reklam, slev, akcí a nově i influencerů prodat své výrobky? Na druhou stranu snad žádný návrhář netvoří bez nějaké vize, stejně jako to dělají i umělci.

Případy, kdy se návrháři inspirovali nějakým uměleckým dílem vůbec, nejsou vzácné. Podívejme se třeba na jarní kolekci Rafa Simonse (spolupráce s umělcem Ruby Sterlingem) a Christophera Baileyho (odkaz na dílo sochaře Henryho Moora). Jejich kolekce vždy vyjadřují určitý postoj, pocity nebo náladu. Ať už je to viditelné na střihu, použitých barvách, zvoleném hudebním doprovodu, choreografii nebo kulisách. A vždyť i my sami si každé ráno volíme oblečení podle toho, jak se ten den cítíme, s kým se potkáme a kam půjdeme. Také vyjadřujeme svůj názor.

Poslední dobou se navíc vyskytují čím dál častěji případy, kdy se návrháři vyjadřují k aktuálnímu dění. Ve světě, politice, ekonomice… Tak například na posledním newyorském týdnu módy překvapil svět návrhář Prabal Gurung, když vydal kolekci jednoduchých triček s feministickými nápisy. Mimo jiné také navrhoval tričko pro kampaň Hillary Clintonové. Stejné chování můžeme najít i u jakéhokoli malíře, sochaře, hudebníka, zkrátka umělce.

I když se podíváme do historie, uvidíme, že se vývoj módy držel ve velmi úzkém vztahu s okolním děním. Nemám na mysli například jen rozšíření jednoduchých kostýmků za války – to bylo spíš nevyhnutelné řešení nedostatku materiálů. Ale třeba krátké sukně, ozdoby a čelenky během bláznivých 20. let či vosí pasy a široké sukně v letech poválečných. A co teprve reakce módního světa v rebelujících letech druhé poloviny 20. století, kdy se vzpoury projevovaly nejen ve společnosti, ale také v módních trendech.

Zdroje: návrhář Prabal Gurung ve vlastním tričku – prabalgurung.com, tričko pro Hillary – moviemandu.com, tričko z feministické kolekce – prabalgurung.com

Co si o tom myslí Lagerfeld?

Spousta návrhářů se označení „umělec“ ale naopak vyhýbá. Odmítla ho mimo jiné například Mucia Prada nebo Karl Lagerfeld. Převážně proto, že se sami za umělce nepovažují. Ztotožnit se dokáží třeba s označením diktátoři módy. Tvrdí o sobě, že tvoří krásu a vytváří tak pro ženy lepší prostor pro sebevyjádření. Pro ně je móda součástí každodenního světa.

Šaty namísto obrazů

Dnes už najdeme na mnoha místech světa obrovské výstavy, které jsou módě věnovány. A tak nemůžeme tvrdit, že se móda umění alespoň trochu neblíží. Metropolitan Museum of Art v New Yorku patří asi mezi nejznámější instituce, které jsou s výstavami módy spojovány. Spadá pod ni totiž The Costume Institute, který každoročně pořádá přehlídku historických a současných módních výtvorů. Svá díla na jedné z nich prezentovala například i proslulá Iris Apfel. Jednotlivé exponáty jsou ale choulostivé, a tak výstavy nejsou stálé. Ročně se expozice střídají ve dvou alternativách – „Fashion in Art“ a „Costume: The Art of Dress“. Přičemž tou druhou vás bude provázet audionahrávka Sarah Jessicy Parker, která vám k historii módy řekne vše, co potřebujete vědět.

Na výstavbě institutu se podílela i šéfredaktorka Vogue a výrazná osobnost módního průmyslu Anna Wintour. Ta si v muzeu prosadila i vlastní centrum, do něhož se v současnosti jednotlivé kousky stěhují. Každý rok se také při otevření nové expozice pořádá první pondělí v květnu Met Gala, nejdůležitější módní akce roku. Tenhle rok byla tímhle způsobem otevřena přehlídka práce Rei Kawakubo pro Comme des Garçons, kterou mají návštěvníci možnost shlédnout až do září tohoto roku. Pozadu nezůstává ani Londýn, se svým V&A muzeem, ve kterém schraňuje neuvěřitelnou sbírku šatů z celé historie. Ta je doplňována i novějšími expozicemi, momentálně je to třeba náhled do práce mistra krejčovského umění Cristóbala Balenciagy.

Zdroje: šaty od Balenciagy z londýnského V&A – vam.ac.uk, výstava ze slavného Met Gala, YSL z archivů The Costume Institute – metmuseum.org

Konceptuální móda a její hranice

Návrháři, kteří vytvářejí konceptuální módu, se uměleckému pojetí přibližují opravdu nejvíce. Často chtějí svými výtvory vyvolávat různé diskuze, až na filozofické úrovni. Díky tomu jsou také běžně napadáni, že jejich výtvory nejsou nositelné a slouží pouze pro umělecký účel. I tady se ale návrháři brání a protestují – jejich oblečení bylo opravdu vytvořeno za účelem běžného nošení. Mezi řady konceptualistů patří např. Rei Kawakubo, Martin Margiela, Alexander McQueen nebo nizozemské duo Viktor&Rolf. Otázka, která se s jejich tvorbou také opakovaně vynořuje, je, zda se dá jejich představa módy ještě vůbec považovat za, zkráceně řečeno, hezkou. Ale především – nositelnou. Jak daleko může návrhář zajít, aby bylo oblečení ještě vhodné pro normální použití?

Zdroje: Katy Perry, Margiela – eonline.com, Madonna, Moschino – nytimes.com, Rihanna, Comme des Garçons – eonline.com

Odpověď si asi musí každý dát sám. Každopádně jako dobrý vzor nám může sloužit právě ono slavné Met Gala. Tak například, když se podíváme na plejádu drahých rób, které celebrity předvádějí při svém pochodu po červeném koberci. Nemůže nás nenapadnout, zda se za oním výtvorem doopravdy něco skrývá, nebo ne. Chce autor, popřípadě ona slavná osoba něco říct, nebo jde jen o to, upoutat pozornost?

Umění by mělo vyvolávat otázky, což se v případě módy opravdu často děje. Například Katy Perry, Madonna a Rihanna zvolily letos poněkud nezvyklé a provokující kousky. Stojí za jejich rozhodnutím touha znovu na sebe přitáhnout objektivy fotoaparátů, nebo je to snad nějaké hlubší významné pohnutí? Je pak na každém z nás, zda se rozhodne daný kousek odsoudit jako marnou snahu vytvořit něco uměleckého, nebo se naopak rozhodne ho upřímně obdivovat. Stejně jako obraz v galerii.

Umění je pouze to, co z něj uděláme

Podívejme se také na vývoj významu slova umění. Dřív se do téhle kategorie vyšplhalo pouze pár šťastlivců a vybraných. Když se dnes za umění pokládá kdeco, od graffiti přes pár barevných skvrn na bílém plátně až po nikým nepochopené instalace, proč by tam tedy nemohla patřit i móda, že?

Je ale nutno tuto otázku zodpovědět? Nemohla by móda stát jako vlastní pojem, bez toho, aby byla přirovnávána k jiným částem kultury? Nemůže to být složka sama o sobě? Co si o tom myslíte vy?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek