Proč jsme módní chameleoni

19.01.18 | autor Monika

Říká se, že člověk je průměrem svých pěti nejbližších lidí. A platí to i v módě. Všichni jsme opičky a napodobujeme ty, se kterými jsme v kontaktu a s kým/čím se identifikujeme. Schválně se zahleďte do vlastního šatníku a zhodnoťte, jak se do něj promítá místní kultura, dovolená nebo partner. Možná budete sami překvapeni, že váš styl není tolik osobitý, jak jste si mysleli, ale spíše "kulturně" stádní.

zdroj: www.instagram.com/da_goon/zdroj: www.instagram.com/da_goon/

Když jsme spolu začali chodit, vypadali jsme jako pár dost legračně - já v botách na platformě a džínách, on v žabkách a batikovaných kalhotách. Už tehdy mě napadlo, že jestli mě jeho styl infikuje a začnu nosit trika s mandalou, je společensky i osobnostně po mně. Obzvlášť jsem zpozorněla, když mi moje sestra vybrala svetr se slovy ty-seš-teď-na-ty-hippie-věci.

V páru se lidi velmi ovlivňují, pochopitelně nejen v módě, nicméně tendence napodobovat ostatní máme všichni. Proč vlastně nasáváme styl svého okolí a říkáme tomu inspirace?

Couple fashion

Naprostí specialisti na sjednocení stylu jsou Jihokorejci. Zamilované páry si tu do šatníku běžně pořizují stejné kousky - od bot přes kabáty a šály, často celé outfity. Zabruste někdy na Instagramu na hashtag koreancouple a uvidíte dvojičky, které jste v české kotlině nepotkali a asi nepotkáte. Tady vládne unisex móda.

이제 곧 우리가 만난 겨울☃️#다지커플#그로너드

Příspěvek sdílený 한다운/그로너드 (@da_goon), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-11-22T10:49:50+00:00“>Lis 22, 2017 v 2:49 PST</time>

Ptala jsem se kamarádky, která dva roky randí s Jihokorejcem, jestli je korejská móda pro páry vážně tak trendy, nebo je to jen iluze Instagramu. Potvrdila mi, že to tam vážně frčí. „Některý dvojice fakt vypadají jak dvojčata, jsou úplně sladěný. Kupujou se hlavně mikiny a trika, nejvíc je nosej mladý páry, ale někdy v tom potkám i starší,“ popisuje, „Tím oblečením ukazuješ, že ten druhej člověk je tvůj a ostatní mají dát ruce pryč. Fungujou tak taky prstýnky. Docela vtipný je, že většina manželskejch párů je pak už nenosí.“

Vkusnou unisexovou módu bohužel narušují bizarnosti, které z dospívajících chlapců ždímají zbytky testosteronu. No schválně, pořídily byste sobě a svému drahému plyšovou mikinku s ušima? Neubráním se představě, jak v tom vyrazí český Pepa s Marunou do kina.

zdroj: www.dramafever.com/news/how-to-be-the-cutest-korean-couple/zdroj: www.dramafever.com/…rean-couple/

Jak je možné, že Jihokorejkám projdou pokusy o módní sjednocení? Prý kluci dostali od poloviček kapky. :) „S přítelem máme taky jednu mikinu. Jo a prstýnky vlastně taky,“ směje se kamarádka.

Na mysl se mi pochopitelně vkradla nevhodná myšlenka, co se děje se šatníkem po případném rozchodu. Odepsala mi po chvilce. Její kluk po odloučení s expřítelkyní vyhodil couple triko, ale společné nositelné oblečení si nechal.

Obávám se ale, že jsem svým dotazem narušila zapovězenou zónu. Ke zprávě už totiž nepřidala žádné smajlíky.

zdroj: výsledky vyhledávání v Google.comzdroj: výsledky vyhledávání v Google.com

V duchu se trochu raduju, že podobné přivlastňování oděvem u nás nepěstujeme. Spoléhám na ostré lokty českých mužů, kteří by se do podobných věcí nenavlékli - což samozřejmě neomlouvá leckdy neobratné pokusy o (ne)styl. Nicméně i v ČR se objevuje oblečení pro dvojice, dokonce je v nich obsažen „bodrý“ český humor. Ideální způsob, jak si snížit IQ tričkem.

zdroj: vyjebavac.czzdroj: vyjebavac.cz

Bali komplex

Přesuňme se do jiné asijské země - Indonésie, ostrov Bali. Sem přijíždí hromada párty chtivých skupinek, high society bydlící v luxusních resortech, německé rodiny nebo batůžkáři a digitální nomádi odevšud. U všech bují touha po splynutí s okolím, nikoliv však s místními obyvateli.

Ano, působí to humorně, když stokiloví turisté tráví dovolenou na Bali v háčkovaných tílkách a batikovaných šatech. Těmito módními přešlapy nebo spíše projevy prostého nevkusu se však zabývat nechci. Mnohem zajímavější mi totiž připadá komunita jogínů, veganů a lidí na životní křižovatce, kteří doma dali výpověď, rozešli se s partnery a odjeli daleko od konzumního života… aby se usadili v městě Ubud, kde se na ně vaří komerční žně. A po pár týdnech balijského života nasajou místní expatskou atmosféru i do svého šatníku.

Vítejte v hippie světě 2.0, kde vládnou kalhoty nasrávačky, volánky a všemožné korálkové ozdoby.

zdroj: indonesia.tripcanvas.co/bali/complete-shopping-guide/zdroj: indonesia.tripcanvas.co/bali/complete-shopping-guide/

To je to místo, kde medituje Julia Roberts ve filmu Jíst, meditovat, milovat. To je to místo, kde autorka původní knihy Elizabeth Gilbert našla lásku svého života. A tak se do spirituálního místa sjíždějí všichni, kteří jsou životem zlomení, aby našli své já ve vinyasa józe. A možná protože jsou tak křehcí, velmi snadno přijímají vnější vlivy, což se projevuje i do jejich oblékání. Asi jako když jste na střední nosili široké nohavice, protože je měla vaše cool spolužačka.

z filmu Eat, pray, lovez filmu Eat, pray, love

Nerada bych křivdila lidem, kteří touží po bílém prostém oděvu. Bavlněný materiál oděvů inspirovaných těmi jogínskými je opravdu prodyšný - a na Bali potřebujete oblečení z lehkého materiálu, který snesete na těle při obří venkovní vlhkosti.

Nedokážu se ale ubránit pochybnostem, do jaké míry je to pro tyto lidi doopravdy změna životního stylu nebo pouhá snaha zalíbit se.

Jisté je, že místní poptávka po všem se symbolem ÓM vykvétá v parádní byznys. Tady na ukázku jeden z obchodů s příznačným názvem OmPure. Obyč halenku tu pořídíte za 89 dolarů. Hlavně že dostatečně „boho“.

zdroj: www.ompure.comzdroj: www.ompure.com

Asi nemusím dodávat, že podobné (brutálně předražené) kousky sami Indonésané/Balijci nenosí. Pravý místní totiž chodí v džínech a na motorku si bere pletené rukavice. Balispirit ale velí, buď bohyně!

zdroj: www.balispirit.com/community/blog/yoga-clothing-made-in-balizdroj: www.balispirit.com/…made-in-bali

Druhým extrémem na Bali jsou samotní turisti, trávící v jihovýchodní Asii jen pár dní dovolené. Mám teď na mysli hlavně mladé partičky, převážně z Austrálie, které přijely na exotický ostrov zapařit. Sounáležitost a lásku k alkoholu tu chlapci a děvčata stvrzují tílky s logem místní značky piva. A pak že jsou Češi specialisté na to, jak se (ne)oblékat jako turista.

zdroj: inbatmania.com/stubble-in-paradise-by-rebecca-pickett/zdroj: inbatmania.com/stubble-in-paradise-by-rebecca-pickett/

Oduševnělejší alternativou turistického stejnokroje jsou trička s hinduistickým bohem Ganéšou, kterého řada nositelů považuje za nastrojeného slona. Mohlo by jim přijít aspoň divné, že sloni na Bali přirozeně nežijí…

zdroj: https://poshmark.com/listing/Ganesha-t-shirt-Bali-yoga-Ohm-573906893c6f9f3da7010696zdroj: https://poshmark.com/…9f3da7010696

O kvalitě nebo udržitelnosti textilu nemůže být řeč. Jasno máte na první pohled a dotek - v takřka průhledné gramáži najdete malé dírky během prvních dní. Pokud tílko náhodou přežije dvoutýdenní dovolenou v exotice a dovezete si ho domů jako suvenýr (vyrobený v Číně btw), najdete ho za pár let na dně skříně, abyste si nostalgií vzpomněli na smažené nudle a spálená záda.

Český outdoorový chameleonismus

Zpátky do ČR, kde sami sebe obviňujeme z módní stádovitosti a adoraci outdoorového oblečení, ať už jedeme do Říma nebo do Tater. Vlastně se nedivím se, že před pár lety vyhlásili v jednom obchodě zákaz vstupu v outdoorovém oblečení.

Řada lidí vám řekne, že ho nosí kvůli praktičnosti materiálu. Ve skutečnosti je v tom na ulici potkáte,

  • protože vyšli „out of the door“ a venku číhá nebezpečí,
  • protože netuší, jaké vlastnosti mají jiné materiály,
  • protože nikdy nic jiného nenosili a neznají nic lepšího,
  • protože takový styl nosí všichni v jejich okolí a v jednořadém kabátu velbloudí hnědé by si vysloužili výsměch („Podívej se na ní, na lejdy!“).
zdroj: https://www.modnipeklo.cz/2010/06/okresni-peklicko/zdroj: https://www.modnipeklo.cz/…ni-peklicko/

Nepotřebujeme žádné předplatné Vogue nebo Instagram, abychom byli ovlivnitelní. Stačí jen mít oči otevřené a vnímat, kým se obklopujeme, kam chodíme a jak přemýšlíme. To všechno se odráží v oblečení. Nikdo nechce přijít o kredit tím, že šlápne vedle. Chtě nechtě jsme všichni fashion chameleoni a pokud nejste totální samorost a asociál, semele vás to taky.

Jen je fajn si občas uvědomit, že nechodíme do divadla ve vkusných šatech, protože to je náš styl. Jdeme tam tak oblečení, abychom do společnosti zapadli/vzbudili její obdiv/nevybočovali.

Nápodoba je vlastně základní mechanika učení. Napodobováním jsme se naučili krájet rajčátka, vyčistit si zuby nebo si zapnout knoflík. Díky tomu taky víme, že do zimy máme nosit kabát nebo že se do hor vypravíme v pevné obuvi. Tedy pokud nejsme na svém stylu závislí a přehlédneme odlišné okolnosti.

zdroj: čtenářka Eliškazdroj: čtenářka Eliška

Tak si v roce 2018 pečlivě vybírejme, kterých pět lidí máme ve svém okolí. :)

P.S. Po dvou letech randění stále nenosím mandaly, ani pod rouškou Desigual. Zato přítel si pořídil boty Tom Tailor a chodí v džínách. Jo, a na Bali chodím v nasrávačkách. Jsou fakt pohodlný a profukujou.

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Helenuše
351 příspěvků 19.1.18 05:49

Přijde mi, že je tu splácáno dohromady spousta věcí, tak trochu „na sílu“. A nějak mi chybí závěr.
Upřímně - když si někdo na dovolené koupí nějaký ulítlý kousek a nosí ho tam, tak na tom nevidím nic špatného. Kde jinde a kdy jindy taky něco takového nosit? Kdyby v „balijské“ květované rozevláté parádě vyšla žena tady, tak ji tu uklovou. Takže tu s autorkou nesouhlasím.
A nejspíš si po ránu sedím na vedení, ale co přesně chce autorka vyjádřit poslední fotkou? Jak příšerně vypadá japonská turistka? Nebo " ó hrůza, oni mají na vycházce botasky!"?

asterah
429 příspěvků 19.1.18 12:25

A nevznikají právě takto módní hity? Myslím tím, že si pár odvážných na sebe vezme zrovna ten ulítlý kousek z dovolené…a ono se to ujme.

VeronikK
1184 příspěvků 19.1.18 06:42

Zajímavý článek, jen by mě zajímalo, odkud je informace, že 5 lidí v okolí…O tom je zmínka na začátku, pak na konci - ale proč? Pro mě zajímavé téma.
Ale chtěla bych se zeptat, co je podroužka.

Paris1789
4645 příspěvků 19.1.18 07:00

@VeronikK
Ta stádovitost je vědecky ověřená, asi před 2 lety o tom vyšel článek v Respektu, bohužel už si nepamatuji jeho název, utkvělo mi to proto, že to ovlivňuje i vaše zdraví. Třeba když jsou vaši přátelé obézní, tak vy jste taky.
Co se oblečení týká, moc mne okolí neovlivňuje, protože se stýkám se samými muži, kterým je víceméně lhostejné, co nosím. A ti mne neovlivňují, nemám v šatníku jediné džíny třeba.

Paris1789
4645 příspěvků 19.1.18 09:59

Ten článek se myslím jmenuje Záhada svobodné vůle a vyšel 15.9.2016, ale na jejich webu je zamčený.

asterah
429 příspěvků 19.1.18 12:21

Takže podle teorie „stádovitosti“ byste se měla oblékat jako muž :)
Já jsem taky většinou v čistě mužské společnosti, ale vzhledem ke svému povolání nosím většinu roku oblečení, které je praktické - což se promítá i do ostatních aktivit, protože když si člověk zvykne na pohodlí, tak se ho nerad vzdává - aspoň u mně to platí. Výjimkou jsou akce jako svatba, pohřeb a divadlo.
Ovšem je fakt, že jsem ani v mládí netoužila po tom, někomu se podobat, nebo kopírovat něčí styl. Sem tam mě něco inspiruje, ale nakonec z toho vznikne úplně něco jiného.

VeronikK
1184 příspěvků 19.1.18 12:41

Já myslím, že to právě není o touze se někomu podobat, ale že to funguje, i když po tom netoužíte.

asterah
429 příspěvků 19.1.18 13:13
VeronikK

Mně to taky zaujalo - jednak proto, že ten počet 5 je statisticky nevýznamný, tak by mě zajímalo, kde k tomu přišli a pak, ať pátrám sebevíc, nikdo v mém okolí do toho nezapadá - já určitě ne - asi jsem divná :)

VeronikK
1184 příspěvků 19.1.18 12:34

Já to chápu a věřím tomu, že je to vědecky podložené. Jen bych to právě proto ráda našla v tom článku, nějaký odkaz nebo prostě podrobnější objasnění… Připadá mi to totiž skutečně zajímavé.

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 23.1.18 15:42

@Paris1789 A nemůže jít spíš o to, že když jsem obézní (ráda bych nosila výstřední oblečení etc.), hledám podvědomě sobě podobné, protože mám pocit, že si budeme rozumět?

Jordaan
8983 příspěvků 19.1.18 08:16

@Paris1789

Taky mate vetsi sanci, ze se rozvedete, kdyz se Vase okoli rozvadi.

julie74
3783 příspěvků 19.1.18 09:12

@VeronikK můj kamarád z dětství byl Podroužek, to bude sestra…

Admin Módnípeklo.cz
1144 příspěvků 19.1.18 10:03

@Helenuše Držet se svého stylu navzdory počasí a okolním podmínkám.
@VeronikK Ha, opraveno, myšleno samozřejmě „pod rouškou.“ Díky! :)

Monika

MP blanka
2548 příspěvků 19.1.18 11:05

Prečítala som si so záujmom, áno, možno aj so zvedavosťou, „čo to bude“,keďže sa MP článkom v poslednej dobe moc nedarí. Monika, za mňa dobré. Veď nemusí ísť vždy o vedecký rozbor problému. Tiež síce nevidím v mojom okolí práve 5 ľudí, ktorí by ma zásadne ovplyvňovali, ale veď celé módne dianie je založené na kopírovaní a napodobňovaní, takže niečo na tom asi bude. U mladých ľudí to bude výraznejšie, funguje fenomén party, priateľov, a výraznejšia potreba byť ako oni.Ako človek dospieva, myslím že okrem napodobňovania nejakého prúdu funguje už aj vedomie toho, že čo chcem, a čo budem nosiť bez ohľadu na momentálny názor, či diktát okolia, si budem určovať sama.

julie74
3783 příspěvků 19.1.18 11:14

Blanko máte pravdu, abych nebyla jenom hnusná, a nepošklebovala se chybám, mě se téma v podstatě taky líbilo. Korejci byli vtipní, proč vlastně mají ti asiati takový sklon k infantilnostem? Japonské způsoby zábavy, například.

Paris1789
4645 příspěvků 19.1.18 12:01

Stanislav Komárek v knize Muž jako evoluční inovace? mj. píše, že u Asiatů jsou tělesné rozdíly mezi muži a ženami menší, než u Evropanů. Proč to si už nepamatuji, zřejmě jako mnoho jiných jevů i na tohle má vliv kombinace více faktorů. Každopádně je pro ně mnohem snazší oblékat se podobně, případně unisexově.

kobylkalucni
356 příspěvků 21.1.18 10:14

Já si myslím, že to hodně souvisí s tím, co jim připadá sexuálně přitažlivé. Západní muž dá v posteli přednost ženě-dračici, silné, vyzývavé, v červeném krajkovém prádle. Asiat preferuje, když je žena „kawaii“ - roztomilá. Když má rysy dítěte/panenky. Je to vidět na líčení - kdy preferují velké, ale okrouhlé oči a drobnou pusu, na gestech i na spodním prádle - bombarďáky na fotce jsou brány jako velice vzrušující. A ze stejného důvodu si zápaďačky oblečou tričko s velkým výstřihem, zatímco asiatky mikinu s pandou.
Samozřejmě je to velice, velice zevšeobecněné shrnutí…

Oveeec
2471 příspěvků 1 inzerát 19.1.18 12:01

Téma je to vážně zajímavé, ale bohužel je to splácané páté přes deváté. Nakousne se nějaká zajímavá věc - těch 5 lidí, Korea, vliv okolí - a pak najednou obligátní Pepa s Mařkou, outdoor v divadle, psychologické rozbory motivace turistů a podobně. To je kvůli tomu, aby se mohly přidat odkazy na starší články? Prostě by si mi to líbilo klidně kratší, s menším záběrem, zato víc do hloubky.
Taky ten styl se mi nelíbí. Pořád ještě si myslím, že ať už současná móda velí cokoli, když už někdo píše, mohl by dodržovat nějaké náležitosti psaného projevu, a ne pořizovat přepis mluvené řeči (ve svých soukromých příspěvcích to sice úplně nedodržuju, u „pracovních“ textů ano).
Mimochodem, taky někoho tak rozčiluje, jak se teď říká, že „jsme opičky“ nebo „jsme zvířátka“? „Opice“ a „zvířata“ sice zní trochu moc drsně a u těch zvířat to má i trochu jiné konotace, ale zvířátka a opičky mi u dospělých lidí zní fakt úchylně.

asterah
429 příspěvků 19.1.18 12:14

Ano - mně to taky vadí - ještě jsem schopna vzít „kočka“, ale opička, broučínek, pejsáček apod. hrůzy ve mně probouzejí agresívní sklony :D

VeronikK
1184 příspěvků 19.1.18 12:39

K té kočce - asi by nikdo nepochopil, kdybyste napsala koka nebo koce nebo nevím jak :-)

asterah
429 příspěvků 19.1.18 13:15

No jo, ty uvozovky jsou zbytečné, ale tak nějak se mi to nechtělo opravovat… :)

julie74
3783 příspěvků 19.1.18 12:07

@Paris1789 No je fakt, že zejména mladší asiati vypadají „dievčensky“ mnohem víc než takový mladý seveřan. Ale kde se v nich bere ta infantilnost, to tam nepsali?

Paris1789
4645 příspěvků 19.1.18 12:23

Nejsem si úplně jistá, že to, co my považujeme za infantilitu, je pro ně totéž. Pamatuji se, s jakými rozpaky jsem přijala informaci o existenci automatů na nákup použitých dívčích kalhotek.

linda21
102 příspěvků 21.1.18 10:09

To jako fakt?? jsem v šoku… 8-O

Paris1789
4645 příspěvků 19.1.18 12:43

Někdy v listopadu se na jistém serveru objevilo video, které jsem sem chtěla dát pro ilustraci podivnosti japonské kultury. Mezitím ovšem video stáhli, takže sem dám obrázek a popíšu, co jsem viděla. Téměř jsem u sledování zemřela smíchy:
Soutěž spočívá v tom, že čtyři závodníci ve zřejmě latexových různobarevných kombinézách lezou vzhůru po namydlených schodech, kdo první dosáhne vrcholu, vyhrál.
Oni jsou možná pro nás infantilní, osobně se spíše domnívám, že jsou schopní a ochotní dojít v mnoha oblastech mnohem dál, než my.

edit: těch závodníků bylo spíše pět nebo i šest, už si to nepmatuji

Příspěvek upraven 19.01.18 v 12:43

Oveeec
2471 příspěvků 1 inzerát 20.1.18 00:32

K té infantilnosti jsem četla, že Japonci jsou infantilní, protože jsou tak strašně omezováni těmi strašlivými společenskými konvencemi a pravidly etikety a společenskou hierarchií. A že ve chvílích, kdy se jim naskytne příležitost z toho vystoupit, si to tedy koukají pořádně užít, takže spadnou do infantilnosti a (pro nás) až trapnosti. Mimochodem infantilní jsou občas i Švédi, všeobecně považovaní za studené čumáky - viz píseň o zelených žabičkách o slunovratu, křepčení kolem vánočního stromku apod. (jak to mají ostatní seveřané, netuším).

Hwi
440 příspěvků 20.1.18 00:36

Tak jsem si to musela najít. Pro zvědavé zde: https://www.youtube.com/watch?… :D

Armida
70 příspěvků 4.2.18 10:14

Cha cha, ten kankan jako doprovod!

linda21
102 příspěvků 21.1.18 10:15

Super!!

Příspěvek upraven 21.01.18 v 10:16

julie74
3783 příspěvků 19.1.18 12:26

@Paris1789 ježíš, vždyť je před desátou večerní. Jak tohle dostanu z hlavy…

Philogia
61 příspěvků 19.1.18 16:07

Styl psaní mi taky nepřijde ideální a též bych preferovala jednotlivá témata vzít víc do hloubky a zvlášť (třeba jako samostatné články), u článku jsem se ale pobavila a dokonce dozvěděla něco nového (korejské páry mi dosud unikaly), což je v poslední době na MP značně neobvyklé. Takže za mě: víc článků od Moniky! Ideálně zase obsahujících osobní zkušenosti a zkušenosti blízkého okolí, ne výtah z prvních tří odkazů na Googlu, jak to tu u některých článků v poslední době bývá.

Holka_Hnědooká
84 příspěvků 19.1.18 16:52

Musím říct, že i přes nedostatky, které tu vypíchli již jiní, jsem se docela bavila a rozhodně bych dala přednost článkům od Moniky před běžnou místní produkcí. Ta Korea mě vážně zaujala, zase jsem si o něco rozšířila obzory.

MP blanka
2548 příspěvků 19.1.18 17:14

@julie74 : No je fakt, že zejména mladší asiati vypadají „dievčensky“ mnohem víc než takový mladý seveřan. Ale kde se v nich bere ta infantilnost, to tam nepsali?

Tak ja vám posielam jedného takého severana, jo? Popis k fotke, ktorý sa mi tu asi nezobrazil znie : Dedič Vikingov

triga
121 příspěvků 19.1.18 19:44

V Čechách dávno známé couple fashion dokonce v modifikaci family…

linda21
102 příspěvků 21.1.18 10:26

…tohle by se dalo používat i jako ilustrace genetiky :)

carnifax
61 příspěvků 20.1.18 18:37

Škoda té promarněné příležitosti zkritizovat na českém párovém tričku prapodivnou volbu počtu čárek kolem slova prosím…

may.frayn
1047 příspěvků 22.1.18 13:19

@Hwi To je něco jako Takeshi's castle, tam začíná třeba sto závodníků, dělají naprosto ujetý věci, účelem je spadnout do vody, být pomazán něčím hnusným a prostě co nejvíc si ublížit. Tady v Itálii to bylo jednu dobu hrozně populární, vždycky jsme u toho s manželem umírali smíchy :-D.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Pochlebovačky z pekla

Autor: Ada

Vždycky, když projíždím Fler nebo nějaké tvořilkovské fórum, nemůžu... Celý článek

(Před)silvestrovská dávka pekla

Autor: Ada

Takhle ke konci roku se obvykle bilancuje, hodnotí se uplynulý rok,... Celý článek

\n

Ptala jsem se kamar\u00e1dky, kter\u00e1 dva roky rand\u00ed s\u00a0Jihokorejcem, jestli je\nkorejsk\u00e1 m\u00f3da pro p\u00e1ry v\u00e1\u017en\u011b tak trendy, nebo je to jen iluze Instagramu.\nPotvrdila mi, \u017ee to tam v\u00e1\u017en\u011b fr\u010d\u00ed. \u201eN\u011bkter\u00fd dvojice fakt\nvypadaj\u00ed jak dvoj\u010data, jsou \u00fapln\u011b slad\u011bn\u00fd. Kupujou se hlavn\u011b mikiny a\ntrika, nejv\u00edc je nosej mlad\u00fd p\u00e1ry, ale n\u011bkdy v\u00a0tom potk\u00e1m\ni\u00a0star\u0161\u00ed,\u201c popisuje, \u201eT\u00edm oble\u010den\u00edm ukazuje\u0161, \u017ee ten druhej\n\u010dlov\u011bk je tv\u016fj a ostatn\u00ed maj\u00ed d\u00e1t ruce pry\u010d. Fungujou tak taky prst\u00fdnky.\nDocela vtipn\u00fd je, \u017ee v\u011bt\u0161ina man\u017eelskejch p\u00e1r\u016f je pak u\u017e\nnenos\u00ed.\u201c

\n

Vkusnou unisexovou m\u00f3du bohu\u017eel naru\u0161uj\u00ed bizarnosti, kter\u00e9\nz\u00a0dosp\u00edvaj\u00edc\u00edch chlapc\u016f \u017ed\u00edmaj\u00ed zbytky testosteronu. No schv\u00e1ln\u011b,\npo\u0159\u00eddily byste sob\u011b a sv\u00e9mu drah\u00e9mu ply\u0161ovou mikinku s\u00a0u\u0161ima?\nNeubr\u00e1n\u00edm se p\u0159edstav\u011b, jak v\u00a0tom vyraz\u00ed \u010desk\u00fd Pepa s\u00a0Marunou\ndo\u00a0kina.

\n
zdroj: www.dramafever.com/\u2026rean-couple/
\n

Jak je mo\u017en\u00e9, \u017ee Jihokorejk\u00e1m projdou pokusy o\u00a0m\u00f3dn\u00ed sjednocen\u00ed? Pr\u00fd\nkluci dostali od polovi\u010dek kapky. \u201eS\u00a0p\u0159\u00edtelem m\u00e1me taky jednu mikinu. Jo\na prst\u00fdnky vlastn\u011b taky,\u201c sm\u011bje se kamar\u00e1dka.

\n

Na mysl se mi pochopiteln\u011b vkradla nevhodn\u00e1 my\u0161lenka, co se d\u011bje se\n\u0161atn\u00edkem po p\u0159\u00edpadn\u00e9m rozchodu. Odepsala mi po chvilce. Jej\u00ed kluk po\nodlou\u010den\u00ed s\u00a0exp\u0159\u00edtelkyn\u00ed vyhodil couple triko, ale spole\u010dn\u00e9 nositeln\u00e9\noble\u010den\u00ed si nechal.

\n

Ob\u00e1v\u00e1m se ale, \u017ee jsem sv\u00fdm dotazem naru\u0161ila zapov\u011bzenou z\u00f3nu. Ke\nzpr\u00e1v\u011b u\u017e toti\u017e nep\u0159idala \u017e\u00e1dn\u00e9 smajl\u00edky.

\n
zdroj: v\u00fdsledky vyhled\u00e1v\u00e1n\u00ed v\u00a0Google.com
\n

V\u00a0duchu se trochu raduju, \u017ee podobn\u00e9 p\u0159ivlast\u0148ov\u00e1n\u00ed od\u011bvem u\u00a0n\u00e1s\nnep\u011bstujeme. Spol\u00e9h\u00e1m na ostr\u00e9 lokty \u010desk\u00fdch mu\u017e\u016f, kte\u0159\u00ed by se do\npodobn\u00fdch v\u011bc\u00ed nenavl\u00e9kli - co\u017e samoz\u0159ejm\u011b neomlouv\u00e1 leckdy neobratn\u00e9\npokusy o (ne)styl. Nicm\u00e9n\u011b i\u00a0v\u00a0\u010cR se objevuje oble\u010den\u00ed pro dvojice,\ndokonce je v\u00a0nich obsa\u017een \u201ebodr\u00fd\u201c \u010desk\u00fd humor. Ide\u00e1ln\u00ed zp\u016fsob, jak si sn\u00ed\u017eit IQ\ntri\u010dkem.

\n
zdroj:\nvyjebavac.cz
\n

Bali komplex

\n

P\u0159esu\u0148me se do jin\u00e9 asijsk\u00e9 zem\u011b - Indon\u00e9sie, ostrov Bali. Sem\np\u0159ij\u00ed\u017ed\u00ed hromada p\u00e1rty chtiv\u00fdch skupinek, high society bydl\u00edc\u00ed\nv\u00a0luxusn\u00edch resortech, n\u011bmeck\u00e9 rodiny nebo bat\u016f\u017ek\u00e1\u0159i a digit\u00e1ln\u00ed\nnom\u00e1di odev\u0161ud. U\u00a0v\u0161ech buj\u00ed touha po splynut\u00ed s\u00a0okol\u00edm, nikoliv v\u0161ak\ns\u00a0m\u00edstn\u00edmi obyvateli.

\n

Ano, p\u016fsob\u00ed to humorn\u011b, kdy\u017e stokilov\u00ed turist\u00e9 tr\u00e1v\u00ed dovolenou na\nBali v\u00a0h\u00e1\u010dkovan\u00fdch t\u00edlk\u00e1ch a batikovan\u00fdch \u0161atech. T\u011bmito m\u00f3dn\u00edmi\np\u0159e\u0161lapy nebo sp\u00ed\u0161e projevy prost\u00e9ho nevkusu se v\u0161ak zab\u00fdvat nechci.\nMnohem zaj\u00edmav\u011bj\u0161\u00ed mi toti\u017e p\u0159ipad\u00e1 komunita jog\u00edn\u016f, vegan\u016f a lid\u00ed na\n\u017eivotn\u00ed k\u0159i\u017eovatce, kte\u0159\u00ed doma dali v\u00fdpov\u011b\u010f, roze\u0161li se s\u00a0partnery a\nodjeli daleko od konzumn\u00edho \u017eivota\u2026 aby se usadili v\u00a0m\u011bst\u011b Ubud, kde se\nna n\u011b va\u0159\u00ed komer\u010dn\u00ed \u017en\u011b. A\u00a0po p\u00e1r t\u00fddnech balijsk\u00e9ho \u017eivota nasajou\nm\u00edstn\u00ed expatskou atmosf\u00e9ru i\u00a0do sv\u00e9ho \u0161atn\u00edku.

\n

V\u00edtejte v\u00a0hippie sv\u011bt\u011b 2.0, kde vl\u00e1dnou kalhoty nasr\u00e1va\u010dky, vol\u00e1nky a\nv\u0161emo\u017en\u00e9 kor\u00e1lkov\u00e9 ozdoby.

\n
zdroj:\nindonesia.tripcanvas.co/bali/complete-shopping-guide/
\n

To je to m\u00edsto, kde medituje Julia Roberts ve filmu J\u00edst, meditovat,\nmilovat. To je to m\u00edsto, kde autorka p\u016fvodn\u00ed knihy Elizabeth Gilbert na\u0161la\nl\u00e1sku sv\u00e9ho \u017eivota. A\u00a0tak se do spiritu\u00e1ln\u00edho m\u00edsta sj\u00ed\u017ed\u011bj\u00ed\nv\u0161ichni, kte\u0159\u00ed jsou \u017eivotem zlomen\u00ed, aby na\u0161li sv\u00e9 j\u00e1 ve vinyasa j\u00f3ze.\nA\u00a0mo\u017en\u00e1 proto\u017ee jsou tak k\u0159ehc\u00ed, velmi snadno p\u0159ij\u00edmaj\u00ed vn\u011bj\u0161\u00ed\nvlivy, co\u017e se projevuje i\u00a0do jejich obl\u00e9k\u00e1n\u00ed. Asi jako kdy\u017e jste na\nst\u0159edn\u00ed nosili \u0161irok\u00e9 nohavice, proto\u017ee je m\u011bla va\u0161e cool\nspolu\u017ea\u010dka.

\n
z\u00a0filmu Eat,\npray, love
\n

Nerada bych k\u0159ivdila lidem, kte\u0159\u00ed tou\u017e\u00ed po b\u00edl\u00e9m prost\u00e9m od\u011bvu.\nBavln\u011bn\u00fd materi\u00e1l od\u011bv\u016f inspirovan\u00fdch t\u011bmi jog\u00ednsk\u00fdmi je opravdu\nprody\u0161n\u00fd - a na Bali pot\u0159ebujete oble\u010den\u00ed z\u00a0lehk\u00e9ho materi\u00e1lu, kter\u00fd\nsnesete na t\u011ble p\u0159i ob\u0159\u00ed venkovn\u00ed vlhkosti.

\n

Nedok\u00e1\u017eu se ale ubr\u00e1nit pochybnostem, do jak\u00e9 m\u00edry je to pro tyto lidi\ndoopravdy zm\u011bna \u017eivotn\u00edho stylu nebo pouh\u00e1 snaha zal\u00edbit\u00a0se.

\n

Jist\u00e9 je, \u017ee m\u00edstn\u00ed popt\u00e1vka po v\u0161em se symbolem \u00d3M vykv\u00e9t\u00e1\nv\u00a0par\u00e1dn\u00ed byznys. Tady na uk\u00e1zku jeden z\u00a0obchod\u016f s\u00a0p\u0159\u00edzna\u010dn\u00fdm n\u00e1zvem\nOmPure. Oby\u010d halenku tu po\u0159\u00edd\u00edte za 89\u00a0dolar\u016f. Hlavn\u011b \u017ee dostate\u010dn\u011b\n\u201eboho\u201c.

\n
zdroj: www.ompure.com
\n

Asi nemus\u00edm dod\u00e1vat, \u017ee podobn\u00e9 (brut\u00e1ln\u011b p\u0159edra\u017een\u00e9) kousky sami\nIndon\u00e9san\u00e9/Balijci nenos\u00ed. Prav\u00fd m\u00edstn\u00ed toti\u017e chod\u00ed v\u00a0d\u017e\u00ednech a na\nmotorku si bere pleten\u00e9 rukavice. Balispirit ale vel\u00ed, bu\u010f bohyn\u011b!

\n
zdroj: www.balispirit.com/\u2026made-in-bali
\n

Druh\u00fdm extr\u00e9mem na Bali jsou samotn\u00ed turisti, tr\u00e1v\u00edc\u00ed v\u00a0jihov\u00fdchodn\u00ed\nAsii jen p\u00e1r dn\u00ed dovolen\u00e9. M\u00e1m te\u010f na mysli hlavn\u011b mlad\u00e9 parti\u010dky,\np\u0159ev\u00e1\u017en\u011b z\u00a0Austr\u00e1lie, kter\u00e9 p\u0159ijely na exotick\u00fd ostrov zapa\u0159it.\nSoun\u00e1le\u017eitost a l\u00e1sku k\u00a0alkoholu tu chlapci a d\u011bv\u010data stvrzuj\u00ed t\u00edlky\ns\u00a0logem m\u00edstn\u00ed zna\u010dky piva. A\u00a0pak \u017ee jsou \u010ce\u0161i specialist\u00e9 na to, jak se\n(ne)obl\u00e9kat jako turista.

\n
zdroj:\ninbatmania.com/stubble-in-paradise-by-rebecca-pickett/
\n

Odu\u0161evn\u011blej\u0161\u00ed alternativou turistick\u00e9ho stejnokroje jsou tri\u010dka\ns\u00a0hinduistick\u00fdm bohem Gan\u00e9\u0161ou, kter\u00e9ho \u0159ada nositel\u016f pova\u017euje za\nnastrojen\u00e9ho slona. Mohlo by jim p\u0159ij\u00edt aspo\u0148 divn\u00e9, \u017ee sloni na Bali\np\u0159irozen\u011b ne\u017eij\u00ed\u2026

\n
zdroj: https://poshmark.com/\u20269f3da7010696
\n

O\u00a0kvalit\u011b nebo udr\u017eitelnosti textilu nem\u016f\u017ee b\u00fdt \u0159e\u010d. Jasno m\u00e1te na\nprvn\u00ed pohled a dotek - v\u00a0tak\u0159ka pr\u016fhledn\u00e9 gram\u00e1\u017ei najdete mal\u00e9 d\u00edrky\nb\u011bhem prvn\u00edch dn\u00ed. Pokud t\u00edlko n\u00e1hodou p\u0159e\u017eije dvout\u00fddenn\u00ed dovolenou\nv\u00a0exotice a dovezete si ho dom\u016f jako suven\u00fdr (vyroben\u00fd v\u00a0\u010c\u00edn\u011b btw),\nnajdete ho za p\u00e1r let na dn\u011b sk\u0159\u00edn\u011b, abyste si nostalgi\u00ed vzpomn\u011bli na\nsma\u017een\u00e9 nudle a sp\u00e1len\u00e1\u00a0z\u00e1da.

\n

\u010cesk\u00fd outdoorov\u00fd chameleonismus

\n

Zp\u00e1tky do \u010cR, kde sami sebe obvi\u0148ujeme z\u00a0m\u00f3dn\u00ed st\u00e1dovitosti a adoraci\noutdoorov\u00e9ho oble\u010den\u00ed, a\u0165 u\u017e jedeme do \u0158\u00edma nebo do Tater. Vlastn\u011b se\nnediv\u00edm se, \u017ee p\u0159ed p\u00e1r lety vyhl\u00e1sili v\u00a0jednom obchod\u011b z\u00e1kaz\nvstupu v\u00a0outdoorov\u00e9m oble\u010den\u00ed.

\n

\u0158ada lid\u00ed v\u00e1m \u0159ekne, \u017ee ho nos\u00ed kv\u016fli prakti\u010dnosti materi\u00e1lu. Ve\nskute\u010dnosti je v\u00a0tom na ulici potk\u00e1te,

\n\n
zdroj:\nhttps://www.modnipeklo.cz/\u2026ni-peklicko/
\n

Nepot\u0159ebujeme \u017e\u00e1dn\u00e9 p\u0159edplatn\u00e9 Vogue nebo Instagram, abychom byli\novlivniteln\u00ed. Sta\u010d\u00ed jen m\u00edt o\u010di otev\u0159en\u00e9 a vn\u00edmat, k\u00fdm se obklopujeme,\nkam chod\u00edme a jak p\u0159em\u00fd\u0161l\u00edme. To v\u0161echno se odr\u00e1\u017e\u00ed v\u00a0oble\u010den\u00ed. Nikdo\nnechce p\u0159ij\u00edt o\u00a0kredit t\u00edm, \u017ee \u0161l\u00e1pne vedle. Cht\u011b necht\u011b jsme v\u0161ichni\nfashion chameleoni a pokud nejste tot\u00e1ln\u00ed samorost a asoci\u00e1l, semele v\u00e1s\nto\u00a0taky.

\n

Jen je fajn si ob\u010das uv\u011bdomit, \u017ee nechod\u00edme do divadla ve vkusn\u00fdch\n\u0161atech, proto\u017ee to je n\u00e1\u0161 styl. Jdeme tam tak oble\u010den\u00ed, abychom do\nspole\u010dnosti zapadli/vzbudili jej\u00ed obdiv/nevybo\u010dovali.

\n

N\u00e1podoba je vlastn\u011b z\u00e1kladn\u00ed mechanika u\u010den\u00ed. Napodobov\u00e1n\u00edm jsme se\nnau\u010dili kr\u00e1jet raj\u010d\u00e1tka, vy\u010distit si zuby nebo si zapnout knofl\u00edk. D\u00edky\ntomu taky v\u00edme, \u017ee do zimy m\u00e1me nosit kab\u00e1t nebo \u017ee se do hor vyprav\u00edme\nv\u00a0pevn\u00e9 obuvi. Tedy pokud nejsme na sv\u00e9m stylu z\u00e1visl\u00ed a p\u0159ehl\u00e9dneme\nodli\u0161n\u00e9 okolnosti.

\n
zdroj:\n\u010dten\u00e1\u0159ka Eli\u0161ka
\n

Tak si v\u00a0roce 2018\u00a0pe\u010dliv\u011b vyb\u00edrejme, kter\u00fdch p\u011bt lid\u00ed m\u00e1me ve sv\u00e9m\nokol\u00ed.\u00a0

\n

P.S. Po dvou letech rand\u011bn\u00ed st\u00e1le nenos\u00edm mandaly, ani pod rou\u0161kou\nDesigual. Zato p\u0159\u00edtel si po\u0159\u00eddil boty Tom Tailor a chod\u00ed v\u00a0d\u017e\u00edn\u00e1ch. Jo,\na na Bali chod\u00edm v\u00a0nasr\u00e1va\u010dk\u00e1ch. Jsou fakt pohodln\u00fd a profukujou.

\n", "dateModified": "2017-12-28T11:44:03+01:00", "datePublished": "2017-12-28T11:44:03+01:00", "headline": "Pro\u010d jsme m\u00f3dn\u00ed chameleoni", "image": [ "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/177763.jpg?5", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/177764.jpg?4", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/177765.jpg?6", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/177766.jpg?6", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/177767.jpg?6", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/177768.jpg?5", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/177769.jpg?5", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/177770.jpg?6", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/178009.jpg?4", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/178013.jpg?4", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/178014.jpg?4", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/178015.jpg?4", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/178021.jpg?4", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/178024.jpg?6", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/178038.jpg?4", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/178151.jpg?3", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/178152.jpg?4", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/178153.jpg?3", "https://data.modnipeklo.cz/modnipeklo/images/800x600/178184.jpg?3" ] }