Proč jsme módní chameleoni

19.01.18 | autor Monika

Říká se, že člověk je průměrem svých pěti nejbližších lidí. A platí to i v módě. Všichni jsme opičky a napodobujeme ty, se kterými jsme v kontaktu a s kým/čím se identifikujeme. Schválně se zahleďte do vlastního šatníku a zhodnoťte, jak se do něj promítá místní kultura, dovolená nebo partner. Možná budete sami překvapeni, že váš styl není tolik osobitý, jak jste si mysleli, ale spíše "kulturně" stádní.

zdroj: www.instagram.com/da_goon/zdroj: www.instagram.com/da_goon/

Když jsme spolu začali chodit, vypadali jsme jako pár dost legračně - já v botách na platformě a džínách, on v žabkách a batikovaných kalhotách. Už tehdy mě napadlo, že jestli mě jeho styl infikuje a začnu nosit trika s mandalou, je společensky i osobnostně po mně. Obzvlášť jsem zpozorněla, když mi moje sestra vybrala svetr se slovy ty-seš-teď-na-ty-hippie-věci.

V páru se lidi velmi ovlivňují, pochopitelně nejen v módě, nicméně tendence napodobovat ostatní máme všichni. Proč vlastně nasáváme styl svého okolí a říkáme tomu inspirace?

Couple fashion

Naprostí specialisti na sjednocení stylu jsou Jihokorejci. Zamilované páry si tu do šatníku běžně pořizují stejné kousky - od bot přes kabáty a šály, často celé outfity. Zabruste někdy na Instagramu na hashtag koreancouple a uvidíte dvojičky, které jste v české kotlině nepotkali a asi nepotkáte. Tady vládne unisex móda.

이제 곧 우리가 만난 겨울☃️#다지커플#그로너드

Příspěvek sdílený 한다운/그로너드 (@da_goon), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-11-22T10:49:50+00:00“>Lis 22, 2017 v 2:49 PST</time>

Ptala jsem se kamarádky, která dva roky randí s Jihokorejcem, jestli je korejská móda pro páry vážně tak trendy, nebo je to jen iluze Instagramu. Potvrdila mi, že to tam vážně frčí. „Některý dvojice fakt vypadají jak dvojčata, jsou úplně sladěný. Kupujou se hlavně mikiny a trika, nejvíc je nosej mladý páry, ale někdy v tom potkám i starší,“ popisuje, „Tím oblečením ukazuješ, že ten druhej člověk je tvůj a ostatní mají dát ruce pryč. Fungujou tak taky prstýnky. Docela vtipný je, že většina manželskejch párů je pak už nenosí.“

Vkusnou unisexovou módu bohužel narušují bizarnosti, které z dospívajících chlapců ždímají zbytky testosteronu. No schválně, pořídily byste sobě a svému drahému plyšovou mikinku s ušima? Neubráním se představě, jak v tom vyrazí český Pepa s Marunou do kina.

zdroj: www.dramafever.com/news/how-to-be-the-cutest-korean-couple/zdroj: www.dramafever.com/…rean-couple/

Jak je možné, že Jihokorejkám projdou pokusy o módní sjednocení? Prý kluci dostali od poloviček kapky. :) „S přítelem máme taky jednu mikinu. Jo a prstýnky vlastně taky,“ směje se kamarádka.

Na mysl se mi pochopitelně vkradla nevhodná myšlenka, co se děje se šatníkem po případném rozchodu. Odepsala mi po chvilce. Její kluk po odloučení s expřítelkyní vyhodil couple triko, ale společné nositelné oblečení si nechal.

Obávám se ale, že jsem svým dotazem narušila zapovězenou zónu. Ke zprávě už totiž nepřidala žádné smajlíky.

zdroj: výsledky vyhledávání v Google.comzdroj: výsledky vyhledávání v Google.com

V duchu se trochu raduju, že podobné přivlastňování oděvem u nás nepěstujeme. Spoléhám na ostré lokty českých mužů, kteří by se do podobných věcí nenavlékli - což samozřejmě neomlouvá leckdy neobratné pokusy o (ne)styl. Nicméně i v ČR se objevuje oblečení pro dvojice, dokonce je v nich obsažen „bodrý“ český humor. Ideální způsob, jak si snížit IQ tričkem.

zdroj: vyjebavac.czzdroj: vyjebavac.cz

Bali komplex

Přesuňme se do jiné asijské země - Indonésie, ostrov Bali. Sem přijíždí hromada párty chtivých skupinek, high society bydlící v luxusních resortech, německé rodiny nebo batůžkáři a digitální nomádi odevšud. U všech bují touha po splynutí s okolím, nikoliv však s místními obyvateli.

Ano, působí to humorně, když stokiloví turisté tráví dovolenou na Bali v háčkovaných tílkách a batikovaných šatech. Těmito módními přešlapy nebo spíše projevy prostého nevkusu se však zabývat nechci. Mnohem zajímavější mi totiž připadá komunita jogínů, veganů a lidí na životní křižovatce, kteří doma dali výpověď, rozešli se s partnery a odjeli daleko od konzumního života… aby se usadili v městě Ubud, kde se na ně vaří komerční žně. A po pár týdnech balijského života nasajou místní expatskou atmosféru i do svého šatníku.

Vítejte v hippie světě 2.0, kde vládnou kalhoty nasrávačky, volánky a všemožné korálkové ozdoby.

zdroj: indonesia.tripcanvas.co/bali/complete-shopping-guide/zdroj: indonesia.tripcanvas.co/bali/complete-shopping-guide/

To je to místo, kde medituje Julia Roberts ve filmu Jíst, meditovat, milovat. To je to místo, kde autorka původní knihy Elizabeth Gilbert našla lásku svého života. A tak se do spirituálního místa sjíždějí všichni, kteří jsou životem zlomení, aby našli své já ve vinyasa józe. A možná protože jsou tak křehcí, velmi snadno přijímají vnější vlivy, což se projevuje i do jejich oblékání. Asi jako když jste na střední nosili široké nohavice, protože je měla vaše cool spolužačka.

z filmu Eat, pray, lovez filmu Eat, pray, love

Nerada bych křivdila lidem, kteří touží po bílém prostém oděvu. Bavlněný materiál oděvů inspirovaných těmi jogínskými je opravdu prodyšný - a na Bali potřebujete oblečení z lehkého materiálu, který snesete na těle při obří venkovní vlhkosti.

Nedokážu se ale ubránit pochybnostem, do jaké míry je to pro tyto lidi doopravdy změna životního stylu nebo pouhá snaha zalíbit se.

Jisté je, že místní poptávka po všem se symbolem ÓM vykvétá v parádní byznys. Tady na ukázku jeden z obchodů s příznačným názvem OmPure. Obyč halenku tu pořídíte za 89 dolarů. Hlavně že dostatečně „boho“.

zdroj: www.ompure.comzdroj: www.ompure.com

Asi nemusím dodávat, že podobné (brutálně předražené) kousky sami Indonésané/Balijci nenosí. Pravý místní totiž chodí v džínech a na motorku si bere pletené rukavice. Balispirit ale velí, buď bohyně!

zdroj: www.balispirit.com/community/blog/yoga-clothing-made-in-balizdroj: www.balispirit.com/…made-in-bali

Druhým extrémem na Bali jsou samotní turisti, trávící v jihovýchodní Asii jen pár dní dovolené. Mám teď na mysli hlavně mladé partičky, převážně z Austrálie, které přijely na exotický ostrov zapařit. Sounáležitost a lásku k alkoholu tu chlapci a děvčata stvrzují tílky s logem místní značky piva. A pak že jsou Češi specialisté na to, jak se (ne)oblékat jako turista.

zdroj: inbatmania.com/stubble-in-paradise-by-rebecca-pickett/zdroj: inbatmania.com/stubble-in-paradise-by-rebecca-pickett/

Oduševnělejší alternativou turistického stejnokroje jsou trička s hinduistickým bohem Ganéšou, kterého řada nositelů považuje za nastrojeného slona. Mohlo by jim přijít aspoň divné, že sloni na Bali přirozeně nežijí…

zdroj: https://poshmark.com/listing/Ganesha-t-shirt-Bali-yoga-Ohm-573906893c6f9f3da7010696zdroj: https://poshmark.com/…9f3da7010696

O kvalitě nebo udržitelnosti textilu nemůže být řeč. Jasno máte na první pohled a dotek - v takřka průhledné gramáži najdete malé dírky během prvních dní. Pokud tílko náhodou přežije dvoutýdenní dovolenou v exotice a dovezete si ho domů jako suvenýr (vyrobený v Číně btw), najdete ho za pár let na dně skříně, abyste si nostalgií vzpomněli na smažené nudle a spálená záda.

Český outdoorový chameleonismus

Zpátky do ČR, kde sami sebe obviňujeme z módní stádovitosti a adoraci outdoorového oblečení, ať už jedeme do Říma nebo do Tater. Vlastně se nedivím se, že před pár lety vyhlásili v jednom obchodě zákaz vstupu v outdoorovém oblečení.

Řada lidí vám řekne, že ho nosí kvůli praktičnosti materiálu. Ve skutečnosti je v tom na ulici potkáte,

  • protože vyšli „out of the door“ a venku číhá nebezpečí,
  • protože netuší, jaké vlastnosti mají jiné materiály,
  • protože nikdy nic jiného nenosili a neznají nic lepšího,
  • protože takový styl nosí všichni v jejich okolí a v jednořadém kabátu velbloudí hnědé by si vysloužili výsměch („Podívej se na ní, na lejdy!“).
zdroj: https://www.modnipeklo.cz/2010/06/okresni-peklicko/zdroj: https://www.modnipeklo.cz/…ni-peklicko/

Nepotřebujeme žádné předplatné Vogue nebo Instagram, abychom byli ovlivnitelní. Stačí jen mít oči otevřené a vnímat, kým se obklopujeme, kam chodíme a jak přemýšlíme. To všechno se odráží v oblečení. Nikdo nechce přijít o kredit tím, že šlápne vedle. Chtě nechtě jsme všichni fashion chameleoni a pokud nejste totální samorost a asociál, semele vás to taky.

Jen je fajn si občas uvědomit, že nechodíme do divadla ve vkusných šatech, protože to je náš styl. Jdeme tam tak oblečení, abychom do společnosti zapadli/vzbudili její obdiv/nevybočovali.

Nápodoba je vlastně základní mechanika učení. Napodobováním jsme se naučili krájet rajčátka, vyčistit si zuby nebo si zapnout knoflík. Díky tomu taky víme, že do zimy máme nosit kabát nebo že se do hor vypravíme v pevné obuvi. Tedy pokud nejsme na svém stylu závislí a přehlédneme odlišné okolnosti.

zdroj: čtenářka Eliškazdroj: čtenářka Eliška

Tak si v roce 2018 pečlivě vybírejme, kterých pět lidí máme ve svém okolí. :)

P.S. Po dvou letech randění stále nenosím mandaly, ani pod rouškou Desigual. Zato přítel si pořídil boty Tom Tailor a chodí v džínách. Jo, a na Bali chodím v nasrávačkách. Jsou fakt pohodlný a profukujou.

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Helenuše
358 příspěvků 19.1.18 05:49

Přijde mi, že je tu splácáno dohromady spousta věcí, tak trochu „na sílu“. A nějak mi chybí závěr.
Upřímně - když si někdo na dovolené koupí nějaký ulítlý kousek a nosí ho tam, tak na tom nevidím nic špatného. Kde jinde a kdy jindy taky něco takového nosit? Kdyby v „balijské“ květované rozevláté parádě vyšla žena tady, tak ji tu uklovou. Takže tu s autorkou nesouhlasím.
A nejspíš si po ránu sedím na vedení, ale co přesně chce autorka vyjádřit poslední fotkou? Jak příšerně vypadá japonská turistka? Nebo " ó hrůza, oni mají na vycházce botasky!"?

asterah
429 příspěvků 19.1.18 12:25

A nevznikají právě takto módní hity? Myslím tím, že si pár odvážných na sebe vezme zrovna ten ulítlý kousek z dovolené…a ono se to ujme.

VeronikK
1288 příspěvků 19.1.18 06:42

Zajímavý článek, jen by mě zajímalo, odkud je informace, že 5 lidí v okolí…O tom je zmínka na začátku, pak na konci - ale proč? Pro mě zajímavé téma.
Ale chtěla bych se zeptat, co je podroužka.

Paris1789
5355 příspěvků 19.1.18 07:00

@VeronikK
Ta stádovitost je vědecky ověřená, asi před 2 lety o tom vyšel článek v Respektu, bohužel už si nepamatuji jeho název, utkvělo mi to proto, že to ovlivňuje i vaše zdraví. Třeba když jsou vaši přátelé obézní, tak vy jste taky.
Co se oblečení týká, moc mne okolí neovlivňuje, protože se stýkám se samými muži, kterým je víceméně lhostejné, co nosím. A ti mne neovlivňují, nemám v šatníku jediné džíny třeba.

Paris1789
5355 příspěvků 19.1.18 09:59

Ten článek se myslím jmenuje Záhada svobodné vůle a vyšel 15.9.2016, ale na jejich webu je zamčený.

asterah
429 příspěvků 19.1.18 12:21

Takže podle teorie „stádovitosti“ byste se měla oblékat jako muž :)
Já jsem taky většinou v čistě mužské společnosti, ale vzhledem ke svému povolání nosím většinu roku oblečení, které je praktické - což se promítá i do ostatních aktivit, protože když si člověk zvykne na pohodlí, tak se ho nerad vzdává - aspoň u mně to platí. Výjimkou jsou akce jako svatba, pohřeb a divadlo.
Ovšem je fakt, že jsem ani v mládí netoužila po tom, někomu se podobat, nebo kopírovat něčí styl. Sem tam mě něco inspiruje, ale nakonec z toho vznikne úplně něco jiného.

VeronikK
1288 příspěvků 19.1.18 12:41

Já myslím, že to právě není o touze se někomu podobat, ale že to funguje, i když po tom netoužíte.

asterah
429 příspěvků 19.1.18 13:13
VeronikK

Mně to taky zaujalo - jednak proto, že ten počet 5 je statisticky nevýznamný, tak by mě zajímalo, kde k tomu přišli a pak, ať pátrám sebevíc, nikdo v mém okolí do toho nezapadá - já určitě ne - asi jsem divná :)

VeronikK
1288 příspěvků 19.1.18 12:34

Já to chápu a věřím tomu, že je to vědecky podložené. Jen bych to právě proto ráda našla v tom článku, nějaký odkaz nebo prostě podrobnější objasnění… Připadá mi to totiž skutečně zajímavé.

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 23.1.18 15:42

@Paris1789 A nemůže jít spíš o to, že když jsem obézní (ráda bych nosila výstřední oblečení etc.), hledám podvědomě sobě podobné, protože mám pocit, že si budeme rozumět?

Jordaan
9340 příspěvků 19.1.18 08:16

@Paris1789

Taky mate vetsi sanci, ze se rozvedete, kdyz se Vase okoli rozvadi.

julie74
3822 příspěvků 19.1.18 09:12

@VeronikK můj kamarád z dětství byl Podroužek, to bude sestra…

Admin Módnípeklo.cz
1151 příspěvků 19.1.18 10:03

@Helenuše Držet se svého stylu navzdory počasí a okolním podmínkám.
@VeronikK Ha, opraveno, myšleno samozřejmě „pod rouškou.“ Díky! :)

Monika

MP blanka
2842 příspěvků 19.1.18 11:05

Prečítala som si so záujmom, áno, možno aj so zvedavosťou, „čo to bude“,keďže sa MP článkom v poslednej dobe moc nedarí. Monika, za mňa dobré. Veď nemusí ísť vždy o vedecký rozbor problému. Tiež síce nevidím v mojom okolí práve 5 ľudí, ktorí by ma zásadne ovplyvňovali, ale veď celé módne dianie je založené na kopírovaní a napodobňovaní, takže niečo na tom asi bude. U mladých ľudí to bude výraznejšie, funguje fenomén party, priateľov, a výraznejšia potreba byť ako oni.Ako človek dospieva, myslím že okrem napodobňovania nejakého prúdu funguje už aj vedomie toho, že čo chcem, a čo budem nosiť bez ohľadu na momentálny názor, či diktát okolia, si budem určovať sama.

julie74
3822 příspěvků 19.1.18 11:14

Blanko máte pravdu, abych nebyla jenom hnusná, a nepošklebovala se chybám, mě se téma v podstatě taky líbilo. Korejci byli vtipní, proč vlastně mají ti asiati takový sklon k infantilnostem? Japonské způsoby zábavy, například.

Paris1789
5355 příspěvků 19.1.18 12:01

Stanislav Komárek v knize Muž jako evoluční inovace? mj. píše, že u Asiatů jsou tělesné rozdíly mezi muži a ženami menší, než u Evropanů. Proč to si už nepamatuji, zřejmě jako mnoho jiných jevů i na tohle má vliv kombinace více faktorů. Každopádně je pro ně mnohem snazší oblékat se podobně, případně unisexově.

kobylkalucni
420 příspěvků 21.1.18 10:14

Já si myslím, že to hodně souvisí s tím, co jim připadá sexuálně přitažlivé. Západní muž dá v posteli přednost ženě-dračici, silné, vyzývavé, v červeném krajkovém prádle. Asiat preferuje, když je žena „kawaii“ - roztomilá. Když má rysy dítěte/panenky. Je to vidět na líčení - kdy preferují velké, ale okrouhlé oči a drobnou pusu, na gestech i na spodním prádle - bombarďáky na fotce jsou brány jako velice vzrušující. A ze stejného důvodu si zápaďačky oblečou tričko s velkým výstřihem, zatímco asiatky mikinu s pandou.
Samozřejmě je to velice, velice zevšeobecněné shrnutí…

Oveeec
2820 příspěvků 19.1.18 12:01

Téma je to vážně zajímavé, ale bohužel je to splácané páté přes deváté. Nakousne se nějaká zajímavá věc - těch 5 lidí, Korea, vliv okolí - a pak najednou obligátní Pepa s Mařkou, outdoor v divadle, psychologické rozbory motivace turistů a podobně. To je kvůli tomu, aby se mohly přidat odkazy na starší články? Prostě by si mi to líbilo klidně kratší, s menším záběrem, zato víc do hloubky.
Taky ten styl se mi nelíbí. Pořád ještě si myslím, že ať už současná móda velí cokoli, když už někdo píše, mohl by dodržovat nějaké náležitosti psaného projevu, a ne pořizovat přepis mluvené řeči (ve svých soukromých příspěvcích to sice úplně nedodržuju, u „pracovních“ textů ano).
Mimochodem, taky někoho tak rozčiluje, jak se teď říká, že „jsme opičky“ nebo „jsme zvířátka“? „Opice“ a „zvířata“ sice zní trochu moc drsně a u těch zvířat to má i trochu jiné konotace, ale zvířátka a opičky mi u dospělých lidí zní fakt úchylně.

asterah
429 příspěvků 19.1.18 12:14

Ano - mně to taky vadí - ještě jsem schopna vzít „kočka“, ale opička, broučínek, pejsáček apod. hrůzy ve mně probouzejí agresívní sklony :D

VeronikK
1288 příspěvků 19.1.18 12:39

K té kočce - asi by nikdo nepochopil, kdybyste napsala koka nebo koce nebo nevím jak :-)

asterah
429 příspěvků 19.1.18 13:15

No jo, ty uvozovky jsou zbytečné, ale tak nějak se mi to nechtělo opravovat… :)

julie74
3822 příspěvků 19.1.18 12:07

@Paris1789 No je fakt, že zejména mladší asiati vypadají „dievčensky“ mnohem víc než takový mladý seveřan. Ale kde se v nich bere ta infantilnost, to tam nepsali?

Paris1789
5355 příspěvků 19.1.18 12:23

Nejsem si úplně jistá, že to, co my považujeme za infantilitu, je pro ně totéž. Pamatuji se, s jakými rozpaky jsem přijala informaci o existenci automatů na nákup použitých dívčích kalhotek.

linda21
102 příspěvků 21.1.18 10:09

To jako fakt?? jsem v šoku… 8-O

Paris1789
5355 příspěvků 19.1.18 12:43

Někdy v listopadu se na jistém serveru objevilo video, které jsem sem chtěla dát pro ilustraci podivnosti japonské kultury. Mezitím ovšem video stáhli, takže sem dám obrázek a popíšu, co jsem viděla. Téměř jsem u sledování zemřela smíchy:
Soutěž spočívá v tom, že čtyři závodníci ve zřejmě latexových různobarevných kombinézách lezou vzhůru po namydlených schodech, kdo první dosáhne vrcholu, vyhrál.
Oni jsou možná pro nás infantilní, osobně se spíše domnívám, že jsou schopní a ochotní dojít v mnoha oblastech mnohem dál, než my.

edit: těch závodníků bylo spíše pět nebo i šest, už si to nepmatuji

Příspěvek upraven 19.01.18 v 12:43

Oveeec
2820 příspěvků 20.1.18 00:32

K té infantilnosti jsem četla, že Japonci jsou infantilní, protože jsou tak strašně omezováni těmi strašlivými společenskými konvencemi a pravidly etikety a společenskou hierarchií. A že ve chvílích, kdy se jim naskytne příležitost z toho vystoupit, si to tedy koukají pořádně užít, takže spadnou do infantilnosti a (pro nás) až trapnosti. Mimochodem infantilní jsou občas i Švédi, všeobecně považovaní za studené čumáky - viz píseň o zelených žabičkách o slunovratu, křepčení kolem vánočního stromku apod. (jak to mají ostatní seveřané, netuším).

Hwi
440 příspěvků 20.1.18 00:36

Tak jsem si to musela najít. Pro zvědavé zde: https://www.youtube.com/watch?… :D

Armida
70 příspěvků 4.2.18 10:14

Cha cha, ten kankan jako doprovod!

linda21
102 příspěvků 21.1.18 10:15

Super!!

Příspěvek upraven 21.01.18 v 10:16

julie74
3822 příspěvků 19.1.18 12:26

@Paris1789 ježíš, vždyť je před desátou večerní. Jak tohle dostanu z hlavy…

Philogia
61 příspěvků 19.1.18 16:07

Styl psaní mi taky nepřijde ideální a též bych preferovala jednotlivá témata vzít víc do hloubky a zvlášť (třeba jako samostatné články), u článku jsem se ale pobavila a dokonce dozvěděla něco nového (korejské páry mi dosud unikaly), což je v poslední době na MP značně neobvyklé. Takže za mě: víc článků od Moniky! Ideálně zase obsahujících osobní zkušenosti a zkušenosti blízkého okolí, ne výtah z prvních tří odkazů na Googlu, jak to tu u některých článků v poslední době bývá.

Holka_Hnědooká
84 příspěvků 19.1.18 16:52

Musím říct, že i přes nedostatky, které tu vypíchli již jiní, jsem se docela bavila a rozhodně bych dala přednost článkům od Moniky před běžnou místní produkcí. Ta Korea mě vážně zaujala, zase jsem si o něco rozšířila obzory.

MP blanka
2842 příspěvků 19.1.18 17:14

@julie74 : No je fakt, že zejména mladší asiati vypadají „dievčensky“ mnohem víc než takový mladý seveřan. Ale kde se v nich bere ta infantilnost, to tam nepsali?

Tak ja vám posielam jedného takého severana, jo? Popis k fotke, ktorý sa mi tu asi nezobrazil znie : Dedič Vikingov

triga
121 příspěvků 19.1.18 19:44

V Čechách dávno známé couple fashion dokonce v modifikaci family…

linda21
102 příspěvků 21.1.18 10:26

…tohle by se dalo používat i jako ilustrace genetiky :)

carnifax
61 příspěvků 20.1.18 18:37

Škoda té promarněné příležitosti zkritizovat na českém párovém tričku prapodivnou volbu počtu čárek kolem slova prosím…

may.frayn
1047 příspěvků 22.1.18 13:19

@Hwi To je něco jako Takeshi's castle, tam začíná třeba sto závodníků, dělají naprosto ujetý věci, účelem je spadnout do vody, být pomazán něčím hnusným a prostě co nejvíc si ublížit. Tady v Itálii to bylo jednu dobu hrozně populární, vždycky jsme u toho s manželem umírali smíchy :-D.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

(Před)silvestrovská dávka pekla

Autor: Ada

Takhle ke konci roku se obvykle bilancuje, hodnotí se uplynulý rok,... Celý článek

S Flerem do léta

Autor: Ada

Nedávno mi napsala jedna prodejkyně z Fleru, která kdysi dostala v... Celý článek