Proč jsme módní chameleoni

19.01.18 | autor Monika

Říká se, že člověk je průměrem svých pěti nejbližších lidí. A platí to i v módě. Všichni jsme opičky a napodobujeme ty, se kterými jsme v kontaktu a s kým/čím se identifikujeme. Schválně se zahleďte do vlastního šatníku a zhodnoťte, jak se do něj promítá místní kultura, dovolená nebo partner. Možná budete sami překvapeni, že váš styl není tolik osobitý, jak jste si mysleli, ale spíše "kulturně" stádní.

zdroj: www.instagram.com/da_goon/zdroj: www.instagram.com/da_goon/

Když jsme spolu začali chodit, vypadali jsme jako pár dost legračně - já v botách na platformě a džínách, on v žabkách a batikovaných kalhotách. Už tehdy mě napadlo, že jestli mě jeho styl infikuje a začnu nosit trika s mandalou, je společensky i osobnostně po mně. Obzvlášť jsem zpozorněla, když mi moje sestra vybrala svetr se slovy ty-seš-teď-na-ty-hippie-věci.

V páru se lidi velmi ovlivňují, pochopitelně nejen v módě, nicméně tendence napodobovat ostatní máme všichni. Proč vlastně nasáváme styl svého okolí a říkáme tomu inspirace?

Couple fashion

Naprostí specialisti na sjednocení stylu jsou Jihokorejci. Zamilované páry si tu do šatníku běžně pořizují stejné kousky - od bot přes kabáty a šály, často celé outfity. Zabruste někdy na Instagramu na hashtag koreancouple a uvidíte dvojičky, které jste v české kotlině nepotkali a asi nepotkáte. Tady vládne unisex móda.

이제 곧 우리가 만난 겨울☃️#다지커플#그로너드

Příspěvek sdílený 한다운/그로너드 (@da_goon), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-11-22T10:49:50+00:00“>Lis 22, 2017 v 2:49 PST</time>

Ptala jsem se kamarádky, která dva roky randí s Jihokorejcem, jestli je korejská móda pro páry vážně tak trendy, nebo je to jen iluze Instagramu. Potvrdila mi, že to tam vážně frčí. „Některý dvojice fakt vypadají jak dvojčata, jsou úplně sladěný. Kupujou se hlavně mikiny a trika, nejvíc je nosej mladý páry, ale někdy v tom potkám i starší,“ popisuje, „Tím oblečením ukazuješ, že ten druhej člověk je tvůj a ostatní mají dát ruce pryč. Fungujou tak taky prstýnky. Docela vtipný je, že většina manželskejch párů je pak už nenosí.“

Vkusnou unisexovou módu bohužel narušují bizarnosti, které z dospívajících chlapců ždímají zbytky testosteronu. No schválně, pořídily byste sobě a svému drahému plyšovou mikinku s ušima? Neubráním se představě, jak v tom vyrazí český Pepa s Marunou do kina.

zdroj: www.dramafever.com/news/how-to-be-the-cutest-korean-couple/zdroj: www.dramafever.com/…rean-couple/

Jak je možné, že Jihokorejkám projdou pokusy o módní sjednocení? Prý kluci dostali od poloviček kapky. :) „S přítelem máme taky jednu mikinu. Jo a prstýnky vlastně taky,“ směje se kamarádka.

Na mysl se mi pochopitelně vkradla nevhodná myšlenka, co se děje se šatníkem po případném rozchodu. Odepsala mi po chvilce. Její kluk po odloučení s expřítelkyní vyhodil couple triko, ale společné nositelné oblečení si nechal.

Obávám se ale, že jsem svým dotazem narušila zapovězenou zónu. Ke zprávě už totiž nepřidala žádné smajlíky.

zdroj: výsledky vyhledávání v Google.comzdroj: výsledky vyhledávání v Google.com

V duchu se trochu raduju, že podobné přivlastňování oděvem u nás nepěstujeme. Spoléhám na ostré lokty českých mužů, kteří by se do podobných věcí nenavlékli - což samozřejmě neomlouvá leckdy neobratné pokusy o (ne)styl. Nicméně i v ČR se objevuje oblečení pro dvojice, dokonce je v nich obsažen „bodrý“ český humor. Ideální způsob, jak si snížit IQ tričkem.

zdroj: vyjebavac.czzdroj: vyjebavac.cz

Bali komplex

Přesuňme se do jiné asijské země - Indonésie, ostrov Bali. Sem přijíždí hromada párty chtivých skupinek, high society bydlící v luxusních resortech, německé rodiny nebo batůžkáři a digitální nomádi odevšud. U všech bují touha po splynutí s okolím, nikoliv však s místními obyvateli.

Ano, působí to humorně, když stokiloví turisté tráví dovolenou na Bali v háčkovaných tílkách a batikovaných šatech. Těmito módními přešlapy nebo spíše projevy prostého nevkusu se však zabývat nechci. Mnohem zajímavější mi totiž připadá komunita jogínů, veganů a lidí na životní křižovatce, kteří doma dali výpověď, rozešli se s partnery a odjeli daleko od konzumního života… aby se usadili v městě Ubud, kde se na ně vaří komerční žně. A po pár týdnech balijského života nasajou místní expatskou atmosféru i do svého šatníku.

Vítejte v hippie světě 2.0, kde vládnou kalhoty nasrávačky, volánky a všemožné korálkové ozdoby.

zdroj: indonesia.tripcanvas.co/bali/complete-shopping-guide/zdroj: indonesia.tripcanvas.co/bali/complete-shopping-guide/

To je to místo, kde medituje Julia Roberts ve filmu Jíst, meditovat, milovat. To je to místo, kde autorka původní knihy Elizabeth Gilbert našla lásku svého života. A tak se do spirituálního místa sjíždějí všichni, kteří jsou životem zlomení, aby našli své já ve vinyasa józe. A možná protože jsou tak křehcí, velmi snadno přijímají vnější vlivy, což se projevuje i do jejich oblékání. Asi jako když jste na střední nosili široké nohavice, protože je měla vaše cool spolužačka.

z filmu Eat, pray, lovez filmu Eat, pray, love

Nerada bych křivdila lidem, kteří touží po bílém prostém oděvu. Bavlněný materiál oděvů inspirovaných těmi jogínskými je opravdu prodyšný - a na Bali potřebujete oblečení z lehkého materiálu, který snesete na těle při obří venkovní vlhkosti.

Nedokážu se ale ubránit pochybnostem, do jaké míry je to pro tyto lidi doopravdy změna životního stylu nebo pouhá snaha zalíbit se.

Jisté je, že místní poptávka po všem se symbolem ÓM vykvétá v parádní byznys. Tady na ukázku jeden z obchodů s příznačným názvem OmPure. Obyč halenku tu pořídíte za 89 dolarů. Hlavně že dostatečně „boho“.

zdroj: www.ompure.comzdroj: www.ompure.com

Asi nemusím dodávat, že podobné (brutálně předražené) kousky sami Indonésané/Balijci nenosí. Pravý místní totiž chodí v džínech a na motorku si bere pletené rukavice. Balispirit ale velí, buď bohyně!

zdroj: www.balispirit.com/community/blog/yoga-clothing-made-in-balizdroj: www.balispirit.com/…made-in-bali

Druhým extrémem na Bali jsou samotní turisti, trávící v jihovýchodní Asii jen pár dní dovolené. Mám teď na mysli hlavně mladé partičky, převážně z Austrálie, které přijely na exotický ostrov zapařit. Sounáležitost a lásku k alkoholu tu chlapci a děvčata stvrzují tílky s logem místní značky piva. A pak že jsou Češi specialisté na to, jak se (ne)oblékat jako turista.

zdroj: inbatmania.com/stubble-in-paradise-by-rebecca-pickett/zdroj: inbatmania.com/stubble-in-paradise-by-rebecca-pickett/

Oduševnělejší alternativou turistického stejnokroje jsou trička s hinduistickým bohem Ganéšou, kterého řada nositelů považuje za nastrojeného slona. Mohlo by jim přijít aspoň divné, že sloni na Bali přirozeně nežijí…

zdroj: https://poshmark.com/listing/Ganesha-t-shirt-Bali-yoga-Ohm-573906893c6f9f3da7010696zdroj: https://poshmark.com/…9f3da7010696

O kvalitě nebo udržitelnosti textilu nemůže být řeč. Jasno máte na první pohled a dotek - v takřka průhledné gramáži najdete malé dírky během prvních dní. Pokud tílko náhodou přežije dvoutýdenní dovolenou v exotice a dovezete si ho domů jako suvenýr (vyrobený v Číně btw), najdete ho za pár let na dně skříně, abyste si nostalgií vzpomněli na smažené nudle a spálená záda.

Český outdoorový chameleonismus

Zpátky do ČR, kde sami sebe obviňujeme z módní stádovitosti a adoraci outdoorového oblečení, ať už jedeme do Říma nebo do Tater. Vlastně se nedivím se, že před pár lety vyhlásili v jednom obchodě zákaz vstupu v outdoorovém oblečení.

Řada lidí vám řekne, že ho nosí kvůli praktičnosti materiálu. Ve skutečnosti je v tom na ulici potkáte,

  • protože vyšli „out of the door“ a venku číhá nebezpečí,
  • protože netuší, jaké vlastnosti mají jiné materiály,
  • protože nikdy nic jiného nenosili a neznají nic lepšího,
  • protože takový styl nosí všichni v jejich okolí a v jednořadém kabátu velbloudí hnědé by si vysloužili výsměch („Podívej se na ní, na lejdy!“).
zdroj: https://www.modnipeklo.cz/2010/06/okresni-peklicko/zdroj: https://www.modnipeklo.cz/…ni-peklicko/

Nepotřebujeme žádné předplatné Vogue nebo Instagram, abychom byli ovlivnitelní. Stačí jen mít oči otevřené a vnímat, kým se obklopujeme, kam chodíme a jak přemýšlíme. To všechno se odráží v oblečení. Nikdo nechce přijít o kredit tím, že šlápne vedle. Chtě nechtě jsme všichni fashion chameleoni a pokud nejste totální samorost a asociál, semele vás to taky.

Jen je fajn si občas uvědomit, že nechodíme do divadla ve vkusných šatech, protože to je náš styl. Jdeme tam tak oblečení, abychom do společnosti zapadli/vzbudili její obdiv/nevybočovali.

Nápodoba je vlastně základní mechanika učení. Napodobováním jsme se naučili krájet rajčátka, vyčistit si zuby nebo si zapnout knoflík. Díky tomu taky víme, že do zimy máme nosit kabát nebo že se do hor vypravíme v pevné obuvi. Tedy pokud nejsme na svém stylu závislí a přehlédneme odlišné okolnosti.

zdroj: čtenářka Eliškazdroj: čtenářka Eliška

Tak si v roce 2018 pečlivě vybírejme, kterých pět lidí máme ve svém okolí. :)

P.S. Po dvou letech randění stále nenosím mandaly, ani pod rouškou Desigual. Zato přítel si pořídil boty Tom Tailor a chodí v džínách. Jo, a na Bali chodím v nasrávačkách. Jsou fakt pohodlný a profukujou.

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Kontrasty I

Autor: Ada

Zdroj: fler.cz, Burda... Celý článek

Taky batika

Autor: Ada

Sláva! Konečně někdo zjistil, že batika neznamená jen "hoď do kotle... Celý článek