Jak vypadá módní deziluze

17.05.19 | autor Kamila

Spousta lidí by vraždila za práci u předních značek haute couture. Málokdo ovšem ví, že ho pozvolna zabije právě módní průmysl.

* Móda je plná lesku, dřiny a psychických potíží. Zdroj: Dean Drobot / Shutterstock, Inc.

Celý svět se zrychlil a stoupenci nejednoho průmyslu vám budou tvrdit, že je to těžká rachota. Móda je jedním z nich a má svá specifika. Některá milujeme, některá proklínáme. Pravdou ale zůstává, že móda je stále naší láskou a vášní a nabízí snové posty, za které by „miliony lidí vraždily“.

Nemoci skryté za pozlátkem

Navzdory všemu tomu lesku je módní průmysl plný bídy – depresí, antidepresiv, závislostí na alkoholu a drogách, zničených rodin i životů.

O svou temnou historku se nedávno podělila slavná street fotografka Garance Doré, která se před deseti lety dostala na pomyslný vrchol kariéry. Alespoň zvenku to tak vypadalo. Dostávala pozvánky na všechny fashion weeky a do první řady na ty nejlepší přehlídky. Spousta lidí by udělala cokoliv za výsady, kterých se jí dostalo, ona však na svém vrcholu začala propadat depresím.

Přestalo ji bavit se nastrojovat na společenské události. Přestalo ji bavit hladit po srsti velká ega arogantních lidí a řešit takové blbosti, jako kde bude na přehlídce sedět. Cítila na sobě jen velkou tíhu a tlak, který je kolem celé její profese vytvořen. Navzdory jasným signálům jejího těla a psychiky dál přesvědčovala sama sebe, že tohle je super život a ona se ho nevzdá. Brzy musela toto přesvědčení udržovat pomocí antidepresiv až do okamžiku, kdy přišel kolaps.

Garance Doré se dnes o své zážitky může podělit. I o to, že si kvůli módě, kariéře a fashion weekům nestihla včas pořídit vytoužené dítě a už ho nikdy nebude mít navzdory všem podstoupeným detoxům a umělým hormonům. Jsou ale příběhy, které se dozvíme už jen z novin a knih. Třeba o depresích a sebevraždě miláčka davů Alexandra McQueena nebo o pádu Johna Galliana, který v deliriu vykřikl nějaké antisemitské nadávky a do 24 hodin byl odstraněn z veřejného prostoru a umístěn do odvykacího zařízení.

Pach peněz a zvratků

Lidé, kteří slouží módě, to prostě nemají lehké. Ten tlak je ohromný. Tlak být nejlepší, nejvýraznější, nejkreativnější, nejhubenější, nejkrásnější, nejpreciznější. Od té doby, co se z tohoto kreativního průmyslu stal business, se situace zhoršila – teď musíte být navíc ještě nejrychlejší, technologicky nejaktualizovanější a s nejostřejšími lokty a charakterem. K velkým egům se v posledních letech přidala ještě korporátní politika, tlak na výkon, prodej a obrat.

Ačkoliv se tato charakteristika rozchází se zdravým rozumem nebo dokonce základy lidskosti, jsme dál ochotni tím vším být, jen abychom se stali součástí toho divadla. To tvoří samozřejmě přetlak na straně zájemců o práci v módním průmyslu. Výsledkem je, že mezi všemi profesními odvětvími se právě v módě stěží dočkáte finanční odměny za stáž.

Všem už přijde normální, že záchodky ve velkých fashion domech po polední pauze smrdí zvratky, protože velká část ženského osazenstva jde oběd poslušně vyzvracet ve jménu štíhlé linie. A že hadříky mají stále pochybnější kvalitu i původ. A ačkoliv toho má spousta lidí plné zuby a občas se stane, že někdo opustí svůj vysněný post, fashion školy praskají ve švech a miliony lidí jsou dál připraveny zabíjet za snové pozice v módním průmyslu.

Toužili jste někdy pracovat v módním průmyslu?

Autor

Kamila

Žije v Paříži a v módním průmyslu si zkusila mnohé – od návrhářky potisků textilu a asistentky nákupčí pro největší pařížský obchodní dům po novinářku na pařížském Fashion Weeku. Dnes hledá v módě smysl.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
kočkaVločka
59 příspěvků 17.5.19 22:26

Asi jsem úplně nepochopila, o co tu jde. Možná je to tím, že mám bavlněné pyžamo a dvě děti a zde popsaný „velký svět módy“ se mě netýká.
Ale hrozně se mi v článku líbí sloveso „nastrojovat se“. Je to něco od stroje? Nebo od nástroje? Já se vžydcky jen strojila. Ale super, vynalézáte slova stejně kouzelná jako moje skorotříletá dcera.

DRW
2040 příspěvků 18.5.19 09:38

Tak nastrojovat se je docela divne. Ale u nas se rikalo „Nastrojil(a) ses jako strasak dozeli.“ ;)

tatveruska
16 příspěvků 19.5.19 08:32

Tak nič…

Příspěvek upraven 26.05.19 v 09:10

DanaP
170 příspěvků 21.5.19 15:34

Moje babička říkala - „ta je postrojená…“. Asi nářečí…

dagur
283 příspěvků 17.5.19 22:53
Kdysi

Kdysi, za dávných časů, když jsem objevila Módní peklo, byla jsem nadšená. Líbilo se mi všechno, články, diskuze, rady čtenářek čtenářkám. Možná jsem už hodně zestárla, ale mám pocit, že články jsou jen výjimečně přínosem. Chybí myšlenka a řemeslo - znalost češtiny i slohové stavby, prostě se to nedá číst.

Karolina Krátká
33 příspěvků 19.12.19 10:48

Kdysi dávno Módní peklo psali lidi, kteří se s gustem pošklebovali módním kreacím a kreatůrám. Pak to zakladatelka prodala, je to tak sedm let, ještě chvilku sem psala, ale mezitím noví páni začali verbovat… no, asi tak kde koho. A on je rozdíl, jestli člověk píše něco jen tak, pro zábavu, nebo jestli mu někdo řekne A dáme ti čtyři stovky za článek. (Dneska by to po započtení inflace možná dělalo pětikilo.)
Plus, teda, variace na Návrhář se poblil na rýsovací prkno a potom ho zapálil se dají vymýšlet jenom do určité doby.

zuzi_re
2 příspěvky 17.5.19 23:31

@kočkaVločka

Podľa SSČ je sloveso „nastrojit“ vo význame pěkne ustrojit, vystrojit, napr. „nastrojit se na ples“ spisovné.
Sloveso „strojit“ je nedokonavé. Dá sa od neho predponou odvodiť dokonavé sloveso „nastrojit“. Od „nastrojit“ sa opäť teoreticky dá vytvoriť sloveso nedokonavé, ale príponou a vznikne „nastrojovat se“. Autorka článku zvolila podľa mňa toto sloveso, pretože chcela umocniť v čitateľovi dojem, že pani fotografka sa na akcie obliekala, líčila, česala, teda strojila veľmi dlho a otravovalo ju to a forma „nastrojovat“ je expresívnejšia ako „strojit“.
V slovenčine sú spisovné slová nastrojiť sa, nastrojovať sa, dokonca aj nastrájať sa, čiže aj pokiaľ moje vyššie uvedené uvažovanie nie je správne, ide o vplyv slovenčiny na češtinu, nie o vynaliezanie slov. Jeden od druhého preberáme slová, o ktorých si neuvedomujeme, že v našom jazyku nie sú spisovné, a to platí obojsmerne, zo slovenčiny do češtiny, aj z češtiny do slovenčiny. Jazykovedou sa zaoberám 5 rokov. ;)

Příspěvek upraven 17.05.19 v 23:45

Karolina Krátká
33 příspěvků 19.12.19 10:42

Pachatelka zvolila sloveso nastrojovat se, protože neumí pořádně česky a stejně jako mnozí další dělá z dokonavých sloves nedokonavá tímhle způsobem, protože neví, že ten komplementární pár je strojit, nastrojit. Nastrojovat je pitomost a ohavnost. Je sice teoreticky možné tohlecto nastrojovat nebo ekvivalent použít ke zdůraznění nějakého účinku, ale ten článek je tak mělce blbej, že bych za tím viděla spíš nedostatečné zvládnutí jazyka než úmysl.

bao-baba
1652 příspěvků 18.5.19 07:08

@dagur
Pokud nejsou články plné zjevných hrubek, tak mě neznalost češtiny tolik netrápí, obvykle je píší amatéři. Češtinu doopravdy umí málo lidí, i „lidé pera“ nebo učitelé českého jazyka tápou (nejsem profesionál, zrovna přemýšlím, jestli je správně tápou, nebo tápají :-) ). U tohoto článku se mi zdá, že je jaksi prázdný, hluchý, nebo jak se říká „o ničem“, přitom autorka by podle profilu mohla napsat mnoho zajímavého.

Karolina Krátká
33 příspěvků 19.12.19 10:44

Ti lidi jsou za to placení, jacípak amatéři. Akorát se obávám, že nemají nějakého editora nebo korektora, který by jim to házel na hlavu, dokud to nebude v pořádku - a proč by taky, to, že nadáváme na hrubky v komentářích, generuje kliky a reklamní příjmy.

Lizbeth
1424 příspěvků 18.5.19 10:35

Nastrojit, bych použila úplně normálně, nic zvláštního na tom nevidím, používám běžně.
Téma článku je mi ale tak vzdálené, že po přečtení jsem udělala jen HMM..

Atlacoya
2790 příspěvků 20.5.19 11:42

Nastrojit =/= nastrojovat.

Paris1789
5402 příspěvků 18.5.19 13:10

A máme zde padesát druhů tkaniny, to je strašný kýč, Harlekýn hadr. Už mi tam chybí jen módní návrhářka, co se po vyhoření stala plastickou chirurgyní

czDanda
654 příspěvků 19.5.19 15:00

…a vyhořelý návrhář by se mohl stát hasičem! :-) :-)

Cornero
415 příspěvků 18.5.19 14:01

Tohle je možná velice zajímavé téma, ale obsah tohoto článku odpovídá možná tak úvodnímu odstavci plnohodnotného článku. Krom dvou konkrétních případů popsaných ve zkratce jsme se vlastně nic konkrétního nedozvěděli a je to vlastně jen takový nástřel. Mohla by se vrátit původní kvalita webu a když už někdo chce psát článek k zamyšlení a osvětě, mohl by být delší než dva odstavce?
P. S. všímám si čím dál tím víc, že některé uživatelky si možná pletou web a že nejvíc je na článcích zajímá to, jestli má autor neprůstřelnou gramatiku, jestli nepoužil „nevhodné“ slovíčko nebo zda je vše stylisticky naprosto košér. U každého článku tak polovina komentářů neřeší obsah nebo téma, ale použité slovo, chybějící čárku, slohovou stavbu atd. Jak tu někdo poznamenal - píší to amatéři a ne následníci Seiferta nebo Jungmanna, takže bych čekal, že se primárně bude řešit, co dotyčný chtěl říct a ne, že k tomu použil slovíčko které neznám nebo řemeslně nedokonalou slohovou stavbu.

kočkaVločka
59 příspěvků 18.5.19 14:22

No tak obsah je o ničem, nezbývá, než řešit formu. Třeba v minulém článku, který záhadně zmizel, šil trička švec. A to mi tedy přijde moc.

Temperance
3099 příspěvků 21.5.19 15:26

Vzala jste mi to z klávesnice ;-)

sirena007
1207 příspěvků 21.5.19 20:19

Když šije švy, tak je to švec, neasi?!

ven-ven
24 příspěvků 23.5.19 21:48

Néé, to by byl švyc :D
A švytec!

isko
1855 příspěvků 24.5.19 09:31

A víte o tom, že „švy“ je množné číslo a jednotné číslo je „šev“? to už totiž potom není švyc, ale ševec!

ven-ven
24 příspěvků 25.5.19 19:12

Ok, tak je švytec ševec, co šije moc :D

A švytééééc :D

Příspěvek upraven 25.05.19 v 21:43

ajatar
696 příspěvků 18.5.19 14:48

To ani nie je článok, skôr len taký „štek“, ktorý kĺže po povrchu a nič nové vlastne neprináša. Škoda, je to zaujímavá téma. Určité nebezpečenstvo dezilúzie číha v každom zamestnaní. Tie zárodky si totiž nesieme hlavne v sebe… zvádzať to na okolie a „prehnilosť systému“ je len taká barlička, na bezcharakterných kariéristov, pokrytcov, egomaniakov, psychopatov a ďalšie toxické živly narazíte všade, podobný článok by som z fleku napísala aj o svojom odvetví a to je na míle vzdialené móde. Podľa mňa je to hlavne o človeku a o tom, ako sa s tým všetkým vyrovná.

Alterations
753 příspěvků 18.5.19 19:36

Problém vidím v tom, že náš textilní i oděvní průmysl přestal prakticky existovat, ale že máme docela velké množství škol, které děti na práce v této oblasti připravují. Konkurence při přijetí na tyto školy je značná, uplatnění po jejich dokončení nejisté. Zklamání je sice možné potkat v každém oboru, ale minimální mzdy vždycky byly v oborech, kterým se my ženy tak rády věnujeme.

Lucelle
332 příspěvků 19.5.19 20:52

Mně to o tom vraždění pro práci v módní branži přijde jako příšerne klišé. A pokud jde o ty příklady, míníte, že módní průmysl udělal z Galliana rasistu a kdyby pracoval třeba jako režisér, žvanit o zplynovani by ho ani nenapadlo? Že by Alexander McQueen nespachal sebevraždu, kdyby byl třeba slavným fotbalistou? Článek chce působit hrozně zasvecene a pritom je úplně o ničem.

sirena007
1207 příspěvků 20.5.19 15:11

@Cornero U tohohle snad ani nevadí „řemeslně nedokonalá slohová stavba“, spíš skutečnost, že to vypadá jako snůška okopírovaných frází nacpaných do Google Translatoru…

Yello
42 příspěvků 20.5.19 16:29

Některé články se píší jen proto, aby prostě přibyly…Dost nevytěžené téma…škoda

Paris1789
5402 příspěvků 20.5.19 20:12

Kontruji příběhem mladého idealisty, který s dychtivým očekáváním sfáral do dolu, jelikož jej vyrazili od maturity. Přestože ho práce mezi dělnickou třídou naplňovala a uhelný mour si radostně vytíral každodenně i z nejtajnějších záhybů svého dokonalého těla, náhlý zánět šlach od práce se sbíječkou jej natrvalo přikoval na povrchu. Nadšený horník tak musel opustit svůj vysněný post na rubačce a propadl alkoholu. A ačkoliv toho má spousta lidí plné zuby a občas se stane, že někdo opustí svůj vysněný post, šachty praskají ve švech a miliony lidí jsou dál připraveny zabíjet za snové pozice v dolech.

sirena007
1207 příspěvků 21.5.19 20:25

@DanaP „Postrojený“ se používá asi spíš na Moravě, ale „nastrojovat se“ je prostě paskvil :-/

JUBA
111 příspěvků 23.5.19 09:49
pro: sirena007

Dovolte nesouhlasit - u nás doma se slovní spojení „nastrojit se“ ve smyslu „obléci se“ používalo vždycky, bylo to jak v dobrém (nastrojila se do divadla) ale i v hanlivém (nastrojená jak za kašpara).

Na moravské „vystrojit se“ reaguji nepochopením, jsem zvyklá na české „nastrojení“.

Stejně tak jsem nechápala moravské „je nažraný“ nebo „je nažratý“ ve smyslu „je opilý“. Když jsem to slyšela prvně, myslela jsem si, že se dotyčný prostě přejedl, přecpal.

Nebo když kamarádka vyprávěla, jak pracovala na úpravě zahrady a vzala si „kotouč“. Sakra jakej kotouč - to jako kotoučovou pilu? Ne, vážení, ona si prostě vzala kolečko, oby ty hromady hlíny odvezla…

pavka_l
1273 příspěvků 23.5.19 09:53

Nastrojit ano, ale nastrojovat je prostě paskvil.

asterah
429 příspěvků 24.5.19 16:07

Záleží na tom, z které části Moravy vaše kamarádka je - ono je dost rozdíl mezi severní Moravou a jižní Moravou (střed radši neuvádím vůbec) U nás ve Slezsku se používá jak „nastrojit se“ tak „vystrojit se“ - ale nastrojování je nesmysl. Taky jsem v životě neslyšela někoho říct „kotouč“ a myslet tím kolečka - u nás se kolečku říká „kary“. Ožratý, napraný, sežratý - ve smyslu opilý - to se tady používá taky.

mikrob
311 příspěvků 23.5.19 11:25

@JUBA Na Moravě se říká „ožralý“ ve smyslu opilý :-)

pavka_l
1273 příspěvků 23.5.19 12:05

@mikrob nejen na Moravě

Alterations
753 příspěvků 23.5.19 17:03

Většina přispěvatelů úplně zapomněla, že se tady hovoří o deziluzi z módy!

asterah
429 příspěvků 24.5.19 16:09

No a o čem se chcete u tohoto článku bavit…vždyť je o ničem. Tahle debata aspoň dává nějaký smysl :)

ven-ven
24 příspěvků 26.5.19 22:59

Jo, jo, můžeme na sebe být hrdí, většina se naštěstí dokáže zabavit i sama sebou a nebýt závislá na paskvilech :D

Příspěvek upraven 26.05.19 v 23:00

sirena007
1207 příspěvků 24.5.19 08:11

@JUBA Jak píše pavka_l, paskvil je pouze nedokonavý tvar „nastrojovat se“. Když už, tak strojit…
„Kotouč“ mě taky kdysi pobavil :-)

JUBA
111 příspěvků 24.5.19 08:23
pro: Alterations

No jo, to máte pravdu.
Tak pardon.
Ale jestli ono to nebude tím, že článek nestojí za nic, kdežto debata nad nářečím je zajímavější…

Paní Hafánková
12 příspěvků 1.7.19 20:52

Možná, že je to další z důvodů, proč se na oficiální módu vykašlat. Možná je to podhoubí pro to, že někde v koutku vyklíčí nějaká alternativa. (Tím nemyslím strašné batikované sukně.)
Jinak článek je strašný škvár…

Příspěvek upraven 01.07.19 v 20:53

Jitka_74
11 příspěvků 16.3.21 23:40

Koukám na motto autorky… Hledá v módě smysl? Pokud je módní vkus jazykem duše stejně jako jakýkoliv jiný projev, pak rozkódovávat ho musí být celkem zábava.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Zapomeňte na všechno, co jste věděli o módě. Přichází gorpcore

Autor: Zuzi

Pamatujete si, když jste z donucení nosili flízovku a šusťáky,... Celý článek

Vyměníš aneb Debilní kecy na Vinted

Autor: Monika

Vítejte v českém second-hand byznysu, kde se komunikace degraduje... Celý článek