Jak vypadá módní deziluze

17.05.19 | autor Kamila

Spousta lidí by vraždila za práci u předních značek haute couture. Málokdo ovšem ví, že ho pozvolna zabije právě módní průmysl.

Móda je plná lesku, dřiny a psychických potíží. Zdroj: Dean Drobot / Shutterstock, Inc.

Celý svět se zrychlil a stoupenci nejednoho průmyslu vám budou tvrdit, že je to těžká rachota. Móda je jedním z nich a má svá specifika. Některá milujeme, některá proklínáme. Pravdou ale zůstává, že móda je stále naší láskou a vášní a nabízí snové posty, za které by „miliony lidí vraždily“.

Nemoci skryté za pozlátkem


Navzdory všemu tomu lesku je módní průmysl plný bídy – depresí, antidepresiv, závislostí na alkoholu a drogách, zničených rodin i životů.

O svou temnou historku se nedávno podělila slavná street fotografka Garance Doré, která se před deseti lety dostala na pomyslný vrchol kariéry. Alespoň zvenku to tak vypadalo. Dostávala pozvánky na všechny fashion weeky a do první řady na ty nejlepší přehlídky. Spousta lidí by udělala cokoliv za výsady, kterých se jí dostalo, ona však na svém vrcholu začala propadat depresím.

Přestalo ji bavit se nastrojovat na společenské události. Přestalo ji bavit hladit po srsti velká ega arogantních lidí a řešit takové blbosti, jako kde bude na přehlídce sedět. Cítila na sobě jen velkou tíhu a tlak, který je kolem celé její profese vytvořen. Navzdory jasným signálům jejího těla a psychiky dál přesvědčovala sama sebe, že tohle je super život a ona se ho nevzdá. Brzy musela toto přesvědčení udržovat pomocí antidepresiv až do okamžiku, kdy přišel kolaps.

Garance Doré se dnes o své zážitky může podělit. I o to, že si kvůli módě, kariéře a fashion weekům nestihla včas pořídit vytoužené dítě a už ho nikdy nebude mít navzdory všem podstoupeným detoxům a umělým hormonům. Jsou ale příběhy, které se dozvíme už jen z novin a knih. Třeba o depresích a sebevraždě miláčka davů Alexandra McQueena nebo o pádu Johna Galliana, který v deliriu vykřikl nějaké antisemitské nadávky a do 24 hodin byl odstraněn z veřejného prostoru a umístěn do odvykacího zařízení.

Pach peněz a zvratků


Lidé, kteří slouží módě, to prostě nemají lehké. Ten tlak je ohromný. Tlak být nejlepší, nejvýraznější, nejkreativnější, nejhubenější, nejkrásnější, nejpreciznější. Od té doby, co se z tohoto kreativního průmyslu stal business, se situace zhoršila – teď musíte být navíc ještě nejrychlejší, technologicky nejaktualizovanější a s nejostřejšími lokty a charakterem. K velkým egům se v posledních letech přidala ještě korporátní politika, tlak na výkon, prodej a obrat.

Ačkoliv se tato charakteristika rozchází se zdravým rozumem nebo dokonce základy lidskosti, jsme dál ochotni tím vším být, jen abychom se stali součástí toho divadla. To tvoří samozřejmě přetlak na straně zájemců o práci v módním průmyslu. Výsledkem je, že mezi všemi profesními odvětvími se právě v módě stěží dočkáte finanční odměny za stáž.

Všem už přijde normální, že záchodky ve velkých fashion domech po polední pauze smrdí zvratky, protože velká část ženského osazenstva jde oběd poslušně vyzvracet ve jménu štíhlé linie. A že hadříky mají stále pochybnější kvalitu i původ. A ačkoliv toho má spousta lidí plné zuby a občas se stane, že někdo opustí svůj vysněný post, fashion školy praskají ve švech a miliony lidí jsou dál připraveny zabíjet za snové pozice v módním průmyslu.

Toužili jste někdy pracovat v módním průmyslu?

Autor

Kamila

Žije v Paříži a v módním průmyslu si zkusila mnohé – od návrhářky potisků textilu a asistentky nákupčí pro největší pařížský obchodní dům po novinářku na pařížském Fashion Weeku. Dnes hledá v módě smysl.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Na nákupech v Budapešti

Autor: Ada

Když někdo mluví o tom, že pojede nakupovat oblečení do zahraničí,... Celý článek

Zapomeňte na všechno, co jste věděli o módě. Přichází gorpcore

Autor: Zuzi

Pamatujete si, když jste z donucení nosili flízovku a šusťáky,... Celý článek