Módní slovník pro pokročilé

27.02.19 | autor Matouš

Oblečení je jako fotbal. Všichni mu rozumí. Stejně jako jsme alespoň jednou v životě kopli do míče, na nějaký nákup svršků jsme taky vyrazili.

* Nákupy s kamarádkou bývají zážitek. Zejména pro ty, co vás poslouchají. Zdroj: Josep Suria / Shutterstock

Baví mě poslouchat hovory o oblečení, protože je to vždycky zábava, ať už se něco chválí, nebo kritizuje. Podobně jako se u debat o fotbalu nevyhnete slovu „gól“, v hovorech o módě vždycky zazní pár krásných ustálených frází, které říkají všechno a nic. Používáme je často, abychom definovali to, o čem se opravdu špatně mluví.

Hovory o módě vytvořily specifický slovník, kterému by se měla věnovat pozornost anebo rovnou složit pocta. Každý si rád koupí „něco na sebe“ a do naší slovní zásoby se tak dostává prakticky nepoužitelný termín jako je „výstřednost“.

Pátrání po originalitě

Co znamená taková extravagance? Něco, co byste si v Rožnově pod Radhoštěm neoblékli, ale na Příkopy si to s klidem vezmete?

Společně s extravagancí a moderností výstřednost zdomácněla. Když jsem nedávno zaslechl jeden z rozhovorů o oblečení, objevila se tahle svatá trojice hezky při sobě. Tón v tónu.

Co ale tahle slova vyjadřují? Saháme pro ně vždy, když nevíme, jak mluvit o něčem, co bychom na sebe nejspíš neoblékli. Jsou to eufemismy pro „vypadá to příšerně“. To, co člověk zaregistruje, když se k nám dostanou fotky z Milána, je opravdu výstřední a má to tak být. Jenže v našich přírodních podmínkách se za extravagantní označí kdeco.

Dlouhé roky tu bylo šedo a fialové obleky devadesátých let nic nezachránily, spíš nás utvrdily v tom, že modrá je dobrá a nemá smysl z davu vyčnívat. Pak tu otevřel obchody Desigual, který jsme z nějakého důvodu začali považovat za originální. Já si osobně myslím, že by se měly mandaly kreslit, ne nosit na kabelkách a kabátech, ale velká část Čechů a Češek sáhne právě po Desigualu, v horším případě po Fleru, když hledá něco „originálnějšího“. Tím se ale naše kreativita a odvaha dostává do slepé uličky. Zejména v pánském oddělení pak zůstávají na ocet kousky s výraznými vzory (nedejbože zvířecími), z netradičních materiálů, lesklé, s výšivkami. Když si je pak nějaký ňouma jako já pořídí, zastaví se na něm pohled kolemjdoucích. S něčím lehce jiným člověk udělá rozruch a následně skončí jako žhavé téma v debatním kroužku u kopírky nebo nad kávičkou. Na řadu přicházejí extravagance, modernita a výstřednost, aby vytvořily jasný odstup.

Módní guru

Ještě když mi babička kupovala oblečení a ne jen černé ponožky, dostal jsem khaki tričko s oranžovými nápisy a límcem, který připomínal středověkou halenu a zdobilo ho zavazování na šňůrku v barvě látky. Ještě než jsem stačil vyjít z údivu, babička prohlásila, že jí paní prodavačka řekla, že „to se teď nosí“. Papír a oděvní průmysl snesou všechno.

Vogue otevřu jednou za čas, ale zajímalo by mě, odkud všichni ti, co prohlašují, že se teď něco nosí, tuhle zaručenou informaci berou. Ostatně s nekončící produkcí, kdy už klasické sezóny ztrácí na významu, ani sami výrobci pořádně nemohou vědět, co se právě nosí. Tahle fráze si nicméně zaslouží pozornost, dříve nebo později ji uslyší každý. Podobně je na tom sousloví „to je pro mladý“, které označuje víceméně to, že mladí z těch hloupostí jednou vyrostou a pořídí si pěknou polyesterovou halenku.

Základy chválení

Pak ale přicházejí slova uznání. Nejednou jsem byl „elegánem“, když jsem se navlékl do obleku. Jedna kamarádka si zase všimla, že prakticky cokoli bez potisku dostane v dnešní době nóbl přídomek „minimalistické“. Když se pak žena oblékne do florálních motivů, bude „šmrncovní“ a pokud té látky nebude moc, vyslouží si poklonu, že je „šik“. Když ovšem uděláte přešlap, zejména vaši upřímní příbuzní zahlásí: „Na doma dobrý.“

Významná je také kvalita látky. V tu chvílí přichází krásné sousloví „dobrej matroš“. To označuje prakticky cokoli, kde je víc než 30 procent bavlny, případně vlnu v jakémkoli poměru k umělotině.
Důležité ovšem je, abyste v čemkoli, co koupíte, „udělali parádu.“

Jaké hlášky jste si vyslechli vy?

Autor

Matouš

Už na střední obul zlaté tenisky a zjistil, že pánský šatník nekončí modrou a černou barvou. S radostí sleduje, jak se čeští muži přestávají bát módy. Inspiraci hledá hlavně na jihu Evropy a v Latinské Americe.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
XIII
71 příspěvků 27.2.19 19:09

Jaké hlášky jste si vyslechli vy?

No, já třeba v jednom kuse slýchám různé variace na „Dlouhé roky tu bylo šedo“. Většinou to říkají lidé, kteří ty „dlouhé roky“ znají akorát ze sledování černobílých filmů pro pamětníky, protože v té době jim bylo teprve mínus dvacet let. :P

(Ve skutečnosti tady bylo béžovo. Prakticky každý nosil něco v odstínu velbloudí srsti. Když to nebyl rolák, byly to kalhoty, a když to nebyly kalhoty, byl to kabát nebo aspoň šála.)

mimi
294 příspěvků 27.2.19 19:34

Ja som zas zaregistrovala hlasku jednej „modnej guru“, ze sa v nasich koncinach obliekame prilis pestro a je to dosledok toho, ze za socializmu tu bolo sedivo. Tak mame vraj potrebu obliekat sa farebne. Mali by sme vraj nosit farby neutralne. Nieco v style starsieho clanku tu, (znali MP budu vediet o ako clanku pisem) ako nosia „basic bitch“. Cierna, biela, seda, bezova, pudrova (pardon, to je nude). Pride mi to trochu divne odvolavat sa na dobu spred 30 rokov, ked ja som vtedy bola dieta a nemala som pocit, ze je to sedive (skor len starsi ludia tak chodili).

Příspěvek upraven 27.02.19 v 19:35

Lizbeth
1424 příspěvků 27.2.19 19:34

„To tě rozsvítí“

sirena007
1210 příspěvků 27.2.19 20:27

@XIII Béžové tesilky, přímo je vidím! Taky pánské mokasíny a babkovské punčocháče

Veroniq
332 příspěvků 27.2.19 20:57

Já: „Jak v tom vypadám, můžu takhle jít?“
Babička: „Mladým sluší všechno.“
Já: „Hm, tak dík.“

benyka
9115 příspěvků 27.2.19 21:08

„To máš od Vietnamců?“

Eyela
296 příspěvků 28.2.19 08:13

„Společně s extravagancí a moderností výstřednost zdomácněla. Když jsem nedávno zaslechl jeden z rozhovorů o oblečení, objevila se tahle svatá trojice hezky při sobě. Tón v tónu.“

extravagantní >> výstřední

(Já si nemůžu pomoct…)

Paris1789
5402 příspěvků 28.2.19 13:19

Nikdy jsem si žádné hlášky nevyslechla, buď špatně slyším nebo se mne všichni bojí. Je fakt, že mne cizí názory na mé outfity laskavě nezajímají a je to zřejmě na mně poznat.

VeronikK
1294 příspěvků 1.3.19 12:19

Nemám pocit, že by si každý myslel, že rozumí módě. Mám poct, že všichni rozumí školství (vždyť do školy chodil každý :-) )

Nautilus
3 příspěvky 1.3.19 14:07

Když mi chce moje drahá maminka něco vnutit, tak vždycky říká „dneska se nosí všechno.“ :)

Laida
14 příspěvků 2.3.19 01:27

Docela ráda bych viděla ten límec, který připomíná halenu :D

zuzi_re
2 příspěvky 3.3.19 14:11

ja som si predstavila niečo takéto :D
https://www.amazon.co.uk/…p/B018FXUHBU

Laida
14 příspěvků 12.3.19 23:53

Šlo mi o to, že límec přece nemůže připomínat halenu. Věta vedlejší zjevně patřila k podmětu tričko… (TRIČKO s oranžovými nápisy a límcem, KTERÉ PŘIPOMÍNALO středověkou halenu)

MP Vera
265 příspěvků 3.3.19 20:32

„Nechceš to něčim voživit?“
„Ty džíny ti ubraly 15 let“
„Vypadáš v tom jak pani“

Evženie
201 příspěvků 13.3.19 02:26

Jako zamyšlení to není špatné, ale už jsem od vás četla hodnotnější články. Ovšem je dobré přehodnotit, zda věci, co máme už léta a nechceme vyhodit, nejsou vlastně původně věci, které kdysi bezdůvodně dostaly špatnou „visačku“, ale jinak je milujeme.

Příspěvek upraven 13.03.19 v 02:29

Mona1987
8 příspěvků 20.2.20 22:28

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Blogerka Mámou stylově:V tramvaji si představuji, jak ženu obléknout lichotivěji

Autor: Karolína

Co nosí české blogerky, jak na ně kouká okolí a co by si nikdy... Celý článek

Do deště stylově: A jde to vůbec?

Autor: Janča

Pláštěnky jsou praktické, ale o slušivý módní kousek nejde, to vím... Celý článek