Na míru z Votoče

07.01.15 | autor Ada

Zkusili jste se někdy podívat, co se na Vinted, dříve Votočvohoz, nabízí jako šité na míru? Jestli čekáte, že je to převážně k pláči, tak se nemýlíte.

votoc.jpg

Jaké pocity a očekávání ve vás vzbuzuje výraz "na míru"? Logicky by to měl být oděv ušitý tak, aby původnímu objednavateli dobře seděl (tj. měl by vypadat dobře na fotce u inzerátu); zřejmě by měl být také vyrobený z kvalitní látky a možná bude mít i střih, který není v konfekci tak obvyklý, protože to přece bývá jeden z hlavních důvodů šití na míru. Nemusí to být nutně oděv úžasně kreativní nebo náročný na výrobu a drahý, ale tak nějak... Něco by na něm mělo být. Něco, kvůli čemu ho oceníme, i když se nám nebude líbit a nekoupíme si ho.

Kupodivu značná část společenských šatů z Vinted, šitých nositelce na míru, vypadá jako levný masový produkt. Tak třeba tyhle šaty. Vím, že blesk saténu škodí, takže ve skutečnosti nejsou až tak moc lesklé, ale pochybuji, že v přirozeném nebo večerním světle zmizí všechny bleskem zvýrazněné nedostatky, především silně krabaté švy.

Zdroj: http://www.vinted.cz/zeny/vecerni-saty/7639274-satenove-plesove-saty

Předpokládám, že mělo jít o lehké splývavé šaty ve stylu dávných hollywoodských hvězd:

Jean Harlowová na propagační fotce; zdroj: http://images3.static-bluray.com/products/22/21423_1_large.jpg

Výsledek je ovšem rozpačitý, protože chybí šikmo střižené díly, místo splývání se to všelijak táhne, zkrátka na práci švadleny, která rozumí své profesi, to moc nevypadá.

Následující šaty jsou prý od návrhářky. Ráda bych znala její jméno, protože to vypadá na solidní pekelný materiál. Rádoby originální střih z více asymetrických kusů měl zřejmě akcentovat ženské linie, ale akcentuje akorát fakt, že návrhářka si nebyla jistá, co chce akcentovat. Podobně nefunkční je i řasení, které působí úplně náhodně - jako by to švadlena namačkala tam, kde to odstávalo. A ještě si prosím všimněte, jak je našitý spodní kanýr. To je švíček, panečku...

Dobře, že se můžeme na fotce soustředit na prsa a šaty odsunout do slepé skvrny.

Zdroj: http://www.vinted.cz/zeny/vecerni-saty/3074068-spolecenske-saty

Svatební/plesové šaty jsou prý šité švadlenou na míru, ale nedopadly úplně podle představ objednavatelky, proto je posílá dál.

Zajímalo mě, jestli si to zadavatelka takhle přesně přála, nebo švadlena převedla původní představu do peklíčka okresních kvalit. Měla krajka končit kousek pod pasem a švadlena ji posunula do půlky stehen? Jak si zadavatelka představovala ten spodek, opravdu takhle sloupovitě? Byly šaty už po ušití o číslo menší, než měly být, nebo zadavatelka před prodejem stihla přibrat? Samé otázky.

Zdroj: http://www.vinted.cz/zeny/dlouhe-saty/7645149-svatebni-plesove-saty

Jestli jsou tyhle šaty šité na míru osobě, která se v nich vyfotila, tak je to zase dílo nějakých náramně zlatých ručiček. V pase jsou moc těsné, což by mohlo být tím, že nositelka přibrala (je to koneckonců jeden z důvodů, proč lidé prodávají oblečení), ale jak vysvětlit odstávající průramky v podpaží? V pase lehce přibrala, na horním obvodu výrazně zhubla a přes boky je pořád stejná? Něco mi říká, že chybička bude někde jinde...

Zdroj: http://www.vinted.cz/zeny/dlouhe-saty/7350647-tmave-modre-saty

Z "krásných maturitních šatů šitých na míru" se mi zatočila hlava. Tady je toho špatně tolik, že nevím, čím začít. Ok, za design švadlena nemůže, ten vzešel z modrovlasé adolescentní hlavy, ale mohla ho provést mnohem lépe. Korzetový živůtek je tenký a nevyztužený, takže nekorzetuje. Pod šněrování vepředu, které tím pádem neplní ani praktickou, ani ozdobnou funkci, mělo přijít nějaké decentní zakrývadlo. Takhle vypadají pooperační rány u nenechavých zvířátek, která si tu a tam vytáhnou steh, než se jizva zcela zahojí. Část přes prsa je střižená tak, že budí dojem úzkého hrudníku, který by měla spíš rozšiřovat, ale to je u neuměle šitých korzetových živůtků časté.

Zdroj: http://www.vinted.cz/zeny/dlouhe-saty/1605508-maturitni-saty

Mimochodem, chcete si zavzpomínat, jak vypadaly maturitní šaty před dvaceti lety? Tak tady máte vskutku vintage model, kterému nechybí nic. Krešovaný samet? Check. Americké průramky? Check. Návleky na ruce? Check. Ano, děvčátka, takhle vaše maminky tančily na plesech a spolužačky/kolegyně jim záviděly trendy model!

Zdroj: http://www.vinted.cz/zeny/vecerni-saty/7419445-spolecenske-zelene-sametove-saty

Následující výtvor majitelka prodává celkem rozumně za dvě stovky, i když mně se i to zdá moc. Vidíte ten kus hadru, který tvoří horní část živůtku? Tam, kde měla být odvedena jemná práce, jsou dva pytlíky s mezerou uprostřed, našité tak, že i mladé slečně dělají z prsou věšáky. Ramínko za krkem je nevzhledně tlusté, mezera uprostřed moc velká. Spodní část živůtku dělá z postavy válec...

Zdroj: http://www.vinted.cz/zeny/vecerni-saty/3210726-plesove-saty

..když se totiž podíváte na fotku zezadu, vidíte, že nositelka má výstavní štíhlou postavu - ale zepředu to v šatech vůbec není poznat!

Pomačkaná saténová sukně dotváří celkový válcovitý dojem a zezadu dělá vážně divný tvar pozadí. A doufám, že ta bílá čárka není rozcápnutý zip, ale jen nějaký optický klam.

Zdroj: http://www.vinted.cz/zeny/vecerni-saty/3210726-plesove-saty

Pozn. k použité terminologii: znám rozdíl mezi švadlenou a krejčovou a vím, že ten, kdo šije na míru, tj. udělá střih podle postavy a ušije oděv, je krejčová, ale díla v článku představená mi nějak bránila mluvit o krejčových.

Za námět na článek děkuji Markétě.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Trhan v košili

Autor: Ada

Kdo chce být dnes za trhana, nemusí se ani příliš snažit. Všechno... Celý článek

Návrhář Fero Mikloško

Autor: Ada

Dostala jsem od jedné čtenářky tip, abych se prý podívala na zoubek... Celý článek