Na nákupech v Budapešti

09.08.15 | autor Ada

Když někdo mluví o tom, že pojede nakupovat oblečení do zahraničí, většinou má na mysli Drážďany, Londýn, New York nebo jiné město, kde jsou luxusní obchody, outletová centra či Primark. Kdybyste řekli, že pojedete za módou do Budapešti, nejspíš byste si vysloužili akorát zaťukání na čelo. Maďarská metropole však nabízí překvapivé poklady.

budapestm.jpg

Do Budapešti jsem se vypravila hlavně ze dvou důvodů: za prvé je to tam z Brna kousek a za druhé už tam všichni mí přátelé byli, jenom já ne. I mí rodiče tam kdysi dávno byli. Za komunismu se do Maďarska jezdilo nejen na Balaton, ale také nakupovat kožené boty, kabelky a nejrůznější zboží na zdejší proslulé tržnice. Dnes je tu samozřejmě několik moderních nákupních center, z toho jedno - Westend - je dokonce největší ve střední Evropě. Možná by stálo za návštěvu, ale protože většina obchodů jsou řetězce, které máme i u nás, rozhodla jsem se neztrácet zde čas a radši se věnovat průzkumu centra, které je rájem designových obchodů, secondhandů a hybridů obojího. Sekáčová scéna je tu na úplně jiné úrovni, než jsme zvyklí z Česka, a obchůdky i větší showroomy se zbožím od návrhářů jsou prakticky na každém kroku.

Rovnou vám ukážu sekáč Cydonia Vintage, abyste viděli, co mám na mysli tou jinou úrovní. Tenhle vyhlášený obchod snadno přehlédnete, protože je na ošuntělém rohu dvou ošuntělých ulic (adresa: Hajós utca 43) a je maximálně nenápadný.

Uvnitř je maličký, ale doslova nacpaný poklady. Míváte někdy takové ty sny, že jste se ocitli na staré půdě a hrabete se v truhlách a skříních plných krásných věcí? Tak nějak to vypadá v Cydonii, akorát se potom nemusíte smutně probudit. Kromě vintage oblečení, obuvi a kožených, hedvábných a korálkových kabelek je tu i bižuterie, vějíře, staré parfémy a flakony od parfémů, drobné hračky, porcelán, obrázky... Všude něco je, takže otevřete šuple, ze kterého kouká něco háčkovaného, a najdete dvacet párů textilních i kožených rukavic, jedny krásnější než druhé. Většina věcí je z 20. až 70. let.

Zdroj: http://welovebudapest.com/shops.and.services.1/fashion.2/cydonia.vintage

Kromě těchto secondhandů, které jsou skutečnými vintage obchody, jejichž majitelé pečlivě vybírají každý kus, jsou v Budapešti samozřejmě i běžné sekáče. Některé jsou menší, některé obrovské: největší je pravděpodobně řetězec Cream.

Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/11218948_1011681665549301_1513978641923505284_n.jpg?oh=e70b4efa04b3e21286b7ce1a6be880dc&oe=564DB3FA

Některé pobočky jsou opravdu velké, dvoupatrové, a nabízejí pestrý výběr převážně dámského oblečení běžných i nadměrných velikostí.

Ceny jsou docela příznivé, od 500 do 3000 forintů (45 až 270 korun), a kvalita zboží dobrá.

Cream má momentálně v Budapešti šest poboček: na Blaha Lujza tér, Corvin Köz, Nyugati tér, Erzsébet körút, Vámház körút a Teréz körút.

Nyní je myslím na místě jazyková vsuvka, abyste si při čtení adres obchodů něco nepolámali. Psaná maďarština vypadá děsivě, ale výslovnost je ve skutečnosti celkem jednoduchá. Stačí se naučit nové hlásky a potom už se všechno prostě čte tak, jak je to napsané: třeba i je vždycky i a ne někdy i, někdy í a někdy aj. Navíc se většina abecedy vyslovuje v podstatě stejně jako v češtině, s výjimkou písmene s, které se čte jako š. Samohlásky s čárkou jsou stejné jako naše dlouhé samohlásky (není potřeba je nějak zvlášť protahovat). Přehlasované ö a ü se vyslovuje jako německé; verze s čárkami - ő, ű - se vyslovuje dlouze.

Nejvíc matoucí jsou zřejmě maďarské dvojhlásky: cs, sz, zs, gy, ly, ny, ty. Chvíli trvá, než se je naučíte ve slovech rozeznávat tak rychle, abyste se moc nezakoktávali. Takže: cs = č, sz = s (člověk by intuitivně vyslovoval s jako s a sz jako š, ale je to právě naopak), zs = ž, gy = ď, ly = j, ny = ň, ty = ť. Jakmile se výslovnost naučíte, začnou se některá slova vyslovovat výrazně lépe a některá dokonce začnou dávat smysl: slovo magyar ("maďarský") se nečte magyar, ale maďar; szent István ("svatý Štěpán") se čte sent Ištván. Nejčastější maďarské příjmení Nagy se čte Naď, přehrada a město Nagymaros se vyslovuje Naďmaroš.

I když budete umět přečíst nápisy a názvy kolem sebe, většinou vám to nebude moc platné, protože maďarština není podobná žádnému anglosaskému, slovanskému či románskému jazyku (což jsou jazyky, které obvykle ovládáme). Něco ale za chvíli pochytíte, třeba bejárat/kijárat ("vchod/východ"), tér ("náměstí"), utca ("ulice"), jégkrém ("zmrzlina"), sör ("pivo"), köszönöm ("děkuji"). Budapešťané navíc často umějí anglicky nebo německy, nějak se domluvíte i se starší generací, třeba s kavárníky, prodavači vstupenek nebo řidiči autobusů.

Většinu vintage sekáčů a bazarů najdete v Pešti (levý břeh Dunaje). Na Irányi utca je tahle bolhapalota ("bleší trh"), bazar, v němž najdete staré oblečení, boty, tašky, vinyly, hračky, nádobí a vůbec všechno možné.

Mezi nejvyhlášenější obchody patří bezesporu Retrock na Anker köz (zapadlá ulička mezi náměstím Erzsébet a ulicí Király), kde je otevřeno až do noci a prodává se tu sekáčové i nové zboží.

Je to tu velmi hipsterské a sekáčová i nová sekce nabízí naprosto výjimečné kousky.

Podobně jako Retrock je koncipovaný Szputnyik (jeden je na Király utca, druhý na Dohányi utca). Můžete si tady hipstersky nakombinovat staré džíny s novým tričkem, retro hodinkami a stylovou bižuterií.

Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/v/t1.0-9/11695931_10154056460620931_3064063148298846010_n.jpg?oh=dcec6aca79faa65dfd2fa43e62e718d6&oe=567ED71B

Ludovika na Rumbach Sebestyén utca je docela velký vintage obchod s oblečením i doplňky. Má otevřeno od 12 do 20 hodin - taková otevírací doba je docela typická, když vyrazíte do města brzo ráno, většina sekáčů a designérských obchodů bude mít ještě zavřeno.

V Colorbaru se prodává spíš nábytek a bytové doplňky (např. lampy), ale mají tu i bižuterii a různé drobnosti.

Colorbar je na Magyar utca, stejně jako Lollipop Factory (oba obchody jsou kousek od sebe). To ovšem není sekáč, ale obchod se street módou od mladých návrhářů. Trička, legíny, bundy, kabelky, bižuterie... Jestli se vám líbí pestrá street móda, tak odsud rozhodně neodejdete s prázdnou.

Značně alternativní je Antifactory, malý obchod na Paulay Ede utca. V angličtině se tomuto typu obchodů přiléhavě říká hole-in-the-wall, doslova "díra ve zdi". Žádná výloha, úzké dveře, rozměry a rozložení malého bytu. V Antifactory vede rockový styl, street styl, sedmdesátkové a osmdesátkové retro. Líbily se mi tu jedny úžasné šaty ve stylu sedmdesátých let, ale byly mi malé. To je bohužel problém secondhandů: každý kus je jedinečný, a když vám nepadne, musíte ho prostě nechat někomu jinému. A jít o dům dál, kde zase čeká něco právě na vás :)

V centru poblíž Dunajského korza je několik secondhandů s luxusním zbožím, např. na Apáczai Csere János utca a Galamb utca. Najdete tu značky jako Lanvin, Cavalli, Gucci, Prada, Valentino, Dolce & Gabbana, a možná najdete zajímavý kus za dobrou cenu, ale... za tímhle typem sekáč se do Budapešti nejezdí, aspoň ne výhradně.

Další vintage obchody, které stojí za návštěvu, ale já jsem je nestihla nebo se do nich nedostala (otevírací doba je občas nevyzpytatelná), jsou LoveBug v Budě na Margit körút, Raindeer na Csányi utca nebo Öltöző na Síp utca.

Po pešťském centru je nejlepší chodit pěšky. Ani v horkých dnech to není tak hrozné, protože i na severojižních ulicích jsou stinná místa díky stromům. Na zahrádkách kaváren a restaurací jsou velké ventilátory, které chladí nejen vzduchem, ale i vodní mlhou, a hodně podniků i obchodů je klimatizovaných; hadičky od klimatizace jsou vyvedené přímo na ulici, většinou někde vedle okapu, a klimatizované restaurace tak poznáte podle potůčků vody na chodníku. Na osvěžení doporučuji místní zmrzlinu, nejlépe maďarskou; na Erzsébet tér, živém náměstí v srdci města, kde se dá sedět nebo povalovat až do rána, jsem našla stánek se zmrzlinou neobvyklých příchutí, například fialkovou, a když popojdete o kousek dál na náměstí sv. Štěpána, můžete si v Gelarto Rosa dát nejlepší zmrzku v Budapešti, kterou vám špachtlí upraví do podoby růžového květu. Mají tu klasické příchutě, ale také třeba levandulovou, skořicovou, bezovou nebo olivovou. V zimě je na zahřátí nejlepší gulášová polévka, plná měkkého masa a zeleniny, servírovaná obvykle ve stylovém kotlíku a s bílým chlebem, nebo káva se zákuskem v některé z mnoha kaváren a cukráren. Ceny jsou celkem příznivé i v lepších restauracích v turistických ulicích, ale chcete-li ještě ušetřit, najděte si nějaké stylové bistro, pizzerii nebo kebabárnu mimo centrum.

Až budete chtít popít, vyberte si vinárnu (borozó) nebo pivnici (söröző), víno i pivo je tu skvělé. Maďaři rádi pijí vinné střiky a mají jich několik druhů, které se liší poměrem vína a sody. Maďarské pivo je dobré a hodně se tu pije i české - Kozel, Staropramen, Krušovice.

(Až si budete kupovat balenou vodu, tak bacha: perlivá má modrý špunt, neperlivá růžový.)

Kromě sekáčů v Budapešti vesele kvete také alternativní a mladá návrhářská scéna. Je tu hodně showroomů, které nabízejí zboží od více návrhářů, i samostatné obchůdky jedné značky.

Tak třeba Tatika na Károly körút 8 patří Szilvii Máhrové, která navrhuje textilní i kožené tašky, taštičky a peněženky.

Některé modely si můžete prohlédnout na jejím webu, ale ještě tam nemá novou kolekci, kterou jsem viděla v obchodě, proto je lepší sledovat spíš její Facebook. Mně se nejvíc líbily tyhle kruhové tašky:

Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xat1/v/t1.0-9/11130233_352181504982461_3547278381815974738_n.jpg?oh=4ebd9d98a0aebde5a1f02922aa7ef6b9&oe=564725EE

Szilvia jezdí na různé designové trhy, např. na bratislavský WAMP nebo vídeňský Edelstoff.

Prakticky hned za rohem je čerstvě otevřený showroom Mono Art & Design (Kossuth Lájosz utca 12).

Uvnitř najdete to nejlepší z maďarského designu. Laoni dělá nápadité kožené tašky, kabelky a batohy v jasných barvách i neutrálních odstínech. (Ten hnědý batoh zvláštního tvaru vzadu je od značky Agneskovacs, ke které se ještě dostanu.)

Zdroj: http://www.laoni.hu/images/laoni-tatemono/laoni-tatemono-katlap-min_Page_24.jpg

(Značka má také samostatný obchod La Store v podloubí na Klauzál tér 1.)

Batohy a tašky Ykra jsou pestré, odolné a vyrábějí se přímo v Budapešti. Hodí se do města i do přírody.

Zdroj: http://ykra.net/

Kvalitní kožené kabelky v jemných barvách vyrábí Jurekka.

Zdroj: http://jurekka.com/

Značku Use Unused poznáte podle převážně neutrálních barev a ležérního stylu.

Zdroj: http://www.useunused.com/usecompany/public/en/

Vanda Bereczová a Barbara Katona navrhují bižuterii a kožené kabelky. Geometrická kolekce ve žlutozeleném pastelovém odstínu se mi moc líbila. Měla jsem si to psaníčko koupit, sakra.

Zdroj: https://www.facebook.com/twofoldconcept

Za značkou Komod taky stojí dvě mladé dámy, které navrhují oblečení, bižuterii a doplňky. Podívejte se také na značky Thefour, Ginger Brownie (dětské oblečení) a Piirii.

Hodně známá je v Maďarsku návrhářka kabelek Ágnes Kovácsová. Její návrhy jsou inovativní a neobvyklé, ale přitom vlastně klasické a zaručeně nadčasové.

Zdroj: http://www.agneskovacs.hu

Když budete chodit po designových showroomech, nemůžete nenarazit na značku Nubu. Minimalistický městský styl slaví úspěchy i v zahraničí, hlavně v Japonsku a Číně, což mě neudivuje, některé modely jako by opravdu byly z kolekce některého japonského návrháře. Značka je poměrně drahá, ale má i levnější odnož Nude by Nubu.

Zdroj: http://www.nubu.hu

Zdroj: http://nudebynubu.tumblr.com

V Mono jsem také našla zajímavé pletené oděvy italské značky Boglárka. Její zakladatelka Boglárka Bakosová je maďarského původu.

Zdroj: http://boglarka.it

Z bižuterie a šperků bych ráda zmínila:

Karman. V Monu jsem viděla kolekci Bloom Sense, inspirovanou křehkou krásou květin, ale na webu se můžete podívat i na neméně zajímavé starší kolekce.

Zdroj: http://www.karmanjewelry.com/collections.html

Alma Abonyi: kolekce Anorthic Flux vypadá jako kusy ledu, naplněné barevnou tekutinou. Barev je k dostání víc, nejen modrá.

Zdroj: http://www.almaabonyi.com

Mng: matky jako bižuterní komponenty a beton jako materiál tu nejsou poprvé, přesto jde o zajímavé provedení.

Podobným showroomem je 581 na Deák Ferenc utca. Některé značky má společné s Mono, ale také tu jsou modely Dora Abodi...

Zdroj: http://doraabodi.com

...Je Suis Belle (oděvy a tašky), Rekavago (obuv a kabelky) nebo Mero.

Na Hajós utca (nedaleko Cydonie) jsem našla obchod La Masni, kde mají oblečení a kabelky návrhářky Rity Szilasové. Jako první mě zaujaly bláznivé kabelky, například chameleon nebo zrentgenovaný jezevčík.

Zdroj: http://szilasrita.com/szilas-rita-designer-bags.html

Na oděvech návrhářka hodně využívá velkoplošné digitální tisky: šaty s potiskem ptačí klece, trenčkot potištěný oblázky. A kdyby vám to pořád bylo málo ujeté, můžete si koupit pláštěnku a k ní i kabelku z bublinkové fólie.

Zdroj: http://szilasrita.com

Známou maďarskou značkou je také Nanushka, která má hlavní pobočku na Deák Ferenc utca. Líbily se mi tu palazzo kalhoty z jemného hedvábí, ale už je neměli v mé velikosti, tak jsem se šla zahojit do Süelu.

Zdroj: http://nanushka.hu

Süel je také na Deák Ferenc utca a je to velký obchod s pletenými a hedvábnými modely. Některé z nich jsou dost divoké, ostatně podívejte se sami na jejich stránky, ale najdou se tu i velmi dobře kombinovatelné věci. Až mě někde potkáte v dlouhých tyrkysových šatech, tak ty jsou právě odsud.

Že se do Maďarska jezdilo pro kožené zboží už jsem psala, a je to tu pořád hodně vidět. Na turistických ulicích je spousta malých obchodů s koženými kabelkami a batůžky v přírodních i pestrých barvách. Ne že by se podobné nedaly sehnat i u nás, ovšem ten výběr...

Mužům doporučuji navštívit uličku Haris köz, kde sídlí několik obchodů s pánskou obuví. Dva obchody tu má i slavný maďarský švec László Vass (mimo jiné spoluautor této skvělé knihy).

Kožené tašky a spoustu dalších věcí seženete na tržnicích. Největší je Vásárcsarnok na Vámház körút. Má dvě patra, a jestli chcete nakoupit suvenýry, vykašlete se na pasti v centru a nakupte tady.

V přízemí se prodávají převážně potraviny - ovoce, zelenina, paprika, maso, uzeniny, víno, tvrdý alkohol.

V patře jsou suvenýry: kůže, textil, různé drobnosti s motivem Budapešti, vyšívané halenky, šachové soupravy, dečky a ubrusy, bižuterie. Nejlepší jsou asi jedlé dárky: jednoduše nemůžete jet do Maďarska a nepřivézt přátelům tokajské, uherák, husí játra nebo trs sušených paprik.

A jak chodí Maďaři oblečení? V Budapešti je spousta turistů, takže fotit na ulici a dělat z toho nějaké úsudky nemá moc smysl, ale starší generace Maďarů se obléká dost podobně jako u nás. Potkávala jsem také hodně mladých lidí oblečených v tom, co očividně nakoupili ve vintage sekáčích, Retrocku a dalších podobných obchodech; celé skupiny se jich shlukují kolem moderních bister v uličkách v okolí centra a židovské čtvrti. U Matyášova chrámu v Budě se rojili Japonci a mladé vystylované holky se fotily tak, aby vynikla móda i památky v pozadí.

Kdyby vás to zajímalo, tak vyčuhujících ramínek od podprsenky jsem viděla fakt hodně. Ponožky v sandálech naopak ani jedny.

Muž, který fotil u hradu své děti, měl zářivě červenou kšiltovku dokonale sladěnou se stejně svítivými teniskami.

Když vám zbyde čas, zajděte se podívat do zoologické zahrady. Nachází se v městských sadech nedaleko od nádraží Keleti i Nyugati a uvidíte tu historický sloní pavilon i spoustu moderních výběhů a pavilonů. Někde se smí přímo mezi zvířata, např. mezi papoušky, supy nebo lemury, a je tu i velká muchlací zoo pro děti. Mají tu koaly, mravenečníka, rypoše, tarbíky, vydry, lvy i polokrotké žirafy a tamaríny, kteří chodí k mřížím žebrat něco na zub. Můžete se také podívat do zvířecí nemocnice, kde ošetřují zraněné ptáky a malé savce z volné přírody.

Kukačky v rekonvalescenční voliéře hodují na červech. Zrnožravci mají vedle semínka.

Na lorie si můžete sáhnout, ale pozor, štípou!

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Bonprix

Autor: Ada

Zásilkové obchody jsou skvělá věc. Však také byly vynalezeny už... Celý článek

Co je kde nového...

Autor: Ada

Tohle je jen takové malé ublognutí z procházky městem. Nic moc... Celý článek