Na výletě v Amsterdamu

30.06.15 | autor Ada

* amsterdamv.jpg

Holandsko a Anglie jsou aktuálně jediné dvě země, do kterých pravidelně odlétají letadla z Brna (nepočítám letní lety do prázdninových destinací). To ale nebyl důvod, proč jsem se vypravila právě do Amsterdamu. Letěla jsem s kamarády, kteří sem mířili na tranceový festival Luminosity. Já trance nerada, tak jsem se zabavila jinak. Festival jsem viděla jen přes plot, když jsem jednu noc šla přátele vyzvednout.

Ten dým je umělý. Na tranceových akcích se nehulí ani nepobíhá ve fosforeskujících oblečcích. To je psytrance, případně rave (ale tam se zase berou jiné drogy).

Festival se konal v přímořském městě Zandvoort an Zee (cca 16 000 stálých obyvatel), které se nachází půl hodiny cesty vlakem od centra Amsterdamu. Moře je zde chladné a většinu roku se v něm nelze koupat, pokud není opravdu horko, ale i tak je v Zandvoortu živo.

Pláž je krásná, čistá, dá se po ní chodit na dlouhatánské procházky a u toho můžete sbírat škebličky nebo si vrazit do nohy úlomek podlouhlé lastury břitky. Sem tam moře vyplaví také mrtvou medúzu, kus čirého želé, které tvarem a konzistencí maličko připomíná silikonové prso.

V Zandvoortu je spousta obchůdků s oblečením a doplňky. Prodává se tu pestrý boho styl v pastelových barvách a všechno je pošité korálky, flitry, peříčky a mušličkami.

Vlastně úplně všechno ne... Koupíte tu i docela pěkné letní šaty a tuniky v umírněnějším provedení a hezké boty - kožené žabky, letní dřeváčky na podpatku nebo barevné plátěnky. K tomu drobnou bižuterii, která vám bude připomínat léto...

...nebo ukrutně přezdobenou kabelku. Až si s ní budete vykračovat po ulici, poletí za vámi straky z celého města.

Pár strak jsem zahlédla na venkově z vlaku, ale u moře i v Amsterdamu převládají vrány a mořští rackové. Jsou tu i holubi, ale není jich zdaleka tolik jako u nás nebo třeba v Benátkách. Amsterdam, přezdívaný "Benátky severu", mají pod palcem černé a bílé gangy.

Mořský racek je kus ptáka. Je velký skoro jako kachna a zakřivený zobák mu propůjčuje komicky seriózní výraz. Rychlým cupitavým krokem pobíhá kolem restaurací a míst, kde se shlukují turisté pojídající hamburgery, sendviče s uzeným lososem, belgické hranolky, smažené ryby a další pochoutky, a čeká, co komu upadne. Když se posadíte u moře na lavičku a vybalíte svačinu, ihned přiletí racek (mají špičatá a dlouhá albatrosí křídla a jsou velmi majestátní a zároveň obratní letci), stoupne si před vás a pozoruje vás tím svým zasmušilým výrazem, jako by vám vyčítal, že jíte moc spořádaně a nedrobíte.

V noci jsem šla kolem jednoho kanálu v centru Amsterdamu a někdo tam nechal ležet na zemi polystyrenovou krabičku od jídla. Už u ní byl racek a mohutným zobákem rozklovával víko. Měl štěstí, uvnitř našel pořádný kus nedojedeného hamburgeru i s hranolkami a zeleninou; pár hltů a všechno zmizelo. Rackové si jídlo nedrobí na kousíčky jako zrnožraví holubi, jejich velký zobák je uzpůsoben k lovení a polykání ryb (viděla jsem dokonce u moře jednoho racka lovit, ale to už musel mít chudák velkou nouzi) a vejde se do něj ledacos. Metaři a popeláři ráno sbírají jen papíry a kelímky, jídlo za ně uklidí opeřený předvoj. Včetně, ehm, jídla, které už někdo jednou strávil. Mám podezření, že v Amsterdamu nebude moc potkanů, pomřeli by hlady. I malé drobečky, které rackové přehlédnou, po nich sezobou vrány.

Amsterdam je pohodové město plné obchodů, různých turistických pastí, kaváren a hospůdek. Každého přirozeně přitáhnou výlohy obchodů s konopím a hulicími proprietami. Konopná lízátka, hašišové piškoty a sušenky, energy drinky...

...semínka, bongy, drtičky a další nářadí, psycho houbičky s vyznačenou sílou halucinogenního účinku. Mám kamarády, kterým bych nějakou drobností nepochybně udělala radost, ale radši jsem to neriskovala. Na letišti pak skutečně hodně pečlivě rentgenovali, co si kdo veze.

Marihuana je v Amsterdamu všudypřítomná. Když na ulici minete kuřáka, někdy se za ním nese pach normální cigarety a někdy typické aroma trávy. Z coffee shopů (podniků, kam se nechodí na kafe, ale na jointa) se line vůně ganji po celé ulici. Když jsem si na Damraku dávala belgické hranolky (výtečné, mimochodem), poručila jsem si na ně omáčku, která byla na seznamu na prvním místě a dala se dokonce zakoupit ve skleničce; usoudila jsem, že je to nějaká populární místní specialita. "Jedny střední s wietsaus," povídám. Prodavač se na mě podíval a zeptal se:

"Víte, co to je?"

"Ne, proč, je to nějaký pálivý?"

"To je omáčka s marihuanou."

"Ééé, aha... tak mi na to dejte tatarku."

Na internetu jsem se pak dočetla, že je to stejně jen s příchutí, bez THC. (Ta tatarka byla ovšem vynikající.) Když se dáte s někým místním do řeči a řeknete, že jste si nepřijeli zahulit, naoko se diví, co teda v Amsterdamu děláte. Za památkami a nákupy se sem asi moc nejezdí; typickým turistou je zde mladý muž, respektive tlupa mladých mužů, která vesele krouží mezi coffee shopy, hospodami a čtvrtí červených luceren, případně duhovými uličkami - podle preferencí.

Sexshopy mají nezakryté výlohy plné designových vibrátorů, silikonových modelů všeho možného, kožených masek, korzetů a bot pro striptérky.

Ve čtvrti červených luceren si samozřejmě připočítejte výlohy se slečnami v prádélku nebo sexy kostýmech školaček a policajtek.

Obchodů s luxusními módními značkami tu není tolik jako ve městech, kam se jezdí utrácet za kabelky a oblečení. V centru se nachází ulice Pieter Cornelisz Hoofstraat, což je místní Pařížská. Gucci, Burberry, Dolce & Gabbana... nebo Sandro Paris, obchod značky, u které se dají najít dost zajímavé, šmrncovní věci, a ceny ve slevách jsou o dost nižší než u high-end značek.

Zdroj: http://us.sandro-paris.com/en/womens/%2770s-revival/tarrek-top/T9869E.html?dwvar_T9869E_color=11 a http://us.sandro-paris.com/en/womens/dresses/ready-dress/R4049E.html?dwvar_R4049E_color=44#sz=86&start=1

Dalším nákupním střediskem je obchodní dům de Bijenkorf na Damraku, kde mají drahé i levnější značky.

V Amsterdamu se vám ale asi nebude chtít nakupovat to, co mají všude. V tom případě vás bude zajímat třeba Leidsestraat a její okolí (nazývané "De 9 Straatjes" - "9 ulic"), kde najdete všelijaké butiky: Hester van Eeghen (místní návrhářka kabelek - drahých, ale designově velmi zajímavých), Young Designers United (různí mladí návrháři), coraKemperman (převážně žerzejové oblečení - zajímavé střihy a spousta barev), Juliette pour Romeo. Na nedaleké Kalverstraat jsou zase levné řetězce (Forever 21, H&M) a také butiky se třpytivými šaty, overaly a minišatečkami pod zadek.

Měl tu také být obchod s oblečením pro vysoké ženy, ale nenašla jsem ho (možná je zrušený, možná jsem hledala špatně). Nizozemci jsou hodně vysocí a v běžných obchodech tu koupíte velikosti, které u nás nejsou běžné (džíny s délkou 36, 38, prodloužené kalhoty a sukně; v obuvi není takový problém koupit dámskou 40, 41 a často ani 42 - ve Van Haren, což je zdejší Deichmann, je 42 docela obvyklá).

Vedle butiků tu samozřejmě najdete i obchody s fetiš módou, obchody s padesátkovými retro šaty nebo obchody se šaty a doplňky pro japonské gothic lolitky. Leckde visí výhrůžná cedulka se zakázem focení; v jednom obchodě na ní dokonce stálo, že když se vyfotíte ve zkoušených šatech, musíte si je pak podle zákona koupit. Zdálo se mi to podivné, ale raději jsem nezkoušela, jestli je to pravda.

Na Nieuwe Hoogstraat jsem našla famózní obchod s látkami, kde mají spoustu hedvábných, bavlněných i umělých látek, žerzejů, "neoprenů", krajek, stuh, prýmků, třásní, nití, knoflíků a dalších potřeb. A latexové metráže, jsme přece v Amsterdamu.

Hned vedle je také obchod s luxusními pletacími přízemi.

Milovníci sekáčů by neměli vynechat Waterlooplein a okolí. Přímo na náměstí je velká tržnice, a přestože část má podobu turistického suvenýrového lapače, zbytek je nefalšované vetešnictví. Koupíte tu díly na motorku i svatební šaty.

V oblečení na štendrech i na hromadách se můžete hrabat třeba celý den.

Najde se tu spousta bizarních oděvů a kabelek, které by potěšily hlavně milovnice ošuntělých babičkovských modelů.

V okolí je také mnoho kamenných sekáčů, v nichž koupíte značkové i obyčejné věci, indické kaftany a japonská hedvábná kimona. Ve slavném Kilo Shopu se nakupuje na váhu.

Kdybyste se báli, že to všechno nestihnete, půjčte si kolo. Nizozemí je skutečně ráj cyklistů a půjčovny jsou všude; pravidelně také potkáváte skupiny turistů na kolech z půjčovny. Jezdí se tu zásadně na městských kolech (často jsou to plečky těsně před rozpadem) a v běžném oblečení, cyklistů v dresu jsem viděla asi tak deset a z toho většinu na cestách mimo město.

Kolo slouží i na převoz všeho možného. Na jednom kole jedou klidně tři lidé - tatínek šlape, maminka sedí vzadu na nosiči jako v dámském sedle a v sedačce na řídítkách se veze dítě. Když je dětí víc nebo potřebujete převézt náklad, vezmete si kolo s valníkem. Vejde se do něj několik dětí, psů, velký nákup nebo třeba studentská domácnost, kterou je potřeba přestěhovat na druhou stranu města.

Cyklostezky tvoří v Amsterdamu samostatnou infrastrukturu - stezka vede vedle každé silnice, cyklisté mají vlastní semafory a přejezdy. To ví asi každý, ale málokdo ví, že cyklostezky slouží i pro skútry, takže mezi bicykly se prohánějí také lidé na Vespách a dalších skútrech, všichni zvoní a troubí a odmítají uhýbat před chodci. Žádný karambol jsem neviděla, Amsterdamci jsou očividně zvyklí a mají dobré reflexy, ale mně to připadalo jako naprostý chaos. Je fakt, že v Amsterdamu jezdí velice málo aut a netvoří se dopravní zácpy, ale ty zatracené bicykly jsou všude. Úplně všude. U hlavního nádraží je obří parkoviště a dokonce patrový parkovací dům pro kola, a kola zavazejí po celém městě, u každé značky, na chodnících, u restaurací a plotů kolem kanálů.

S přihlédnutím k počtu místních i dojíždějících obyvatel jsou v Amsterdamu rozhodně statisíce kol, zcela určitě přes milion. Zkrátka, čeští cykloaktivisté, kteří by si chtěli vzít Amsterdam za vzor, nevědí, co činí :)

Kromě kol Amsterdamci zjevně milují také Nutellu, i ta je zde totiž všude (a tlouštíků jsem potkala minimum - buď jim ta Nutella a přeslazené stroopwafeln jdou na výšku, nebo to vyjezdí na kole), spolu s nutellovou zmrzlinou, nutellovými makronkami a vaflemi potřenými nutellou.

Dobroty, kávu a pivo si můžete objednat v restauraci a posadit se s nimi na zahrádku. Každý podnik má venku pár židlí, a některé zabírají nikoli malou zahrádku, ale rovnou celé náměstí. Káva je tu dobrá (ale spíš ta černá, pro Amsterdam typická - espresso a capuccino tu moc neumějí), pivo jak kde. Většinou dostanete Heineken nebo Grolsch, která jsou na české pivaře moc řídká a málo hořká, ale v dobré hospodě nebo v pivotéce koupíte i vynikající místní piva.

V zahraničí ráda chodím i do drogerií, abych se podívala, jaký je tam sortiment. V Amsterdamu je na každém rohu drogerka Etos a sortiment je podobný jako u nás, prodávají se tu však také doplňky stravy (mnohem víc než v našich drogeriích) a některé volně prodejné léky. Řetězec má vlastní značku kosmetiky, která nabízí zajímavé věci za příznivé ceny, a některé pobočky nabízejí Black Opal, dekorativku pro černošky. Ta má nejen make-upy od lehce oříškových po tmavě hnědé, ale i pěkné výrazné rtěnky a oční stíny.

Těším se na vaše komentáře a vlastní zkušenosti s Amsterdamem!

 

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.6.15 14:17

Milý článok, ale čakala by som viac postrehov k móde - to, že je tam marihuana a prostitútky je tak nejak všeobecne známe. Po odfiltrovaní turistov je v Amsterdame všeličo zaujímavé - polovica obyvateľov sa narodila mimo Holandska, je to tam veľmi pestré etnicky aj módne. Holanďanky a Holanďania sú v Amsterdame (neviem ako inde) pomerne elegantní, do toho sa miešajú rôzne etniká so svojimi vlastnými prvkami. Na ulici je na čo pozerať, štýly sú veľmi rôznorodé a často veľmi špecifické.

Příspěvek upraven 30.06.15 v 14:18

Nayada
13 příspěvků 30.6.15 16:59

No ale teď aspoň víte, že se tam dají nasbírat škebličky, koupit marihuanová omáčka, nutela, hodně bicyklů a taky jsou tam racci! Myslím, že by článek mohl být specifičtěji zaměřený na módu, o cestovním ruchu a zvyklostech si můžu přečíst jinde, proto tady nechodím.

Příspěvek upraven 30.06.15 v 16:59

Ada Pekelná
973 příspěvků 30.6.15 17:16

Na začátku článku bylo jasně napsané, že nebude moc o módě, ty sis ho přesto přečetla a divíš se, že nebyl moc o módě, tomu nerozumím.

Akitaken
4960 příspěvků 30.6.15 21:53

Možná se diví, co průměrná stránka z průvodce dělá na serveru o módě?

Ada Pekelná
973 příspěvků 30.6.15 22:08

Není to první článek na Pekle, který není čistě o módě. Občas mám chuť takový napsat.

BarcaAri
631 příspěvků 3.7.15 15:52

No jo Ado, ale většina sem prostě chodí kvůli módě a tvým módním postřehům, ne kvůli tomu jak jsi byla na výletě v Amsterodamu.

Ascari
315 příspěvků 1.7.15 12:16

Bože můj, články o cestování jsou i v Elle nebo Harper’s Bazaaru. Prostě je to druhotné téma na oživení obsahu. To už byste se mohla i divit, proč jsou v ženských časopisech rady a články o vztazích, když každý normální člověk nekupuje média proto, aby si četl, jak se má chovat.

moi-bebe
223 příspěvků 30.6.15 14:20

Hezký článek - co něco o módě v ulicích Amsterdamu? Případně nějaké to pěkné holandské peklíčko, nebylo by?

Akitaken
4960 příspěvků 30.6.15 21:52

Holandské peklíčko? Jednoznačně vlasový gel. Od věku kojeneckého až do důchodu. Bez ohledu na to, jestli na to máte vlasy/hlavu/ soudnost, je to cool a in.

Jesenková
12 příspěvků 30.6.15 20:01

@moi-bebe Ale bylo by:) Nejlepší jsou kozačky od jara do zimy bez ohledu na počasí (i v létě, kdy já obouvám sandály) a vlasy svázaný do bobku úplně nahoře na hlavě jako nejstylovější účes. Ale chápu, na kole ve větru je to „účes“ veskrze praktický.

Mari P.
46 příspěvků 30.6.15 20:48

Naoko se diví? Nemělo to být spíš okatě?
Jinak…kdyby článek vyšel v roce 1988, byl by vážně zajímavý…
Edit: překlep

Příspěvek upraven 30.06.15 v 20:49


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.6.15 22:13

Amsterdam miluji, s manzelem jsme tam za posledni dva roky byli trikrat, vzdy na dve tri noci v ramci cesty do/z USA (letiste patri k nejvetsim v Evrope a leta z nej hodne letadel prave i do Ameriky). Krasny clanek, uplne si rikalm, ze by zase bylo na case vyrazit :) Je to mesto s jedinecnou atmosferou a bohuzel ma trochu posramocenou povest coby mekka huleni a prodejneho sexu. Pritom ma uzasne galerie a muzea - navstivila jsem Rembrandtovo, VanGoghovo a samozrejme Anne Frank House, pro milovniky kocek je tam i muzeum kocek, to jsem si nemohla nechat ujit… prochazky podel kanalu jsou romanticke a da se tak procourat cely den…a jidlo! Zastoupeny jsou snad vsechny kuchyne sveta, rozhodne doporucuji ochutnat aspon jeden argentinsky steak, holandsky sendvic s herinkem a nevynechat „Cinskou ctvrt“ (i cedulky s nazvy ulic jsou v cinstine :) - jidla tam jsou nejen cinska, ale i indicka, thajska, pakistanska nebo treba libanonska, a dobre je vetsinou vsechno.

Diky moc, Ado, za tenhle clanek, vykouzlil mi na tvari nostalgicky usmev a je v nem par tipu na to, co si nenecham ujit priste :)

Fatabuna
152 příspěvků 30.6.15 22:31

Pozor, ty ošuntělé bicykly jsou jenom mimikry! Když jsem byla nedávno navštívit kamarádku v Amsterdamu, jely jsme se jeden den projet po městě na kolech. Kamarádka vytáhla ze sklepa dvě tak otřískané šunky, že jsem se udiveně zeptala, na které skládce je našla. Bylo mi vysvětleno, že jsou to hodně dobrá a skoro nová kola, ale kvůli zlodějům je všichni natírají, sprejují a jinak maskují, aby vypadaly, jako že jsou po prababičce a co chvíli se rozsypou. Zloději tenhle trik samozřejmě znají, takže na většině stojících kol visí řetěz jako od padacího mostu a v ceně zhruba toho kola.

sulcinka
700 příspěvků 30.6.15 23:39

@Nayada Chod tedy jinam.

sulcinka
700 příspěvků 30.6.15 23:45

@Fatabuna Holanďané do kol investují velké peníze, chtějí, aby jim nerezla, byla lehká a měla vše kvalitně zpracované. Protože je používají denně.

Akitaken
4960 příspěvků 1.7.15 18:29

To by je potom nenechávali opuštěná všude možně a neházeli je do kanálů. Vzhledem k tomu, jaká je to kolařská velmoc, jsou kola překvapivě drahá, těžká a hnusná jak noc. Na druhou stranu se to tam krade ve velkém.

paviocko
70 příspěvků 8.7.15 08:49

…a když Ti ho ukradnou, koupíš si od překupníků za pár euro jiné :-) Moje stálo 40 Euro :-))

marmota-b
532 příspěvků 1.7.15 00:30

Témata článku (myslím tagy, ne obsah) se nějak nepovedla, relevantní je jenom jedno…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.7.15 06:33

Chapu, ze clanek neni o mode. V poradku. Ale byt v Amsterdamu a o tom uzasnem meste napsat a nafotit toto, to si snad A. nezaslouzi. Pritom je to tak krasne a inspirativni misto! Byla jsem tam osmkrat, urcite ne naposled, tak vim, o cem mluvim.

marmota-b
532 příspěvků 1.7.15 10:19

Jinak teda souhlasím - já jsem tam sice nikdy nebyla, ale sestra je holandštinářka. :-) Říkám si, jestli to není právě tím, že tam Ada byla jenom na skok.

marmota-b
532 příspěvků 1.7.15 10:16

Aby bylo opravdu jasno, protože to zřejmě vůbec ale vůbec nikdo nepochopil, tím komentářem nahoře jsem upozorňovala na to, že v kolonce „Témata článku“ pod článkem a nad komentáři, kde se nachází to, čemu se na jiných blozích říká „tagy“, se kromě tagu „Amsterdam“ nachází tagy „Hamé Sweet Fashion“, „Industra“, „Michaela Mathonová“ a „rozhovor“, které se tam zjevně dostaly nějakým nedopatřením.
Tímto dávám tvůrcům stránky konstruktivně vědět, že tady mají zbytečně matoucí chybu v kategorizaci. Udělejte s tím prosím něco, dokud je to nové.

Betynka02
384 příspěvků 1.7.15 07:46

Tak mě článek pobavil, na chvíli jsem se dostala z reality..
Asi to bude tím, že jsem v Amsterdamu nikdy nebyla a nechystám se tam! ;-);-)

Ado,
zaujaly mne černé šaty s průsvitnými zády a kamínky nad zadkem. Zpředu by foto nebylo? :-)

Kaninchenherz
246 příspěvků 1.7.15 08:04

Myslím, že potřebuju navštívit Amsterdam!…víc než tráva a luxusní obchody mě zaujala ta latexová metráž a luxusní příze hned vedle - pro mě perfektní kombinace =D díky za tip, ukládám si =)

evulekotule
6 příspěvků 2.7.15 00:32

O nakupování klubíček v Amsterdamu je článek tady http://www.vlnenesestry.blogspot.cz/…terdamu.html

Mně článek moji návštěvu A. trochu připomněl, i když je to tedy hodně dávno a přijde mi to jako v jiném životě. Na mě zapůsobilo také to množství kol a potom velká okna bez záclon či závěsů, takže bylo vidět dovnitř ve dne v noci. Litovala jsem, že muzeum výtvarného umění mělo zrovna zavřeno kvůli rekonstrukci. Ale zajeli jsme aspoň do Haagu odvolit na velvyslanectví a podívat se na Dívku s perlou.

Kaninchenherz
246 příspěvků 2.7.15 08:55

@evulekotule Jeee perfektní, moc děkuju! Vlněné sestry sleduju, ale asi ne dostatečně dlouho - tuten článek neznám =) díky díky díky!

Verhro
637 příspěvků 1.7.15 10:27

A není občas dobré si rozšířit obzory i mimo „módu“?

martinarie
55 příspěvků 1.7.15 11:13
Co se týče módy mě Amsterdam překvapil

V Amsterdamu jsem byla jednou na pár dní v zimě. Čekala jsem otevřenou, experimentující, všechny výstřelky přijímající společnost, ale skutečnost byla jiná. 80% lidí v Amsterdamu mělo na sobě modré džíny a černou zimní bundu nebo kabát. To jsem sice nečekala, ale dobře, u nás je to podobné. Co mě překvapilo nejvíc byly reakce na nevšední outfit mého manžela. Nikde v Evropě tolik lidí neřešilo, co že to má na sobě. V Amsterdamu nás jen při jediné procházce zastavili tři lidé a manželův outfit různými způsoby komentovali. Možná mám o té otevřenosti holandské společnosti zkreslené představy. :-)

Jo a asi tuším, proč Ady článek není o módě. Vzpomínám na svou první, asi týdenní návštěvu Holandska v létě. Byla jsem tam jediná v sukni, jo a ještě jedna Ruska. :-)

Příspěvek upraven 01.07.15 v 11:16

Robena
1257 příspěvků 1.7.15 17:09

Co mel manzel na sobe?

Nitunah
15 příspěvků 1.7.15 22:22

Jedina v sukni? to ste boli kde? ja tu vidim v sukni zenske vkuse…aj male dievcatka v zime.

kolúch
577 příspěvků 1.7.15 22:53

Príspevok písal niekto s dobrým postrehom /„postrehol“, že neprezradil pointu/ a zmyslom pre gradáciu deja /dúfam, že čo mal manžel na sebe sa dozvieme v druhom diely :D/ Sledujte Modnipeklo ;)

Robena
1257 příspěvků 2.7.15 07:30

Tak jsem cela napjata…

martinarie
55 příspěvků 2.7.15 20:59

@Nitunah @kolúch @Robena

Manžel byl oblečen zhruba jako Chuck Norris na obrázku, kabát je dlouhý až ke kotníkům.

Byli jsme na menším městě poblíž Rotterdamu, bylo to v roce 2001 a všechny ženské nosily kalhoty s takovou vrstvenou beztvarou halenou. Možná, že dneska už jsou někde jinde.

kolúch
577 příspěvků 3.7.15 20:02

Možno mysleli, že „přijeli umělci z Prahy“ :D

Nitunah
15 příspěvků 1.7.15 12:59

Dobry clanok. velmi vystizny. zijem pri amsterdame niekolko rokov a s vacsinou postrehov uplne suhlasim. len by som doplnila, ze hoci sa zda, ze po amsterdame nejazdi vela aut, nie je to celkom pravda. zaparkovat tam je niekedy nad ludske sily.
a co sa tyka drogerii, som z nich nadsena. dobry vyber a vzdy maju nejake akcie. no nie su to akcie ako na slovensku, kde usetrite par centov. su to akcie typu 2. vyrobok zadarmo. takze niekedy si kupite sampon za 10 eur (maju aj ovela lacnejsie) a k tomu si mozete zobrat kondicioner v podobnej hodnote zadarmo. tych akcii je tu fakt hrba. ak budete na vylete v holandsku, urcite odporucam nakup v drogoske.

Akitaken
4960 příspěvků 1.7.15 18:30

Souhlas, drogeriím se nedá nic vytknout. Kruidvat a nebo Etos.

sulcinka
700 příspěvků 1.7.15 19:13

@Akitaken Ta, co vidíte opuštěná, bývají většinou z půjčovny. V rodinách se do kol hodně investuje. Sestru i jejího manžela vyšlo každého na cca 60 tis(myšleno v Kč).Mají hliníková, vyrobená na zakázku. A podobně to mají jejich sousedé i přátelé.

Příspěvek upraven 01.07.15 v 22:32

Akitaken
4960 příspěvků 1.7.15 20:57

Záleží, co tam chcete za extrabuřty.

Typická kola zde: https://www.fietsenwinkel.nl/fietsen

sulcinka
700 příspěvků 1.7.15 22:59

@Akitaken Tak ano, i ta drahá vypadají jako „ukrajiny“.

kozarohata
155 příspěvků 2.7.15 10:50

Tak to jsou ještě slušní rackové. ti „naši“ nám po vybalení ostřelhbitě unášeli celou svačinu přímo z rukou :D

jinak pěkný článek 8-)

kozarohata
155 příspěvků 3.7.15 07:38

@Akitaken já nevím, jak v NL, ale v Dánsku se těmto říká shopper :) (mám zase trochu víc projeté Dánsko)

Akitaken
4960 příspěvků 3.7.15 16:23

@kozarohata Myslíte těm kolům? Co vím, tak jim říkali Omafiets.. Oma = babička, fiets = kolo

Cvicky
1 příspěvek 3.7.15 16:55

Ado, nejste vy nahodou ta osoba, co me v Zandvoortu na plazi oslovila a ptala se na cvicky?

Ada Pekelná
973 příspěvků 6.7.15 18:56

Jo :) Tak trochu jsem doufala, že jste Holanďani a že se dozvím, kdo začal do Holandska dovážet jarmilky, ale setkání s krajany taky potěšilo :)

defilenaiguille
2824 příspěvků 3.7.15 18:53

Ta první kabelka (modrá) vypadá, jako by dotyčná s sebou stěhovala všechny svoje naušnice. Něco jako toto, akorát v mobilní verzi.

http://1.bp.blogspot.com/…te%2BBO1.png

mari28
12 příspěvků 3.7.15 20:45

Jsem rada, ze mi nekdo potvrdil, jak priserne to obrovske mnozstvi kol je :-D

Mademoiselle K.
36 příspěvků 5.7.15 00:15

Není pravda, že se s Zandvoortu nikdo nekoupe- obzváště u německých turistů je velmi oblíbené, za jakéhokoliv počasí :)

paviocko
70 příspěvků 8.7.15 08:45

Jééé, Amsterdam, tam jsme pár měsíců žili… jeden velký sekáč na Waterlooplein byl bezva, ale boty větších velikostí bohužel neseženete asi v Amsterdamu. S mojí nohou č. 43 to byl fakt problém a prodavačky kroutily hlavami a i když jsem získala adresu na obchod s nadměrnou velikostí, nenašla jsem ho. Německo je holt Německo, tam je to jednodušší :-)
V centru Amstru je spousta „butikových“ sekáčů, kde seženete super kousky za velmi dobré ceny.

Akitaken
4960 příspěvků 8.7.15 18:29

@paviocko Moje padesát. Měla jsem ho od důchodců

Nemesis
504 příspěvků 23.7.15 21:41

Haha, tak musím reagovat, po dlouhé době jsem se dostala ne Peklo :-)
V Zandvoortu jsem se koupala i já a dá se to, akorát nesmí moc foukat, jinak je kosa veliká :-D

Ohledně kalhot… Ado, kde že mám sehnat delší kalhoty? Všechny co jsem si dosud zkoušela i ve velikosti 44 a s označením „normální“ délka (normálně mám tak 40) mi byli nad kotníky a do půli zadku :-D po asi šestých kalhotách jsem to vzdala s tím, že v Amstru asi žijou jenom trpaslíci s placatym zadkem (btw. moje latinskoamerická kolegyně si na to taky stěžovala a ta tu žije už 6 let). Takže vítám rady na kalhoty, už nutně potřebuju :-D ale sekáčové nechcu :-D

A jinak - divím se, že nebyla zmíněna muzea. Pokud se nestýkáte s jenom s lidma, co přijeli na psytrance party nebo za trávou, tak velké procento lidí sem taky jezdí za kulturou. Je tu snad největší koncentrace muzeí jaké jsem kdy viděla. Muzeum Biblí. Muzeum vědy. Muzeum tašek… A aktuálně je v nejznámějším Rijksmuzeu výstava o vzniku fashion magazínů (tedy spíše o pravěku modních fotografií ‚New for Now. The Origin of Fashion Magazines‘ (12 June – 27 September 2015). A z článku to vypadá, že Amstr je město nějnámějších klišé - asi tak jako když se mě všichni ptali, co budu jako v amstru dělat? Hulit trávu a dělat prostitutku? Ehm..ne??? Mě osobně A'dam přijde o dost zajímavější, kulturnější a módně i jinak pestřejší než třeba Paříž.

C3PO
3 příspěvky 24.7.15 23:28

No…precitala som si vas prispevok s usmevom. Holandsko je urcite zvlastna krajina jej inakost ma neprestava prekvapovat ani po rokoch co tu byvam.
Vyzdvihla by som efektivnost, technicku zdatnost, obchodneho ducha, a mnoho, mnoho dalsich skvelych vlastnosti tohto naroda. A tvori ho 1000 rozlicnych narodnosti. Amsterdam je urcite specialne mesto, to je fakt -a super pre turistov. Iste- su tu vintage butiky a to dokonca aj domace, ALE…
Modny vkus tohto naroda je prisposobeny pocasiu, vysokej vlhkosti, vetru a chladu a casto vidite kombinacie na ktore sa musite pozriet 2×-ci to dotycna dama mysli vazne a ci ste videli dobre. Holandania su stale cestovatelia, tak si tie koralkmi vysivane tuniky vezmu do Spanielska, Indonezie, ci do Surinamu
a doma ich spotvoria outfitom s hnedymi nizkymi cizmami. Praktickost je zaklad. Drobny lud nakupuje v beznych odevnych retazcoch.Ak chcete nieco vidiet, chodte von vecer vo stvrtok, vo vacsich mestach v piatok-vtedy vychadzaju von creatures of the night. Vacsina Holandanov vas ale nezaujme.Ja sa rada pozriem na ten zvysok pre potesenie oka, z cirej zvedavosti, pozdvihnutie nalady atd, atd…

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Kostymérka: Beru si příklad i z bezdomovců

Autor: Dominika

Jaké to je pracovat jako stylistka a je těžké vytvářet kostýmy k... Celý článek

Na nákupech v Budapešti

Autor: Ada

Když někdo mluví o tom, že pojede nakupovat oblečení do zahraničí,... Celý článek