Průvodce šitím: Nákup látek II

22.07.15 | autor Jana

V minulém článku jsme se dotkli jednotlivých bodů, které musíme brát do úvahy, když se rozhodujeme pro nějakou látku. Dnes se budu věnovat hlavně tomu, kolik látky koupit, aby jí bylo tak akorát.

http://therakeonline.com
http://therakeonline.comhttp://therakeonline.com

Jednoho z minule zmíněných bodů jsem se ale dotkla příliš málo, tak ho na začátku dnešního článku ještě více rozvedu a tím je pružnost materiálu.

Pružnost tkaných a pletených materiálů

Každá látka- tkaná i pletená (kam spadají nejen klasické tričkové úplety, ale i nejrůznější pleteniny), je do určité míry pružná. Látka je pružnější vždy ve směru vlákna, v kolmém směru se natáhne méně. U tkaných látek bez příměsi elastických vláken se tomu taky někdy říká mechanická pružnost- je dána vazbou látky.

Tato pružnost bývá zcela minimální a nelze ji považovat za znamení toho, že lze látku použít na projekt vyžadující látku elastickou. Vždy je totiž důležitá míra pružnosti- tj. o kolik se látka maximálně natáhne oproti relaxovanému stavu.

Tkaná látka a elastická vlákna

U tkaných látek můžeme látku považovat za elastickou pouze pokud obsahuje elastická vlákna. A proč je to tak důležité? Některé střihy totiž počítají rovnou s látkou elastickou, tudíž mají menší/žádné/negativní přídavky na volnost. Oděv ušitý z neelastické látky by pak byl příliš těsný a nepohodlný. Pro střihy, kde není výslovně uvedeno, jestli vyžaduje materiál elastický či neelastický, můžeme použít obojí.

Pletená látka je elastická sama od sebe

U pletených látek je situace složitější- úplety(to, z čeho se šijí trička) elastické jsou i bez přídání elastických vláken, mohou být však elastické pouze v jednom směru, ty tedy nelze například použít na momentálně opět populární body.

Často se do úpletů přidávají i vlákna elastická. Nedává vám to smysl? Proč už do pružného materiálu ještě přidat elastan? Jedna z výhod je rozhodně lepší udržení tvaru. Zatímco u triček určitá ztráta tvaru zase tolik nevadí, u šatů na tělo je vhodné, aby byly na tělo i po celodenním nošení.

Některé pletené materiály jako pleteniny, nebo dnes tolik populární neopreny zas tak pružné nejsou, svou pružností se blíží spíše tkaným materiálům.

Pružnost zjistíte natažením a pravítkem

Jak spolehlivě zjistit, jak moc je látka pružná? Prostě ji zkuste natáhnout :) Na obrázcích jsou vzorky ve velikosti vždy 10 cm, které jsou schopné se natáhnout do určité míry.

Na prvním obrázku vlevo bavlněný úplet bez elastanu, uprostřed maximální natažení ve směru kolmém na směr vlákna(natažení o 50%) a vpravo ve směru vlákna(o 25%).

Na dalších obrázcích buklé - řídce tkaná látka, zde směsová, převaha bavlny a viskozy.

Vlevo nenatažený stav, vpravo v maximálně nataženém stavu- možnost natažení o 10%.

Kolik látky tedy budete potřebovat?

Po dlouhém přemýšlení jste tedy vybrali materiál a můžete nakupovat. Na internetu naleznete spoustu univerzálních rad, kolik materiálu koupit a i prodavačka vám poradí, nicméně ne vše lze zjednodušit na nějaký pevný údaj, zvlášť s ohledem na různé velikosti budoucích nositelek i různých šíří látek a v neposlední řadě i vzoru.

Nejjednodušší je podívat se do údajů ke střihu, podle kterého šijete. Pokud šijete podle střihu vlastního, koukněte na stránky Burdy na nějaký podobný model a tam je metráž uvedená- od toho se můžete odpíchnout. Nebude to ovšem tak jednoduché. Musíte zohlednit ještě různé šíře materiálů.

Šíře látky a velikost

Látky prodávané u nás mají většinou šíři 140 až 150 centimetrů, nicméně některé italské, indické nebo americké látky bývají užší -110-130 cm, což někdy může být oříšek.

Univerzální rada zní: Pokud máte užší látku šíře 115 cm, tak je potřeba vzít o třetinu více látky, než kdybyste měli látku širokou 140 cm.

Před nákupem si nakreslete si schéma!

Ani na toto se ovšem nelze bezpodmínečně spolehnout. Dejme tomu, že kupujete látku na úzké pouzdrové šaty a máte velikost 36, největší váš obvod je obvod boků 90 cm, přídavek na volnost je 3 cm, šaty mají celkem 3 švy (2× boční a jeden zadní) a použijete přídavky v klasické šíři 1,5 cm a celkem všechny díly dáte na šíři 102 cm.

Koupíte tedy látku délky šatů + rezervu na případnou podsádku a záložky.

Pro lepší představu jsem nakreslila totálně disproporční schéma. Doporučuji vám si před nákupem látky také podobné nakreslit.

Každá velikost má svoje specifika ve střihu

Předchozí „matematika“ ale nefunguje při velikosti například 42, tam při šíři 140 cm stačí jedna délka + něco navíc, při šíři 115 cm musíte vzít rovnou délky dvě (takže původní pravidlo o jedné třetině navíc neplatí).

Dobrým vodítkem mohou být i střihy vydané přímo americkými společnostmi (tohle dělá například Vogue), kde je u většiny střihů vypsaná nutná metráž jak pro šíři 140 nebo 150 cm, tak i pro 115 cm. Opět stačí najít podobný střih a máte vyhráno.

Před střihem je třeba látku vysrážet

Zejména u přírodních materiálů je potřeba počítat se srážlivostí, která bývá 4-10 %. Proto než vůbec do látky střihnete, je potřeba ji vysrážet a to stejným způsobem, jakým budete pečovat o hotový oděv- věci, co budete prát, vyperte v pračce a ty, co poputují do čistírny, stačí pořádně propařit (přejet napařovací žehličkou nestačí, je třeba kousek po kousku propařit pomocí vlhkého plátýnka).

Vzory materiálu- ve švu je třeba vzory pečlivě sesadit

V neposlední řadě je potřeba, když počítáte množství, brát v potaz i vzor materiálu. Nejjednodušší práce je s jednobarevnými látkami a těmi s drobným negeometrickým vzorem- u těch není třeba nijak ladit sesazení švů, u kostek, proužků a různých pravidelných vzorů je potřeba to řešit prakticky vždycky. U středně velkého nepravidelného vzoru to někdy potřeba je, proto je lepší vzít třeba o třetinu víc metráže než bylo v plánu. Nejzákeřnější jsou materiály s velkým, pravidelně opakujícím se vzorem. Některé takové látky mohou být rozděleny do jasně daných panelů- kupónů, u jiných však začátek a konec vzoru není jasně dán. Pokud je délka jednoho opakování například 50 cm a vy chcete širokou sukni o délce 60 cm (+ počítejte 10 cm na přídavky na švy a záložku), pak musíte koupit minimálně 3 celé a kousek dalšího opakování, aby vzor „neskákal“.

Na schématu níže klikyhák představuje onen opakující se vzor a do této „metráže“ je vkresleno schéma položení střihu na širokou sukni se sklady.

Použití materiálu v praxi- plátno je potištěno opakujícím se vzorem, začátek ani konec není jasně dán.

zdroj: http://online.naniiro.jpzdroj: http://online.naniiro.jp

Nelze ale položit metráž na látku jen tak - přední a zadní díl sukně je vystříhán tak, aby obsahoval celé opakování vzoru, stejně jako na příkladu výše je sukně delší než ono opakování. Přední díl živůtku je poměrně komplikovaný - sestává se ze 4 dílů, na největším je odšito větší množství záševků.

Vzor samozřejmě plynule nenavazuje, ale je poskládán tak, aby světlé pasáže navazovaly na světlé a tmavší na tmavší. Podobný vzor v kombinaci se střihem je něco, do čeho se ze začátku moc nepouštějte. Ne, že by to bylo tak těžké, ale většina začínajících už už chce šít, takže v tomto případě veledůležitou fázi přemýšlení nad rozloženou metráží a neustálého přesouvání jednotlivých dílů, mohou uspěchat.

U metráže s velkými vzory je obvykle obsažen určitý motiv, který není vhodné v půlce přestřihnout ani dávat na střed oděvu, ale někam, kde vynikne a také je potřeba si hlídat opakování tohoto motivu. Příkladem jsou následující šaty. Jako hlavní motiv jsem vybrala růžovo-červený květ- ten je umístěn na živůtku vlevo (vpravo z pohledu diváka) výškově zhruba ve středu trupu, není úplně posunutý k okrajům a tvoří dominantní zdobný prvek modelu. Další opakování květu je umístěno tak, aby bylo stranově ve stejné úrovni a zároveň nedošlo k naprostému rozbití modrého motivu vpravo(ten sice není úplně plynulý, protože by bylo potřeba většího množství materiálu navíc, ale je rozbitý, aniž by to rušilo).

I to je potřeba vzít v úvahu při nákupu materiálu- bylo by dost hloupé mít metráž od poloviny onoho květu s jedním opakováním celého květu po polovinu druhého květu.

Nakupujete, ale ještě nevíte, co vlastně budete šít?

Ze začátku jsem vždycky nakupovala materiál na jeden určitý projekt, takže jsem věděla, na co přesně je daná látka určena. Jak jsem ale šila víc a víc a oblečení v obchodech nakupovala méně a méně, začala jsem kupovat látky i jen tak, prostě do zásoby s tím, že se něco vymyslí.

A kolik kupovat v takovém případě? Takové moje ideální množství je 2,5 metru u látky na halenku/šaty nebo sako, 3 metry na kabátovku a 2 metry u látky na širokou sukni (kalhoty na sebe nešiju).

Kde nakoupit- internetový vs. kamenný obchod

Pokud bydlíte na venkově, či ve městě, kde to s nákupem látek není žádná sláva, určitě chcete vědět, kde ty správné látky nakoupíte. Na internetu sice najdete spoustu na pohled krásných látek a já osobně většinu látek nakupuju právě zde, ovšem začátečníkům to příliš nedoporučuji. Pokud je pro vás tento způsob přesto pohodlnější, pak je vhodnou variantou nákup na základě zaslaných vzorků.

Některé obchody vzorky nabízejí zdarma, někde jsou vzorky placené, někde je nenabízejí vůbec(ale za zeptání nic nedáte). U internetového nakupování naslepo totiž vždycky tak trochu riskujete, že vám přijde něco trochu jiného, než jste chtěli, což je v kombinaci s mizernými fotkami a ještě mizernějším popisem u velké části e-shopů dost pravděpodobné.

Na druhou stranu vás i látka, kterou jste původně nepotřebovali může nadchnout. Pokud máte možnost operativně změnit záměr ušít košili na nový záměr ušít sukni, pak doporučuji jít směle do toho!

Zrádné látky s opakujícím se vzorem

Pozor je potřeba si dávat u látek s opakujícím se vzorem- pokud látka není vyloženě po kuponech (opakování je přesně ohraničeno), často není uvedeno, jak velké je opakování a jak se látka naměří, tak se ustřihne a pošle. Proto radím ptát se a komunikovat, ať předejdete zklamání.

Vypravte se do velkého města na nákupy!

Každopádně pro začínající mi přijde jako nejvhodnější varianta se vypravit na tažení za látkami třeba ve spojení s objevováním krás hlavního města, kde je výběr prostě nejširší.

Pro konkrétní tipy na obchody s látkami si dovolím připomenout jeden ze staších Adiných článků.

Od vydání článku ale přece jen nějaká ta voda uplynula, tak ještě doplním dva obchody převážně s designovými bavlnami a úplety:

Šití nití - celkem čerstvě otevřený obchod v Brně na Jánské ulici, fungující i jako e-shop.

Kdotokdyslyšel - především (skvěle fungující) e-shop, látky si lze v omezené otevírací době fyzicky prohlédnout v Praze ve Vaverkově ulici.

Nastudujte si o materiálech ještě více

Hned v úvodu tothoto dvoučlánku jsem psala o tom, že se nebudu příliš zabývat konkrétními názvy materiálů, ale při zdokonalování se v šití je dobré se přece jen v názvech trochu orientovat. Trochu, protože i v jednotlivých obchodech se názvosloví může lišit, navíc je to skvělý pomocník třeba u nákupů z internetu z těch obchodů, kde je název látky uveden. Proto uvádím i pár tipů, kde se dozvědět více (určitě ale nejsou všechny).

Z knih v angličtině je vyčerpávajícím zdrojem informací kniha Fabric sewing guide od Claire Shaeffer (http://www.bookdepository.com/…780896895362). V této knize najdete nejen popis materiálů, ale i jakou jehlu, délku stehu na ně použít či jaké švy se hodí na oděv vyrobený z něj. Jedna z kapitol obsahuje i tyto druhy švů, lemů a základní šicí informace. Nevýhodou je celkem málo fotek, takže doporučuji spíš pro mírně pokročilé.

Naprosto skvělou vychytávkou je opět anglická kniha Fabric for Fashion: The Swatch book od Cliva Halleta a Amandy Johnson Najdete zde . Obsahuje 125 reálných vzorků nebarvených textilií, kde vedle sebe můžete porovnat například stejné druhy látek z hedvábí a polyesteru. Pro začátečníky naprosto ideální.

V češtině vyšla celkem nedávno kniha Encyklopedie textilních materiálů od Gail Baugh. Koupíte zde . Kniha to není rozhodně špatná, i když není tak vyčerpávající jako ta od Shaeffer, obsahuje ale více obrázků.

Další skvělou možností je sledovat různé semináře- například ty v brněnské Industře s Adou, nebo v brněnské či pražské pobočce obchodu Kalců.

Doufám, že vám články pomohly si ujasnit některé věci a nákupy látek pro vás budou čím dál tím menší divočina a čím dál tím větší radost!

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.15 12:49

2,5 m na halenku nebo sako?2m na širokou sukni? halenka, sako 1,5m, halenka s krátkým rukávem cca 1,2m. u té sukně, dejme tomu..půlkolová po kolena 1,5m..

ATEH
72 příspěvků 22.7.15 13:41

Sice je množství nadhodnocené, paní Jana je však hodně vysoká :)
Osobně si pod pojmem široká sukně jako první představím dílkovou a na tu jsou dvě délky určitě potřeba. A je-li sukně ke kotníkům…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.15 13:49

@ATEH ano na dlouhou sukni ke kotníkům…spíš dílovou než dílkovou:-)nebo nabíranou je to akorát…spíš jsem reagovala na halenku a sako, já naopak kupuju látky mín a potom využiju každý kousek:-D, tím nechci říct, žebych to někomu radila

Příspěvek upraven 22.07.15 v 14:03

bara2
43 příspěvků 22.7.15 14:21

Tak ty údaje byly zrovna v odstavci, kdy ještě nejsme rozhodlé, co ušijeme, ale látka se nám líbí, tak jí kupujeme raději víc. A já nemůžu než souhlasit, taky jsem se už několikrát poučila. Zrovna dneska jsem musela doobjednat jednu délku šatů, protože do 2metrů šíře 110cm jsem zkrátka plánované šaty nedokázala vmáčknout. No ale naopak nedávno jsem vmáčkla korzetové šaty do pouhého 1 metru…

marmota-b
532 příspěvků 31.7.15 14:09

Přesně tak, když člověk neví, je lepší to přehnat než koupit moc málo. Teď na to hrozně žehrám u látek, co mi přenechala mamka - kupovala naslepo, jak se jí co líbilo, a teď u ledasčeho narážím na to, že toho není dost na to, na co by se to nejlíp hodilo…

ATEH
72 příspěvků 22.7.15 18:11

Stará terminologie, kdysi se i dlouhým plášťům říkalo dílkové, byli-li tak střiženy :)

Njála
14 příspěvků 22.7.15 15:06

Super informace! Díky i za tipy na knížky, tu vzorníkovou bych ráda :)

AndreykaJ
94 příspěvků 22.7.15 16:24

Tie šaty mi prídu ako vrecia - pytle. Je možné, že vzory sú ok, ale mne prídu zle ušité a také nejaké nijaké. Som dúfala, že po prečítaní článku ma to nakopne a niečo si ušijem, no nenakoplo, priam odradilo.

kolúch
577 příspěvků 22.7.15 21:22

Vrecia, to vážne?? Tak nabudúce nám možno ukážu ako sa šili niektoré zo svadobných šiat Liz Taylor, aby nás to nakoplo :D Tým šatám nič nechýba, iba sú nafotené ako ilustračné foto, to je celé.

skandmia
46 příspěvků 22.7.15 17:01

@AndreykaJ Šaty vypadají, že jsou šité pro někoho na zakázku, tudíž jsou přizpůsobené něčí postavě. To, co může vypadat pytlovitě na panně, se na reálné postavě projeví úplně jinak, přibudou křivky a prohlubně. A naopak. To, co na věšáku může vypadat hezky, se po střetnutí s 3D změní v pytel. Nehodnotila bych to tak příkře.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.15 17:55

@AndreykaJ pytlovité šaty si představuju jinak, tyhle to nejsou, nelíbí se mi, ale jako ukázka sesazení vzoru jsou naprosto vyhovující


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.15 18:36

Jana: Informačně mne to zaujalo. Díky. Uvítal bych rozvést to sesazení vzorů s fotodokumentací, zejména u kostek (tartanových látek) a v oblasti třeba spodní části průramků. Protože tohle často vidím hrozně odfláknuté od košil, přes šaty až po tašky.

Příspěvek upraven 22.07.15 v 18:37

z maloměsta
49 příspěvků 22.7.15 18:50

Mně se to stává pořád - vyhlídnu si něco v Burdě, nakoupím látku, ta pak leží nějakou dobu ve skříni, a pak z ní ušiju něco úplně jiného…na druhou stranu tím vznikají zásoby pro případy nouze;)

Valounek
46 příspěvků 22.7.15 22:31

Jsem ráda, že jsem se dostala do stádia, kdy jdu na látky, nevím, co koupím a co z toho ušiju, ale odhadnu, kolik toho potřebuju. Už si to kreslím a počítám v hlavě. Úžasný :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.15 09:41

Když jsem si kupovala šatovku do zásoby, koupila jsem tři metry dvojité šíře. Většinou z toho ušiju jednu sukni a dva vršky, aby se to dalo různě kombinovat samo se sebou i s jiným oblečením. Ale dneska, když za občejné potištěné viskózové plátýnko chtějí 350 korun a hotová halenka stojí 500, už si to rozmýšlím důkladněji.

Karli.cz
5 příspěvků 23.7.15 12:23

Krásný článek, ale mám jeden dotaz. Jako švadlena samouk jsem vždycky nakupovala podle Burdy - jen se mi časem začalo stávat, že jsem tam ty díly naskládala (ve správném směru ) tak že mi zbývaly kusy látek… třeba 0,5 - 0,7 metru. Mají to nějak nadhodnocené, či tak něco? A jak využít tyto zbytky. PS: látkových tašek mám už až moc…

DanielaS
5346 příspěvků 23.7.15 19:19

Taky mi zbyva, kdyz nakoupim podle Burdy. Mne prijde (opravte me, pokud je to blbost), ze oni to naskladaji tak, aby to vyslo pro vsechny velikosti ve stejnem schematu (vetsinou, nekdy maji pravda pro vetsi velikosti jine schema). No a kdyz to pak skladate opravdu peclive tesne vedle sebe a navic ne zrcadlove na prehnute latce, vyjde to na min.

ATEH
72 příspěvků 23.7.15 20:09

Máte naprostou pravdu. Když polohuji velmi pečlivě, tak do dvou metrů látky naskládám celý kostýmek s pouzdrovou sukní ke kolenům až do velikosti cca 42 :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.15 09:54

Přesně tuto zkušenost mám také. Proto se vždycky dívám dopředu na jejich polohový plán a konfrontuji s tím, jak to položím já a kde a kolik bych mohla ušetřit. Dělám to jen od oka a většinou mi to tak i vyjde, i když někdy doslova „čaruju“ :-). Ale když mám nakupovat drahou látku, tak si raději udělám střih dopředu a doma si vyzkouším, kolik jí budu přesně potřebovat v dané šíři, abych nemusela kupovat ani centimetr navíc.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.15 10:53

T @vendulael jj dělám to stejně, jen ty děti už jsou velký…ta se u nás ns panenky nešie, když chodily do školy, bydleli jsme v paneláku a zasobovala jsem i děti sousedek, pokud potřebovaly nějaké zbytky do výtvarky..

marmota-b
532 příspěvků 31.7.15 14:13

To zrcadlové přeložení dělá hodně, tak to rozkreslují skoro na všech střizích a je to dost velké plýtvání látky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.15 10:11

K tomu využívání zbytků: Když jde o levnější látky, tak ty zbytky dávám dcerám na jejich různé vyrábění a na jejich pokusy o šití. Z větších zbytků se dá ušít něco na děti. Zbytky mimořádně hezkých nebo dražších látek si nechávám ke kombinování s jinými látkami (mnohodílné střihy, límce, manžety, poutka, kapsy, lemy…).

Příspěvek upraven 26.07.15 v 10:13

Renee
188 příspěvků 24.7.15 08:46

Technická - mám za to, že látka je naopak přirozeně pružnější kolmo na směr vlákna, tj. po útku. Po osnově, tj. po směru vlákna, se poddává daleko míň. Nevloudila se chyba?

Juliect
301 příspěvků 24.7.15 09:29

Ty spotřeby mě překvapily hodně. Roky jsme v tom dělala, doma sice člověk do polohy nenacpe střih tak jako v pc programu pro výrobu, ale do 2,5 m, pokud lze skládat po i proti, šikovný krejčí nacpe když ne celý oblek tak dámský kostým rozhodně.

Betynka02
384 příspěvků 27.7.15 07:17

@Renee
Rozhodně souhlasím - po útku!! Osnova je natažená pevněji, útek se prohazuje s určitou volností. Tak jsme se to učily.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Jak si okopírovat tričko

Autor: Ada

Určitě už se vám někdy stalo to, co se teď stalo mně: vaše milované... Celý článek

Materiály 3.: hedvábí

Autor: Ada

Hedvábí je v Česku něco jako lochnesska: všichni tuší, že existuje,... Celý článek