Nákupní tipy: New York, Washington a e-shopy

23.05.13 | autor Ada

Že je Amerika rájem nákupů oblečení víme všichni, ale kde se tam nejlépe nakupuje? Ať už se tam chcete vypravit osobně nebo objednávat z amerických e-shopů, mám pro vás následující tipy.

New York City je plný příležitostí k utrácení pro každou kapsu, naditou i poloprázdnou. Pátou avenue zná z vyprávění nebo z filmů každý. Luxusní ulice plná ještě luxusnějších obchodů je pro jakoukoli jinou než velmi naditou kapsu samozřejmě vhodná pouze k okukování. Vzhledem k tomu, že i v nejdražších obchodech bývá dost zákazníků, se nemusíte bát vkročit dovnitř a nerušeně si všechno prohlédnout. Prodavačky tu ostatně nebývají tak dotěrné jako u nás, a to snad ve všech obchodech: s úsměvem pozdraví a nevnucují se hned od dveří s nevyžádanou pomocí. Někdy vás upozorní na slevovou akci nebo výhodnou nabídku, kterou ten den mají, aniž by čekaly, že si ji hned poletíte prohlédnout. Mimochodem, slevy se tu běžně kumulují; v jednom obchodě měli na část sortimentu 50% slevu a zároveň u vchodu rozdávali desetidolarové dárkové karty na počest dne matek, přičemž těch deset dolarů odečetli i od již zlevněného zboží. Halenku, která byla původně za 45, jsem tak koupila za necelých 13 dolarů.

Levné a nekvalitní

Koupit si za tři stovky tričko, které vydrží dvě vyprání, si můžeme i u nás. V USA jsou také teenageři, kteří chtějí spoustu věcí za málo peněz, a proto tu pro ně mají hadrárny: Forever 21, Express, je tu také H&M. Některé obchody mají levnou část sortimentu, např. GAP. Nemá cenu trávit tu moc času, i když prolítnutí se může vyplatit, ve Forever 21 jsem si koupila pěkný náhrdelník a zahlédla jsem tu galaktické legíny, za které by některá děvčata trhala ruce. A stály trapných 14 dolarů.

Poněkud nekvalitně na mě působila i produkce Urban Outfitters, přestože není nejlevnější. Vypadá to tam nějak takhle:

Kvalita za dobrou cenu

Střední cesta, to je to, kvůli čemu jsem se na americké obchody těšila. Řetězce, které by nabízely něco mezi levnou hadrárnou a drahými značkami u nás moc není - Esprit, kde není velký výběr a ceny jsou často přepálené, Tatuum, některé značky v Peek & Cloppenburg, a to už máme skoro všechno.

Uniqlo je japonská značka, která nemá ve Státech moc poboček, ale je také v Anglii nebo ve Francii. Prodává oblečení v podstatě pouze základních střihů, zato v mnoha barvách a vzorech. Obyčejné tričko tu stojí od 10 do 20 dolarů podle rukávů nebo vzoru a kvalita je za ty peníze velmi dobrá. Jedno už jsem prohnala pračkou a nezkroutilo se ani nezmuchlalo, materiál je navíc příjemnější na tělo než u triček, která koupíte za tři stovky tady.

Uniqlo nabízí i pánské oblečení v podobně širokém sortimentu a spodní prádlo včetně funkčního a bezešvého.

Ann Taylor je trochu dražší (šaty 100-150 dolarů, tričko 40), ale českým ženám by se obchod s takovým výběrem elegantního a přitom vesele barevného oblečení nepochybně hodil. Styl Ann Taylor je umírněný, navzdory jasným barvám vhodný i pro dámy středního věku.

Stylem i cenami je Ann Taylor hodně podobný obchod Vineyard Vines (dámské, pánské, dětské).

V Banana Republic se dá nakoupit levně i draze, ale každopádně kvalitně. Obyčejné tričko tu stojí něco málo přes 20 dolarů, je z dobrého materiálu a vydrží dlouho. Líbily se mi tu i halenky a kalhoty. A kabelky. A bižuterie. Tak nějak všechno. Sympatický je i fakt, že mají oblečení pro drobné i vysoké ženy (petites a tall), jakož i pro vysoké muže.

GAP je taková levnější Banana Republic. Koupí se tu tričko za 8 dolarů, ale je potřeba dávat pozor na materiál, levná část sortimentu má také odpovídající nižší kvalitu. Mají tu pěkné spodní prádlo - hlavně spoustu hladkých jednoduchých podprsenek ve všech možných provedeních.

Dressbarn; to nejlepší na konec. Obchod, který jsem neznala a nejvíc mě překvapil. Prodávají tu svoji značku a značky Roz & ALI a Jones Studio (ta je z nich nejdražší). Mají spoustu letních šatů po kolena, maxišatů, dlouhých i krátkých kalhot, košil, halenek i doplňků. Pěkné šaty, které nebudou pod zadek, aby u nás člověk pohledal, takže jsem si samozřejmě nakoupila... Kalhoty Roz & ALI, značky, která šije XXL módu, ale má i běžné velikosti, mi padly jako ulité; zřejmě jsou i menší čísla střižená podobně jako ta velká, totiž k přihlédnutím k většímu rozdílu mezi pasem a zadkem. Sláva. Křivky můžou mít i hubené holky. (Viděla jsem tu i velikost 32.)

z webu http://www.dressbarn.com/

Oddělení nadměrných velikostí je velké a plné krásného oblečení až do velikosti 54, a počítá se i s tím, že tlustá dáma může být malá nebo naopak vysoká. České baculky, plačte.

Vysoká cena a vysoká kvalita či značkovost

Pro drahé/značkové oblečení si v New Yorku zajděte do některého ze známých obchodních domů: Bloomingdale's, Neiman Marcus, Bergdorf & Goodman, případně na 5. avenue nebo do Soho. Ve Washingtonu mají místo 5. avenue Georgetown, který vřele doporučuji k procházce: nejlepší cesta je po M street, a až dojdete na konec, vraťte se a běžte nahoru po Wisconsin avenue, kde můžete ve shoppingu pokračovat do zemdlení. Své obchody tu mají Calvin Klein, Banana Republic, Aldo, Juicy Couture, J.Crew, Levi's, jsou tu butiky s výběrem obuvi od Blahnika a Ferragama i sportovní obchody, prostě pro každého něco. I na samotnou procházku je to hezké, jsou tu domečky jako ve staré Anglii a čisto jako v Rakousku.

Značky za málo

TJ Maxx, Macy's a 21 Century jsou nezbytné destinace pro každého, kdo si chce přivézt Ralpha Laurena za čtyři stovky. O tom ale bude samostatný článek.

Velikosti

Při nakupování v e-shopech (které má většina zde uvedených obchodů, i když bohužel ne všechny posílají do ČR) se vždy řiďte tabulkami měr, ne tím, že u nás máte 40, proto musíte mít v USA 10! Dost často jsou tu velikosti poněkud přepísknuté, hlavně u pružných věcí; u nás si musím občas dojít vyměnit M za L, protože to emko se mi někde táhne, z USA jsem si přivezla spoustu věcí ve velikosti S. Nebuďte proto nervózní, když vám po přeměření vyjde nějak malé číslo.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Sutašky - šité šperky

Autor: Channah

"Sutaška (z maďarského sujtas) je splétaný úzký prýmek, nejčastěji... Celý článek

Fashion week A/W 2014 2.

Autor: Ada

Ještě jedna newyorská várka: do minulého článku se to všechno... Celý článek