Návrhář Fero Mikloško

03.06.15 | autor Ada

Dostala jsem od jedné čtenářky tip, abych se prý podívala na zoubek slovenskému návrháři Ferovi Mikloškovi. Nezdály se jí zvolené materiály, jejich zpracování a vůbec pojetí některých modelů. Dokonce mu napsala a návrhář odpověděl, že to tak má být. (Bez typického vztekání, na které jsme zvyklí u mnoha takynávrhářů, to už samo o něčem vypovídá.)

mikloskov.jpg

Podívala jsem se na Mikloškovu aktuální kolekci (léto 2015) a hned mi bylo jasné, kde došlo k mýlce. Mikloško totiž, jak sám uvádí, miluje hedvábný dyšes, a v kolekci je mnoho modelů z tohoto materiálu. Čtenářce se zdálo, že je ten satén nějaký pomuchlaný, ale v případě hedvábného dyšesu jde o vlastnost. Když se pořádně podíváte, ta "zmačkanost" je jiná, než jakou se vyznačuje třeba nevyžehlený nebo špatně zpracovaný běžný satén.

Miklosko Fashion Design, foto Jena Šimková, zdroj: http://www.mikloskofashiondesign.sk/kolekcie/leto-2015-lookbook/

Hedvábný dyšes má tendence chovat se trochu jako papír (podobné je to i u jiných hedvábných látek, třeba dupionu nebo taftu). Někomu se tato zvláštnost nelíbí a dává přednost hladce se vlnícím látkám (třeba saténům a jeho mnoha odrůdám), ale každopádně je to symbol luxusu. Dyšes je hustě tkaná, těžká a drahá látka tkaná z kvalitní hladké příze, která se obvykle používá na svatební šaty nebo večerní toalety.

Dyšesové svatební šaty z roku 1996 od návrhářky Catherine Raynerové, foto VA Museum London, zdroj: http://collections.vam.ac.uk/item/O83523/wedding-dress-rayner-catherine/

Jestli si pamatujete opulentní couture přehlídky Dioru v době, kdy tamní dílně ještě kraloval mistr Galliano, tak si pamatujete záplavu krásných hedvábných látek, včetně dyšesu:

Dior Spring 2009 Couture, zdroj: http://media.style.com/image/ts/slideshows/fashionshows/S2009CTR/CDIOR/RUNWAY/683/1024/00300fullscreen.jpg

Většina z nás hedvábný dyšes samozřejmě nepozná, protože jsme ho v životě neviděli. Z hedvábí známe spíš dupiony, které jsou levnější a lépe dostupné. Když už dyšes, například na svatební šaty, tak spíš syntetický, který ovšem ten hedvábný jen přibližně napodobuje.

Ve zpracování Mikloškových modelů také problém nevidím. Na modré sukni je uprostřed šev, který pak přechází v rozparek. Při šití dyšesu je potřeba dávat pozor na stahování a varhánkování ve švech jako u všech lesklých materiálů. Drobným stopám kolem švů a lemů se nevyhnete, "papírové" látky už jsou takové; na šatech na fotce je jich minimum.

Miklosko Fashion Design, foto Jena Šimková, zdroj: http://www.mikloskofashiondesign.sk/kolekcie/leto-2015-lookbook/

Otázka je, nakolik je dobrý nápad pořídit si na léto takové šaty, když se většina lidí bude divit, proč to máte takové pomačkané... ale nějak se začít musí. Nejlépe od celebrit, a časem se chytí nevěsty a blogerky a bude vyhráno. (Představte si trendy širokou sukni do pasu z dyšesu! Představte si ty oslnivé odlesky, které bude házet na slunci!)

Zbytek Mikloškovy letní kolekce je brokátový a krajkový, a i když bych měla nějaké výhrady k některým detailům, jsem zároveň potěšena tím, jak návrhář sleduje trendy.

Kdo sleduje fashion weeky (mimochodem, teď se zrovna představují resort kolekce - jestli se chcete podívat, ale nechcete se přehrabovat ve všem, výběr je opět u mě na Pinterestu), ví, že každý druhý návrhář si teď hraje s brokáty. Mikloško zvolil letní barevnost - oranžové, světle modré a růžové odstíny na bílém podkladu - a navrhl šaty, kalhoty a blejzry.

Šaty bych moc ráda viděla zblízka, zdá se mi totiž, že živůtek je v pase šikovně tvarovaný větším množstvím užších záševků, aby se příliš neporušil vzor.

Miklosko Fashion Design, foto Jena Šimková, zdroj: http://www.mikloskofashiondesign.sk/kolekcie/leto-2015-lookbook/

Transparetní vrstvy a krajky jsou další trend, který návrhář zařadil do kolekce. Líbí se mi výběr barev: pastelová modrá, růžová, fialová a purpurová a k tomu výraznější karmínová. Na sukni se mi líbí lesk fialkového dyšesu ztlumený jemnou krajkou ve stejném odstínu; u kanýru si nejsem jistá, jestli je pozitivně odvážný nebo jestli bych ho radši odpárala.

Miklosko Fashion Design, foto Jena Šimková, zdroj: http://www.mikloskofashiondesign.sk/kolekcie/leto-2015-lookbook/

To je asi můj jediný problém s Mikloškovou tvorbou: občas bych někde ubrala. Stejný problém mám ovšem třeba s Dolce & Gabbanou nebo Chanelem, zvlášť s jejich někdy šílenými přehlídkovými kombinacemi. Průsvitná halenka a krajková vrstva a nápadná brož? Moc. Kombinace vpravo? Moc. Beru třeba kalhoty, ale jinak doufám, že nikoho nenapadne obléknout si to všechno takhle přehlídkově dohromady, zvlášť ne nějakou postarší oranžovou paní, která se nápadným oblečením snaží předstírat mládí.

Miklosko Fashion Design, foto M Magazín, zdroj: http://www.mmagazin.sk/fero-miklosko-a-jeho-nova-kolekcia-jesenzima-2014/

Na večerním kabátku ve stylu 50. a 60. let, který doprovází stejnou érou inspirované šaty, jsou péřové nebo kožešinové manžety nezbytností, ale ze šatů vpravo bych je odstranila, samotná kombinace brokátu a krajky už mi přijde dramatická dost.

Miklosko Fashion Design, foto Jarka Črepová, zdroj: http://www.mikloskofashiondesign.sk/kolekcie/ples-2015-lookbook/

Pokud bude návrhář pokračovat v duchu letní kolekce, tak se velmi těším na další modely...

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Proč Češky neumějí nosit francouzský styl

Autor: Monika

Pruhované tričko a béžový trenčkot vám eleganci nezaručí. Proč se z... Celý článek

Šaty pro Miss Agro

Autor: Ada

Dnes byly zveřejněny medailonky finalistek letošní Miss Agro, která... Celý článek